Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023NTV

Cep telefonunun icadının üzerinden 50 yıl geçti

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 10:32
Cep telefonunun icadının üzerinden 50 yıl geçti

1973 yılında dünyanın ilk cep telefonunu üreten ABD’li mühendis Martin Cooper, ekran bağımlılığı konusunda özellikle gençleri uyardı. Cooper, sokakta yürürken cep telefonuna bakanlar için “Akıllarını kaçırmış olmalılar” yorumunu yaptı.

InvenDO Up, yeni dönem başvurularını bekliyor

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 08:40
InvenDO Up, yeni dönem başvurularını bekliyor

Erken aşama teknoloji şirketlerini hedefleyen InvenDO Up Girişim Hızlandırma Programı'nın 2. dönem kayıtları başladı. Programı başarıyla tamamlayan girişimcilere, pek çok desteğin yanı sıra 700.000 TL'den başlayan yatırım imkanı da sunulacak.

Doğuş Yeni Girişimler bünyesinde gerçekleşecek InvenDO Up Girişim Hızlandırma Programı 2. dönem kayıtları başladı.

Girişimcilerin gelişimini hızlandırmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl ikincisinin gerçekleştirileceği InvenDO Up Programı, erken aşama teknoloji girişimlerine mentorluk ve iş geliştirme desteklerine ek olarak yatırım imkanı da sunuyor.

400'DEN FAZLA BAŞVURU

2022 yılında ilki gerçekleştirilen InvenDO Up programı ile 400'den fazla başvuruyu değerlendirerek 3 girişimi mezun eden Doğuş Yeni Girişimler; 3pmetrics ve Ingosa girişimlerine tohum yatırımı gerçekleştirdi.

Hızlandırma programı boyunca, girişimcilere alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimlerin yanı sıra, düzenli mentorluk toplantıları ile satış, pazarlama, büyüme stratejileri, hedef kitle belirleme, en doğru fiyatlandırmayı oluşturma gibi alanlarda destek verildi.

GİRİŞİMCİLERE DOĞUŞ GRUBU İŞ AĞINA ERİŞİM VE YATIRIM DESTEĞİ

InvenDO Up Hızlandırma Programı için, Doğuş Yeni Girişimler'in bu dönemki program partneri Invexen olacak.

Program kapsamında, özellikle sürdürülebilirlik, kurumsal blockchain uygulamaları, makine öğrenmesi, IoT, siber güvenlik, elektrikli araçlar ve mobilite altyapı çözümleri başta olmak üzere yapay zeka ve verinin gücünden faydalanmaya alanlara odaklanan girişimlere erişilmesi hedefleniyor.

Bununla sınırlı kalmayarak,Global pazarda hızla ölçeklenme hedefi ve potansiyeli olan tüm erken aşama teknoloji girişimleriprograma dahil edilmek üzere değerlendirebilecek.

Doğuş Grubu şirketleri ile sinerji yaratabilecek girişimlerin Grup bünyesindeki şirketlerde PoC yapma imkanı bulabileceği, yurt içi ve yurtdışı pazarlarda Doğuş Grubu erişim ağında bulunan potansiyel müşterilere ve yatırımcı ağlarına ulaşabileceği bu heyecan verici programda eğitim ve mentorluk faaliyetleri 3 ay sürecek.

PoC süreçlerinin tamamlanabilmesi için ise program desteği 6 ay boyunca devam edecek.

Programı başarıyla tamamlayanve yatırım kararı alınangirişimlere 700.000 TL'den başlayan nakit destek imkanı da sunan program ile girişimciler yerel ve global pazarda hızla büyüme fırsatlarına sahip oluyor.

InvenDO Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğuş Teknoloji Grubu CEO'su Semih İncedayı, Doğuş Grubu’nun bu alandaki vizyonunu şöyle aktardı: "Kurum içi girişimcilik ile başladığımız bu yolda girişimciliği desteklemenin önemini ve ekosistemin daha da hızlı gelişebilmesi için kurumsal firmalara düşen görevleri çok net bir şekilde görüyoruz. InvenDO Up programı ile, grubumuza değer katacak erken aşama ve teknoloji tabanlı girişimlerin yerel ve global pazarlardaki erişim ağımızda bulunan tüm kanallarda iş geliştirme faaliyetlerine destek vermeyi amaçlıyoruz." 2. dönem InvenDO Up Hızlandırma Pogramı'na başvurmak için linke tıklayabilirsiniz.
Dün — 30 Mart 2023NTV

Fransa'da "influencer"lara denetim ve reklam yasağı geliyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 22:54
Fransa'da

Fransa'da influencerların sosyal medyadaki ticari faaliyetleri denetim altına alınıyor. Ulusal Meclis'te kabul edilen yasa tasarısında ayrıca influencerların alkol ve estetik operasyonu reklamı yapmalağrı yasaklanıyor.

Fransa'da Ulusal Meclis, influencerların sosyal medyadaki ticari faaliyetlerini denetlemeyi kapsayan yasa tasarısını kabul etti. Fransız milletvekilleri mecliste, influencerların sosyal medya platformlarında ticari faaliyetlerine denetim getiren yasa tasarısını görüştü. Oturuma katılan 49 milletvekilinin tamamının "evet" oyu kullanmasıyla tasarı mecliste kabul edildi. Ticaretle uğraşan influencerların faaliyetlerine hukuki tanımlama getiren yasa tasarısı, ayrıca influencerlara alkol ve estetik operasyonu reklamı yapma yasağı getiriyor. Tasarının nihai olarak onaylanması için Parlamentonun diğer kanadını oluşturan Senatoda da kabul edilmesi gerekiyor.

Biden bütçeyi kıstı: NASA'nın Venüs görevi ertelendi

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 16:05
Biden bütçeyi kıstı: NASA'nın Venüs görevi ertelendi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Venüs keşif misyonunu, ABD Başkanı Joe Biden'ın bütçe kesintisi nedeniyle 2028'den 2031'e erteledi. VERITAS adındaki misyon kapsamında Venüs yörüngesine gönderilecek keşif uydusu, gezegenin jeolojik tarihini anlamak için Venüs'ün yüzeyini haritalandırılacak ve Dünya’dan nasıl farklı geliştiğini araştıracak.

ABD'de düzenlenen Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda, NASA'nın "Venüs Emisyon, Radyo Dalgaları, İnterferometrik Sentetik Açıklık, Topografi ve Spektroskopi Ölçümleri" (VERITAS) adı verilen misyonun baş araştırmacısı Sue Smrekar, görevin finansmanının neredeyse tamamen kesildiğini söyledi.
Smrekar, görevin ertelenmesinin normal olmadığını, NASA'nın başka görevlerine destek sağlaması için kendi ekiplerinin dağıtılacağını belirterek NASA'nın bu kararından önce VERITAS görevinin programa ve bütçeye uygun ilerlediğini savundu.
NASA Sözcüsü Karen Fox ise NASA'ya bağlı Jet Tahrik Laboratuvarı'nda (JPL) yaşanan gecikmeler, lojistik sorunlar ve iş gücü sıkıntıları nedeniyle VERITAS görevinin bütçesinin azaltıldığını kaydetti.
Fox, "VERITAS'ın 2028'den en erken 2031 yılına kadar ertelenmesine karar verildiğini" belirterek JPL'nin 2024'teki değerlendirmeyi geçmesi halinde VERITAS görevine tekrar mali desteğin sağlanabileceğini söyledi.
Öte yandan görevin ertelenmesinin uzun vadede daha fazla paraya mal olacağı ve başarı oranının da düşeceği öne sürüldü.
ABD Başkanı Joe Biden'ın henüz Kongre tarafından onaylanmayan 2024 bütçe talebinde, VERITAS görevi dahil NASA'nın bazı görevlerini finanse eden Gezegen Bilimi Bölümü'ne 3,38 milyar dolar teklif edildi.
Yeni bütçede, VERITAS görevine 1,5 milyon dolar ayrılacağı belirtiliyor.
Uydu, gezegenin jeolojik özelliklerini, sismik ve volkanik faaliyetleri inceleyecek.NASA'nın Magellan uzay aracı, 20 Mart'ta Venüs'te en az bir aktif yanardağının olduğunu bulmuştu. Araştırmacılar, yanardağdan çıkan lavların gezegenin yüzeyini değiştirdiğini açıklamıştı.

Bilim insanları uyardı: Antarktika buzullarının erimesi nedeniyle okyanuslar daha az karbondioksit emiyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:21
Bilim insanları uyardı: Antarktika buzullarının erimesi nedeniyle okyanuslar daha az karbondioksit emiyor

Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, hızla eriyen Antarktika buzullarının okyanus akıntıları üzerinde belirgin şekilde durgunlaşmaya yol açtığını ortaya koydu. Uzmanlar bu durumun, okyanusların karbondioksit emme kapasitesini azalttığını belirterek, küresel iklim üzerinde olumsuz etkileri olduğu konusunda uyardı.

Nature dergisinde yayımlanan yeni çalışmada, okyanusun en derinlerinde yer alan ve dünya genelinde ısı ve besin maddelerinin dolaşımında kilit rol oynayan sular incelendi.
Antarktika buzullarının erimesiyle derin okyanus akıntılarında durgunlaşma meydana geldiği ortaya konulan araştırmada, bu durumun iklimi olumsuz etkilediği kaydedildi.
Durgunlaşmaya, tatlı su kaynakları olan Antarktika buzullarının erimesiyle deniz suyunun yoğunluğunun azalmasının ve daha az tuzlu hale gelen sularda aşağı yönlü hareketin yavaşlamasının yol açtığı belirtildi.
Bilim insanları, Kuzey ve Güney yarım kürelerde binlerce yıldır nispeten istikrarlı olan derin okyanus akıntılarında meydana gelen durgunlaşmanın, okyanusların atmosferdeki karbondioksiti emme kabiliyetini azalttığını ve dolayısıyla iklim üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ifade etti.
Avustralyalı araştırmacılar, küresel sıcaklık artışının mevcut oranlarda devam etmesi halinde, okyanusları yönlendiren derin su akıntılarının 2050'ye kadar yüzde 40 azalacağını tahmin ediyor.
Rapora katkıda bulunan deniz bilimci Adele Morrison, okyanuslardaki dolaşımının yavaşladıkça yüzeydeki suyun hızla karbon emme kapasitesine ulaştığını, daha derinlerden karbona doymamış su ile yer değiştirmediğini ve bu durumun deniz diplerindeki besinlerin ortaya çıkmasını zorlaştırdığını belirtti.

"Trinity" müzayedeye çıkıyor: Nadir bulunan 70 milyon yıllık fosil rekor fiyata satılacak

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:50

Günümüzden yaklaşık 70 milyon yıl önce yaşayan üç T-Rex'in kemiklerinden oluşturulan dinozor iskeleti İsviçre'de müzayedeye çıkıyor. Oldukça nadir olduğu belirtilen, 4 metre yüksekliğe ve 12 metre uzunluğa sahip fosilin 5 milyon (104 milyon lira) ile 8 milyon İsviçre frangı (167 milyon lira) arasına satılması bekleniyor.

Dinozorların dünyada hüküm sürdüğü milyonlarca yılın ardından devasa bir Tyrannosaurus Rex'in (T-Rex) iskeleti, önümüzdeki ay İsviçre'deki bir açık artırmada satışa sunulmadan önce halka tanıtıldı.
TRX-293 Trinity adlı devasa etoburun, 18 Nisan'da Cenevre'deki açık artırmada 5 milyon İsviçre frankı (104 milyon lira) ile 8 milyon İsviçre frankı (167 milyon lira) arasında bir fiyatla alıcı bulması bekleniyor.
4 metre yüksekliğinde ve 12 metre uzunluğunda olan iskelet, dünyada şimdiye kadar keşfedilen üç T-Rex fosilinin kemiklerinden oluşturuldu.
Satışı gerçekleştiren müzayede evinin sahibi Cyril Koller, "Bu iskeletin adı 'TRX-293 Trinity ' çünkü üç bireyin kemikleri bir araya getirilerek oluşturuldu ve hepsi ABD'de bulundu." dedi. İskeletin adının geri kalanı ise iskeletteki 293 kemikten kaynaklanıyor.
Diğer taraftan İsviçre'deki Aathal Dinozor Müzesi'nden paleontolog Hans Jacob-Siber, T-Rex fosillerinin bulunmasının son derece nadir olduğunu belirtti.
Jacob-Siber, "Bu bir kalıp veya kopya değil,  orijinal bir T-Rex iskeleti ve oldukça nadir. " diye konuştu.
Öte yandan, neredeyse diğer tüm fosilleşmiş T-Rex'ler müzelerde sergilenirken, bu nadir bulunan iskeletler satışa çıktığında tepkiye neden oluyor.
Satışı planlanan iskeletin özel bir kişi tarafından satın alınacağı düşünülse de, Koller halkın da gelecekte bu iskeleti görme şansı olacağından emin olacaklarını belirtti.
Kuzey Amerika'da keşfedilen diğer iki T-Rex olan  "Sue" ve "Stan", 1997 ve 2020 yıllarında satıldıklarında sırasıyla 8,4 milyon dolar ve 31,8 milyon dolara satılmışlardı.

Goldman Sachs: ChatGPT ve benzeri platformlar küresel olarak 300 milyon tam zamanlı işi yapabilir

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:20
Goldman Sachs: ChatGPT ve benzeri platformlar küresel olarak 300 milyon tam zamanlı işi yapabilir

Goldman Sachs ekonomistleri, ChatGPT ve benzeri platformlar ile yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, dünya genelinde 300 milyon işin insanlar tarafından yapılmasına gerek kalmayacağını tahmin etti. Bu durumun özellikle avukatlar, gazeteciler ve memurlar gibi beyaz yakalı çalışanlar için daha fazla risk oluşturabileceği belirtildi. Bununla birlikte, uzmanlar yapay zeka teknolojisinin işgücü verimliliğini artırarak küresel GSYİH'yi arttıracağını açkladı.

Goldman Sachs ekonomistleri, yapay zeka teknolojisiyle dünya genelinde yaklaşık 300 milyon tam zamanlı işin otomatik hale getirilebileceğini öngörüyor.
Pazar günü yayınlanan bir raporda, küresel olarak işlerin %18'inin bilgisayarlaştırılabileceği ve bunun özellikle gelişmiş ekonomilerde daha derinden hissedileceği belirtildi.
Bankanın raporunda, idari çalışanlar ve avukatların en çok etkilenebileceği, inşaat ve onarım işleri gibi fiziksel olarak zorlu veya açık havada yapılan mesleklerdeki işlerin ise daha az etkilenebileceği belirtildi.
ABD ve Avrupa'da mevcut işlerin yaklaşık üçte ikisinin "bir dereceye kadar yapay zeka otomasyonuna maruz kalacağı" ve tüm işlerin dörtte birinin tamamen yapay zeka tarafından yapılabileceğini tahmin eden Goldman Sachs ekonomistleri, üretken yapay zekanın işgücü piyasasında önemli bir değişikliğe neden olabileceğine dikkat çekti.
Diğer taraftan, raporda ayrıca  ChatGPT gibi yapay zeka platformlarının, şimdiden pek çok işletmeyi insanların nasıl çalışması gerektiğini yeniden düşünmeye sevk ettiği ve yapay zekanın daha fazla kullanılmasının muhtemelen iş kayıplarına yol açacağı ifade edildi.
Ancak, teknolojik yeniliklerin tarihsel olarak uzun vadede istihdam artışı da yarattığına dikkat çekilen raporda, yapay zekanın yaygın olarak benimsenmesinin nihayetinde işgücü verimliliğini artırabileceği vurgulandı.
Goldman Sachs'ın bildirdiğine göre yapay zeka, küresel GSYİH'yi 10 yıllık bir süre içinde yılda yüzde 7 oranında artırabilir.
ChatGPT, insanlarınkine benzer metinler oluşturmak için GPT (Generative Pre-training Transformer) mimarisinin bir çeşidini kullanan büyük bir dil modeline deniliyor.
Çeşitli internet metinleri üzerinde eğitilen sohbet robotu ve çok çeşitli komutlara tutarı yanıtlar üretebiliyor. Model, dil çevirisi, soru yanıtlama ve konuşma gibi çeşitli görevler için ince ayar yapılabiliyor. ABD’deki  OpenAI adlı kuruluşun ı araştırma ekibi tarafından yaratılan ChatGBT, yeni araştırma ve gelişmelere dayalı olarak güncellenmeye devam ediyor.
Microsoft, ChatGPT'ye 10 milyar dolar yatırım yaptı ve teknolojinin insanların bilgisayarlarla etkileşim şeklini değiştireceğini söyledi. Ancak, teknolojide bir dönüm noktası olarak görülen Chat GPT insanların işlerini yakın bir gelecekte ellerinden alabilir.

Güneş 11 yıllık döngüsünü tamamlıyor: Güneş rüzgarı nedir, nasıl oluşur? Güneş rüzgarı olunca ne olur?

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:05
Güneş 11 yıllık döngüsünü tamamlıyor: Güneş rüzgarı nedir, nasıl oluşur? Güneş rüzgarı olunca ne olur?

Güneş rüzgarı, güneşin 11 yıllık aktivitesini tamamlamasına kısa bir zaman kala sorgulanmaya başladı. Güneş’in etrafındaki baloncuk benzeri bir hacmin içinden dışarıya doğru yol almasıyla oluşan Güneş rüzgarları, yarın etkisini ülkemizde de hissettirecek. Peki, Güneş rüzgarı nedir, nasıl oluşur? Güneş rüzgarı olunca ne olur?

Güneş rüzgârı, Güneş’ten yayılan parçacık akımıdır. Çoğunlukla elektronlardan, protonlardan ve alfa parçacıklarından (helyum atomu çekirdeklerinden) oluşur. Bu parçacıkların büyük çoğunluğu, Güneş’in devasa çekimi sebebiyle, Güneş’e geri dönse de bir kısmı, sahip oldukları yüksek hızlar sayesinde, çok uzak mesafelere ulaşır.
Güneş rüzgârı, Güneş’in etrafındaki baloncuk benzeri bir hacmin içinde dışarıya doğru yol alır. Yıldızlararası uzayla çevrelenen bu hacme güneşküre denir ve sınırları Plüton’un yörüngesinin ötelerine kadar uzanır.Güneş’ten yayılan parçacık akımlarının varlığı ilk olarak 1859’da öne sürülmüştü. Ancak böyle bir akımın var olup olmadığı ve eğer varsa ne içerdiği uzun yıllar tartışma konusu oldu. Güneş rüzgârının varlığını doğrulayan ilk doğrudan gözlem, 1959 yılında Sovyet Luna 1 uydusu tarafından yapıldı.
Reading Üniversitesi'nde Uzay Fiziği Profesörü olan Mathew Owens, Güneş her 11 yılda bir hareketliliğinin tepe noktasına yaklaştıkça, bu deliklerin yıldızımızın ekvatoruna yakın noktalarda da ortaya çıktığını söylüyor: "Bu deliğin ekvatorda olması, merkez meridyeni geçmesinden bir kaç gün sonra Dünya'da oldukça hızlı bir rüzgar görecek olduğumuz anlamına geliyor." Güneş rüzgarları saniyede 800 kilometreden fazla esebiliyor ki bu da saatte 2,9 milyon kilometre hız demek. Londra Üniversitesi Akademisi'nde Uzay ve İklim Fiziği'nde Doçent olan Daniel Verscharen "Bu taçküre deliğinin şekli çok özel değil. Ancak konumu onu ilginç hale getiriyor" diyor ve ekliyor: "Bu taçküre deliğinden hızlı rüzgarların bu hafta Cuma akşamı ve Cumartesi sabahı gibi Dünya'ya ulaşmasını bekliyorum."
Güneş rüzgârı esasen iki bileşene ayrılır. Yavaş Güneş rüzgârı olarak adlandırılan bileşenin hızı saniyede 400 kilometre civarındayken hızlı Güneş rüzgârı olarak adlandırılan bileşenin hızıysa saniyede 750 kilometre civarındadır.
Dünya’da ve Güneş Sistemi’ndeki diğer gökcisimlerinde gözlemlenen çeşitli olayların sebebi, Güneş rüzgârıdır. Örneğin kuyrukluyıldızlar Güneş’e yaklaşırken de Güneş’ten uzaklaşırken de kuyrukları Güneş’ten uzağa doğru yönelir. Bu durumun nedeni, Güneş rüzgârının kuyrukluyıldızların kuyruğunu itmesidir.Dünya’nın manyetik alanı Güneş rüzgârındaki yüklü parçacıklara karşı kalkan görevi görür. Ancak bu yüklü parçacıkların bir kısmı yine de Dünya’ya ulaşır. Güneş rüzgârındaki elektrik yüklü parçacıklar, kutup bölgelerinde gözlemlenen auroralara sebep olur.Dünya’nın uydusu Ay, atmosfere ya da manyetik alana sahip olmadığı için sürekli olarak Güneş rüzgârındaki yüklü parçacıklar tarafından bombardıman edilir. Apollo görevleri sırasında Ay’dan toplanan topraklar üzerinde yapılan çalışmalar da bu toprakların Güneş rüzgârı sebebiyle atom çekirdeği bakımından zenginleştiğini gösteriyor. Mars da Ay gibi manyetik alana sahip olmadığı için doğrudan Güneş rüzgârına maruz kalır. Bu durum Mars’ın atmosferinin giderek incelmesine ve seyrelmesine neden oluyor. Mars’ın atmosferinin günümüzdeki yoğunluğu Dünya’nınkinin sadece yüzde biri kadar.NASA tarafından 1977 yılında uzaya gönderilen Voyager 1, Güneşkürenin dışına çıkan ilk uzay aracı oldu. Voyager 1’in 13 Aralık 2010’da yaptığı ölçümler Güneş’ten yayılan yüklü parçacıkların ışınsal yöndeki hızının sıfıra düştüğünü gösterdi. Güneş rüzgârının bu bölgede sadece yanlara doğru yayılabilmesinin nedeni, yıldızlararası uzaydan gelen parçacık rüzgârının Güneş rüzgârını itmesi.
Güneş rüzgârı, gelişmiş bir manyetik alanı olan bir gezegene yaklaştıkça (Dünya, Jüpiter ve Satürn gibi) parçacıklar Lorentz kuvveti tarafından saptırılır. Manyetosfer olarak da bilinen bu alan, atmosferi veya yüzeyi bombalamaktansa bu parçacıkların gezegen etrafında gezmelerine sebep olur.

55 bin yıl önce Dünya'ya düşen göktaşından lüks çanta: 40 bin euroluk fiyatı ile gündemde

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 09:57
55 bin yıl önce Dünya'ya düşen göktaşından lüks çanta: 40 bin euroluk fiyatı ile gündemde

Fransız moda devi Coperni, 55 bin yıl önce Fransa'nın güneyine düşen bir göktaşından ürettiği el çantasıyla sosyal medyanın gündemine oturdu. Şirket, çantanın "arkeoloji ve tasarımı ustaca birleştirdiğini" iddia ederken, lüks aksesuar 40 bin euroluk (830 bin lira) fiyat etiketi karışık tepkiler aldı.

Bir Fransız tasarımcı gerçek bir göktaşından yapılmış lüks bir el çantasını piyasaya sürdü. “Mini Meteorite Swipe Bag” adlı çanta Fransız moda markası Coperni tarafından üretildi ve 40 bin eurodan (830 bin lira) satışa çıkarıldı.
Sınırlı sayıda üretilen ürün, 1968 yılında Fransa'nın güneyinde bulunan ve 55 bin yıl önce Dünya'ya düşen Ay taşı ve reçineden üretildi.
Coperni, kayışın üst kısmından alt kısmına kadar 23 cm ölçülerindeki tasarımın “arkeoloji, tasarım ve klasik ile ilkel sanatı ustaca birleştirdiğini” iddia etti. Marka, insanların içinde ne taşıdıklarını görmelerini sağlayan, tamamen şeffaf camdan yapılmış bir el çantasını da daha önce 2 bin 200 euro (45 bin lira) karşılığında piyasaya sürmüştü.
Coperni'nin elinde kaç adet meteorit çanta olduğu belli değil, ancak marka ürünün “ısmarlama olması” nedeniyle iade edilemeyeceği konusunda uyardı. Şirket,satılan her göktaşı çantanın birbirlerinden “'biraz farklılık göstereceğini” ancak orijinallik sertifikasıyla birlikte geleceğini belirtti.
Coperni’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, "Her parça özel olarak el işçiliğe üretildi. Bu nedenle şekli resimdekinden biraz farklı olabilir. Meteorit her sipariş için ayrı ayrı tedarik edilecek ve meteoritin Dünya'ya düştüğü yere bağlı olarak çeşitli yerlerden gelebilecektir.” ifadeleri kullanıldı.
Diğer taraftan, Coperni'nin yeni çantası sosyal medyada paylaşıldığında karışık bir tepkiyle karşılandı. Bir Instagram kullanıcısı çantayı 'ikonik' olarak nitelendirirken, bir diğeri 'Çakmaktaşlar için alışveriş çantası' olarak adlandırdı. Kullanıcıların çoğu çantanın fiyatını fazla bulurken birisi de "Annemin eski terliklerinin için görününen bir çanta için 40 bin euro mu istiyorsunuz?" yazdı.
Öte yandan, çantanın göktaşından yapılmış olmasına rağmen 1,8 kilogram ağırlığında olduğunu  ve ortalama bir el çantasına göre daha hafif olduğu kaydedildi. Çantada kullanılan  Ay taşının İtalya'da elle işlendiği ve İtalyan fabrika Semar tarafından çantaya monte edildiği aktarıldı.
Ancak, Coperni'nin göktaşını nasıl elde ettiği ya da Fransa'da keşfedilmesinden bu yana geçen 55 yıl içinde nerede olduğu bilinmiyor. Coperni'nin taşı bir müzeden ya da özel bir koleksiyoncudan satın almış olması mümkün olabilir.
“Mini Meteorite Swipe Bag”, Coperni'nin bu ayın başlarında Paris'te görücüye çıkan 2023 sonbahar-kış koleksiyonunun bir parçasını oluşturuyor. Coperni modellerine podyumda, ABD'li Boston Dynamics firması tarafından üretilen robot köpek Spot da eşlik etmişti.

Eski Toshiba yöneticileri, muhasebe dolandırıcılığı suçundan tazminat ödeyecek

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 08:33
Eski Toshiba yöneticileri, muhasebe dolandırıcılığı suçundan tazminat ödeyecek

Japonya'da mahkeme, elektronik üreticisi Toshiba'nın eski yöneticilerinin, muhasebe dolandırıcılığından 300 milyon yen (2,2 milyon dolar) tazminat ödemesine karar verdi.

Tokyo Yüksek Mahkemesi, üç altyapı projesinde yasa dışı muhasebe işlemleri yapıldığına hükmederek, Toshiba'nın eski 5 yöneticisini tazminata mahkum etti. Kararda, eski Toshiba Başkanı Tanaka Hisao, eski Başkan Yardımcıları Sasaki Norio ve Kubo Makoto dahil üst düzey yöneticilerin, muhasebe usulsüzlüklerini engellemediği kaydedildi. Mahkeme kararı doğrultusunda firmanın 5 üst düzey eski yöneticisi, muhasebe dolandırıcılığı suçundan, toplamda 300 milyon yen (2,2 milyon dolar) tazminat ödeyecek. 2015'te kamuoyuna yansıyan muhasebe usulsüzlüklerinden kaynaklanan zararlar nedeniyle eski Toshiba yöneticileri aileyhine tazminat davası açılmıştı. 150 yıllık piyasa geçmişiyle Japonya'nın köklü üretici şirketlerinden Toshiba, söz konusu muhasebe skandalıyla ülke içi kurumsal imajını zedelemişti.
Dünden önceki günNTV

Ecogreen'in dev projesi, GE’nin teknolojisiyle buluşuyor

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 16:35
Ecogreen'in dev projesi, GE’nin teknolojisiyle buluşuyor

Türkiye’nin Güneş, Biyogaz ve Biyokütleye dayalı Lisanslı enerji santrali portföyüne sahip tek şirketi olan Ecogreen Enerji, YEKA-4 kapsamında Niğde’nin Bor ilçesinde yapımına başladığı 130 MWp kurulu gücündeki güneş enerji santralinin tasarım, mühendislik, tedarik ve devreye alma süreçleri için GE (General Electric) ile anlaşma sağladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin YEKA GES-4 Niğde Bor- 2 ihalesini almaya hak kazanan ve Ağustos 2023’te 130 MWp’lik santralin tamamını devreye almaya hazırlanan Ecogreen Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Uğurlu, GE ile yaptıkları protokolün detayları anlattı.  Gerek teknolojide gerekse çevresel düzenlemede Türkiye’nin yenilenebilir enerji vizyonuna yakışan, onu bütün dünyaya örnek şekilde yansıtan bir santral kuracaklarını belirten Uğurlu sözlerine şöyle devam etti:  “Ecogreen Enerji, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan, biyogaz, biyokütle ve güneş enerji santralleriyle ülkemizin yenilenebilir enerjisine güç katan bir şirkettir. Kısa zamanda büyük yatırımlar gerçekleştirerek, sektörde ciddi bir oyuncu haline geldik. Bu başarımızı YEKA-4 Niğde Bor-2 GES ihalesini almaya hak kazanarak taçlandırdık. Burada da diğer tüm santrallerimizde olduğu gibi her haliyle örnek gösterilecek bir projeyi ülkemize kazandırmaya gayret ediyoruz.   Uluslararası ölçekte iş geliştirme vizyonumuzla, bu projede GE ile çalışmayı uygun gördük. Türkiye’de 70 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren GE’nin teknolojik donanımından ve tecrübesinden yararlanmaktan büyük mutluluk duyacağız. Bu santralimizde FLEXINVERTER Güneş Enerjisi Santrali teknolojisini kullanacağız. Aynı zamanda proje kapsamında Solar Power Station teknolojisinin tasarım, mühendislik, tedarik ve hizmete açma süreçleri de yer alıyor.  GE ile imzaladığımız protokolün şirketimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Güçlü ve sürdürülebilir yatırımlarımızla ülkemizin enerjisi için durmaksınız çalışmaya devam edeceğiz."

Google'ın eski mühendisi: İnsanlar 8 yıl içinde "ölümsüz" olacak

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 15:22
Google'ın eski mühendisi: İnsanlar 8 yıl içinde

Google'ın eski mühendislerinden olan fütürist Ray Kurzweil, insanların sekiz yıl içinde "ölümsüzlük"e ulaşacağını tahmin etti. Kurzweil, nanoteknoloji ve robotik alanlarındaki gelişmelerin, yaşlanmayı tersine çeviren "nanobot"lara yol açacağına söyledi. Kurzweil, bu minit robotların, vücut yaşlandıkça bozulan hasarlı hücre ve dokuları onaracağını belirterek, insanları kanser gibi hastalıklara karşı bağışık hale getireceğini öne sürdü.

Gelecek ile ilgli yaptığı isabetli tahminlerle gündeme gelen ABD’li mühendis Ray Kurzweil 2012 yılında Google tarafından 'makine öğrenimi ve dil işlemeyi içeren yeni projeler üzerinde çalışmak' üzere işe alındı, ancak teknolojik gelişmelerle ilgili tahminlerini çok daha önceden yapıyordu.
Kurzweil, 1990 yılında dünyanın en iyi satranç oyuncusunun 2000 yılına kadar bir bilgisayara yenileceğini öngörmüş ve 1997 yılında Deep Blue'nun Gary Kasparov'u yenmesiyle bu gerçekleşmişti.
Kurzweil 1999 yılında ise 2023 yılına kadar bin  dolarlık bir dizüstü bilgisayarın bir insan beyninin hesaplama gücüne ve depolama kapasitesine sahip olacağını söyledi ve bu öngörüsü de çoktan gerçekleşti.
Şimdi ise Google’ın eski mühendisi, teknolojinin o kadar güçlü hale geleceğine inanıyor ki, “tekilllik” adı verilen bu durumun insanların sonsuza kadar yaşamasına yardımcı olacağını öne sürdü. “Tekillik”, yapay zekanın insan zekasını aştığı teorik bir noktayı anlatan kavram olarak ifade ediliyor.
Kendisini fütürist olarak tanımlayan yazar Kurzweil, teknolojik tekilliğin 2045 yılına kadar gerçekleşeceğini ve yapay zekanın 2029 yılında geçerli bir Turing testini geçeceğini öngördüğünü söyledi. Turing testi, bir makinenin bir insanınkine eşdeğer ya da ondan ayırt edilemeyecek kadar zeki davranışlar sergileyebilme yeteneğini ölçen teste deniliyor.
Kurweil, makineleri insanları zaten daha zeki hale getirdiğini ve onları insan beynine bağlamanın insanların daha akıllıca düşünmesine yardımcı olacağını belirterek, “Bazılarının korkularının aksine, beynimize bilgisayar yerleştirmenin bizi geliştirecek. Daha fazla neokortekse sahip olacağız, daha komik olacağız, müzikte daha iyi olacağız. Daha çekici olacağız. İnsanlarda değer verdiğimiz her şeyi gerçekten daha büyük ölçüde deneyimleyeceğiz.” diye konuştu.
Kurzweil, ayrıca nanomakinelerin insan vücuduna yerleştirilerek onları “ölümsüzlüğe” ulaştırabileceğini söyledi.
Kurzweil, 'Nihayetinde bu her şeyi etkileyecek. Tüm insanların fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz. Bu süreç yüzyıllar önce, insan hayatını önemli ölçüde iyileştirebilecek gözlük ve kulak trompeti gibi basit cihazlarla başladı. Ardından kalp pilleri ve diyaliz makineleri gibi hayat kurtarabilecek cihazlar geldi.
21'inci yüzyılın ikinci on yılına gelindiğinde, laboratuvarlarda yetiştirilen organlara ulaştık. Gelecek sekiz yıl içinde yaşlanmayı tersine çeviren nanobotlar göreceğiz. Nanobotlar, vücut yaşlandıkça bozulan hasarlı hücre ve dokuları onaracak. Bu şekilde insanlar kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı korunacak." diye konuştu.

Twitter herkes için 'eşit' değil: Elon Musk'ın gizli VIP listesi ortaya çıktı

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 11:35
Twitter herkes için 'eşit' değil: Elon Musk'ın gizli VIP listesi ortaya çıktı

Milyarder iş insanı Elon Musk, Twitter'ın ifade özgürlüğü merkezinde 'herkese eşit davranmak' konusunda son derece kararlı olduğunu öne sürüyor. Ancak yeni bir rapor, CEO'nun platformda paylaşımları çeşitli algolaritmalarla öne çıkarılan 'yaklaşık 35 VIP kullanıcıdan' oluşan bir listesi olduğunu ortaya koydu. Musk'ın seçkin kullanıcılar listesinde ise ABD Başkanı Joe Biden'ın yanı sıra bazı gazeteciler, Hollywood yıldızları, sporcular ve sosyal medya fenomenleri yer alıyor.

Platformer adlı internet sitesi  tarafından elde edilen belgeler; aralarında bazı siyasetçi, sporcu, Hollywood yıldızı ve gazetecilerin bulunduğu kişilerin Twitter’da görünürlüklerinin arttığını öne sürdü. Raporda, VIP kullanıcıların paylaşımlarının, Twitter  mühendisleri tarafından  'her zaman görünür olmaları' için sitenin kodları değiştirdikleri belirtildi.
Rapora göre Alexandria Ocasio-Cortez, Daily Wire kurucusu Ben Shapiro, ABD Başkanı Joe Biden, Los Angeles Laker oyuncusu LeBron James ve Bloomberg köşe yazarı Matt Yglesias bu 'seçkin’ kullanıcılar arasında yer alıyor.
Platform, YouTuber Bay Beast, Twitter kullanıcısı @dril ve Erkek Giyim yazarı Derek Guy'ın da listede olduğunu bildirdi.
Bununla birlikte, algoritmayı tweetleri güçlendirecek şekilde değiştirme hamlesi, Musk'ın Şubat ayında Twitter mühendislerinden ABD Başkan Joe Biden'ın Super Bowl paylaşımının, kendi tweetlerini gölgede bırakmasının ardından paylaşımları öne çıkarmalarını talep etmesiyle daha önce de gündeme gelmişti.
Ancak Musk, Kasım 2022'de 'lordlar ve köylüler sistemine' benzettiği doğrulama onay işaretine yalnızca Twitter Blue abonelerinin erişimine izin vereceğini duyurdu. Milyarder iş insanı böylelikle Twitter'ın herkes için eşit bir yer olacağına inandığını söyledi.
Diğer taraftan Platformer’a göre, ‘VIP’lerin  isimleri göz önüne alındığında, kullanıcıların onlarla ne kadar etkileşimde bulundukları onları sevdikleri ya da nefret ettikleri nedeniyle bu statünün verildiği görüldü.
Bazı uzmanlar ise bu listenin Musk'ın gelirlerini artırma planı olduğunu düşünüyor. Musk'ın kendisi de dahil olmak üzere pek çok kişi CEO'nun gelir elde etmekte zorlanan platform için gereğinden fazla ödeme yaptığını söyledi. Musk da tweetler'den para kazanma konusunda çekingen davranmıyor.
Dünyanın en zengin insanı çalışanlarına, ayrıca Twitter'ın şu anda sadece 20 milyar dolar değerinde olduğunu, yani Musk'ın altı ay önce ödeme yaptığından 24 milyar dolar daha az bir değere sahip olduğunu söyledi.
Öte yandan, Musk önceki gün 15 Nisan'dan itibaren Twitter Blue için ödeme yapmayan kullanıcıların artık anketlerde oy kullanamayacağını açıkladı.
Musk, değişikliklerin siteyi 'yapay zekâ bot sürülerinin ele geçirmesini' engelleyeceğini söyledi ancak bunun nasıl yapılacağını tam olarak belirtmedi.
Haber Musk tarafından şirket içi bir e-postada paylaşıldı, ancak bu 51 yaşındaki CEO'nun platformun değerinden ilk şikâyeti değil.

ABD'de TikTok ve Meta'ya dava

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 10:48
ABD'de TikTok ve Meta'ya dava

ABD'nin Arkansas eyaleti yönetimi, Çinli video paylaşım platformu TikTok ve Facebook'un sahibi Meta'yı, kullanıcılara yönelik "aldatıcı yöntemler" kullandığı gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Yerel basındaki haberlere göre, Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Başsavcı Tim Griffin, basın toplantısında, söz konusu sosyal medya platformlarına üç farklı dava açıldığını duyurdu. Sanders, "Büyük teknoloji şirketlerini, çocuklarımızda bağımlılık oluşturan platformları kullanmaya zorlamaktan ve onları uygunsuz içerik dünyasına maruz bırakmaktan sorumlu tutmalıyız." dedi. Sosyal medya şirketlerinin, çocukları kar için sömürdüğünü söyleyen Sanders, "Yönetimim bu başarısız statükoya müsamaha göstermeyecek." diye konuştu. Griffin de bu davaların içerikle ilgili değil şirketlerin kullanıcılara yönelik "aldatıcı yöntemler" kullanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Meta'nın kasıtlı olarak ergenlere bağımlılık yapan ve onların düşüncelerini şekillendiren algoritmalar kullandığını belirten Griffin, "Meta'nın, bu algoritmalar hakkında halka bilgi vermek yerine, kar ve büyüme peşinde olduğu için algoritmaların işleyiş şeklini halktan bilerek gizlediğini" kaydetti. Griffin, TikTok ve Meta'nın, eyaletin ticaret uygulamaları yasasını ihlal etmekle suçlandığını aktardı. Davalardan birinin, TikTok kullanan reşit olmayan çocukları, cinsellik, uyuşturucu veya alkol kullanımını tasvir eden içerikler dahil uygunsuz içeriklerden korumak için açıldığı ileri sürüldü. Meta aleyhindeki davada ise şirketin Facebook üzerinden, çocukların platformda geçirdiği süreyi en üst düzeye çıkarmaya çalıştığı iddia edildi.Meta, programda çocukların geçirdiği süreyi uzatmaya çalışmakla suçlandı. (Reuters)TİKTOK ÜST YÖNETİCİSİ, ABD KONGRESİNDE İFADE VERDİ TikTok Üst Yöneticisi (CEO) Shou Zi Chew, Çin merkezli teknoloji şirketi ByteDance ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilişkisi, Amerikalıların verilerinin Çin'e aktarılması, platformun özellikle gençlerin zihinsel sağlığını olumsuz etkilemesi, zararlı içeriklerin engellenmesi ve siyasi içerikler gibi konularda ABD Kongresinde ifade vermişti. Chew, TikTok'un ifade özgürlüğünü gözeten bir platform olduğunu ve bu tarz içeriklerin kaldırılmadığını savunmuştu. AB VE ABD'DE YASAKLAR GETİRİLDİ TikTok, güvenlik ve mahremiyet kaygıları, kullanıcı bilgilerine erişilebileceği ve Çin yanlısı görüşlerin yayılmasında kullanılabileceği endişesiyle ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya. Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, güvenlik endişeleri nedeniyle çalışanlarına TikTok yasağı getirirken ABD'de de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil birçok devlet kurumu, Kongre'de Aralık 2022'de yapılan oylamayı beklemeden TikTok'u yasaklamıştı. ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022'de üyeleri ve çalışanlarının kullandığı resmi cihazlara TikTok uygulamasının indirilmesine ve kullanımına yasak getirmişti. İngiltere de 16 Mart'ta alınan kararla tüm kamu çalışanlarına ait cihazlarda TikTok'un yasaklanacağını duyurmuştu.

Apple iOS 16.4 güncellemesini yayınladı: iOS 16.4 hangi yeniliklere sahip? iOS 16.4 ile gelen yeni emojiler neler?

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 09:54
Apple iOS 16.4 güncellemesini yayınladı: iOS 16.4 hangi yeniliklere sahip? iOS 16.4 ile gelen yeni emojiler neler?

Teknoloji devi Apple, iOS 16.4 güncellemesini iPhone ve iPad kullanıcılarının erişimine açtı. iOS 16.4 Türkiye'de 5G desteği ve ses yalıtımı gibi özelliklerle gelirken beraberinde aralarında sallanan yüz, pembe kalp ve sümbül gibi simgelerin bulunduğu 21 yeni emoji de getirdi. Peki iOS 16.4 hangi telefonlar tarafından destekleniyor? iOS 16.4 hangi yeniliklere sahip?

Apple, iOS 16.4 ile yeni bir iPhone ve iPad güncellemesi yayınladı. İşletim sisteminin yeni sürümü, yeni emojiler ve telefon görüşmeleri sırasında daha iyi ses yalıtımı gibi küçük iyileştirmeler de dahil olmak üzere çeşitli yenilikleri beraberinde getirdi.
Bununla birlikte, iOS 16.4 potansiyel olarak önemli bir değişiklik de içeriyor. Apple artık kullanıcıların ‘Ana Ekran’a geldiklerinde web uygulamaları için bildirim almalarına izin verecek. Kısa vadede bu, bir hava durumu uygulamasının telefona eklenebileceği ve düzgün bir şekilde yüklenmemiş olsa bile bildirim  alabileceği anlamına geliyor. Ancak bu durum Apple'ın, düzenleyiciler için büyük bir sorun teşkil eden App Store dışındaki uygulamaları da desteklemek istediğini gösteriyor.
Apple uzun zamandır uygulamaların yalnızca kendi mağazası aracılığıyla yüklenmesine izin verdi ve bunu yaparken uygulamaların incelenmesini ve iPhone ve iPad'lerin güvenli kalmasını sağladığını belirtti.
Ancak düzenleyiciler ve bazı geliştiriciler bunun adil olmadığını ve Apple'ın platformunu haksız bir şekilde kontrol etmesine izin verdiğini savundu. Uygulamaların Safari'den eklenerek daha fazla şekilde kullanılmasına izin vermek, Apple'ın kendi App Store'unu zayıflatmadan yazılım yüklemenin diğer yollarına izin vermesinin bir yolu olabilir.
Diğer taraftan iOS 16.4 ‘Fotoğraflar’ uygulamasına ince ayarlar, yeni erişilebilirlik ayarları ve hatalar için düzeltmeler ekledi.  Ayrıca, araba kazalarını tespit etmeyi amaçlayan ancak rollercoaster ve kayak gibi diğer etkinlikler tarafından tetiklenen yeni bir iPhone 14 özelliği olan Crash Detection için yeni "optimizasyonlar" getirdi. Ek olarak İOS 16.4 ile birlikte Türkiye için 5G desteği de getiriliyor.
iOS 16.4, ‘Ayarlar’ uygulamasını açıp ‘Genel'e tıklayarak ve ‘Yazılım Güncelleme’yi seçerek yüklenebilir. iPhone ve iPad'ler de sahiplerinden yeni güncellemeyi yüklemelerini isteyebilir.
Öte yandan yeni güncelleme, uzun zamandır beklenen Apple Music Classical uygulamasının yayınlanmasıyla aynı zamanda geldi. Ancak bu uygulamanın ayrıca yüklenmesi gerekiyor ve iOS 16.4 gerektirmiyor.
iPhone 8 ve 8 Plus iPhone X iPhone XS, XS Max ve XR iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max iPhone SE 2020 ve SE 2022 iPhone 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max iPhone 13, 13 mini, 13 Pro ve 13 Pro Max iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max
Bu değişikliklerin yanı sıra Apple, iOS 16.4 güncellemesi ile 21 yeni emojiyi kullanıma sundu. Bunlar arasında yeni hayvanlar, yiyecekler ve el hareketleri yer alıyor.
-Sallanan yüz -Pembe kalp-Açık mavi kalp-Gri kalp -Sola iten el (beş renk çeşidi mevcut)
-Sağa iten el (beş renk çeşidi mevcut)-Geyik başı-Eşek -Kanat-Kaz
-Denizanası -Zencefil -Kabuklu bezelye-Marakas -Flüt -Khanda
-Sümbül-Katlanır el vantilatörü-Saç toplama -Kablosuz bağlantı-Siyah kuş

Simpsonlar Davut heykeli tartışmasını da mı öngördü? (The Simpsons kehanetleri)

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 09:45
Simpsonlar Davut heykeli tartışmasını da mı öngördü?
 (The Simpsons kehanetleri)

ABD'nin en uzun soluklu dizisi Simpsonlar'ın (The Simpsons) bazı gerçek olayları önceden tahmin etmesi, diziyi hayranlarının gözünde özel kılıyor. Daha önce corona virüs, facetime, akıllı saat, Yunanistan'ın borç temerrüdü, kripto para, Donald Trump'ın başkanlığı, hatta ABD'deki Kongre Binası işgalini bile bilen dizi, bu sefer de Michelangelo'nun heykeli Davut'la ilgili tartışmayı önceden işlemiş olmasıyla gündemde. İşte Simpsonlar'ın doğru çıkan ve çıkacağı konuşulan diğer tahminleri...

Dünyaca ünlü kült çizgi film Simpsonlar (The Simpsons) kehanetleriyle sosyal medyaya konu olmaya devam ediyor. Çizgi dizinin hayranları, dizinin dünya gündemine yansıyan bir olayı daha öngördüğünü söyledi. Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo’nun Davut (David) heykeliyle ilgili tartışmayı seneler önce işlediği savunuldu. ABD'deki Tallahassee Classical School'da veliler, heykelin pornografik olduğu şikayetiyle müdürü işinden etmişti. Hope Carrasquilla adlı müdür okulun yasa gereği genellikle 11 ve 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencilerine yıllık müfredatın küçük bir bölümünde Rönesans sanatı dersleri vermesi gerektiğini açıklamıştı. Carrasquilla üç velinin, Michelangelo'nun Davut'u üzerine bir bölüm içeren dersten çocuklarının rahatsız olduğu yönünde şikayette bulunduğunu söylemişti.
Simpsonlar'ın 1990'da yayımlanan "Itchy Scratchy Marge" adlı bölümündeyse Marge Simpson, "Itchy Scratchy" adlı çizgi filmin yaratıcılarına yapımdan şiddet öğelerini kaldırmalarını istiyor. Marge Simpson bunun ardından bir akvisitlerden oluşan bir örgüt kuruyor. Ancak örgüt üyeleri daha sonra Simpsonlar'ın yaşadığı Springfield'a gelen Davut heykeline karşı bir imza kampanyası başlatılmasını istiyor.  Marge Simpson ise daha sonra bir haber programına katılıp heykelin "pantolonunu indirmiş bir adam değil bir sanat eseri olduğunu" savunuyor.  Bu olay, dizinin gerçeğe ürkütücü şekilde yakın tahminlerde bulunduğu ilk durum değil, son olacağa da benzemiyor. İşte Simpsonlar'ın doğru çıkan ve çıkacağı konuşulan diğer tahminleri...
Metaverse dünyası Çizgi filmin izleyicileri, Metaverse'in önceden tahmin edildiğine ikna oldu. İnsanların sanal gerçeklik kulaklıkları, artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları veya diğer cihazları kullanarak buluşabileceği, çalışabileceği ve oynayabileceği sonsuz, birbirine bağlı sanal topluluklardan oluşan bir dünya olarak tanımlanan Metaverse, iddiaya göre 10 yıl önce Simpsonlar'da işlendi.
Mark Zuckerberg ve şimdi Meta olarak bilinen Facebook tarafından yürütülmeye başlanan Metaverse dünyası, 2011'de yayınlanan 23. sezon bölümü Holidays of Future Passed'de geçti. Bölümde Lisa Simpsons'ın 'ultra net' içine girdiği görülüyor. İnsanların, sanal gerçeklik dünyasına oldukça benzeyen sahnelerde, sürükleyici bir çevrimiçi dünyada etkileşime girdiği anlatılıyor.
Bir sosyal medya kullanıcısının "Simpsonlar, 2011'de Metaverse'i tahmin etti" yazısıyla internette tartışmalar başladı, çoğunluk dizinin yaratıcılarının doğru tahminde bulunduğuna ikna oldu.
Bir kullanıcı şu soruyu sordu: "Simpsonlar Metaverse'i tahmin mi etti, yoksa Mark Zuckerberg bu fikri Simpsonlar'dan mı çaldı?"
Sir Richard Branson'ın uzay uçuşu Simpsonlar, uzaya giden Virgin Galactic'in kurucusu milyarder Sir Richard Branson'ın uzay uçuşunu 2014'te tahmin ettiği iddiasıyla gündeme geldi.
Uzaya çıkan Branson'ın görüntüsü, Simpsonlar'ın 2014 yılında yayınlanan 25'inci sezonunun 15. bölümü olan The War of Art'taki bir sahneyle benzerlik gösteriyor.
Kamala Harris'in yemin töreni kıyafeti ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in yemin törenini izleyen Twitter kullanıcıları, tören sırasında Harris'in giydiği kıyafet ile Lisa Simpson tarafından The Simpson'ın Bart to the Future bölümünde giyilen kıyafet arasındaki benzerliği fark ettiler.
Amerikan animasyon televizyon sitcomu Simpsons'ın 11. sezonunun 17. bölümü olan ve ilk olarak 19 Mart 2000'de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Fox ağında yayınlanan 'Bart to the Future', Lisa Simpson'ı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak tasvir ediyor. Bu bölümde, Lisa boynunda bir dizi beyaz inci bulunan mor bir pantolon giyiyor. Harris de benzer bir kombin giydi Başkan Yardımcısı olarak yemin ederken Kamala Harris, Lisa'ya çok benzer bir mor tonunda bir ceket ve elbise kombinasyonu giydi ve hatta görünüşü tamamlamak için basit bir güçlü inci taktı.
ABD'de Kongre Binası işgali Trump yanlılarının Washington'daki Kongre Binası'nı basması olayında, üstü çıplak, kafasında bir miğfer olan göstericinin görüntüsü ile Simpsonlar'da üzerinde "Vali" yazan bir kuşak taşıyan miğferli adamın yan yana görüntüsü, sosyal medyada en çok paylaşılan görseller arasına girdi.
Sosyal medyada en çok paylaşılan görsellerden bir diğeri de Kongre binasına giren yağmacılardan kürsü çalan adamın fotoğrafı ile Homer Simpson'ın heykel çaldığı sahneden bir kare oldu.
ABD'de "iç savaş 2021" etiketiyle atılan tweet'lerde, Simpsonlar dizisinde 20 Ocak 2021'de Homer Simpson'ın bir evin çatısında elinde silahla beklediği hali paylaşıldı. 20 Ocak ayrıca Trump'ın başkanlığı Joe Biden'a teslim edeceği yemin töreni günü.
Trump'ın başkan seçilmesi Dizi, Donald Trump'ın başkan seçileceği konusunu önceden işlemesinin yanı sıra Trump'ın öldüğü iddialarıyla da gündeme gelmişti. Ancak ölüm tarihi olarak işaret edilen 27 Ağustos 2020’de Trump, 3 Kasım'da yapılacak 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmişti.
Beyrut patlaması Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gerçekleşen patlamanın ardından, Simpsonlar'ın eski bir bölümü sosyal medyada konuşuldu.
Beyrut'ta büyük bir patlama sonucunda liman yakınında yerde oluşan mantar şeklindeki bulutun her yere yayıldığı görülürken, benzer görüntüler yine Simpsonlar'ın da bir bölümünde yayınlanmıştı.
Dizinin bir bölümünde Homer Simpson depodan patlayıcı satın alıyor ve eve götürdüğü patlayıcıyı yanlışlıkla yakıyor ve tüm şehir alevler altında kalıyor. Dünya genelinde binlerce sosyal medya kullanıcısı bu görüntüleri paylaşarak "Simpsonlar Beyrut patlamasını da bildi paylaşımları" yaptı.
Kolomb heykelinin başının kesilmesi Dizinin ilk sezonundaki The Telltale Head adlı bölümde Bart Simpson, çizgi dizinin kurgusal kasabası Springfield'ın kurucusu Jebediah Springfield'ın heykelinin başını kesiyor.  ABD'de Afro-Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonrası hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protesto hareketinde göstericiler, Boston'daki Waterfront Parkı'nda bulunan Kolomb heykeline saldırmıştı. Jebediah Springfield'ın heykeli gibi, heykelin başı gece yarısı sökülmüştü. Kolomb, Amerikan yerlilerine karşı yürüttüğü kitlesel şiddet nedeniyle bugünlerde tartışmalı bir figür ve dolayısıyla ırkçılığa karşı öfkeden nasibini aldı. Simpsonlar dizisi hayranları sosyal medyada hemen olaylar arasındaki benzerliklere dikkat çekti.  İşte Simpsonlar'ın diğer kehanetleri...
Tom Hanks Hayranları, dizinin, Tom Hanks’in corona virüse yakalanacağını önceden tahmin ettiğine inanıyor. Dizinin 2007 yapımı TV filmi versiyonunda Tom Hanks bir reklam filmi sahnesinde görülüyor.  Reklamda Büyük Kanyon sıkıcı olduğu için yerine konan yeni Büyük Kanyon tanıtılıyor. Hanks reklamda “ABD hükümeti güvenilirliğini kaybetti, o yüzden benimkini ödünç alın” mesajı veriyor. Aktör ardından, “Ben Tom Hanks, beni şahsen görürseniz lütfen beni bırakın” diyor. Teori, diğer kehanetlere göre gerçek hayattan biraz uzak kalsa da dizinin sıkı hayranları Tom Hanks’li bölümü Simpsonlar’ın tahminleri listesine ekliyor.
Kripto para Daha sonra gerçeğe dönüşen olay örgülerini önceden ele almasıyla ünlü Simpsonlar (The Simpsons) animasyonu dizisi, kripto para konusunda gelecek hakkında yorumda bulundu. Dizinin 31. sezonunda Frinkcoin adlı bölümünde, kripto para birimlerinin ve blockchain’in nasıl çalıştığını açıklamak üzere konuk yıldız olarak Big Bang Theory dizisinden Jim Parsons yer aldı. Şarkı ve dansla kripto para biriminin geleceğini anlatan dizide şöyle denildi: “Her gün geleceğin parası olmaya bir adım daha yaklaşıyorum. Cüzdanında değil, senin bilgisayarındayım!” SIMPSONLAR GELECEĞİ NASIL TAHMİN EDİYOR?
Jim’in konuşmasının sonunda ekrana bir bilinçaltı mesajı yansıdı ve kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı şu sözlerle açıklandı: “Kripto para birimlerinden bahsederken ‘Cryptocurrency’ kelimesini tekrar tekrar kullanmak, acemi biri olduğunuzu gösterir. Tam bir kripto para yığını… Bu sistemde, ek kripto para birimleri oluşturmak için kurallar tanımlanmıştır. Geleneksel para birimi gibi üretilebilir veya rastgele oluşturulur veya hepsi LeBron'a [James] verilir.”  Bölümde yer alan sözlerle Simpsonlar’ın bir kez daha geleceği tahmin etmiş olabileceği düşünüldü.
Corona virüs Simpsonlar dizisinin sadık seyircileri, animasyon komedinin corona virüse yıllar önce yer verdiğini düşünüyor. Dizinin 1993’te yayınlanan bir bölümünde, Japonya’dan yayılan Osaka Flu adlı virüsten söz ediliyor.
Japonya’da meyve suyu işçileri paketleme yaparken, işçilerden biri, “Müdüre grip olduğumu söyleme lütfen” diyor ve sonra kutunun içine öksürüyor. Böylece virüs, kutuyla birlikte ABD’ye taşınıyor. Ülkede pek çok kişi hastalanıyor.
Dizinin hayranları, Çin’in Wuhan kenti yerine Japonya’dan yayılan bir virüsten söz etmesiyle Simpsonlar’ın küresel bir olayı daha 27 yıl önce öngördüğü görüşünde.
Trump’ın başkan seçilmesi The Simpsons bölümlerinin gerçek çıkması hakkında yanlış bilinen bazı durumlar ve manipüle edilen şeyler var ancak şu bir gerçek ki bundan yıllar yıllar önce Simpsons’ın bir bölümünde Trump’ın başkanlığından söz ediliyor.Yeni başkan Lisa Simpson, “Sizin de bildiğiniz gibi, Başkan Trump’tan bize oldukça yüklü bir bütçe çatlağı miras kaldı” diyor ve kendisinden önce Trump’ın başkan olduğunu söylüyor. Bu bölüm, 2000 yılında yayınlanan Bart to Future bölümünden. (Bart’ın geleceğe dönüşü) SIMPSONLAR 30 YAŞINDA
Bu kehanete göre Trump’tan sonra Amerika’nın başkanı bir kadın olacak. Trump’ın zaten bir kadın adayla yarışıp başkan olduğunu düşünürsek, bu teorinin gerçekleşme ihtimali de oldukça yüksek gibi görünüyor.
Super Bowl'da Lady Gaga Serinin Lady Gaga'nın Super Bowl'daki şovunu beş yıl öncesinden tahmin ettiği de ortaya çıkmıştı.
Disney-Fox birleşmesi Son olarak dizide geçip yakın zamanda gerçek olan başka bir şey ise Walt Disney'in 20th Century Fox'u satın alması.
Dizinin 8 Kasım 1998'de yayınlanan bölümünde 20th Century Fox tabelasının altında 'Walt Disney Co'nun bir bölümü' yazısı görülüyor.
11 Eylül saldırılarıÇizgi filmin 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde Lisa’nın elindeki derginin kapağında 9 -11 yazdığı düşünülüyor. Ayrıca 11’i ikiz kulelerin oluşturması da 11 eylül saldırıları hakkındaki komplo teorilerini güçlendiriyor.
1993’teki bir bölümde ise duvardaki tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının dumanlar altında olduğu görülüyor.
Akıllı telefon öngörüsü Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülüyor. Logoya dikkat ettiniz mi?
1995 yılında yayınlanan 6. sezon 5. bölümde ise akıllı saat görülüyor. Apple’ın sıkı bir Simpsons fanı olduğunu söylersek yanılmış olmayız herhalde.
Yeni Star Wars filmleri Ayrıca, Star Wars’ın yeni filmlerinin çekileceğini de bilmişti.
The Simpsons serisinde geçen ve önümüzdeki günlerde olması konuşulan diğer kehanetler... Aç gözlü şirketler çevresel bir faciaya sebep olacak ve kirletilmiş alandan korunmak için bir kubbe kurulacak.
Angelina Jolie ve Brad Pitt kötü bir boşanma sonrası stresten kilo alacaklar.
Trump’tan sonra Amerika’nın başkanı bir kadın olacak.
Facebook'un algoritması sahte haberleri işaretlemeye başlayacak, aynı zamanda gizli alayı da saptayabilecek böylece insanların kafası karışmayacak.

Güneş'te 20 dünya büyüklüğünde delik tespit edildi

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 08:32
Güneş'te 20 dünya büyüklüğünde delik tespit edildi

NASA, Güneş'in üzerinde 20 dünya büyüklüğünde yeni bir delik gözlemlendiğini duyurdu. Dev delik Dünya'ya 2 milyon 896 bin kilometre hızla güneş rüzgarları gönderebilir.

Güneş'in üzerinde 20 dünya büyüklüğünde yeni bir delik gözlemlendi. NASA'dan yapılan açıklamaya göre 22 Mart'ta tespit edilen 30 dünya büyüklüğündeki deliğin ardından bu hafta ikinci keşif. 

Koronal deliğin Dünya’ya doğru saatte 2 milyon 896 bin kilometre hızla Güneş rüzgarları göndermesi bekleniyor. Bu rüzgarların dünya için bir tehdit oluşturmadığı belirtildi. 

Bilim insanları, Cuma günü Dünya'ya ulaşması beklenen rüzgarların elektronik altyapıya zarar vermeyeceği, sadece bazı bölgelerde auroralar (Kuzey ışıkları) oluşturacağını açıkladı. 

GÜNEŞ'İN EKVATORUNA YAKIN

Oldukça yaygın olan bu koronal delikler genellikle Güneş'in kutuplarında görülürken, keşfedilen bu son delik ekvatorun yakınlarında görüldü. 

Londra Üniversitesi Akademisi'nden uzay fiziği profesörü Daniel Verscharen, "Koronal deliğin konumu onu çok ilginç kılıyor." dedi. 

Verscharen, "Bu koronal delikten bu Cuma gecesinden Cumartesi sabahına kadar Dünya'ya hızlı bir rüzgar gelmesini bekliyorum." diye konuştu. 

Bu koronal delikler sayesinde Güneş'i daha önce gülerken de görmüştük.

Güneş'te 20 dünya büyülüğünde delik tespit edildi

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 08:21
Güneş'te 20 dünya büyülüğünde delik tespit edildi

NASA, Güneş'in üzerinde 20 dünya büyüklüğünde yeni bir delik gözlemlendiğini duyurdu. Dev delik Dünya'ya 2 milyon 896 bin kilometre hızla güneş rüzgarları gönderebilir.

Güneş'in üzerinde 20 dünya büyüklüğünde yeni bir delik gözlemlendi. NASA'dan yapılan açıklamaya göre 22 Mart'ta tespit edilen 30 dünya büyüklüğündeki deliğin ardından bu hafta ikinci keşif. 

Koronal deliğin Dünya’ya doğru saatte 2 milyon 896 bin kilometre hızla Güneş rüzgarları göndermesi bekleniyor. Bu rüzgarların dünya için bir tehdit oluşturmadığı belirtildi. 

Bilim insanları, Cuma günü Dünya'ya ulaşması beklenen rüzgarların elektronik altyapıya zarar vermeyeceği, sadece bazı bölgelerde auroralar (Kuzey ışıkları) oluşturacağını açıkladı. 

GÜNEŞ'İN EKVATORUNA YAKIN

Oldukça yaygın olan bu koronal delikler genellikle Güneş'in kutuplarında görülürken, keşfedilen bu son delik ekvatorun yakınlarında görüldü. 

Londra Üniversitesi Akademisi'nden uzay fiziği profesörü Daniel Verscharen, "Koronal deliğin konumu onu çok ilginç kılıyor." dedi. 

Verscharen, "Bu koronal delikten bu Cuma gecesinden Cumartesi sabahına kadar Dünya'ya hızlı bir rüzgar gelmesini bekliyorum." diye konuştu. 

Bu koronal delikler sayesinde Güneş'i daha önce gülerken de görmüştük. 

Göktaşının çarptığı Soyuz MS-22 uzay aracı, Dünya’ya geri döndü

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 06:13
Göktaşının çarptığı Soyuz MS-22 uzay aracı, Dünya’ya geri döndü

Geçtiğimiz sene göktaşı çarpması sonucu hasar alan Rusya’ya ait Soyuz MS-22 uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılarak mürettebatsız şekilde Dünya’ya geri döndü.

Geçtiğimiz sene 21 Eylül’de Rus kozmonotlar Sergey Prpkopyev ve Dmitriy Petelin'in yanı sıra ABD'li astronot Frank Rubio'yu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) taşıyan Rusya’ya ait Soyuz MS-22 uzay aracı mürettebatsız şekilde Dünya’ya geri döndü. ISS’de yapılan deneylere ait madde ve dokümanların yanı sıra kozmonot giysileri ve arızalı pillerden oluşan 218 kilogram yük ve 100 kilogram ağırlığındaki çöple TSİ 12.57'de istasyondan ayrılan Soyuz MS-22, TSİ 14.45'te Kazakistan'ın Jezkazgan şehrine başarılı şekilde iniş yaptı. Uzay aracının ineceği yerde geniş güvenlik önlemleri alınırken helikopterler, zırhlı araçlar, ilkyardım araçları ve uzmanları taşıyan araçlar geniş bir arazide uzay aracının inmesini bekledi. İnişine yakın zamanda paraşütleri açılan uzay aracı, Rusya’nın başkenti Moskova'daki kontrol merkezinden de izlendi. GEÇTİĞİMİZ SENE UZAY ARACINA GÖKTAŞI ÇARPMIŞTI Geçtiğimiz sene aralık ayında göktaşı çarpması nedeniyle hasar oluşan ve bugün güvenlik nedeniyle mürettebat taşımadan Dünya'ya geri dönen Soyuz MS-22 için Rus uzmanlar ilk incelemelerini yaptı. Roscosmos uzmanları, Soyuz'un radyatör bölümünde oluşan hasarın ilk belirlemelere göre büyük bir hasar olmadığını belirterek, Soyuz MS-22'nin tekrar onarımı için çalışma yapılacağını açıkladı.

Almanya'dan Microsoft hakkında "tekelleşme" incelemesi

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 16:55
Almanya'dan Microsoft hakkında

Almanya rekabet kurumu Federal Kartel Dairesi, Microsoft'un pazar gücüne yönelik soruşturma başlattı.

Federal Kartel Dairesi'nden (The Bundeskartellamt) yapılan açıklamada, soruşturma ile "Microsoft'un piyasa genelinde rekabet için olağanüstü öneme sahip bir şirket olarak belirlenip belirlenmeyeceğine" karar verileceği belirtildi. Almanya Federal Kartel Dairesi Başkanı Andreas Mundt, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Microsoft'un geleneksel olarak Windows ve Office programları ile işletim sistemleri ve ofis yazılımlarında güçlü bir konuma sahip olduğunu vurguladı. Mundt, Microsoft'un piyasa genelinde rekabet için olağanüstü öneme sahip olduğunun tespit edilmesi halinde bunun rekabeti sağlamak için erken aşamada harekete geçmelerini sağlayacağını kaydetti. Federal Kartel Dairesi, Ocak 2022'de Google'ın ana şirketi Alphabet'i piyasa genelinde rekabet için çok önemli olarak sınıflandırmıştı. Mayıs 2022'de ise Facebook'un sahibi Meta ve Temmuz 2022'de Amazon, söz konusu sınıflandırmaya dahil olmuştu. Bu arada, Ocak 2021'de Almanya'da dijital şirketlerle ilgili antitröst yasasında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle şirketlerin pazar hakimiyetini belirleme ve rekabete karşı bazı uygulamaları yasaklama konusunda Federal Kartel Ofisi'ne daha fazla yetki verilmişti.

Heyecan veren keşif: Ay yüzeyinde küçük cam kürelerde hapsolmuş binlerce ton su bulundu

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 16:36
Heyecan veren keşif: Ay yüzeyinde küçük cam kürelerde hapsolmuş binlerce ton su bulundu

Ay yüzeyinden alınan toprak örneklerinde çok küçük cam küreler içine hapsolmuş çok miktarda su bulunduğu tespit edildi. Suyun, cam kürelerin basitçe ısıtılması sonucu kullanılır hale gelebileceği düşünülüyor.

Nature Geoscience'da yayımlanan araştırmada, meteorların Ay yüzeyine çarptığında oluştuğu düşünülen çok küçük cam küreler içinde Ay yüzeyinde dağılmış halde trilyonlarca ton su bulunabileceği belirtildi.
Araştırma, Çinli bilim insanlarınca 1970'lerden bu yana, Ay'dan getirilen ilk toprak örnekleri üzerinde yapıldı.
Yapılan çalışmanın, gündüz saatlerinde Ay yüzeyindeki buzun Güneş rüzgarlarının etkisiyle buharlaştığı ve gece soğumayla yüzeye geri döndüğünü öngören "Ay su döngüsü kuramı"ndaki bazı boşlukları doldurduğu ifade edildi.
Araştırma kapsamında incelenen Ay toprağı, Çin'in 2020'de Çin Ay Keşif Programı'nın 5. safhası kapsamında, Ay'dan toprak örnekleri toplayan Çang'ı-5 uzay aracı tarafından Dünya'ya getirildi.
Çin Nanjing Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisinin de aralarında bulunduğu bir dizi kurum araştırmacısı, Ay'dan getirilen örneklerden seçtikleri 50 mikrometre (saç kılı kalınlığı) ila 1 milimetre çapındaki 150 taneciği inceledi.
İnceleme sonucunda, Güneş'ten gelen hidrojen ve oksijeni Güneş Sistemi boyunca taşıyan Güneş rüzgarlarının çok eski dönemlerde oluştuğu düşünülen bu cam küreciklere vurduğunda içlerinde su oluşumunu sağlayabileceği belirtildi.Araştırmacılar, bunun aynı zamanda 270 trilyon kilogram suyun Ay yüzeyinde nasıl bulunabildiğinin de cevabı olabileceğini kaydetti.
Nanjing Üniversitesi araştırmacılarından Hejiu Hui, "Biz Güneş rüzgarıyla gelen hidrojenin cam kürelere nüfuz edebileceğini ve böylece Ay'da yeni su rezervi oluşturabileceğini tespit ettik. Çarpma sonucu oluşan cam küreler de regolit içinde Ay yüzeyine yayılmış durumda olduğu için suyla dolabilir ve Ay yüzeyindeki su döngüsünü devam ettirebilir." dedi.
Suyun Ay'da nasıl depolandığını anlamanın yararlı olabileceğini belirten Hui, bu bilginin gelecekte Ay astronotlarını bir gün içme suyuna ve hatta roket yakıtına dönüştürülebilecek potansiyel kaynaklara yönlendirebileceğini, Ay'daki suyun cam kürelerin basitçe ısıtılması sonucu kullanılır hale gelebileceğini kaydetti.Araştırma, cam küreciklerdeki suyun birkaç yılda bir tazelendiğini ortaya koydu.
Öte yandan araştırmada yer almayan Houston Ay ve Gezegen Enstitüsü bilim insanı Dr. David Kring, söz konusu araştırmanın bilim insanlarına, özellikle Çang'ı-5 misyonunun Ay'ın görülen tarafındaki iniş noktasına benzer yerlerde, suyun nasıl depolanmış olabileceğine dair yeni bilgiler kazandırdığını belirtti.
Kring, Ay'da astronotların pratik amaçlar için su elde edebileceği daha iyi yerler olduğunu vurgulayan Kring, "bu yüzden Ay'ın kutuplarıyla ilgileniyoruz." dedi.
Bilim insanları, Apollo görevlerinden bu yana ayın kutuplarında büyük miktarda buz halinde su olabileceğini düşünüyor. NASA'nın daha önce yaptığı araştırmalar da Ay'ın Güneş gören yüzeyinde su bulunduğunu öne sürüyor. Ancak bilim insanları bu suyun nasıl depolandığı hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

MARLİN SİDA'dan Kuzgun seyir füzesi atıldı

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 15:38
MARLİN SİDA'dan Kuzgun seyir füzesi atıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen katı yakıtlı yerli seyir füzesi Kuzgun-KY, silahlı insansız deniz aracı (SİDA) MARLİNden test edildi. Bir SİDAdan ilk defa radar güdümlü mühimmat atışı gerçekleşti.

Elon Musk: Twitter'da 'mavi tik' onay sisteminin kapsamı değişiyor

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 15:09
Elon Musk: Twitter'da 'mavi tik' onay sisteminin kapsamı değişiyor

Twitter'ın CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformunun ücretli Twitter Blue özelliğinde bir değişiklik yapıldığını duyurdu. Buna göre 15 Nisan'dan itibaren yalnızca doğrulanmış kullanıcıların gönderileri diğer kullanıcılara önerilecek ve anketlerde oy kullanmalarına izin verilecek. Geçtiğimiz hafta Musk, şirketi satın almasından öncesine dayanan bazı 'eski' hesapların doğrulanmış statüsünü kaldıracağını duyurmuştu.

BBC'nin haberine göre, 15 Nisan'dan itibaren yalnızca ücretli "Twitter Blue" özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.
Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, "Sana Özel" başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.
Twitter'daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.
Musk, değişikliğin "gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını" belirterek "Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek." ifadesini kullandı.
Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.
"Twitter Blue", kullanıcıların hesabına "mavi onay rozeti" ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

iPhone İOS 16.4 güncellemesi yayınlandı: İOS 16.4 güncellemesinde neler var, yeni özellikler neler?

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 13:09
iPhone İOS 16.4 güncellemesi yayınlandı: İOS 16.4 güncellemesinde neler var, yeni özellikler neler?

Apple kullanıcılarının merakla beklediği İOS 16.4 yazılım güncellemesi duyuruldu. Birçok test sürecinden geçen ve bu yılın 4. büyük güncellemesini yapan Apple, İOS 16.4'le birlikte hayatımıza girecek yenilikleri duyurdu. Gelen güncellemeyle birlikte, yeni emojiler ve hücresel aramalar için ses yalıtımı gibi birçok özellik yer alıyor. Peki, İOS 16.4 güncellemesinde neler var, yeni özellikler neler?

Apple tarafından iPhone İOS 16.4 güncellemesi yayınlandı. Eylül ayında yayınladığı İOS 16 sonrasında güncellemelerine devam eden Apple, yeni İOS 16.4 güncellemesini duyurdu. Peki, İOS 16.4 güncellemesinde neler var, yeni özellikler neler? İOS 16.4 GÜNCELLEMESİ NASIL YAPILIR? Apple tarafından merakla beklenen İOS 16.4 güncellemesi duyuruldu. Güncellemenin iPhone ve iPadOS'larda yayınlanmasıyla birlikte birçok kullanıcı nasıl indirileceğini sorgulamaya başladı. ‌ İOS 16‌‌.4 ve iPadOS 16.4 güncellemesi için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne gidilerek uygun iPhone ve iPad'lere kablosuz olarak indirilebilir.İOS 16.4 ÖZELLİKLERİ NELER? İOS 16.4 güncellemesi ile gelen emojiler arasında sallanan kafa, pembe kalp, mavi kalp, gri kalp, eşek, geyik, kara kuş, kaz, kanat, denizanası, sümbül gibi yeni emojiler yer alıyor. Toplamda 21 yeni emoji sürüme eklenmiş durumda. Ayrıca Ana Ekrana eklenen web siteleri için Safari web bildirimleri, daha net cep telefonu aramaları için ses yalıtımı, Apple Books’da sayfa çevirme animasyonu, Podcast güncellemeleri, yeni HomeKit mimarisi ve bir dizi başka küçük değişiklik ve ince ayar İOS 16.4’te yer alıyor. Ek olarak İOS 16.4 ile birlikte Türkiye için 5G desteği de getiriliyor.Gelen yeni özellikler ise şu şekilde: - Hayvanlar, el hareketleri ve nesneler de dahil olmak üzere 21 yeni emoji, - Web uygulamaları için bildirimler Ana Ekran'a eklendi, - Hücresel aramalar için ses yalıtımı. Bu, sesinize öncelik verir ve çevrenizdeki ortam gürültüsünü engeller, - Fotoğraflar'daki yinelenenler albümü, iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki yinelenen fotoğraf ve videoları algılama desteğini genişletiyor, - Hava Durumu uygulamasındaki haritalar için VoiceOver desteği, - Işık parlamaları veya flaş efektleri algılandığında videoyu otomatik olarak karartmak için erişilebilirlik ayarı, - Çocuklardan gelen satın alma isteklerinin ebeveynin cihazında görünmemesine neden olan bir sorun giderildi, - Matter uyumlu termostatların Apple Home ile eşleştirildiğinde yanıt vermemesine neden olan sorunlar giderildi, - iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde Crash Detection optimizasyonları yapıldı.
❌
❌