Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023Politika

CHP'de 'Candan Erçetin' itirazı: 'Genel başkan yardımcılarına ilettiler...'

31 Mart 2023 at 12:09
İddiaya göre CHP'de Candan Erçetin'in Kırklareli'nden aday adaylığına karşı yükselen itiraz genel merkeze iletildi. Lüleburgaz doğumlu olan Erçetin'in başvurusuna itiraz edenlerin Kırklareli yerine İstanbul gibi daha merkezi bir yerden aday gösterilmesini talep ettikleri, kentte çok fazla sorun olduğunu söylediği öne sürüldü.

Milliyetçi Türkiye Partisi'nden Kemal Kılıçdaroğlu'na destek kararı

31 Mart 2023 at 10:48
Millet İttifakı'nın ortak cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Milliyetçi Türkiye Partisi'nden destek kararı geldi. Partinin açıklamasında "Türk Milliyetçileri olarak başarı dileklerimizle birlikte samimi desteğimizi, seçim sonrasında güven duygumuzu ve devlet yönetimimizi Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'samimiyetine, dürüstlüğüne ve namusuna' emanet ediyoruz" denildi.

Dilekçeyi aynı kişi vermiş... Kılıçdaroğlu ve İnce'nin adaylığına yapılan itirazların ayrıntısı ortaya çıktı

31 Mart 2023 at 10:23
Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığına yönelik Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapılan itirazların ayrıntısı ortaya çıktı. Adem Çevik isimli bir kişinin hazırladığı şikâyet dilekçesinde, "Kılıçdaroğlu yargıya talimat verdi, İnce Kuran kurslarını kapatacağını söyledi" ifadeleri yer aldı.

ABD, İran’a tazminat ödeyecek

31 Mart 2023 at 09:33
Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), İran ve ABD arasındaki davada kararını açıkladı. Mahkeme, ABD’nin İran yönetimine uyguladığı yaptırımlar iki ülke arasında 1955 yılında imzalanan “Dostluk, Ekonomik Münasebetler ve Konsolosluk Hukuku" anlaşmasının ihlal ettiği gerekçesiyle İran’a tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme, tarafların tazminat miktarında 24 ay içerisinde uzlaşmaya varmaması durumunda konuyu tekrardan ele alacağını açıkladı. Mahkeme, Tahran yönetiminin İran Merkez Bankasının dondurulmuş yaklaşık 2 milyar dolarlık mal varlığının serbest bırakılması talebini ise reddetti. ABD yönetimi tarafından yapılan itirazı kabul eden Mahkeme, iki ülke arasında imzalanan “Dostluk, Ekonomik Münasebetler ve Konsolosluk Hukuku" anlaşmasının Merkez Bankalarındaki mal varlıklarını kapsamadığına hükmetti. ABD, 23 Ekim 1983 yılında İran’ın, Lübnan’da bulunan ABD askeri üssüne yönelik düzenlenen bombalı saldırının sorumlusu olduğunu öne sürmüştü. Ardından ABD, İran Merkez Bankası’na ait yaklaşık 2 milyar dolar mal varlığını saldırıda hayatını kaybeden 241 ABD deniz piyadesinin yakınlarına tazminat olarak ödeneceği gerekçesiyle dondurmuştu.

Avukatı duyurdu: 'Sedat Peker' yazılı Ramazan kolilerini dağıtanlara gözaltı iddiası

31 Mart 2023 at 09:26
Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın, Pendik'te Ramazan kolisi dağıtan çok sayıda kişinin gözaltına alındığını iddia etti. Barkın gözaltların, söz konusu kolilerin üzerinde 'Sedat Peker' yazısı olduğu için yapıldığını savundu. Geçen yıl da Peker'in adına koli dağıtan 10 kişi gözaltına alınmıştı.

ABD, Suriye'de İran destekli militanları hedef aldı

31 Mart 2023 at 07:53
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin geçtiğimiz hafta Suriye’deki İran destekli militanları hedef aldığı misilleme saldırılarında İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) mensubu 8 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Devlet Bahçeli kabul etmese de Hizbullah-HÜDA PAR ilişkisi akademide

31 Mart 2023 at 04:00
Cumhur İttifakı’nı desteklediğini ve AKP listelerinden seçime gireceğini açıklayan HÜDA PAR’la “terör örgütü Hizbullah’ın bağlantısı” tartışılırken Hizbullah’ın eylemlerinin akademik çalışmalara da yansıdığı ortaya çıktı. 2016’da hazırlanan bir yüksek lisans tezinde, Hizbullah’ın terör eylemleri anlatılırken siyasi sürecine ilişkin ise “2012 yılında Hizbullah tarafından Mustazaflar Hareketi olarak ilan edilen siyasileşme süreci, 2013 yılında Hür Dava Partisi’nin kurulması ile resmileşmiştir” denildi.

AKP'de HÜDA PAR rahatsızlığı!

31 Mart 2023 at 04:00
HÜDA PAR’ın seçime AKP’nin listelerinden katılacağını açıklaması partide tartışmaya neden oldu. AKP’nin teşkilatlarının “doğuda HÜDA PAR’lı adayları istemediği” ifade edildi. HÜDA PAR’lıların batıdaki büyükşehirlerde “aday yapılacağı” ileri sürüldü.

Saadet, DEVA ve Gelecek arasında ittifak içi ittifak formülü görüşülüyor: Hedef sandık güvenliği

31 Mart 2023 at 04:00
Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi arasında “ittifak içi ittifak” görüşmeleri devam ediyor. Saadet Partisi’nin önerisi kabul edilirse 180 bin civarında sandık korumaya alınacak. DEVA ve Gelecek Partisi ise ilk defa girecekleri seçime logolarıyla katılarak oy oranlarını görmek istiyor.

Hukukçulardan YSK'nin Erdoğan kararına tepki: Kasten suç işlediler

31 Mart 2023 at 04:00
Referandumda mühürsüz oyları kabul eden, İBB seçimlerini yenileyen, parmak boyasını reddeden Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tüm itirazlara karşın Erdoğan’ı üçüncü kez cumhurbaşkanlığı aday pusulasına koydu. 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan, Kılıçdaroğlu, İnce ve Oğan yarışacak. Hukukçular, “YSK, bu karar ile anayasayı ve uluslararası anlaşmaları çiğnedi, yok saydı ve ihlal etti. YSK üyeleri kasten suç işledi. Siyasal erk korumasıyla kendilerini fiili bir dokunulmazlık içinde hissediyor olabilirler. Ancak bu erk değiştiğinde mutlaka yargılanacaklar” dedi.

Davutoğlu'ndan sert KKM eleştirisi: Sen değil miydin 'Nass var' diyen

31 Mart 2023 at 03:26
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 'Hazine destekli Kur Korumalı Mevduat hesaplarında faiz tavanının kaldırılmasına' ilişkin kararın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesine tepki gösterdi.  Twitter hesabından yaptığı paylaşımda isim vermeden Erdoğan'ı eleştiren Davutoğlu şunları söyledi: "İşin gücün milletin temiz dini duygularını istismar etmek. Sen değil miydin 'ortada Nass var sana bana ne oluyor' diyen! Sen değil miydin sözde faizle mücadele eden! Geçen yıl 181 milyar liraya mal olan KKM rezaleti yetmezmiş gibi Ramazan günü faizde üst sınırı kaldırıyorsun."

❌
❌