Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023NTV

BOTAŞ'tan doğalgaz indirimi açıklaması

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 10:22
BOTAŞ'tan doğalgaz indirimi açıklaması

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), nisan itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 20,01 indirime gidildiğini açıkladı.

BOTAŞ'ın internet sitesinde nisan ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Doğalgazda nisan ayında geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesi sabit kalırken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarifede indirim yapıldı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine nisanda uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı. Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 10 bin lira olarak duyuruldu. Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor.

Küresel piyasalarda pozitif seyir

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 09:33
Küresel piyasalarda pozitif seyir

Küresel piyasalarda, bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin büyük oranda geride kalması ve para politikalarında şahin adımların sonuna yaklaşıldığına yönelik beklentilerle pozitif bir seyir izleniyor.

ABD ve Avrupa'da makroekonomik veri gündemi ve merkez bankası üyelerinin açıklamaları, bankalara yönelik endişelerin azalmasıyla yeniden gündemin odağına yerleşti. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönem para politikalarına ilişkin belirsizlikler devam etse de, bankanın mayıs ayındaki toplantıda 25 baz puan faiz artışına gideceğine yönelik fiyatlamalar güç kazanmaya başladı. Fed üyeleri dün yaptıkları sözle yönlendirmelerde faiz artışına kapıyı açık bırakırken, bugün ülkede açıklanacak makroekonomik verilerin para piyasalarındaki beklentileri önemli oranda etkilemesi bekleniyor. Dün bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,57, Dow Jones endeksi yüzde 0,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,73 değer kazandı. ABD'de endeks vadeli kontratlar yeni güne de yükselişle başladı. Avrupa borsalarında yükseliş eğilimi dördüncü güne taşınırken, bölgede yoğunlaşan makroekonomik veri takvimi yatırımcıların odağında kalmayı sürdüryor. Dün Almanya'da açıklanan verilere göre, martta Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yıllık artışı yüzde 8,7'den yüzde 7,4'e yavaşladı. Bugün gözler Euro Bölgesi'nin enflasyon verilerine çevrilirken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek toplantıda yüzde 85 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışına gideceği fiyatlanıyor. Analistler, hem Avrupa'da, hem de ABD'de enflasyonun istenilen hızda olmasa da yavaşlama eğilimi göstermelerinin piyasalarda olumlu karşılandığını kaydederek, bu durumun şahin politikaların sonunun yaklaştığı şeklinde yorumlandığını bildirdi. Dün Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,26, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,74, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,05 ve Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 1,06 yükseldi. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık seyirle başladı. Asya borsalarında bugün alış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, Çin'de ekonomik aktivitenin güçlendiğini gösteren veriler söz konusu seyirde etkili oluyor. Çin'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) martta 51,9, hizmet sektörü PMI da 58,2 ile beklentileri aştı. Japonya'da ise Tokyo TÜFE yıllık yüzde 3,3 artarken, işsizlik oranı yüzde 2,6'ya yükseldi. Ülkede perakende satışlar yıllık yüzde 6,6 ve sanayi üretimi de aylık yüzde 4,5 artarak öngörüleri geride bıraktı. Verilerin ardından Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0,35'le 13 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının ardından, yüzde 0,32'de dengelendi. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 yükseldi.

İsviçre'de 4 bankacıya "Putin'in cüzdanına" yardım cezası

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 03:58
İsviçre'de 4 bankacıya

Gazprombank'ın Zürih şubesinin 4 eski yöneticisi, "Putin'in cüzdanı" olarak bilinen Roldugin'in bankalara yüksek meblağlar yatırmasına izin verdikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

İsviçre'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir arkadaşının, bankalara yüksek meblağlar yatırmasına izin veren dört bankacı, gerekli özeni göstermedikleri gerekçesiyle suçlu bulundu. Rusya'daki Gazprombank'ın Zürih şubesinin eski yöneticilerine, "Putin'in cüzdanı" lakaplı müzisyen Sergei Roldugin'e yardım ettikleri için ağır para cezası verildi.

"30 MİLYON DOLARIN NEREDEN GELDİĞİNİ AÇIKLAYAMADI" Roldugin'in 2014-2016 arasında İsviçre'deki bankalara ödediği yaklaşık 30 milyon doların nereden geldiğine dair inandırıcı bir açıklama yapmadığı bildirildi. BBC'nin haberine göre, olaydan sorumlu tutulan 3’ü Rus 1’i İsviçreli 4 bankacı, toplamda 2 yıl ertelenmiş 741 bin İsviçre frangı para cezasına çarptırıldı. Savcılık, sanıklar için 7 ay hapis cezası istiyordu. Kimlikleri açıklanmayan 4 bankacının karara itiraz edeceği belirtildi.

"PARANIN GERÇEK SAHİBİ OLMADIĞINA ŞÜPHE YOK" Mahkemenin, sanıkların, Rus müzisyen milyonlarca dolarla bankaya başvurduğunda bu durumdan kuşkulanıp kuşkulanmadıklarını kanıtlayamadığı, öte yandan şüphelenerek harekete geçme konusunda başarısız olduklarına hükmettiği belirtildi. Yargıç, Roldugin'in yatırdığı paranın gerçek sahibi olmadığı konusunda şüphe bulunmadığını söyledi. İsviçre yasalarına göre, bankaların hesap sahibi veya paranın kaynağı hakkında şüpheleri varsa hesapları reddetmeleri veya kapatmaları gerekiyor.

SON DAKİKA: En düşük emekli maaşına zam düzenlemesi Meclis'ten geçti

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 22:45
SON DAKİKA: En düşük emekli maaşına zam düzenlemesi Meclis'ten geçti

SON DAKİKA HABERİ: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılması ile geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin "Geçici işçiler bir yıl çalışacak, sonrasında da kadroya atanacaklar" açıklamasında bulundu.

Son dakika haberi! En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan değişiklikle, gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ödenen 1100'er lira 2000 liraya çıkarılacak. Yaşlılık/malullük/ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 5 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 7 bin 500 liraya yükseltilecek. Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira olacak. GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞMA SÜRESİ ARTTIRILIYOR Kanunla, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırma süresi de arttırılırdı. Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak. Sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçişi yapılamadığından geçici iş pozisyonlarında çalıştırılmaya devam edilen işçilerin, bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanmasına hak kazanacakları tarihte iş sözleşmelerinin sona erdirilmesini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Bu şekilde iş sözleşmesinin sürdürülmesi ya da sona erdirilmesi kararının sözleşmenin taraflarına bırakılması amaçlanıyor. İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici işçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanmasına yönelik olarak ilave ödeme yapılacak.

"BİR YIL ÇALIŞACAK, SONRASINDA KADROYA ATANACAKLAR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçici işçi sorununun çözüme kavuşturulduğunu belirterek, bu işçilerin bir yıl çalışabileceğini ve sonrasında kadroya atanabileceğini bildirdi. Bilgin, geçici işçilere kadro düzenlemesini de içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Bir sorunu daha çözdük; bir dosya daha kapandı. Geçici işçiler hem bir yıl çalışabilecek hem de sonrasında kadroya atanacak. Hayırlı olsun." dedi. GAZİ AYLIKLARI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILIYOR Teklifle muharip gazilerin aylıkları arasındaki farklılıklar giderilecek ve asgari ücretin net tutarında aylık ödenecek. Buna göre, Milli Mücadele'ye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilen Türk vatandaşlarının yanı sıra 1950'de Kore'de fiilen savaşa katılmış ve 1974'te Barış Harekatı'nda Kıbrıs'ta fiilen görev almış olan Türk vatandaşlarına, hayatta bulundukları sürece, vatani hizmet tertibinden 30 günlük net asgari ücret tutarında aylık bağlanacak. Hak sahibinin ölümü halinde bu aylık dul eşe yüzde 75 oranında bağlanacak ancak dul eşin tekrar evlenmesi halinde kesilecek. Hiçbir karşılık ve menfaat gözetmeksizin üstün başarı ve gayretle Türk vatanına hizmet etmiş Türk vatandaşlarından, vatani hizmet tertibinden bağlanan aylıkların sosyal güvencelerinin olup olmadığına bakılmaksızın, tüm gazilere asgari ücretin net tutarında aylık ödenecek. YÜKSEK YARGI ÜYELERİNİN ÖZLÜK HAKLARI Yargıtay birinci başkan vekilleri, Danıştay başkan vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin kıstas aylık oranı Anayasa Mahkemesi üyeleri ile aynı olacak şekilde yeniden düzenlenecek. Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay birinci başkanvekilleri, Danıştay başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin ek tazminat oranı Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri ile eşit duruma getirilecek. Teklifle Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısının ek gösterge oranı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile Yargıtay üyeleri, Danıştay üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilinin ek göstergesi de Anayasa Mahkemesi üyeleri ile aynı olacak. ÜSTÜN FEDAKARLIK MADALYASI VE ÜSTÜN FEDAKARLIK NİŞANI Cumhurbaşkanı kararı ve tevcihi ile deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesi veya bunlarla mücadele edilmesi ile meydana gelen zararların giderilmesinde yaptığı çalışmalar veya sunmuş olduğu katkılarla üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlık gösteren Türk vatandaşlarına Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası verilecek. Deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesi veya bunlarla mücadele edilmesi ile meydana gelen zararların giderilmesinde yaptığı çalışmalar ya da sunmuş olduğu katkılarla üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlık gösteren yabancı kişilere cumhurbaşkanı kararı ve tevcihi ile Üstün Fedakarlık Nişanı verilecek. NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK? Muharip gazi aylıkları ile vefatları halinde yakınlarına bağlanan aylıklar ve güvenlik korucularının emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeler 1 Nisan 2023'ten geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi nisan ayı ödeme döneminden itibaren yayımı tarihinde uygulanacak. Yüksek yargı mensuplarının özlük haklarına yönelik maddeleri, kanunun yayımını takip eden ay başından, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personele yönelik düzenleme ise kanunun yayımını takip eden ayın 1'inde, diğer düzenlemeler ise yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

TÜİK'teki bazı daire başkanlıklarının isim ve görevlerinde değişiklik

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 09:20
TÜİK'teki bazı daire başkanlıklarının isim ve görevlerinde değişiklik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bünyesindeki bazı daire başkanlıklarının isim ve görevlerinde değişiklik yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan "Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı Hizmet Birimlerinin Kuruluş, Görev ve Yetkilerine Dair Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, merkez teşkilatı hizmet birimlerinden Eğitim Daire Başkanlığı kapatılırken "İşgücü ve Yaşam Koşulları Daire Başkanlığı"nın adı "İşgücü İstatistikleri Daire Başkanlığı" oldu. "Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı"nın ismi de "Dış İlişkiler Daire Başkanlığı" olarak değiştirildi. Düzenlemeyle bazı birimlere yeni görevler tanımlanırken bazılarında görev değişikliğine gidildi. Bu kapsamda, Fiyat İstatistikleri Daire Başkanlığı, tüketici fiyat hareketlerini izlemek amacıyla istatistik ve gösterge üretecek, endeks hesaplayacak ve hane halkı tüketim harcaması istatistiklerini derleyecek. İşgücü İstatistikleri Daire Başkanlığı, hane halkı iş gücü istatistiklerini üretecek. Ayrıca bu birim, istihdam, iş gücü maliyeti, kazanç yapısı ve ücretle ilgili istatistikleri ve endeksleri üreterek, görev alanına giren konularda uluslararası standart ve metodolojik gelişmeleri izleyecek ve çalışmalarında uygulayacak.

Söz konusu birim, sorumlu olduğu alanlarda ulusal ve uluslararası proje çalışmalarını da yürütecek. Kısa Dönemli İş İstatistikleri Daire Başkanlığı da üretici fiyat hareketlerini izlemek amacıyla istatistik, gösterge üretecek ve endeks hesaplayacak. Metaveri Sistemleri ve Sınıflamalar Daire Başkanlığı, ulusal kayıt sistemlerinin oluşturulmasında standartları tanımlayacak, uygulayacak ve kurumlar arası koordinasyonla uygulanmasını sağlayacak. Sektörel İstatistikler Daire Başkanlığı, enerji, ulaştırma ve haberleşme sektörlerine ilişkin istatistikler ile bina ve konut verilerini üretecek. ​​​​​​​Tarım İstatistikleri Daire Başkanlığı, tarımsal fiyat hareketlerini izlemek amacıyla istatistik, gösterge üretiminde bulunarak endeks hesaplayacak. Sosyal İstatistikler Daire Başkanlığı da gelir dağılımı, yoksulluk ve yaşam koşulları istatistiklerini üretecek.

BDDK, T.O.M. Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verdi

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 09:17
BDDK, T.O.M. Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), T.O.M Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verdi.

BDDK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan Kurul kararına göre, Bankacılık Kanunu ve Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmelik uyarınca, T.O.M Katılım Bankası AŞ'nin faaliyet izni onaylandı. T.O.M Katılım Bankası'na 4 Ağustos 2022'de kuruluş izni verilmişti.

Emekliye bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Bakanlık bayram ikramiyeleri için tarih verdi

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 09:10
Emekliye bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Bakanlık bayram ikramiyeleri için tarih verdi

Emekliye bayram ikramiyesi, Ramazan Bayramı öncesinde binlerce emekli tarafından sorgulanıyor. Her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde emekliye verilen 1100 TL'lik bayram ikramiyeleri zamlandı. Zamlı bayram ikramiyesinin ne kadar olduğu ve ne zaman yatacağı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Peki, emekliye bayram ikramiyesi ne zaman yatacak?

2023 emekli bayram ikramiyelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında belli oldu. Vatandaşlar, Ramazan Bayramı ikramiyelerinin bayram öncesi mi sonrası mı yatacağını sorguluyor. Peki, emekliye bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? 2023 BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLDU? Emekli bayram ikramiyesine yapılacak zam oranı, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından açıklandı. Buna göre; Emekliye bayram ikramiyesi 1100 liradan 2 bin liraya yükseltildi. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekliye 2 bin lira ödeme yapılacak.EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında, zamlı bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih belli oldu. Buna göre; 2023 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi bayram öncesi Nisan ayı içerisinde, Kurban Bayramı ikramiyesi ise yine bayram öncesi Haziran ayı içerisinde ödenecek.

InvenDO Up, yeni dönem başvurularını bekliyor

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 08:40
InvenDO Up, yeni dönem başvurularını bekliyor

Erken aşama teknoloji şirketlerini hedefleyen InvenDO Up Girişim Hızlandırma Programı'nın 2. dönem kayıtları başladı. Programı başarıyla tamamlayan girişimcilere, pek çok desteğin yanı sıra 700.000 TL'den başlayan yatırım imkanı da sunulacak.

Doğuş Yeni Girişimler bünyesinde gerçekleşecek InvenDO Up Girişim Hızlandırma Programı 2. dönem kayıtları başladı.

Girişimcilerin gelişimini hızlandırmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl ikincisinin gerçekleştirileceği InvenDO Up Programı, erken aşama teknoloji girişimlerine mentorluk ve iş geliştirme desteklerine ek olarak yatırım imkanı da sunuyor.

400'DEN FAZLA BAŞVURU

2022 yılında ilki gerçekleştirilen InvenDO Up programı ile 400'den fazla başvuruyu değerlendirerek 3 girişimi mezun eden Doğuş Yeni Girişimler; 3pmetrics ve Ingosa girişimlerine tohum yatırımı gerçekleştirdi.

Hızlandırma programı boyunca, girişimcilere alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimlerin yanı sıra, düzenli mentorluk toplantıları ile satış, pazarlama, büyüme stratejileri, hedef kitle belirleme, en doğru fiyatlandırmayı oluşturma gibi alanlarda destek verildi.

GİRİŞİMCİLERE DOĞUŞ GRUBU İŞ AĞINA ERİŞİM VE YATIRIM DESTEĞİ

InvenDO Up Hızlandırma Programı için, Doğuş Yeni Girişimler'in bu dönemki program partneri Invexen olacak.

Program kapsamında, özellikle sürdürülebilirlik, kurumsal blockchain uygulamaları, makine öğrenmesi, IoT, siber güvenlik, elektrikli araçlar ve mobilite altyapı çözümleri başta olmak üzere yapay zeka ve verinin gücünden faydalanmaya alanlara odaklanan girişimlere erişilmesi hedefleniyor.

Bununla sınırlı kalmayarak,Global pazarda hızla ölçeklenme hedefi ve potansiyeli olan tüm erken aşama teknoloji girişimleriprograma dahil edilmek üzere değerlendirebilecek.

Doğuş Grubu şirketleri ile sinerji yaratabilecek girişimlerin Grup bünyesindeki şirketlerde PoC yapma imkanı bulabileceği, yurt içi ve yurtdışı pazarlarda Doğuş Grubu erişim ağında bulunan potansiyel müşterilere ve yatırımcı ağlarına ulaşabileceği bu heyecan verici programda eğitim ve mentorluk faaliyetleri 3 ay sürecek.

PoC süreçlerinin tamamlanabilmesi için ise program desteği 6 ay boyunca devam edecek.

Programı başarıyla tamamlayanve yatırım kararı alınangirişimlere 700.000 TL'den başlayan nakit destek imkanı da sunan program ile girişimciler yerel ve global pazarda hızla büyüme fırsatlarına sahip oluyor.

InvenDO Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğuş Teknoloji Grubu CEO'su Semih İncedayı, Doğuş Grubu’nun bu alandaki vizyonunu şöyle aktardı: "Kurum içi girişimcilik ile başladığımız bu yolda girişimciliği desteklemenin önemini ve ekosistemin daha da hızlı gelişebilmesi için kurumsal firmalara düşen görevleri çok net bir şekilde görüyoruz. InvenDO Up programı ile, grubumuza değer katacak erken aşama ve teknoloji tabanlı girişimlerin yerel ve global pazarlardaki erişim ağımızda bulunan tüm kanallarda iş geliştirme faaliyetlerine destek vermeyi amaçlıyoruz." 2. dönem InvenDO Up Hızlandırma Pogramı'na başvurmak için linke tıklayabilirsiniz.

Benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları (31 Mart 2023 akaryakıt fiyatları)

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 08:10
Benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları (31 Mart 2023 akaryakıt fiyatları)

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Bugün akaryakıt litre fiyatlarında indirim ya da zam var mı? 31 Mart 2023 benzin motorin (mazot) fiyatları ne kadar, güncel akaryakıt fiyatları kaç TL? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı kaç para, dizel yakıt ne kadar oldu?

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor. BENZİN VE MOTORİNDE İNDİRİM VAR MI? 31 Mart 2023 tarihinde benzin ve motorinde herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 20.48 liradan satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 21,36 liradan satılıyor. AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR? Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor

Gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 31 Mart 2023 güncel altın kuru fiyatları

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 08:00
Gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 31 Mart 2023 güncel altın kuru fiyatları

31 Mart 2023 Gram altın ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 31 Mart 2023 güncel çeyrek altın, ons altın ve gram altın satış fiyatları...

Çeyrek altın fiyatlarında son durum...

31 Mart 2023 sabahında ons altın 1965 dolara alıcı bulurken, gram altın iç piyasada 1209 liraya el değiştiriyor.

Spot piyasada güncel altın satış fiyatları;

Çeyrek altın 2022 lira

Yarım altın 4043 lira

Cumhuriyet altını 8056 lira

Gremse altın 20127 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en küçük üyesidir. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılmaktadır. ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR? Altınlar ağırlıklarına göre değer kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm kalınlığında ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki has altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır. KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR? Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak nitelendirilen çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının has altın içeriği kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Dolar kuru bugün ne kadar? (..... dolar - euro fiyatları)

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 07:56
Dolar kuru bugün ne kadar? (..... dolar - euro fiyatları)

31 Mart 2023 Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında dolar ve euro alış satış fiyatlarında son durum.

Dolar, haftanın piyasaların açık olduğu son günü 31 Mart 2023 sabahında 19,14 lira bandında seyrediyor.

Spot piyasada güncel döviz satış fiyatları;

Dolar 19,1446 lira

Euro 20,7710 lira

Sterlin 23,6365 lira

Ruble 0,2487 lira

İsviçre Frangı 20,8117 liradan el değiştiriyor.

Almanya'da yasa onaylandı: İşçi alımı ve göç kolaylaşıyor

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 07:52
Almanya'da yasa onaylandı: İşçi alımı ve göç kolaylaşıyor

Almanya'da Bakanlar Kurulu, ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya'da kalifiye iş gücü göçünün kolaylaştırılması için oluşturulan nitelikli göçmen stratejisine Bakanlar Kurulu'nun onay verdiği belirtildi. Açıklamada, birçok Alman şirketinin uzun süredir nitelikli çalışan bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı, nitelikli çalışan açığının 2022'de 1,98 milyon seviyesinde olduğu bildirildi. Açıklamada, "Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda sektörü ve şirketleri etkilemektedir. Nitelikli işçi eksikliği, Almanya'da refah için bir risk haline geldi." denildi. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, konuya ilişkin değerlendirmesinde, nitelikli iş gücünü güvence altına almanın Almanya'nın önümüzdeki 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerinden biri olduğunu belirterek, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attıklarını belirtti.

PUANLAMA SİSTEMİ

Almanya'nın yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası, aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelere ek olarak, nitelikli göçmeler için puan sistemini de getiriyor.

Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar dikkate alınan kriterler arasında yer alıyor.

Japonya'da elektrik şirketlerine "tekelleştikleri" iddiasıyla 101 milyar yen ceza

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 07:41
Japonya'da elektrik şirketlerine

Japonya'da, elektrik satışlarında tekelleşme oluşturdukları iddiasıyla, üç büyük elektrik şirketi toplamda 101 milyar yen (760 milyon dolar) cezaya çarptırıldı.

Japonya Adil Ticaret Komisyonu (JFTC), işletmelere yönelik elektrik satışlarında kartelleştikleri iddiasıyla, üç büyük elektrik şirketine büyük miktarda para cezası verdi. Buna göre Chugoku Electric 70,7 milyar yen (532 milyon dolar), Chubu Electric 27,5 milyar yen (207 milyon dolar), Kyushu Electric 2,7 milyar yen (20,3 milyon dolar) ceza ödeyecek. Resmi Kyodo ajansı, toplam miktarın, JFTC'nin, yürürlükteki tekelcilik karşıtı yasanın ihlali nedeniyle, şimdiye kadar verdiği en yüksek ceza miktarı olduğuna dikkati çekti.

"HALKIN GÜVENİNİ KAYBETTİK" Hiroşima merkezli Chugoku Electric Başkanı Takimoto Natsuhiko, "Halkın güvenini kaybettik ve bu ağır yükü ciddiye alıyoruz" diyerek, hissedarlar toplantısı sonrası istifa edeceğini açıkladı. Japon hükümetine bağlı olarak ülke içi ekonomik rekabetin adil şekilde düzenlenmesini gözlemleyen JFTC, tekelcilik karşıtı yasanın uygulanmasından sorumlu bulunuyor.

Gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi 5 Nisan'a kadar uzatıldı

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 07:24
Gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi 5 Nisan'a kadar uzatıldı

Gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi uzatıldı. Yıllık gelir vergisi beyannamelerinde son tarih 5 Nisan Çarşamba.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 31 Mart gün sonuna kadar verilmesi gereken 2022 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin 5 Nisan Çarşamba gün sonuna kadar uzatılması kararlaştırıldı. Ayrıca yine 31 Mart'a kadar verilmesi gereken 2023/Şubat dönemine ilişkin "Form Ba" ve "Form Bs" bildirimlerinin verilme süresinin 7 Nisan Cuma günü sonuna kadar uzatılması kararı alındı. Elektronik defter uygulamasına dahil olanlar tarafından oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemi'ne yüklenmesi gereken Elektronik Defter Beratlarının yüklenme süresi de 7 Nisan Cuma gün sonuna kadar uzatıldı.

Fitch: ABD’deki banka iflasları düzenlemeleri hızlandırabilir

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 06:11
Fitch: ABD’deki banka iflasları düzenlemeleri hızlandırabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, son dönemde bankacılık sektöründeki çalkantının, ABD'deki büyük bölgesel bankalar için düzenlemelerin sıkılaştırılmasını hızlandırabileceğini bildirdi.

Fitch'in, banka düzenlemelerine ilişkin yayımladığı son raporuna ilişkin açıklamasında, bankacılık sektöründeki son çalkantının, Basel standartlarından muaf veya bu standartların özel gerekliliklerine tabi olan ABD'deki büyük bölgesel bankalar için düzenlemelerin sıkılaştırılmasını hızlandırabileceği kaydedildi. Açıklamada, ABD makamları tarafından borç gereksinimlerinin "küresel sistemik açıdan önemli bankalar (G-SIB)" olarak sınıflandırılmayan büyük bölgesel bankaları kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin tartışmaların 2022'de başladığı anımsatıldı. Ülkedeki G-SIB'lerin küresel normlarla uyumlu, hatta daha katı ihtiyati rejimlere tabi olduğuna işaret edilen açıklamada, Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank'ın iflasının ihtiyatlı düzenlemelere ilişkin endişeleri ateşlediği aktarıldı. Açıklamada, söz konusu iflasların, politika faizlerinin yükseldiği bir dönemde faiz oranı-risk yönetimi uygulamalarının önemini vurguladığı belirtildi. ABD'li düzenleyicilerin 100 milyar dolardan fazla varlığa sahip büyük bölgesel bankalar için düzenlemeleri sıkılaştırmaya yönelik ifadelerine işaret edilen açıklamada, ABD Merkez Bankasının (Fed) sermaye çerçevesini gözden geçireceğini belirttiği anımsatıldı.

Balıkçılar için Meclis'te komisyon kuruldu

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 05:53
Balıkçılar için Meclis'te komisyon kuruldu

Balıkçılık ve su ürünleri sektöründe yaşanan sorunların araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na üye seçimine dair karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Balıkçılık ve su ürünleri sektörünün sorunlarıyla ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na üye seçimine dair karar Resmi Gazete'de yer aldı Karara göre, balıkçılık ve su ürünleri sektörünün sorunlarıyla ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş oldu. Komisyonda, MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu komisyon başkanvekili, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz komisyon sözcüsü, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ise katip üye olarak belirlendi. Komisyon üyeleri ise CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbey Pekgözegü, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu'ndan oluştu.
Dün — 30 Mart 2023NTV

Türkiye Varlık Fonu'ndan kamu bankalarına sermaye desteği

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 22:15
Türkiye Varlık Fonu'ndan kamu bankalarına sermaye desteği

Türkiye Varlık Fonu (TVF), kamu bankalarının sermayesine toplam 111,7 milyar lira destek sağladı. Gerçekleştirilen sermaye artışı ile küresel piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalara karşı bankaların finansal gücünün artırılması ile büyüme stratejilerine katkı sağlanması, reel sektörün desteklenmesi ve deprem felaketinden etkilenen vatandaşların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği bildirildi.

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası'nın çekirdek sermayelerinin toplam 111,7 milyar lira artırılması için gerekli çalışmaları tamamladığını duyurdu.  TVF sitesinden yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: "TVF'nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO'nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 111,7 milyar TL artırılması için gerekli çalışmalar tamamlandı. Bu kapsamda, Ziraat Bankası A.Ş'ye 49,7 milyar lira ,Türkiye Halk Bankası A.Ş.'ye 30 milyar lira ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.'ya 32 milyar lira çekirdek sermaye artırımı yapılmış olup, TVF'nin Türkiye Halk Bankası A.Ş'deki ortaklık payı yüzde 87,7’den yüzde 91,5'e, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O’'daki ortaklık payı ise yüzde 64,8’den yüzde 74,8'e yükselmiştir. Gerçekleştirilen güçlü sermaye artışı ile kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarının iyileştirilmesinin yanı sıra, küresel piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalara karşı bankaların finansal gücünün artırılması ile büyüme stratejilerine katkı sağlanması, reel sektörün desteklenmesi ve ülkemizde meydana gelen deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. Söz konusu işlemin finansmanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen özel tertip Devlet İç Borçlanma Senetleri'nin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır. "

Rusya’da Türkiye’deki yaz tatili paketlerinin yüzde 30-40’ı satıldı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 17:40
Rusya’da Türkiye’deki yaz tatili paketlerinin yüzde 30-40’ı satıldı

Rus tur operatörleri, erken rezervasyon kampanyası çerçevesinde Türkiye’deki yaz tatili paketlerinin yüzde 30-40’ını sattığını duyurdu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından açıklamada, kış mevsiminde Türkiye’deki bazı otellerde konaklama indirimlerinin yüzde 55-70’e ulaştığı hatırlatıldı. Türk otellerinde erken rezervasyon kampanyası sırasında tur operatörlerinin sadece indirim değil, ayrıcalıklı ödeme koşulları da sağladığı aktarılan açıklamada, “Erken rezervasyon kampanyasının sonuçlarına göre, tur operatörleri Türkiye’deki yaz paketlerinin yüzde 30-40’ını satmayı başardı.” ifadeleri kullanıldı.

"TÜRKİYE'NİN PAZAR PAYI YÜZDE 50-55"

Açıklamada, kalan bölümün ise sezonda satılmasının beklendiği kaydedilerek, tur operatörlerinin ve en büyük acentelerin satışlarında Türkiye’nin pazardaki payının yüzde 50-55 olduğu anımsatıldı. Yaz sezonunda Türkiye’deki tur fiyatlarının mevcut seviyeye göre yüzde 20-25'e kadar yükselebileceğine işaret edilen açıklamada, Türk otellerinde Batı pazarlarından gelen rezervasyonlarda patlama yaşandığı aktarıldı. Açıklamada, Rus turistlerin azalması halinde bile yerini alacak alternatiflerin olduğu belirtildi.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentileri aştı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 16:35
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentileri aştı

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 25 Mart ile biten haftada 198 bine yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 25 Mart ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 7 bin kişi artarak 198 bine çıktı. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen işsizlik maaşı başvurularının, bu dönemde 196 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. İşsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi 191 bin olarak kaydedilmişti. Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 2 bin kişi artışla 198 bin 250'ye yükseldi. Süregelen işsizlik başvuruları da 18 Mart ile biten haftada 4 bin kişilik artışla 1 milyon 689 bin oldu.

Almanya'da yıllık enflasyon martta yüzde 7,4'e geriledi

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 15:55
Almanya'da yıllık enflasyon martta yüzde 7,4'e geriledi

Almanya’da yıllık enflasyon, martta beklentilere paralel şekilde yüzde 7,4 olarak ölçüldü. Aylık bazda TÜFE yüzde 1,1 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin mart ayı öncü verilerini açıkladı. Buna göre, Almanya'da ocak ve şubatta yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon, martta beklentilere yakın olarak yüzde 7,4'e geriledi. Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), martta bir önceki aya göre ise yüzde 0,8 artış kaydetti. Yıllık enflasyona ilişkin beklenti martta yüzde 7,3'e inmesi yönündeydi. Aynı dönemde enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 3,5 artarken, yıllık artışın gıda fiyatlarında yüzde 22,3 ile ortalamanın üzerinde gerçekleşmesi dikkati çekti. Hizmetlerdeki artış ise yüzde 4,8 oldu. AB uyumlu TÜFE de martta aylık bazda yüzde 1,1 ve yıllık bazda yüzde 7,8 yükseldi. ENERJİ VE GIDA FİYATLARI ETKİSİ Destatis açıklamasında, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından beri özellikle enerji ve gıda fiyatlarının gözle görülür şekilde arttığı, bunun da enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirtildi. Açıklamada, "Mart 2023'te gıda fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,3 ile ortalamanın üzerinde artmaya devam etti. Öte yandan, Mart 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası hızla yükselen enerji fiyatlarındaki artış yüzde 3,5 ile önemli ölçüde yavaşladı." denildi. ECB'nin faiz artırımları konusunda ne kadar ileri gideceği ve hangi hızda ilerleyeceğini enflasyonun görünümü belirleyecek. ECB, birkaç ay içinde ana faiz oranlarını 6 kez artırırken, finansal piyasalarda belirleyici olan mevduat faiz oranı şu anda yüzde 3,5 seviyesinde bulunuyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, nisan ortasında gerçekleştirilecek toplantı için yüksek enflasyonu göz önüne alarak faiz artışında kapıyı açık bırakmıştı. Para politikasının daha da sıkılaştırılmasını savunanlar, her şeyden önce enerji ve gıda fiyatlarından arındırılmış olan çekirdek enflasyona atıfta bulunuyor. Çekirdek enflasyon, geçen ay Euro Bölgesi'nde yüzde 5,6 ile yeni bir rekora ulaşmıştı.

ABD ekonomisi beklentilerin altında büyüdü

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 15:40
ABD ekonomisi beklentilerin altında büyüdü

ABD ekonomisi, 2022'nin 4'üncü çeyreğinde yüzde 2,6 ile beklentilerin altında büyüdü.

ABD Ticaret Bakanlığı, Ekim-Aralık 2022 dönemine ait Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine ilişkin nihai verileri açıkladı. Buna göre, ABD'de GSYH geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 2,6 arttı. Söz konusu dönemde GSYH verisinde aşağı yönlü revizyona gidilirken, piyasa beklentisi ekonominin son çeyrekte yüzde 2,7 büyümesi yönündeydi. Ülkenin GSYH verisine ilişkin ocak ayında yayımlanan öncü verilerde, ekonominin geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 2,9 büyüdüğü, şubat ayında yayımlanan ikinci tahminde ise yüzde 2,7 büyüdüğü kaydedilmişti. ABD ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 ve ikinci çeyreğinde yüzde 0,6'lık daralma gösterirken, üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 büyümüştü.

2022'DE BÜYÜME YÜZDE 2,1 Ülke ekonomisi, 2022 genelinde ise yüzde 2,1 büyüdü. ABD ekonomisi, 2021'de yüzde 5,9 ile 1984'ten bu yana en güçlü büyümeyi kaydetmişti. ABD ekonomisinin geçen yılın dördüncü çeyreğindeki büyümesinde, özel stok yatırımı, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları ile eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artış etkili oldu. Aynı dönemde konut, sabit yatırım ve ihracat ise azaldı. Geçen yılın dördüncü çeyreğine ait GSYH'deki revizyonda ise ihracat ve tüketici harcamalarındaki aşağı yönlü revizyonlar belirleyici oldu. Aynı dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 3,7 olarak korundu. Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğunda çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise bu dönemde yüzde 4,3'ten yüzde 4,4'e revize edildi.

Benzin, motorin ve LPG 2023 güncel fiyatları (30 Mart 2023 akaryakıt fiyatları)

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 07:59
Benzin, motorin ve LPG 2023 güncel fiyatları (30 Mart 2023 akaryakıt fiyatları)

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Bugün akaryakıt litre fiyatlarında ve LPG'de indirim ya da zam var mı? 30 Mart 2023 benzin motorin (mazot) fiyatları ne kadar, güncel akaryakıt fiyatları kaç TL? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı kaç para, dizel yakıt ne kadar oldu?

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin, motorin ve LPG fiyatlarını takibe devam ediyor.

Otogaza (LPG) gece yarısından itibaren 29 kruuş zam yapıldı. Fiyat artışı pompa fiyatlarına yansıyacak. 

BENZİN VE MOTORİNDE İNDİRİM VAR MI? 30 Mart 2023 tarihinde benzin ve motorinde herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 20.48 liradan satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 21,36 liradan satılıyor. AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR? Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.​

Yabancı yatırımcı 113 milyon dolarlık hisse sattı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 15:10
Yabancı yatırımcı 113 milyon dolarlık hisse sattı

Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta 113 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 24 Mart haftasında net 113 milyon dolarlık hisse senedi ve 3,8 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) satarken, 25,1 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) aldı. Yurt dışında yerleşik kişilerin 17 Mart itibarıyla 26 milyar 409,1 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 24 Mart'ta 25 milyar 507,7 milyon dolara geriledi. Aynı dönemde yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 1 milyar 233,3 milyon dolardan 1 milyar 205 milyon dolara, ŞBS stokları da 84,6 milyon dolardan 80,5 milyon dolara düştü.

Kredi hacmi 8,3 trilyon lirayı aştı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 15:01
Kredi hacmi 8,3 trilyon lirayı aştı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 111 milyar 167 milyon lira artarak 8 trilyon 357 milyar 857 milyon liraya çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 24 Mart itibarıyla 111 milyar 167 milyon lira arttı. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 8 trilyon 246 milyar 690 milyon liradan 8 trilyon 357 milyar 857 milyon liraya çıktı. Bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalararası dahil), geçen hafta 130 milyar 814 milyon lira arttı. Söz konusu haftada yüzde 1,33 artan bankacılık sektörü toplam mevduatı, 9 trilyon 944 milyar 977 milyon lira oldu. TÜKETİCİ KREDİLERİ 1,2 TRİLYON LİRA Verilere göre, tüketici kredileri tutarı, 24 Mart itibarıyla 19 milyar 362 milyon lira artışla 1 trilyon 253 milyar 916 milyon liraya yükseldi. Söz konusu kredilerin 385 milyar 844 milyon lirası konut, 62 milyar 28 milyon lirası taşıt ve 806 milyar 44 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu. Söz konusu dönemde taksitli ticari kredilerin tutarı 14 milyar 263 milyon lira artarak 1 trilyon 21 milyar 84 milyon liraya çıktı. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları da yüzde 4,9 artışla 551 milyar 714 milyon lira oldu. Bireysel kredi kartı alacaklarının 278 milyar 571 milyon lirası taksitli, 273 milyar 144 milyon lirası taksitsiz oldu. YASAL ÖZ KAYNAKLAR ARTTI BDDK haftalık verilerine göre, bankacılık sektöründe takipteki alacaklar, 24 Mart itibarıyla bir önceki haftaya göre 83 milyon lira azalarak 159 milyar 307 milyon liraya geriledi. Söz konusu takipteki alacakların 139 milyar 107 milyon lirasına özel karşılık ayrıldı. Aynı dönemde bankacılık sisteminin yasal öz kaynaklar 46 milyar 669 milyon lira artışla 1 trilyon 809 milyar 46 milyon lira oldu.
❌
❌