Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dünden önceki günMilliyet

TEKNOFEST 27 Eylül’de İzmir’de

14 Eylül 2023 at 14:40

TEKNOFEST İzmir etabında Turizm Teknolojileri ve Oyun Çevre, Enerji ve İklim Teknolojileri, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Sağlık ve İyi Yaşam Teknolojileri temalarında yarışacak girişimci yarışmacılar burada en iyisi olmak için mücadele edecek. Ayrıca Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon, Take Off Girişim Zirvesi Ön Etkinlikleri de Milli Teknoloji Hamlesine İzmir’de katkı sunmaya devam edecek.

TEKNOFEST İzmir’de ilk kez Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon Yarışması da düzenlenecek. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim gören öğrencilerin fikir geliştirme süreçlerini ve sunum yeteneklerini pekiştirecek olan yarışmalar aynı zamanda ürünleştirme sürecini ve marka geliştirmeyi deneyimleyen bir nesil yetişmesini de amaçlıyor. Festival kapsamında 81 il 132 farklı Deneyap Teknoloji Atölyesinden ortoakul ve lise/üzeri seviyesinde 913 takım, 2592 öğrenci Deneyap Fikir Maratonuna başvuruda bulunurken, öğrencilerin danışmanları tarafından desteklendiği yarışmada toplam 327 takımda 1055 öğrenci ara tura geçmeye hak kazandı. Ara turda sunumlarını gerçekleştirilen 327 takım 1055 öğrenci arasından 28 takım 94 öğrenci finalist olma hakkını kazandılar. Dereceye girenler ortaokul kategorisinde toplam 60 bin TL, lise kategorisinde de toplam 60 bin TL’lik ödülün sahibi olacak.

Yine Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya devam öğrencilerin kendilerini deneyecekleri, eğitimlerde öğrendikleri bilgileri hayata geçirecekleri Deneyap Makeathon Yarışması ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. Öğrenciler oluşturdukları takım ile yarışma esnasında verilecek konuya çözüm üretecek ve bu çözümü prototip haline getirecek. 3 aşamalı olarak düzenlenen yarışmada finalist olan takımlara bir tema verilecek olup takımlar belirlenen tema üzerinde çalışacak ve soruna uygun prototip üretimi yapacak. TEKNOFEST İzmir kapsamında ilk kez düzenlenen yarışmaya 1005 takımda 2979 öğrenci ön başvuruda bulundu ve 408 takım 1301 öğrenci ara tura geçmeye hak kazandı. Ara turda video tanıtımlarını gerçekleştirilen 408 takım 1031 öğrenci arasından 32 takım 102 öğrenci finalist olma hakkını kazandı.

Sağlıklı ve sürdürülebilir gıda için güç birliği

13 Eylül 2023 at 18:11

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Gözde Tech Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Ülker: “ParagonPure'a yaptığımız yatırımın, gıda teknolojisi alanında büyük başarılara imza atacağına inanıyoruz. Bu inançla, sadece bu sektörde değil, aynı zamanda farklı sektörlerde de teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmaya devam edeceğimizi vurgulamak isteriz. Paragon Pure gibi yenilikçi projelere destek vererek, sürdürülebilirliği teşvik etmek ve geleceğin beslenme ihtiyaçlarına çözümler sunmak amacımızı yinelemek istiyoruz” dedi.

Paragon Pure Inc. Şirketinin CEO’su Christopher Gregson ise, “Unovis Asset Management önderliğindeki 3.9 milyon dolarlık tohum sermayesi yatırım turumuzu tamamlamanın heyecanını yaşıyoruz. Paragon Pure olarak, bitkisel tabanlı et ürünlerinde devrim niteliğinde bir adım atmaktan gurur duyuyoruz. OléPBM adını verdiğimiz teknolojimiz, pirinç yağından üretilen alternatif yağ ile palmiye ve hindistancevizi yağlarını geride bırakarak bitkisel tabanlı et ürünlerinin lezzet ve maliyet açısından sınırlarını zorluyor. Paragon Pure bitkisel tabanlı et sektöründe lezzet ve maliyet gibi iki temel engeli aşmayı hedefliyor.

Paragon Pure olarak, bitkisel tabanlı gıda teknolojilerindeki bu önemli adımı atmış olmanın yanı sıra, yatırımcılarımızın güveniyle daha da büyüyüp gelişmeyi hedefliyoruz. Gelecekte de sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerimizle gıda sektörüne katkıda bulunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

iPhone 15’te USB-C şarj titanyum gövde

13 Eylül 2023 at 10:01

Teknoloji devi iPhone’ların yannda ayrıca Apple Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 saatlerini de tanıttı. En büyük yenilik şarj kablosunda oldu. Avrupa Birliği’nin üreticilere Aralık 2024’e kadar USB-C’ye geçme zorunluluğu getirmişti. Apple da yeni iPhone 15 modellerinde USB-C şarj kullanmaya başladı.

Apple, iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modelinde titanyum kasa geldi. Yüzde 100 geri dönüşüm malzemeden üretilen bu iki model bugüne kadarki en hafif ve en dayanıklı iPhone modeli olarak nitelendiriliyor. Titanyum dizaynda beyaz, siyah, mavi ve “doğal” renk seçenekleri bulunuyor. Sol taraftaki eski zil düğmesi yerine “Action Button” eklenmiş. Bu yeni düğme varsayılan olarak zil sesi düğmesi işlevi görürken, aynı zamanda kısa yolları çalıştırılabiliyor, kamerayı açıp, el fenerini yakabiliyor. 48 megapixel, 5x telephoto zoom bulunan kamera ile film çekiminin bile mümkün olduğu belirtiliyor. Yeni A17 işlemci sayesinde de mobil oyun sektöründe de iddialı olacaklarını söylüyorlar. iPhone 15 Pro ABD’de 999 dolardan, iPhone 15 Pro Max ise 1,199 dolardan başlayan fiyatlarla satışta olacak. Türkiye’de iPhone 15 Pro, başlangıç fiyatı olan 64.999 TL, iPhone 15 Pro Max ise 76.999 TL başlangıç fiyatı ile 29 Eylül’den itibaren satışa sunulacak.

Türk oyun şirketi oyunları Web3'e taşıyacak

12 Eylül 2023 at 16:12

Blokzinciri oyunların dağıtılmış defter teknolojisiyle çalıştığını, bu sayede hem stüdyolar ve geliştiriciler hem yayın şirketleri hem de oyuncular için güvenli bir finansal ekosistem de oluşturduğunu söyleyen Unipoly Games CEO’su Emir Amad konuya ilişkin açıklamasında, “Pek çok sektörde konuşulduğu gibi, oyun sektöründe de Web 3.0’ın şekil vereceği bir gelecekten söz etmek mümkün. Casual ve masaüstü oyun geliştirme ve yayımlama deneyimini, 1 yıldır Web 3.0 tabanlı oyunlara taşıyoruz. Türkiye’de de bir ilki gerçekleştirerek, yerli geliştiricilerin, oyun stüdyolarının oyunlarını, Unipoly Coin adını verdiğimiz token’ın kullanıldığı kendi blokzinciri altyapımızla Web 3.0’a taşımalarına destek olacağız” dedi.

2 MİLYONDAN FAZLA İNDİRİLDİ

Web 2.0 ve masaüstü odaklı oyun geliştirirken son bir yıldır Web 3.0 teknolojilerine yoğunlaştıklarını kaydeden Emir Amad, “Geliştirdiğimiz Raidfield 2 oyunumuz, organik bir biçimde 2 milyonu aşkın indirmeye ulaştı. Raidfield 2’nin başarısını Raidfield 3, 6 Cube Mystery gibi, benzersiz senaryoları ve etkileyici deneyimleriyle dikkat çeken casual ve masaüstü oyunlarımızın başarıları izledi. Geliştirdiğimiz blokzinciri ve bu blokzincirinin ekosistem token’ı Unipoly Coin’i kullanarak uzmanlığımızı Web 3.0 odağında uygulamayı sürdürüyoruz. NFT mimarisini de destekleyen Unipoly Coin, oyunculara kendi karakterlerini NFT’ye çevirme ve pazaryerlerinde satma olanağı sunuyor. Bu sayede hem oyunlara olan bağlılıkları artıyor hem de geliştiricilerin başarısı destekleniyor. Öte yandan Unity 3D oyun motoruyla geliştirdiğimiz oyunlara çok yakında Unreal Engine ile üreteceklerimizi eklemek için çalışmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“KULUÇKA MERKEZİ GİBİ ÇALIŞARAK STÜDYOLARI DESTEKLİYORUZ”

Bir yayıncı ve geliştirici olarak Türkiye'deki oyun ekosistemini de desteklediklerini dile getiren Amad, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Bir kuluçka merkezi rolü üstleniyoruz. Bize başvuran tüm Oyun stüdyolarının oyun üretme kapasitelerini, ürettikleri oyunların kalitesini hem tasarım ve yazılım, hem de iş modeli ve finans bağlamında güçlendirmek için destek oluyoruz. Türkiye’deki oyun ekosisteminin uluslararası standartlarda işler üretebileceğine ve Web 3.0 çağında da yeni başarı hikayeleri yazabileceğine inanıyoruz.”

Akıllı kıyafet çağı başlıyor! Veri kaydedebilen kumaş için dev yatırım

6 Eylül 2023 at 11:02

Aksiyon ve bilim kurgu gibi farklı film türlerinin ana figürlerinden biri olan akıllı giysiler, ABD'nin yatırımı ile gerçek dünyaya taşınıyor.

Sektör, akıllı tekstili (AST) üretmek için 22 milyon dolar tutarında büyük bir yatırım aldı.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi'nden yapılan basın açıklamasında "Gelişmiş akıllı tekstil şu anda İstihbarat İleri Araştırma Projeleri Faaliyeti (IARPA) kapsamında geliştirilme aşamasında.

'Akıllı e-pantolon' olarak adlandırılan bu program, ABD hükümetinin doğrudan kumaşa dokunan kameralar, sensörler ve tellerle akıllı tekstil sektörünü geliştirmeyi amaçlayan bir program" denildi.

Akıllı e-pantolon projesi, görüntülerin, videoların ve seslerin yakalanması da dahil olmak üzere kıyafetlerle verilerin kaydedilmesi ve GPS bilgilerini hükümete iletilebilmesini hedefliyor.

Üstelik ABD, onu elektronikle donatılmış günlük kıyafetler gibi tasarlıyor ancak kumaşın esnetilmesi, bükülmesi ve yıkanması dahil günlük kullanımda hiçbir sorun yaşamayacak.

En son gelişmeler henüz o kadar ileri düzeyde olmasa da, aralarında dünyanın en ünlü teknoloji şirketlerinden biri olan Apple'ın da bulunduğu pek çok kuruluş ve şirket, bu tür " akıllı kumaş "ın geliştirilmesine şimdiden yatırım yaptı. Kaynak:Techtimes

'NASA, Güneş'e şempanze gönderecek' haberi doğru çıkmadı
Çin’den çip sektörünü uçuracak fon geliyor
Bilim insanları Ay’da yaşama imkan sağlayacak bir enerji kaynağı geliştirdi

'NASA, Güneş'e şempanze gönderecek' haberi doğru çıkmadı

4 Eylül 2023 at 19:55

NASA Yöneticisi Charles Bolden'ın, "Şempanzelerin Güneş'in plazma çekirdeğine yaklaştıklarında nasıl tepki verdiklerini izleyerek insan astronotlarının Güneş'e gönderilmesinin yolunu açabileceğini umuyoruz" şeklindeki açıklamalarına dair çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Bu iddia, parodi haberlerle tanınan The Onion sitesinden kaynaklanıyor. The Onion, NASA'nın 2014 yılında bir şempanzeyi Güneş'e gönderme kararı aldığına dair gerçek dışı bir parodi haberi yayınlamıştı.

Ayrıca, bu haberlerde kullanılan fotoğrafın da gerçekle ilgisi yok. Fotoğraf, 2006 yılında The Honda Classic adlı golf turnuvasının bir basın toplantısına ait. Bu nedenle, NASA'nın şempanzeleri Güneş'e gönderme gibi bir planının olmadığını ve bu haberin gerçek dışı olduğunu belirtmek gerekir.

Samsung'dan Apple'a 548 milyon dolar tazminat

4 Eylül 2023 at 19:49

2011 yılından beri, Apple Samsung'u iPhone tasarımını taklit etmekle suçluyordu ve kendi akıllı telefon patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek Güney Koreli şirkete dava açmıştı. Apple, yüksek bir tazminat talebinde bulunmuştu. Hukuk süreci beş yıl boyunca devam etti ve nihayet Samsung, 548 milyon dolarlık tazminatı ödemeyi kabul etti.

Her iki şirket de Kaliforniya Kuzey Bölgesi'nde bulunan ABD Bölge Mahkemesi'ne sundukları ortak bir açıklamada, Samsung'un 1 hafta içinde Apple'dan bir fatura alır almaz, 10 gün içinde 548 milyon doları ödeyeceğini açıkladı.

Samsung, tazminatın ilk kısmını ödemeyi kabul etti, ancak davada kullanılan bazı patentlerin US Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından gözden geçirildiğini belirterek parayı geri alma hakkını saklı tuttu. Davanın ilerleyişi ve tazminatın ikinci kısmı, 2016 yılında konuyu ele alacak olan bir jüri tarafından belirlenecek.

Buzz Aldrin'in, 'Ay'a aslında hiç gitmedik' dediğine dair haberler doğru çıkmadı

4 Eylül 2023 at 19:22

Ay'a ilk defa giden astronotlardan biri olan Buzz Aldrin'in aslında Ay'a hiç gidilmediğini söylediği iddia edilen haber yanlış çıktı.

Facebook'ta We are Change (Değişim Biziz) başlıklı bir sayfadan yayılan iddiaya göre bir kitap festivalinde Buzz Aldrin, sekiz yaşındaki Zoey isimli bir kız çocuğunun sorularını yanıtlarken "Aslında Ay'a hiç gitmedik" dediği iddia edildi.

Ayrıca, yaklaşık 17 dakika süren videoyu izlediğinizde Zoey, Buzz Aldrin'e "Oraya ilk defa siz gittiğiniz için korktunuz mu?" veya "Yerçekimsiz ortamda uçuyormuş gibi hissettiniz mi?" gibi sorular da sordu.

'AY'A GİTMEDİK' DEĞİL, 'UZUN ZAMANDIR AY'A' GİTMEDİK

Videonun kafa karıştıran bölümünde Zoey, "Ay'a neden uzun süredir gidilmiyor?" diyor, Aldrin ise soruyu şu şekilde cevaplıyor:

"Bu sekiz yaşındaki bir çocuğun soracağı bir soru değil. Bu benim sormam gereken bir soru. Galiba cevabını da biliyorum. Uzun zamandır aya gidilmedi. Olaylar böyle gelişti. Biz aslında devam etmek istiyorduk. Gelecekte de bunu yapmak istiyorsak neden bunun geçmişte durduğunu da bilmemiz gerekir... Para... Yeni roketler alabilmek için para gerekiyor."

Destekli intihar kapsülleri! Henüz kullanım onayı verilmedi

4 Eylül 2023 at 13:20

Onur Binay/milliyet.com.tr

Avustralyalı ötenazi savunucusu Dr. Philip Nitschke, ölümü gerçekleştirmek için dünyanın ilk 3D baskılı makinesini piyasaya sürdü. Sarco adlı makine, daha sonra tabandan ayrılabilen ve tabut olarak kullanılabilen bir kapsül içeriyor. 'Dr. Death' lakaplı Dr. Nitschke, Sarco'yu mühendis Alexander Bannick'le Hollanda'da geliştirerek dünya çapında kullanıma sokmayı amaçlıyor ama cihazın kullanımı henüz yasal olarak onaylanmadı.

Exit International, Ekim ayı sonlarında Kanada'da ötenazi konferansı düzenleyerek makinenin ücretsiz açık kaynak tasarımını internete yerleştirdi. Sarco, dünyanın herhangi bir yerinde 3B baskılı ve monte edilebilecek şekilde tasarlandı Makine, kullanıcıların bir düğmeye basarak intihar etmesine izin veriyor.

Kullanıcılar, kapsül için 4 haneli bir erişim kodu elde etmek için çevrimiçi zihinsel bir anket doldurmalı. Sıvı azot, daha sonra kullanıcı makineyi çalıştırdıktan sonra kapsülü dolduruyor ve oksijen damlası olarak dakika içinde huzurlu bir ölüm meydana getiriyor.

Nitschke, nihai amacının, dünyanın her yerindeki rasyonel insanlara hayatlarını seçtikleri bir zamanda huzur içinde ve güvenilir bir şekilde son vermelerine yardımcı olmak olduğunu söyledi. 'Sarco, herhangi bir sınırlı ilaç kullanmıyor veya bir intravenöz iğne yerleştirilmesi gibi özel bir uzmanlığa ihtiyaç duymuyor. Giriş sınavını başarabilen herkes, makineye girebilir ve hayatlarını yasal olarak sona erdirebilir.' dedi.

Exit International direktörü Dr. Nitschke, Sarco'nun ötanazi ilaçlarına erişenler ve yaşlılar arasında artan bir talebe yanıt olarak geliştirildiğini söyledi.

ARF Almost Ready to Fly Girişim Hızlandırma Programı’nın ikinci dönemi başladı

1 Eylül 2023 at 17:05

Enerji ve İklim Teknolojileri”, “İleri Malzeme Teknolojileri”, “Dijital Teknolojiler” ve “Sağlık Teknolojileri” olmak üzere 4 ana başlıktaki iş fikirlerinin değerlendirme kapsamında alındığı ikinci dönem programına 500’ün üstünde girişimci başvuruda bulundu.

Bu dönem kriterlere uygun başvurularda, geçtiğimiz döneme göre yüzde 16’lık bir artış yaşanırken, yapılan değerlendirmeler sonucunda Sabancı Topluluğu içinden 3 (Casper, Farm in Globe, WeCare), Topluluk dışından ise 10 (Bomensoft, DATASCOPE.AI, Myconom, NANOTerial, Rumitech, Smellive, Smyrna Sensor, U Look So Good, Uptechlabs, WearTechClub) olmak üzere toplam 13 girişim programa kabul edildi. 10. haftada yapılacak program ara değerlendirmesi ‘Flight Check’te global girişimcilerin de programa dahil edilmesi planlanıyor.

Yüz yüze oryantasyon süreçlerinin tamamlandığı ikinci dönem kapsamında, girişimciler yıl sonuna kadar holdingin İstanbul’daki merkezinde kendilerine özel olarak hazırlanan alanda çalışmalarına devam edecekler. Topluluk şirketlerinden gönüllü olarak programa dahil olan inovasyon mentorları, bugüne kadar edindikleri tecrübeleri girişimcilerle paylaşacak. Ayrıca girişimlere ürün ya da hizmet prototiplerini geliştirmek, ilk müşteri bağlantılarını yapmak veya kestikleri fatura sayısını artırmak için 30’ar bin dolarlık nakit destek imkânı da sağlanacak.

Girişimler Aralık 2023’te düzenlenecek final gününde ise projelerini Yatırım Jürisi’ne sunacaklar. Yatırım almaya hak kazanacak girişimcilere, 150 bin dolara kadar Sabancı ARF Almost Ready to Fly tohum desteği verilecek.

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly, ilk dönem mezunlarını Nisan 2023 tarihinde vermişti. Programa dahil olan 14 girişimin 8’i, tohum yatırımı almaya hak kazanmıştı ve girişimlere verilen toplam ayni ve destek tutarı 60 milyon TL’yi bulmuştu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan holdingin Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün, “Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı da aslında bizim bu yaklaşımımızın; inovasyona yönelik kapsayıcı bakışımızın bir sonucu. Buradaki amacımız sadece girişimlere maddi destek sağlamak değil aynı zamanda açık inovasyonun önemini vurgulamak ve Türkiye’yi, İstanbul’u dünyanın önde gelen girişimcilik merkezlerinden biri haline getirmek. Tüm bunların yanında çalışma hayatına, iş kültürüne yeni bir bakış açısı kazandırarak özellikle gençlerimizin profesyonel hayatlarında da tutkularının, hayallerinin peşinden gitmelerini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Programın ilk faaliyet döneminde yatırım almaya hak kazanan girişimlerin şirketleşme süreçlerinin devam ettiğinin de altını çizen Gökhan Eyigün, “Yatırımcı Günü’nde Sabancı’dan tohum yatırımı almaya hak kazanan 8 girişimden 6’sının tüm işlemleri tamamlanırken, 2 girişimle ilgili süreç ise devam ediyor. İşlemleri tamamlanan şirketler arasında, Sabancı Topluluğu bünyesinden çıkan 2 girişimimiz de var. Yani, bundan yaklaşık 1 yıl önce Sabancı Topluluğu’nda çalışan arkadaşlarımız, bugün kendi kurdukları bu iki şirketle Sabancı Topluluğu’nu da yanlarına ortak alarak, kendi hayallerinin peşinden gidecek; bu süreçte de Sabancı’nın tüm teknoloji gücünden ve yurt dışı bağlantılarından faydalanma imkanına sahip olacak. Diğer yandan, yatırım almaya hak kazanamayan Topluluk içi girişimcilerimiz de geçirdikleri bu 20 haftalık eğitimin ardından hiçbir hak kaybı olmadan eski işlerine geri döndü. Bu açıdan, Sabancı ARF Almost Ready to Fly programının, ülkemizde kurumsal hayatla girişimcilik ekosistemi arasında bir köprü görevi görmesinden de son derece mutluyuz” dedi.

TEKNOFEST Ankara başlıyor

29 Ağustos 2023 at 15:25

lki 2018 yılında gerçekleşen ve bu sene yurt içinde 7’ncisi, toplamda 8’ncisi gerçekleşecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, teknoloji geliştiren bir Türkiye hedefiyle Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 125 kurumla birlikte düzenleniyor.

Teknoloji ve girişim yarışmaları, fuar etkinlik alanları ile beraber Bilim Sokağı’nda bulunan 6-14 yaş grubuna yönelik atölye çalışmaları, Hava ve Kara Araçları Sergisi, Planetaryum, Dikey Rüzgâr Tüneli, İklim Tüneli, Sanal Gerçeklik Tüneli, Güneş Gözlem Etkinliği, Uzay Temalı Şişme Oyun Parkı, Öğrencilerle İlk Uçuş Etkinliği, Pedallı Uçuş Etkinliği, Refik Anadol’un “Makine Hatıraları: Uzay” Sergisi, Sahne Senin Etkinliği, Mazhar Alanson konseri, bu sene ilk defa düzenlenen TEKNOFEST Keşif Oyunu ve daha birçok aktivite ziyaretçileri bekliyor olacak.

Her sene olduğu gibi TEKNOFEST 2023 Ankara’da da tanıtım ve etkinlik stantları yer alacak. 103 Paydaş Kurum ve 16 Sponsor, 11 sektörden 90 Firma, 41 Food Court katılımcısı olmak üzere 131 katılımcı firma tarafından açılacak 158 stant ile beraber toplam 261 stant 215.000 metrekare alana kurulan festivalde yerini alacak. Stantlarda düzenlenecek 400’den fazla stant etkinliği öğrenciler ve gençlerle buluşacak.

Türk Yıldızları, Solo Türk, Hürkuş, Gökbey, Aksungur, Bayraktar TB2, Bayraktar TB3, Jandarma Çelik Kanatlar, Akıncı, Atak Helikopteri ve Anka festivalde gösteri uçuşları yapacak.

Küresel Girişimcilik Etkinlikleri Çağrısı’na başvurular başladı

25 Ağustos 2023 at 21:06

Dünyanın en önemli girişimcilik etkinlikleri arasında yer alan Web Summit, Slush, CES ve Web Summit Qatar'a milli katılım ilk kez 5 Kalkınma Ajansı’nın iş birliği ile gerçekleşecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA); Ankara Kalkınma Ajans (ANKARAKA), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliğiyle global pazarlara açılmayı hedefleyen Türk teknoloji girişimcilerini Lizbon, Helsinki, Las Vegas ve Doha’da düzenlenecek olan küresel girişimcilik ve teknoloji etkinliklerine götürecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan 5 Kalkınma Ajansı, teknoloji girişimcilerine, küresel pazarlarla buluşacakları ve yabancı yatırımcılarla bir araya gelebilecekleri etkinliklere katılmaları için destek sağlayacak.

Çağrı kapsamında başarılı bulunan girişimciler; 13-16 Kasım 2023 tarihleri arasında Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenecek olan Dünyanın en büyük teknoloji konferansı Web Summit’e, 30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki kentinde gerçekleştirilecek Slush etkinliğine, 09-12 Ocak 2024 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek olan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show (CES) Fuarı’na ve 26-29 Şubat 2024 tarihleri arasında Katar’ın Doha kentinde ilk defa düzenlenecek Web Summit Qatar’a katılım sağlayabilecek.

İlgili etkinliklere başvuranlar arasında başarılı bulunan startuplara her etkinlik için farklı kapsamlarda destek sağlanacak.

Etkinliklere katılım sağlayabilmek için startupların; Türkiye’de kayıtlı olma, küresel piyasaları hedefleme ve etkinliğe ait özel şartları karşılama koşullarını yerine getirmeleri bekleniyor.

İngilizce olarak doldurulması gereken başvuru formunda; startupa ilişkin resmi bilgiler, startup profili, ürün bilgileri, küresel piyasalar için strateji, startup katılımcı ekibine ilişkin bilgiler, girişimi anlatan maksimum 1,5 dakikalık İngilizce tanıtım videosuna yer verilmesi gerekecek.

Son Başvuru 10 Eylül 2023

Global marka olma yolunda ilerlemeyi hedefleyen Türk teknoloji girişimcileri başvurularını 10 Eylül 2023 Pazar, Saat 24:00’a kadar İstanbul Kalkınma Ajansı’nın web sitesi üzerinden gerçekleştirebilecek.

Destek kapsamında her bir girişimci bir etkinliğe katılım sağlayabilecek. Katılımın düşük kalması durumunda girişimciler diğer etkinliklere de davet edilebilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda İSTKA tarafından CES 2022 Fuarı’nda kurulan İstanbul Pavilyonu’nda 28 startup, CES 2023 Fuarı’nda kurulan İstanbul Pavilyonu’nda ise 53 startup yer alarak yeni ürün ve teknolojilerini tüm dünyaya tanıtma şansı elde etmişti.

CES fuarında; dijital sağlık, akıllı şehirler, sürücüsüz araçlar, robotik, artırılmış ve sanal gerçeklik, yapay zeka, oyun, kozmetik teknolojileri ve daha birçok alanda; müşteri ve yatırımcı görüşmesi, iş birliği, bayilik anlaşması, ilk satışını-ihracatını yapan, distribütörlük teklifi alan Türk firmalar olmuştu.

Bangladeş pazarı için stratejik ortaklık

25 Ağustos 2023 at 16:04

Yapılan ortaklık kapsamında, Banglalink’in Bangladeş pazarındaki 40 milyondan fazla müşterisi iletişim deneyimini BiP ile dijitalleştirebilecek ve uygulamaya özel iletişim paketleri ve yerel servislere erişebilecek.

İş birliğinin sanal lansman etkinliği BiP CEO’su Gökhan Yüksektepe, VEON Group CEO’su Kaan Terzioğlu, Banglalink CEO’su Erik Aas ve Banglalink’in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Upanga Dutta’nın katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte konuşan CEO Gökhan Yüksektepe, “BiP’in Bangladeş’teki kullanıcılar arasında popülerlik kazandığını görmek bizi heyecanlandırıyor. Amacımız, BiP’i kişiselleştirilmiş yerel deneyimler sunan küresel bir iletişim uygulaması haline getirmek. Bu global stratejimiz doğrultusunda Banglalink gibi önde gelen bir dijital operatörle ortaklık kurduk. Birlikte BiP’in Bangladeş’teki varlığını geliştireceğiz” dedi.

Banglalink CEO’su Erik Aas ise şunları söyledi: “Banglalink olarak, müşterilerimizin dinamik ihtiyaçlarını karşılamak için dijital hizmetlerimizi genişletmeye odaklandık. Dijital yayın uygulamamız Toffee ve pek çok hizmete tek yerden erişim sağlayan uygulamamız MyBL’nin başarısının ardından BiP ile yaptığımız iş birliği çok değerli. Bu anlaşmayı, dijital operatör stratejimiz ile Bangladeş’in gelişimine katkıda bulunma vizyonumuz doğrultusunda önemli bir adım olarak görüyoruz.”

UniChallenge, Tech versiyonuyla beşinci kez düzenleniyor

24 Ağustos 2023 at 13:33

Temel hedefi mühendis adaylarına, teknoloji odaklı Dijital Pazarlama İletişimi dünyasını tanıtmak ve teknolojiyle pazarlama iletişimini bir arada kullanmayı öğretmek olan program 11-22 Eylül arasında online olarak gerçekleşecek. Gençlerin kariyer hedeflerine farklı bir bakış açısı getirerek sektördeki yetenek ihtiyacına destek olmayı amaçlayan program 2 hafta sürecek ve katılım 50 kişiyle sınırlı olacak.

Bu yıl BtcTurk’un ana sponsorluğunda gerçekleşecek program kapsamında öğrenciler dijital odaklı eğitimler alma imkânı bulacaklar. Evyap ve Unilever’ın Kariyer Sponsoru olarak destek verdiği eğitime Publicis Group Türkiye Destek Sponsoru olarak katkıda bulunuyor. Programın bu yılki tanıtım materyalleri ise FCB Artgroup tarafından hazırlandı.

Bu yıl depremden etkilenen öğrencilere özel kontenjanın ayrılacağı kampta UniChallengerlar, iki hafta boyunca sektörün önde gelen isimleriyle buluşacaklar. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da kamp bittikten sonra bu isimlerden mentorluk desteği alabilecekler.

“Önüm, Arkam, Sağım, Solum Dijital” mottosuyla yola çıkan ve üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında okuyan ve yeni mezun olmuş öğrencilerin katılabileceği programda; katılımcılar, dijital dünyadaki kariyer fırsatlarını öğrenecekler. Katılımcılar UniChallenge Tech süresince, dijital dünyayı daha yakından tanırken başarılı şirketlerin öykülerini ajans ve reklamverenlerden dinleme şansı da bulacaklar. Aynı zamanda dünyada yaşanan gelişmelerin sektöre olan etkilerini de yakından öğrenme fırsatı yakalayacaklar.

Katılımcıların, belirlenecek bir proje çalışması üzerinden hazırlayacağı sunumlar arasından ilk 3’e giren ekipler IAB üyesi firmalarda 1 aylık staj hakkı elde edecek.

Programa Mühendislik bölümlerinin yanı sıra Yönetim Bilişim Sistemleri, İstatistik gibi bölümlerden de yapılacak başvurulara öncelik verilecek. İlk dört yılında toplam 175 mezun veren UniChallenge Tech’in bu yılki başvuruları 3 Eylül’e kadar devam edecek.

TEKNOFEST Roket Yarışması’nda gençlere tam destek

23 Ağustos 2023 at 12:12

ROKETSAN yürütücülüğünde gerçekleşen yarışmayı ziyaret eden Bakan Kacır “ TEKNOFEST dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali ve katılım her yıl artarak devam ediyor. Cumhuriyet’in 100. Yılında 41 yarışmaya 1 milyon gencimiz katıldı. Roket yarışmasına da yıldan yıla artan, katlanan bir ilgiye şahitlik ediyoruz. İlk yılımızda 156 takım Roket Yarışması’na başvurmuşken bu yıl 1098 takım bu yarışta ben de varım dedi.” Şeklinde açıklamasıyla Bakan Kacır konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Allah’ın izniyle biz milli teknoloji hamlesi yolculuğunda gençlerimizle omuz omuza vermeye, sırt sırta bu yolda yürümeye devam edeceğiz. İnşallah birlikte nice rekorlara imza atacak, gökyüzüne Türk’ün imzasını birlikte atmaya devam edeceğiz”.

Hisar Atış alanında takımları ziyaret ederek atışları birlikte izleyen Mehmet Fatih Kacır ve Selçuk Bayraktar’a ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit’te eşlik etti. Roket atışları sırasında Selçuk Bayraktar “ gençleri teknolojiyle erken yaşta buluşturma ve bu yönde yetiştirme hayaliyle yola çıktık. Bu kapsamda gençlerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

TEKNOFEST 2023 kapsamında yine en dikkat çekici yarışmalar arasında olan Roket Yarışması bu yıl Lise (Asgari 4 bin feet), Orta İrtifa (Asgari 8 bin feet), Yüksek İrtifa (Asgari 18 bin feet) ve Zorlu Görev (Asgari 7 bin 5 yüz feet) olmak üzere dört farklı kategoride düzenleniyor. Her yıl başvuru sayısının katlanarak arttığı Roket Yarışması’na bu yıl 1098 takım başvurdu. Finale kalmaya hak kazananlar ise 64 takım ile 612 yarışmacı oldu.

Yarışmaya lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler ile mezunlar katılıyor. TEKNOFEST 2023 kapsamında bu yıl Roket Yarışmasında toplam ödül 1 milyon 140 bin TL olarak belirlendi.

TEKNOFEST Ankara için ziyaretçi kayıtları başladı

21 Ağustos 2023 at 20:16

Etimesgut Havalimanında 30 Ağustos-3 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek festival için hazırlıklar devam ediyor. Teknoloji severlerin 5 gün boyunca festivale katılmak ve hızlıca festival alanına giriş yapabilmesi için online kayıt yaptırması gerekiyor.www.teknofest.orgweb sitesi üzerinden yapılacak kayıt işlemlerinde kişisel bilgileri eksiksiz olarak doldurmak yeterli. Girişlerin tamamen ücretsiz olduğu festivalde, 7 yaş altındaki ziyaretçiler içinse kayıt zorunluluğu bulunmuyor.

TEKNOFEST heyecanı Tuz Gölü'nde başladı! Atış alanında nefes kesen anlar

18 Ağustos 2023 at 21:15

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Roket Yarışması, Aksaray Tuz Gölü atış sahasında başladı. Yarışmanın ilk gününde lise kategorisinde takım yarışmaları gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in de izlediği yarışmada kurulan 5 rampadan roket atışları yapıldı.

'GENÇLERİMİZ DE BİZ DE HEYECANLIYIZ'

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün , "Yarışmaya katılan ekipler ilk günden itibaren çok farklı aşamalardan geçerek ve çok çalışarak bugüne geldiler. Takımlar lise kategorisi, orta irtifa, yüksek irtifa ve zorlu görev kategorisinde yarışacaklar. Gençlerimiz de biz de heyecanlıyız. Tüm ekiplerimizi tebrik ediyoruz” dedi. Konuşmaların ardından geri sayım yapılarak atışlar yapıldı.

Roketsan yürütücülüğünde Avrupa'da ilk, dünyada düzenlenen ikinci roket yarışması özelliğine sahip olan yarışmaya katılan öğrenciler, Tuz Gölü Aksaray atış alanında yarışma hakemlerinin gözetiminde roket montajlarını yapıyor. Fırlatma rampalarına yerleştirilen roketlerin atışları gerekli güvenlik tedbirlerinin sağlanmasının ardından ateşleniyor.

Türkiye'nin tek rakibi İtalya! Dev ihale öncesi dikkat çeken hamle: 'Zamanlama çok iyi'

SELÇUK BAYRAKTAR TEBRİK ETTİ

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Hiçliğin ortasında ve en sıcak günlerde dahi, gençlerimiz TEKNOFEST Roket Yarışması'nda kendi roketlerimizi gökyüzüne yükseltmek için ter döküyorlar. Bu çaba, MilliTeknolojiHamlesi'nin tam karşılığıdır! Genç kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum.

Hiçliğin ortasında ve en sıcak günlerde dahi, gençlerimiz #TEKNOFEST Roket Yarışması'nda kendi roketlerimizi gökyüzüne yükseltmek için ter döküyorlar.

Bu çaba, #MilliTeknolojiHamlesi'nin tam karşılığıdır!

Genç kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum. 🚀🇹🇷 https://t.co/YFdmuu0kkX

— Selçuk Bayraktar (@Selcuk) August 18, 2023

Apple'a batarya cezası: Kişi başı 65 dolar!

18 Ağustos 2023 at 11:36

Daily Mail gazetesinin haberine göre, 2018 yılında Kaliforniya’da açılan davada, Apple herhangi bir suçu olmadığını ileri sürerek, davayı kapatmak adına davacılara 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 3 milyon civarında kişinin dahil olduğu davada kullanıcı başına 65 dolar civarı ödeme yapılacak.

Apple 2020 yılında davada ödeme yapmayı kabul etse de, iki iPhone kullanıcısının anlaşma koşullarına itiraz etmesi nedeniyle ödemeler durdurulmuştu. Habere göre bu hafta ABD’de temyiz mahkemesinden çıkan kararın ardından davacılar artık paralarını alabilecek.

Davanın merkezinde ‘istenmeyen kapanmaların’ önüne geçmek adına telefonları yavaşlatan bir gizli mobil yazılım vardı. Apple 2017’de iOS yazılımının, pil ömrü kötüleşen eski iPhone’ların kendiliğinden kapanmalarını önlemek için performansı yavaşlatacak şekilde ayarlandığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Apple, kullanıcılarını gereğinden önce telefon almaya zorlamakla eleştirilmiş ve tepkiler Apple’ı yazılımını değiştirmeye ve pil değiştirmede büyük indirimler sunmaya mecbur kılmıştı.

Kaliforniya’da görülen davada müşterileri temsil eden avukat Tyson Redenbarger’e göre yaklaşık 3 milyon talep alındı. 21 Aralık 2017’den önce iOS 10.2.1 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus ve SE cihazları ile bu tarihten önce iOS 11.2 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone 7 ve 7 Plus telefonların dahil olduğu davada kullanıcıların 6 Ekim 2020’den önce bir hak talebinde bulunmaları gerekiyordu.

NASA’nın düzenlediği yarışma için yola çıktı, kanser hastalarına umut oldu
850 yıl sonra bulundu! Şatodaki gizli oda dünyada gündem
Malezya'da korkunç olay! Jet otoyola çakıldı: 10 ölü

NASA’nın düzenlediği yarışma için yola çıktı, kanser hastalarına umut oldu

17 Ağustos 2023 at 19:03

Adnan Menderes Üniversitesi içerisinde yer alan ADÜTeknokent’te Karya Farma HBX AR-GE (BAP) adıyla Ege’nin endemik bitkileri üzerinde çalışmalarını sürdüren firma yaklaşık 16 yıldır sürdürdüğü çalışmalarında ürünlerine bir yenisini ekledi. Çalışmayı ‘Gök kubbenin altındaki en güzel yer yüzü’ olarak adlandırdığı Aydın ve çevresindeki kıymeti bilinmeyen endemik bitkileri değerlendirmek amacıyla başladığını belirten Karya Farma HBX AR-GE Projeler Koordinatörü Hakan Başlık, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın yarışmasına da Aydın’ın adını duyurmak amacıyla hazırlandığını ve son ürünün yapılan laboratuvar sonuçları ile çok mutlu olduklarını söyledi.

İlginizi Çekebilir

Yeryüzünde önümüzdeki süreçte insanlığı bekleyen en büyük tehlikenin kirletilen çevre ile birlikte temiz hava, gıda ve su sorunu olduğunu belirten Başlık, “Doğallıktan uzaklaştıkça hastalıklar çoğalmaya özellikle kanser vakaları ciddi derecede artmaya başladı. Bunun da en büyük sebebinin doğal beslenmeden uzaklaşmaya ve hareketsizliğe bağlı olduğunu düşünenlerden biriyim. Bugün tıp ve farmakoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin maalesef pek çok hastalığa çare bulunamıyor. Eskilere dönüp baktığımızda sağlık alanındaki her sorunu doğal ilaçlarla çözmeye çalışmışlar. Günümüzde maalesef vücuttaki bir hasar onarılırken diğer taraftan başka bir hasarın ortaya çıktığı herkesin malumu. Bu nedenle 16 yıldır sürdürdüğüm çalışmalarda hem Aydın’ın endemik bitkilerine dikkat çekmek hem de Aydın’ın adını duyurmak için NASA’nın yarışmasına hazırlandım. Amacım kesinlikle ödül değildi. HBX AR-GE olarak HBX-2371RED(AX7/24 Acil) adlı çalışmamızın da patentini alarak patent sayımızı 18’e yükselttik” diyerek son çalışma ile ortaya çıkan ürünün antibakteriyel, antiviral, antifungal, antiparaziter ve antikanser ajanı olarak kanıtlandığını iddia etti.

TEKNOFEST 2023 Roket Yarışması için geri sayım başladı

15 Ağustos 2023 at 17:56

Avrupa’da ilk, dünyada düzenlenen ikinci roket yarışması özelliğine sahip olan yarışma TEKNOFEST kapsamında ROKETSAN yürütücülüğünde düzenleniyor.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında ilki 2018 yılında gerçekleştirilen Roket Yarışmasına gençlerin ilgisi her geçen yıl artarak devam ediyor. Farklı alanlardaki fen ve mühendislik bilgi birikimlerini kullanan gençler, disiplinler arası düşünerek ve karmaşık işlemleri, süreçleri planlayarak roket tasarımı, üretim ve entegrasyonunu başarıyor.

Roket Yarışması bu yıl Lise (4 bin feet), Orta İrtifa (8 bin feet), Yüksek İrtifa (18 bin feet) ve Zorlu Görev (7 bin 5 yüz feet) olmak üzere dört farklı kategoride düzenleniyor. Roket Yarışması’na bu yıl 1098 takım başvurdu. Finale kalmaya hak kazananlar ise 31 farklı ilden 64 takım ile 612 yarışmacı oldu.

Gençlere eşsiz bir teknoloji serüveninin yanı sıra havacılık kariyerinde önemli bir adım, ekip ruhu ve takım olabilmenin kazanımlarını da yaşatan yarışmaya lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler ile mezunlar katılıyor. TEKNOFEST 2023 kapsamında ödüllerin katlandığı bu yıl Roket Yarışmasında toplam ödül 1 milyon 140 bin TL!

Take Off Girişim Zirvesi için son başvuru tarihi 15 Ağustos

14 Ağustos 2023 at 14:15

Yerli ve yabancı girişim ekosisteminden katılımcıların bir araya getirilerek girişim ekosistemine katkı sağlanması ve Türkiye’nin bu alanda girişimciler ve yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirilmesinin amaçlandığı zirve bu yıl Ankara ve İzmir’de de yapılacak. Pre Take Off olarak gerçekleştirilecek Ankara ve İzmir aşamalarında girişimler ön değerlendirme sunumlarını katılımcılarla buluşturacak. Final etkinliği ise Aralık 2023’te İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Take Off Girişim Zirvesinin zengin programında paneller, keynote konuşmaları, girişim sunumları yer alacak. Aynı zamanda potansiyel işbirliği görüşmeleri için yatırımcı, kurum ve girişimcilere birebir görüşme alanlarının sağlandığı zirve katılımcılara özel girişimcilik atölyeleri ve uluslararası network imkanı sunacak. 100’ü aşkın ülkeden her yıl binlerce başvuru alan, bu zamana kadar 600’den fazla girişimciye, 400’den fazla mentor ve yatırımcıya, 140 konuşmacıya ev sahipliği yapan Take Off bölgenin en kapsamlı girişimcilik zirvesi olma özelliğini taşıyor. 2018 yılından bu yana 155 bin dolardan fazla ödül verilen zirvede bugüne kadar toplamda 1700 girişimci-mentor görüşmesi de gerçekleşti.

Take Off’ta toplam ödül 300 bin Dolar

Bölgenin en kapsamlı girişimcilik zirvesi olan Take Off toplamda verdiği 300 bin dolar ödül ile de dikkatleri çekiyor. Zirvenin Pre Take Off bölümünde yapılacak ön değerlendirme sunumlarında kendi kategorisinde birinci olan girişimler toplamda 2 milyon 250 bin TL nakdi destek kazanma hakkına sahip olurken girişimcilere nakdi ödülün yanı sıra:

* Pre-Take Off’ta ve İstanbul’da stant açma

* Pre-Take Off’ta kategorisinde birinci olan pre-mvp girişimcilere 75.000TL

* Pre-Take Off’ta kategorisinde birinci olan mvp girişimcilere 150.000TL

* İstanbul’da büyük ödül

* B2B görüşmeleri

* Uzman mentor görüşmeleri

* Yatırım toplantıları

* Girişim ekosisteminde yer alma

* Saygın konuşmacıları dinleme ve konferanslara katılma imkanı sunulacak.

Take Off Girişim Zirvesi ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için www.takeoffistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Elon Musk, Twitter’ın ofis eşyalarını açık artırmayla satışa çıkartıyor

10 Ağustos 2023 at 15:48

ABD merkezli çevrimiçi müzayede sitesi Heritage Global Partners web sitesinde açık arttırma gününe kadar tanıtıma sunulan 584 parçanın arasında Twitter’ın eski logosu kuş modelinde bir sehpa, neon ışıklarla yapılmış kuş logosu, ofis mobilyaları, müzik aletleri, ofis mutfak aletleri ve beyaz eşyaları, sanat eserleri ve ofis binasının üstündeki büyük mavi kuş logoları bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Açık artırmanın 12 Eylül’de başlayacağını ve sadece 2 süreceği belirtildi.

TEKNOFEST’in yeni yarışmasına başvuru için son gün 10 Ağustos

9 Ağustos 2023 at 19:28

İlkokul-ortaokul, lise, üniversite ve üzeri yüksek lisans, doktora, açık öğretim seviyelerindeki öğrencilerin katılabileceği yarışma iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada yarışmacılar online sınava girecek. Birinci aşamada başarılı olan takımlar 30 Ağustos-03 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek TEKNOFEST Ankara’ya davet edilecek ve ikinci aşamada ilkokul-ortaokul seviyesindeki takımlar proje hazırlayacak, lise ve üniversite seviyesi ise belirlenen saha görevlerini yerine getirmeye çalışacak.

Başvuruların 10 Ağustos 2023 günü sona ereceği yarışmada toplam 270 bin TL ödül verilecek.

Bluetooth kulaklıklara ilişkin açıklama

9 Ağustos 2023 at 13:22

Son yıllarda oldukça yayılan ve insanların hayatını kolaylaştıran bluetooth kulaklıkların zararları ile ilgili açıklama yaptı. Bluetooth kulaklıkların radyasyon yaydığını ancak cep telefonları kadar zarar vermediğini söyleyen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Akkoyun, mümkün oldukça kablolu kulaklık kullanılmasını tavsiye etti.

“Bluetooth kulaklıklar enerjisi düşük bir dalga yayıyor”

Prof. Dr. Akkoyun Bluetooth kulaklıkların 1994 yılında keşfedildiğini söyleyerek, “30 yıllık yakın bir geçmişi var. Sağlık açısından henüz tam olarak detaylı veriyi toplayabilmiş değiliz. Fakat hayatımızı kolaylaştırdığı net. Son yıllarda bluetooth kulaklıklar sağlık alanında, hastaların anlık takibinde de çok kullanılıyor. Dolayısıyla zarar ve fayda dengesini detaylı çalışmak lazım. Bluetooth kulaklıklar, elektromanyetik dalga yayıyor. Biz gördüğümüz ışığı ya da hastanede röntgen çekinirken yayılan x ışınını, mikrodalga fırınların yaydığı ışınların hepsini elektromanyetik dalga olarak görüyoruz. Bluetooth kulaklığın yaydığı dalga da mikrodalganın yaydığı elektromanyetik dalga gibi. Bluetooth kulaklıklar, enerji olarak güneş ışınlarından 1 milyon kat daha enerjisi düşük bir dalga yayıyor. Enerji ya da radyasyon bakımından zararlı mı? Sorusuna cevap verecek olursak buna hayır diyebiliriz. İyonlaştırıcı radyasyon sınıfına girmiyor. Bluetooth kulaklıkların yaydığı radyasyon, iyonlaştırıcı radyasyon değil” dedi.

“Bluetooth kulaklıklar cep telefonlarına kıyasla 10 ila 400 kat daha az zararlı”

California’da bilim insanlarının araştırmalar yaptığını söyleyen Prof. Dr. Akkoyun, “Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre cep telefonlarına kıyasla 10 ila 400 kat daha az zararlı olduğu anlaşıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), cep telefonlarının yaydığı ısı ve radyasyon zararını minimum düzeye çekmek için alternatif çözümlerden birinin bluetooth kulaklık kullanmak olduğunu söyledi. Fakat mümkünse onu da kullanmamayı öneriyor. Kullanılacaksa arama sırasında kullanılsın gibi tavsiyeleri oldu. Nükleer tıpta alara prensip dediğimiz bir prensip var. Alara prensibi her şekil radyasyonun mümkün olduğu kadar uzağında durulmasını, aranıza engel koyulması ve minimum zaman harcanmasını savunuyor” diye konuştu.

❌
❌