Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dün — 30 Mart 2023CNN Türk
Dünden önceki günCNN Türk

Kalemtıraş Nasıl Yazılır? Kalemtıraş TDK Doğru Yazılışı... Kalemtıraş Mı Kalemtraş Mı?

29 Mart 2023 at 16:55
Kalemtıraş kelimesi Türk Dil Kurumu eşliğinde Bitişik olarak yazılması gereken sözcüklerden biridir. Kaleminin ucunu açmaya yarayan ve pek çok alanda kullanılan günlük aletler içerisinde gelir. Kalem ve tıraş kelimelerin bir araya gelmesi ile birlikte, bir bütün olarak bu anlam üzerinden kullanılır. Hem okul hayatında hem de iş hayatı ve özel yaşantıda yaygın şekilde değerlendirilir.

Melankolik Ne Demek? TDK'ya Göre Melankolik Kelime Anlamı Nedir, Kimlere Denir?

29 Mart 2023 at 12:53
Hem günlük hayatta hem de roman ve öykü gibi olay yazılarında sık sık kullanılan melankoli kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Kelimenin orijinali ''Méláncolique'' şeklinde yazılır. ''Melan'' Eski Yunanca da kara ve kasvetli demektir. Genellikle ruh hali umutsuz olan kişiler için melankolik kelimesi kullanılır.

Kanıksama Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Kanıksama Cümleleri Nelerdir?

29 Mart 2023 at 12:52
Günlük konuşmalarda ve yazışmalarda sıklıkla kullandığımız kelimelerden biri olan ''kanıksamak'' eski Türkçe bir sözcüktür. 7. yüzyıldan bu yana kullanılmakta olan bu kelime ''kanmak'' fiiliyle aynı kökten türetilmiştir. Kanıksamak sözcüğüyle eş ve yakın anlamlı olan kelimelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:  1- Kabullenmek 2- Benimsemek 3- Huy Edinmek 4- Bezmek 5- Yılmak.

Lansman Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Lansman Fiyatı Ne Demek?

27 Mart 2023 at 12:29
Lansman kelimesi düzenlenen davetler ve basında yer alan haberlerin ardından aranan kelimeler arasında bulunmaktadır. Fransızcadan dilimize geçmiş olan lansman kelimesi gerek televizyonlarda gerekse sosyal medyada çok sık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle lansman fiyatı pek çok ürün tanıtımında duyulmaktadır.

Jimnastik Nasıl Yazılır? Jimnastik TDK Doğru Yazılışı... Jimnastik Mi Cimnastik Mi?

27 Mart 2023 at 11:21
İnsanların bazı kelimeler hakkında kafa karışıklığına sahip oldukları bilinir. Tabi bu kafa karışıklığının nedeni çoğu zaman yazımların yanlış bilinmesinden kaynaklanır. Bunu düzeltmem için hangi kelime nasıl yazılıyorsa eğer bilmek oldukça önemlidir. Özellikle jimnastik sözcüğünü karıştıran bir hayli kişi bulunur. Bu kelimeyi cimnastik şeklinde yazmak büyük bir hatadır.

Tomris Uyar Kimdir, Eserleri Nelerdir? Tomris Uyar'a Aşık Olan Şairler Kimlerdir?

26 Mart 2023 at 21:25
Ülkemizde birçok önemli yazar bulunmaktadır. Bunlardan kimi hayatta iken kimileri aramızdan ayrılmıştır. Tomris Uyar, önemli Türk kadın yazarlarından biridir. Eserlerinin öneminin yanı sıra yaşadığı aşklar ile de bilinir. Edebiyat dünyasına önemli katkılarda bulunan Tomris Uyar, aynı zamanda bir çevirmendir.

Vision Art Platform’da Semih Zeki’nin yeni kişisel sergisi: “Dip dalgası”

25 Mart 2023 at 17:10
Vision Art Platform’da 17.03-30.04.2023 tarihleri arasında, Semih Zeki’nin yeni kişisel sergisi Sinan Eren Erk küratörlüğünde izleyiciyle buluşuyor. Sanatçının son dönem işlerinden oluşan “Dip Dalgası” isimli kişisel sergisi, 30 Nisan’a kadar galeri mekanının giriş ve birinci katında ziyaret edilebilir.

Ali Tahir kimdir? Hiç yaşlanmayan adam Kemal Ali Tahir gerçekte var mı? Yüz Yıllık Mucize Ali Tahir gerçek hayatta var mı?

23 Mart 2023 at 20:18
Başrollerinde Birkan Sokullu ve Ebru Şahin'in yer aldığı Yüz Yıllık Mucize dizisinden yeni fragman yayınlandı. Yüz Yıllık Mucize dizisinde, 130 yıl boyunca yaşamasına rağmen hala genç görünen bir adamın hayatına genç bir kadının dahil olmasıyla yaşayacakları ele alınacaktır. Peki ama Ali Tahir kimdir?

Yüzyıl TDK Doğru Yazılışı... Yüzyıl Mı, Yüz Yıl Mı Nasıl Yazılır?

21 Mart 2023 at 09:49
Yazım kuralları açısından doğru yazım için özellikle zaman konularında uzun zamanlardan bahsedildiğinde bitişik mi ayrı mı yazılacağı konusunda tereddüt edilmektedir. Yüzyıl kelimesinde de yazım yanlışı yapılmaktadır. Türk Dil kurumuna göre yüzyıl kelimesinin doğru yazılışı belirlenmektedir. Peki, yüzyıl nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

MÖ Nasıl Yazılır? MÖ TDK Doğru Yazılışı... M.Ö Arasında Nokta Var Mı?

20 Mart 2023 at 10:19
Bir kısaltma olarak öne çıkan M.Ö. milattan önceki önemi gösteren bir terimdir. Bu durumda kısaltmanın doğru yazılması için mutlaka nokta kullanılması gerekir. Eğer nokta kullanılmadan doğrudan yazıları ise o vakit kısaltma olmaktan çıkar. Bunun yerine Türk Dil Kurumu kapsamında bir kelime şeklinde ifade edilir. Ancak aynı zamanda anlamı olmayan bir kelime olarak öne çıkar.

Peyderpey Ne Demek? TDK'ya Göre Peyderpey Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

19 Mart 2023 at 12:28
Farsçada -der kelimelerin hem başına hem de sonuna getirilen bir ektir ve ''içinde'' anlamına gelir. Pey ise arka ve ard manasında kullanılan bir sözcüktür. Pey kelimelerinin arasına -der ekinin getirilmesiyle oluşmuş bu sözcük dilimize Farsçadan geçmiştir. 17. yüzyıldan beri hem günlük hayatta hem de edebi eserlerde kullanılan peyderpey, art arda ikilemesiyle eş anlamlıdır.
❌
❌