Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dünden önceki günCNN Türk

Direkt Nasıl Yazılır? Direkt TDK Doğru Yazılışı... Direkt Mi Direk Mi?

17 Mart 2023 at 15:21
Türkçe kullanımı içerisinde yer alan sözcüklerin doğru bir şekilde yazılıp söylenmesi önemlidir. Cümle kurma esnasında ya da yazım sırasında kelimenin doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu sözcüklerden biri olan direkt kelimesi de pek çok kişinin yanlış bir şekilde yazdığı ve telaffuz ettiği kelimeler arasına girmektedir. Kelimenin doğru hali "direkt" olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kelime TDK içerisinde de direkt olarak yer almaktadır. Çoğu kişi kelimelerin doğru anlamlarını ve kullanımlarını öğrenerek cümleleri daha rahat kurmaya başlamaktadır.

Songül İsminin Anlamı Nedir? Songül İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

16 Mart 2023 at 11:11
Songül ismi ülkemizde son zamanlarda çok sık değerlendirilmektedir. Songül ismine sahip kişiler hayatlarında hedeflerini en üstte tutmaktadır. Her isim gibi Songül ismi de farklı anlamlar taşımakta ve farklı enerjiler vermektedir. Songül isminin anlamı genel olarak son doğan kız çocuğu manasına gelmektedir.

Ritüel Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Ritüel Yapmak Ne Demek?

16 Mart 2023 at 11:11
Yabancı kökenli bir kelime olarak ritüel sözcüğü, aynı zamanda Türkçede yaygın olarak kullanılır. Taşımış olduğu anlamı ile beraber doğrudan değerlendirilen sözcükler içerisinde bulunuyor. Üstelik sadece kelime olarak değil Aynı zamanda kelime grubu şeklinde değerlendirilir. Bu doğrultuda ritüel yapmak sözcük grubu taşıdığı anlam ile beraber yine amacına uygun kullanılır.

En İyi Uzaylı Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 11 Uzaylı Filmi (İmdb Sırasına Göre)

16 Mart 2023 at 08:33
Sinemaseverlerin en çok ilgisini çeken türlerden biri olan bilim kurgu filmleri, son yıllarda teknolojik gelişmelerin artmasıyla da gerçekçiliği ve kalitesiyle daha çok ilgi çekmektedir. Uzaylıların, dünya dışı varlıkların, astronotların ve daha pek çok ilgili unsurun olduğu en çok beğenilen 10 bilim kurgu filmi şu şekildedir:

Sümeyra İsminin Anlamı Nedir? Sümeyra İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

14 Mart 2023 at 11:11
Sümeyra ismi Arapça kökenli olup kız ismi olarak tercih edilen bir kelimedir. Sümeyra ve Sümeyre aynı anlama sahiptir. Sümeyra isminin anlamı; meyve çağlası ve kıvrılmış olan yaprak olarak geçer. Bununla birlikte yaprak filizi olarak da açıklanmaktadır. Kız bebeklere Sümeyra ismi verilirken meyve çağlası anlamında kullanılır.

Vezir Amidülmülk kimdir? Amidülmülk kime denir? Amidülmülk nedir, ne demek?

20 Mart 2023 at 22:47
Amidülmülk nasıl öldü? Alparslan Büyük Selçuklu dizisiyle Amidülmülk kelimesinin anlamı merak ediliyor. Amidülmülk kelimesinin kimler için kullanıldığı tarihi kaynaklarda açıklanmıştır. Peki ama dizide de gündem olan bu karakterin adı kimler için kullanılır? İşte Amidülmülk karakterine dair bilgiler...

Son dakika: Besasiri tarihte var mı? Alparslan Büyük Selçuklu Besasiri kimdir? Devrim Saltoğlu canlandırıyor!

3 Nisan 2023 at 22:18
Besasiri kimdir? sorusu gündemde... Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Besasiri karakterini Devrim Saltoğlu canlandırıyor. Emir Besasiri ve Arslan Besasiri merak ediliyor. Tarihte Besasiri’in kim olduğu merak ediliyor. Tarihi diziler ve filmlerde Besasiri ismi sıkça geçer. Peki ama Besasiri kimdir?

Yörük Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Yörük Kime Denir?

11 Mart 2023 at 11:11
Yörük, göçebe hayatını benimsemiş insanlara verilen bir addır. Kızılırmak deresinin doğusunda yaşayan göçebe Türk topluluklara Türkmen, batısında yaşayanlara da Yörük denilmiştir. Yaz ve kış mevsimlerini farklı bölgelerde yaşamalarıyla bilinirler. Anadolu'da özellikle Ege Bölgesinde oldukça yaygındırlar.

En İyi Sylvester Stallone Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Sylvester Stallone Filmi (İmdb Sırasına Göre)

10 Mart 2023 at 11:11
Sylvester Stallone 6 Temmuz 1946 tarihinde Amerika'nın New York eyaletinde doğdu. İtalyan kökenli aktörün tam adı Michael Sylvester Gardenzio Stallone'dur. Küçük yaşlan itibaren dövüş sporlarına ve sinemaya ilgi duydu. Bir süre tiyatro eğitimi gördükten sonra 1969 yılında iki filmde (Downhill Racer ve The Square Root) rol aldı.

Analiz Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Analiz Etmek Ne Demek?

8 Mart 2023 at 11:11
Sosyoloji, iktisat, kimya, psikoloji ve çeşitli spor dallarında kullanılan analiz kelimesi, Latince kökenlidir. Diğer dillerde "analyse" şeklinde yazılan kelime, bir şeyi en ince ayrıntısına kadar incelemek anlamına gelir. Bu incelemelerin sonunda hazırlanan, hem gözlemlerden hem de sayısal verilerden oluşan belgelere ise analiz raporu adı verilir. 

Münferit Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Münferit Olay Ne Demek?

7 Mart 2023 at 10:41
Tek başına olan, tek ve ayrı gibi anlamlar kapsamında Münferit kelimesi öne çıkar. Genelde tek başına yapılan bazı olayları anlatan bir yapıya sahiptir. Kişinin kendi kararı ve kendi davranışları doğrultusunda ortaya çıkan unsurları anlatır. Genelde münferit biçimde yapılan olaylar gibi kalıp kelime grupları doğrultusunda kullanılır. Aynı zamanda bireysel ve tek olarak ayrışma şeklinde ifade etmek mümkün.
❌
❌