Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023Kültür Sanat

Ankara Müzik Festivali'ne geri sayım

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 12:37
Ankara Müzik Festivali'ne geri sayım

Bu yıl 37'ncisi düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali dinleyicilerine ve seyircilerine kavuşuyor.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 36 yıldır azim ve özenle düzenlediği, başkentin en uzun soluklu etkinliği olan Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 37'ncisi üç yıllık bir aradan sonra 4-28 Nisan 2023 tarihleri arasında başkentli sanatseverlerle, depremzedeler yararına buluşacak. 37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde, başta Türkiye’nin yetiştirdiği güzide sanatçıların yanı sıra Azerbaycan, İtalya, İspanya, İngiltere, Endonezya, Tayvan, Çekya, ABD, Makedonya, Hırvatistan, Çin gibi 13 ülkeden klasik müzik ve cazın seçkin örneklerini sunacak 355’e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.Açılış ve kapanış konserleri senfonik orkestralarla yapılacak Festivalde senfonik konser, modern bale, flamenko, oda müziği, koro, caz ve resital kategorilerinde 17 konser ve gösteri ile dört gitar ve bir bale atölye çalışması yer alacak. Artık bir festival geleneği haline gelen açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, ilk seslendirmeler, genç solistlerimizin desteklenmesi ve uluslararası iş birliği konserlerinde yer alması gibi ilkeler, 37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde de sürdürülüyor. Festivalin afişi ise Sevda– Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen “37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Afiş Yarışması”nda oybirliği ile birinciliğe layık görülen Kayahan Kaya imzasını taşıyor.

Türk sinemasının 'Güdük Necmi'si Halit Akçatepe vefatının 6. yılında anılıyor

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 09:52
Türk sinemasının 'Güdük Necmi'si Halit Akçatepe vefatının 6. yılında anılıyor

Oyunculuğa henüz 5 yaşındayken başlayan Akçatepe, sanat hayatı boyunca 70'ten fazla film ile 43 tiyatro oyununda rol aldı. Yeşilçam'ın gülen ve güldüren yüzü Halit Akçatepe, vefatının 6'ıncı yılında anılıyor.

Yeşilçam'ın gülen ve güldüren yüzü, Hababam Sınıfı'nın Güdük Necmi'si, Süt Kardeşler'in Ramazan'ı Halit Akçatepe, vefatının 6'ıncı yılında anılıyor. Hababam Sınıfı filmlerinde "Paşa Nuri" tiplemesini canlandıran Sıtkı Akçatepe ile Yeşilçam filmlerinde "anne" rolünü başarıyla üstlenen Leman Akçatepe'nin oğlu olan Akçatepe, 1 Ocak 1938'de İstanbul'da dünyaya geldi. İki ağabeyi olan Akçatepe, 1942'de henüz 5 yaşındayken Nasreddin Hoca Düğünde filminde rol alarak, oyunculuğa adım attı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'ne giren sanatçı, 15 yaşına kadar 40'a yakın yapımda çocuk oyuncu olarak yer aldı. PROFESYONEL OYUNCULUĞA 1960'TA BAŞLADI

Halit Akçatepe, ilk eğitimini Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Refik Halit Karay Mektebi'nde aldı. Ailesi tarafından oyuncu olması istenmeyen ünlü sanatçı, Saint Benoit Fransız Lisesi'nde öğrenim gördükten sonra babasını kırmamak için Sultanahmet İktisat ve Ticaret Akademisi'nde bir yıl okudu. Akademideki eğitimini bitirmeden yedek subay olarak vatani görevini tamamlayan Akçatepe, askerden döndükten sonra hukuk fakültesinde 2 sene eğitim aldı. Başarılı oyuncu, derslere girmek yerine üniversitenin Talebe Birliğinde gençlik tiyatrosuna yazıldı ve birçok oyunda amatör oyuncu olarak yer aldı. Daha sonra Muammer Karaca Tiyatrosu'nun oyuncu kadrosuna giren Akçatepe, aynı yıllarda edebiyat fakültesinin sosyal antropoloji bölümüne başladı. Akçatepe, profesyonel anlamda tiyatro oyunculuğuna 1960'ta Sel adlı piyesle adım attı. Devekuşu Kabare'de de oynayan sanatçı, usta isimler Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Kemal Sunal ile çalıştı. Halit Akçatepe, Sadık Şendil'in kendisini ikna etmesiyle Bir Varmış Bir Yokmuş adlı filmle adım attığı Yeşilçam'a ilişkin bir röportajında şunları söylemişti: "O zamanlar tiyatrodan başka bir şey düşünemezdim. Sanki dünyada bir ben, bir de tiyatro vardı. Başka bir sanat dalı olamazdı. Profesyonel olarak ilk defa 'Oda Tiyatrosu 4'te 'Sel' piyesiyle sahneye çıktım. Yıl 1960... Bugüne kadar 16 ayrı tiyatroda, 43 piyeste rol aldım. Benim kadar çok tiyatro değiştiren artist yok gibidir. Ama ne yapayım huyum böyle. En ufak bir rahatsızlık, anlaşmazlık gördüğüm an oradan kaçarım." ERTEM EĞİLMEZ FİLMLERİNİN ARANAN YÜZÜ OLDU

Memduh Ün'ün yönettiği 1971 yapımı Üç Arkadaş filminde Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit'le oynayan sanatçının yolu, aynı yıllarda Ertem Eğilmez'le kesişti. Sırasıyla Beyoğlu Güzeli, Üç Sevgili, Sev Kardeşim, Tatlı Dillim, Köyden İndim Şehre, Mavi Boncuk ve Ah Nerede isimli yapımlarda yan rollerde oynayan sanatçının bu filmlerdeki tiplemeleri de izleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Usta sanatçı, 1962'de evlenip 1981'de boşandığı Tülin hanımdan olan kızları Itır ve Ebru ile oynadığı 1972 yapımı Tatlı Dillim filmiyle büyük bir çıkış yakaladı, Ertem Eğilmez filmlerinin aranan yüzü oldu. Akçatepe, 8 Nisan 1972'de Ses Dergisi'ne verdiği bir demeçte, "Yıllar boyu bir aptal aşık gibi tiyatroya sarılmışım. Şimdi ise bir sinemanın var olduğunu biliyorum, öğrendim. Bundan sonraki çabam sinemada bir Halit Akçatepe'nin var olduğunu ispat etmek olacak. Çalışmam, çok çalışmam gerekiyor ama ben bu uğraşta galip geleceğimi, biliyorum" ifadelerini kullanmıştı. Rıfat Ilgaz'ın romanından uyarlanan, Umur Bugay'ın senaryosunu yazdığı 1975 yapımı Ertem Eğilmez filmi Hababam Sınıfı'nda "Güdük Necmi" karakterini canlandıran sanatçı, bu filmdeki rolünün ardından unutulmaz isimler arasına girdi. Usta oyuncu, Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan ve Kemal Sunal'ın da aralarında yer aldığı Arzu Film'den ayrılarak, Genco Erkal'ın Dostlar Tiyatrosu'na başladı. Halit Akçatepe, 1990'lı yıllardan itibaren, Şaban Askerde, Kaygısızlar, Yazlıkçılar ve Bizimkiler adlı televizyon dizilerine imza attı. ALTIN PORTAKAL YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ'NÜ ALDI

Sanatçı, 2011'de Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne Mehmet Dinler, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman ve Engin Çağlar ile değer görüldü. Babam Sınıfta Kaldı isimli 2013'te çekimleri başlayan televizyon dizi için Cem Davran, Melis Tüzüngüç, Defne Samyeli ve Mesut Yar'la kamera karşısına geçen sanatçı, 2014'te Karaman'ın Koyunu adlı sinema filminde oynadı. Akçatepe, Şaban Pabucu Yarım, Gurbetçi Şaban ve Şoför Memet filmlerinin senaryolarına da imza attı. Genellikle duygusal komedilerde karakter rolleri canlandıran sanatçı, yarım asrı geçkin sanat hayatında 70'ten fazla sinema filmi, birçok tiyatro oyunu ve reklamda rol aldı. Canlandırdığı unutulmaz karakterlerle Türk seyircisinin gönlünde taht kuran Halit Akçatepe, kalp yetmezliği sonucu, İstanbul'da 79 yaşındayken 31 Mart 2017'de vefat etti. Sanatçının naaşı, Üsküdar Şakirin Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. "TÜRK HALKI BİZİ SEVİYOR, SAYIYOR VE HATIRLIYOR"

Tiyatro ve sinema oyuncusu Ali Uyandıran, bir röportajında, Akçatepe’nin içinde bulunduğu işlere renk kattığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulunmuştu: "Büyük bir enerjiydi. Hababam Sınıfı filmine kattığı neşeyi Bizimkiler dizisinde de bizimle paylaşan usta oyuncu Halit Akçatepe'ye Allah’tan rahmet diliyorum. Ölmek insanın doğasında var ancak geride kalan güzellikler hatırlandıkça gülüyoruz da ağlıyoruz da. Halit gibi, rahmetli Kemal Sunal gibi, Tarık Akan gibi hatırlanmak güzel bir ömür geçirdiğinizin sağlamasıdır. Şunu söylemekte yarar görüyorum; bizler rol yapmaktan çok anı yaşadık. Bu yüzden yaşadıklarımızı yaşattığımız için Türk halkı bizi seviyor, sayıyor ve hatırlıyor. Onlara minnettarız." Akçatepe'nin oynadığı yapımlardan bazıları şöyle: Leyla ile Mecnun, Geniş Aile, Aile Reisi, Vurgun, Yalan Dünya, Hakkını Helal Et, Sevda Çiçeği, Hababam Sınıfı Üç Buçuk, Cumbadan Rumbaya, Mühim Olan Aşkımız, Hababam Sınıfı Askerde, Avrupa Yakası, Yeşilçam Denizi, Hababam Sınıfı Merhaba, En Son Babalar Duyar, Tersine Dünya, Şaban ile Şirin, Şaban Askerde, Bizimkiler, Şaban Pabucu Yarım, Renkli Dünyalar, Dokunmayın Şabanıma, Hababam Sınıfı Tatilde, Bülbül Ailesi, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Süt Kardeşler, Lüküs Hayat, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı, Ah Nerede, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Sev Kardeşim, Bir Varmış Bir Yokmuş, Nasreddin Hoca Düğünde.

Dün — 30 Mart 2023Kültür Sanat

Bursalı çoban, fotoğrafını paylaşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile tanışmak istiyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 15:07
Bursalı çoban, fotoğrafını paylaşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile tanışmak istiyor

Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun, ünlü romanı "Simyacı"yı elinde tutarken çekilen fotoğrafını paylaştığı Bursalı çoban Necati Değirmenci, "Paylaşımı yapması çok hoşuma gitti, görüşme şansım olursa güzel olur" dedi.

Bursalı çoban Necati Değirmenci, elinde dünyaca ünlü "Simyacı" romanıyla çekilmiş fotoğrafını paylaşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile tanışmak istiyor. Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Demireli Mahallesi'nde yaşayan 73 yaşındaki çoban Necati Değirmenci'ye, geçen yaz merada koyunlarını otlattığı sırada aynı mahallede doğup büyüyen gezgin Selçuk Tanaydın, Paulo Coelho'nun, İspanya'dan Mısır Piramitleri'nin eteklerinde hazine aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun yaşamını anlatan "Simyacı" kitabını hediye etti. Tanaydın, daha sonra Değirmenci'nin kitabı elinde tutarken fotoğrafını çekerek sosyal medya hesabında yayımladı. Kısa sürede ilgi gören fotoğrafı, daha sonra yazar Paulo Coelho da sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. Değirmenci de Paulo Coelho'nun paylaşımının ekran fotoğrafını alıp çerçeveletti.

"O FOTOĞRAFTAKİ KİTABI DA YARIYA KADAR OKUDUM"

Ünlü yazarla tanışmak isteyen Değirmenci, Demireli Mahallesi'nde doğduğunu ve 5 çocuk, 13 torun sahibi olduğunu söyledi. Çocukluğundan beri çobanlık yaptığını belirten Değirmenci, "60 yıldır çobanlık yaparım. Hep koyun güttüm. Koyun güderken Selçuk Tanaydın yanıma geldi. Bana kitabı hediye etti. Daha sonra kitapla fotoğrafımı çekti. Sonra fotoğraf yazarın eline gitti ve fotoğrafımı paylaştı. Şimdi o paylaşımın fotoğrafını çerçevelettim" dedi. Değirmenci, yazar Coelho'nun paylaşımının kendisini çok mutlu ettiğini anlatarak, "Paylaşımı görünce çok sevindim. Kitap okumayı çok seviyordum ama gözlerim şimdi az görüyor. Fazla okuyamıyorum. O fotoğraftaki kitabı da yarıya kadar okudum. O sırada torunum gördü ve kitabı okumak istedi. Şimdi kitap torunumda, o okuyor. Bitirince bana geri getirecek. Zaten bana hediye edilirken 'Sadece sende kalmasın, başkalarına da ver' denildi" diye konuştu. Yazarla bir araya gelmek istediğini vurgulayan Değirmenci, "Kitabın yazarıyla yüz yüze görüşmek isterim. Paylaşımı yapması çok hoşuma gitti, görüşme şansım olursa güzel olur" ifadesini kullandı.

Şarkıcı Soner Sarıkabadayı "melodi aşırdığı" iddiasıyla yargılanıyor: Alnımın akıyla bu davadan çıkacağım

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 14:55
Şarkıcı Soner Sarıkabadayı

Şarkıcı Soner Sarıkabadayı'nın "melodi aşırdığı" iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Sarıkabadayı, "Ben kendime çok güveniyorum ve yapmadığımı biliyorum. Alnımın akıyla bu davadan çıkacağıma güveniyorum" dedi.

Müzisyen Serdar Kapan'ın "Denge Şeve" adlı şarkısındaki nakarat kısmının melodisini aşırarak (intihal) "Tarifi Zor" isimli eserinde kullandığı iddiasıyla "manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal etme" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı ve şarkı yazarı Soner Sarıkabadayı'nın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Soner Sarıkabadayı’nın avukatları Burcak Sercan Sarıkaya, Onur Şahin ve müşteki avukatı hazır bulundu. "ÜZERİME ATILAN BU LEKENİN İSPAT EDİLMESİNİ İSTİYORUM"

Duruşmada savunma yapan şarkıcı Soner Sarıkabadayı, "Ben 35 yıldır şarkı yazıyorum. Hayatımı bu alandan kazanıyorum, burada süreci yaşamadan evvel uzlaşma görüşmeleri oldu ve ben özellikle bu davanın görülmesini ve araştırılmasını istiyorum. Bu benim için çok önemli ve kıymetlidir. Ben bu süreci uzlaşma bedelini reddederek kendim arzular oldum. 35 yıldır hayatımı bu işle kazanıyorum. Mesleki olarak üzerime atılan bu lekenin ispat edilmesini istiyorum" dedi.

"BEN KENDİME ÇOK GÜVENİYORUM VE YAPMADIĞIMI BİLİYORUM"

Sarıkabadayı savunmasının devamında, "Evet ben şarkıcıyım, insanlar böyle tanıyor beni ama onun öncesi de var. Benim şarkı yazarı olan daha uzun bir ömrüm var. Bilirkişi, gerçekte bulunmayan YouTube linkini tespit ettiğini söylüyor. Müştekinin iddia ettiği gibi öyle bir video yok. Olmayan linkten tespitler yapılmış, bunu doğru bulmuyorum. Raporda ayrıca şarkıların birbirinden bağımsız olduğunu iddia eden tanımlamalar var. Ben kendime çok güveniyorum ve yapmadığımı biliyorum. Bunların araştırılması benim açımdan da çok iyi. Alnımın akıyla, yeteneğimle bu davadan çıkacağıma inanıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Müşteki Serdar Kapan'ın avukatı ise beyanında, eserin aynı şekilde aşırıldığı iddiasında olmadıklarını, orada benzer bir melodinin bulunduğunu ve bunun suç teşkil edip etmediğinin bu kovuşturma konusu da olduğunu söyleyerek, mahkemeden her iki şarkının da mahkemede dinlenmesini talep etti.

Alınan savunma ve beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

19. Akbank Kısa Film Festivali'nin yeni tarihleri ve jüri üyeleri belirlendi

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:32
19. Akbank Kısa Film Festivali'nin yeni tarihleri ve jüri üyeleri belirlendi

19. Akbank Kısa Film Festivali’nin yeni tarihleri 2-12 Mayıs olarak belirlendi. Festivalin farklı kategorilerde jüri üyeleri arasında Beren Saat, Merve Dizdar, Berkay Ateş, Pınar Deniz gibi isimler var.

19. Akbank Kısa Film Festivali’nin yeni tarihleri 2-12 Mayıs 2023 olarak belirlendi.  Kısa filmlerin yapımına özendirmek, bu alanda yeni yapımları teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları destelemek amacıyla başlatılan ve her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl izleyicisiyle yeniden Akbank Sanat’ta buluşacak. Akbank Sanat binasında fiziksel olarak gerçekleşecek festival çevrimiçi olarak da takip edilebilecek.  Dünyanın çeşitli bölgelerinden ve Türkiye’den toplam 2237 kısa filmin başvuru yaptığı; Selim Evci direktörlüğünde gerçekleştirilecek 19. Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası yarışmalarının jüri üyeleri de açıklandı.  Ulusal Yarışma ‘Festival Kısaları’ ana jüri üyeleri; oyuncu Beren Saat, yönetmen Umut Aral, oyuncu Ekin Koç, kurgucu Ali Aga ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı.‘Festival Kısaları’ ana jüri üyeleri arasında oyuncu Beren Saat yer alıyorUluslararası yarışma ‘Dünyadan Kısalar’ ana jüri üyeleri; oyuncu Mina Kavani, yönetmen Jonas Matzow Gulbrandsen, oyuncu Nik Xhelilaj, Mubi Türkiye direktörü Cem Altınsaray ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı. ‘Forum Senaryo Yarışması’ ana jüri üyeleri; oyuncu Merve Dizdar, yönetmen Emre Kayiş ve oyuncu, oyun yazarı Berkay Ateş olarak belirlendi.Pınar Deniz, ‘Genç Bakışlar’ jürisinde20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplama ve bu alandaki üretimleri teşvik etme amacıyla ikinci kez düzenlenen ‘Genç Bakışlar’ yarışmasının jürisi ise oyuncu Pınar Deniz, yönetmen Ziya Demirel ve müzisyen Saki Çimen’den oluşuyor. ‘Festival Kısaları’, ‘Dünyadan Kısalar’, ‘Genç Bakışlar’, ‘Kısadan Uzuna’, ‘Deneyimler’, ‘Belgesel Sinema’, ‘Perspektif’, ‘Özel Gösterim’ ve ‘Forum’ bölümleriyle takip edilebilecek olan 19. Akbank Kısa Film Festivali’nin geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşilerinin yer aldığı programı 2-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında takip edilebilecek.

İsviçre’de dev dinozor iskeleti açık artırmaya çıkarılacak

30 Mart 2023 at 13:34
ABD’den 9 büyük sandıkla İsviçre’nin başkenti Zürih’e getirilen "Trinity" adlı dinozor iskeleti, Tonhalle Zürich Konser Salonu’nda sergilenmeye başlandı. 3,9 metre uzunluğundaki iskelet, kırmızı halının üzerine kurularak halkın ziyaretine açıldı. 18 Nisan’da Koller müzayede evinde açık artırmaya çıkarılacak dev dinozor iskeletinin 5 ila 8 milyon İsviçre frangı arasında bir fiyata satılması bekleniyor. Dinozor iskeleti, Montana ve Wyoming eyaletinde 2008 ve 2013 yılları arasında kazı sonucu çıkarılan 3 dinozorun kemiklerinden oluşuyor. Satışın yapılacağı müzayede evinin sahibi Cyril Koller, "Bu iskeletin adı Trinity, çünkü 3 dinozordan oluşuyor" ifadelerini kullandı. Kemiklerin 67 milyon yıllık olduğu belirtiliyor.

ABD'den getirilen 12 tarihi esere Antalya Müzesi'nde özel bölüm

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:15
ABD'den getirilen 12 tarihi esere Antalya Müzesi'nde özel bölüm

Türkiye'den geçmiş yıllarda ABD'ye kaçırılıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle yurda getirilen 12 tarihi eser için Antalya Arkeoloji Müzesi'nde özel bölüm oluşturuldu. Sergi, yarın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele ekipleri tarafından 1980 yılından bugüne kadar yurt dışına kaçırılan binlerce tarihi eserin Türkiye'ye iadesine yönelik çalışmalar neticesinde, ABD'den 12 eser yurda döndü. Şu ana kadar toplamda 23 bine yakın tarihi eser kaçırıldığı ülkelerden Türkiye'ye geri getirilirken, en son ABD Manhattan Bölge Savcılığı ve ABD İç Güvenlik ve İstihbarat Birimi (HSI) tarafından gerçekleştirilen soruşturmalar sonucunda ABD'ye kaçırılan 12 esere daha el konularak, ülkeye iadesi sağlandı.
New York Başkonsolosluğu'nda 22 Mart Çarşamba günü düzenlenen törenle Türkiye Cumhuriyeti'ne teslimi gerçekleştirilen 12 tarihi eser, Türk Hava Yolları'nın kargo birimi aracılığıyla Antalya'ya getirildi. Aralarında Roma İmparatoru Lucius Verus'un gerçek boyutlarda nadir bir bronz heykeli, 2 adet tunç boğa arabası, Roma dönemi askeri diploma, Urartu dönemine ait terakota vazo, Perge Antik Kenti'nden heykel başı, Killia mermer idolü, Neolitik Hacılar Ana Tanrıça figürü gibi eserlerin yer aldığı toplam 12 tarihi eser için Antalya Müzesi'nde özel bir bölüm oluşturuldu.
Antalya Müzesi'nde daha önce de yine yurt dışına kaçırılmış ve geri getirilen Herakles Lahdi, Yorgun Herakles Heykeli ve yine birçok lahdin de bulunduğu alanda, yurt dışından yeni gelen 12 eser için alan hazırlandı. Roma İmparatoru Lucius Verus'un gerçek boyutlarda nadir bronz heykeli görülebilirken, diğer eserler ise özel kutular içerisinde henüz açılmadı. 12 eser 31 Mart Cuma günü saat 11.00'de Antalya Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve bakanlık üst düzey yetkililerinin katılacağı tören sonrasında sergilenmeye başlanacak.
Antalya, Burdur, Konya, Şanlıurfa, Çanakkale, Manisa ve Doğu Anadolu gibi Türkiye'nin farklı bölgelerine ait ABD'den iadesi sağlanan 12 tarihi eserin listesi ise şu şekilde: Tunç boğa arabası, Roma dönemi askeri diploma, Neolitik Hacılar Ana Tanrıça figürü, Urartu dönemi terakota vazo, Roma dönemi bronz büst taçlı erkek başı, Killia tipi mermer idol, Hydai Antik Kenti kökenli oinokhoe, Çatalhöyük kökenli taş heykelcik, Roma dönemi tetrark heykel başı, Perge Tiyatrosu'ndan heykel başı, Bubon bronz kol ve Lucius Verus heykeli.
Lucius Verus heykelinin, Burdur'un Gölhisar ilçesi İbecik köyünün 2,5 kilometre güneyindeki Dikmen Tepesi'nde bulunan Boubon Antik Kenti'ndeki Sebasteion yapısında gerçekleştirilen kaçak kazılarda ele geçirildiği ve yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarıldığı belirlendi. Tanrılaştırılmış Roma imparatorları için inşa edilen Sebasteion yapısından kaçırılan M.S. 161-169 yıllarında hüküm sürmüş Roma İmparatoru Lucius Verus'a atfedilen heykel, günümüze ulaşabilmiş insan boyutunda ender bronz heykellerden biri olarak görülüyor. Antik dönem bronz heykellerinin birçoğunun eritilip başka alanlarda kullanılması nedeniyle günümüze nadiren ulaştıkları belirtiliyor.

Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi iki ayda 17 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:04
Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi iki ayda 17 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Edirne'de, bitki ve hayvan türlerinin sergilendiği Trakya Üniversitesi (TÜ) Doğa Tarihi Müzesi'ni 2 ayda 17 binden fazla kişi ziyaret etti.

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim elemanlarınca 40 yıldır biriktirilen bitki ve hayvan örnekleri, Karaağaç Yerleşkesi'ndeki müzede sergileniyor. "Yaşayan müze" konseptiyle ziyaretçilerini ağırlayan müze, 734 türden 1923 örneğe ev sahipliği yapıyor.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un katılımıyla ocak ayında açılan müze kısa sürede 6 bin 215'i çocuk olmak üzere 17 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, müzenin Edirne ve çevre illerden ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirtti. Müzenin ziyaretçilerine bitki ve hayvan türlerini yakından tanıma fırsatı sağladığını aktaran Tabakoğlu, "Müzemizde her dereceden öğrencimiz, kitaplarda gördükleri canlıları bizzat müşahede edebiliyor. Müzemizin düzenlenmesinde ve faaliyetlerinde göstermiş oldukları gayretlerden ötürü Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe'ye, Müze Müdürü Özmen Yeltekin'e ve emeği geçen tüm hocalarıma teşekkür ederim" dedi. Doğa Tarihi Müzesi, pazartesi hariç haftanın altı günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Enkazda bazı eserlerine ulaşan Hataylı mozaik ustası buruk sevinç yaşadı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 12:48
Enkazda bazı eserlerine ulaşan Hataylı mozaik ustası buruk sevinç yaşadı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da mozaik ustası Mehmet Daşkapan, enkaz kaldırma çalışmalarının yapıldığı alanda eserlerinin bir bölümünü kurtarmayı başardı.

Hatay'ın Defne ilçesi Harbiye Mahallesi'nde yaşayan üç çocuk babası Mehmet Daşkapan'ın, 6 Şubat'taki depremlerde hem kendi hem annesinin evinin yanı sıra mozaik yaptığı atölyesi yıkıldı.
Depremden, eşini, çocuklarını ve aynı mahallede oturduğu annesini kurtaran Daşkapan'ın üç katlı binanın zemin katında bulunan atölyesindeki çok sayıda mozaik eser de enkaz altında kaldı.
Günlerce enkazın başına gelerek eserlerine ulaşmaya çalışan Daşkapan, başarılı olamayınca enkazın kaldırılmasını bekledi.
Hatay Valiliği'nin Harbiye Mahallesi'nde enkaz kaldırma çalışması yapılacağı duyurusunun ardından Daşkapan, eserlerine ulaşabilme umuduyla yeniden buraya geldi. Ekiplerin çalışması sırasında, sağanak ve doluya rağmen şemsiye yardımıyla enkazdan bazı tablolarını çıkaran Daşkapan, yıllarca biriktirdiği taşları da topladı.
Eserlerinden bir kısmını enkazdan çıkardığı için buruk sevinç yaşayan Daşkapan, ilk depremde atölyesinin ağır hasar aldığını, ikincisinde de yıkıldığını anlattı.
Depremlerde, büyük emekle yaptığı eserlerini kaybettiğini aktaran Daşkapan, "Birçok eserim yok oldu, yıllardır dağlardan, tepelerden topladığım renkli taşlarım da gitti. Bazı eserlerime kavuşunca mutlu oldum. Yeniden yapmaya devam edeceğim. Çok şükür hayattayım. Arşivimi kurtarabildim" diye konuştu.
Daşkapan, Hatay'ı yeniden "mozaikler şehri" yapmak için çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Emre Karayel “Erkek Aklı Oksimoron” oyunuyla sahnede

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:55
Emre Karayel “Erkek Aklı Oksimoron” oyunuyla sahnede

Ekranların ve sahnelerin sevilen yüzlerinden Emre Karayel, kadın erkek ilişkilerini sorguladığı tek kişilik komedi oyunu "Erkek Aklı Oksimoron" oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.

Ekranların sevilen yüzü, başarılı tiyatro oyuncusu Emre Karayel, “Erkek Aklı Oksimoron” adlı tek kişilik tiyatro oyunu ile seyircilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Karayel’in kadın erkek ilişkilerini mizahi bir bakışla ele aldığı oyun, nisan ayı boyunca İstanbul ve Ankara’da perde açacak. Oyunun biletleri satışa çıktı.

Sevgilisi tarafından terk edildikten sonra "Kadınlar Ne İster?" sorusu üzerine düşünmeye başlayan erkek karakter üzerine inşa edilen oyun, 1 Nisan’da Beşiktaş Süleyman Seba Kültür Merkezi, 10 Nisan’da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi, 14 Nisan’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve 15 Nisan’da Sahne Dragos’ta İstanbul seyircisiyle buluşacak. Ankaralı tiyatro severler ise oyunu 6 Nisan’da MEB Şura Salonu sahnesinde izleyebilecek.

Klasik müziğin yıldızlarıCSO Ada Ankara’ya geliyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:28
Klasik müziğin yıldızlarıCSO Ada Ankara’ya geliyor

I Musici, Il Pomo D’oro Jakub Jozef Orlinski, Budapeşte Festival Orkestrası Oda Müziği Topluluğu, Wigmore Solistleri, Mojca Erdmann Stradivari Quartet, Parker Quartet ve çok daha fazla topluluk CSO Ada Ankara’da sanatseverle buluşacak.

CSO Ada Ankara, klasik müzik dünyasının ödüllü topluluklarını, dünyaca ünlü virtüözleri ve dinleyicileri kendine hayran bırakan uluslararası orkestraları ağırlamaya devam ediyor. I Musici, Il Pomo D’oro & Jakub Jozef Orlinski, Budapeşte Festival Orkestrası Oda Müziği Topluluğu, Wigmore Solistleri, Mojca Erdmann & Stradivari Quartet, Parker Quartet ve çok daha fazla topluluk CSO Ada Ankara’da sanatseverle buluşacak.

NİSANDA DÜNYACA BÜYÜK İKİ ORKESTRA SAHNEDE

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan Akademie Für Alte Musik Berlin’e, Londra Filarmoni Orkestrası’ndan Academy of Saint Martin in the Fields’e, Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü orkestralarının adresi olan CSO Ada Ankara; Uluslararası Orkestralar Serisi programında nisan ayında dünyaca ünlü iki büyük orkestraya yer veriyor. 1955’te Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’ eserinin ilk stereo kaydını yapan ve günümüze kadar bu eserin 10 milyondan fazla kopyasını satma rekoruna sahip ikonik oda müziği topluluğu I Musici, 70. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 6 Nisan’da müzikseverlerle unutulmayacak bir konser deneyimi yaşatacak.

26 Nisan’da ise özgün, dinamik ve benzersiz yorumuyla dönem müziğinde uzmanlaşmış virtüöz sanatçılardan oluşan ünlü Il Pomo D’oro ve MET Opera başta olmak üzere dünyanın en önde gelen sahnelerinde yer alan yüksek prestijli ödüllerin sahibi kontrtenor Jakub Jozef Orlinski dinleyici ile buluşacak.

ODA MÜZİĞİ VE RESİTAL KEYFİ SÜRÜYOR  Avrupa’nın yükselen yıldız viyola sanatçısı Dana Zemtsov ve kariyerinin zirvesindeki piyanist Julien Quentin’den oluşan ikili 12 Nisan’da, dünyanın en prestijli orkestraları arasında yer alan ve Gramophone dergisi tarafından Yılın Orkestrası Ödülü’ne layık görülen Budapeşte Festival Orkestrası’nın virtüöz müzisyenlerden oluşan oda müziği topluluğu 13 Nisan’da, İngiltere’nin önde gelen klarnet virtüözlerinden Michael Collins’in yönetmenliğinde ve topluluk liderliğinde Wigmore Solistleri ise 29 Nisan’da CSO Ada Ankara’da sahne alacak.  SEÇKİN ODA MÜZİĞİ REPERTUVARI 

CSO Ada Ankara’nın yerleşik sanatçısı olan dünyaca ünlü Alman soprano Mojca Erdmann, Stradivari Quartet ile klasik müzikseverleri 7 Mayıs’ta Mendelssohn, Schumann ve Schönberg’in oda müziği evrenindeki görkemli dünyasında bir yolculuğa çıkaracak. 

ABD’nin önde gelen oda müziği topluluklarından Grammy ödüllü Parker Quartet, Stanley Kubrick’in “2001 Bir Uzay Macerası” ve “Shining” (Cinnet) gibi sinema tarihinin kült yapıtları arasında yer alan filmlerinin soundtrack’lerinde parçaları bulunan György Ligeti’nin yaylı çalgılar dörtlülerini ve 20. yüzyılın en parlak bestecilerinden kabul edilen Béla Bartók’un “Beşinci Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”nü seslendirmek üzere 1 Haziran’da CSO Ada Ankara’da müzikseverlerin karşısına çıkacak. 

Dünden önceki günKültür Sanat

Irak'ta yıkılmanın eşiğindeki tarihi Kerkük Kalesi restore edilecek

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 16:52
Irak'ta yıkılmanın eşiğindeki tarihi Kerkük Kalesi restore edilecek

Irak'ın Kerkük kentinde yıllardır süren ihmal ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi Kerkük Kalesi'nin onarılması için yaklaşık 20 milyon dolar tahsis edildi.

Kerkük Valisi Rakan Said, Kerkük'ün en önemli tarihi simgelerinden Kerkük Kalesi'nin onarımına başlanacağını söyledi. Onarım çalışmasının Irak Kültür Bakanlığı, Planlama Bakanlığı ve Kerkük'teki yerel idare tarafından ortaklaşa gerçekleştirileceğini aktaran Said, bunun için yaklaşık 20 milyon dolar tahsis edildiğini bildirdi.

"Irak'ta yıllardır devam eden çatışma ve terör olaylarından dolayı tarihi kale ihmal edildi" diyen Said, yakın zamanda hazırlıklara ve bu yılın ilk yarısından itibaren de onarım çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Kerkük'te çok sayıda önemli tarihi mekan bulunduğuna dikkati çeken Said, kale, Osmanlı kışlası, han ve hamamların restore edilerek turizme kazandırılmasını planladıklarını aktardı.

TARİHİ KERKÜK KALESİ'NİN ÖZELLİĞİ

MÖ 884'te inşa edilen ve pek çok medeniyete beşiklik eden Kerkük Kalesi'nde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izler bulunuyor. Kerkük kent merkezinde yer alan tarihi kale, en çok Osmanlı döneminde yapılan eklemelerle genişletilmiş.

Kalenin bir kısmı 1990'da Saddam Hüseyin rejimi tarafından yıkılırken, bölgenin ilk sakinleri olan Türkmen aileler de zorla göç ettirilmiş. Doğa olayları ve bakımsızlık nedeniyle yıkılmanın eşiğine gelen tarihi kalede Danyal, Huneyin ve Üzeyir Peygambere ait olduğu söylenen kabirler de yer alıyor.

Kalemtıraş Nasıl Yazılır? Kalemtıraş TDK Doğru Yazılışı... Kalemtıraş Mı Kalemtraş Mı?

29 Mart 2023 at 16:55
Kalemtıraş kelimesi Türk Dil Kurumu eşliğinde Bitişik olarak yazılması gereken sözcüklerden biridir. Kaleminin ucunu açmaya yarayan ve pek çok alanda kullanılan günlük aletler içerisinde gelir. Kalem ve tıraş kelimelerin bir araya gelmesi ile birlikte, bir bütün olarak bu anlam üzerinden kullanılır. Hem okul hayatında hem de iş hayatı ve özel yaşantıda yaygın şekilde değerlendirilir.
❌
❌