Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 25 Şubat 2024Bilim ve Teknoloji

Yapay zeka 1 günde 322 milyar dolar zıplattı

24 Şubat 2024 at 07:30

Dün beklenenin üzerinde rekor kâr açıklayan şirketin piyasa değeri bir günde 321.9 milyar dolar arttı. Bu yükseliş, Borsa İstanbul BIST 100 endeksindeki şirketlerin 256.6 milyar dolarlık toplam piyasa değerini geride bıraktı. Borsa İstanbul’un toplam 401 milyar dolarlık piyasa değerine yaklaştı.

24 YILDA GELMİŞTİ

Böylece Nvidia’nın toplam piyasa değeri dün 1 trilyon 963 milyar dolara ulaştı. Firma Meta (Facebook), Amazon ve Alphabet (Google) gibi devleri bırakarak ABD’nin en değerli 3. şirketi haline geldi. Nvidia’nın değerinin 1 trilyon dolara ulaşması için halka açık bir şirket olarak 24 yıl boyunca yüzde 16.40 artış göstermesi gerekiyordu. Yapay zeka devrimindeki rolü sayesinde, şirket sadece sekiz ay içinde ikinci 1 trilyonu değerine eklemeye yaklaşıyor. Nvidia’nın pazarın yüzde 80’inden fazlasına sahip olduğu tahmin ediliyor. Yapay zeka hesaplamalarını gerçekleştiren çipler o kadar değerli ki, zırhlı araçlarla teslim ediliyorlar.

Paket aşımını önleyen servis ücretsiz oldu

24 Şubat 2024 at 07:01

Turkcell’den yapılan açıklamada, “Faturalarda yeni bir dönem başlatan Turkcell, Akıllı Fatura servisini tüm kullanıcıları için ücretsiz hale getirdi. Bu kapsamda mobil uygulama, çağrı merkezi veya SMS üzerinden bireysel müşteriler Akıllı Fatura servisini, kurumsal müşteriler ise İşte Kontrol ve Limitinde Durma servislerini aktif ederek bu özellikten yararlanabilecek” denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Paket bitiminden sonra paket dışı kullanımların önüne geçen Akıllı Fatura özelliğiyle Turkcell’liler, istedikleri zaman paketlerini değiştirebilir veya ek paket alabilirler. Sadece Turkcell’de ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti kullanıcılar istedikleri zaman aktif edip kapatabilecek.

Turkcell’in paket aşımını önleyen Akıllı Fatura servisinden 3.9 milyon bireysel müşterisi aktif olarak yararlanıyor. Aynı özelliği İşte Kontrol ve Limitinde Durma servisleriyle deneyimleyen 1.4 milyon kurumsal müşteri bulunuyor. Akıllı Fatura, İşte Kontrol ve Limitinde Durma servislerine ücretli ulaşan 5 milyondan fazla kullanıcının yanı sıra artık tüm Turkcell’liler de 2024 yıl sonuna kadar bu özelliği ücretsiz kullanabilecek.”

Dün — 24 Şubat 2024Bilim ve Teknoloji

Samsung Galaxy Kullanıcıları, Try Galaxy Uygulamasıyla Galaxy AI Özelliklerini Keşfediyor

Tarafından: Asım Demir
24 Şubat 2024 at 18:10
Samsung Try Galaxy

Samsung Electronics, Try Galaxy uygulamasında önemli güncellemeler yaptı. Böylece hala kararsız hisseden kullanıcılar, yeni Galaxy AI’daki Live Translation, Chat Asistanı, Not Asistanı, Fotoğraf Asistanı ve Google ile Circle to Search özelliklerini telefonlarını değiştirmeden deneyimleyebilecek. Daha önce iOS kullanıcılarına özel geliştirilen Try Galaxy uygulaması, ilk kez Galaxy modelleri de dahil olmak üzere tüm Android cihazlara sunuldu. Böylece […]

Devamı: Samsung Galaxy Kullanıcıları, Try Galaxy Uygulamasıyla Galaxy AI Özelliklerini Keşfediyor
Kaynak Technopat

Bayraktar AKINCI C ilk uçuş testini başarıyla geçti

24 Şubat 2024 at 18:02
Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Taarruzi İnsansız Hava Aracı Bayraktar AKINCI C, ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 'Gökyüzünün AKINCI’larına Yeni Güç! Bayraktar AKINCI C, yeni motoru ile ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi. Hayırlı uğurlu olsun' açıklamasında bulundu.

💾

Windows 11 Copilot'u kullanıma açtı!

24 Şubat 2024 at 17:01
Windows 11'in yeni yapay zekası Copilot son gelen güncelleme ile tüm kullanıcıların deneyimine açıldı. Bilgisayarlara yeni eklenen bu özelliğin ne işe yaradığı ise Windows kullanıcı tarafından merak ediliyor. İşte, Windows 11 Copilot'un özellikleri....

Japonya'dan çipe dev teşvik

Tarafından: NTV
24 Şubat 2024 at 15:19
Japonya'dan çipe dev teşvik

Japonya, çip devi TSMC'nin tesislerinin genişletilmesi için 4,9 milyar dolar daha teşvik sağlayacak.

Japonya, çip devi Taiwan Semiconductor'ın (TSMC) Kumamoto'daki tesisinin genişletilmesi için 4,86 milyar dolar ilave teşvik sağlayacak. Japonya Ekonomi Bakanı Ken Saito, TSMC şirketine ülkedeki fabrikasını genişletmesi için 732 milyar yen (4,86 milyar dolar) ek sübvansiyon kararı aldıklarını duyurdu. TSMC'nin çip üretme kararı, Tokyo'nun gelişmiş yarı iletken üretimini canlandırma çabalarının ardından geldi. Saito, "Çipler ilk fabrikadan daha gelişmiş olacak, yapay zeka ve otonom sürüş için kullanılabilecek. Japonya'da istikrarlı yarı iletken tedarikine sahip olmamızı sağlayacak." dedi. ABD ve Almanya'da da genişlemesini sürdüren TSMC, yıl sonundan önce Japonya'da seri üretime geçmeyi planlıyor. Tayvanlı şirkete göre, ikinci bir tesis de dahil olmak üzere bu girişime yapılacak toplam yatırım 20 milyar doları aşacak. Yeni teşvik, şirketin Japonya'daki ilk fabrikası olan mevcut binanın yanında yeni bir üretim binasının inşasına harcanacak.

Xiaomi Pad 6S Pro Tanıtıldı, İşte Özellikleri Ve Fiyatı

Tarafından: Ali Keskin
24 Şubat 2024 at 14:40
Xiaomi Pad 6S Pro

Xiaomi, 14 serisinin yanında Pad 6S Pro olarak adlandırdığı tabletini de tanıttı. Tablet bizi 144 Hz yenileme hızına, 3048 x 2032 piksellik çözünürlüğe ve Gorilla 5 korumasına sahip 12.4 inçlik IPS LCD ekranla karşılıyor. Bu ekrana 8/12/16 GB RAM ve 256/512/1 TB depolama alanı seçenekleriyle eşleştirilen Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 yongası eşlik ediyor. Kamera […]

Devamı: Xiaomi Pad 6S Pro Tanıtıldı, İşte Özellikleri Ve Fiyatı
Kaynak Technopat

Google'ın Gemini yapay zeka botundan tartışmalı pedofili yanıtı

Tarafından: NTV
24 Şubat 2024 at 14:53
Google'ın Gemini yapay zeka botundan tartışmalı pedofili yanıtı

Google'ın yapay zeka yazılımı Gemini, pedofilinin "yanlış" olup olmadığı sorulduğunda pedofilinin yanlış olduğunu söyleyen net bir yorumda bulunmayı reddetti ve "bireylerin kimi çekici bulduklarını kontrol edemeyeceklerini" söyledi.

Sosyal medya fenomeni Frank McCormick yayınladığı bir ekran görüntüsü ile Google'ın yapay zeka sohbet botu Gemini ile aralarındaki bir diyalogu paylaştı. Bota yetişkinlerin çocukları cinsel açıdan çekici bulmasının yanlış olup olmadığı sorulduğunda bot çekimser bir yanıt vererek sorunun "çok yönlü olduğunu ve basit bir evet veya hayırın ötesine geçen incelikli bir yanıt gerektirdiğini" yazdı. Gemini aynı zamanda pedofiliyi "yaşça küçükleri ilgi çekici bulmak" olarak adlandırdı ve "düşüncenin eylem olmadığını anlamanın önemli olduğunu" iddia etti. Kullanıcı daha sonra küçüklerden etkilenen insanların kötü olup olmadığını sordu ve Gemini şaşırtıcı olmayan bir şekilde "Hayır" diyerek, "Pedofilisi olan bireylerin hepsi tacizde bulunmadı veya suç işlemeyecek" dedi. Gemini tartışmalı ifadelerine, "Pedofili ilgisi olan tüm bireyleri 'kötü' olarak etiketlemek yanlış ve zararlıdır. Tüm insan grupları hakkında genelleme yapmak tehlikeli olabilir ve ayrımcılığa ve önyargıya yol açabilir" sözleriyle devam etti.

Google, Gemini sohbet robotunun davranışını belirleyen parametreleri yayınlamadı ancak uzmanlar yanıtların "ilerici ideolojinin radikal bir uzantısı" olduğunu söyledi.

Huawei Pocket 2 Tanıtıldı, İşte Özellikleri ve Fiyatı

Tarafından: Ali Keskin
24 Şubat 2024 at 13:40
Huawei Pocket 2

Huawei, yeni katlanabilir modeli Pocket 2’yi tanıttı. Huawei Pocket 2, kapağında dört kamera bulunan dünyadaki ilk kapaklı katlanabilir cihaz olma özelliğini taşıyor. İç kısımda 6,94 inçlik katlanabilir LTPO OLED ekran bulunurken kamera adasının altında 340 x 340 piksel çözünürlüğe sahip 1,15 inçlik bir dairesel ekran mevcut. Şirket bir süre önce tanıttığı cihazlarındaki yonga setlerini açıklamayı […]

Devamı: Huawei Pocket 2 Tanıtıldı, İşte Özellikleri ve Fiyatı
Kaynak Technopat

Teknoloji devlerinden yeni robot projesine yatırım

Tarafından: NTV
24 Şubat 2024 at 11:50
Teknoloji devlerinden yeni robot projesine yatırım

Amazon'dan Microsoft'a kadar teknolojinin en büyük isimleri, yapay zeka ile güçlendirilmiş ilk ticari "insansı" robot girişimi için ortaklık kuracak.

Jeff Bezos, Nvidia Corp. ve diğer büyük teknoloji isimlerin, yapay zeka için yeni uygulamalar bulma çabasının bir parçası olarak, insan benzeri robotlar geliştiren Figure AI şirketine yatırım yapacağı öğrenildi. 

Figure AI, 70 milyon dolar topladığı geçen Mayıs'taki finansman turunun neredeyse on katını topladı. Jeff Bezos'un girişim şirketi Explore Investments LLC, 100 milyon dolar, Microsoft 95 milyon dolar, Nvidia ve Amazon.com Inc.e bağlı bir fonun her biri yeni teknoloji için 50 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Yeni teknolojinin yaklaşık 2 milyar dolarlık  bir ön değerleme taşıyan bir finansman turunda yaklaşık 675 milyon dolar topladığı belirtildi.

İŞ YÜKÜNÜ AZALTMASI BEKLENİYOR 

Figure AI'ın, insansı robotu Figure 01'in tehlikeli işlerde insanlara yardımcı olabileceğini ve iş gücü eksikliğini azaltabileceği düşünülüyor.  Bu, insansı robotların otomatikleştirilmesi zor işleri üstlenebileceğini gösteriyor. 

Twitch kapandı mı, ne zaman açılacak? BTK'dan Twitch'e erişim engeli

Tarafından: NTV
24 Şubat 2024 at 11:12
Twitch kapandı mı, ne zaman açılacak? BTK'dan Twitch'e erişim engeli

Twitch'in ne zaman açılacağı, erişim engeli getirilmesinin ardından birçok yayıncı tarafından merak ediliyor. Dünyanın en büyük canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch, Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nün başvurusu sonrasında BTK tarafından engellendi. Peki, Twitch kapandı mı, ne zaman açılacak?

Twitch’e, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engeli kararı alındı. Alınan kararın ardından birçok oyunsever, yayıncı ve izleyici Twitch'in açılıp açılmayacağını merak ediyor. İşte ayrıntılar. TWİTCH'E ERİŞİM ENGELİ En popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch’e, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engeli kararı alındı. Twitch’e erişim engeli kararı ile ilgili BTK’nin internet sitesinde şu bilgi yer alıyor: “twitch.tv, 22/02/2024 tarihli ve 2024/7 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellenmiştir.”TWİTCH AÇILACAK MI? Twitch’e erişim engeli getirilmesinin ardından Türkiye’de bulunan kullanıcılar siteye erişim sağlayamıyor. Twitch’in yeniden açılıp açılmayacağıyla ilgili ise henüz bir açıklama bulunmuyor.

ABD'nin 52 yıl sonra ilk kez Ay'a iniş yapan uzay aracı Odysseus yan yattı

Tarafından: NTV
24 Şubat 2024 at 09:36
ABD'nin 52 yıl sonra ilk kez Ay'a iniş yapan uzay aracı Odysseus yan yattı

NASA, Ay'a iniş yapan ilk özel uzay aracının "yan yattığını" ancak "hayatta ve iyi durumda" olduğunu açıkladı.

ABD merkezli Intuitive Machines şirketinin "IM-1" misyonu kapsamında SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen "Odysseus" adlı uzay aracı, dün Ay'a iniş yaptı.

Ay üzerine zorlu bir iniş yapan aracın, ayakları üzerinde değil, yan durduğu açıklandı.  "Hayatta ve iyi durumda" olduğu söylenen araç yana yatık pozisyonda olsa da planlanan görevlerini yerine getirebilecek. 

Intuitive Machines daha önce 118 milyon dolarlık Odysseus'un altı ayağının yerde olduğuna dair veriler almıştı, ancak güncellemeler iniş aracının ay yüzeyinde yattığını ortaya çıkardı.

Şirket, inişten sadece bir gün sonra bacaklardan birinin sıkışarak yan tarafına düştüğünü bildirdi.

Yetkililer Odysseus'un devrilmesine rağmen çalışma kabiliyetlerinin çoğuna sahip olduğunu söyledi.

Milli Piyango'nun başvurusuyla Twitch'e erişim engeli

Tarafından: NTV
24 Şubat 2024 at 07:25
Milli Piyango'nun başvurusuyla Twitch'e erişim engeli

Yayın platformu Twitch'e Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nün başvurusuyla erişim yasağı getirildi.

Dünyanın en popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch'e erişim engeli getirildi. 

Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından yapılan başvurunun, yasadışı bahis ve kumar yayınlarına ilişkin olarak yapıldığı ve ilgili mahkemenin erişim yasağı kararı aldığı öğrenildi.

Bu kararın ardından Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu erişim yasağını uygulamaya koydu. Karara üst mahkemeye itiraz hakkı bulunuyor. 

Twitch'e rakip olarak çıkan ve Türkiye'de yayın platformu olarak hizmet veren Kick'e de iki gün önce yasak getirilmişti.

Twitch kapandı mı, ne oldu?

23 Şubat 2024 at 23:12
Dünyanın en popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch, erişim engeli kararı ile gündemdeki yerini aldı. Twitch için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engeli kararı alındı. Twitch’e erişim engeli kararı kapsamında, "Twitch kapanıyor mu, erişim engeli mi getirildi?" sorularının yanıtlarını haberimizde paylaştık. İşte detaylar...

Dünden önceki günBilim ve Teknoloji

Photomator 3.3 Yeni Bir Dosya Tarayıcısı İle Birlikte Geldi

Tarafından: İlker Şekercioğlu
23 Şubat 2024 at 21:25
Photomator 3.3

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir dosya tarayıcısı sunuyor. Bu, sadece Mac’inizde değil, aynı zamanda harici sürücülerde ve bulut hizmetlerinde de fotoğraflara göz atmayı ve düzenlemeyi her zamankinden daha kolay ve hızlı hale getiriyor. Photomator 3.3 Yenilikleri Yeni dosya tarayıcısı, olağanüstü hızlı ve kusursuz bir fotoğraf tarama ve düzenleme deneyimi sunuyor. Tanıdık bir […]

Devamı: Photomator 3.3 Yeni Bir Dosya Tarayıcısı İle Birlikte Geldi
Kaynak Technopat

💾

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir dosya tarayıcısı sunuyor. Bu, sadece Mac'inizde değil, aynı zamanda harici

Cepten ilk "alo"nun üzerinden 30 yıl geçti

23 Şubat 2024 at 19:09
Türkiye'de, 23 Şubat 1994'te dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 30 yıl geçti. AA muhabirinin, cep telefonu şebekelerinin hizmet vermeye başlamasının yıl dönümü dolayısıyla derlediği bilgiye göre, Türkiye'de 1991'de araç telefonları aracılığıyla 1G teknolojisiyle tanışıldı. Ülkede internet kullanımı 1993'te, cep telefonuyla görüşme, veri aktarımı ve SMS gönderimine olanak sağlayan 2G teknolojisi ise 1994'te kullanılmaya başlandı. Dönemin Başbakanı Çiller'in, 23 Şubat 1994'te dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 30 yıl geride kaldı. Sesin yanında datanın da önem kazanmasıyla 2009 itibarıyla 3G'ye geçen Türkiye, 1 Nisan 2016'da mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisi sayesinde yeni imkânlara kavuştu. Türkiye ile birlikte dünyanın bu dönemde kullanmaya başladığı "mobil internet erişim teknolojisi" olarak adlandırılan ve her yere kesintisiz iletişim sağlamak için geliştirilen bu teknolojide "hız" ön plana çıkarken farklı hizmetler de önem kazandı. Türkiye'de internet kullanımının başlangıç tarihi olarak kabul edilen 1993'ten bugüne geniş bant internet kullanımı hızla arttı. 2008'de 6 milyon olan geniş bant internet abone sayısı, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 94,3 milyona, toplam mobil abone sayısı ise 65 milyondan 92,8 milyona çıktı. 4,5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için gerekli fiber yatırımlar yapılmaya devam edilirken işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 549 kilometreye ulaştı. Yeni teknolojiyle mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz'den 549 MHz'ye yükseldi.

NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Sürücüler Yayınladı

Tarafından: İlker Şekercioğlu
23 Şubat 2024 at 18:30
NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları Windows Sürümleri Yeni Sürücüler

NVIDIA, Kepler mimarisine dayalı eski ekran kartlarını kullananlar ve güvenlik güncellemeleri almamasına rağmen yükseltme yapmak istemeyen Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları için yeni sürücüler sundu. Windows 10 ve Windows 11 çalıştıran sistemlerde Kepler tabanlı grafik kartları (GeForce 600 Serisi, GeForce 700 Serisi ve bazı GeForce 800M modelleri) için sürücü 474.82’deki yenilikler şunlardır: “NVIDIA, artık […]

Devamı: NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Sürücüler Yayınladı
Kaynak Technopat

Twitch kapandı mı, ne oldu?

23 Şubat 2024 at 18:36
Dünyanın en popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch, erişim engeli kararı ile gündemdeki yerini aldı. Twitch için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engeli kararı alındı. Twitch’e erişim engeli kararı kapsamında, "Twitch kapanıyor mu, erişim engeli mi getirildi?" sorularının yanıtlarını haberimizde paylaştık. İşte detaylar...

OLED Ekranlı İş Bilgisayarı: ASUS Zenbook 14X OLED UX3405MA

Tarafından: Umut Erdem Yılmaz
23 Şubat 2024 at 17:45
ASUS Zenbook 14X UX3404V

Asus’un OLED ekranlı Zenbook 14X OLED UX3405MA model dizüstü iş bilgisayarını inceledik ve performansını test ettik. Asus Zenbook 14X OLED UX3405MA dizüstü bilgisayarın fiyat bilgisi için tıklayın. “Yüksek Pil Kapasitesi & İncelik Uyumu” Bildiğiniz gibi Asus’un Zenbook ailesi diğer serilere nazaran ince kasası, OLED ekranı ve diğer özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken başarılı bir model […]

Devamı: OLED Ekranlı İş Bilgisayarı: ASUS Zenbook 14X OLED UX3405MA
Kaynak Technopat

💾

Asus'un OLED ekranlı Zenbook 14X OLED UX3404V model dizüstü iş bilgisayarını inceledik ve performansını test ettik.
❌
❌