Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 25 Eylül 2023NTV

Tesla'nın insansı robotu Optimus'un yetenekleri güncellendi

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:59
Tesla'nın insansı robotu Optimus'un yetenekleri güncellendi

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla'nın insansı robotu Optimus güncellendi. Optimus'a kalibrasyon işlemleri ile görsel tabanlı bir sistem üzerinden nesneleri sıraya dizme gibi yeni yetenekler kazandırıldı. Bir önceki versiyonunda yürüme yeteneği bulunmayan Optimus'un güncel versiyonu artık akıcı hareketler gerçekleştirebiliyor.

New York'ta güvenlik robot: Time Square metro istasyonunda devriye atacak

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:57
New York'ta güvenlik robot: Time Square metro istasyonunda devriye atacak

New York Polis Departmanı (NYPD), şehrin en ünlü meydanı Times Square'de bulunan metro istasyonunda 2 ay boyunca bir güvenlik robotunun devriye atacağını açıkladı. Belediye başkanı Eric Adams, robotun maliyetinin asgari ücretin altında olduğunu kaydetti.

NYPD, Times Square metro istasyonunda yeni bir güvenlik önlemi uygulamaya hazırlanıyor.

New York Times'ın haberine göre, Kaliforniya merkezli Knightscope şirketi tarafından üretilen K5, R2-D2'nun devasa bir versiyonuna benzeyen bir güvenlik robotunun Times Square meydanında devriye atacak. GECE YARISINDAN SABAH 6'YA KADAR K5 devriye robotu 190 kilo ağırlığında ve video kaydı yapabilen ancak ses kaydı yapamayan dört kamera ile donatıldı. Robot, önümüzdeki iki ay boyunca sürecek deneme çalışması boyunca gece yarısından sabah 6'ya kadar istasyonda devriye atacak. NYPD'nin makinesinin kamera görüntülerini canlı olarak yayınlayıp yayınlamayacağı ve kolluk kuvvetlerinin yakaladıklarını izleyip izlemeyeceği ise henüz belli değil.

YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ YOK Devriye robotunda yüz tanıma özelliğinin kullanılmayacağı ancak bu teknolojinin ilerde makineye dahil edilebileceği kaydedildi. Açıkçası, K5 istasyondaki gerçek acil durumlara müdahale etme kabiliyetine sahip değil ve şüphelileri fiziksel ya da sözlü olarak yakalayamıyor. İnsanlara sağlayabileceği tek gerçek zamanlı yardım, robot üzerindeki bir düğmeye basabilmeleri koşuluyla, bir olayı bildirmek ya da soru sormak için onları canlı bir kişiye bağlamaktır. New York Belediyesi, K5'i önümüzdeki iki ay için saati yaklaşık 9 dolara kiralıyor.

"ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA, TUVALET VE YEMEK MOLASI DA YOK"

Belediye başkanı Eric Adams'ın, kısa bir süre önce çeşitli kurumlara harcamalarını yüzde 15 oranında azaltma talimatı vermesine rağmen, robotun yapabileceklerinin buna değeceğine ikna olduğu kaydedildi.

Adams "Robotun masrafı asgari ücretin altında, ayrıca Tuvalet molası ve yemek molası yok." ifadelerini kullandı.

Meta bu hafta tanıtacak: Instagram ve Facebook'ta yapay zeka furyası

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:59
Meta bu hafta tanıtacak: Instagram ve Facebook'ta yapay zeka furyası

Meta, birbirinden farklı 30 kişiliğe sahip yapay zeka sohbet robotlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Instagram ve Facebook üzerinden kullanıma sunulması planlanan yapay zekanın teknoloji devi tarafından bu hafta içerisinde duyurulması bekleniyor.

WhatsApp, Instagram ve Facebook'un ana şirketi, sorulara cevap veren ve birbirinden farklı 30 kişiliğe sahip sohbet robotunu geliştirdiğini duyurmuştu.

The Wall Street Journal'a göre, Meta bu hafta içerisinde yapay zeka sohbet asistanlarını Instagram ve Facebook üzerinden kullanıma sunacak.

Çalışmalarda yer alan robotlar arasında "Robot Bob" adında, kendi deyimiyle "üstün zekalı, keskin zekalı ve iğneleyici alaycı" kişiliği bulunan bir robot yer alıyor.

GPT-4 KADAR GÜÇLÜ BİR MODEL EĞİTMEYİ PLANLIYOR

Meta'nın ayrıca OpenAI'nin en son sohbet robotu GPT-4 kadar güçlü olması muhtemel yeni bir yapay zeka modelini eğitmeyi planladığı da bildirildi.

NASA'nın Bennu asteroidinden aldığı örnekleri taşıyan uzay kapsülü Dünya'ya döndü: Bennu Dünya'ya ne zaman çarpacak?

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:05
NASA'nın Bennu asteroidinden aldığı örnekleri taşıyan uzay kapsülü Dünya'ya döndü: Bennu Dünya'ya ne zaman çarpacak?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Güneş Sistemi'ndeki en tehlikeli iki cisimden biri olan Bennu asteroidinden örnekler toplayan uzay aracı Dünya'ya döndü. Bilim insanlarının paha biçilemez olarak nitelendirdiği örnekleri taşıyan uzay kapsülü, Utah eyaletinde çöle indi. Gökbilimciler, Bennu'nun Dünya'ya yeryüzünde şimdiye kadar denenen en güçlü atom bombası olan Sovyetler Birliği'nin Çar bombasının 24 katı bir enerji ile çarpabileceğini hesapladı. Araştırmacılar olayın hangi tarihte gerçekleşebileceğini de açıkladı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA)  kapsülü, atmosferi Dünya'ya en çok benzeyen asteroide gitti.
Asteroidin yüzeyinden bugüne kadarki en büyük örnekleri topladı ve Dünya'ya döndü. Kapsülün yolculuğu tam 7 yıl sürdü.
NASA'nın "Osiris-Rex" adı verilen uzay kapsülü, dönüş yolcuğunu üç yılda tamamladı. Kapsül, ABD'nin Utah eyaletinde çöle indi. Çok değerli örnekler taşıyan kapsül inişini paraşütle yaptı.
Uzay aracı, örnekleri 1999'da keşfedilen Bennu asteroidinden topladı.
Bennu, küçük ve karbon zengini bir asteroid.Kaya yapısının Dünya'nınkine çok benzediği düşünülüyor. Uzay aracının getirdiği örneklerin, Güneş sisteminin geçmişine ışık tutması bekleniyor.
Uzaydan Dünya'ya ilk kez asteroid örneği getirilmedi.
Japonya Uzay Ajansı, 2010 ve 2020'de tamamlanan projelerle örnek toplamıştı.Ancak NASA'nın projesi en büyüğü oldu.250 gram ağırlığındaki örnekler bilim dünyası tarafından "paha biçilmez" olarak niteleniyor.
NASA projeyi, Arizona Üniversitesi'yle birlikte yürüttü.
NASA, Bennu asteroidini Güneş sistemindeki bilinen en tehlikeli iki cisimden biri olarak tanımlıyor. Bazı bilim insanları Bennu'nun 2100'lerin sonunda Dünya'ya çarpabileceğini belirtiyor.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 510 metre uzunluğundaki bir asteroid olan ve adını antik Mısır'ın kuş tanrısından alan Bennu'nun felaketle Dünya'ya çarpmasını önlemek için 7 yıl uğraştı.  Bennu'nun Dünya’ya çarpma ihtimali sadece 2 bin 700'de bir, yani bir insanın yıldırım çarpması ihtimalinin beş katından fazla olsa da, NASA ekibi yine de onu bilinen en tehlikeli asteroidler arasında kategorize etti.
Ancak, araştırmacılar en kötü senaryoda, Bennu’nun bin 200 megatonluk bir enerjiyle Dünya'ya çarpacağını açıkladı. Bu enerji ise şimdiye kadar yeryüzünde patlatılmış en büyük atom bombasının (Sovyetler Birliği'nin Çar bombası) 24 katı bir güce eşdeğer olacak.
Bilim insanları, ayrıca eğer Bennu Dünya’ya çarparsa yeryüzündeki 1,2 gigatonluk etkisini bugünden 159 yıl sonra, 24 Eylül 2182'de göstereceğini hesapladı. "BİLGİLERİMİZ 20 KAT ARTTI" NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'ndan Davide Farnocchia, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bennu'nun yörüngesi hakkındaki bilgilerimizi 20 kat arttırdık. NASA,  Bennu'nun yörüngesindeki son risk hesaplamalarını 2135'teki bir sonraki Dünya'ya yakın geçişi sırasında, yani olası çarpışmasından yaklaşık 47 yıl önce yapacak. Bunu 2135 yılında kesin olarak öğreneceğiz." dedi.

Elon Musk'tan insansı robot: Tesla Optimus gelişmeye devam ediyor

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:48
Elon Musk'tan insansı robot: Tesla Optimus gelişmeye devam ediyor

Elon Musk'ın CEO'su olduğu Tesla şirketi kendi insansı robotunu 2021 yılında tanıtmıştı. Tesla Optimus'un dün yayınlanan bir videosunda artık nesneleri kendi başına sıralayabildiği görüldü.

Tesla'nın insanı robotu "Tesla Optimus" gelişmeye devam ediyor. Son olarak Tesla tarafından paylaşılan videoda insansı robotun nesneleri sıralayabildiği görüldü. Tesla Optimus'un mavi ve yeşil blokları kolaylıkla kavradığı ve insan benzeri bir hızda sıralayabildiği aktarıldı. Nesnenin devrilmesiyle düzeltme gerektiğinde kendi hatalarını da düzeltebiliyor.

Öte yandan TeslaBot'un tek ayak üzerinde durabildiği, bazı yoga ve meditasyon hareketlerini yapabildiği görüldü.

Tesla Optimus'un ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir bilgi bulunmuyor ancak şirketin TeslaBot'a yoğun ilgi gösterdiği ve Tesla'nın elektrikli araçlarıyla aynı yazılımı kullandığı kaydedildi.

Ayrıca Tesla'nın ürünü ilk olarak kendi operasyonlarında kullanması bekleniyor.

VİDEO: TESLA'NIN İNSANSI ROBOTU OPTİMUS'UN YETENEKLERİ GÜNCELLENDİ

Yapay zekadan küresel ekonomiye 4,4 trilyon dolar katkı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 10:48
Yapay zekadan küresel ekonomiye 4,4 trilyon dolar katkı

Yapay zeka, hedef ve amaç belirlemek için yönetim kurullarının gündemine dahi girmeye başladı. Tahminler, yalnızca üretkenliğe yaptığı katkıyla yapay zekanın küresel ekonomiye 4,4 trilyon dolara kadar kazandırabileceğini gösterdi. Hedefler ve Anahtar Sonuçlar (OKR) belirlemek için yapay zeka destekli yetenek yönetimi ve OKR çözümleri geliştiren Twiser’ın CEO’su Ongun Demirler, konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT'nin son kullanıcıya yönelik ilk sürümünün çok kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşarak rekor kırmasından bu yana yapay zeka, iş dünyasında daha çok konuşulur oldu. İnovasyon ve teknoloji dünyasının en sıcak başlıklarından birine dönüşen yapay zekanın kullanım alanlarına ve sağlayacağı ekonomik değere ilişkin tahminler çoğaldı. Küresel danışmanlık şirketi McKinsey tarafından yapılan tahminler, üretken yapay zekanın yalnızca verimliliğe yönelik etkisinin küresel ekonomiye 2,6 trilyon ila 4,4 trilyon dolar arasında katkıda bulunacağına işaret etti.     Öyle ki 7/24 çalışabilen, duygulardan, önyargılardan, anlık kararlardan, bilişsel kör noktalardan etkilenmeyen, benzer durumlara yönelik farklı stratejileri analiz ederek en iyileştirilmiş kararları alabilen yapay zekanın iş dünyasında CEO’ların yerini dahi alabileceği tartışılmaya başlandı. Open AI destekli OKR asistanını dünyada en kapsamlı kullanan Twiser'ın CEO'su Ongun Demirler, konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.     Yapay zeka doğru karar almayı kolaylaştırabilir    Artık son kullanıcılar tarafından da deneyimlenebilen yapay zekanın büyük potansiyeli, bazı meslek grupları için işini kaybetme, bazı sektörler için de geri planda kalma korkusu yarattı. Ancak yapay zeka, her sektörde verimliliği artırabilme potansiyeli taşıyor. İşletmelerin başarıya ulaşabilmesinin önemli etkenlerinden biri olan stratejik hedef belirleme konusu da yapay zekanın potansiyeliyle iyileştirilebilecek başlıklar arasında sıralanıyor. Ölçeği zamanla büyüyen işletmeler, her bir çalışan ve departmanın başarısını, Türkçeye “Hedefler ve Anahtar Sonuçlar” olarak çevrilen OKR metodolojisini kullanarak belirlemeyi tercih ediyor. Yapay zeka tam da bu noktada devreye girebiliyor. 

OKR nedir? OKR ne işe yarar? 

İngilizcede Objectives and Key Results tabirinin baş harflerinden oluşan OKR, işletmelerin hedeflerini belirlemelerini, izlemelerini ve bu hedefler doğrultusunda elde ettikleri başarıları ölçmelerini kolaylaştıran bir yönetim aracı. Yine de bir işletmede, her kademede OKR belirlemek ve belirlenen hedeflere dair başarıyı ölçmek her zaman kolay olmayabiliyor.

OpenAI gibi şirketler tarafından geliştirilen dil modellerinin eğitilmesiyle oluşturulan yapay zeka destekli OKR asistanları, hedef ve anahtar sonuç belirleme sürecinde çalışanın rolünü, şirketin stratejisini, küresel OKR ölçütlerini göz önünde bulundurarak gerçekçi hedefler belirlemeyi kolaylaştırıyor.      Yapay zeka, OKR belirlerken şirketlere yol gösteriyor    OpenAI OKR Asistanı, işletmelerin hedef belirlerken yaşadıkları zorlukları aşması için geliştirilen bir araç olarak, şirkete özel hedef ve amaç belirleme konusunda rol oynuyor. İşletmeler, yapay zeka destekli OKR asistanlarını kullanarak daha başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Yapay zeka, şirketlere OKR belirlerken şu açılardan yol gösteriyor:    Veriye dayalı hedefler: Yapay zeka ile güçlendirilmiş OKR asistanı, sektörün en iyi uygulamalarını, çalışan modellerini analiz ederek işletmelere veriye dayalı ve gerçekçi hedefler sunuyor. Bu sayede işletmeleri, doğru hedefler için doğru çalışma biçimleri izleyerek sektörlerinin öne çıkan şirketleri arasına isimlerini yazdırabiliyor.

Kişiselleştirilmiş yaklaşım: Yapay zeka, OKR belirlenen çalışan ve departmanın özelliklerini değerlendirebiliyor. Rolleri temel alarak kişiselleştirilmiş öneriler sunan yapay zeka, çalışanların gerçekçi bir biçimde belirlenmiş amaçlara ulaşmasına, bu sayede motivasyonlarını koruyarak daha başarılı çalışanlara dönüşmesine aracı oluyor.

Başarı artışı: Hem organizasyon için hem de çalışanlar için doğru hedef belirlemek, daha yüksek motivasyon ve daha yüksek iş başarısı anlamına geliyor. Bu sayede çalışan bağlılığı artarken, işletmeler de hedeflerini gerçekleştiren ve anahtar sonuçlara ulaşan ekipleriyle daha stratejik kararlar alabiliyor. Yapay zeka desteğiyle belirlenen OKR’lara uyum, kârlılık, istikrarlı büyüme, artan pazar payı gibi sonuçları beraberinde getirme potansiyeli taşıyor.     Beş şirketten üçünün yapay zekayı en az bir iş fonksiyonunda kullandığına, beş şirketten ikisinin ise yapay zeka yatırımlarını artırmayı düşündüğüne yönelik veriler, akılcı hedeflere verimli bir yaklaşımla koşan şirketlerin OKR belirleme dahil iş süreçlerinin pek çoğuna yapay zekayı dahil ederek yapay zekadan doğru şekilde yararlanmayı hedeflediğini kanıtlıyor.  

LC Waikiki’den Türkiye’de bir ilk daha: Hızlı Kasa

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 10:20
LC Waikiki’den Türkiye’de bir ilk daha: Hızlı Kasa

Moda perakendeciliği, teknolojinin ilerlemesiyle evrim geçiriyor. “Müşteriyi memnun etmek ve iyi bir deneyim sunmak günün teknolojilerini fiziksel mağazacılığa adapte etmekten geçiyor“ diyen LC Waikiki Operasyonel Verimlilik, Süreç Geliştirme ve Yalınlaştırma Direktörü Cengiz Dörtoluk, fiziksel/dijital kombinasyonunu bir arada, doğru bir şekilde kullanmanın marka bağlığını da desteklediğini vurguluyor.

NTV’de yayınlanan Tekno Hayat programına konuk olan Dörtoluk ile markanın mağaza içi teknoloji uygulamalarını ve moda mağazacılığında müşteri deneyimini iyileştiren önemli trendleri konuştuk… Moda perakendeciliği ile teknolojinin arası nasıl? Teknoloji neden sizin için önemli? "Teknoloji inanılmaz bir hızla değişiyor, elbette moda perakendeciliği de bundan etkileniyor. Bugün markalar birbirinden farklı teknolojik yöntemler kullanıyor ve geleceğe yönelik planlamalar yapıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinde gelişmeler modanın gidişatını önemli ölçüde etkileyeceği aşikar. Teknoloji, mağazacılıktan tedarik zincirine, üreticiden tasarımcılara kadar sektördeki birçok alanı etkiliyor. Bizim sektörümüzde, müşterinin kapıdan içeri girmesini sağlamak çok önemli ama oradan mutlu bir şekilde ayrılması çok daha kritik, bunun için de onlara iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmak istiyoruz. Bu da ancak müşterimizi tanımak ve yönetmek, onların isteklerine uygun, doğru ürün ve hizmetlerini sunmakla mümkün. Tüm bunları da teknolojik çözümlerden faydalanarak yapmak mümkün. Müşteriyi memnun etmek ve iyi bir deneyim sunmak günün teknolojilerini fiziksel mağazacılığa adapte etmekten geçiyor. Fiziksel ve dijital kombinasyonunu bir arada doğru bir şekilde kullanmak marka bağlığını da destekliyor. "ÖRNEK OLACAK ŞEKİLDE İLK KEZ DENİYORUZ" Biz LC Waikiki olarak bunun farkındayız. Yeni yaklaşımları benimseyerek mağazalarında teknolojik çözümleri uygulayan ilk markayız. Başarımızın sırrı da burada aslında. Türkiye’nin moda perakende lider markası olarak teknoloji konusunda öncüyüz. Liderliğin getirdiği bakış açısı ve sorumluluk ile teknolojik uygulamaları hem müşteriye hem de sektördeki diğer markalara da örnek olacak şekilde ilk kez deniyoruz."

Mağazalarınızda teknolojik çözümler olarak neler yapıyorsunuz? İnovatif çözümlerinizden bahseder misiniz?

"Mağazalarımızda teknolojiye dayalı pek çok inovatif çözümümüz var. Müşteriyi odağa koyduğumuz bu çözümlerimizden örnek verecek olursam: Self Servis (Mağaza İçi Danışma Ekranları):

Bu interaktif dokunmatik ekranlar sayesinde müşteriler bir satış danışmanından yardım almak zorunda kalmadan fiyat, beden, renk ya da farklı mağaza stoğu sorgulayabiliyor ya da ürününü kombinleyeceği seçenekler bulabiliyorlar. Bi Tık'la Kabinde Uygulaması:

Giysi denemek genellikle alışveriş deneyiminin önemli bir parçası hatta birçok insanın mağazaya gelme nedeni, fakat bu süreç kimi zaman zorlayıcı olabiliyor.

Bi Tık’la Kabinde uygulaması bu süreci daha konforlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Müşteriler, kabinde denedikleri ürünlerin farklı beden/renk seçeneklerini, hatta kombin ve benzer ürün önerilerini kabin içerisinde konulan dijital ekranda inceleyip kabinde denemek için satış danışmanlarına talep oluşturabiliyor ve ürünlerin kabinden hiç çıkmadan kendilerine gelmesini sağlıyor.

Mobil Asistan Uygulaması:

Aradığınız ürünü ya da bedeni mağazamızda bulamadıysanız Mobil Asistan yardımınıza yetişiyor. Ürünün barkodu, satış danışmanı tarafından mobil cihaza tanıtılıyor ve satın alma işlemi gerçekleştiriliyor ve ürün ister mağazaya isterseniz de evinize geliyor.

Böylece farklı şubeleri dolaşmak ya da aklınızdaki üründen vazgeçmek zorunda kalmıyorsunuz. Ve son olarak, Hızlı Kasa. Bizim farklı noktalarda kullandığımız ama Türkiye’de moda perakendeciliğinde hiç görülmeyen bir uygulama. Hızlı Kasa’yı 2021 yılından itibaren belirli mağazalarımıza getirerek bu sistemi uygulamaya geçen Türkiye’deki ilk hazır giyim perakende markasıyız. Yurt içi mağazalarımızda haftalık 11 milyon ziyaretçi ağırlıyor, toplam 70 saniyede gerçekleştiriyoruz. Diğer perakendecilere göre bu kadar yoğun bir ziyaretçi trafiğinde bile sektörümüzde en hızlı işlem alan markalardan biriyiz. Buna rağmen Hızlı Kasa gibi yeni yöntemler geliştiriyor, böylece müşterinin hayatını kolaylaştırıyoruz. Şu anda 10 mağazamızda 21 Hızlı Kasa ile hizmet veriyoruz.

Yakın zamanda mağaza sayımız 20’ye çıkacak ve önümüzdeki dönemde bu uygulamamızı adım adım Türkiye’nin dört bir yanında yaygınlaştıracağız.

Yurt dışı tarafında da RFID entegrasyonu ile birlikte ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak 2024 yılında Hızlı Kasa’yı devreye almayı planlıyoruz." Hızlı Kasa gibi teknolojiler müşterilere ve size ne kazandırıyor? Altyapısı nasıl?

Günümüz dünyasında, online alışverişin de çok fazla hayatımızda olmasıyla, insanlar alışveriş deneyiminde hıza daha çok önem veriyor. Müşterilerimizi online alışveriş yerine halen mağazaya getiren bir motivasyon var, bu; gözüyle görme, kumaşa dokunma, ürünü deneme isteği gibi çeşitlenebiliyor. Her ne kadar müşterimiz mağazaya gelmeyi tercih etse de ona artık eskisinden farklı bir deneyim sunmamız gerekiyor. Bizler değişiyoruz, dünya değişiyor, mağazalarımızın da bu değişime ayak uydurması gerekiyor.

Müşterinin kasa sırası beklemeden, kasiyere bağlı kalmadan kendisinin ödemesini yapma seçeneği. Elbette farklı noktalarda karşılaştığımız, artık alışmaya başladığımız bir teknoloji. Ancak, bizim kattığımız değer, bu teknolojiyi ilk kez hazır giyim perakendeciliğiyle buluşturmak hem sektör hem de müşteri tarafı için değerli, kullanılan bir ürün haline getirmek. Uygulamanın altyapısına gelecek olursak, Hızlı Kasa’yı perakende için uygun hale getiren ve bizim kullandığımız teknoloji RFID. Bunun sayesinde, ürünün etiketi bizzat müşteri tarafından kasaya okutuluyor ve ödeme işlemi hızlıca gerçekleştirilebiliyor. Bu da müşterinin Hızlı Kasa’da eforunu minimalize ediyor ve kullanım kolaylığı sayesinde müşteriyi memnun ediyor.

RFID teknolojisi, ürünü bir çip yardımı ile işaretlememizi ve ihtiyaç durumunda takip edebilmemizi de sağlıyor. Bu teknoloji kasalarda sağladığı hız avantajına ek olarak, gecelerce süren stok sayımlarımızı birkaç dakikaya indirmek, ürünün mağazanın hangi konumunda daha iyi sattığını takip gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Yani Hızlı Kasa’nın müşteriye daha hızlı ve daha iyi bir deneyim yaşatmanın yanı sıra, kasa sırası nedeniyle mutsuz olan müşteriyi geri kazanma, operasyonel işin hızlıca tamamlamasına bağlı verimlilik artışına da katkısı büyük." Peki kullanıcılar bu özelliği sevdi mi?

Evet, Hızlı Kasa çok sevildi ve aldığımız veriler uygulamanın müşterini alışkanlıklarını kısa sürede değiştirdiğini ve memnuniyeti gösterdi. Kullanım oranları son 4 ay içerisinde %35 artış da bize bunun sadece deneyim değil gördüğü faydadan pozitif bir davranışa döndüğünü gösteriyor.

İşlem sayısı yarım milyonu geçmiş, günlük ortalama işlem adedi ise 3200’e ulaşmış durumda. Sistemin uygulamaya geçirildiği LC Waikiki mağazalarında gerçekleştirilen Memnuniyet Araştırması da Hızlı Kasa kullanıcılarının alışveriş deneyimlerinden oldukça memnun kaldığını gösteriyor. Uygulamanın genel memnuniyet puanı ortalaması 9,61 Hızlı Kasa’yı kullanan müşterilerin yüzde 94'ü, bu uygulamanın LC Waikiki markasına olumlu bir etkisi olduğunu düşünüyor.

Bu sayede mağazanın daha kaliteli, alışveriş kolaylığı sunan ve profesyonel olduğunu ifade ediyor.

Aynı zamanda, Hızlı Kasa’dan işlem yapan müşterilerin %91'i bu uygulamanın mağazada çok gerekli olduğunu ve mutlaka görmek istediklerini belirtiyor. Hızlı Kasa’yı planlarken alarm sökme konusu bizi ilk etapta biraz düşündürmüştü. Doğrusunu isterseniz, bunun bir bariyer olabileceğini düşünüyorduk. Ama müşterilerimiz alarm sökme kısmını bile sevdi; hatta bizden daha iyi alarm söküyorlar." Ar-Ge mutfağınızdan başka nasıl teknolojiler çıkacak? Planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

"Az önce bahsettiğim uygulamalar, teknolojimizin görünen yüzü. Arka planda sayısız ar-ge ve inovasyon çalışması sürekli devam ediyor. Hızlı Kasa, Mobil Asistan, Self Servis ve Bir Tık'la Kabinde gibi tüm teknoloji tabanlı hizmetlerimizi, müşterilerimizin alışveriş deneyimini daha akıcı, kişiselleştirilmiş ve sorunsuz hale getirmek amacıyla aldığımız geri bildirimler ile optimize ediyor ve geliştiriyoruz. Şu an üzerinde çalıştığımız bir diğer proje de; yine kasada bekleme süresini azaltmaya yönelik çözüm sepetimize dahil olacak Cepte Kasa mobil uygulaması. Bu uygulama, müşterilerimizin kayıtlı kredi kartı ile cep telefonu üzerinden ödeme yapabilmelerini sağlayacak. Fiziki mağaza ağı gücümüzü, online satış kanalıyla birleştirerek müşteri deneyimini daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda ödeme araçları, iade süreçleri gibi müşteriye daha fazla fayda sağlayacak projeler üzerinde çalışıyoruz.

Bütün uygulamalarımızı online’a taşıma yolculuğumuzla kâğıdın hiç kullanılmadığı, mağazada ve ofislerde bilgisayarın dahil görülmediği her şeyin mobilden yapıldığı bir mağazacılık hayal ediyoruz ve müşterimize mükemmel bir deneyim yaşatma arzusuyla çalışıyoruz. Amacımız her bir müşterimizin mağazalarımızı ziyaret ettiğinde kendini özel ve değerli hissettiği bir atmosfer yaratmak ve akılda kalıcı bir deneyim sunmak.

Özetle, biz LC Waikiki olarak, teknolojinin gücünü insan odaklı bakış açımızla bir araya getiriyoruz."

Instagram Reels'ta para kazanma dönemi: Özellik Türkiye'de yayında (Instagram'dan nasıl para kazanılır?)

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 10:07
Instagram Reels'ta para kazanma dönemi: Özellik Türkiye'de yayında (Instagram'dan nasıl para kazanılır?)

Instagram'da Reels videolar üzerinden para kazanma dönemi resmen başladı. İçerik üreticiler dikey videolarına gönderilen hediyeler üzerinden para kazanabilecek. Peki Instagram'dan nasıl para kazanılır, şartlar neler? İşte ayrıntılar...

İçerik üreticileri, Instagram'da Reels olarak bilinen dikey videolardan para kazanma özelliğini artık Türkiye'de kullanabilir.
Özellik sayesinde bir kullanıcı beğendiği, takip ettiği bir içerik üreticisinin Reels videosuna 20 TL ile 200 TL değişen fiyat aralığında hediyeler gönderebilecek.
Bu özelliği kullanabilmek için karşılamanız gereken şartlar şöyle; Profesyonel hesapta olmanız 18 yaş ve üzeri olmanız Para kazanma politikalarına uygun olmanız En az 5000 takipçiye sahip olmanız gerekli.
Özelliğin artık Türkiye'de yayında olduğu ancak kademeli olarak yakın zamanda herkes için çıkış yapacağı belirtildi.

Threads'ten yeni özellik: Gönderi düzenleme seçeneği test ediliyor

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 09:30
Threads'ten yeni özellik: Gönderi düzenleme seçeneği test ediliyor

X yani eski adıyla Twitter'a rakip olarak çıkış yapan Threads, kullanıcıların paylaştıkları gönderileri düzenleyebilme özelliğini test ediyor.

Threads, paylaşılan gönderileri düzenleme özelliğini test ediyor. Geliştirici Alessandro Paluzzi'nin bildirdiğine göre, Meta'nın Threads için geliştirilmekte olan düzenleme seçeneği gönderileri yayınladıktan sonraki beş dakika içinde düzenlemenize izin verebilir. Instagram başkanı Adam Mosseri, uygulamanın Temmuz ayındaki lansmanından kısa bir süre sonra bir düzenleme işlevinin potansiyel özellikler listesinde olduğunu doğruladı. Test aşamasında olduğu belirtilen bu özelliğin yakın zamanda tüm kullanıcılar için kullanıma sunulması bekleniyor.
Dünden önceki günNTV

X (Twitter), çevre özelliğini kaldırıyor

Tarafından: NTV
23 Eylül 2023 at 17:00
X (Twitter), çevre özelliğini kaldırıyor

X yani eski adıyla Twitter'da Instagram'ın "yakın arkadaşlar" özelliğine benzeyen "Çevre" özelliği sayesinde kullanıcılar yakın arkadaşlarının görebileceği şekilde gönderi paylaşabiliyordu., X'in "Circle" özelliğini yakın zamanda kaldıracağı öne sürüldü.

X üzerinde kullanıcılar Circle özelliği sayesinde paylaştıkları gönderileri bu işleve ekledikleri kullanıcıların görmelerini sağlıyordu. 

Sosyal medya platformu X, "Circle" özelliğini kullanıma kapatmaya hazırlandığı kaydedildi.

31 Ekim'den itibaren bu özelliğin kullanılamayacağı belirtildi. 

Çin 10. fırlatmada başarısız oldu

Tarafından: NTV
23 Eylül 2023 at 16:46
Çin 10. fırlatmada başarısız oldu

Çin'de özel bir şirket tarafından geliştirilen taşıyıcı roket CERES-1 ile yapılan uydu fırlatışı ilk kez başarısız oldu. Şirket daha önce 9 başarılı fırlatma gerçekleştirmişti.

Çin'de geliştirilen taşıyıcı roket CERES-1 ile yapılan uydu fırlatışı ilk kez başarısız oldu. Gobi Çölü'nden fırlatılan roketin, taşıdığı uyduyu planlanan yörünge konumuna taşıyamadığı bildirildi. Roketin "uçuş performansında anormallik" tespit edildiği, hatanın sebebinin soruşturulduğu kaydedildi. Bu, CERES-1 roketiyle yapılan 9 başarılı fırlatışın ardından gelen ilk başarısız taşıma görevi oldu.

ASELSAN, 2023'te 4 milyar dolarlık iş anlaşması yaptı

Tarafından: NTV
23 Eylül 2023 at 11:45
ASELSAN, 2023'te 4 milyar dolarlık iş anlaşması yaptı

ASELSAN Genel Müdürü Akyol, şirketin 2023 yılında 4 milyar dolarlık iş anlaşması yaptığına işaret ederek, büyümenin ve faaliyetlerindeki gelişmenin devam edeceğini söyledi.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ASELSAN 10. Olağanüstü Genel Kurul toplantısında şirket pay sahiplerinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. "Özellikle Avrupa ithalatçılarını etkileyen ve 1 Ekim'de başlayacak sınırda karbon düzenlemesi mekanizması hakkında bir çalışma var mı?" sorusuna karşılık Akyol, karbon konusu ile ilgili tedarik biriminin çalışmalarda bulunduğunu söyledi. "BÜYÜYEREK DEVAM EDİYORUZ""Son açıklanan finansal tablolarda yer alan 2,5 milyar lira olan nakit akışının sebebi nedir? ASELSAN'ın hisse geri alım programı planı var mı?" soruları üzerine Ahmet Akyol, "Nakit konusunda yılbaşından bugüne 4 milyar dolarlık iş imzası gerçekleştirildi. Büyüyerek devam ediyoruz. Bu büyümeyle birlikte faaliyetlerimiz de gelişmeye devam edecektir. Hisse geri alım programına ilişkin olarak ASELSAN'ın büyüyen faaliyetleri ile gerçek değerini ortaya koyacağız. Pay sahipleri bu gelişmeleri daha yakından izleyecektir." dedi. ASELSAN Mali Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Yunus Poyraz da "ASELSAN olarak yıl sonu enflasyonu muhasebesi kapsamında varlıkların yeniden değerlendirilmesi ve değer artışı olarak yansıtılması planlanıyor mu?" sorusuna, "Bu konuda her türlü hazırlığı yapıyoruz. Devletimiz böyle bir karar verirse hazır durumdayız." yanıtını verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: 70'i aşkın astronot Türkiye'ye gelecek

Tarafından: NTV
23 Eylül 2023 at 09:24
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: 70'i aşkın astronot Türkiye'ye gelecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin, Uzay Kaşifleri Derneğinin düzenlediği Planetary Congress etkinliğine ev sahipliği yapacağını belirterek, "Etkinlik kapsamında Türkiye, 5 gün boyunca, 70'i aşkın dünyaca ünlü astronotu ağırlayacak." ifadesini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yazılı açıklamasında, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezinin (GUHEM), Uzay Kaşifleri Derneğinin (Association of Space Explorers- ASE) düzenlediği Planetary Congress etkinliğine ev sahipliği yapacağını bildirdi. Uzay meraklılarının GUHEM'de gerçekleştirilecek kongrede bir araya geleceğini belirten Kacır, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, 5 gün boyunca, 70'i aşkın dünyaca ünlü astronotu ağırlayacak. Dünyada ün yapmış astronot ve kozmonotların da katılacağı Planetary Congress etkinliği için Türkiye'nin seçilmesi, Milli Uzay Programı'nın meyvelerinin toplaması bakımından önemli. Bütün uzay meraklılarını bekliyoruz. Gençlerimizin, hayallerinin peşinden gitmeleri, geleceğin uzay yolcularının onların arasından çıkacağını bilmeleri gerekiyor. Geleceğin Aziz Sancar'ları, milli teknolojinin genç neferleri arasından yetişiyor. Biz de gençlerimize ve uzaya ilgi duyan milletimize her zaman söylediğimiz gibi sizlerle birlikteyiz, desteklerimizle her zaman yanınızdayız." Kacır, Türkiye'nin, Milli Uzay Programı doğrultusunda uzaya dair gelecek vizyonunu ortaya koyduğunu vurguladı. Türkiye Yüzyılı'nı inşa ederken ülkenin uzay alanındaki yetkinliklerini daha da ileriye taşımak istediklerine dikkati çeken Kacır, "Orta Vadeli Program'da da Milli Uzay Programı çerçevesinde izleyeceğimiz politikayı vurguladık. Program çerçevesinde, Türkiye'deki uydu geliştirme ve pazarlama faaliyetlerini koordine ederek, nano ve mikro uydu ile mega takım uydu gibi yeni teknolojik alanlarda AR-GE ve ürün geliştirme çalışmalarını gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı. 25-29 EYLÜL'DE GUHEM'DE ULUSLARARASI DEV BULUŞMA Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre de Türkiye'nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM'deki kongre, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle organize edilecek. Etkinlik kapsamında GUHEM ve Bursa Business School organizasyonuyla kente gelecek 70'ten fazla astronot 5 gün boyunca birbirinden önemli etkinliklerde yer alacak. 25-29 Eylül'de gerçekleştirilecek kongrede uzayda yaptıkları çalışmalarla adını duyurmuş astronot ve kozmonotlar uzay farkındalığını artırmak için çalışmalarda bulunacaklar. ASTRONOTLAR BİLGİ VE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞACAK Kongrede, Artemis II göreviyle Ay yörüngesine gidecek aracın pilotu Amerikalı Astronot Victor J. Glover'dan, iki görevde uzayda toplamda 191 gün kalmış Çinli Fei Junlong'a, uzayda 747 gün geçiren Rus Kozmonot Sergei Andeev'den, eski Kanada Genel Valisi Astronot Julie Payette'e kadar 19 ülkeden 70'in üzerinde astronot ve uzay çalışmaları konusunda öncü isimler yer alacak. Uzay konusunda dünyanın en prestijli isimlerini bir araya getirecek olan etkinliğin teknik oturumları, BTSO tarafından hayata geçirilen iş dünyasının eğitim ve gelişim merkezi Bursa Business School Uludağ Kampüsü'nde gerçekleştirilecek. 25 Eylül Pazartesi günü düzenlenecek açılış organizasyonunun ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türksat CEO'su Hüseyin Ertok, Plan-S CEO'su Tugay Güzel, TÜBİTAK Uzay Enstitü Müdür Yardımcısı Alime Yıldırım ve Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu gibi önemli isimler teknik oturumlarda bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. TÜRKİYE'NİN İLK UZAY YOLCULARI DA KATILIYOR Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever de etkinlikler kapsamında Türkiye'nin "Gelecek Projeksiyonu" oturumu kapsamında uzay meraklılarıyla buluşacak. Ayrıca "Yeni Uzay Ekonomisi" ile "Yer Yörüngesi ve Ötesinde Çalışmalar" oturumlarında da Michael Lopez Alegria, Thomas Marshburn, Fei Junlong, John D. Olivas, Anton Shkaplerov, Denis Matveyev ve Sergey Korsakov gibi dünyaca ünlü astronotlar yer alacak. KONGRENİN ANA TEMASI "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR" Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Bursa'da gerçekleştirilecek organizasyonun teması ise "İstikbal Göklerdedir" olacak. Tema, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözünden yola çıkılarak belirlendi. Ülke açısından da tarihi bir kongre niteliğindeki organizasyonda 5 gün boyunca uzayla ilgili yapılacak teknik oturumların yanı sıra bilim ve toplum etkinlikleriyle, seminerler, söyleşiler ve çevrimiçi platformlarda öğrenci buluşmaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek. ASTRONOTLAR, VATANDAŞLARLA BULUŞACAK 27 Eylül'de GUHEM'i ziyaret edecek astronotlar ayrıca "Bilim-Toplum" etkinlikleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda vatandaşlar ve öğrencilerle bir araya gelecekler. Açıklamada görüşlerine yer verilen, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, etkinliğe ilişkin şunları kaydetti: "Bu dev kongre, gençlerimizin de uzay ve havacılık alanındaki farkındalıklarını artırmamız açısından büyük önem taşıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında 'İstikbal Göklerdedir' ana temasıyla ev sahipliği yapmaya hazırlandığımız kongrenin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

SpaceX Türkçe bilen personel arıyor: Saati 24 dolara müşteri danışmanı

Tarafından: NTV
23 Eylül 2023 at 09:07
SpaceX Türkçe bilen personel arıyor: Saati 24 dolara müşteri danışmanı

Amerikalı milyarder Elon Musk’ın uydu internet hizmeti Starlink, Türkiye'de faaliyet göstermek için gün sayıyor. Şirket, saati 24 dolardan Türkçe bilen personel alımı için iş ilanları yayınlamaya başladı.

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın uydu internet hizmeti Starlink, Türkiye’den kullanıcıların erişimine açılmak için gün sayıyor. Konu son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’ta Musk ile yaptığı görüşmede gündeme gelmişti. Erdoğan-Musk görüşmesinden sonra Starlink hizmetini sunan SpaceX şirketi, Türkiye’de operasyonlara başlamak için resmi talepte bulundu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileriyle yapılan görüşmenin ardından gerekli izinlerin kısa sürede çıkması bekleniyor.

TÜRKÇE BİLEN PERSONEL ARIYOR Türkiye operasyonları için ilan açan şirket, müşteri destek sorumlusu arıyor. İlanda görev tanımı, "Müşterilere donanım veya yazılım sorunları için teknik destek sağlamak." olarak belirtildi. En az lise diploması ve bir yıl deneyim aranan pozisyona başvurabilmek için ABD’de çalışma vizesine sahip olmak şart.  Açılan ilanda işe kabul edilenlere saatlik 22 dolardan 24,5 dolara maaş verileceği belirtildi. 

SpaceX'in ilanında öne çıkan ve aranan özellikler: -Lise diploması veya denklik belgesi -Ön saflarda müşteri destek rolünde 1 yıldan fazla deneyim -İyi derecede İngilizce ve Türkçe  -Tatillerde çalışmaya müsait olmalı -Aşağıdaki vardiyaların bir veya daha fazlasında günde 10-12 saat çalışmaya uygun olmalıdır: 1. vardiya: Alternatif Hafta İçi Programı (06:00 – 18:00) Pazartesi - Perşembe / Pazartesi - Çarşamba 1. vardiya: Alternatif Hafta Sonu Programı (06:00 – 18:00) Perşembe -Pazar / Cuma - Pazar 3. vardiya: Alternatif Hafta İçi Programı (18.00 – 06.00) Pazartesi-Perşembe / Pazartesi-Çarşamba 3. vardiya: Alternatif Hafta Sonu Programı (18.00 – 06.00) Perşembe -Pazar / Cuma-Pazar STARLİNK UYDUSU NEDİR, NE İŞE YARAR? 

Starlink, SpaceX'in dünyanın yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini kolaylaştırmak için yıllardır üzerine çalıştığı uzay tabanlı bir sistem olarak biliniyor. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlıyor. 

Temmuz 2023 itibarıyla uzayda 4 bin 519 Starlink uydusunun bulunduğu kaydedildi.

SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması hedefleniyor.

STARLİNK'İN TÜRKİYE FİYATI NE?

Starlink'in Türkiye'de uygulayacağı ücret politikası ise henüz belli değil.

AB'den Intel'e 376 milyon euro ceza

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 15:10
AB'den Intel'e 376 milyon euro ceza

Avrupa Birliği (AB), ABD firması Intel'e çip piyasasında rekabet kurallarını ihlal ettiği için 376 milyon 360 bin euro para cezası verdi.

AB Komisyonu, ABD merkezli çip üreticisi Intel'e piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle "yeniden" para cezası verilmesi kararı alındığını açıkladı. Açıklamada, Intel'in AB anti tröst kurallarını ihlal ederek rakiplerini ilgili pazardan dışlamaya yönelik uygulamalarda bulunduğu belirtilerek, para cezası kararının Intel'in 2002 ile 2006 yılları arasında bilgisayar üreticileri Hewlett Packard, Acer ve Lenovo'ya rakip firmaların merkezi işlemcilerini piyasaya sürmelerini geciktirmek ve satış kanallarını sınırlandırmak için yaptığı ödemeler nedeniyle alındığı ifade edildi. AB Komisyonu, 2009'da ABD'li Intel firmasına bilgisayar üreticilerine indirimler uygulayarak piyasada rekabeti engelleyici davranışlar sergilediği gerekçesiyle 1,06 milyar euro ceza vermişti. Intel bu cezaya karşı hukuki mücadele başlatmıştı. AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan AB Genel Mahkemesi, 2022’de Intel'e 13 yıl öncesinde 1,06 milyar euroluk para cezası uygulayan Komisyon kararının iptaline hükmetmişti. Mahkeme, Komisyon'un Intel'e yönelik para cezasına ilişkin incelemesinin eksik olduğu, firmanın uyguladığı indirimlerin rekabeti engelleyici etkilere sahip olup olmadığı konusunda gerekli yasal standartların yerine getirilmediğine karar vermişti. AB Komisyon, yeni para cezasıyla söz konusu rekabet dosyası kapsamında değişiklikler yapmış oldu. AB'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

Osiris-Rex Dünya'ya dönüyor: Evrenin kökeni hakkında bilgi verecek

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 13:49
Osiris-Rex Dünya'ya dönüyor: Evrenin kökeni hakkında bilgi verecek

NASA'nın Osiris-Rex kapsülü Pazar günü bir tüfek mermisinin 15 katından yüksek bir hızla Dünya atmosferine girecek. Uzay kapsülü, Bennu asteroidinden alınan örnekleri taşıyor ve evrenin kökenine dair sorulara cevap vermesi bekleniyor.

Osiris-Rex atmosfere girerken gökyüzünde bir ateş topu oluşturacak, ancak bir ısı kalkanı ve paraşütler inişi yavaşlatacak ve onu Utah'ın Batı Çölü'ne indirecek. Kapsül, evrenle ilgili soruları yanıtlamayı vaat eden dağ büyüklüğünde bir uzay kayası olan Bennu asteroitinden alınan örnekleri taşıyor. Araştırmanın baş yazarı Prof Dante Lauretta, "Bennu'dan alınan 250 gramlık örnekleri Dünya'ya geri getirdiğimizde, gezegenimizden önce var olan materyallere, hatta belki de Güneş Sistemimizden önce var olan bazı taneciklere bakıyor olacağız" dedi.Lauretta "Başlangıçlarımızı birleştirmeye çalışıyoruz. Dünya nasıl oluştu ve neden yaşanabilir bir gezegen oldu, okyanuslar suyunu nereden aldı, atmosferimizdeki hava nereden geldi ve en önemlisi kaynağı nedir gibi sorulara cevap arıyoruz." ifadelerini kullandı.  Yaygın düşünce, pek çok temel bileşenin, gezegenimize tarihinin erken dönemlerinde, çarpan asteroit yağmuru sırasında geldiği yönünde. Bennu'nun parçalarını elde etme arayışı, 2016 yılında NASA'nın Osiris-Rex sondasını 500 metre genişliğindeki nesneye doğru fırlatmasıyla başladı. 

Bilim insanları tarih verdi: Kıtasal yıkıma neden olacak Bennu dünyaya 24 atom bombası gücüyle çarpabilir

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 11:31
Bilim insanları tarih verdi: Kıtasal yıkıma neden olacak Bennu dünyaya 24 atom bombası gücüyle çarpabilir

ABD Uzay ve Havacılık İdaresi'nın (NASA) Dünya için en tehlikeli astreoidler arasında gösterdiği Bennu'ya ilişkin yeni bir çalışma yapıldı. Gökbilimciler, Bennu'nun Dünya'ya yeryüzünde şimdiye kadar denenen en güçlü atom bombası olan Sovyetler Birliği'nin Çar bombasının 24 katı bir enerji ile çarpacağını hesapladı. Araştırmacılar olayın hangi tarihte gerçekleşebileceğini de hesapladı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 510 metre uzunluğundaki bir asteroid olan ve adını antik Mısır'ın kuş tanrısından alan Bennu'nun felaketle Dünya'ya çarpmasını önlemek için 7 yıl uğraştı.
Bennu'nun Dünya’ya çarpma ihtimali sadece 2 bin 700'de bir, yani bir insanın yıldırım çarpması ihtimalinin beş katından fazla olsa da, NASA ekibi yine de onu bilinen en tehlikeli asteroidler arasında kategorize etti.
Ancak, araştırmacılar en kötü senaryoda, Bennu’nun bin 200 megatonluk bir enerjiyle Dünya'ya çarpacağını açıkladı. Bu enerji ise şimdiye kadar yeryüzünde patlatılmış en büyük atom bombasının (Sovyetler Birliği'nin Çar bombası) 24 katı bir güce eşdeğer olacak.
Bilim insanları, ayrıca eğer Bennu Dünya’ya çarparsa yeryüzündeki 1,2 gigatonluk etkisini bu Pazar gününden 159 yıl sonra, 24 Eylül 2182'de göstereceğini hesapladı.
Diğer taraftan Bennu, 66 milyon yıl önce Yucatan'a çarparak dinozorları öldüren 10 km çapındaki astreoidin boyutlarına yakın olmasa da, gökbilimciler Bennu’nun Dünya'ya çarpması halinde kıtasal yıkıma neden olabileceğine inanıyor.
NASA, OSIRIS-REx uzay aracını 8 Eylül 2016'da asteroitle buluşmak üzere gönderdiğinde, görevinin bir parçası da Bennu'yu 2018'den 2020'ye kadar iki yıl boyunca izleyerek gelecekteki yolunu daha iyi hesaplamak için veri toplamaktı.
NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'ndan Davide Farnocchia, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bennu'nun yörüngesi hakkındaki bilgilerimizi 20 kat arttırdık. NASA,  Bennu'nun yörüngesindeki son risk hesaplamalarını 2135'teki bir sonraki Dünya'ya yakın geçişi sırasında, yani olası çarpışmasından yaklaşık 47 yıl önce yapacak. Bunu 2135 yılında kesin olarak öğreneceğiz." dedi.
Bununla birlikte, araştırmacılar Bennu'nun, adaşı olan yaratılış ve yeniden doğuş tanrısından farklı olarak, Güneş Sistemi’nin doğuşu hakkında önemli bilgilere sahip olduğunu düşünüyor. NASA'nın OSIRIS-REx aracı, Güneş Sistemi’nin erken dönemlerine ait bir tür zaman kapsülü olan antik asteroidin haritasını çıkarmak ve bu materyalden nadir örnekler toplamak için gerekli araçlarla donatılmış olarak Bennu'ya gitti.
Bu Pazar günü OSIRIS-REx, Bennu görevinden 250 gramlık bir yükü Dünya'ya geri bırakacak ve sonda Dünya yüzeyinin yaklaşık 780 km üzerinden geçerek bir sonraki asteroit buluşma görevine doğru ilerleyecek.
Princeton Plazma Fiziği Laboratuvarı'ndan astrofizikçi Hakeem Oluyesi örnekler hakkında ABC News'e yaptığı açıklamada, "Bu, erken Güneş Sistemi sırlarını açığa çıkaran saf ve bozulmamış bir materyal olacak." dedi.
NASA Genel Merkezi'nde Dünyaya Yakın Nesne Gözlemleri Programı program yöneticisi Kelly Fast ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“NASA'nın Gezegensel Savunma misyonu, Dünya'nın yakınına gelebilecek ve gezegenimiz için tehlike oluşturabilecek asteroitleri ve kuyruklu yıldızları bulmak ve izlemektir.'Bu çabayı, daha önce bilinmeyen nesneleri keşfetmek ve onlar için yörünge modellerimizi iyileştirmek için veri toplayan sürekli astronomik araştırmalar yoluyla yürütüyoruz.OSIRIS-REx misyonu, bu modelleri iyileştirmek ve test etmek için olağanüstü bir fırsat sunarak, Bennu'nun bundan bir yüzyıldan daha uzun bir süre sonra Dünya'ya yaklaştığında nerede olacağını daha iyi tahmin etmemize yardımcı oldu.”

Yapay zeka tavuk seslerini tercüme ediyor

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 16:42
Yapay zeka tavuk seslerini tercüme ediyor

Japon bilim insanları, tavukların sesini yapay zekayla tercüme etmenin yolunu bulduklarını iddia etti. Araştırmaya öncülük eden Tokyo Üniversitesi profesörü Adrian David Cheok "Bu bilim için büyük bir sıçrama! Ve bu sadece bir başlangıç." ifadelerini kullandı. Öte yandan Cheok bu teknolojiyi farklı hayvanlara da uyarlamak istediğini kaydetti.

Japon bilim insanları, yapay zeka sayesinde farklı tavuk seslerinin ne anlama geldiğini anlayabildiklerini söyledi.

YÜZDE 80 DOĞRULUKLA ANALİZ EDİYOR Araştırmacılar, tavukların seslerini analiz etmek için yapay zeka teknolojisi kullanarak açlık, korku, öfke, memnuniyet, heyecan ve sıkıntı gibi altı farklı duygusal durumu %80 doğrulukla tercüme edebileceklerini iddia ediyor.

"DİĞER HAYVANLARA DA UYARLAMAK İSTİYORUZ" Cheok, "Bu bilim için büyük bir sıçrama! Ve bu sadece bir başlangıç. Bu yapay zeka ve makine öğrenimi tekniklerini diğer hayvanlara da uyarlayabilmeyi ve hayvanlarla ilgili çeşitli sektörlerde inanılmaz bir zeka için zemin hazırlamayı umuyoruz. Hayvanların ne hissettiğini bilirsek onlar için çok daha iyi bir dünya tasarlayabiliriz." dedi.

80 TAVUĞUN 200 SAATLİK SES KAYDI ANALİZ EDİLDİ Cheok, tavukların duygusal durumları hakkında görüşlerini sunan sekiz hayvan psikoloğu ve veteriner cerrahtan oluşan bir ekiple işbirliği yaptı. Birlikte 80 tavuğun yaklaşık 200 saatlik ses kaydını analiz ettiler.

Bilim insanları yapay zekayı 100 saatlik kayıtlarla besledi ve her bir tavuk sesini duygusal bir durumla bağdaştırdı. Ardından 100 saatlik yeni tavuk seslerini yapay zekaya yüklediler ve teknoloji çoğu zaman tavukların duygusal durumlarını doğru bir şekilde tespit etti.

Apple telefon değil oyun konsolu yapmış: iPhone 15 Pro'nun oyun testi yapıldı

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 16:19
Apple telefon değil oyun konsolu yapmış: iPhone 15 Pro'nun oyun testi yapıldı

Çinli YouTuber Vincent Zhong, harici bir monitör kullanarak iPhone 15 Pro'da Resident Evil Village oynadı. Bu anları YouTube hesabından paylaşan içerik üreticisi sosyal medyayı salladı. Öte yandan Apple'ın iPhone 15 Pro'su Resident Evil Village oyununu çalıştırırken konsollardan bir farkı olmadığını ortaya koydu.

Apple'ın yeni cihazı iPhone 15 Pro geçtiğimiz hafta Steve Jobs Theater'da düzenlenen Wonderlust etkinliğiyle tanıtılmıştı.

Lansmanda iPhone 15 Pro serisinin bazı konsol oyunlarını oynatabileceği iddia edilmişti.

Çinli bir YouTuber olan Vincent Zhong, platform üzerinden yaptığı paylaşımda bu iddiaları doğruladı.

iPhone 15 Pro cihazını USB-C bağlantısıyla bir monitöre yansıtan Zhong, PlayStation 5 kontrol cihazını da telefonuna bağlayarak Resident Evil Village oyununu oynadı.

iPhone 15 Pro cihazının oyunu herhangi bir kasma veya donma olmadan oynattığı görüldü. ISINMA SORUNLARI YAŞANABİLİR Sosyal medyadaki kullanıcılar bu özelliği şaşkınlıkla karşılarken bazı kullanıcılar ciddi ısınma sorunları yaşanacağını düşünüyor. 

CS2 çıkış tarihini duyurdu: Counter Strike 2 ne zaman çıkacak?

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 15:03
CS2 çıkış tarihini duyurdu: Counter Strike 2 ne zaman çıkacak?

Oyunseverler tarafından merakla beklenen Counter Strike 2 (CS2), sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı bir paylaşımda "Gelecek Çarşamba ne yapıyorsunuz? ifadelerini kullandı. Peki CS2 ne zaman çıkacak? İşte ayrıntılar...

Oyunseverler Counter Strike 2'nin ne zaman çıkış yapacağını merak ediyordu.

X yani eski adıyla Twitter'daki CS2 resmi hesabından bir paylaşım yapıldı.

Bu paylaşımda "Gelecek Çarşamba ne yapıyorsunuz?" ifadeleri yer aldı.

Tüm bu gelişmelerin ardından sosyal medyadaki kullanıcılar CS2'nin 27 Eylül Çarşamba günü herkes için kullanıma sunulacağını öne sürdü. 

Starlink uydusu nedir, ne işe yarar? İşte SpaceX uydusu Starlink hakkında bilgiler

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 12:02
Starlink uydusu nedir, ne işe yarar? İşte SpaceX uydusu Starlink hakkında bilgiler

Starlink uydusu, teknoloji meraklıları tarafından merak edilen ve araştırılan projeler arasında yer alıyor. Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 2027 yılına kadar 12 bin uyduluk ağ kurmayı hedefliyor. Peki, Starlink uydusu nedir, ne işe yarar?

Starlink, SpaceX'in dünyanın yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini kolaylaştırmak için yıllardır üzerine çalıştığı uzay tabanlı bir sistem olarak biliniyor. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.2027'DE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması hedefleniyor.

Piyasa değeri 17 milyar dolara ulaşmıştı: NFT'ler çöp oldu

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 11:47
Piyasa değeri 17 milyar dolara ulaşmıştı: NFT'ler çöp oldu

Kripto borsasının bir zamanlar trendi olan NFT'lerin yüzde 79'u çöpe dönüştü. Piyasa uzmanlarından oluşan bir grubun raporuna göre 23 milyon yatırımcı artık hiçbir değeri olmayan NFT ürünlerini satın aldı. Piyasanın büyüklüğü 2021-2022 yıllarında 17 milyar dolara ulaşmıştı.

Binlerce koleksiyonun fiyatını inceleyen yeni bir araştırma NFT'lerin artık bir değerinin olmadığını ortaya koydu.

23 MİLYON KİŞİ DEĞERSİZ NFT'LERE SAHİP

NFT Scan ve CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, 73.257 NFT koleksiyonundan 69.795'inin piyasa değerinin bulunmadığı görüldü.

Yaklaşık 23 milyon kişinin bu değersiz varlıklara sahip olduğu kaydedildi.

NFT'ler, genellikle ethereum olmak üzere bir kripto paralara bağlı sanat eserlerinin veya koleksiyon parçalarının dijital temsilleridir ve her birinin kopyalanamayan benzersiz bir imzası vardır.

PİYASA BÜYÜKLÜĞÜ 17 MİLYAR DOLARA ULAŞMIŞTI

2021 ve 2022'de NFT piyasası büyük bir yükseliş yaşadı ve bir noktada aylık işlem hacmi 2,8 milyar dolara ulaştı. Piyasanın büyüklüğü bu yıllarda 17 milyar dolara ulaşmıştı.

YÜZDE 95 DEĞER KAYBETTİ

dappGambl'ın çalışmasına göre, şu anda NFT koleksiyonlarının yüzde 79'unun satılmamış olduğu ve arzın talepten fazla olması sebebiyle ölü bir piyasa yarattığı belirtildi.

NFT koleksiyonları oluşan piyasada yüzde 95 değer kaybetti.

NEREDEYSE YARISININ DEĞERİ 5-10 DOLAR ARALIĞINDA Daha düşük değerli, daha az önemli projeler filtrelense bile, çoğu koleksiyon bugün çok az değere sahip.

Piyasa değerine göre ilk 8.850 koleksiyonun yüzde 18'i değersiz ve %41'inin fiyatının 5-10 dolar arasında olduğu vurgulandı. Araştırmacılar, "NFT piyasasının önemli bir kısmının, bu varlıkların gerçek alım satım geçmişinden çok uzak olan spekülatif ve umutlu fiyatlandırma stratejileriyle karakterize edildiği açıkça ortaya çıkıyor"

"Ayrıca, listelenen fiyatlar ile gerçek satışlar arasındaki bu belirgin kopukluk, birçok satıcının 2021'de tanık olunan patlamaya benzer bir NFT ilgisinde bir daha asla gerçekleşmeyecek büyük bir artış beklediğini gösteriyor olabilir." dedi.

Sadece yüksek IQ'lular çözebiliyor: Ağaçların arasında farklı olanı bulabilir misin?

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 11:34
Sadece yüksek IQ'lular çözebiliyor: Ağaçların arasında farklı olanı bulabilir misin?

Ayrıntıları fark etmekte ne kadar dikkatlisiniz? İşte size bunu öğrenmek için fırsat. Bu sorular sosyal medya kullanıcıları arasında oldukça popüler oldu. (NOT: CEVAPLAR FOTO GALERİNİN SONUNDA)

Yeni bir optik illüzyon, insanların görüntüde ilk olarak hangi hayvanı gördüğüne bağlı olarak onların ne tür bir kişiliğe sahip olduğunu ortaya çıkardığını iddia etti.  Söz konusu resim, bu hafta bir sosyal medya platformunda 450 binden fazla takipçisi olan Mia adlı bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşıldı.  Yapılan paylaşımnda, görselde ilk önce hangi hayvanı gördüklerine bağlı olarak insanların içe dönük mü olduklarının anlaşıldığı belirtildi. Bununla birklikte görselde, bir aslan ve zebralar bulunuyor.  Peki siz ilk önce hangi hayvanı gördünüz?
Papağanların arasındaki kelebeği bulabilir misiniz?
“Gizli daireler” içeren bir optik illüzyon sosyal medyada viral oldu. “Sandık İllüzyonu” adı verilen illüzyona sahip fotoğraf, ilk bakışta, özellikle eski binaların tavanları süsleyen gömme panelleri tasvir ediyor gibi görünüyor ve içerisinde daireleri algılayabilmek ilk bakışta neredeyse imkansız.  Ancak, dikkatli bakıldığında görselde 16 dairenin olduğu görülüyor. Peki bunların nerede olduğunu 10 saniyenin altında tespit ederek, diğer insanlardan daha iyi bir gözlem yeteneğine sahip olduğunuzu kanıtlayabilir misiniz?
Oyulmuş bal kabakları ve mutfak eşyalarının arasına kamufle olmuş hayaleti 11 saniyede bulabilecek misiniz?
Bahar ayları yaklaşıyorken,  İngiltere merkezli moda perakendecisi Quiz, mor, pembe ve kırmızı çiçeklerden oluşan bir bulmaca tasarladı. Quiz, sosyal medya kullanıcılarından görselde gizlenen çantayı bumasını istedi. Rekorun ise 12 saniye olduğu açıklandı. Peki siz 12 saniyenin altında görselde gizlenen çantayı bulabildiniz mi? Eğer yanıtınız 'evet' ise oldukça dikkatli birisiniz ve toplumun yüzde10'luk bir kesimindensiniz.
Yazılım şirketi iCompario tarafından hazırlanan görsel, sosyal medyanın gündemine oturdu. Akıllara durgunluk veren optik illüzyon, arka plana çizgiler yerleştiren Munker-White konsepti kullanılarak üretildi. İnsan gözleri, sadece nesnelerin renklerini değil, aynı zamanda nesneyi çevreleyen renkleri de dikkate aldığından her kullanıcı görselde farklı sayıda renk gördü.  Peki siz kaç tane renk görüyorsunuz?
Bununla birlikte, Munker-White konsepti, 2019'da kırmızı, mavi ve yeşil çizgilerin arasında yüzen,  farklı renklerde küreler gösteren başka bir optik illüzyonu oluşturmak için kullanıldı. Peki sizce buradaki küreler aslında kaç farklı renge sahip?
Bu kumar masasında kim hile yapıyor?
Uluslararası düzeyde IQ testi yapan bir kurum kavşakta bulunan 7 arabalı zincirin nasıl çözüleceğini sordu. Peki trafiği temizlemek için hangi aracın kaldırılması gerekiyor?
Fotoğraftaki küçük, birbirine bağlı gri kareleri yalnızca 10 saniye durdurarak beyninize meydan okuyabilir misiniz?  Japonya'daki Ritsumeikan Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Akiyoshi Kitaoka’ya bu herkesin usta olamayacağı bir beceri. Fotoğraftaki optik illüzyonu yalnızca her 100 kişiden biri algılayabiliyor.  Öte yandan, Kitaoka’ya göre bu tür optik illüzyonlar tarih öncesi sanatçıların, atların ve bizonların mağara çizimlerine hacim ve derinlik eklemek için kayanın doğal çıkıntılarını kullandıkları son 20 bin yıldır insanlık tarihinin bir parçası oldu.
100 kişiden sadece iki kişi fark edebiliyor... Uzmanlar 10 saniye içinde bu görseli çözüme kavuşturanın üstün zekalı olduğunu söylüyor.  Peki, resimdeki kuşlar nerede?
Son işlemde sonuç kaç olmalı?
Zebraların siyah ve beyaz çizgilerine saklanan porsuk nerede?
Sizce kedi aşağı mı iniyor yoksa yukarı mı çıkıyor?
Görselde çeşitli renklerde yan yana koltuklar bulunuyor ancak bir adet tek kişilik koltuk bulunuyor. Tekli koltuk sizce nerede?
Boş zemin parçasını görebiliyor musunuz? Tüm kutuların altında balıksırtı parke döşemeyi bulabildiniz mi? Bakanların sadece yüzde 5'i bir dakikada kısa bir sürede çözebiliyor.
Süper Mario'nun merdivenlerde hangi yöne doğru koşuyor?
Kayıp rakam hangisi?
Resimdeki kalbi, gözü ve beyni bulabildiniz mi?
Dört yapraklı yoncayı bulabildiniz mi?
Bu anahtar hangi kapıyı açar?
Bu haritadakiki uçaklardan bir tanesi test yönde uçuyor. Peki bu karmakarışık havayolu trafiğinde hangi uçağın yolundan saparak ters yönde uçtuğunu bulabilir misiniz?
Güvercinler arasına gizlenmiş kediyi görebildiniz mi? İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre söz konusu karedeki kediyi en erken tespit eden kişinin rekoru 18 saniye.
Resimdeki yavru köpeği fark ettiniz mi?
Ekmek kızartma makinesini bulun
Can simitleri arasındaki donutu (tatlı çörek) bulun.
Külah dondurmalar arasından pembe , mavi ve yeşil renkli buz dondurmayı bulun.
Bu resimdeki renkli ejder yumurtasını bulun.
Bu resimde iki adet tek taş yüzük gizli. Bakalım bulabilecek misiniz?
Bu karede kaç tane ayak görüyorsunuz
Macar karikatürist Gergely Dudas'ın sosyal medyada yayınladığı bu kare kısa sürede hayli popüler oldu. Peki bu karedeki futbol topu nerede?
Bu iki karedeki farklı şeyi görebiliyor musun?
Bu karede hangi harfi görüyorsun?
Hangi çocuk oyunda hile yapıyor?
Bu resimde kaç tane hayvan var?
Resimdeki kadınlardan hangisi hamiledir?
Bu noktaları, elinizi kaldırmadan 4 düz çizgi çizerek birleştirebilir misiniz?
Kadınlardan hangisi adamın eşi?
Resimdeki uğur böceği nerede?
Kutuların hangisinde para var?
Kedinin sahibi kim?
Avcıların aradığı geyik nerede?
Eksik parça hangisi?
Hedef tahtalarından hangisi farklı?
Bu karedeki tekli koltuk nerede?
Resimde gizlenmiş kitap nerede?
Bu resimde de bir poker pulu saklı
Bu resimdeki kalem nerede?
Farklı görünen kediyi bulun
Çiftler arasından farklı olanı bulun.
Hangisi diğerlerinden farklı?
Resimlerden hepsi aynı, sadece bir farklı. Farklı olanı bulabilir misin?
Hangi inek diğerlerinden farklı oturuyor?
Farklı olan resmi bulun.
Buradaki resimlerden farklı olanı bulabilecek misin?
Diğerlerinden farklı ikiliyi bulun.
Mia ilk olarak, fotoğrafta ilk önce zebraları gören kişilerin dışa dönük insanlar olduğunu belirterek,  "Eğer ilk olarak iki zebrayı gördüyseniz, sohbet etme ve arkadaşlık kurma konusunda harikasınız demektir.Başkalarının ne duymak istediğini her zaman biliyorsunuz ve sonuç olarak onları kendi isteğinize göre yönlendirebiliyorsunuz. Ancak, daha derin sorunlar söz konusu olduğunda, yalnızca 'yakın arkadaşlarınıza ve ailenize' güvenmeyi seviyorsunuz.” dedi.  Ardından Mia, aslanı ilk olarak  görmenin ne anlama geldiğini açıkladı:  "Eğer resimde  ilk olarak aslanı gördüyseniz, arada bir arkadaşlarınızla takılmayı seven biri olsanız da, özünde daha çok içe dönüksünüz ve yalnız geçirdiğiniz zamana değer veriyorsunuz demektir. Başkalarına karşı sesinizi nadiren yükseltiyorsunuz çünkü sadece yüksek sesle konuşmanın bir şey kazandırmayacağını biliyorsunuz.” dedi.
Sandık İllüzyonu, 2006 yılında ABD’de yer alan Stanford Üniversitesi'nde psikoloji ve görsel gelişim profesörü olan Anthony Norcia tarafından oluşturuldu. Profesör Norcia, "Bu görüntüye ilk kez bakanlar her zaman arka plandan ayrılmış 16 daireyi görmüyorlar. Bunun yerine, sıklıkla ‘kapı panelleri’ olarak tanımladıkları onlarca dikdörtgen görüyorlar.“ dedi.  Norcia araştırmasında görüntüyü yaklaşık 100 kişiye gösterdiğini ve bu kişilerin daireleri görmesinin ortalama 45 saniye sürdüğünü belirtti.  Ancak, Norcia katılımcıların, çok daha uzun sürede, bazılarının ise sadece 10 ila 15 saniye gibi çok kısa bir süre sonra daireleri fark ettiğini söyledi.
Hangi at diğerleri gib değil?
Hangi köpek ötekilerden farklı görünüyor?
Görsele dikkatli bir şekilde baktınızda çantanın, sol alt köşede olduğunu anlayabilirsiniz.
iCompario,  "Her ne kadar farklı renklerde yakıt pompaları varmış gibi görünse de,  sadece beş farklı renkte yakıt pompası var ve her sıradaki pompaların renkleri önceki sıradakiyle tamamen aynı.” yanıtını verdi. Yakıt pompalarının rengi, görselin  üzerideki çizgilerde kullanılan renge bağlı olarak algılanıyor. Örneğin, kırmızı bir çizgi yakıt pompasına farklı bir renk algısı veriyor.
Prof. Dr. David Novick'e göre, başlangıçta çeşitli renklerde görünen kürelerin hepsi aynı renktedir. Novick, oluşturduğu görsel için "Sarımsı, kırmızımsı ve mor gibi görünen ama aslında tamamen aynı açık kahverengi temel renge (RGB 255,188,144) sahip kürelerden oluşan üç renkli bir konfeti illüzyonu" yorumunda bulundu.
Kavşaktaki 1 ve 2 nolu araç güneye doğru, 4 ve 5 nolu araç batıya doğru, 6 ve 7 nolu araç kuzeye doğru giderken sadece 3 nolu araç doğu istikametinde gidiyor. Zeka testinin cevabıysa '3 numaralı arabanın trafikten kaldırılması' olacak.
Resimdeki kareler aslında hareket etmiyor. Ancak, fotoğraftaki optik yanılsama, beynimizde  görsel yollarda hareket algılayan nöronları yapay olarak etkinleştiren parlaklık tabanlı kenarlarla düzenlenmiş. Bu da gözlerimizin ışıktaki değişikliğini hareket olarak okumasına yol açıyor.
Resme bir de tersten bakın.
Dikkatli bakıldığında Süper Mario’nun merdivenlerden aşağı değil yukarı koştuğu fark ediliyor.
Fakat, Süper Mario'nun hangi yöne koştuğunu anlamanın kolay olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 1989 yılında yayınlanan çizgi film “Süper Mario Bros. Süper Şov!”dan bir bölüm izleyenleri ikiye böldü. Videonun birkaç saniyesinde, kahramanın merdivenlerden inip inmediğini anlamak oldukça zor. İlk bakışta, Süper Mario merdivenlerden aşağı koşuyormuş gibi görünüyor. Ama gerçek öyle değil. Bir ipucuna ihtiyacınız olursa, ünlü karakterin sol ayağına bakabilirsiniz ya da merdivenlerden aşağı koşarken ayağınızın bu pozisyonda olup olmayacağına kendiniz karar verebilirsiniz.
Merdivenlerin yapısına bakıldığında kedinin aşağıya indiği açık bir şekilde görülüyor.
Masadan pul çalan kırmızı elbiseli kadın hile yapıyor.
Sarışın çocuk elinde taş saklıyor.
Bu resimde 13 havyan yer alıyor.
Yoga yapan kadın hamiledir. Yaptığı spor hamileler için daha uygundur ve kadının karnı büyümüştür.
Dikkatli kişiler fotoğrafın sağ alt köşesindeki çantayı nane yeşili kurdele ile aynı tonda olduğunu tespit edebiliyor.
Kedinin sahibi, taytları yırtılmış olan kız (ortadaki). Sağındaki kızın taytındaki yırtılmanın sebebi ise kediden ziyade bir yere takılmasından dolayı gerçekleşemiş olabilir.
11 ve 32
2 numara
Ortadaki hedef tahtası kenarlardakinden farklı

Tokyo Game Show başladı: 200 bin ziyaretçi katılımı bekleniyor

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 11:27
Tokyo Game Show başladı: 200 bin ziyaretçi katılımı bekleniyor

Japonya'nın başkenti Tokoya'da 1996'dan beri düzenlenen dünyanın en büyük oyun fuarlarından biri olan "Tokyo Game Show" başladı. 21-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek etkinliğe birçok teknoloji devinin katıldığı görülürken, fuarda yapılan Cosplayler büyük beğeni topladı.

Tokyo Game Show, başkent Tokyo'nun doğusundaki Çiba bölgesinde bulunan ünlü Makuhari Messe Salonu'nda açıldı. Fuarda, dünya çapındaki üreticiler, sanal gerçeklik (VR) teknolojileri dahil yeni sezon ürün ve cihazlarının tanıtımını yapacak. Etkinliğe, Konami, Capcom gibi Japon firmalar dahil, 40'ı aşkın ülkeden 800'e yakın üretici şirketin katılacağı kaydedildi.
Fuarın ilk 2 gününün uluslarası basın ve oyun endüstrisi temsilcilerine özel olacağı, genel ziyaretçilere ise kapılarını 23 Eylül'den itibaren açacağı belirtildi..
Öte yandan fuarda yapılan cosplayler katılım sağlayan temsilciler tarafından büyük beğeni topladı.
İlki 1996'da düzenlenen TGS, ABD'deki "E3" ve Almanya'daki "Gameshow" ile dünyanın en büyük video oyun fuarları arasında gösteriliyor.
❌
❌