Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023Bilim ve Teknoloji

Tunche ve The Silent Age Ücretsiz Oldu

Tarafından: İlker Şekercioğlu
31 Mart 2023 at 12:00
Tunche The Silent Age Ücretsiz

Epic Games Store bu hafta iki oyunu birden ücretsiz veriyor. Bu haftanın ücretsiz oyunları Tunche ve The Silent Age olarak karşımıza çıkıyor. Toplamda 50 TL değerindeki oyunlar Chess Ultra’nın yerini almış durumda. İlk oyunumuz Tunche. Büyük bir güce sahip olan Tunche delirdi ve şimdi kötü yaratıklar ormanı ele geçiriyor. Bu büyüleyici roguelike aksiyon oyununda Rumi […]

Devamı: Tunche ve The Silent Age Ücretsiz Oldu
Kaynak Technopat

Tunche The Silent Age Ücretsiz

ChatGPT bu defa şaşırttı… İşinizi elinizden alabilir ama bulmacalarda zayıf

Tarafından: Sözcü
31 Mart 2023 at 11:53
Son zamanlarda teknoloji dünyasının en popülerler trendlerinden biri olan ChatGPT ile ilgili gelişmeler heyecanla karşılansa da bir yandan da endişeli bir bekleyiş hakim. Özellikle de işlerin ChatGPT ile yapılabilecek olması çalışanlar için gelecek kaygısı yaratıyor. Ancak bir profesör tarafından ChatGPT'nin eksik tarafı ortaya çıkmış olabilir.

Yaklaşan Ryzen 7 7800X3D, Testlerde Boy Gösterdi

Tarafından: Fatih Işık
31 Mart 2023 at 11:00

AMD’nin en ucuz 3D V-Cache destekli işlemcisi Ryzen 7 7800X3D, bu kez SiSoftware veri tabanında ortaya çıktı. Şirket bu ayın ilk haftalarında 7 7800X3D’nin oyun performans skorlarını paylaşmıştı. Kırmızılılara göre 8 çekirdekli yonga i9-13900K’dan %20’ye kadar daha hızlı, ancak yine de bağımsız testleri beklemekte yarar var. AMD’nin en uygun fiyatlı X3D işlemcisi, İşlemci Aritmetiği karşılaştırmasında […]

Devamı: Yaklaşan Ryzen 7 7800X3D, Testlerde Boy Gösterdi
Kaynak Technopat

Cep telefonunun icadının üzerinden 50 yıl geçti

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 10:32
Cep telefonunun icadının üzerinden 50 yıl geçti

1973 yılında dünyanın ilk cep telefonunu üreten ABD’li mühendis Martin Cooper, ekran bağımlılığı konusunda özellikle gençleri uyardı. Cooper, sokakta yürürken cep telefonuna bakanlar için “Akıllarını kaçırmış olmalılar” yorumunu yaptı.

DRAM Fiyatları İlk Çeyrekte Düştü, Düşmeye Devam Edecek

Tarafından: Fatih Işık
31 Mart 2023 at 10:00

TrendForce, ortalama DRAM fiyatlarının 2023’ün ilk çeyreğinde %20 düştüğünü raporladı. Tüketiciler son dönemde donanıma para yatırma konusunda biraz çekimser davranıyor. Bunun yanında, DRAM üreticilerinde stok fazlaları bulunduğundan dolayı çeyreklik bazda önemli bir fiyat düşüşü yaşandı. Micron, Samsung ve SK Hynix, arzı azaltmak, en azından mevcut fiyat seviyelerini korumak ve DRAM üretimini dengeye oturtmak için hamleler […]

Devamı: DRAM Fiyatları İlk Çeyrekte Düştü, Düşmeye Devam Edecek
Kaynak Technopat

Uygun Bütçeli AMD A620 Anakartlar Piyasadaki Yerini Alıyor

Tarafından: Fatih Işık
31 Mart 2023 at 09:00

AMD’nin giriş seviyesi A620 anakartları nihayet son tüketicinin eline ulaşıyor. Piyasada olan B650 ve X670 yonga setli AM5 anakartlar nispeten pahalıydı. DDR5 fiyatlarının da etkisiyle yeni sistem toplamak isteyenler yeni AMD platformuna biraz tedirgin yaklaşıyordu. Yurt dışındaki perakendeciler, A620 modellerini 100 doların altında fiyatlarla listelemeye başladı. Böylelikle AM5 platformuna yükseltme yapmak daha kolay olacak. B650 […]

Devamı: Uygun Bütçeli AMD A620 Anakartlar Piyasadaki Yerini Alıyor
Kaynak Technopat

İnsanlar neden yapay zekâdan korkuyor?

31 Mart 2023 at 09:39
Son dönemin en büyük tartışması, yapay zekâ teknolojisinin hızla gelişimi dünyayı ikiye böldü. Varlığının çok büyük faydalar sağlayacağını düşünenlere karşı, bu kadar hızlı gelişiminin önüne geçmesi gerekliliğini savunanlar. Bu karşıt görüşlerin arasında dikkat çekenlerin başında da ChatGPT gibi en popüler yapay zekâ uygulamalarından bir tanesinin kurucu ortaklarından olan, kendisi de yapay zekâ çalışmaları yürüyen Elon Musk yer alıyor. Peki yapay zekâ neden bu kadar korkulan bir şeye dönüştü?  Son dönemin en büyük tartışması, yapay zekâ teknolojisinin hızla gelişimi dünyayı ikiye böldü. Varlığının çok büyük faydalar sağlayacağını düşünenlere karşı, bu kadar hızlı gelişiminin önüne geçmesi gerekliliğini savunanlar. Bu karşıt görüşlerin arasında dikkat çekenlerin başında da ChatGPT gibi en popüler yapay zekâ uygulamalarından bir tanesinin kurucu ortaklarından olan, kendisi de yapay zekâ çalışmaları yürüyen Elon Musk yer alıyor. Peki yapay zekâ neden bu kadar korkulan bir şeye dönüştü?

InvenDO Up, yeni dönem başvurularını bekliyor

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 08:40
InvenDO Up, yeni dönem başvurularını bekliyor

Erken aşama teknoloji şirketlerini hedefleyen InvenDO Up Girişim Hızlandırma Programı'nın 2. dönem kayıtları başladı. Programı başarıyla tamamlayan girişimcilere, pek çok desteğin yanı sıra 700.000 TL'den başlayan yatırım imkanı da sunulacak.

Doğuş Yeni Girişimler bünyesinde gerçekleşecek InvenDO Up Girişim Hızlandırma Programı 2. dönem kayıtları başladı.

Girişimcilerin gelişimini hızlandırmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl ikincisinin gerçekleştirileceği InvenDO Up Programı, erken aşama teknoloji girişimlerine mentorluk ve iş geliştirme desteklerine ek olarak yatırım imkanı da sunuyor.

400'DEN FAZLA BAŞVURU

2022 yılında ilki gerçekleştirilen InvenDO Up programı ile 400'den fazla başvuruyu değerlendirerek 3 girişimi mezun eden Doğuş Yeni Girişimler; 3pmetrics ve Ingosa girişimlerine tohum yatırımı gerçekleştirdi.

Hızlandırma programı boyunca, girişimcilere alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimlerin yanı sıra, düzenli mentorluk toplantıları ile satış, pazarlama, büyüme stratejileri, hedef kitle belirleme, en doğru fiyatlandırmayı oluşturma gibi alanlarda destek verildi.

GİRİŞİMCİLERE DOĞUŞ GRUBU İŞ AĞINA ERİŞİM VE YATIRIM DESTEĞİ

InvenDO Up Hızlandırma Programı için, Doğuş Yeni Girişimler'in bu dönemki program partneri Invexen olacak.

Program kapsamında, özellikle sürdürülebilirlik, kurumsal blockchain uygulamaları, makine öğrenmesi, IoT, siber güvenlik, elektrikli araçlar ve mobilite altyapı çözümleri başta olmak üzere yapay zeka ve verinin gücünden faydalanmaya alanlara odaklanan girişimlere erişilmesi hedefleniyor.

Bununla sınırlı kalmayarak,Global pazarda hızla ölçeklenme hedefi ve potansiyeli olan tüm erken aşama teknoloji girişimleriprograma dahil edilmek üzere değerlendirebilecek.

Doğuş Grubu şirketleri ile sinerji yaratabilecek girişimlerin Grup bünyesindeki şirketlerde PoC yapma imkanı bulabileceği, yurt içi ve yurtdışı pazarlarda Doğuş Grubu erişim ağında bulunan potansiyel müşterilere ve yatırımcı ağlarına ulaşabileceği bu heyecan verici programda eğitim ve mentorluk faaliyetleri 3 ay sürecek.

PoC süreçlerinin tamamlanabilmesi için ise program desteği 6 ay boyunca devam edecek.

Programı başarıyla tamamlayanve yatırım kararı alınangirişimlere 700.000 TL'den başlayan nakit destek imkanı da sunan program ile girişimciler yerel ve global pazarda hızla büyüme fırsatlarına sahip oluyor.

InvenDO Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğuş Teknoloji Grubu CEO'su Semih İncedayı, Doğuş Grubu’nun bu alandaki vizyonunu şöyle aktardı: "Kurum içi girişimcilik ile başladığımız bu yolda girişimciliği desteklemenin önemini ve ekosistemin daha da hızlı gelişebilmesi için kurumsal firmalara düşen görevleri çok net bir şekilde görüyoruz. InvenDO Up programı ile, grubumuza değer katacak erken aşama ve teknoloji tabanlı girişimlerin yerel ve global pazarlardaki erişim ağımızda bulunan tüm kanallarda iş geliştirme faaliyetlerine destek vermeyi amaçlıyoruz." 2. dönem InvenDO Up Hızlandırma Pogramı'na başvurmak için linke tıklayabilirsiniz.
Dün — 30 Mart 2023Bilim ve Teknoloji

Fransa'da "influencer"lara denetim ve reklam yasağı geliyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 22:54
Fransa'da

Fransa'da influencerların sosyal medyadaki ticari faaliyetleri denetim altına alınıyor. Ulusal Meclis'te kabul edilen yasa tasarısında ayrıca influencerların alkol ve estetik operasyonu reklamı yapmalağrı yasaklanıyor.

Fransa'da Ulusal Meclis, influencerların sosyal medyadaki ticari faaliyetlerini denetlemeyi kapsayan yasa tasarısını kabul etti. Fransız milletvekilleri mecliste, influencerların sosyal medya platformlarında ticari faaliyetlerine denetim getiren yasa tasarısını görüştü. Oturuma katılan 49 milletvekilinin tamamının "evet" oyu kullanmasıyla tasarı mecliste kabul edildi. Ticaretle uğraşan influencerların faaliyetlerine hukuki tanımlama getiren yasa tasarısı, ayrıca influencerlara alkol ve estetik operasyonu reklamı yapma yasağı getiriyor. Tasarının nihai olarak onaylanması için Parlamentonun diğer kanadını oluşturan Senatoda da kabul edilmesi gerekiyor.

AutoCAD 2024, Apple Silicon Desteği Kazandı

Tarafından: İlker Şekercioğlu
30 Mart 2023 at 21:00
AutoCAD 2024 Apple Silicon

Autodesk, macOS için güncellenmiş AutoCAD 2024 ve AutoCad LT 2024 yazılımının ilk kez Apple Silicon tabanlı Mac’ler için destek sunduğunu duyurdu. Hem Apple silikon Mac’ler hem de Intel Mac’ler için optimize edilen güncellenmiş AutoCAD yazılımı, M1 ve M2 serisi Mac’lere sahip olanlar için performans iyileştirmeleri getirecek. Autodesk, yerel Apple silikon desteğinin, optimize edilmemiş 2023 yazılımına […]

Devamı: AutoCAD 2024, Apple Silicon Desteği Kazandı
Kaynak Technopat

AutoCAD 2024 Apple Silicon

Samsung Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5 Geekbench’te Görüldü

Tarafından: Ali Keskin
30 Mart 2023 at 20:00
Samsung Galaxy Z Fold5

Samsung, Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5 modellerini tanıtmaya hazırlanırken iki telefon Geekbench’te görüldü. Bu listelemeyle beraber iki modelin de Snapdragon 8 Gen 2 yonga setini kullanacağı doğrulanmış oldu. Bu yonga seti, tıpkı Galaxy S23 serisindeki gibi, normal Snapdragon 8 Gen 2 yongasına kıyasla biraz hız aşırtılmış CPU ve GPU çekirdekleri sunuyor. Galaxy Z Fold5, […]

Devamı: Samsung Galaxy Z Fold5 ve Z Flip5 Geekbench’te Görüldü
Kaynak Technopat

Samsung Galaxy Z Fold5

ADATA, İlk Çevreci Depolama Ürünleri HC300 ECO ve UC310 ECO’yu Duyurdu

Tarafından: Asım Demir
30 Mart 2023 at 19:40
ADATA HC300 ECO ve UC310 ECO

ADATA, ürünlerinin karbon ayak izini azaltma konusundaki sürdürülebilir çevre taahhüdünü, markanın ilk çevreci depolama ürünleri serisini duyurarak başlatmış oldu. HC300 ECO harici sabit disk sürücüsü (HDD) ve UC310 ECO USB flaş belleği UFD), geri dönüştürülmüş plastikten oluşan dış yüzeyi ve FSC™ (Orman Yönetim Konseyi) tarafından onaylanmış malzemelerle paketlenmesiyle, sürdürülebilir gelecek için yenilenebilir elektronik ürünler konusunda atılan büyük bir […]

Devamı: ADATA, İlk Çevreci Depolama Ürünleri HC300 ECO ve UC310 ECO’yu Duyurdu
Kaynak Technopat

ADATA HC300 ECO ve UC310 ECO

GeForce Now’da Nisan Ayında Oyun Yağmuru Başlıyor

Tarafından: Asım Demir
30 Mart 2023 at 19:20
GeForce Now’da Nisan Ayında Oyun Yağmuru Başlıyor

NVIDIA, yine harika haberlerle dolu bir GFN Perşembe’sinde oyunculara Nisan ayında kütüphaneye eklenen oyunların müjdesini veriyor. Kütüphaneye, bu hafta katılan 11 oyunun yanı sıra, Nisan ayı için 23 yeni oyun ekleniyor. Marvel’s Midnight Suns’ın yeni ödülüyse ilk olarak GeForce NOW Premium üyeleri için erişime açılıyor. Hayalleri Gerçekleştirmek Ekip İşidir NVIDIA, geçtiğimiz ay Microsoft’un satın alma işlemi tamamlanana kadar Bethesda, […]

Devamı: GeForce Now’da Nisan Ayında Oyun Yağmuru Başlıyor
Kaynak Technopat

GeForce Now’da Nisan Ayında Oyun Yağmuru Başlıyor

Intel, Yeni Battlemage Ekran Kartlarıyla RTX 4070 Ti Performansı Sunabilir

Tarafından: Fatih Işık
30 Mart 2023 at 19:00
Intel Arc Alchemist Ekran Kartı-GPU

Intel’de grafik işlerinden sorumlu kişi olan Raja Koduri, teknoloji devi ile yollarını ayırmaya karar vermişti. Ancak bu karar mavilileri pek fazla etkilemeyecek çünkü şirketin zaten uzun soluklu planları var. Battlemage serisi de Intel’in bir sonraki durağı olacak. 2022 yılının başlarında Arc Battlemage ‘DG3’ ekran kartlarıyla ilgili bazı sızıntılar görmüştük. RedGamingTech‘in yeni sızıntılarına göre, şirket Battlemage […]

Devamı: Intel, Yeni Battlemage Ekran Kartlarıyla RTX 4070 Ti Performansı Sunabilir
Kaynak Technopat

Intel Arc Alchemist Ekran Kartı-GPU

Acer Predator Helios 300 İncelemesi

30 Mart 2023 at 18:45

Acer Predator Helios 300, sade tasarımı ve akıcı 1080p oyun performansıyla orta-üst segmentte kendine yer edinen bir oyuncu dizüstüsü. Preadator Helios 300 güncel fiyat bilgisini Vatan Bilgisayar’ın web sitesinden öğrenebilirsiniz. Acer Predator Helios 300 Özellikleri Ekran Standardı: 15.6″ BOEhydis NV156FHM-NY0 Panel a-Si LCD panel tipi, IPS türevi denebilir. 165 Hz tazeleme hızı 16:9 en boy […]

Devamı: Acer Predator Helios 300 İncelemesi
Kaynak Technopat

Acer Predator Helios 300 İncelemesi - Technopat

💾

Acer Predator Helios 300, sade tasarımı ve akıcı 1080p oyun performansıyla orta-üst segmentte kendine yer edinen bir oyuncu dizüstüsü. Preadator Helios

❌
❌