Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dünden önceki günHabertürk

Kimyasallar, böbrek ve testis kanserinin gelişimini tetikliyor

28 Mart 2023 at 17:28
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, sonsuz kimyasalların çevrede asla parçalanmadığını ve vücutta yıllarca kalabildiğini belirterek, “Çok zengin bir kullanım alanına sahip sonsuz kimyasallar, yapılan araştırmalara göre, karaciğer ve pankreas kanseri, üreme sorunları, böbrek ve testis kanseri gelişimini teşvik ediyor” dediSamsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı, sonsuz kimyasalların çevrede asla parçalanmadığını ve vücutta yıllarca kalabildiğini belirterek, “Çok zengin bir kullanım alanına sahip sonsuz kimyasallar, yapılan araştırmalara göre, karaciğer ve pankreas kanseri, üreme sorunları, böbrek ve testis kanseri gelişimini teşvik ediyor” dedi

HDL kolesterol nedir, neden olur ve normal değeri kaç olmalı?

28 Mart 2023 at 12:54
HDL kolesterol kan testi sonuçlarında görebileceğimiz bir parametredir. HDL kolesterolün doku ve damarlardan karaciğere taşınmasını sağlar. HDL iyi bir kolesterol olarak ifade edilir. Peki HDL kolesterol düşüklüğü kanser belirtisi olabilir mi? HDL kolesterol normal değeri kaç olmalı? HDL kolesterol ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. HDL kolesterol kan testi sonuçlarında görebileceğimiz bir parametredir. HDL kolesterolün doku ve damarlardan karaciğere taşınmasını sağlar. HDL iyi bir kolesterol olarak ifade edilir. Peki HDL kolesterol düşüklüğü kanser belirtisi olabilir mi? HDL kolesterol normal değeri kaç olmalı? HDL kolesterol ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Klor nedir, neden olur ve normal değeri kaç olmalı?

28 Mart 2023 at 12:53
Klor vücuttaki sıvı dengesinin korunması için son derece önemli bir elektrolittir. Aynı zamanda asit ve baz dengesinin korunmasına yardımcı olur. Vücuttaki bütün sıvılarda bulunan klor en çok kanda ve vücut hücrelerinin dışındaki sıvıda bulunur. Sağlıklı bir vücutta klorun normal değerlerde olması son derece önemlidir. Peki klor normal değeri kaç olmalı? Klor düşüklüğü belirtileri nelerdir? Klor düşüklüğü kanser belirtisi mi?Klor vücuttaki sıvı dengesinin korunması için son derece önemli bir elektrolittir. Aynı zamanda asit ve baz dengesinin korunmasına yardımcı olur. Vücuttaki bütün sıvılarda bulunan klor en çok kanda ve vücut hücrelerinin dışındaki sıvıda bulunur. Sağlıklı bir vücutta klorun normal değerlerde olması son derece önemlidir. Peki klor normal değeri kaç olmalı? Klor düşüklüğü belirtileri nelerdir? Klor düşüklüğü kanser belirtisi mi?

Lenfosit nedir, neden olur ve normal değeri kaç olmalı?

28 Mart 2023 at 12:52
Lenfosit, beyaz kan hücrelerinin bir türü olup, vücudu toksik maddelere karşı korumakla görevlidir. Kemik iliğinde üretilen lenfositlerin büyük bir bölümü lenf bezi, bademcik, dalak gibi organlara yerleşirler. Vücudun yabancı maddelere karşı savunmasında temel bir rol oynayan lenfositler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Lenfosit düşüklüğü belirtileri nelerdir? Lenfosit düşüklüğü kanser belirtisi mi? İşte Lenfosit ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Lenfosit, beyaz kan hücrelerinin bir türü olup, vücudu toksik maddelere karşı korumakla görevlidir. Kemik iliğinde üretilen lenfositlerin büyük bir bölümü lenf bezi, bademcik, dalak gibi organlara yerleşirler. Vücudun yabancı maddelere karşı savunmasında temel bir rol oynayan lenfositler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Lenfosit düşüklüğü belirtileri nelerdir? Lenfosit düşüklüğü kanser belirtisi mi? İşte Lenfosit ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

MCHC nedir, neden olur ve normal değeri kaç olmalı?

28 Mart 2023 at 12:50
MCHC tam kan sayımı test sonuçlarında görebileceğimiz bir parametredir. MCHC sıklıkla talasemi, demir eksikliği anemisi ve diğer anemi türleriyle ilişkilendirilir. MCHC ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıyı yazmayı gerekli gördük. MCHC normal değeri kaç olmalı? MCHC düşüklüğü kanser belirtisi mi? MCHC ne demek? İşte kan sayımı sonuçlarındaki MCHC parametresi ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için derledik. MCHC tam kan sayımı test sonuçlarında görebileceğimiz bir parametredir. MCHC sıklıkla talasemi, demir eksikliği anemisi ve diğer anemi türleriyle ilişkilendirilir. MCHC ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için bu yazıyı yazmayı gerekli gördük. MCHC normal değeri kaç olmalı? MCHC düşüklüğü kanser belirtisi mi? MCHC ne demek? İşte kan sayımı sonuçlarındaki MCHC parametresi ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için derledik.

PLT nedir, neden olur ve normal değeri kaç olmalı?

28 Mart 2023 at 12:47
PLT tam kan sayımı test sonuçlarında görebileceğimiz bir parametredir. Diğer bir ifadeyle PLT kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit sayısını gösterir. Peki PLT nedir, neden olur? PLT normal değeri kaç olmalıdır? PLT düşüklüğü kanser belirtisi mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. PLT tam kan sayımı test sonuçlarında görebileceğimiz bir parametredir. Diğer bir ifadeyle PLT kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit sayısını gösterir. Peki PLT nedir, neden olur? PLT normal değeri kaç olmalıdır? PLT düşüklüğü kanser belirtisi mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

PO2 nedir, neden olur ve normal değeri kaç olmalı?

28 Mart 2023 at 12:47
PO2 kan gazı testi parametrelerinden biridir. Kan gazı testleri solunum yetmezliğinin tipinin saptanması, ani gelişen ve nedeni bilinemeyen nefes darlığının incelenmesi gibi durumlarda istenir. PO2 de kısmi oksijen basıncı anlamına gelmektedir. Peki PO2 nedir ve neden olur? PO2 düşüklüğü belirtileri nelerdir. İşte PO2 ile ilgili tüm merak edilenler…PO2 kan gazı testi parametrelerinden biridir. Kan gazı testleri solunum yetmezliğinin tipinin saptanması, ani gelişen ve nedeni bilinemeyen nefes darlığının incelenmesi gibi durumlarda istenir. PO2 de kısmi oksijen basıncı anlamına gelmektedir. Peki PO2 nedir ve neden olur? PO2 düşüklüğü belirtileri nelerdir. İşte PO2 ile ilgili tüm merak edilenler…

❌
❌