Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dünden önceki günEtiketlerim

Eklem ağrılarını bitiren yöntem!

2 Aralık 2023 at 11:52
Uzm. Dr. Eren Yıldırım, “Omurgamızda, eklemlerimizde, kas ve bağlarımızda ortaya çıkan ağrıların kök nedenlerini elle tespit eden uzmanlar, uygun tedavi teknikleriyle bu sorunları ortadan kaldırmaktadır” dedi.

Nezlede antibiyotik kullanılır mı?

2 Aralık 2023 at 11:28
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Akif İşlek, bulaşıcı hastalıkların arttığı şu günlerde nezle için antibiyotik kullanılmaması gerektiğini söyleyerek, grip için aşı yapılmasını tavsiye etti

Türkiye'de AIDS 8-10 kat arttı

Tarafından: NTV
2 Aralık 2023 at 10:05
Türkiye'de AIDS 8-10 kat arttı

Dünya genelinde 38 ila 40 milyon kişi ölümcül olabilen AIDS enfeksiyonu taşıyor. Vaka sayısı küresel ölçekte düşüşe geçerken Türkiye'de ise olumsuz bir tablo var. Uzmanlar Türkiye'de son 10 yılda AIDS'e yakalananların sayısının 10 kat arttığını belirtiyor.

"AIDS Türkiye'de 8-10 kat arttı"

Tarafından: NTV
2 Aralık 2023 at 09:49

Dünya genelinde 38 ila 40 milyon kişi ölümcül olabilen AIDS enfeksiyonu taşıyor. Vaka sayısı küresel ölçekte düşüşe geçerken Türkiye'de ise olumsuz bir tablo var. Uzmanlar Türkiye'de son 10 yılda AIDS'e yakalananların sayısının 10 kat arttığını belirtiyor.

Türkiye'de 40 bine yakın kişi HİV virüsü taşıyor. Üstelik bu sadece tespit edilebilen vakalar. Gerçek sayının bunun 3 katı olabileceği tahmin ediliyor. Hastalık tüm dünyada azalırken Türkiye'de artıyor. Türkiye'deki durumu anlatan HIV Enfeksiyonu Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlem Altuntaş, "Son 10 yıl içinde dünya genelinde yüzde 38'lik bir azalma mevcut yeni olgu sayılarında. Bizde de 2013'ten günümüze kadar düşündüğümüzde yeni olgu sayılarında 8 ila 10 katlık bir artışla karşı karşıyayız" dedi.Gelişen tedavi yöntemleriyle birlikte AİDS'ün ölüme neden olması engellenebiliyor. Düzenli kontrollere gidilmesi kritik öneme sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. altuntaş, "HİV enfeksiyonuna neden olan virüs bağışıklık sistemini hedef aldığı için bağışıklık sistemini o kadar korumuş oluyoruz. Tedaviye başlamamızın hem hastaya bağışıklık sistemini korumak açısından faydası var hem de tedavi alıp günümüzde virüs çoğalmasını engellediğimiz kişilerde virüsün bulaşmasını engellemiş oluyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Erken teşhis için kan testi yapılması gerekiyor. Ancak farklı nedenlerle herkes bu teste yanaşmayabiliyor. Altuntaş, "Test yaptırıldığı zaman ayrımcılığa damgalamaya maruz kalma endişesi kişilerde genellikle test yaptırmanın önüne geçiliyor. Anonim test merkezlerine gidilebilir herhangi bir isim vermeden ücret ödemeden yaptırılan testlerden ülkemizde sayısı çok yaygın olmamakla beraber kişiler gidip test yaptırabilirler" açıklamasında bulundu. Anomim test merkezlerinden İstanbul'da dahi sadece 2 tane var. Uzmanlar bu sayının artması gerektiğini söylüyor.

Günlük burç yorumları (2 Aralık 2023)

Tarafından: NTV
2 Aralık 2023 at 00:00
Günlük burç yorumları (2 Aralık 2023)

Astrolog Murat İpek'ten 2 Aralık 2023 Koç, Boğa, Yengeç, İkizler, Aslan, Başak, Terazi, Kova, Akrep, Yay, Oğlak, Balık burcu yorumları…

Ay Aslan burcunda hareketine devam ediyor. Ay Aslan burcunda kişi biraz abartma eğiliminde olabilir. Bugün seçim yapmak için iyi bir gün olmayabilir.   MURAT İPEK / [email protected]
KOÇ Zamanınızı etkili bir şekilde kullanmak, verimliliğinizi artıracak ve stresi azaltacaktır. Planlama yapın, takvim kullanın ve kendinize hedefler belirleyin.
BOĞA İletişim becerilerinizi geliştirin. İnsanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmak, ilişkilerinizi güçlendirecek ve iş yaşamında başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.
İKİZLER Kişisel gelişiminize zaman ayırın. Okumak, öğrenmek ve yeni beceriler edinmek için kendinize sürekli bir fırsat yaratın.
YENGEÇ Pozitif bir bakış açısı benimseyin. Olumlu düşünmek, zorlukları aşmanıza ve hayatınızı daha mutlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur.
ASLAN İçsel dengeye odaklanın. Zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığınıza özen gösterin. Meditasyon, yoga veya rahatlama teknikleri gibi uygulamalarla kendinizi dengeleyin.
BAŞAK Kendinize zaman ayırın. Hobi edinin, ilgi duyduğunuz aktivitelere vakit ayırın ve kendinizle kaliteli zaman geçirin.
TERAZİ Empati yapmayı öğrenin, dinlemeyi ve anlamayı önemseyin. Açık ve net bir şekilde ifade edin ve karşı tarafa saygı gösterin.
AKREP Kendinizi geliştirmek, özgüveninizi artırır, yeni perspektifler kazandırır ve kişisel tatmin sağlar.
YAY İçsel huzuru sağlamak için kendinizi önemseyin ve kendinizi tanımak için sürekli keşifler yapın.
OĞLAK Ailenin kaynakları ve yatırımlar gündemde olabilir, çeşitli şekilde gayrimenkul alım/satımı söz konusu olabilir.
KOVA Yeni bilgi ve deneyimlerin kapısı aralanabilir, öğrenmeye açık ve istekli olduğunuz konular karşınıza çıkabilir.
BALIK Eğitim ve seminer amaçlı seyahatlerde bulunabilir, farklı alanlarda başlangıçlar yapabilirsiniz.

Viral enfeksiyonlar çocuklarda yoğun bakım sebebi olabiliyor

1 Aralık 2023 at 17:40
Kış aylarının gelmesiyle birlikte enfeksiyonlar belirgin bir şekilde artıyor. Bu enfeksiyonlardan yetişkinler kadar çocuklar da etkileniyor. Ancak özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve altta yatan bir hastalığı olan çocuklarda hastaneye yatış veya yoğun bakım tedavisi de gerekebiliyor. Dr. Sultan Ay, çocuklarda sık görülen viral enfeksiyonlar ve bağışıklık sistemi güçlendirmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Göz tembelliği tedavisinde geç kalınmamalı

1 Aralık 2023 at 17:32
Her 40 çocuktan birinde görülen ve halk arasında “göz tembelliği” olarak bilinen ambliyopi, çocuklarda görme azlığının en sık nedeni olarak dikkat çekiyor. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhisin hayati önem taşıdığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay, tedavinin yapılmaması durumunda göz tembelliği oluşacağını ve görme yeteneğinin yüzde 100 kapasiteye ulaşamayacağını söyledi.

‘Yaşlıdır, unutur’ demeyin!

1 Aralık 2023 at 17:10
Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yiğiter, demans veya halk arasında bunama adı verilen durumun merkezi sinir sisteminin unutkanlık ile seyreden ve ilerleyici beyin yıkımı ile son bulan bir hastalık olduğunu belirtti. Doç. Dr. Remzi Yiğiter: “Unutkanlık önemsenmesi gereken bir durumdur” dedi.

HIV dünyada azalıyor, Türkiye'de artıyor

1 Aralık 2023 at 17:29
Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü. Bugüne dek 40 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan HIV/AIDS, Türkiye'de en fazla 25-34 yaş gruplarını etkiliyor. Türkiye’de 2022 yılında 5 bin 710 kişinin tanı aldığını belirten Doç. Dr. Asuman İnan, "Türkiye HIV/AIDS vakalarının az görüldüğü ülkelerden biri olarak tanımlanmasına rağmen, dünyada HIV ile enfekte kişi sayısı azalırken ülkemizde artıyor olması endişe vericidir" dedi. Habertürk'ten Demet Demirkır'ın haberi

Dudak yeme alışkanlığı neden olur?

1 Aralık 2023 at 16:32
Dudak yeme, stres ve endişe gibi duygusal faktörlerle ilişkilendirilen bir sinirsel alışkanlıktır. Bu alışkanlık, dudaklarda yaralar, çatlaklar ve enfeksiyonlara yol açabilir. Dudak yeme alışkanlığından kurtulmak için yapılabilecek çeşitli şeyler vardır. Uzman Klinik Psikolog Hatice Börek konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Duştan sonra şiddetli kaşıntısı olanlara uyarı!

1 Aralık 2023 at 16:06
Kış mevsiminde daha sık rastlanılan uyuz hastalığına karşı uyarılarda bulunan Cildiye Uzmanı Dr. Ali Yaşar, hastalığın oluşturduğu şikayetleri ve tedavi yöntemlerini anlattı. Yakın mesafe temaslarda hızlı bulaşma riski bulunduğunu ifade eden Yaşar, "Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavi edilmeleri çok önemlidir" dedi

Kronik ağrılarla başa çıkmanın yolları 

1 Aralık 2023 at 15:29
Kronik ağrı farklıdır. Bu ağrılar, bir hastalık veya yaralanma düzeldikten sonra devam edebilir. Tedavi edilemeyen veya tedavi edilmesi zor olan tıbbi bir durumdan da kaynaklanabilir. Kronik ağrı yorucu ve sinir bozucu olabilir. İşinizi, uykunuzu, duygusal sağlığınızı, cinselliğinizi, aile ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi etkileyebilir. Ancak ağrının üstesinden gelme ve onu kontrol etmenin yolları vardır. Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

İçmeden önce dikkat!

1 Aralık 2023 at 15:36
Diyetisyen Merve Sena Nazlı, fitokimyasal bileşenler, vitamin ve minerallerden zengin olan bitki çaylarının, yüzyıllardır tedavi edici amaçlarla kullanıldığını belirterek, "Her besin grubunda olduğu gibi bitki çaylarının da fazlası karaciğer-böbrek fonksiyonlarında bozulma, hipo/hipertansiyon, kalp çarpıntısı gibi olumsuz etkilere sebep olabilmektedir" dedi

❌
❌