Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dün — 2 Aralık 2023Sağlık

Atık ilaçların insan sağlığına etkisi araştırılıyor

2 Aralık 2023 at 12:09
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan Akuatik Deney Hayvanları Araştırma Merkezi'nde (ADHAM), atık sular, arıtılmamış kanalizasyon suları ve endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan deşarjlarla sucul ortamlara karışan ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerinin insan, hayvan ve çevreye olumsuz etkilerinin araştırılması için çalışma başlatıldı

Eklem ağrılarını bitiren yöntem!

2 Aralık 2023 at 11:52
Uzm. Dr. Eren Yıldırım, “Omurgamızda, eklemlerimizde, kas ve bağlarımızda ortaya çıkan ağrıların kök nedenlerini elle tespit eden uzmanlar, uygun tedavi teknikleriyle bu sorunları ortadan kaldırmaktadır” dedi.

Nezlede antibiyotik kullanılır mı?

2 Aralık 2023 at 11:28
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Akif İşlek, bulaşıcı hastalıkların arttığı şu günlerde nezle için antibiyotik kullanılmaması gerektiğini söyleyerek, grip için aşı yapılmasını tavsiye etti

Türkiye'de AIDS 8-10 kat arttı

Tarafından: NTV
2 Aralık 2023 at 10:05
Türkiye'de AIDS 8-10 kat arttı

Dünya genelinde 38 ila 40 milyon kişi ölümcül olabilen AIDS enfeksiyonu taşıyor. Vaka sayısı küresel ölçekte düşüşe geçerken Türkiye'de ise olumsuz bir tablo var. Uzmanlar Türkiye'de son 10 yılda AIDS'e yakalananların sayısının 10 kat arttığını belirtiyor.

Detoks yapmak gerçekten işe yarıyor mu?

2 Aralık 2023 at 10:45
Son yıllarda daha çok popülerleşen detoks diyetleri vücuttaki ödemden arındığı ve kilo vermeye yardımcı olduğuna dair iddialar yer alıyor. Detoks diyet programları genellikle çaylar, bitkisel karışımlar ve meyve sularından oluşuyor

"AIDS Türkiye'de 8-10 kat arttı"

Tarafından: NTV
2 Aralık 2023 at 09:49

Dünya genelinde 38 ila 40 milyon kişi ölümcül olabilen AIDS enfeksiyonu taşıyor. Vaka sayısı küresel ölçekte düşüşe geçerken Türkiye'de ise olumsuz bir tablo var. Uzmanlar Türkiye'de son 10 yılda AIDS'e yakalananların sayısının 10 kat arttığını belirtiyor.

Türkiye'de 40 bine yakın kişi HİV virüsü taşıyor. Üstelik bu sadece tespit edilebilen vakalar. Gerçek sayının bunun 3 katı olabileceği tahmin ediliyor. Hastalık tüm dünyada azalırken Türkiye'de artıyor. Türkiye'deki durumu anlatan HIV Enfeksiyonu Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlem Altuntaş, "Son 10 yıl içinde dünya genelinde yüzde 38'lik bir azalma mevcut yeni olgu sayılarında. Bizde de 2013'ten günümüze kadar düşündüğümüzde yeni olgu sayılarında 8 ila 10 katlık bir artışla karşı karşıyayız" dedi.Gelişen tedavi yöntemleriyle birlikte AİDS'ün ölüme neden olması engellenebiliyor. Düzenli kontrollere gidilmesi kritik öneme sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. altuntaş, "HİV enfeksiyonuna neden olan virüs bağışıklık sistemini hedef aldığı için bağışıklık sistemini o kadar korumuş oluyoruz. Tedaviye başlamamızın hem hastaya bağışıklık sistemini korumak açısından faydası var hem de tedavi alıp günümüzde virüs çoğalmasını engellediğimiz kişilerde virüsün bulaşmasını engellemiş oluyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Erken teşhis için kan testi yapılması gerekiyor. Ancak farklı nedenlerle herkes bu teste yanaşmayabiliyor. Altuntaş, "Test yaptırıldığı zaman ayrımcılığa damgalamaya maruz kalma endişesi kişilerde genellikle test yaptırmanın önüne geçiliyor. Anonim test merkezlerine gidilebilir herhangi bir isim vermeden ücret ödemeden yaptırılan testlerden ülkemizde sayısı çok yaygın olmamakla beraber kişiler gidip test yaptırabilirler" açıklamasında bulundu. Anomim test merkezlerinden İstanbul'da dahi sadece 2 tane var. Uzmanlar bu sayının artması gerektiğini söylüyor.

Hangi kuruyemiş neye iyi gelir?

2 Aralık 2023 at 09:41
Kuruyemişler, sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Protein, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin olan kuruyemişler, birçok faydası ile insan sağlığını destekler.

Organları 3 kişiye umut oldu

2 Aralık 2023 at 09:30
Karaman'da beyin kanaması geçirip, tedaviye alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen A.B.’nin (71) bağışlanan karaciğer ve 2 böbreği, 3 kişiye umut oldu

Günlük burç yorumları (2 Aralık 2023)

Tarafından: NTV
2 Aralık 2023 at 00:00
Günlük burç yorumları (2 Aralık 2023)

Astrolog Murat İpek'ten 2 Aralık 2023 Koç, Boğa, Yengeç, İkizler, Aslan, Başak, Terazi, Kova, Akrep, Yay, Oğlak, Balık burcu yorumları…

Ay Aslan burcunda hareketine devam ediyor. Ay Aslan burcunda kişi biraz abartma eğiliminde olabilir. Bugün seçim yapmak için iyi bir gün olmayabilir.   MURAT İPEK / [email protected]
KOÇ Zamanınızı etkili bir şekilde kullanmak, verimliliğinizi artıracak ve stresi azaltacaktır. Planlama yapın, takvim kullanın ve kendinize hedefler belirleyin.
BOĞA İletişim becerilerinizi geliştirin. İnsanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmak, ilişkilerinizi güçlendirecek ve iş yaşamında başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.
İKİZLER Kişisel gelişiminize zaman ayırın. Okumak, öğrenmek ve yeni beceriler edinmek için kendinize sürekli bir fırsat yaratın.
YENGEÇ Pozitif bir bakış açısı benimseyin. Olumlu düşünmek, zorlukları aşmanıza ve hayatınızı daha mutlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur.
ASLAN İçsel dengeye odaklanın. Zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığınıza özen gösterin. Meditasyon, yoga veya rahatlama teknikleri gibi uygulamalarla kendinizi dengeleyin.
BAŞAK Kendinize zaman ayırın. Hobi edinin, ilgi duyduğunuz aktivitelere vakit ayırın ve kendinizle kaliteli zaman geçirin.
TERAZİ Empati yapmayı öğrenin, dinlemeyi ve anlamayı önemseyin. Açık ve net bir şekilde ifade edin ve karşı tarafa saygı gösterin.
AKREP Kendinizi geliştirmek, özgüveninizi artırır, yeni perspektifler kazandırır ve kişisel tatmin sağlar.
YAY İçsel huzuru sağlamak için kendinizi önemseyin ve kendinizi tanımak için sürekli keşifler yapın.
OĞLAK Ailenin kaynakları ve yatırımlar gündemde olabilir, çeşitli şekilde gayrimenkul alım/satımı söz konusu olabilir.
KOVA Yeni bilgi ve deneyimlerin kapısı aralanabilir, öğrenmeye açık ve istekli olduğunuz konular karşınıza çıkabilir.
BALIK Eğitim ve seminer amaçlı seyahatlerde bulunabilir, farklı alanlarda başlangıçlar yapabilirsiniz.

Portakaldan 20 kat fazla C vitamini içeriyor

1 Aralık 2023 at 23:21
Tropikal lezzetli meyvelerin vücudumuz için sayılamayacak faydalarını biliyor muydunuz? Çin kökenli tropik bir meyve olan liçi, Güney Asya ve Güney Amerika'da yetişen bir süper besin. Adını henüz duymadıysanız yakında çok sık duyacağınız kesin çünkü liçi meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor... Tropikal meyveler ve faydaları: Yıldız, Jak, Liçi, Pitaya, Longan ve Birbirinden farklı çeşitleri var biz bugün Liçi'den bahsedeceğiz. Vücuttaki tüm hastalıkların dermanı buymuş...
Dünden önceki günSağlık

Doğal tansiyon ilacı! Bu dört besini her zaman bulundurdun

1 Aralık 2023 at 21:50
Yüksek tansiyon tıp dilindeki adıyla hipertansiyon olarak bilinir. Aşırı tuz tüketimi ve hareketsiz hayat tarzı hipertansiyona yol açabilmektedir. Kan basıncının kısa vadede artması herhangi bir belirtiye sebep olmadığından 40 yaş üstü grupta zaman zaman kontrol edilmelidir. Yüksek tansiyonu evde bulunan bazı yiyeceklerle normale döndürebilirsiniz.

Viral enfeksiyonlar çocuklarda yoğun bakım sebebi olabiliyor

1 Aralık 2023 at 17:40
Kış aylarının gelmesiyle birlikte enfeksiyonlar belirgin bir şekilde artıyor. Bu enfeksiyonlardan yetişkinler kadar çocuklar da etkileniyor. Ancak özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve altta yatan bir hastalığı olan çocuklarda hastaneye yatış veya yoğun bakım tedavisi de gerekebiliyor. Dr. Sultan Ay, çocuklarda sık görülen viral enfeksiyonlar ve bağışıklık sistemi güçlendirmenin yolları hakkında bilgi verdi.

Göz tembelliği tedavisinde geç kalınmamalı

1 Aralık 2023 at 17:32
Her 40 çocuktan birinde görülen ve halk arasında “göz tembelliği” olarak bilinen ambliyopi, çocuklarda görme azlığının en sık nedeni olarak dikkat çekiyor. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhisin hayati önem taşıdığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay, tedavinin yapılmaması durumunda göz tembelliği oluşacağını ve görme yeteneğinin yüzde 100 kapasiteye ulaşamayacağını söyledi.
❌
❌