Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023NTV

Ankara Müzik Festivali'ne geri sayım

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 12:37
Ankara Müzik Festivali'ne geri sayım

Bu yıl 37'ncisi düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali dinleyicilerine ve seyircilerine kavuşuyor.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 36 yıldır azim ve özenle düzenlediği, başkentin en uzun soluklu etkinliği olan Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 37'ncisi üç yıllık bir aradan sonra 4-28 Nisan 2023 tarihleri arasında başkentli sanatseverlerle, depremzedeler yararına buluşacak. 37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde, başta Türkiye’nin yetiştirdiği güzide sanatçıların yanı sıra Azerbaycan, İtalya, İspanya, İngiltere, Endonezya, Tayvan, Çekya, ABD, Makedonya, Hırvatistan, Çin gibi 13 ülkeden klasik müzik ve cazın seçkin örneklerini sunacak 355’e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.Açılış ve kapanış konserleri senfonik orkestralarla yapılacak Festivalde senfonik konser, modern bale, flamenko, oda müziği, koro, caz ve resital kategorilerinde 17 konser ve gösteri ile dört gitar ve bir bale atölye çalışması yer alacak. Artık bir festival geleneği haline gelen açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, ilk seslendirmeler, genç solistlerimizin desteklenmesi ve uluslararası iş birliği konserlerinde yer alması gibi ilkeler, 37.Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde de sürdürülüyor. Festivalin afişi ise Sevda– Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen “37. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Afiş Yarışması”nda oybirliği ile birinciliğe layık görülen Kayahan Kaya imzasını taşıyor.

Türk sinemasının 'Güdük Necmi'si Halit Akçatepe vefatının 6. yılında anılıyor

Tarafından: NTV
31 Mart 2023 at 09:52
Türk sinemasının 'Güdük Necmi'si Halit Akçatepe vefatının 6. yılında anılıyor

Oyunculuğa henüz 5 yaşındayken başlayan Akçatepe, sanat hayatı boyunca 70'ten fazla film ile 43 tiyatro oyununda rol aldı. Yeşilçam'ın gülen ve güldüren yüzü Halit Akçatepe, vefatının 6'ıncı yılında anılıyor.

Yeşilçam'ın gülen ve güldüren yüzü, Hababam Sınıfı'nın Güdük Necmi'si, Süt Kardeşler'in Ramazan'ı Halit Akçatepe, vefatının 6'ıncı yılında anılıyor. Hababam Sınıfı filmlerinde "Paşa Nuri" tiplemesini canlandıran Sıtkı Akçatepe ile Yeşilçam filmlerinde "anne" rolünü başarıyla üstlenen Leman Akçatepe'nin oğlu olan Akçatepe, 1 Ocak 1938'de İstanbul'da dünyaya geldi. İki ağabeyi olan Akçatepe, 1942'de henüz 5 yaşındayken Nasreddin Hoca Düğünde filminde rol alarak, oyunculuğa adım attı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'ne giren sanatçı, 15 yaşına kadar 40'a yakın yapımda çocuk oyuncu olarak yer aldı. PROFESYONEL OYUNCULUĞA 1960'TA BAŞLADI

Halit Akçatepe, ilk eğitimini Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu ve Refik Halit Karay Mektebi'nde aldı. Ailesi tarafından oyuncu olması istenmeyen ünlü sanatçı, Saint Benoit Fransız Lisesi'nde öğrenim gördükten sonra babasını kırmamak için Sultanahmet İktisat ve Ticaret Akademisi'nde bir yıl okudu. Akademideki eğitimini bitirmeden yedek subay olarak vatani görevini tamamlayan Akçatepe, askerden döndükten sonra hukuk fakültesinde 2 sene eğitim aldı. Başarılı oyuncu, derslere girmek yerine üniversitenin Talebe Birliğinde gençlik tiyatrosuna yazıldı ve birçok oyunda amatör oyuncu olarak yer aldı. Daha sonra Muammer Karaca Tiyatrosu'nun oyuncu kadrosuna giren Akçatepe, aynı yıllarda edebiyat fakültesinin sosyal antropoloji bölümüne başladı. Akçatepe, profesyonel anlamda tiyatro oyunculuğuna 1960'ta Sel adlı piyesle adım attı. Devekuşu Kabare'de de oynayan sanatçı, usta isimler Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Kemal Sunal ile çalıştı. Halit Akçatepe, Sadık Şendil'in kendisini ikna etmesiyle Bir Varmış Bir Yokmuş adlı filmle adım attığı Yeşilçam'a ilişkin bir röportajında şunları söylemişti: "O zamanlar tiyatrodan başka bir şey düşünemezdim. Sanki dünyada bir ben, bir de tiyatro vardı. Başka bir sanat dalı olamazdı. Profesyonel olarak ilk defa 'Oda Tiyatrosu 4'te 'Sel' piyesiyle sahneye çıktım. Yıl 1960... Bugüne kadar 16 ayrı tiyatroda, 43 piyeste rol aldım. Benim kadar çok tiyatro değiştiren artist yok gibidir. Ama ne yapayım huyum böyle. En ufak bir rahatsızlık, anlaşmazlık gördüğüm an oradan kaçarım." ERTEM EĞİLMEZ FİLMLERİNİN ARANAN YÜZÜ OLDU

Memduh Ün'ün yönettiği 1971 yapımı Üç Arkadaş filminde Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit'le oynayan sanatçının yolu, aynı yıllarda Ertem Eğilmez'le kesişti. Sırasıyla Beyoğlu Güzeli, Üç Sevgili, Sev Kardeşim, Tatlı Dillim, Köyden İndim Şehre, Mavi Boncuk ve Ah Nerede isimli yapımlarda yan rollerde oynayan sanatçının bu filmlerdeki tiplemeleri de izleyiciler tarafından oldukça beğenildi. Usta sanatçı, 1962'de evlenip 1981'de boşandığı Tülin hanımdan olan kızları Itır ve Ebru ile oynadığı 1972 yapımı Tatlı Dillim filmiyle büyük bir çıkış yakaladı, Ertem Eğilmez filmlerinin aranan yüzü oldu. Akçatepe, 8 Nisan 1972'de Ses Dergisi'ne verdiği bir demeçte, "Yıllar boyu bir aptal aşık gibi tiyatroya sarılmışım. Şimdi ise bir sinemanın var olduğunu biliyorum, öğrendim. Bundan sonraki çabam sinemada bir Halit Akçatepe'nin var olduğunu ispat etmek olacak. Çalışmam, çok çalışmam gerekiyor ama ben bu uğraşta galip geleceğimi, biliyorum" ifadelerini kullanmıştı. Rıfat Ilgaz'ın romanından uyarlanan, Umur Bugay'ın senaryosunu yazdığı 1975 yapımı Ertem Eğilmez filmi Hababam Sınıfı'nda "Güdük Necmi" karakterini canlandıran sanatçı, bu filmdeki rolünün ardından unutulmaz isimler arasına girdi. Usta oyuncu, Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan ve Kemal Sunal'ın da aralarında yer aldığı Arzu Film'den ayrılarak, Genco Erkal'ın Dostlar Tiyatrosu'na başladı. Halit Akçatepe, 1990'lı yıllardan itibaren, Şaban Askerde, Kaygısızlar, Yazlıkçılar ve Bizimkiler adlı televizyon dizilerine imza attı. ALTIN PORTAKAL YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ'NÜ ALDI

Sanatçı, 2011'de Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne Mehmet Dinler, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman ve Engin Çağlar ile değer görüldü. Babam Sınıfta Kaldı isimli 2013'te çekimleri başlayan televizyon dizi için Cem Davran, Melis Tüzüngüç, Defne Samyeli ve Mesut Yar'la kamera karşısına geçen sanatçı, 2014'te Karaman'ın Koyunu adlı sinema filminde oynadı. Akçatepe, Şaban Pabucu Yarım, Gurbetçi Şaban ve Şoför Memet filmlerinin senaryolarına da imza attı. Genellikle duygusal komedilerde karakter rolleri canlandıran sanatçı, yarım asrı geçkin sanat hayatında 70'ten fazla sinema filmi, birçok tiyatro oyunu ve reklamda rol aldı. Canlandırdığı unutulmaz karakterlerle Türk seyircisinin gönlünde taht kuran Halit Akçatepe, kalp yetmezliği sonucu, İstanbul'da 79 yaşındayken 31 Mart 2017'de vefat etti. Sanatçının naaşı, Üsküdar Şakirin Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. "TÜRK HALKI BİZİ SEVİYOR, SAYIYOR VE HATIRLIYOR"

Tiyatro ve sinema oyuncusu Ali Uyandıran, bir röportajında, Akçatepe’nin içinde bulunduğu işlere renk kattığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulunmuştu: "Büyük bir enerjiydi. Hababam Sınıfı filmine kattığı neşeyi Bizimkiler dizisinde de bizimle paylaşan usta oyuncu Halit Akçatepe'ye Allah’tan rahmet diliyorum. Ölmek insanın doğasında var ancak geride kalan güzellikler hatırlandıkça gülüyoruz da ağlıyoruz da. Halit gibi, rahmetli Kemal Sunal gibi, Tarık Akan gibi hatırlanmak güzel bir ömür geçirdiğinizin sağlamasıdır. Şunu söylemekte yarar görüyorum; bizler rol yapmaktan çok anı yaşadık. Bu yüzden yaşadıklarımızı yaşattığımız için Türk halkı bizi seviyor, sayıyor ve hatırlıyor. Onlara minnettarız." Akçatepe'nin oynadığı yapımlardan bazıları şöyle: Leyla ile Mecnun, Geniş Aile, Aile Reisi, Vurgun, Yalan Dünya, Hakkını Helal Et, Sevda Çiçeği, Hababam Sınıfı Üç Buçuk, Cumbadan Rumbaya, Mühim Olan Aşkımız, Hababam Sınıfı Askerde, Avrupa Yakası, Yeşilçam Denizi, Hababam Sınıfı Merhaba, En Son Babalar Duyar, Tersine Dünya, Şaban ile Şirin, Şaban Askerde, Bizimkiler, Şaban Pabucu Yarım, Renkli Dünyalar, Dokunmayın Şabanıma, Hababam Sınıfı Tatilde, Bülbül Ailesi, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Süt Kardeşler, Lüküs Hayat, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı, Ah Nerede, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Sev Kardeşim, Bir Varmış Bir Yokmuş, Nasreddin Hoca Düğünde.

Dün — 30 Mart 2023NTV

Bursalı çoban, fotoğrafını paylaşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile tanışmak istiyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 15:07
Bursalı çoban, fotoğrafını paylaşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile tanışmak istiyor

Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun, ünlü romanı "Simyacı"yı elinde tutarken çekilen fotoğrafını paylaştığı Bursalı çoban Necati Değirmenci, "Paylaşımı yapması çok hoşuma gitti, görüşme şansım olursa güzel olur" dedi.

Bursalı çoban Necati Değirmenci, elinde dünyaca ünlü "Simyacı" romanıyla çekilmiş fotoğrafını paylaşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho ile tanışmak istiyor. Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Demireli Mahallesi'nde yaşayan 73 yaşındaki çoban Necati Değirmenci'ye, geçen yaz merada koyunlarını otlattığı sırada aynı mahallede doğup büyüyen gezgin Selçuk Tanaydın, Paulo Coelho'nun, İspanya'dan Mısır Piramitleri'nin eteklerinde hazine aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun yaşamını anlatan "Simyacı" kitabını hediye etti. Tanaydın, daha sonra Değirmenci'nin kitabı elinde tutarken fotoğrafını çekerek sosyal medya hesabında yayımladı. Kısa sürede ilgi gören fotoğrafı, daha sonra yazar Paulo Coelho da sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. Değirmenci de Paulo Coelho'nun paylaşımının ekran fotoğrafını alıp çerçeveletti.

"O FOTOĞRAFTAKİ KİTABI DA YARIYA KADAR OKUDUM"

Ünlü yazarla tanışmak isteyen Değirmenci, Demireli Mahallesi'nde doğduğunu ve 5 çocuk, 13 torun sahibi olduğunu söyledi. Çocukluğundan beri çobanlık yaptığını belirten Değirmenci, "60 yıldır çobanlık yaparım. Hep koyun güttüm. Koyun güderken Selçuk Tanaydın yanıma geldi. Bana kitabı hediye etti. Daha sonra kitapla fotoğrafımı çekti. Sonra fotoğraf yazarın eline gitti ve fotoğrafımı paylaştı. Şimdi o paylaşımın fotoğrafını çerçevelettim" dedi. Değirmenci, yazar Coelho'nun paylaşımının kendisini çok mutlu ettiğini anlatarak, "Paylaşımı görünce çok sevindim. Kitap okumayı çok seviyordum ama gözlerim şimdi az görüyor. Fazla okuyamıyorum. O fotoğraftaki kitabı da yarıya kadar okudum. O sırada torunum gördü ve kitabı okumak istedi. Şimdi kitap torunumda, o okuyor. Bitirince bana geri getirecek. Zaten bana hediye edilirken 'Sadece sende kalmasın, başkalarına da ver' denildi" diye konuştu. Yazarla bir araya gelmek istediğini vurgulayan Değirmenci, "Kitabın yazarıyla yüz yüze görüşmek isterim. Paylaşımı yapması çok hoşuma gitti, görüşme şansım olursa güzel olur" ifadesini kullandı.

Şarkıcı Soner Sarıkabadayı "melodi aşırdığı" iddiasıyla yargılanıyor: Alnımın akıyla bu davadan çıkacağım

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 14:55
Şarkıcı Soner Sarıkabadayı

Şarkıcı Soner Sarıkabadayı'nın "melodi aşırdığı" iddiasıyla yargılanmasına devam edildi. Sarıkabadayı, "Ben kendime çok güveniyorum ve yapmadığımı biliyorum. Alnımın akıyla bu davadan çıkacağıma güveniyorum" dedi.

Müzisyen Serdar Kapan'ın "Denge Şeve" adlı şarkısındaki nakarat kısmının melodisini aşırarak (intihal) "Tarifi Zor" isimli eserinde kullandığı iddiasıyla "manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal etme" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı ve şarkı yazarı Soner Sarıkabadayı'nın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Soner Sarıkabadayı’nın avukatları Burcak Sercan Sarıkaya, Onur Şahin ve müşteki avukatı hazır bulundu. "ÜZERİME ATILAN BU LEKENİN İSPAT EDİLMESİNİ İSTİYORUM"

Duruşmada savunma yapan şarkıcı Soner Sarıkabadayı, "Ben 35 yıldır şarkı yazıyorum. Hayatımı bu alandan kazanıyorum, burada süreci yaşamadan evvel uzlaşma görüşmeleri oldu ve ben özellikle bu davanın görülmesini ve araştırılmasını istiyorum. Bu benim için çok önemli ve kıymetlidir. Ben bu süreci uzlaşma bedelini reddederek kendim arzular oldum. 35 yıldır hayatımı bu işle kazanıyorum. Mesleki olarak üzerime atılan bu lekenin ispat edilmesini istiyorum" dedi.

"BEN KENDİME ÇOK GÜVENİYORUM VE YAPMADIĞIMI BİLİYORUM"

Sarıkabadayı savunmasının devamında, "Evet ben şarkıcıyım, insanlar böyle tanıyor beni ama onun öncesi de var. Benim şarkı yazarı olan daha uzun bir ömrüm var. Bilirkişi, gerçekte bulunmayan YouTube linkini tespit ettiğini söylüyor. Müştekinin iddia ettiği gibi öyle bir video yok. Olmayan linkten tespitler yapılmış, bunu doğru bulmuyorum. Raporda ayrıca şarkıların birbirinden bağımsız olduğunu iddia eden tanımlamalar var. Ben kendime çok güveniyorum ve yapmadığımı biliyorum. Bunların araştırılması benim açımdan da çok iyi. Alnımın akıyla, yeteneğimle bu davadan çıkacağıma inanıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Müşteki Serdar Kapan'ın avukatı ise beyanında, eserin aynı şekilde aşırıldığı iddiasında olmadıklarını, orada benzer bir melodinin bulunduğunu ve bunun suç teşkil edip etmediğinin bu kovuşturma konusu da olduğunu söyleyerek, mahkemeden her iki şarkının da mahkemede dinlenmesini talep etti.

Alınan savunma ve beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

19. Akbank Kısa Film Festivali'nin yeni tarihleri ve jüri üyeleri belirlendi

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:32
19. Akbank Kısa Film Festivali'nin yeni tarihleri ve jüri üyeleri belirlendi

19. Akbank Kısa Film Festivali’nin yeni tarihleri 2-12 Mayıs olarak belirlendi. Festivalin farklı kategorilerde jüri üyeleri arasında Beren Saat, Merve Dizdar, Berkay Ateş, Pınar Deniz gibi isimler var.

19. Akbank Kısa Film Festivali’nin yeni tarihleri 2-12 Mayıs 2023 olarak belirlendi.  Kısa filmlerin yapımına özendirmek, bu alanda yeni yapımları teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları destelemek amacıyla başlatılan ve her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl izleyicisiyle yeniden Akbank Sanat’ta buluşacak. Akbank Sanat binasında fiziksel olarak gerçekleşecek festival çevrimiçi olarak da takip edilebilecek.  Dünyanın çeşitli bölgelerinden ve Türkiye’den toplam 2237 kısa filmin başvuru yaptığı; Selim Evci direktörlüğünde gerçekleştirilecek 19. Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası yarışmalarının jüri üyeleri de açıklandı.  Ulusal Yarışma ‘Festival Kısaları’ ana jüri üyeleri; oyuncu Beren Saat, yönetmen Umut Aral, oyuncu Ekin Koç, kurgucu Ali Aga ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı.‘Festival Kısaları’ ana jüri üyeleri arasında oyuncu Beren Saat yer alıyorUluslararası yarışma ‘Dünyadan Kısalar’ ana jüri üyeleri; oyuncu Mina Kavani, yönetmen Jonas Matzow Gulbrandsen, oyuncu Nik Xhelilaj, Mubi Türkiye direktörü Cem Altınsaray ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı. ‘Forum Senaryo Yarışması’ ana jüri üyeleri; oyuncu Merve Dizdar, yönetmen Emre Kayiş ve oyuncu, oyun yazarı Berkay Ateş olarak belirlendi.Pınar Deniz, ‘Genç Bakışlar’ jürisinde20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplama ve bu alandaki üretimleri teşvik etme amacıyla ikinci kez düzenlenen ‘Genç Bakışlar’ yarışmasının jürisi ise oyuncu Pınar Deniz, yönetmen Ziya Demirel ve müzisyen Saki Çimen’den oluşuyor. ‘Festival Kısaları’, ‘Dünyadan Kısalar’, ‘Genç Bakışlar’, ‘Kısadan Uzuna’, ‘Deneyimler’, ‘Belgesel Sinema’, ‘Perspektif’, ‘Özel Gösterim’ ve ‘Forum’ bölümleriyle takip edilebilecek olan 19. Akbank Kısa Film Festivali’nin geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşilerinin yer aldığı programı 2-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında takip edilebilecek.

ABD'den getirilen 12 tarihi esere Antalya Müzesi'nde özel bölüm

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:15
ABD'den getirilen 12 tarihi esere Antalya Müzesi'nde özel bölüm

Türkiye'den geçmiş yıllarda ABD'ye kaçırılıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle yurda getirilen 12 tarihi eser için Antalya Arkeoloji Müzesi'nde özel bölüm oluşturuldu. Sergi, yarın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele ekipleri tarafından 1980 yılından bugüne kadar yurt dışına kaçırılan binlerce tarihi eserin Türkiye'ye iadesine yönelik çalışmalar neticesinde, ABD'den 12 eser yurda döndü. Şu ana kadar toplamda 23 bine yakın tarihi eser kaçırıldığı ülkelerden Türkiye'ye geri getirilirken, en son ABD Manhattan Bölge Savcılığı ve ABD İç Güvenlik ve İstihbarat Birimi (HSI) tarafından gerçekleştirilen soruşturmalar sonucunda ABD'ye kaçırılan 12 esere daha el konularak, ülkeye iadesi sağlandı.
New York Başkonsolosluğu'nda 22 Mart Çarşamba günü düzenlenen törenle Türkiye Cumhuriyeti'ne teslimi gerçekleştirilen 12 tarihi eser, Türk Hava Yolları'nın kargo birimi aracılığıyla Antalya'ya getirildi. Aralarında Roma İmparatoru Lucius Verus'un gerçek boyutlarda nadir bir bronz heykeli, 2 adet tunç boğa arabası, Roma dönemi askeri diploma, Urartu dönemine ait terakota vazo, Perge Antik Kenti'nden heykel başı, Killia mermer idolü, Neolitik Hacılar Ana Tanrıça figürü gibi eserlerin yer aldığı toplam 12 tarihi eser için Antalya Müzesi'nde özel bir bölüm oluşturuldu.
Antalya Müzesi'nde daha önce de yine yurt dışına kaçırılmış ve geri getirilen Herakles Lahdi, Yorgun Herakles Heykeli ve yine birçok lahdin de bulunduğu alanda, yurt dışından yeni gelen 12 eser için alan hazırlandı. Roma İmparatoru Lucius Verus'un gerçek boyutlarda nadir bronz heykeli görülebilirken, diğer eserler ise özel kutular içerisinde henüz açılmadı. 12 eser 31 Mart Cuma günü saat 11.00'de Antalya Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve bakanlık üst düzey yetkililerinin katılacağı tören sonrasında sergilenmeye başlanacak.
Antalya, Burdur, Konya, Şanlıurfa, Çanakkale, Manisa ve Doğu Anadolu gibi Türkiye'nin farklı bölgelerine ait ABD'den iadesi sağlanan 12 tarihi eserin listesi ise şu şekilde: Tunç boğa arabası, Roma dönemi askeri diploma, Neolitik Hacılar Ana Tanrıça figürü, Urartu dönemi terakota vazo, Roma dönemi bronz büst taçlı erkek başı, Killia tipi mermer idol, Hydai Antik Kenti kökenli oinokhoe, Çatalhöyük kökenli taş heykelcik, Roma dönemi tetrark heykel başı, Perge Tiyatrosu'ndan heykel başı, Bubon bronz kol ve Lucius Verus heykeli.
Lucius Verus heykelinin, Burdur'un Gölhisar ilçesi İbecik köyünün 2,5 kilometre güneyindeki Dikmen Tepesi'nde bulunan Boubon Antik Kenti'ndeki Sebasteion yapısında gerçekleştirilen kaçak kazılarda ele geçirildiği ve yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarıldığı belirlendi. Tanrılaştırılmış Roma imparatorları için inşa edilen Sebasteion yapısından kaçırılan M.S. 161-169 yıllarında hüküm sürmüş Roma İmparatoru Lucius Verus'a atfedilen heykel, günümüze ulaşabilmiş insan boyutunda ender bronz heykellerden biri olarak görülüyor. Antik dönem bronz heykellerinin birçoğunun eritilip başka alanlarda kullanılması nedeniyle günümüze nadiren ulaştıkları belirtiliyor.

Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi iki ayda 17 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 13:04
Trakya Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi iki ayda 17 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Edirne'de, bitki ve hayvan türlerinin sergilendiği Trakya Üniversitesi (TÜ) Doğa Tarihi Müzesi'ni 2 ayda 17 binden fazla kişi ziyaret etti.

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim elemanlarınca 40 yıldır biriktirilen bitki ve hayvan örnekleri, Karaağaç Yerleşkesi'ndeki müzede sergileniyor. "Yaşayan müze" konseptiyle ziyaretçilerini ağırlayan müze, 734 türden 1923 örneğe ev sahipliği yapıyor.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un katılımıyla ocak ayında açılan müze kısa sürede 6 bin 215'i çocuk olmak üzere 17 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, müzenin Edirne ve çevre illerden ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirtti. Müzenin ziyaretçilerine bitki ve hayvan türlerini yakından tanıma fırsatı sağladığını aktaran Tabakoğlu, "Müzemizde her dereceden öğrencimiz, kitaplarda gördükleri canlıları bizzat müşahede edebiliyor. Müzemizin düzenlenmesinde ve faaliyetlerinde göstermiş oldukları gayretlerden ötürü Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe'ye, Müze Müdürü Özmen Yeltekin'e ve emeği geçen tüm hocalarıma teşekkür ederim" dedi. Doğa Tarihi Müzesi, pazartesi hariç haftanın altı günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Enkazda bazı eserlerine ulaşan Hataylı mozaik ustası buruk sevinç yaşadı

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 12:48
Enkazda bazı eserlerine ulaşan Hataylı mozaik ustası buruk sevinç yaşadı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da mozaik ustası Mehmet Daşkapan, enkaz kaldırma çalışmalarının yapıldığı alanda eserlerinin bir bölümünü kurtarmayı başardı.

Hatay'ın Defne ilçesi Harbiye Mahallesi'nde yaşayan üç çocuk babası Mehmet Daşkapan'ın, 6 Şubat'taki depremlerde hem kendi hem annesinin evinin yanı sıra mozaik yaptığı atölyesi yıkıldı.
Depremden, eşini, çocuklarını ve aynı mahallede oturduğu annesini kurtaran Daşkapan'ın üç katlı binanın zemin katında bulunan atölyesindeki çok sayıda mozaik eser de enkaz altında kaldı.
Günlerce enkazın başına gelerek eserlerine ulaşmaya çalışan Daşkapan, başarılı olamayınca enkazın kaldırılmasını bekledi.
Hatay Valiliği'nin Harbiye Mahallesi'nde enkaz kaldırma çalışması yapılacağı duyurusunun ardından Daşkapan, eserlerine ulaşabilme umuduyla yeniden buraya geldi. Ekiplerin çalışması sırasında, sağanak ve doluya rağmen şemsiye yardımıyla enkazdan bazı tablolarını çıkaran Daşkapan, yıllarca biriktirdiği taşları da topladı.
Eserlerinden bir kısmını enkazdan çıkardığı için buruk sevinç yaşayan Daşkapan, ilk depremde atölyesinin ağır hasar aldığını, ikincisinde de yıkıldığını anlattı.
Depremlerde, büyük emekle yaptığı eserlerini kaybettiğini aktaran Daşkapan, "Birçok eserim yok oldu, yıllardır dağlardan, tepelerden topladığım renkli taşlarım da gitti. Bazı eserlerime kavuşunca mutlu oldum. Yeniden yapmaya devam edeceğim. Çok şükür hayattayım. Arşivimi kurtarabildim" diye konuştu.
Daşkapan, Hatay'ı yeniden "mozaikler şehri" yapmak için çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Emre Karayel “Erkek Aklı Oksimoron” oyunuyla sahnede

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:55
Emre Karayel “Erkek Aklı Oksimoron” oyunuyla sahnede

Ekranların ve sahnelerin sevilen yüzlerinden Emre Karayel, kadın erkek ilişkilerini sorguladığı tek kişilik komedi oyunu "Erkek Aklı Oksimoron" oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor.

Ekranların sevilen yüzü, başarılı tiyatro oyuncusu Emre Karayel, “Erkek Aklı Oksimoron” adlı tek kişilik tiyatro oyunu ile seyircilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Karayel’in kadın erkek ilişkilerini mizahi bir bakışla ele aldığı oyun, nisan ayı boyunca İstanbul ve Ankara’da perde açacak. Oyunun biletleri satışa çıktı.

Sevgilisi tarafından terk edildikten sonra "Kadınlar Ne İster?" sorusu üzerine düşünmeye başlayan erkek karakter üzerine inşa edilen oyun, 1 Nisan’da Beşiktaş Süleyman Seba Kültür Merkezi, 10 Nisan’da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi, 14 Nisan’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve 15 Nisan’da Sahne Dragos’ta İstanbul seyircisiyle buluşacak. Ankaralı tiyatro severler ise oyunu 6 Nisan’da MEB Şura Salonu sahnesinde izleyebilecek.

Klasik müziğin yıldızlarıCSO Ada Ankara’ya geliyor

Tarafından: NTV
30 Mart 2023 at 11:28
Klasik müziğin yıldızlarıCSO Ada Ankara’ya geliyor

I Musici, Il Pomo D’oro Jakub Jozef Orlinski, Budapeşte Festival Orkestrası Oda Müziği Topluluğu, Wigmore Solistleri, Mojca Erdmann Stradivari Quartet, Parker Quartet ve çok daha fazla topluluk CSO Ada Ankara’da sanatseverle buluşacak.

CSO Ada Ankara, klasik müzik dünyasının ödüllü topluluklarını, dünyaca ünlü virtüözleri ve dinleyicileri kendine hayran bırakan uluslararası orkestraları ağırlamaya devam ediyor. I Musici, Il Pomo D’oro & Jakub Jozef Orlinski, Budapeşte Festival Orkestrası Oda Müziği Topluluğu, Wigmore Solistleri, Mojca Erdmann & Stradivari Quartet, Parker Quartet ve çok daha fazla topluluk CSO Ada Ankara’da sanatseverle buluşacak.

NİSANDA DÜNYACA BÜYÜK İKİ ORKESTRA SAHNEDE

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan Akademie Für Alte Musik Berlin’e, Londra Filarmoni Orkestrası’ndan Academy of Saint Martin in the Fields’e, Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü orkestralarının adresi olan CSO Ada Ankara; Uluslararası Orkestralar Serisi programında nisan ayında dünyaca ünlü iki büyük orkestraya yer veriyor. 1955’te Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’ eserinin ilk stereo kaydını yapan ve günümüze kadar bu eserin 10 milyondan fazla kopyasını satma rekoruna sahip ikonik oda müziği topluluğu I Musici, 70. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 6 Nisan’da müzikseverlerle unutulmayacak bir konser deneyimi yaşatacak.

26 Nisan’da ise özgün, dinamik ve benzersiz yorumuyla dönem müziğinde uzmanlaşmış virtüöz sanatçılardan oluşan ünlü Il Pomo D’oro ve MET Opera başta olmak üzere dünyanın en önde gelen sahnelerinde yer alan yüksek prestijli ödüllerin sahibi kontrtenor Jakub Jozef Orlinski dinleyici ile buluşacak.

ODA MÜZİĞİ VE RESİTAL KEYFİ SÜRÜYOR  Avrupa’nın yükselen yıldız viyola sanatçısı Dana Zemtsov ve kariyerinin zirvesindeki piyanist Julien Quentin’den oluşan ikili 12 Nisan’da, dünyanın en prestijli orkestraları arasında yer alan ve Gramophone dergisi tarafından Yılın Orkestrası Ödülü’ne layık görülen Budapeşte Festival Orkestrası’nın virtüöz müzisyenlerden oluşan oda müziği topluluğu 13 Nisan’da, İngiltere’nin önde gelen klarnet virtüözlerinden Michael Collins’in yönetmenliğinde ve topluluk liderliğinde Wigmore Solistleri ise 29 Nisan’da CSO Ada Ankara’da sahne alacak.  SEÇKİN ODA MÜZİĞİ REPERTUVARI 

CSO Ada Ankara’nın yerleşik sanatçısı olan dünyaca ünlü Alman soprano Mojca Erdmann, Stradivari Quartet ile klasik müzikseverleri 7 Mayıs’ta Mendelssohn, Schumann ve Schönberg’in oda müziği evrenindeki görkemli dünyasında bir yolculuğa çıkaracak. 

ABD’nin önde gelen oda müziği topluluklarından Grammy ödüllü Parker Quartet, Stanley Kubrick’in “2001 Bir Uzay Macerası” ve “Shining” (Cinnet) gibi sinema tarihinin kült yapıtları arasında yer alan filmlerinin soundtrack’lerinde parçaları bulunan György Ligeti’nin yaylı çalgılar dörtlülerini ve 20. yüzyılın en parlak bestecilerinden kabul edilen Béla Bartók’un “Beşinci Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”nü seslendirmek üzere 1 Haziran’da CSO Ada Ankara’da müzikseverlerin karşısına çıkacak. 

Dünden önceki günNTV

Irak'ta yıkılmanın eşiğindeki tarihi Kerkük Kalesi restore edilecek

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 16:52
Irak'ta yıkılmanın eşiğindeki tarihi Kerkük Kalesi restore edilecek

Irak'ın Kerkük kentinde yıllardır süren ihmal ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi Kerkük Kalesi'nin onarılması için yaklaşık 20 milyon dolar tahsis edildi.

Kerkük Valisi Rakan Said, Kerkük'ün en önemli tarihi simgelerinden Kerkük Kalesi'nin onarımına başlanacağını söyledi. Onarım çalışmasının Irak Kültür Bakanlığı, Planlama Bakanlığı ve Kerkük'teki yerel idare tarafından ortaklaşa gerçekleştirileceğini aktaran Said, bunun için yaklaşık 20 milyon dolar tahsis edildiğini bildirdi.

"Irak'ta yıllardır devam eden çatışma ve terör olaylarından dolayı tarihi kale ihmal edildi" diyen Said, yakın zamanda hazırlıklara ve bu yılın ilk yarısından itibaren de onarım çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Kerkük'te çok sayıda önemli tarihi mekan bulunduğuna dikkati çeken Said, kale, Osmanlı kışlası, han ve hamamların restore edilerek turizme kazandırılmasını planladıklarını aktardı.

TARİHİ KERKÜK KALESİ'NİN ÖZELLİĞİ

MÖ 884'te inşa edilen ve pek çok medeniyete beşiklik eden Kerkük Kalesi'nde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izler bulunuyor. Kerkük kent merkezinde yer alan tarihi kale, en çok Osmanlı döneminde yapılan eklemelerle genişletilmiş.

Kalenin bir kısmı 1990'da Saddam Hüseyin rejimi tarafından yıkılırken, bölgenin ilk sakinleri olan Türkmen aileler de zorla göç ettirilmiş. Doğa olayları ve bakımsızlık nedeniyle yıkılmanın eşiğine gelen tarihi kalede Danyal, Huneyin ve Üzeyir Peygambere ait olduğu söylenen kabirler de yer alıyor.

Müzisyenler ve oyuncular yarın akşam Dayanışma Sahnesi’nde

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 14:32
Müzisyenler ve oyuncular yarın akşam Dayanışma Sahnesi’nde

DasDas, Zorlu PSM ve İhtiyaç Haritası, deprem felaketinin ardından dayanışma ve birliktelik duygusunu Türkiye’nin sevilen sanatçılarıyla birlikte ‘Dayanışma Sahnesi’ne taşıyor. Her biletin bir öğrencinin eğitimine destek olacağı etkinlikte Türkiye’nin en sevilen müzisyenleri yer alırken, Türkiye’nin başarılı oyuncuları geceye ev sahipliği yapacak.

DasDas, Zorlu PSM ve İhtiyaç Haritası’nın bir araya gelerek kurdukları ‘Dayanışma Sahnesi’ için geri sayım başladı. Hem fiziksel olarak gerçekleştirilecek hem de YouTube üzerinden canlı yayınlanacak etkinlikle deprem bölgesindeki 2200 öğrenci ve diğer depremzedelere kaynak oluşturulacak. Ayrıca, Robotel Derneği iş birliği ile depremden bedensel olarak zarar gören en az yüz çocuğa da destek olunacak.

SEVİLEN MÜZİSYENLER DAYANIŞMA İÇİN SAHNEDE İlk andan itibaren sanatçılar tarafından büyük destek gören ‘Dayanışma Sahnesi’, birçok önemli ismi aynı sahnede bir araya getirecek. Gecede, Antakya Medeniyetler Korosu, Adamlar, Athena, Aylin Aslım, Bedük, BEGE, Büyük Ev Ablukada, Boğaziçi Gençlik Korosu, Can Bonomo, Ceren Gündoğdu, Deniz Tekin, Duman, Ersay Üner, Evdeki Saat, Gazapizm, Gökhan Türkmen, Hayko Cepkin, Kenan Doğulu, Koray Candemir, Korhan Futacı, Mengene, Mert Demir, mor ve ötesi, Nova Norda, Özge Fışkın, Pentagram, Sertab Erener, Şevval Sam, Zuhal Olcay dayanışma için şarkılarını seslendirecek. OYUNCULAR EV SAHİPLİĞİNİ YAPACAK DasDas ve Zorlu PSM ortaklığıyla oluşturulan İhtiyaç Haritası, alanında başarılı birçok müzisyen ve oyuncunun katkısı ile yardımların ihtiyaç sahiplerine direkt olarak ulaşabilmesine olanak sağlayacak. Aslı İnandık, Ahsen Eroğlu, Birce Akalay, Ceyda Düvenci, Deniz Can Aktaş, Didem Balçın, Dolunay Soysert, Ecem Erkek, Efe Tunçer, Ekin Koç, Evrim Doğan, Halit Ergenç, Halit Özgür Sarı, Hazal Kaya, Hazal Türesan, İbrahim Selim, Kaan Sekban, Lori Barokas, Melisa Sözen, Meriç Aral, Mert Fırat, Metin Akdülger, Naz Çağla Irmak, Orkun Işıtmak, Özge Borak, Özge Özacar, Özge Özder, Pınar Altuğ Atacan, Serkan Keskin, Sinem Ünsal, Taner Ölmez, Tansu Biçer, Umut Kurt ve Yiğit Özşener gibi sanatçılar ‘Dayanışma Sahnesi’nde bir araya gelecek.  YOUTUBE ORTAK YAYINI İLE İZLENEBİLECEK Yarın akşam Zorlu PSM sahnesinde gerçekleştirilecek ‘Dayanışma Sahnesi’, etkinlikle eş zamanlı YouTube, Twitch ve TikTok üzerinden canlı olarak takip edilebilecek. YouTube üzerinden de Dayanışma Sahnesi’ne destekte bulunabilinecek. YouTube üzerinden Dayanışma Sahnesi’ne yapılacak tüm destekler Turkish Philantrophy Funds aracılığıyla yine deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacak. 30 Mart Perşembe akşamı sahnede olamayan ve dayanışmaya destek vermek isteyen yerli ve yabancı birçok sanatçının da video yoluyla bağlanarak destek olacağı gece, Zorlu PSM sahnesinde oturmalı düzende gerçekleştirilecek.

Haldun Dormen’e sahnede 95. yaş günü sürprizi

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 12:23
Haldun Dormen’e sahnede 95. yaş günü sürprizi

Dünya Tiyatro Günü, Sahne Tozu Tiyatrosu'nda düzenlenen etkinlikle kutlanırken, 95 yaşına giren Haldun Dormen'e de sahnede yaş günü sürprizi yapıldı.

Dünya Tiyatro Günü, Sahne Tozu Tiyatrosu'nda düzenlenen etkinlikte kutlanırken, 95 yaşına giren Haldun Dormen de unutulmadı ve usta ismin doğum günü sahnede kutlandı. Kutlamada konuşma yapan Sahne Tozu Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Çağlar İşgören, “Tüm tiyatrocuların, tiyatroseverlerin, emekçilerin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü kutluyorum. Umuyorum ki tiyatro perdelerinin hepsi yüzyıllar boyunca açık kalır, sahneler her zaman aydınlanır” dedi.

Konuşmanın ardından Sahne Tozu Tiyatrosunun en çok sevilen oyunlarından olan "Başroldeki Kadınlar" tiyatroseverler ile buluştu. Seyirciyi gülme krizine sokan oyuncu kadrosu, oyunun sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

HALDUN DORMEN’E DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Oyunun ardından sahneye tekrar çıkan Çağlar İşgören, “Sahne Tozu Tiyatrosu olarak hocam Haldun Dormen’in yolunda, Dormen ekolünü devam ettirerek ilerlerken, bize her daim umut aşılayan Haldun Dormen’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi özel bir kutlama yapmak istiyoruz. Esas günü 5 Nisan ancak biz erken bir doğum günü sürprizi yapmak istedik” diyerek Haldun Dormen’in doğum gününü kutladı.

Tüm salon eşliğinde Haldun Dormen'e coşkulu bir doğum günü kutlaması yapıldı. Sahnede şaşkınlığını gizleyemeyen Haldun Dormen, Şahane Züğürtler adlı oyunda oynadığı karakterden yapılmış sürpriz doğum günü pastasını üfleyerek yeni yaşını kutladı.

Leonardo da Vinci'nin tablolarında kullandığı gizli içerik ortaya çıktı

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 10:11
Leonardo da Vinci'nin tablolarında kullandığı gizli içerik ortaya çıktı

Yapılan yeni bir araştırma Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Rembrandt gibi sanatçıların tablolarını yaparken kullandığı gizli içeriği ortaya çıkardı.

Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Rembrandt gibi klasik dönem sanatçılarının tablolarını inceleyen bilim insanları oldukça ilginç sonuçlara ulaştı. Nature Communications adlı bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yağlı boya ile yapılan tablolarda bazı türde proteinlere rastlandı.
Rönesans döneminde etkili olan sanatçılarından, özellikle "yumurta sarısını" bilinçli bir şekilde kullandığı ortaya çıktı.CNN'in haberine göre çalışmada yer alan yazar Ophélie Ranquet, "Sanatçılarının boyaları nasıl elde ettiğine dair elimizde çok az bilgi vardı ve bu anlamda derin bir bilimsel çalışma yapılmamıştı. Yapılan yeni araştırmalara göre, boyaya ilave edilen az miktardaki yumurta sarısı ile inanılmaz işler başarabilirsiniz" dedi.Yumurta sarısının, sanat eserini hem estetik açıdan etkilediği hem de eserin zamana karşı direnmesinde büyük rol oynadığı ortaya çıktı.
Yağlı boya her ne kadar renk geçişleri ve renklerin yoğunluğu için başarılı olsa da yağlı boya ile yapılan tablolar ışığa maruz kaldığında zarar görebiliyor. Yumurta sarısı içinde bulunan antioksidanlar sayesinde tablonun eskimesini ve oksitlenmesini geciktiriyor.

Simpsonlar Davut heykeli tartışmasını da mı öngördü? (The Simpsons kehanetleri)

Tarafından: NTV
29 Mart 2023 at 09:45
Simpsonlar Davut heykeli tartışmasını da mı öngördü?
 (The Simpsons kehanetleri)

ABD'nin en uzun soluklu dizisi Simpsonlar'ın (The Simpsons) bazı gerçek olayları önceden tahmin etmesi, diziyi hayranlarının gözünde özel kılıyor. Daha önce corona virüs, facetime, akıllı saat, Yunanistan'ın borç temerrüdü, kripto para, Donald Trump'ın başkanlığı, hatta ABD'deki Kongre Binası işgalini bile bilen dizi, bu sefer de Michelangelo'nun heykeli Davut'la ilgili tartışmayı önceden işlemiş olmasıyla gündemde. İşte Simpsonlar'ın doğru çıkan ve çıkacağı konuşulan diğer tahminleri...

Dünyaca ünlü kült çizgi film Simpsonlar (The Simpsons) kehanetleriyle sosyal medyaya konu olmaya devam ediyor. Çizgi dizinin hayranları, dizinin dünya gündemine yansıyan bir olayı daha öngördüğünü söyledi. Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo’nun Davut (David) heykeliyle ilgili tartışmayı seneler önce işlediği savunuldu. ABD'deki Tallahassee Classical School'da veliler, heykelin pornografik olduğu şikayetiyle müdürü işinden etmişti. Hope Carrasquilla adlı müdür okulun yasa gereği genellikle 11 ve 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencilerine yıllık müfredatın küçük bir bölümünde Rönesans sanatı dersleri vermesi gerektiğini açıklamıştı. Carrasquilla üç velinin, Michelangelo'nun Davut'u üzerine bir bölüm içeren dersten çocuklarının rahatsız olduğu yönünde şikayette bulunduğunu söylemişti.
Simpsonlar'ın 1990'da yayımlanan "Itchy Scratchy Marge" adlı bölümündeyse Marge Simpson, "Itchy Scratchy" adlı çizgi filmin yaratıcılarına yapımdan şiddet öğelerini kaldırmalarını istiyor. Marge Simpson bunun ardından bir akvisitlerden oluşan bir örgüt kuruyor. Ancak örgüt üyeleri daha sonra Simpsonlar'ın yaşadığı Springfield'a gelen Davut heykeline karşı bir imza kampanyası başlatılmasını istiyor.  Marge Simpson ise daha sonra bir haber programına katılıp heykelin "pantolonunu indirmiş bir adam değil bir sanat eseri olduğunu" savunuyor.  Bu olay, dizinin gerçeğe ürkütücü şekilde yakın tahminlerde bulunduğu ilk durum değil, son olacağa da benzemiyor. İşte Simpsonlar'ın doğru çıkan ve çıkacağı konuşulan diğer tahminleri...
Metaverse dünyası Çizgi filmin izleyicileri, Metaverse'in önceden tahmin edildiğine ikna oldu. İnsanların sanal gerçeklik kulaklıkları, artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları veya diğer cihazları kullanarak buluşabileceği, çalışabileceği ve oynayabileceği sonsuz, birbirine bağlı sanal topluluklardan oluşan bir dünya olarak tanımlanan Metaverse, iddiaya göre 10 yıl önce Simpsonlar'da işlendi.
Mark Zuckerberg ve şimdi Meta olarak bilinen Facebook tarafından yürütülmeye başlanan Metaverse dünyası, 2011'de yayınlanan 23. sezon bölümü Holidays of Future Passed'de geçti. Bölümde Lisa Simpsons'ın 'ultra net' içine girdiği görülüyor. İnsanların, sanal gerçeklik dünyasına oldukça benzeyen sahnelerde, sürükleyici bir çevrimiçi dünyada etkileşime girdiği anlatılıyor.
Bir sosyal medya kullanıcısının "Simpsonlar, 2011'de Metaverse'i tahmin etti" yazısıyla internette tartışmalar başladı, çoğunluk dizinin yaratıcılarının doğru tahminde bulunduğuna ikna oldu.
Bir kullanıcı şu soruyu sordu: "Simpsonlar Metaverse'i tahmin mi etti, yoksa Mark Zuckerberg bu fikri Simpsonlar'dan mı çaldı?"
Sir Richard Branson'ın uzay uçuşu Simpsonlar, uzaya giden Virgin Galactic'in kurucusu milyarder Sir Richard Branson'ın uzay uçuşunu 2014'te tahmin ettiği iddiasıyla gündeme geldi.
Uzaya çıkan Branson'ın görüntüsü, Simpsonlar'ın 2014 yılında yayınlanan 25'inci sezonunun 15. bölümü olan The War of Art'taki bir sahneyle benzerlik gösteriyor.
Kamala Harris'in yemin töreni kıyafeti ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in yemin törenini izleyen Twitter kullanıcıları, tören sırasında Harris'in giydiği kıyafet ile Lisa Simpson tarafından The Simpson'ın Bart to the Future bölümünde giyilen kıyafet arasındaki benzerliği fark ettiler.
Amerikan animasyon televizyon sitcomu Simpsons'ın 11. sezonunun 17. bölümü olan ve ilk olarak 19 Mart 2000'de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Fox ağında yayınlanan 'Bart to the Future', Lisa Simpson'ı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak tasvir ediyor. Bu bölümde, Lisa boynunda bir dizi beyaz inci bulunan mor bir pantolon giyiyor. Harris de benzer bir kombin giydi Başkan Yardımcısı olarak yemin ederken Kamala Harris, Lisa'ya çok benzer bir mor tonunda bir ceket ve elbise kombinasyonu giydi ve hatta görünüşü tamamlamak için basit bir güçlü inci taktı.
ABD'de Kongre Binası işgali Trump yanlılarının Washington'daki Kongre Binası'nı basması olayında, üstü çıplak, kafasında bir miğfer olan göstericinin görüntüsü ile Simpsonlar'da üzerinde "Vali" yazan bir kuşak taşıyan miğferli adamın yan yana görüntüsü, sosyal medyada en çok paylaşılan görseller arasına girdi.
Sosyal medyada en çok paylaşılan görsellerden bir diğeri de Kongre binasına giren yağmacılardan kürsü çalan adamın fotoğrafı ile Homer Simpson'ın heykel çaldığı sahneden bir kare oldu.
ABD'de "iç savaş 2021" etiketiyle atılan tweet'lerde, Simpsonlar dizisinde 20 Ocak 2021'de Homer Simpson'ın bir evin çatısında elinde silahla beklediği hali paylaşıldı. 20 Ocak ayrıca Trump'ın başkanlığı Joe Biden'a teslim edeceği yemin töreni günü.
Trump'ın başkan seçilmesi Dizi, Donald Trump'ın başkan seçileceği konusunu önceden işlemesinin yanı sıra Trump'ın öldüğü iddialarıyla da gündeme gelmişti. Ancak ölüm tarihi olarak işaret edilen 27 Ağustos 2020’de Trump, 3 Kasım'da yapılacak 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmişti.
Beyrut patlaması Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gerçekleşen patlamanın ardından, Simpsonlar'ın eski bir bölümü sosyal medyada konuşuldu.
Beyrut'ta büyük bir patlama sonucunda liman yakınında yerde oluşan mantar şeklindeki bulutun her yere yayıldığı görülürken, benzer görüntüler yine Simpsonlar'ın da bir bölümünde yayınlanmıştı.
Dizinin bir bölümünde Homer Simpson depodan patlayıcı satın alıyor ve eve götürdüğü patlayıcıyı yanlışlıkla yakıyor ve tüm şehir alevler altında kalıyor. Dünya genelinde binlerce sosyal medya kullanıcısı bu görüntüleri paylaşarak "Simpsonlar Beyrut patlamasını da bildi paylaşımları" yaptı.
Kolomb heykelinin başının kesilmesi Dizinin ilk sezonundaki The Telltale Head adlı bölümde Bart Simpson, çizgi dizinin kurgusal kasabası Springfield'ın kurucusu Jebediah Springfield'ın heykelinin başını kesiyor.  ABD'de Afro-Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonrası hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protesto hareketinde göstericiler, Boston'daki Waterfront Parkı'nda bulunan Kolomb heykeline saldırmıştı. Jebediah Springfield'ın heykeli gibi, heykelin başı gece yarısı sökülmüştü. Kolomb, Amerikan yerlilerine karşı yürüttüğü kitlesel şiddet nedeniyle bugünlerde tartışmalı bir figür ve dolayısıyla ırkçılığa karşı öfkeden nasibini aldı. Simpsonlar dizisi hayranları sosyal medyada hemen olaylar arasındaki benzerliklere dikkat çekti.  İşte Simpsonlar'ın diğer kehanetleri...
Tom Hanks Hayranları, dizinin, Tom Hanks’in corona virüse yakalanacağını önceden tahmin ettiğine inanıyor. Dizinin 2007 yapımı TV filmi versiyonunda Tom Hanks bir reklam filmi sahnesinde görülüyor.  Reklamda Büyük Kanyon sıkıcı olduğu için yerine konan yeni Büyük Kanyon tanıtılıyor. Hanks reklamda “ABD hükümeti güvenilirliğini kaybetti, o yüzden benimkini ödünç alın” mesajı veriyor. Aktör ardından, “Ben Tom Hanks, beni şahsen görürseniz lütfen beni bırakın” diyor. Teori, diğer kehanetlere göre gerçek hayattan biraz uzak kalsa da dizinin sıkı hayranları Tom Hanks’li bölümü Simpsonlar’ın tahminleri listesine ekliyor.
Kripto para Daha sonra gerçeğe dönüşen olay örgülerini önceden ele almasıyla ünlü Simpsonlar (The Simpsons) animasyonu dizisi, kripto para konusunda gelecek hakkında yorumda bulundu. Dizinin 31. sezonunda Frinkcoin adlı bölümünde, kripto para birimlerinin ve blockchain’in nasıl çalıştığını açıklamak üzere konuk yıldız olarak Big Bang Theory dizisinden Jim Parsons yer aldı. Şarkı ve dansla kripto para biriminin geleceğini anlatan dizide şöyle denildi: “Her gün geleceğin parası olmaya bir adım daha yaklaşıyorum. Cüzdanında değil, senin bilgisayarındayım!” SIMPSONLAR GELECEĞİ NASIL TAHMİN EDİYOR?
Jim’in konuşmasının sonunda ekrana bir bilinçaltı mesajı yansıdı ve kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı şu sözlerle açıklandı: “Kripto para birimlerinden bahsederken ‘Cryptocurrency’ kelimesini tekrar tekrar kullanmak, acemi biri olduğunuzu gösterir. Tam bir kripto para yığını… Bu sistemde, ek kripto para birimleri oluşturmak için kurallar tanımlanmıştır. Geleneksel para birimi gibi üretilebilir veya rastgele oluşturulur veya hepsi LeBron'a [James] verilir.”  Bölümde yer alan sözlerle Simpsonlar’ın bir kez daha geleceği tahmin etmiş olabileceği düşünüldü.
Corona virüs Simpsonlar dizisinin sadık seyircileri, animasyon komedinin corona virüse yıllar önce yer verdiğini düşünüyor. Dizinin 1993’te yayınlanan bir bölümünde, Japonya’dan yayılan Osaka Flu adlı virüsten söz ediliyor.
Japonya’da meyve suyu işçileri paketleme yaparken, işçilerden biri, “Müdüre grip olduğumu söyleme lütfen” diyor ve sonra kutunun içine öksürüyor. Böylece virüs, kutuyla birlikte ABD’ye taşınıyor. Ülkede pek çok kişi hastalanıyor.
Dizinin hayranları, Çin’in Wuhan kenti yerine Japonya’dan yayılan bir virüsten söz etmesiyle Simpsonlar’ın küresel bir olayı daha 27 yıl önce öngördüğü görüşünde.
Trump’ın başkan seçilmesi The Simpsons bölümlerinin gerçek çıkması hakkında yanlış bilinen bazı durumlar ve manipüle edilen şeyler var ancak şu bir gerçek ki bundan yıllar yıllar önce Simpsons’ın bir bölümünde Trump’ın başkanlığından söz ediliyor.Yeni başkan Lisa Simpson, “Sizin de bildiğiniz gibi, Başkan Trump’tan bize oldukça yüklü bir bütçe çatlağı miras kaldı” diyor ve kendisinden önce Trump’ın başkan olduğunu söylüyor. Bu bölüm, 2000 yılında yayınlanan Bart to Future bölümünden. (Bart’ın geleceğe dönüşü) SIMPSONLAR 30 YAŞINDA
Bu kehanete göre Trump’tan sonra Amerika’nın başkanı bir kadın olacak. Trump’ın zaten bir kadın adayla yarışıp başkan olduğunu düşünürsek, bu teorinin gerçekleşme ihtimali de oldukça yüksek gibi görünüyor.
Super Bowl'da Lady Gaga Serinin Lady Gaga'nın Super Bowl'daki şovunu beş yıl öncesinden tahmin ettiği de ortaya çıkmıştı.
Disney-Fox birleşmesi Son olarak dizide geçip yakın zamanda gerçek olan başka bir şey ise Walt Disney'in 20th Century Fox'u satın alması.
Dizinin 8 Kasım 1998'de yayınlanan bölümünde 20th Century Fox tabelasının altında 'Walt Disney Co'nun bir bölümü' yazısı görülüyor.
11 Eylül saldırılarıÇizgi filmin 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde Lisa’nın elindeki derginin kapağında 9 -11 yazdığı düşünülüyor. Ayrıca 11’i ikiz kulelerin oluşturması da 11 eylül saldırıları hakkındaki komplo teorilerini güçlendiriyor.
1993’teki bir bölümde ise duvardaki tabloda ikiz kulelere benzer bir yapının dumanlar altında olduğu görülüyor.
Akıllı telefon öngörüsü Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülüyor. Logoya dikkat ettiniz mi?
1995 yılında yayınlanan 6. sezon 5. bölümde ise akıllı saat görülüyor. Apple’ın sıkı bir Simpsons fanı olduğunu söylersek yanılmış olmayız herhalde.
Yeni Star Wars filmleri Ayrıca, Star Wars’ın yeni filmlerinin çekileceğini de bilmişti.
The Simpsons serisinde geçen ve önümüzdeki günlerde olması konuşulan diğer kehanetler... Aç gözlü şirketler çevresel bir faciaya sebep olacak ve kirletilmiş alandan korunmak için bir kubbe kurulacak.
Angelina Jolie ve Brad Pitt kötü bir boşanma sonrası stresten kilo alacaklar.
Trump’tan sonra Amerika’nın başkanı bir kadın olacak.
Facebook'un algoritması sahte haberleri işaretlemeye başlayacak, aynı zamanda gizli alayı da saptayabilecek böylece insanların kafası karışmayacak.

Emeklilik protestolarına Louvre Müzesi de katıldı: Mona Lisa grevde!

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 15:01
Emeklilik protestolarına Louvre Müzesi de katıldı: Mona Lisa grevde!

Fransa'da emeklilik yaşını 64'e çıkaran yasayı protesto eden çalışanlar, bugün 10'uncu kez genel greve gitti. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre da grev kapsamında kapandı.

Fransa'da emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkmasını sağlayan düzenlemeye ilişkin protestolar haftalardır sürüyor. Protestolar, tasarının senatoda onaylanmasıyla şiddetini artırdı. Ülkenin sembollerinden, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre da kültür çalışanları tarafından dün sabahtan itibaren kapatıldı. 

Başkent Paris'teki müzenin greve gittiği haberini, CGT-Culture ve SUD Culture Solidaires sendikaları ortak bir basın açıklamasıyla duyurdu. Açıklamada, "Louvre müzesinin sabah saat 9'dan itibaren sendikalar arası müze personelinin inisiyatifiyle kapalı olduğunu" duyurdu.

Louvre yetkilileri, grevden habersiz müze girişine giden turistlere, "Bir sosyal eylem nedeniyle müzenin kapalı olduğunu, çarşamba günü yeniden açılacağını" söyledi.

Müzenin Twitter hesabından İngilizce olarak yapılan açıklamada, "Grev nedeniyle Louvre Müzesi şu an için açık olamayacak. Anlayışınız için teşekkür ederiz" denildi. 

Grevciler, yaşlanan Mona Lisa resminin üstüne "64 yaşa hayır" yazdı

"MONA LISA GREVDE"

Louvre önünde "Mona Lisa grevde" şarkısı söyleyen ve "Macron, yasanı geri çek" sloganları atan CGT ve Sud Solidaire üyesi kültür çalışanları, bugün yapılacak büyük gösterilere de katılacaklarını belirtti.

Louvre ve kültür çalışanlarının gösterileri de oldukça renkli oldu. Müze girişini kapatan kültür çalışanlarının taşıdığı en çok dikkat çeken pankart ise Louvre'un en paha biçilmez eseri, Leonarde da Vinci'nin "Mona Lisa" tablosundan uyarlanan pankart oldu. Mona Lisa'yı yaşlandıran ve altına "64 yaşa hayır" yazılan pankartı taşıyan çalışanlar, greve uyarladıkları "Mona Lisa grevde" adlı şarkıyı söyledi.

Leonarde da Vinci'nin Mona Lisa'sı ve başka başyapıtları barındıran Louvre Müzesi, geçen yıl sekiz milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Müze, önünde turistlerin oluşturduğu uzun kuyruklarla biliniyor. 

Orkestra şefi Murat Cem Orhan ile caz solisti Evrim Özkaynak aynı sahnede

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 14:32
Orkestra şefi Murat Cem Orhan ile caz solisti Evrim Özkaynak aynı sahnede

Yapı Kredi bomontiada “HAPPENIN' with you” konser serisi, 4 Nisan Salı akşamı CRR Genel Sanat Yönetmeni, orkestra şefi ve besteci Murat Cem Orhan ile caz solisti Evrim Özkaynak’ı aynı sahnede buluşturuyor.

Klasik müziğe yeni bir mekanda, tecrübe odaklı yeni bir form getiren Yapı Kredi bomontiada, Duende Global’in katkılarıyla b-sahne’de gerçekleştirdiği “HAPPENIN' with you” konser serisine 4 Nisan Salı akşamı saat 20.30’da Murat Cem Orhan & Evrim Özkaynak ikilisi ile devam ediyor.  Bugüne kadar Türkiye'deki bütün devlet senfoni orkestralarını ve opera orkestralarını yöneten, şeflik kariyerine ek olarak önemli bestelere de imza atan Murat Cem Orhan, her hafta farklı bir müzisyen veya grubu ağırladığı b-sahne’de bu kez kendisi, tiyatro ve müzik eğitiminden sonra sesi ve sahne performansıyla müzik dünyasında varlığını kanıtlamış olan Evrim Özkaynak’la birlikte sahnede bestelerini seslendirecek.

Keyifli bir söyleşi ortamında gerçekleşecek konseri, sanatçıların hazırladığı müzik listeleri eşliğinde gerçekleşecek olan “After-Classics Party” takip edecek.

6 KOMEDYENDEN STAND-UP GÖSTERİSİ Yapı Kredi bomontiada b-sahne, 5 Nisan Çarşamba akşamı saat 20.30’da ise bağımsız komedyenlerin bir araya getiren TuzBiber’in en iyi 6 komedyeninin 15’er dakika sahne aldığı “TuzBiber 6’lı” şova ev sahipliği yapacak. 

Fransa'da 3 asırdır ayakta olan Milli Kütüphane 40 milyon esere ev sahipliği yapıyor

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 14:12
Fransa'da 3 asırdır ayakta olan Milli Kütüphane 40 milyon esere ev sahipliği yapıyor

Fransa'da kraliyet döneminden kalma eserlerin de yer aldığı Milli Kütüphane, 40 milyon eserden oluşan koleksiyonuyla ülkenin en büyük kütüphanesi olarak biliniyor.

Fransa'da 16 binden fazla kamu kütüphanesi bulunuyor. Merkezi başkent Paris'teki Milli Kütüphane (BnF), 40 milyon eserle Fransa'nın en geniş koleksiyona sahip en büyük kütüphanesi olarak öne çıkıyor. Dördü Paris bölgesinde olmak üzere toplam beş tesisten oluşan Milli Kütüphane'de, kitap, afiş, el yazmaları, madalyon, sanat eserleri ve tarihi eserler de bulunuyor. Dünyanın en eski kitabı olarak nitelendirilen Mısır menşeili "Prisse Papirüsü" kütüphanenin önemli eserleri arasında yer alıyor. Söz konusu papirüsün milattan önce yaklaşık 1800 yılına ait olduğu tahmin ediliyor. Fransız yazar Victor Hugo'nun dünyaca ünlü "Sefiller" adlı romanının el yazması, müzede sergileniyor. Diğer yandan BnF'nin dijital kütüphanesi olan Gallica'da milyonlarca kitap, gazete, dergi, el yazması, mektup, karikatür, fotoğraf, harita, ses ve görüntü kaydına çevrim içi erişilebiliyor. KÜTÜPHANENİN TARİHİ BEŞİĞİ: RİCHELİEU TESİSİ

Fransa Milli Kütüphanesi tarihi, 18. yüzyılda Kraliyet Kütüphanesi'nin Paris'in merkezi 2. bölgesindeki Richelieu tesisine nakledilmesiyle başladı. 1789'da başlayan Fransız Devrimi'nin ardından "ulusun" kütüphanesi haline gelen BnF, bugünkü adını 1994'te aldı.

Richelieu tesisi, yüzyıllar içerisinde genişleyerek 58 bin metrekarelik bir alana yayıldı. Son olarak 12 yıl süren renovasyon ve modernizasyon çalışmalarının ardından tesis Eylül 2022'de kamuya açıldı. Çalışmaların maliyeti 261,3 milyon avroyu buldu. Richelieu kompleksi, antik çağdan bu yana farklı çağlara ait 900 eserin sergilendiği bir müzeyi ve 1900 metrekarelik geniş bir bahçeyi de bünyesinde barındırıyor. MİMARİSİ İSMİNE YANSIYAN "OVAL ODA"

Renove edilen tarihi tesisin en dikkat çekici bölümlerin arasında Oval Oda yer alıyor. Oval Oda'da 9 bini çizgi roman 20 binden fazla eser bulunuyor. Öte yandan, BnF'nin "modern" tesisini oluşturan Francois Mitterand tesisi, ismini taşıdığı eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın talimatı üzerine inşa edildi. Paris'in güneyinde Seine Nehri'ne yakın modern tesisin projesi 1988-1998 yıllarında tamamlandı. Tesis, 80 metre yüksekliğinde 22 katlı 4 cam kuleden oluşurken, raf uzunlukları 400 kilometreye ulaşıyor. Fransız mimar Dominique Perrault'un eseri olan François Mitterand tesisinin köşeli kuleleri 4 açık kitabı temsil ediyor. Tesis 1 hektarlık bir bahçeye de ev sahipliği yapıyor.

İstanbul'daki 545 tarihi yapı depreme dayanıklı şekilde restore edildi

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 14:07
İstanbul'daki 545 tarihi yapı depreme dayanıklı şekilde restore edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, 17 Ağustos depreminin ardından 300 tarihi yapının restorasyonunu tamamlarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras da 245 tarihi yapının restorasyonunu bitirdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin ardından toplam 11 ilde meydana gelen yıkım bütün dikkatleri İstanbul'a çekerken kentteki tarihi yapıların depreme dayanıklılığı da gündeme geldi. Büyük bir yıkıma neden olan 17 Ağustos 1999'daki Marmara depreminin ardından vakıf eserlerini güçlendirme ve restorasyon çalışmalarını depreme dayanıklılığa göre şekillendiren Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2002'den bu yana İstanbul'da 300 tarihi yapının restorasyonunu tamamladı, 214'ünün ise proje çizimini yaptı. 300 yapı esaslı ve basit onarım kapsamında ihya edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışmaları kapsamında cami, külliye, medrese, çeşme, müze, kütüphane, imaret, hazire ile türbe gibi eserler "Tarihi Yapılar için Deprem Risklerinin Yönetimi" kılavuzluğunda aslına uygun ihya edilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda restorasyon ve güçlendirme çalışmaları tamamlanan bazı ecdat yadigarları eserler şöyle sıralandı: "Sümbül Efendi Külliyesi, Nusretiye Camii, Süleymaniye Camii, Nuruosmaniye Camii, Mihrimah Sultan Camii (Edirnekapı), Fatih Camii ve 1. Mahmut Kütüphanesi, Mısır Çarşısı, Yıldız Hamidiye Camii, Beşiktaş Şeyh Yahya Efendi Camii ve müştemilatları, Fatih Ayasofya Medresesi, Sarıyer Ali Kethüda Camii, Eminönü Yeni Camii, Eminönü Rüstem Paşa Camii, Teşvikiye Camii, Fatih Mahmut Paşa Camii, Fatih Molla Gürani Camii, Eyüp Sultan İmareti, Fatih Molla Fenari İsa Camii, Fatih Fethiye Camii." Restorasyon ve güçlendirme çalışmaları için yaklaşık 1 milyar 316 milyon lira harcandığı belirtildi.

RESTORASYON İŞLEMLERİ BİLİM HEYETİ TARAFINDAN YAPILIYOR

Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı tüm eserlerin restorasyon projelerinin hazırlanması ve uygulanması, genel müdürlükçe oluşturulan, içerisinde restorasyon ve eski eser konusunda uzman mimar, inşaat mühendisi, sanat tarihçisi, malzeme konusunda uzman kimyagerlerin bulunduğu Bilim Heyeti tarafından yapılıyor. Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu, konu ile ilgili yaptığı bilgilendirmede, tüm restorasyonların inşaat ve deprem mühendisliği açısından incelendiğini, gerekmesi durumunda güçlendirme projelerinin hazırlandığını belirtti. Aksu, "Hazırlanan güçlendirme projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları tarafından onaylanmakta ve uygulamaya geçilmektedir. Güçlendirme, projelerinin koruma kuramına uygun olması ve eski esere minimum müdahale edilmesi Venedik Tüzüğünün gereği olarak yapılmaktadır" ifadelerini kullandı. Bu kapsamda yapılan çalışmalarla İstanbul Vakıflar 1. Bölge sorumluluğunda olan 27 eserin restorasyonu, 9 eserin ise proje temini sürüyor. İBB MİRAS GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras ekipleri, aralarında Yerebatan Sarnıcı, Hasanpaşa Gazhanesi ve Troleybüs Kuvvet Merkezi ile türbe, çeşme ve hazirelerin yer aldığı 245 tarihi yapının restorasyonunu bitirdi. Mimar, mühendis, sanat tarihçisi, arkeolog, konservatör ile restoratör gibi uzman ekiplerle İstanbul'daki kültür varlıklarının bakım ve onarımını yapan İBB, Botter Apartmanı, Bukoleon Sarayı ile Yedikule Gazhanesi gibi yapıların restorasyon uygulamasında güçlendirme yöntemi olarak tarihi duvarlar için lifli polimer donatılı (FRP) sargılama yöntemi kullandı. İstanbul Kara Surları ve Yerebatan Sarnıcı gibi yapıları depreme karşı dayanıklı hale getirmek için çelik gergi uygulandı. Anadolu Hisarı Kalesi, Rumeli Hisarı Kalesi, Botter Apartmanı ve İstanbul Kara Surları dahil 33 tarihi yapı üzerindeki restorasyon çalışmaları ise sürüyor.

Scorsese ve Coppola'nın yeni filmlerinin vizyon tarihleri açıklandı

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 11:48
Scorsese ve Coppola'nın yeni filmlerinin vizyon tarihleri açıklandı

Martin Scorsese'nin uzun zamandır üstünde çalıştığı Western suç dramı "Killers of the Flower Moon" ile Francis Ford Coppola'nın kendi kaynaklarıyla finanse ettiği bilim kurgu ve dram filmi "Megalopolis"in vizyon tarihleri belli oldu.

Ünlü yönetmen Martin Scorsese'nin uzun zamandır üstünde çalıştığı, Leonardo DiCaprio'nun başrolde yer aldığı Western suç dramı "Killers of the Flower Moon", ABD'de 6 Ekim'de sınırlı bir gösterime çıkacak, ardından 20 Ekim'de ise Paramount Pictures ortaklığıyla geniş çapta vizyona girecek. Film daha sonra Apple TV+ üzerinden küresel seyirciyle buluşacak.

Filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Brendan Fraser, Jesse Plemons, Lily Gladstone gibi isimler yer alıyor.

Usta yönetmen Francis Ford Coppola'nın da kendi kaynaklarıyla finanse ettiği bilim kurgu ve dram filmi "Megalopolis"in vizyon tarihi belli oldu. Çekimleri iki hafta önce tamamlanan filmin 2024'te vizyona gireceği açıklandı. 

Adam Driver, Forest Whitaker, Nathalie Emmanuel, Laurence Fishburne, Aubrey Plaza, Shia LaBeouf, Dustin Hoffman, Jason Schwartzman ve Giancarlo Esposito gibi isimlerden oluşan görkemli bir oyuncu kadrosu olan film, Coppola'nın çok uzun yıllardır hayata geçirmeye çalıştığı rüya projesi olarak biliniyor.

Hat sanatçılarının ‘Konuşan Yazılar’ sergisi ziyarete açıldı

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 11:39
Hat sanatçılarının ‘Konuşan Yazılar’ sergisi ziyarete açıldı

“Konuşan Yazılar” sergisi bu yıl ramazan ayında da ziyaretçilerini bekliyor.

İslam sanatından örnekler taşıyan  “Konuşan Yazılar” sergisi, ramazan ayı boyunca Çamlıca’daki Sergi Salonu’nda ziyarete açık olacak. Sergide Bakkal Arif Efendi, Mehmet Nuri Sivasi Efendi, Mahmut Celalettin Efendi ve pek çok hat sanatçısının benzersiz eserleri sanatseverlerle buluşacak. 

Yıldız Holding, “Konuşan Yazılar” sergisinde, aralarında muhafaza ve nazar ayetlerinin yanı sıra, dua ve niyazların işlendiği çok sayıda değerli hüsn-i hat eserini sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

"Konuşan Yazılar" sergisi, her gün 09:00- 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

İtalya'da Maradona sergisi: Benim adım Diego ve Napoli’den geliyorum

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 10:52
İtalya'da Maradona sergisi: Benim adım Diego ve Napoli’den geliyorum

Arjantinli efsane futbolcu Maradona'nın eşyalarının yer aldığı Benim adım Diego ve Napoli’den geliyorum isimli sergi İtalya'da ziyaretçilerini ağırlıyor.

Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona'nın eşyaları, İtalya'nın Napoli kentindeki bir restoranda sergilenmeye başladı.
"Benim adım Diego ve Napoli’den geliyorum” isimli sergide Maradona'nın giydiği kıyafetler ve forma koleksiyonu sergileniyor.
İşte sergiden diğer kareler...

2023 iHeartRadio Ödülleri sahiplerini buldu

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 10:17
2023 iHeartRadio Ödülleri sahiplerini buldu

2023 iHeartRadio Müzik Ödülleri dün akşam görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Lenny Kravitz'in sunuculuğunu üstlendiği geceye şu sıralar dünya turnesiyle gündem olan Taylor Swift damga vurdu. Şarkıcı "Anti-Hero" ile Yılın Şarkısı ödülünün sahibi oldu. İşte kazananlar...

Şarkıcı ve oyuncu Lenny Kravitz'in hem sunuculuğunu üstlendiği hem de gecede performans sergilediği 2023 iHeartRadio Müzik Ödülleri sahiplerini buldu. Taylor Swift, "En Yenilikçi Sanatçı" ödülünün sahibi olurken gecede unutulmaz bir performansa imza atan Pink, "İkon" ödülünün sahibi oldu. İşte kazananlar...
YILIN ŞARKISI“About Damn Time”- Lizzo“As It Was”- Harry Styles“Big Energy”- Latto“Enemy (from the series Arcane League of Legends)”- Imagine Dragons“First Class”- Jack Harlow“Ghost”- Justin Bieber“Heat Waves” – Glass Animals“Industry Baby” – Lil Nas X Jack Harlow“Woman” – Doja CatKAZANAN: “Anti-Hero”- Taylor SwiftYILIN SANATÇISIBeyoncéDoja CatDrakeDua LipaJack HarlowJustin BieberLizzoTaylor SwiftThe WeekndKAZANAN: Harry Styles
EN İYİ GRUPAJRBlack Eyed PeasBlackpinkGlass AnimalsMåneskinOneRepublicParmaleeRed Hot Chili PeppersSilk SonicKAZANAN: Imagine Dragons EN İYİ İŞ BİRLİĞİ“Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)”- Elle King Miranda Lambert“Cold Heart”- Elton John Dua Lipa“half of my hometown”- Kelsea Ballerini ft. Kenny Chesney“I Like You (A Happier Song)” – Post Malone ft. Doja Cat“Industry Baby” – Lil Nas X Jack Harlow“One Right Now”- Post Malone The Weeknd“Sweetest Pie” – Megan Thee Stallion Dua Lipa“Wait For U” – Future ft. Drake Tems“You Right” – Doja Cat ft. The WeekndKAZANAN: “Unholy” – Sam Smith Kim Petras
EN İYİ YENİ ŞARKICI: JaxEN İYİ COUNTRY ŞARKICISI: Morgan WallenYILIN EN İYİ HIP-HOP ŞARKISI: : “Wait for U” – Future ft. Drake Tems
YILIN EN İYİ HIP-HOP SANATÇISI: DrakeYILIN EN İYİ RB SANATÇISI: SZAEN İYİ ALTERNATİF GRUP: Red Hot Chili Peppers
EN YENİLİKÇİ SANATÇI: Taylor Swift EN İYİ YENİ COUNTRY ŞARKICISI: Cody Johnson YILIN EN İYİ RB ŞARKISI:  “I Hate U”- SZA

Miley Cyrus'ın şarkısı 6 yaşındaki çocuklara yasaklandı

Tarafından: NTV
28 Mart 2023 at 10:15
Miley Cyrus'ın şarkısı 6 yaşındaki çocuklara yasaklandı

Miley Cyrus'un country şarkıcısı Dolly Parton ile düet şarkısı "Rainbowland", ABD'deki bir okul yönetiminden veto yedi. Şarkı, birinci sınıf öğrencilerine yasaklandı.

Ünlü şarkıcı Miley Cyrus'ın Dolly Parton ile 2017'de kaydettiği düeti "Rainbowland", ABD'de bir ilkokul yönetimi tarafından yasaklandı.  ABD'nin Wisconsin eyaletindeki Waukesha şehrinde bir okulun yöneticileri, bahar konserinde birinci sınıf öğrencilerinin, pop yıldızı Miley Cyrus ile country müzik şarkıcısı Dolly Parton’ın “Rainbowland” şarkısını söyleme kararını veto etti.
Okulun velilerinden Leigh Radichel Tracy, Los Angeles Times'a verdiği demeçte, şarkının, okul yönetiminin çok tartışmalı bulması üzerine yasaklandığını söyledi. Okul yönetim kurulu adın ayapılan açıklamada, “Rainbowland’in tartışmalı olarak algılanabileceği ve öğrencilerin yaş düzeyine ve olgunluk düzeyine uygun olmadığı” ifadeleri yer aldı.
Okulun öğretmenlerinden Melissa Tempel, şarkının öğrencilerine yasaklanmasına Twitter üzerinden tepki göstererek, "Birinci sınıf öğrencilerim bahar konserinde Rainbowland'i söyleyecekleri için çok heyecanlıydı. Ama okul yönetimi tarafından şarkı veto edildi. Bu ne zaman son bulacak?" dedi.
Şarkıda, “Cennette yaşamak güzel olmaz mıydı / Tam olarak kim olduğumuz konusunda özgür olduğumuz yer” ve “Yargıyı ve korkuyu bir kenara bırakın / Yanlış şeyleri düzeltin / Ve bitirin kavgayı / Çünkü söz veriyorum kimse kazanamayacak” ifadeleri yer alıyor.
Okulun aldığı yasak kararına bazı veliler de tepki gösterdi. Sarah Schindler LA Times’a, okul yönetim kurulunun son yıllarda politika değişikliklerine yol açan ve okul topluluğunda tartışmalara neden olan “muhafazakar bir dönüş” yaşadığını söyledi.
❌
❌