Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 25 Eylül 2023Milliyet

Hamsi bolluğu fiyatları düşürdü

25 Eylül 2023 at 16:35

Av yasağının kalkmasıyla 25 gündür tekneleriyle gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, limanlara kasalar dolusu balıkla döndü. Türlerine göre tek tek kasalara yerleştirilen balıklar sabah saatlerinden itibaren tezgahlarda yerini almaya başlıyor. Bu yıl Marmara'da hamsi bolluğu yaşanırken, bu da fiyatlara yansıdı. Vatandaşlar kilosu 80 TL'den Bilecik'te hamsi yerken, tezgahların vazgeçilmesi olan balık bu sene de en çok satılanlar arasına girdi.

"Geçen yıla bakarak bu yıl verim çok güzel"

Bilecik'te 40 yıldır balıkçılık yapan Hüseyin Acar, bu yıl balık bolluğu yaşandığını anlatarak, "Şu an hem Karadeniz'de hem de Marmara Denizi'nde balık var. Karadeniz uzak bölgelerinden bizim buralara balık gelmiyor, havaların çok sıcak olmasından. Bize genelde balıklar Bursa'nın Gemlik ilçesinden geliyor. Karamürsel'den alabiliyoruz, Adapazarı Kefken'den alabiliyoruz. Bu sene fiyatlar harika, 70 lira 80 lira civarında gidiyor hamsinin kilosu. Sardalye ve istavrit 50 liraya gidiyor ve bu sene balıklar çok ucuz. Mevsiminde orijinal deniz balığı olduğu için lezzeti de iyi. Geçen yıla bakarak bu yıl verim çok güzel. Hamsinin ızgarası olmaz, tavası olur. Izgara için sardalye, çupra, levrek alacaksınız. Yerli ve ithal palamudun çok güzel ızgarası olur" dedi.

Ek MTV için kritik gün perşembe! Ödemeyenlere kritik uyarı

25 Eylül 2023 at 17:21

Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu 28 Eylül Perşembe günü karara bağlayacak. Peki ek MTV'yi ödemeyenlere ne olacak? İşte detaylar...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Tarkan Erdal açıklamasında şu ifadeleri kullandı:“MTV’yi ödeyemeyenler Anayasa Mahkemesi kararını bekliyor. İptal başvurusu söz konusu olduğu için acaba Anayasa Mahkemesi iptal eder mi? Ödedikleri para iade alınabilir mi? O nedenle kamuoyu ödememe riski aldı. Şuanda kanun yürürlükte ve sizin bunu ödemeniz gerekiyor. 7 Eylül’e kadar süre uzatılmıştı ve o süre geçti.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Ödemeyenlerin hukuki gerekçeleri var. Anayasa Mahkemesi kararı geriye yürümediği için acaba biz ödersek ödediğimiz bedeli iade alabilecek miyiz?’ sorusu oluştuğu için ödememeyi tercih ettiler.

Daha önce buna ilişkin benzer durum olmuştu. 99 depreminde, 2003 yılında olmuştu. Kamuoyu anladığımız kadarıyla parayı ödersek geri alamayız endişesi ile AYM iptal kararı verirse şimdi ödemeyelim gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Bu hukuken tartışmaları bir konu. Pandemide olmuştu maske cezaları ile ilgili olarak. AYM kanunu iptal etti. Ödememe durumu bundan kaynaklanıyor.

Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

AYM KARARININ OLASI SONUÇLARI NE OLUR?

99 tam buna uygun. Depremden dolayı ortaya çıkılmış ek vergi getirilmişti. AYM böyle olağanüstü durumlarda devlet ek vergiler koyabilir, herhangi bir iptal kararı gündeme getirmemişti. 2003’teki vergiyi iptal etti. Orada olağanüstü bir durum yoktu. Devlet ekonomik program olarak bunu gerekçelendirmişti. AYM bunu iptal etti.

Şimdi önümüzdeki iki tane böyle karar var. 99 kararının emsal olacağını düşündüğünüz zaman orada da deprem vardı burada da var. Kamunun bu konuda depremlere özgü harcamaları olduğu bahisle bu kanun getirildi. AYM kendi kararı ile de çok fazla bağlı olabilecek bir yer değil başka kararlar da verebilir. Bunu bekleyip göreceğiz.

ÖDENEN PARALAR İADE ALINABİLİR Mİ?

Şöyle yanlış algı oluşması bence önlenmeli. Herkeste böyle bir beklenti oldu. MTV ödenmediğinde, aracınızı satamazsınız. Muayene yaptıramazsınız, aylık yüzde 2.5 gibi bir gecikme faizi var. Bunlara dikkat etmek gerekir. Ödenen paralar iade alınabilir mi? Bu çekincelerle beraber insanlar bunu ödememe yolunu seçti.”

Türkiye'den 103 ülkeye somon ihracatı

25 Eylül 2023 at 14:35

Dünya genelinde son 50 yılda hızla gelişen su ürünleri sektörü, uluslararası ticarette artan payı ile küresel ekonomide itici güç olarak kendini gösteriyor. Bu kapsamda gerçekleşen balık ve balık ürünleri ihracatı, birçok ülkenin ekonomisinde de önemli yer tutuyor. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; 1950 yılında 89,7 ton olan üretim, 2022 yılında cumhuriyet rekoru kırarak 850 bin tona ulaştı. 2022 yılında 335 bin 3 tonluk avcılık üretiminin yüzde 90,1'i denizlerden, geri kalanı iç sulardan sağlandı. Deniz avcılığının 254 bin 535 tonu deniz balıklarından, 47 bin 212 tonu ise kabuklu ve diğer su ürünlerinden sağlandı.

43,7 BİN TON SOMUN İHRAÇ EDİLDİ

2002 yılında 61 bin ton olan su ürünleri yetiştiriciliği üretimi ise yüzde 742 artış ile 2022 yılında 515 bin tona ulaştı. Üretimin 191 bin tonu alabalık ve Türk somonundan, 157 bin tonu deniz levreğinden, 152 bin tonu da deniz çipurasından sağlandı. 2022 yılında tarım, orman ve balıkçılık ihracat değeri 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, su ürünleri 1,7 milyar dolarlık gelirle bunun yüzde 21,3'lük kısmını oluşturdu. Su ürünleri ihracat miktarının yüzde 71,4'lük bölümü alabalık, Türk somonu, çipura, levrek ve mavi yüzgeçli orkinos türlerinden sağlandı. 2022 yılında 103 farklı ülkeye yapılan ihracattan 1 milyar 652 milyon 15 bin 834 dolar değer elde edildi. Rusya Federasyonu 296,8 milyon dolar ile birinci sırada yer alırken, İtalya 179,1 milyon dolar, İngiltere 158,5 milyon dolar, Hollanda 137,4 milyon dolar ve Yunanistan 111,5 milyon dolar ile ilk 5'te yer aldı. Toplam ihracat değerinin yüzde 53,5'ini bu ülkeler oluşturdu. 103 ülkeye ihraç edilen Türk somonu ise 312,2 milyon dolarlık gelirle en fazla getiri sağlayan su ürünü oldu. Bunu 270,2 milyon dolar ile levrek ve 279,3 milyon dolar ile çipura izledi. 2022 yılında miktar olarak 61,3 bin ton çipura, 44,4 bin ton levrek ve 43,7 bin ton ile Türk somonu ihraç edildi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'na 2 bin işçi alımı süreci başladı

25 Eylül 2023 at 14:28

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda madenci ihtiyacının karşılanması için 2 bin işçi alımı süreci Türkiye İş Kurumu aracılığı ile başladı. 25 Eylül saat 00.01 itibariyle Zonguldak'tan bin 500, Karabük'ten 100 ve Bartın'dan 400 olmak üzere 2 bin işçi alımı süreci başlamış oldu. Son başvuru tarihi ise 29 Eylül olarak açıklandı.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Başvuruların E-Şube ve Alo170 üzerinden yapılacağı, İş Kur Müdürlükleri'nden başvuru alınmayacağı öğrenildi. Başvuru şartlarında; 18 yaşını doldurmuş olmak ve 32 yaşından gün almamış olunması gerekiyor. Zonguldak işçi alımı için Zonguldak'ta, Bartın 400 işçi alımı için Bartın'da, Karabük 100 işçi alımı için Yenice ilçesinde ikamet etme şartı aranıyor.

Başvuru sonucunda oluşacak olan aday listesinden Zonguldak için bin 500 asil 750 yedek aday, Bartın için 400 asıl 200 yedek, Karabük için 100 asıl 50 yedek aday herhangi bir yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın noter kurası ile belirlenecek. Noter kurası sonucu asıl olarak belirlenen adaylardan başvuru şartlarını taşımayan, istenen belgeleri süresi içerisinde mazeretsiz teslim etmeyen, TTK Beden Gücü Yönergesine göre istenecek olan sağlık muayenesine göre "Yeraltı Pano Ayak Üretim İşçiliği sanatında çalışır" raporu alamayan, yetkili birimlerce yapılacak olan arşiv araştırmasına göre işe girmesine engel bir suçu olanlar ile işi bırakanların yerine yedek listenin ilk sırasındaki kişiden başlamak üzere işe davet yapılacak.

KKM'de yeni adım: Asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı

Zonguldak Site Spor Salonu'nda 13 Ekim 2023 tarihinde 14.00'te başlayacak kura çekimi ile adaylar belirlenecek. 20 Ekim günü Bartın'da ve Karabük'te yapılacak kura ile adaylar belirlenecek.

2019'daki sıra kuyrukları bu kez yaşanmadı

Gece yarısı başlayan başvuruların beş gün boyunca devam edeceğini ifade eden İş-Kur İl Müdürü Okan Şentürk, 18 yaşını tamamlamış 32 yaşından gün almamış kişilerin ilana başvurabileceğini hatırlattı. Şentürk, 2019 yılında yaşanan uzun başvuru kuyruklarının bu kez yaşanmadığına dikkat çekerek şöyle dedi:

"Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü'nün bin beş yüz ilimizde, dört yüz Bartın ilimizde yüz de Karabük Yenice ilçesinde olmak üzere toplam iki bin kişilik madenci alımları bugün itibariyle başlamış bulunmaktadır. Saat 00.01'de sistem açıldı. İlanlarımızla beraber üç ilimizde şu anda alımlar başladı. Bartın, Karabük ve İş-kur İl Müdürlüğünde hiçbir vatandaşımız gelmeden Alo 170 üzerinden iletişim hatlarının ve E-Şube üzerinden yürüttükleri başvurularla beraber kurumumuza gelmesine gerek kalmadan başvurular şu anda devam etmektedir. Özellikle 2019 tarihinde oluşan o kalabalık, ortamı ve vatandaşımızın sıraya girerek oluşturduğu kötü tablonun bugün oluşturulmaması nedeniyle özellikle Alo 170 iletişim hattına Genel Müdürlüğümüze ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizi basından ve sosyal medyadan takip ettikleri için kurumumuzun önüne gelmeyip başvurularını sistem üzerinden yaptıkları için özellikle çok teşekkür ediyorum. Burada önemli olan bir konu daha var. Onu da bahsetmek istiyorum. Başvurular sırasında beş gün sürecek. Bu önemli bir konu. Bugün başlayan başvuru 29 Eylül Cuma günü sona erecek. Saat 23.59'a kadar vatandaşımız başvurularını yapabilecektir. Biraz da yaş aralığından bahsetmek gerekirse 25 Eylül 1992 ile 29 Eylül 2005 tarihleri arasında doğanlar madencilik başvurusunu yapabilecekler. Yani 18 yaşını tamamlamış, 32 yaşından da gün almamış vatandaşlarımız 29 Eylül Cuma gün 23.597a başvurularını sistem üzerinden yapabileceklerdir. Tüm vatandaşlarımıza bu konuda hassas davrandıkları için özellikle teşekkür ediyorum."

TOKİ, 43 ilde 212 konut ve 17 ilde 143 iş yerini açık artırma ile satacak

25 Eylül 2023 at 14:08

TOKİ Başkanlığı tarafından satılacak konut ile iş yerlerine yüzde 25 peşinat ve 48 ay vade ile sahip olunabilecek. 11 Ekim Çarşamba ve 12 Ekim Perşembe günlerinde saat 10.30'da gerçekleştirilecek açık artırmalar, TOKİ İstanbul Hizmet Binası ve Ankara The Green Park Hotel’de yapılacak. Ayrıca internetten üzerinden de (www.emlakmuzayede.com.tr) teklif verilebilecek.
Alıcılar, Afyonkarahisar, Adana, Aksaray, Ankara, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sakarya, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde satışa sunulan konutlara yüzde 25 peşinat 48 ay vadeyle sahip olabilecek.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Ayrıca, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Denizli, Elazığ, Giresun, İstanbul, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Kütahya, Sakarya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon illerinde satışa sunulan iş yerleri ise yüzde 25 peşinat 48 ay vadeyle alınabilecek.
Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri ise Türkiye Halk Bankası AŞ ve T.C. Ziraat Bankası AŞ tarafından yürütülecek. Başvurular ve teminatlar bu bankaların tüm şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Detaylı bilgilere "www.toki.gov.tr" ile www.emlakmuzayede.com.tr internet adreslerinden ve "444 86 54" numaralı telefondan ulaşılabilecek.

Bağ-Kurlular dikkat! Esnaf erken emeklilik için gün sayıyor

25 Eylül 2023 at 14:08

Milyonlarca küçük esnaf, Bağ-Kur SSK prim günü eşitlemesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs seçimleri öncesi esnafa erken emeklilik müjdesi vermişti. Buna göre, küçük esnafın prim ödeme gün sayısı düşürülecek ve SSK'lılarla eşitlenecek. Meclis'e gelecek yeni torba yasa ile Bağ-Kur'luların prim şartı 9 bin günden 7 bin 200 güne inecek. Böylece bin 800 gün kazanan Bağ-Kur'lular 5 yıl daha az prim ödeyebilecek. Bu düzenleme kapsamına göre EYT'lileri de ilgilendirecek. Seçimlerin hemen ardından çalışmaya başlayan TBMM çok önemli yasaları çıkartmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili ise SGK Başuzmanı İsa Karakaş İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu.

“1 Ekimde torba yasa meclise sunulacak”

Karakaş, prim düzenlemesine bakıldığı zaman Bağ-Kur’luların SSK’lılara oranla emekli olmalarının daha zor olduğunu belirterek,” Bağ-Kur’lunun emekli olması için tam olarak 9 bin gün prim yatırması gerekiyor. Eğer 9 bin günün altında prim günü varsa normal şartlar altında o kişi emekli olamıyor. Bu durumda özellikle küçük esnafın primlerinin ödemekte zorluk çektiğini görüyoruz. Hükümetin ise neredeyse her sene prim yapılandırması ve kolaylıklara rağmen esnaf ve sanatkarların bu borçlarını ödeyemediğini, bu nedenle EYT’li olmalarına rağmen çok sayıda Bağ-Kur’lunun emekli olamadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu düzenlemenin yapılmasıyla birlikte özellikle esnaf ve sanatkar kesimi için önemli kolaylıklar getirebileceğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek diye bekleyen çok sayıda vatandaş bulunmakta. TBMM 1 Ekim’de açılır açılmaz gelecek olan torba yasada, yapılan açıklamalarda da anlaşılacağı üzere SSK ve Bağ-Kur’la ilgili prim eşitlemesinin gündeme geleceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

“Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı olanlar yasadan yararlanacak”

Bu düzenlemeden tüm Bağ-Kur’luların faydalanamayacağının altını çizen Karakaş, “Özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı olanlar yani bakkal, kıraathane sahipleri, kasap, kuaför, ayakkabıcı gibi küçük esnaf diye tabir edilen kesim bu düzenlemeden faydalanacaktır. Ancak şirket sahibi olan, bilanço esasına göre defter tutan büyük işveren sahiplerinin bu düzenlemeden faydalanamayacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kulandı.

“Bağ-Kur prim günü 7 bin 200’e düşecek”

Karakaş, düzenlemeyle birlikte küçük esnafın 5 yıl daha erken emekli olacağını dile getirerek, ”Düzenlemenin avantajlarına da bakıldığı zaman, bir Bağ-Kur’lu erkek 9 bin prim günü ile emekli olurken, eşitleme yapılması halinde prim gün sayısı 7 bin 200 güne düşecektir. Yani 25 yıl byunca prim ödemesi gerekirken, sadece 20 yıl prim ödemesi yeterli olacaktır. Burada bin 800 günlük bir avantajdan yararlanacaklar. Dolayısıyla Bağ-Kur’lunun 7 bin 200 prim günü varsa ve diğer şartları karşılıyorsa emekli olabilecektir” açıklamasında bulundu.

Prim eşitlemesinin olduğu gibi bütün Bağ-Kur’luların emekli olacağıyla ilgili kamuoyuna yanlış bir algı olduğundan bahseden Karakaş, sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve gerekli koşulları sağlayan Bağ-Kur’luların erken emekli olacağını dile getirdi.

"7 bin 200'den fazla prim günü olanlar geri ödeme alamayacak"

Karakaş, düzenlemenin yasalaşması halinde 7 bin 200 prim günü yatıran vatandaşların da geri ödeme alamayacağı bilgisini vererek, “Örneğin 8 bin, 8 bin 500 gibi olanlar 7 bin 200’den fazla olan primlerini geri almaları mümkün değil. SGK uygulamasında primlerin geri alınması ancak ve ancak askerlik borçlanması, yurt borçlanması söz konusu olunca yapılır” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni karavanlar görücüye çıkıyor

25 Eylül 2023 at 14:07

Türkiye’de bir ilk olan birbirinden farklı bitkilerin özlerinden elde edilen yatak ürünlerinin sergileneceği fuarda, sürdürülebilir bir yatak yan sanayisinin vurgusu yapılacak. Aynı zamanda geniş katılımcı yelpazesi ile turizm profesyonellerine, doğaseverlere son teknoloji ve tasarım ürünler sunacak olan eş zamanlı fuarlar; Karavan Show Eurasia ve Tiny Home Show ise 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Türkiye’de ilk Off-Road aile karavanını görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMİN ÖNCÜLERİ BİR ARAYA GELİYOR

Ulusal ve uluslararası yatak makine ve yan sanayinin temel taşlarını bir araya getirecek IBIA Expo Fuarı’nda bu yıl sürdürülebilir sanayi ürünleri sergilenecek. Güneş panelleri sayesinde yüzde yüz yeşil enerji ile üretilen temiz yapıştırıcılar ve ürünler fuarda yerini alacak. Atıklardan geri dönüşüm yolu ile elde edilerek üretilen elyafların tanıtımı ile de yatak makine ve yan sanayinde sürdürülebilir üretimin öncülüğü gözler önüne serilecek.

UZAKTAN KUMANDA İLE PARK EDİLEBİLEN KARAVANLAR

Türkiye’nin tek fuarları olan TINY HOME SHOW – 2. Modüler, Mobil, Prefabrik Ev ve Yapıları ile KARAVAN SHOW EURASIA- 2. Kamp, Karavan Ve Ekipmanları Alternatif Turizm Fuarı’na; 50 hedef ülke ve bölgeden 40 bini aşkın katılımcı bekleniyor. Fuarda uzaktan kumanda ile hiç caba harcamadan birkaç dakika içerisinde park etme kolaylığı sağlayan karavanlar tanıtılacak. Bir diğer dikkat çeken ürün ise Türkiye'de ilk ve tek olan karavanın dış kısmına doğru açılan ocak sistemleri olacak.

Reel kesim güven endeksi Eylül’de arttı

25 Eylül 2023 at 13:53

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) verilerini açıkladı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren bin 743 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre, Eylül ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,5 puan artarak 105,1 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut mamul mal stoku ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 104,4 seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre güçlendiği görüldü.
Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ve gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler ve son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak yüzde 63,7 seviyesinde gerçekleşti.
İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 7,3’e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 78,5‘e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,2‘ye geriledi.

SON DAKİKA HABERLER: TCMB'den yeni karar! asgari faiz zorunluluğunu kaldırıldı

25 Eylül 2023 at 16:03

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankacılık sistemini TL'yi cazip kılacak şekilde dönüştüren adımlarına devam ediyor.

Uygulama talimatında yapılan değişiklikle TL dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı. Böylece bankaların TL dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilmesinin önü açılmış oldu. Yapılan değişiklikle standart TL mevduat desteklenirken, KKM'ye verilen faiz cazip olmayacak.

Merkez Bankası'nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan KKM hesaplarında kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak.

Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka tarafından ödenirken üzerindeki kısmı Merkez Bankası tarafından ödenecek.

Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

ÜST SINIR DA KALDIRILMIŞTI

Kur korumalı hesaplarda politika faizinin 300 baz puan üstündeki azami faiz uygulaması mart ayında sona ermişti. Buna göre üst sınırı bankalar belirliyor.

CNN Türk muhabiri Gülşen Coşkun açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "KKM ile ilgili olarak Merkez Bankası yeni karar almış oldu. Türk lirası dönüşümlü KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğu kaldırılmış oldu.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

KADEMELİ ÇIKIŞ

Bir süredir KKM’ye ilişkin olarak bazı gelişmeler bekleniyordu. Zaman zaman bu konuyla ilgili bazı adımlar atıldığını görmüştük. Son olarak KKM’ye ilişkin olarak ne zaman sona erecek? Buna benzer konular da gündemdeydi. Buna ilişkin olarak net bir takvim ifade edilmiyor. Ekonomi yönetiminin yaptığı açıklamalarda kademeli bir sürece işaret edildiğini görüyorduk."

TCMB BAŞKANI ERKAN'DAN DEZENFLASYON MESAJI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı" açılış konuşmasını yaptı. Erkan yaptığı açıklamada, son dönemdeki düzenlemelerin Türk lirası mevduat payının arttırılmasını hedeflediğine işaret etti.

Erkan, 2024 yılında dezenflasyonu tesis etmeye yönelik yol haritasını kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Erkan, "Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki Türk lirası varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. Türk lirası varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız. " dedi.

Uzmanlardan 'Esenler Otogarı’ uyarısı; zaman daraılıyor! 'Tabutta yaşıyoruz'

Merkez Bankası Başkanı Erkan'dan dezenflasyon mesajı

25 Eylül 2023 at 13:26

Erkan, "İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı" açılış konuşmasını yaptı. Erkan yaptığı açıklamada, son dönemdeki düzenlemelerin Türk lirası mevduat payının arttırılmasını hedeflediğine işaret etti.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Erkan, "Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki Türk lirası varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. Türk lirası varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız. " dedi.

KKM'de yeni adım: Asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı
Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

5 bin tarım işçisi çalışıyor! Biber temizleyerek geçimini sağlıyorlar

25 Eylül 2023 at 12:58

Türkiye’nin kırmızı biber ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı İslahiye’de 20 bin dönüm alanda üretimi yapılan ‘İslahiye biberi’ olarak tescillenen biber hasadı, büyük ölçüde tamamlandı.

İlginizi Çekebilir

Bu yıl 36 bin ton rekoltenin beklendiği ve bölgede ‘kırmızı altın’ olarak adlandırılan biberin hasadıyla birlikte pul bibere dönüştürülme süreci de başladı. Tarlada hasadı yapılarak tesislere getirilen biberler aflatoksin ile mücadele kapsamında çöplerinden arındırılıyor. İlçede pul biber üretimi yapılan 20 tesiste 'çöp çekme' olarak isimlendirilen çalışmada ise 5 bin tarım işçisi görev alıyor. Tarım işçileri 2 ay sürecek olan bu çalışma ile gün içerisinde 300 ile 500 lira arasında para kazanıyor.

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, pul biber üretiminin ilçe ekonomisine katkı sağladığı gibi mevsimsel olarak binlerce kişiye de istihdam olanağı sağladığını belirterek, "Biber hasadının başlamasıyla birlikte toplanan ürünler tesislere götürülerek, pul bibere burada dönüştürülüyor. Tarım işçileri tesislerde biberleri çöplerinden temizleyerek parçalayarak kurumaya bırakıyor. Bu biberler doğal olarak kurutularak işlenmesinin ardında pul ve toz biber haline getiriliyor. Tarladan toplanan biberlerin pul bibere dönüştürülme sürecinde yaklaşık 5 bin kişi ekonomik kazanç elde ediyor. Sektör haline gelen çöp temizleme çalışması aflatoksin içermediği için biber ayrı bir kalite kazanıyor. İlçemizdeki 20 fabrikada tarım işçilerimiz çöp temizleme işlemini 2 ay boyunca sürdürerek geçimlerini sağlıyorlar. Deyim yerindeyse yaklaşık 5 bin kişi 2 ay boyunca ekmeğini acıdan kazanıyor" diye konuştu.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

25 Eylül 2023 at 14:08

Türkiye'nin otomobili Togg'un, Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Teknoloji Kampüsü'nde ikili vardiya sistemine geçildi. Yıl sonuna kadar 28 bin aracın sahiplerine teslimatı hedeflenirken, merakla beklenen sedan modelin de 2024 yılında tanıtımının yapılması öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir

29 Ekim 2022'de görkemli bir törenle banttan indi. Kısa sürede büyük beğeni topladı. Togg'a olan yoğun ilgi satış rakamlarına da yansıdı. 3 bin 400 adet araç tüketiciyle buluştu. Yıl sonuna kadar 28 bin adet aracın sahiplerine teslimatı hedefleniyor.

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ HER GEÇEN GÜN YOLLARDAKİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Nisan ayının sonunda teslimatına başlanan Togg'da üretim hızlandı. Togg Teknoloji Kampüsü'nde ikili vardiya sistemine geçildi. Banttan inen araç sayısı arttı. Bir yandan üretim sürerken, diğer yandan araçlar sahiplerine teslim ediliyor. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında toplam bin 435 araç sahiplerini buldu.

TÜKETİCİYLE BULUŞAN TOGG SAYISI 3 BİN 400'E ULAŞTI

T10X, Ağustos ayındaki teslimatta rekor tazeledi. Ağustos ayında bin 965 araç, sahiplerine teslim edildi. Böylece Togg, elektrikli araç segmentinin lokomotifi olmayı başardı. Bugüne kadar tüketiciyle buluşan T10X sayısı 3 bin 400'e ulaştı. Eylül'de bu sayının da aşılması planlanıyor.

Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

3 bin 250'yi aşkın personel üretim için var gücüyle çalışıyor. Ayrıca üretim hatlarında 250 robot işletiliyor. Günlük 160 olan araç üretim sayısının, Ekim ayı itibarıyla 280 olarak güncellenmesi hedefleniyor.

HEDEF 1 MİLYON ARAÇ

Togg Teknoloji Kampüsü'nün kapasitesi yılda 175 bin araç olarak belirlendi. Yıl sonuna kadar toplam 28 bin adet T10X'in daha teslim edilmesi planlanıyor. Merakla beklenen sedan modelin de 2024 yılında tanıtımının yapılması öngörülüyor. 2032 sonuna kadar ise hedef; 1 milyon aracın üretilmesi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞI 14 KAT ARTTI

Elektrikli otomobil satışı ağustos ayında geçen yıla göre 14 kat arttı! Yani ağustosta satılan her 10 araçtan biri elektrikli oldu. Peki bu artışın sebebi ne? İşte detaylar...

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, şu ifadeleri kullandı:”Elektrikli araçlar hayatımıza girdiği dönemde teknolojileri henüz yeni tanıtılırken üretimi ve dolayısı ile yayılımı belli bir oradaydı. Pek çok markanın elektrikli araç pazarına birden fazla modelle girmesiyle alışma süreci kısaldı ve yayılım arttı.

‘UYGUN MALİYET İLGİ ÇEKTİ’

Avrupa ve Amerika markalarının önemli yatırımlarının yanında Çin menşeli markalar da oldukça ciddi yatırımlar yaparak elektrikli otomobil pazarında yayılımı ve rekabeti arttırdı. Bu sebeple oluşan fiyat avantajı ve elektrikli otomobildeki daha uygun maliyet, tüketicinin ilgisini çekti.

‘SATIŞLAR KATLANARAK ARTIYOR’

Öte yandan devlet teşvikleri, günden güne gelişen şarj altyapısı, elektrikli otomobillerin sunduğu teknoloji ve sürüş keyfi gibi nedenlerde elektrikli otomobil satışları son birkaç yıldır katlanarak artmaktadır.

VATANDAŞLAR SIFIRA ARACA RAHAT BİR ŞEKİLDE ERİŞEBİLİYOR MU?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ve hemen akabinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle hammadde, lojistik ve enerji problemleri en çok otomotiv üretim sektörünü etkiledi.

Pek çok sektör bir süre sonra normalleşirken, otomotiv üretiminde pandemi sona ermesine rağmen tam anlamıyla normalleşme sağlanamadı. Bu süreç neticesinde tüm dünyada üretim oldukça düşerken, otomobile erişim de buna paralel olarak azaldı.

Ülkemiz özelinde ise otomobile erişimdeki güçlüğün yanı sıra, piyasa dengesini bozan ve fiyatların olağan dışı artmasına sebep olan bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getirdi. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı itibarıyla hem ülkemizde hem de dünya genelinde üretim arttı.

Türkiye’de geride bıraktığımız Ocak-Temmuz döneminde toplam üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’ye yakın, otomobil üretimi ise yüzde 30 civarında arttı. Dünya genelinde de üretimde artışlar söz konusu.

‘SIFIR OTOMOBİLE ERİŞİM KOLAYLAŞTI’

Öte yandan geçtiğimiz dönemde ülkemizde sıfır otomobile erişimi zorlaştıran ve fiyatları olumsuz etkileyen, kamuoyunda al-satçı olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret maksatlı otomobil alan kişiler, Ticaret Bakanlığı’mızın hayata geçirdiği bazı önemli kararların neticesinde piyasadan uzaklaştı. Özetle hem otomobil üretiminin artması hem de Bakanlığımızın aldığı tedbirler sonucunda sıfır otomobile erişim geçmiş yıllara göre çok daha kolaylaşmış durumda.

‘BEKLEME SÜRESİ YARI YARIYA AZALDI’

Geçmişte stokta olmayan pek çok marka ve model yüksek adetli olarak stokta bulunurken, üretimi daha limitli ve çok talep olan marka/modellerde bekleme süresi geçmişe göre yarı yarıya azalmış durumda.

Uzmanlardan 'Esenler Otogarı’ uyarısı; zaman daraılıyor! 'Tabutta yaşıyoruz'

PİYASADA ŞU ANDA BİR TOGG ETKİSİNDEN BAHSETMEK MÜMKÜN MÜ?

Yerli otomobilimiz TOGG’u son günlerde yollarda sıkça görmeye başladık. Türkiye’de dizel ve benzinli araçların piyasa payları düşerken, elektrikli otomobillerin payı ortalama yüzde 1’den yaklaşık yüzde 4’e yükseldi. Elektrikli araçlarda yükselen pazar payının lokomotifi 3 bin 500’e yaklaşan satış adediyle TOGG oldu.

Öte yandan tek başına TOGG tüm pazarda yüzde 20’ye yakın paya ulaşırken, kendi segmentinde yaklaşık yüzde 60 pazar payına sahip. Devam eden teslimatlar bu verilere pozitif yansımaya devam edecektir. Gelecekte çıkarılması planlanan farklı segment araçları ve sunduğu teknoloji ile yakın gelecekte dünya pazarına da etkilerini göreceğiz.”

Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

25 Eylül 2023 at 14:08

Milliyet.com.tr/ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Daha fazla imkanlarımızı zorlayarak bütün dünyadaki sıkıntılara rağmen bütün imkanlarımızı zorlayarak emeklilerimize elimizden gelen en iyi desteği vermeye çalışacağız. İnşallah yıl sonuna kadar çalışmayı tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yılmaz kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin ise, “Şu anda bir çalışmamız yok. Bizim bir politikamız var hep söylüyoruz. Bu konularda geniş çalışan kesimleri ilgilendiren konularda prensibimiz var. Sendikalarla uzlaşmadan bu konularda hiçbir zaman adım atmadık atmayacağız. Bu anlamda herkes emin olsun” dedi.

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı zam oranlarına çevrildi. Peki en düşük emekli maaşında ne kadar artış yapılacak? Ekonomist Muhammet Bayram masadaki en güçlü tahminin açıkladı. Bayram açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, “Yıl sonuna doğru çalışmayı bitirmeyi planlıyoruz” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da, “Yıl sonuna kadar çalışmayı tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

‘EN AZ YÜZDE 40-45 EMEKLİLERE YAPILACAK’

Sene başı itibarıyla enflasyon farkı ile beraber en az yüzde 40-45'lik bir artış emeklilerimize yapılacak. Ama bahsi geçen düzenleme ekim ayında artış yapılıp yapılmayacağı. En düşük emekli maaşı aynı düzeyde kaldı. 7500 TL seviyesi gerçekten düşük bir seviye. Sayın Binali Yıldırım da ekim ayını işaret etmişti. Bu mutlak suretle Kabine’de konuşulacaktır.

MECLİS AÇILDIĞINDA İLK HANGİ KESİM ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA YAPILACAK?

Bir önceki dönemde sayın Devlet Bahçeli’nin de en düşük emekli maaşına seyyanen zam çağrısı olmuştu. Ben ekim ayı içerisinde en düşük emekli maaşına ara bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Asıl düzenlemenin sayın Cevdet Yılmaz’ın işaret ettiği gibi sene sonu olacağı açıklaması üzerine ana düzenlemenin sene başında olacağını düşünüyorum. Ekim ayında yapılacak düzenleme ara bir zam olarak en düşük emekli maaşı alanlara yönelik düzenleme olabilir.

KIDEM TAZMİNATINA YÖNELİK BİR DÜZENLEME BEKLİYOR MUSUNUZ?

Kıdem tazminatı fonuna ilişkin gelişmeler çok konuşuldu. İlk fitili ateşleyen TÜRK-İŞ Başkanı sayın Ergün Atalay’dı. Atalay, kıdem tazminatına ilişkin “Bu işçinin hakkı, emeklilikle bağdaştırılamaz” dedi. Bu yanlış anlaşıldı. Açıklamanın asıl nedeni OVP açıklanırken Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin (TES) gelip gelmeyeceği konusuydu. TES'te işverenin ayrıca çalışanı adına prim yatırabileceği bir husustu. TES'in gelmesi ile birlikte kıdem tazminatının son bulması gibi bir durum bence mümkün değil.

Kıdem tazminatı işçinin bir hakkı, işçi çalıştığı yıl boyunca sene içerisinde giydirilmiş brüt ücret üzerinden bir kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Bundan sonra kıdem tazminatının kaldırılmasıyla ilgili bir girişim olmayacağını düşünüyorum.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi çalışanın, emekçinin daha fazla yanında olmaya yönelik bir düzenleme. İşverenin fiili olarak ayırmadığı kıdem tazminatının belki bir kısmı TES'e aktarılarak bunun önü açılabilir. İşçiye şu anda kıdem tazminatı adı altında fon yatırılması düşünülüyor. Bu işveren tarafından çalışanına verilmek zorunda. Türkiye’de işini doğru yapan şirketler hariç kıdem tazminatı fonu ayrılmıyor.

EYT’de bunu gördük. İşverenler EYT’li çalışanlarına hazır bir şekilde bu tutarı veremedi. Kıdem tazminatı bir haktır. Kıdem tazminatı hiçbir şekilde tartışmaya açık değildir. Sayın Cevdet Yılmaz bunu teyit eden bir söylemde bulundu.

İlerleyen zamanlarda kıdem tazminatına ilişkin düzenleme beklemiyorum ama işverenin fiili olarak ayırması gerektiği kıdem tazminatı tutarını ayırmadığı için bunun belli bir payının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne girerek fiili olarak prim yatırılmasının önü açılabilir. Bu işçi açısından çok önemlidir. Çalışanlar için ikinci basamak bir emeklilik olacaktır.

Uzmanlardan 'Esenler Otogarı’ uyarısı; zaman daraılıyor! 'Tabutta yaşıyoruz'

YIL SONU İÇİN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ NEDİR?

Yıl sonu asgari ücret beklentimiz şu anda Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, memurlara yüzde 50 artış olacağını söyledi. Yıl sonu itibarıyla yüzde 40-45 arası bir altı aylık enflasyon bekleniyor. Ben en az yüzde 40’lar seviyesinde artış olacağını, asgari ücretin net 15 bin liradan başlayacağını düşünüyorum.

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmaları var. Daha önce Çalışma Bakanı tarafından ‘Asgari ücret ne olmalı?’ anketi yapılmıştı. Bu dönemde de böyle bir anket yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Asgari ücretin 15 bin TL psikolojik sınırı aşacağını düşünüyorum.”

Sadece 1 gecede oldu! Dokunduğu her yeri maviye boyadı, sebebigebelikçıktı

Finansman için yeşil yol haritası

25 Eylül 2023 at 10:01

MELTEM GÜNEŞ / Ankara - Türk yatırımcıları Avrupa Yeşil Mutabakatı’na hazırlamak için Ulusal Yeşil Taksonomi mevzuatı hazırlanıyor. Yapılacak mevzuat çalışmaları ile yatırımcının yeşil finansmana ulaşabilmesi için uyması gereken kurallar belirlenecek. Orta Vadeli Program’da da yer alan yeşil taksonomi, hangi yatırımların çevresel hedeflere ulaşılmasına gerçekten katkıda bulunduğunu ve sürdürülebilir olarak kabul edilebileceğini sınıflandırmak için kullanılacak.

Tüm sektörlerde önemli bir dönüşümü gerektiren iklim değişikliği ile mücadele için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda Ulusal Yeşil Taksonomi hazırlıkları başladı. Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Program’da da yer alan taksonomi, hangi yatırımların çevresel hedeflere ulaşılmasına gerçekten katkıda bulunduğunu ve sürdürülebilir olarak kabul edilebileceğini sınıflandırmak için kullanılacak. Yapılacak mevzuat çalışmaları ile yatırımcının yeşil finansmana ulaşabilmesi için uyması gereken kurallar belirlenecek, sürdürülebilir yatırımlara finansman akışının teşvik edilmesi sağlanacak.

Dünya inceleniyor

Türkiye’nin yeşil taksonomisi hazırlanırken, Avrupa Birliği (AB) taksonomisi başta olmak üzere uluslararası taksonomi örnekleriyle uyumlu ve Türkiye’nin ihtiyaçlarını gözeten bir sınıflandırma sisteminin oluşturulması hedefleniyor. Altı çevresel hedefin ön plana çıktığı AB Taksonomi’sinde; azaltım, uyum, su ve deniz kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve korunması, döngüsel ekonomiye geçiş, kirlilik önleme ve kontrol, biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemlerin korunması ve restorasyonu yer alıyor. Sürdürülebilir bir ekonomik faaliyet için; taksonomide listelenen çevresel hedeflerden en az birine katkıda bulunmak, temel insan haklarına ve çalışma standartlarına saygı göstermek, diğer hedeflere önemli ölçüde zarar vermemek gibi kriterler uygulanıyor.

Taksonomi ekibi kimlerden oluşuyor?

Ulusal Taksonomi’nin hazırlanması için onay komisyonu ve teknik uzman grubu oluşturuldu. Onay Komisyonu; Çevre, Enerji, Hazine, Sanayi, Tarım, Ulaştırma Bakanlıkları, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İklim Değişikliği Başkanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan birer üye olmak üzere toplam 12 üyeden oluşuyor. Teknik Uzman Grubu ise 26 kişiden oluşuyor ve grupta bakanlık ve kurum temsilcilerinin yanı sıra Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan üyeler ve akademisyenler de bulunuyor.

‘Hedefimiz dünyaya olumlu bir iz bırakmak’

25 Eylül 2023 at 10:01

‘Temel İş Dönüşümü için Bütünsel Bir Yaklaşım Olarak CFO Prensipleri’ panelinde konuşan Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kamil Kalyon, yatırımcılara Turkcell’in sürdürülebilirlik yaklaşımını anlatırken, şunları söyledi:

“Sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda, tüm çalışmalarımızda çevremize, topluma, işimize ve dünyamıza olumlu iz bırakmayı amaçlıyoruz. Çevresel sürdürülebilirliği bilimsel çerçeveye uygun olarak yönetmeyi önceliğimize aldık. 2026 itibarıyla Turkcell’in elektrik tüketiminin yüzde 65’iniyeşil enerji kaynaklarından karşılamayı hedefliyoruz. Nihai amacımız enerji tüketimimizi, 2030’a kadar kendi kaynaklarımızdan yüzde 100 yeşil enerjiyle karşılamak ve 2050’de net sıfır olmak.”

‘Emisyon azaltımı acil hızlandırılmalı’

25 Eylül 2023 at 10:01

Şirketin yaptığı açıklamada görüşlerine yer verilen Akiş GYO Genel Müdürü Levent Çanakçılı, karbonsuzlaştırmanın tüm ülkeler, sektörler ve her birey için gündemin üst sıralarında yer alması gerektiğini dile getirdi. Emisyon azaltımlarının hızlandırılmasında ek bir aciliyet olduğunu ve raporun da sektörde bir öncü olmasını dilediğini kaydeden Çanakçılı, şöyle konuştu:

“Türkiye’de finans dışı bir sektörde yapılan bu ilk ESG değerlendirme sürecinde her zaman ulaşılabilir olan ve desteklerini esirgemeyen Sustainable Fitch ekibine de ayrıca detaylı çalışmaları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Süreç kendilerinin değerli yorumları ve bilgi paylaşımları ile bizim uzun vadeli planlamamız açısından oldukça öğretici ve faydalı oldu.”

‘Düşük emekli maaşı için iyileştirme’ ve kıdem tazminatı mesajı

25 Eylül 2023 at 11:32

Kanal 7 canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Yılmaz, Orta Vadeli Program’ın (OVP) uygulanma imkanı yüksek bir program olduğunu vurguladı.

Programın, çeşitli toplum kesimleriyle istişare içinde hazırlandığını ve arkasında güçlü bir siyasi iradenin bulunduğunu söyleyen Yılmaz, “Enflasyonun yönünü tekrar aşağı doğru çevirmesi ne zaman mümkün olacak?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

İlginizi Çekebilir

“Geçici olarak enflasyonda bir yükseliş var bu geçiş döneminin şartlarından kaynaklanan. Belirsizliklerin azaldığı yeni bir döneme girmiş durumdayız. Dolayısıyla bir süre sonra bu geçici yükseliş yerini düşüşe bırakacaktır. Aylık bazda düşüşleri daha erken göreceğiz. Bu sene sonuna doğru, gelecek senenin başlarında bu aylık bazdaki gelişmeleri göreceğiz. Yıllık bazdaki gelişmeleri ise daha çok 2024’ün ortaları gibi görmüş olacağız. Çünkü bir baz etkisi oluştu. Bu temmuz, ağustosta ciddi bir yükseliş oldu. Bundan sonraki aylarda öyle bir artış beklemiyoruz doğrusu. (Seneye enflasyon oranı ne olur?) Ortalama bir hesabımız var yüzde 33 olarak ve bu da gerçekleştirilebilir bir rakam diye düşünüyorum.”

BAE'DEN FİNANS AKIŞI

Son dönemde BAE ile 51 milyar dolarlık bir paket anlaşmanın imzalandığını hatırlatan Yılmaz, “Süreç başladı. BAE otoritelerinin hazine ile görüşmeleri var. Bu yıl bitmeden gerçekleşmesini bekliyoruz. Müzakereler son aşamalara geldi diye biliyorum. Yıl başından önce bu kaynakların Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum. Finans akışı başlayacak. Son üç aya baktığımız zaman cari açığımız olduğu halde rezervlerin artmaya başladığını görüyoruz. Geçen hafta itibarıyla rezervlerde 22 milyar dolar net bir artış oldu. Son üç ayda gerçekleşti bu rakam” dedi.

Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

Yılmaz, emekli maaşlarına yönelik düzenleme çalışmalarına ilişkin de şu bilgiyi paylaştı:

“Yılbaşı itibarıyla memurların maaşlarında enflasyon oranına göre bir artış olacak ve bu artış memur emeklilerine de yansıyacak. İşçi emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ve asgari emekli aylığı alanlara ilişkin oransal artışlar ve enflasyon farkı olacak. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla bu kesimlere dönük dengeleyici bir çalışmayı sürdürüyoruz. Çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Düşük alanları destekleyici mahiyette bir yaklaşımımız olacak.”

KIDEM ÇALIŞMASI YOK

Kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin soru üzerine de Yılmaz, “Şu anda bir çalışmamız yok. Sendikalarla oturup uzlaşmadan, anlaşmadan bir anlayış birliği oluşturmadan bu konularda hiçbir zaman bir adım atmadık, atmayacağız” mesajını verdi.

TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Avrasya Tüneli’nde günlük geçiş garantiyi aştı

25 Eylül 2023 at 11:29

Bakanlık açıklamasına göre; Uraloğlu, Avrasya Tüneli’nde incelemelerde bulundu. Yetkililerden brifing alan Uraloğlu, “Avrasya Tüneli’nin günlük 70 bin 574 araç garantisi bulunuyor.

Eylül ayı ortalamasına göre tünelikullanan araç sayısı günlük 74 bini aştı. 22 Nisan 2023’te ise maksimum günlük 85 bin 491 araç sayısına ulaşmıştı. Devletimiz, trafik garantisi günlük 70 bin 574 araç olan Avrasya Tüneli’nde birkaç yıl içerisinde gelir paylaşımına geçecek” dedi.Uraloğlu, teknik özelliklere ilişkin de şunları söyledi:

“En derin noktası denizin 106.4 metre altında olan Avrasya Tüneli’nde depreme dayanıklılığı artırmak üzere sismik bilezikler kullanıldı. Bu sayede, tünelin 500 yılda bir görülebilecek depreme karşı ‘servis şartları’ ve 2500 yılda bir görülebilecek depreme karşı ise güvenlik şartları bozulmayacak şekilde inşa edildi.”

‘Düşük emekli maaşı için iyileştirme’ ve kıdem tazminatı mesajı
Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin
TOGG'da çarklar dönüyor! 14 katına çıktı, Türkiye'de dikkat çeken artış

Rum Kesimi’nin gümrük hamlesine yanıt: E-posta bile yazmayın

25 Eylül 2023 at 12:00

MİTHAT YURDAKUL / Ankara - Ticaret Bakanlığı, gümrük idarelerine “Rum Kesimi” uyarısında bulundu. Edinilen bilgiye göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Gümrük İdaresi, ihracatta kullanılan “A.TR dolaşım belgesi”ne ilişkin bir Türk gümrük idaresinden kontrol talebinde bulundu. Verilecek yanıtta tereddüt edilmesi üzerine konu, Ticaret Bakanlığı’na intikal etti.

Bakanlıktan konuyla ilgili gönderilen genelgede, 1960’ta kurulan ve 1963’te son bulan bir ortaklık devleti olan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tek başına temsil ettiğini ileri süren GKRY’nin Türkiye tarafından tanınmadığı ve iki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmadığı belirtilerek, Türkiye ile GKRY arasında resmi ve siyasi düzeyde herhangi bir temas kurulmadığı vurgulandı.

RESMİ YAZI OLMAYACAK

Bakanlık, gümrük idarelerinden, GKRY ile herhangi bir resmi yazı ve e-posta yoluyla temas edilmemesini, gelecekte de GKRY makamları ile e-posta dahil her türlü yazışmadan imtina edilmesi gerektiğini bildirdi.

Bir tür dolaşım ve menşe belgesi olan A.TR dolaşım belgesi, Gümrük Birliği bölgesinin Türkiye ve AB gümrük bölgelerini oluşturan iki parçası arasında doğrudan nakledilen serbest dolaşımda bulunan işlenmiş tarım ürünleri ile sanayi ürünleri için düzenleniyor. Türkiye her ne kadar diplomatik ilişki kurmasa da GKRY ile sınırlı ölçülerde ekonomik ilişkilerini devam ettiriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre bu yılın 1 Ocak - 31 Temmuz arasını kapsayan döneminde GKRY’ye 405 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Nahçıvan’a kritik ziyaret! Erdoğan ve Aliyev görüşecek
Milyonlarca emekliye ne kadar zam yapılacak? İşte masadaki en güçlü tahmin

Demir sektöründen ABD hamlesi

25 Eylül 2023 at 10:01

Sektörün 2023 Ocak-Ağustos döneminde en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 1.18 milyar dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken, ikinci sıradaki İtalya’ya 556.6 milyon dolar, üçüncü sırada yer alan ABD’ye ise 439 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, gelecek dönemde ABD pazarında ihracat artışı için çeşitli faaliyetler planladıklarını söyledi.

ABD’nin halihazırda dünyanın en büyük ithalatçısı olarak ihracatçı için oldukça önemli bir pazar olarak ortaya çıktığını belirten Tecdelioğlu, şöyle konuştu:

“Sektörümüz ülkemizin ABD ile dış ticaret hacminin 100 milyar dolara erişilmesi hedefine katkı yapmayı, bu konuda kilit rolü üstlenmeyi istiyor. Bu amaca ulaşabilmek için uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması, serbest ticaret antlaşması yapılarak ticaretin kolaylaştırılmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, ABD’de limanlara yakın noktalarda lojistik merkezleri oluşturulmasını ve lojistik zorlukların aşılmasını arzu ediyoruz.”

Cinsiyet eşitliğinde '50=50 İçin El Ele'

25 Eylül 2023 at 10:01

Ataşehir’de bir otelde gerçekleştirilen konferansa, perakende ve hızlı tüketim ürünleri sektörünün temsilcileri, önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticileri katıldı. Konferansın açılışında konuşan LEAD Network Türkiye Başkanı Aysun Zaman, şunları söyledi:

“146 ülkeyi kapsayan, dünya genelinde ekonomi, sağlık, siyaset ve eğitim alanlarındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini izleyen rapora göre; Türkiye ekonomik katılım ve fırsat eşitliğinde maalesef 133’üncü sırada. Bu da bize gösteriyor ki, kurumlarda henüz çeşitlilik ve kapsayıcılık anlamında gelişme kaydedilememiş. Dünya geneline baktığımızda raporun yayınlandığı 2006 senesinden beri sadece yüzde 4,1’lik bir iyileşme olduğunu görüyoruz. Bu da bize, tam anlamıyla istenilen seviyeye gelinebilmesi için 131 yıl daha geçmesi gerektiğini gösteriyor. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılını kutlarken bugün, burada kadınların hala sıklıkla karşılaştıkları ön yargıları ve yetenek gelişimindeki engelleri tartışıyor olmak, bizleri aslında derinden yaralıyor. Keşke bunların hiçbirine ihtiyaç duymuyor olsak... Kadınların önündeki cam tavan dediğimiz görünmeyen bariyerlerin, fırsat eşitsizliklerinin, ön yargıların ve olumsuz kalıpların kaldırılması gerekiyor. Biz de bunun için daha fazla eğitim ve tecrübe desteği vererek, kurumlar içinde farkındalık yaratarak, iyi uygulamaları olan kurumların henüz yolun başında olan kurumlara yol göstermesini istiyoruz.”

“Daha çok yolumuz var”

Konferansta NielsenIQ Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu&Afrika Analitik Başkan Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan da LEAD Network Türkiye adına yaptıkları “Perakendede Kadın Çalışanların Konumu” konulu araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya katılan üye firmalar içinde kadın istihdam etme oranının yüzde 37 olduğunu söyleyen Didem Şekerel Erdoğan, “Bu oran, Türkiye ortalamasının üstünde olmasına rağmen, yüzde 50 kadın istihdam hedefine ulaşmak için daha gidilecek yolumuz olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılan her beş firmadan sadece biri kadın çalışanlara özel kariyer geliştirme programı sunuyor. Bu programların artırılması, farklı kariyer fırsatları nedeniyle işten ayrılan kadın çalışan oranının (yüzde 52) düşmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu

Konferansta, LEAD Network Türkiye’ye üye şirketlerde kadın yöneticilerin kariyerlerini eşit fırsatlarla geliştirmelerini desteklemek amacıyla hazırlanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kılavuzu”nun da lansmanı yapıldı. Kılavuz; toplumsal cinsiyet eşitliği odağında çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık çalışmalarının yürütülmesi için teori ve pratiği birleştiren bir kaynak niteliği taşıyor. Kılavuzda; toplumsal cinsiyet eşitliği kültürünün geliştirilmesi ve sürdürülebilir olması için yapılması gerekenler anlatılırken, üye şirketlere bir yol haritası çiziliyor.

KADIN GİRİŞİMCİLERE 15.9 MİLYAR TL’LİK KREDİ

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olan ve geçtiğimiz Mart ayında yayımladığı “Kadının Güçlenmesi Bildirgesi” ile kadın işletmecilere beş yıl içerisinde 100 milyar TL tutarında finansman desteği sağlayacağını taahhüt eden İş Bankası, söz konusu desteği hızlı bir şekilde kadın girişimcilere ulaştırıyor. 2022 yılında girişimci kadın müşterilerine 20,9 milyar TLlik nakdi ticari kredi sağlayan İş Bankası, bu kredi hacminin 12 milyar TL’sini KOBİ ve işletme segmentindeki girişimci kadın müşterilerine kullandırdı. Bankanın, 2023 Ağustos itibarıyla girişimci kadınlara kullandırdığı toplam kredi miktarı 15,9 milyar TL, söz konusu kredi hacmi içinde işletme-KOBİ segmentindeki kredi tutarı ise 7,8 milyar TL oldu. Banka, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığı sözleşmeyle, Kadın İşletmelere Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı-TurWiB kapsamında sağladığı 76 milyon dolar kaynağı, Ağustos 2022’den itibaren 18 ay içinde belirlenen kriterlere uygun müşterilere kullandırıyor. Banka, bu sözleşme ile 2023 Ağustos ayı itibarıyla kadın işletmelere 1,1 milyar TL kaynak sağladı.

Girişimci kadınlara eğitim

Banka, 2022 Haziran ayından bu yana Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde devam ettirdiği “Girişimde Kadın Gücü Projesi” ile 2 bin 585 girişimci ve girişimci adayına eğitim verdi. Eğitim ve mentorluk sürecini başarıyla tamamlayan üç girişimci/girişimci adayı kadını Silikon Vadisi’ne götürecek olan İş Bankası, on kadına da geliştirme desteği sunacak. Ayrıca, garantörlüğünü Applied Value Group (AVG), finansmanını bankanın üstleneceği şekilde projeye dahil olan girişimci ve girişimci adayı kadınlara 100 bin TL’ye kadar teminatsız ve sıfır faizli kredi imkânı sağlanacak.

24 Eylül Şans Topu çekiliş sonuçları SORGULA! Şans Topu çekiliş sonuçları sorgulama ekranı...

25 Eylül 2023 at 04:23

Sisal Şans ile en çok kazandıran oyunlardan Şans Topu çekilişinde 5+1 bilen büyük ilramiyenin de sahibi oluyor. Çekiliş ise canlı olarak aktarılıyor. İşte, 24 Eylül Şans Topu sonucu sorgulama...

24 EYLÜL ŞANS TOPU ÇEKİLİŞ SONUÇLARI

Kazandıran Şans Topu çekilişi pazar akşamı saat 20:00'de yapıldı. Çekiliş ise canlı olarak millipiyangoonline.com ve Milli Piyango TV Youtube kanalından yapılıyor.

Kazandıran numaralar;12-22-24-29-32+5 oldu. Açıklanan sonuçlara göre 5+1 bilen talihli çıkmadı ve3.797.423,49 TL ödül devretti.


Süper Loto 24 Eylül çekiliş SONUÇLARI SORGULAMA: Süper Loto çekiliş sonucu kazandıran numaralar...

25 Eylül 2023 at 00:53

Süper Loto çekilişi, Sisal Şans ile kazandırmaya devam ediyor. Çekilişte 6 şanslı numarayı bilen büyük ikramiyenin de kazananı oluyor. Çekiliş ise canlı olarak aktarılıyor. İşte, 24 Eylül Süper Loto sonucu sorgulama...

24 EYLÜL SÜPER LOTO ÇEKİLİŞİ SONUÇLARI

Kazandıran Süper Loto'da pazar akşamı çekilişi saat 21:30'da yapıldı. Çekiliş ise millipiyangoonline.com ve Milli Piyango TV Youtube kanalından canlı olarak aktarılıyor.

Kazandıran numaralar;5-9-28-35-44-58 oldu. Açıklanan sonuçlara göre 6 şanslı numarayı bilen çıkmadı ve6.696.124,50 TL devretti.

Bakan Özhaseki açıkladı! Ihlara Vadisi'nde yeni türler tespit edildi

24 Eylül 2023 at 17:48

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca, Ihlara Vadisi’nde yapılan biyolojik çeşitlilik çalışmalarında yeni bitki ve canlı türleri tespit edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 19 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde biyolojik çeşitliliğin, kültürel ve doğal mirasın korunması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bakanlığa bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, 1990 yılından bu yana Özel Koruma Çevresi ilan edilen ve birçok bitki türüne ile canlıya ev sahipliği yapan Aksaray’daki Ihlara Vadisi’nin de değerlerini tespit etmek amacıyla biyolojik çeşitlilik projesi başlatıldı. Proje kapsamında bugüne kadar bölgede yapılan arazi çalışmalarında yeni bitki ve canlı türleri tespit edildi.

“19 ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGEMİZE GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ”

Bakan Mehmet Özhaseki, yürütülen çalışmanın sonucunu resmi sosyal medya hesabından duyurdu. Yaptığı paylaşımda, “Özel Çevre Koruma Bölgelerimize tecrübemizle, emeğimizle gözümüz gibi bakıyoruz.” diyen Özhaseki, “19 Özel Çevre Koruma Bölgemizden biri olan Ihlara Vadisi'nde başlattığımız biyolojik çeşitlilik çalışmasıyla; 84 kuş, 11 balık, 294 böcek ve 11 sürüngen türü ile 179 tohumlu, 11 tohumsuz bitki türünü tespit ettik. Ihlara Vadisi'nin eşsiz güzelliğini görmek isteyen tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Evlatlarımız bu doğal güzelliklerden mahrum kalmasın diye gayretle, aşkla çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

❌
❌