Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 25 Şubat 2024Milliyet

Yapay zeka 1 günde 322 milyar dolar zıplattı

24 Şubat 2024 at 07:30

Dün beklenenin üzerinde rekor kâr açıklayan şirketin piyasa değeri bir günde 321.9 milyar dolar arttı. Bu yükseliş, Borsa İstanbul BIST 100 endeksindeki şirketlerin 256.6 milyar dolarlık toplam piyasa değerini geride bıraktı. Borsa İstanbul’un toplam 401 milyar dolarlık piyasa değerine yaklaştı.

24 YILDA GELMİŞTİ

Böylece Nvidia’nın toplam piyasa değeri dün 1 trilyon 963 milyar dolara ulaştı. Firma Meta (Facebook), Amazon ve Alphabet (Google) gibi devleri bırakarak ABD’nin en değerli 3. şirketi haline geldi. Nvidia’nın değerinin 1 trilyon dolara ulaşması için halka açık bir şirket olarak 24 yıl boyunca yüzde 16.40 artış göstermesi gerekiyordu. Yapay zeka devrimindeki rolü sayesinde, şirket sadece sekiz ay içinde ikinci 1 trilyonu değerine eklemeye yaklaşıyor. Nvidia’nın pazarın yüzde 80’inden fazlasına sahip olduğu tahmin ediliyor. Yapay zeka hesaplamalarını gerçekleştiren çipler o kadar değerli ki, zırhlı araçlarla teslim ediliyorlar.

Paket aşımını önleyen servis ücretsiz oldu

24 Şubat 2024 at 07:01

Turkcell’den yapılan açıklamada, “Faturalarda yeni bir dönem başlatan Turkcell, Akıllı Fatura servisini tüm kullanıcıları için ücretsiz hale getirdi. Bu kapsamda mobil uygulama, çağrı merkezi veya SMS üzerinden bireysel müşteriler Akıllı Fatura servisini, kurumsal müşteriler ise İşte Kontrol ve Limitinde Durma servislerini aktif ederek bu özellikten yararlanabilecek” denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Paket bitiminden sonra paket dışı kullanımların önüne geçen Akıllı Fatura özelliğiyle Turkcell’liler, istedikleri zaman paketlerini değiştirebilir veya ek paket alabilirler. Sadece Turkcell’de ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti kullanıcılar istedikleri zaman aktif edip kapatabilecek.

Turkcell’in paket aşımını önleyen Akıllı Fatura servisinden 3.9 milyon bireysel müşterisi aktif olarak yararlanıyor. Aynı özelliği İşte Kontrol ve Limitinde Durma servisleriyle deneyimleyen 1.4 milyon kurumsal müşteri bulunuyor. Akıllı Fatura, İşte Kontrol ve Limitinde Durma servislerine ücretli ulaşan 5 milyondan fazla kullanıcının yanı sıra artık tüm Turkcell’liler de 2024 yıl sonuna kadar bu özelliği ücretsiz kullanabilecek.”

Dünden önceki günMilliyet

TEKNOFEST 2024’te iki yeni yarışma

23 Şubat 2024 at 16:10

Kablosuz Haberleşme Yarışmasına Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm lise (Açık Öğretim dahil) ve üniversite öğrencileri (Lisans, Ön lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve Açık Öğretim dahil) katılabiliyor. Takımlar en az 2, en fazla 6 kişiden oluşabiliyor. Yarışmada birincilik ödülü alan takımı 120 bin TL, ikincileri 100 bin TL, üçüncü takımı ise 90 bin TL ödül bekliyor. Başvuruların 29 Şubat tarihinde sona ereceği yarışma için sende hemen hazırlan!

Turkcell yürütücülüğünde, TEKNOFEST kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen teknoloji yarışmaları arasında olan Akıllı Wi-Fi Kapsama için son başvuru tarihi 29 Şubat 2024.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan yarışmaya üniversite ve üniversite üzeri öğrencileri karma takımlar halinde katılabiliyor. Yarışma takımlarının en az 2 ve en fazla 5 kişiden oluşması gerekiyor. Yarışmada birincilik ödülü 120 bin TL, ikincilik ödülü 100 bin TL, üçüncülük ödülü ise 90 bin TL olacak.

ChatGPT ‘mavi ekran’ verdi

23 Şubat 2024 at 07:01

16 saat boyunca süren hata sonradan giderildi, ancak OpenAI sektörün en iyisi olarak kabul edilen jeneratif yapay zeka aracında neyin ters gittiğini açıklamadı. Aracı kullanan geliştiriciler, OpenAI web sitesindeki bir tartışma forumunda, ChatGPT’nin “tuhaf” yanıtlar verdiğini, var olmayan kelimeler, eksik cümleler ve genel olarak saçma şeyler ürettiğini söyledi. OpenAI’den yapılan açıklamada, “ChatGPT’den gelen beklenmedik yanıtlarla ilgili raporları araştırıyoruz” denildi.

Vision Pro’da iadeler başladı

22 Şubat 2024 at 07:01

Vision Pro’yu iade eden kullanıcıların çoğu cihazın ağırlığı, kullanımının zorluğu, eksik uygulama ve video içeriği, işlevsellik sorunları ve cihazın göz yorgunluğu ve izolasyon hissi yaratması gibi nedenlerden dolayı şikayetçi. Ayrıca bazı kullanıcılar, Apple’ın mağazalarda sunulan demo deneyiminin gerçek kullanım deneyiminden farklı olduğunu ve bu nedenle cihazı satın aldıktan sonra hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtiyor.

Apple bu geri bildirimleri yakından takip ediyor. Vision Pro’nun iade nedenlerini anlamak için mağaza çalışanları, müşterilere nedenlerini sormaya yönlendiriliyor ve her iade sonrasında geri bildirimler merkeze iletiliyor. Apple, bu geri bildirimleri dikkatle değerlendirerek ürün deneyimini iyileştirmeye çalışabilir. Ancak Vision Pro, kullanıcıların taleplerini karşılamakta zorlanıyor.

TEKNOFEST 2024 teknoloji yarışmalarına başvuru süresi uzatıldı

21 Şubat 2024 at 10:21

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarına gösterilen yoğun ilgi ve talep nedeniyle başvuru süresi uzatıldı. “TEKNOFEST ile Gelecek Sensin” mottosuyla prestijli yarışmalarda yüksek performans sergileyecek teknoloji tutkunlarına 30 milyon TL ödül ve 55 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanacak.

Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST teknoloji yarışmaları bu yıl 46 ana kategori, 117 alt kategoride düzenleniyor.

Millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için hız kesmeden devam eden TEKNOFEST’e 2018 yılından bu yana 2 Milyonun üzerinde başvuru yapıldı. TEKNOFEST 2024 için yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunuyor.

Gebze’deki fabrikada 20 robot devreye alındı

19 Şubat 2024 at 13:13

Konu hakkında açıklama yapan Ülker CEO’su Mete Buyurgan, şu bilgileri aktardı:

“Geçtiğimiz günlerde Gebze fabrikamızda Arçelik ve SK Robotik iş birliğiyle bize özel geliştirilen 20 otonom mobil robotu devreye aldık. Robotlarla verimlilik, süreçlerin sadeleşmesi, hızlanması, maliyet kontrolü ve sürdürülebilirlik adına da önemli bir gelişmeye imza attık. Önümüzdeki dönemde de benzer teknolojileri üretim alt yapımıza entegre etmeye devam ederek, Ülker’de operasyonel mükemmellik hedefimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Dijital teknolojilerin hızla ilerlemesi, dijital dönüşümü iş dünyasının gündeminde sürekli üst sıralarda tutuyor. Yapay zekâ, otomasyon, büyük veri analitiği ve nesnelerin interneti gibi teknolojiler ön plana çıkıyor. Ayrıca IoT ve Endüstri 4.0 başta olmak üzere teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Tedarik zinciri süreçlerini uçtan uca, tüketici davranış ve trendlerini yakından izliyoruz. IoT (nesnelerin interneti) sistemiyle Gebze fabrikamızda üretim makinelerinde bulunan PLC cihazları ve sensör aracılığıyla üretim süreçlerini anlık izliyor, gerekli aksiyonları alıyoruz. Dijitalleşme projelerimize bundan sonra da hız vererek devam edeceğiz.”

TEKNOFEST 2024’te yeni bir yarışma!

19 Şubat 2024 at 12:25

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan ve Aselsan’ın yürütücülüğünde düzenlenen Hava Savunma Sistemleri Yarışması kapsamında savunma sistemlerinin yeterli donanım ve kabiliyetlere sahip olması, askeri uygulamalarda ülke güvenliğini sağlamak için takımlara verilen senaryolara ilişkin görevleri başarı ile gerçekleştirecek hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi hedefleniyor.

Hava Savunma Sistemleri Yarışması’nda dereceye giren takımlardan birinciliği elde edenlere 150 bin TL, ikinciliği kazanan takıma 120 bin TL ve üçüncü olan ekibe ise 100 bin TL ödül verilecek.

Yarışmalara katılmak için başvurular 20 Şubat tarihine kadar yapılabiliyor.

Turizm Teknolojileri Yarışması TEKNOFEST’te

19 Şubat 2024 at 10:16

Turizm Teknolojileri Yarışması kapsamında, yarışmacı adaylarından turizm ve kültür alanlarında teknoloji entegrasyonu ile öğrenilmesini, tanıtımını veya sahip olunan değerlerin farkındalığının artırılmasını, bu alanlarda kullanılan yöntem ve metodların geliştirilmesini sağlayacak ürünler hazırlamaları bekleniyor. Yarışmaya mobil yazılımlar, web yazılımları, prototip, eğitsel oyun, eğitsel simülasyon gibi yazılım odaklı projeler kabul edilirken sekiz farklı tema sunuluyor.

Proje Temaları;

• Tarihi Yapıların ya da Alanların Zaman İçerisinde Geçirdiği Değişimlerin Ziyaretçilere Gösterilmesi

• Güvenli ve Akıllı Otelcilik

• Kültür ve Turizm ile İlgili Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

• Turistlerin Seyahat Süreçlerini Kolaylaştırıcı Teknolojik Mikro Uygulamalar

• Ülkemize Gelen Turist Sayısını Ölçecek/Tahmin Edecek Uygulamalar

• Sürdürülebilir Turizm Kapsamında Geliştirebilecek Her Türlü Uygulama

• Ülkemizi Ziyaret Eden Turistlerin Memnuniyetinin Ölçülmesine Yönelik Yazılım/Uygulamalar

• GoTurkiye Web Sitesi Geliştirmeleri

Başvuruların 20 Şubat 2024 tarihine kadar devam ettiği yarışmaya Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören, lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabiliyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin iki ayrı kategoride değerlendirildiği Turizm Teknolojileri Yarışmasında lise seviyesinde birincilik ödülü 50.000 TL, ikincilik ödülü 40.000 TL, üçüncülük ödülü ise 30.000 TL’lik para ödülünden oluşuyor. Üniversite ve üzeri seviyede takımlarda da birincileri 60.000 TL, ikincileri 50.000 TL ve üçüncüleri 40.000 TL değerinde para ödülü bekliyor.

Akıllı Ulaşım Yarışması’nda başvurular devam ediyor

16 Şubat 2024 at 11:59

Yarışma kapsamında, doğal afetler, depremler ve acil durumlar da dahil olmak üzere sınırlı ulaşım kapasitesi karşısında hareketliliğin artırılarak daha hızlı, daha rahat ve daha güvenli ulaşım ihtiyacını karşılamak amaçlanıyor.

Akıllı Ulaşım Yarışması ile seyahat sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılmasının yanı sıra mobilitenin artırılması, enerji verimliliği sağlanması ve çevre dostu projelerin geliştirilerek sunulması da gençlerden bekleniyor.

Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin katılımına açık olan yarışma, ilköğretim ve ortaokul seviyesi, lise seviyesi ile yükseköğretim ve mezunlar olmak üzere üç farklı kategoride düzenleniyor. Bu yıl yarışmada dereceye giren takımlara toplamda 390 bin TL değerinde ödül veriliyor. Ödül dağılımında ise İlkokul-ortaokul ve lise seviyelerinin birincilerine 50 bin TL, ikincilerine 40 bin TL, üçüncülere ise 30 bin TL verilecek. Üniversite ve üzeri seviyesinde ise birinciye 60 bin TL, ikinciye 50 bin TL, üçüncüye de 40 bin TL ödül verilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi 20 Şubat 2024.

Girişimlere İngiltere ‘bileti’

15 Şubat 2024 at 07:01

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş’ın verdiği bilgiye göre, bugüne kadar 15 kez ABDpazarına yönelik gerçekleştirilen program, üçüncü kez İngiltere pazarına yönelik gerçekleştirilecek. Programainnogate.org adresi üzerinden 29 Şubat 2024 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Dünya Hükümetler Zirvesi’nde yerli yapay zeka dil modeli dünyaya anlatıldı

14 Şubat 2024 at 14:23

Türkiye, Katar ve Hindistan'ın onur konuğu olduğu 2024 World Governments Summit, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai emirliğinde 12-14 Şubat tarihleri arasında düzenlendi. Zirveye 25'ten fazla devlet ve hükümet liderinin yanı sıra çok sayıda bakan, devlet yetkilisi ve alanında uzman isim katıldı. "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" temasıyla 11'incisi düzenlenen zirve kapsamında gerçekleşen ve dünyanın önde gelen özel sektör ve kamu temsilcilerinin yer aldığı panele Türkiye’den katılan tek şirket ise Trendyol oldu.

Şirketin Grup Başkanı Çağlayan Çetin, zirve kapsamında gerçekleşen “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” başlıklı panele yapay zeka alanının önde gelen uzman isimleriyle birlikte katıldı. Bu isimler arasında Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zekadan Sorumlu Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama başta olmak üzere NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Amazon CTO’su Dr. Werner Vogels, META başkan yardımcısı Dr. Yann LeCun gibi isimler bulunuyor. Çağlayan Çetin zirvede, Trendyol’un Türk mühendislerince yerli bir çözüm olarak geliştirilen dil modeli “Trendyol LLM”i katılımcılarla paylaştı.

Şirketin geliştirdiği yeni teknolojiye ilişkin yapılan açıklamada, Türkiye’ye özgü modelin oluşturulması için öncelikle geniş bir literatür taraması yapıldığı belirtildi. Elde edilen bilgiler ışığında veri toplama ve filtreleme süreçleri gerçekleştiren şirket mühendislerinin yaklaşık 4 ay boyunca bu dil modelini eğittiği ifade edildi. İlk 3 ay boyunca mühendislerin açık kaynaklardan yararlandığı ve şirketin verilerini kullandığına dikkat çekildi. Son bir ayda ise, 10 milyar tokenlık bir veri kümesini kullanan mühendislerin, mevcut modeli Türkçe’yi daha iyi öğrenmesi ve anlamsal ilişkileri yakalayabilmesi için eğittiği vurgulandı. Ayrıca 180 bin soru-cevap ikilisinin olduğu veri kümesi üzerinden komutlara ve isteklere cevap verebilecek bir chat modeli oluşturulduğu belirtildi.

Tarım Teknolojileri Yarışması’nda son başvuru tarihi 20 Şubat

14 Şubat 2024 at 11:06

Yarışmada lise kategorisinde dereceye giren birinciler 50.000 TL, ikinciler 40.000 TL, üçüncüler 30.000 TL ödül kazanırken, üniversite ve üzeri seviyede dereceye giren birinciler ise 60.000 TL, ikinciler 50.000 TL, üçüncüler de 40.000 TL’lik ödülün sahibi olacaklar.

Yarışmaya Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvurabiliyor. Son başvuru tarihi 20 Şubat 2024 olan TEKNOFEST Tarım Teknolojileri Yarışması’na başvurular devam ediyor.

İnternette güvenli alışveriş için bunlara dikkat

13 Şubat 2024 at 13:19

Dijital sahteciliklerin sayısında ve çeşitliliğinde artış gözlemlendiği, sahtecilerin her gün daha karmaşık metotlar geliştirdiğine dair ifadeler Visa’nın global ödemeler ekosistemine yönelik güvenlik tehditleri raporu Biannual Threats Report‘ta yer aldı.

Online alışverişlerin daha güvenli sürdürülmesi için ise tüketicilere şu uyarılar yapıldı:

Online mağaza adresinde “s” harfini arayın: Çevrimiçi ödeme yaparken, satıcının internet adresinin "https: //" ile başladığından emin olun. Sondaki "s", bağlantınızın güvenli bir bağlantı olduğuna işaret eder. Ayrıca arama çubuğunda 'asma kilit' simgesi olduğundan da emin olun.

İşlem uyarıları alma seçeneğini kabul edin: İşlem uyarılarına kaydolmak, hesabınızdan satın alma işlemi gerçekleştiğinde uyarı almanızı sağlıyor. Size ait olmayan, olağandışı ödemeleri tespit ettiğinizde hemen bankanıza bildirin.

Kimlik dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun: İstenmeyen ve şüpheli e-postalara veya telefon görüşmelerine dikkat edin. Bunlar, hesap numaranız, kullanıcı adınız ve şifreniz gibi kişisel bilgileri çalma amacı taşıyabilir. Şüpheli bağlantılara (linklere) tıklamayın ve dosyaları indirmeyin.

Yazılımı güncellemeleri: En yeni yazılım güncellemelerini bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza yükleyin. Yazılımınızı güncel tutmak, güvenlik açıklarından korunmanızı sağlar.

Kartlar online alışverişe kapalı olarak geliyor: Kredi kartları ve banka kartları, tüketicilere ulaştığında güvenlik nedeniyle internet alışverişine kapalı olarak geliyor ve tüketici tarafından açılması gerekiyor. Kartınızı güvenli biçimde online alışverişe açmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya mobil uygulama, SMS, internet bankacılığı veya şubeden aktive etmeniz mümkün.

Son olarak, sahtecilik şüphesi mevcutsa, mutlaka ilgili bankayla iletişime geçmek gerekiyor.

Mehmet Ali Akben: İşlemlerin yaklaşık yüzde 94’ü dijital kanallarımız aracılığıyla yapılıyor

13 Şubat 2024 at 12:03

Sene sonuna kadar yapay zeka ve robotik kullanım oranlarını artırmayı hedeflediklerini belirten artırmayı Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben, “Rekabetin dijitale taşınmasıyla birlikte müşteri deneyimi çok daha kritik bir önem kazanmış durumda. 2023’te özellikle uzaktan müşteri edinimi konusunda gerçekleştirdiğimiz iyileştirmeler sonucunda müşteri olma süresini 4 dakikaya kadar düşürdük. Ayrıca yine yıl içinde tüzel kişiler için uzaktan müşteri edinimi sürecini başlatan ilk finans kurumu olduk. Dijital kanallardan kazanılan müşteri sayımız ise bir önceki yıla göre 5 kat artış gösterdi.” dedi.

Akben, müşterilerinin en iyi deneyimi yaşama isteği ve tercihleri doğrultusunda, tasarladıkları her süreci ve sundukları her hizmeti, mobil bankacılık başta olmak üzere dijital kanallarda da ele aldıklarını söyleyerek dijital bankacılık konusuna verdikleri önemin altını çizdi.

2023’ün dijital kanallarını güçlendirdikleri ve müşterilerinin dijitalleşme oranını artırdıkları bir yıl olduğunu söyleyen Akben, 2024 yılı hedeflerine ilişkin, “Bu yıl, hizmetimizin kapsamını genişletmek ve daha geniş kitleleri dijital yollarla bankamıza kazandırmak istiyoruz. Aynı zamanda veriyi merkeze alan iş yapış kültürünü devam ettirerek, yapay zeka ve robotik kullanımını da bu doğrultuda artıracağız. Dijitalleşme hedeflerimizi daha ileri seviyelere taşıyabilmek adına belirlediğimiz ‘Dijital Olgunluk’ seviyemizi 2024 yılında, daha da yükseltecek, gelişen teknolojiye uygun bir şekilde müşterilerimizin beklentilerine en etkili ve hızlı şekilde yanıt vermeyi sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Geleceğin ulaşım teknolojileri Hyperloop Geliştirme Yarışması’nda

13 Şubat 2024 at 11:30

Farklı türdeki manyetik levitasyon ve tahrik teknolojilerinin geliştirilmesine olanak sağlayacak teknoloji odaklı bir yarışma olarak tasarlanan Hyperloop Geliştirme Yarışması aracılığıyla 5. Nesil olarak ifade edilen yenilikçi ulaşım teknolojileri çalışmalarına üniversite öğrencileri seviyesinde de giriş yapılmış olması hedefleniyor.

TÜBİTAK tarafından ülkemizde Hyperloop Geliştirme Yarışması ile yüksek hızlı ulaşım sistemlerinde dünya çapındaki teknolojik gelişime katkı sağlayacak çözümler üretilerek kapsüllerin tasarımı ve testine olanak sağlayacak bir altyapı kurulması amaçlanıyor. Manyetik levitasyon (maglev) teknolojileri alanında farkındalık oluşturmak, öğrencilere yeni nesil ulaşım teknolojileri konusunda bilgi birikimi kazandırmak, takım çalışmasını teşvik etmek ve hyperloop teknolojilerini pratik uygulamalarla geliştirerek bu alanda yetkin insan kaynağı oluşumuna öncülük etmek amacıyla düzenlenen yarışmada birincilik ödülü 200 bin TL, ikincilik ödülü 150 bin TL, üçüncülük ödülü ise 120 bin TL olarak belirlendi.

Helikopter Tasarım Yarışması'na başvurular devam ediyor

13 Şubat 2024 at 11:24

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında TUSAŞ yürütücülüğünde düzenlenen Helikopter Tasarım Yarışması’nda öğrenciler, helikopter sisteminin operasyonel gereksinimlerini belirleyerek kavramsal tasarım aşamalarını geliştirebilme kabiliyeti kazanacak.

Helikopter Tasarım Yarışması’nda yarışmacılardan önümüzdeki 20 ila 40 yıllık süreçte yolcu ve/veya kargo taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılayacak operasyonel yeteneklere sahip, düşey uçuş yapabilen rotorlu bir hava aracı veya hava araçları sistemi kavramsal tasarımı yapılması bekleniyor. Yarışmacılardan ayrıca tasarladıkları bu aracın nihai tasarımını, imalatını, pazarlaması ve servisini yapacak kurumsal iş planını hazırlamaları da isteniyor.

Yarışmaya lisans ve lisansüstü üniversite öğrencileri ve üniversite mezunları bireysel veya takım halinde katılabiliyor. Tasarımda hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak bu ayrıcalıklı yarışmada birincilik ödülü 100 bin TL, ikincilik ödülü 80 bin TL, üçüncülük ödülü ise 60 bin TL olarak belirlendi.

Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması için başvurular devam ediyor

9 Şubat 2024 at 13:05

Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması sağlık alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek, bilgi birikimini ve yetişmiş insan gücünü artırmak amacıyla düzenleniyor.

Başvuruların 20 Şubat tarihinde sona erdiği yarışmada Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Lise Seviyesi birincilik ödülü 100 bin TL, ikincilik ödülü 80 bin TL, üçüncülük ödülü ise 60 bin TL. Bilgisayarlı Görüyle Hastalık Tespiti Kategorisi Üniversite ve üzeri Seviyesi birincilik ödülü 150 bin TL, ikincilik ödülü 120 bin TL, üçüncülük ödülü 100 bin TL olarak belirlendi.

Herkesin iyiliği için YZ

9 Şubat 2024 at 10:11

Yerli girişimcilik stüdyosu Cerebrum Tech'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul, yapay zekânın global anlamda getirdiği fırsat, risk ve çözümleri, Forbes'da kaleme aldığı aşağıdaki yazıyla analiz etti.

Tartışmasız bir şekilde 2023 yılı Yapay Zekâ alanındaki önemli gelişmeler ve tartışmaların yılı oldu. İngilizce sözlük yayıncıları YZ ile ilgili kavramları "Yılın Kelimesi" seçti. İngiliz yayıncı Collins "AI - YZ"yi yılın kelimesi seçerken, Cambridge "hallucinate - halüsinasyon görmek" kelimesini tercih etti. Zira YZ zaman zaman yanlış bilgiler üretebiliyor, Amerikalı yayıncı Merriam-Webster ise artık gerçek ile sahte arasındaki farkın giderek azaldığı söylemiyle tercihini "authentic - özgün" kelimesinden yana kullandı.

Meyveleri toplamanın zamanı geldi!

Haberlerin baş köşesine oturan ChatGPT gibi 'büyük dil modelleri'nde (LLM'ler) yaşanan muazzam ilerleme ile 2023, YZ alanındaki neredeyse 70 yıllık çalışmanın karşılığını aldığımız yıl oldu. Üretici YZ'nın dijital içerik üreticileri arasında yarattığı heyecanı bir kenara koyarsak, YZ'nin tarihi gelişimini kabul etmek çok önemli. Bu gelişim bilim insanlarının sürdürülebilir büyüme ve ilerlemedeki önemli zorlukları çözmeye yönelik çabalarıyla şekillendi.

YZ: İlerlemenin hızlandırıcısı

Çok büyük verileri işleyebilme yeteneği ile, tahmine dayalı modeller oluşturup, görevleri otomatikleştirmesiyle, YZ küresel sorunların çözümüne dair güçlü bir araç olarak ortaya çıktı. Verimli, uygun maliyetli, uyarlanabilir çözümler sağlayan YZ, daha önceden göz korkutan alanlarda önemli değişimler yapabilir. Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Gelişme Hedeflerine ulaşma konusunda çok önemli bir sürece giriyorken, YZ alanındaki başarılar küresel topluluğun harekete geçmesi için yeni fırsatlar sunuyor.

Tıbbi yapay zekânın geleceği

YZ şimdiden sağlık alanındaki gelişmeleri derinden etkiliyor. YZ yardımı ile yetersiz sağlık hizmetlerindeki kapasite boşluklarını doldurabiliriz, özellikle de orta ve düşük gelirli ülkelerde. Bakım ve hastalık yönetimine erişim de önemli sorunlar olarak karşımızda ve yapay zekânın bu alanda da sunacak çok şeyi var.

Ayrıca, YZ temelli ilaç keşifleri de heyecan verici seviyeye ulaştı. 2023 yılı Aralık ayında, MIT ve Harvard'tan bilim insanları YZ'nin milyonlarca kimyasal bileşenin incelenmesinde önemli bir rol oynadığını açıkladı. Bu da iki farklı tip, ilaçlara karşı dirençli bakteri türünü ortadan kaldırabilecek antibiyotiklerin tanımlanabilmesine yol açtı.

YZ ile alternatif maddeleri keşfetmek

Mashable'in haberine göre; Başka bir heyecan verici araştırma sonucu da, YZ ve süper bilgisayarlar kullanılarak bulunan bir maddenin pillerde kullanılan lityum miktarını yüzde 70 oranında azaltılabileceğini gösteriyor. Araştırmayı gerçekleştiren Microsoft, 23 milyon potansiyel madde arasından sadece bir kaç gün içerisinde uygun materyal sayısını "bir kaç yüz aday"a kadar indirebildi. Eğer geleneksel laboratuvar yöntemleri kullanılsaydı, inceleme süreci yıllar boyunca devam edebilirdi.

Bu gelişmeler, YZ kullanımının yeni ya da alternatif materyal ve ilaç araştırmasını nasıl genişlettiğini gösteriyor. YZ açık bir şekilde bu küresel sorunları çözmeye yardımcı olacak güce sahip.

Yapay zekâyı sorumlu bir şekilde kullanmak

2023 yılı Eylül ayında, BM tarafından düzenlenen bir etkinlikte, dünyada YZ alanında önde gelen isimler ile pek çok ülkeden görevliler bir araya geldi ve YZ ile ilgili temel ilkeleri desteklediklerini duyurdu. Açıklamaları, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik amacıyla yapay zekânın yaşamları iyileştirme, bireyleri güçlendirme, çevresel sürdürülebilirliği geliştirme ve yoksulluk ile eşitsizliği azaltma konularındaki olumlu etkisini vurguladı. Ancak önemli bir uyarı da vardı. Bu da YZ'nin hızlı gelişimi göz önüne alındığında, gelişmekte olan dünyanın geride kalabileceği ve yapay zekânın yeterince sorumlu ve kapsayıcı şekilde geliştirilmediği koşullarda, eşitsizliği daha kötü hâle getirip, toplumu alt üst edebileceği uyarısıydı.

Herkesin iyiliği için bir araç

Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük heyecanın ardından, 2024 YZ'nin denetim ve etik alanında hangi yöne gittiği tartışmalarının yılı olacak. Ancak YZ'nin sunduğu olanaklar tüm dünyanın yararına kullanılırsa, gezegenimiz için daha iyi adımları, daha kısa sürede atabiliriz. Bunu yapabilmek için tüm paydaşların; yani hümümetler, özel sektör, akademik camia ve sivil toplumun, yapay zekânın geleceğin şekillendirilmesi için sorumlu bir şekilde kullanılmasına eşit şekilde katılması çok önemli.

Cerebrum Tech'in kurucusu Erdem Erkul'un Forbes'daki makalesinden Türkçeleştirildi

Görsellere AI etiketi

8 Şubat 2024 at 07:01

MetaAI özelliği kullanılarak oluşturulan gerçekçi görüntülerin “AI ile Hayal Edildi” etiketiyle işaretlendiği, bunun diğer şirketlerin araçlarıyla oluşturulan içeriklere de yapılmak istendiği aktarıldı.

Microsoft: Yapay zekada en iyisiyiz

8 Şubat 2024 at 07:01

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, “Bugün yapay zekada en iyi dil modeline sahibiz. Yarışmanın başlamasını bekliyoruz” dedi.Nadella, şirketlere de üretkenlik için yapay zekayı kullanma çağrısında bulundu.

Türk şirket Boston merkezli yapay zeka şirketi Zoba'yı satın aldı

7 Şubat 2024 at 14:03
Ulaşım şirketi Martı, Boston merkezli yapay zeka şirketi Zoba’yı bünyesine kattığını duyurdu.

MIT ve Harvard mezunları tarafından kurulan Boston merkezli Zoba'nın yapay zeka destekli yazılım platformu, iki tekerlekli elektrikli araç operatörlerinin gelirlerini artırmasına ve saha operasyon maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyor.

Martı kurucusu Oğuz Alper Öktem, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“İki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarımızın gelirlerini artırma ve maliyetlerini düşürme çabalarımız kapsamında, birkaç optimizasyon yazılımı sağlayıcısı ile pilot projeler gerçekleştirdik. Zoba'nın yazılımını kullanarak en iyi sonuçları elde ettik ve sürücülerimiz için araçlarımızın kullanılabilirliğini artırma ve saha operasyon maliyetlerimizi düşürme çabalarımızda bu en iyi sonuç veren yapay zeka destekli bu yazılımı bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz. Zoba'nın yazılımı, başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını optimize etmek için oluşturulmuş olsa da, Martı olarak bu sağlam temel üzerinden yolculuk paylaşım operasyonlarımızın tümünü daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

Vestel, Samsung ve LG’den tazminat kazandı

7 Şubat 2024 at 07:01

Vestel tarafından yapılan açıklamada, davada reddedilen kısım için de itiraz hakkı kullanılacağı belirtildi. Vestel’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada,rekabet hukuku kaynaklı tazminat davasınınHollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi nezdinde görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, VestelElektronik Sanayi ve Ticaret’in yüzde 100 bağlı ortaklığıVestel Ticaret ve Vestel’in ilgili yurt dışı iştiraklerinin davacı konumunda olduğu kaydedildi.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları devam ediyor

5 Şubat 2024 at 15:15

Alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda kamuoyunun ilgisini çekerek, farkındalık oluşturmayı amaçlayan yarışma Elektromobil (batarya beslemeli elektrikli araç) ve Hidromobil (hidrojen enerjili elektrikli araç) olmak üzere iki kategoride düzenleniyor. Her iki kategoride de birincileri 200.000, ikincileri 150.000, üçüncüleri ise 120.000TL’lik büyük ödüller bekliyor.

Tasarımından teknik donanımına kadar en verimli araçların ortaya çıkmasının amaçlandığı yarışmada; öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanması hedeflenirken, konuyla ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmesi de teşvik ediliyor. Elektrik ve hidrojen enerjisiyle çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, geleceğin teknolojileri olan batarya beslemeli araçlar konusunda ülkemizde ve dünyada yoğun Ar-Ge çalışmaları yürütülürken, elektrikli araçların günlük yaşamımızdaki kullanımının daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor. Gücünü araç üzerindeki depolanmış hidrojeni enerjiye çeviren yakıt pili sisteminden alan hidrojen enerjili araçlar ise gelecekte kullanımını yaygınlaştırmak için üzerinde çalışılan diğer bir alternatif ve temiz enerjili araçları oluşturuyor.

❌
❌