Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dünden önceki günCumhuriyet

Yurttaş gittikçe fakirleşiyor... Kart borcu ikiye katlandı!

29 Mayıs 2023 at 12:33
Artan gelir-geçim uyumsuzluğu, nakit avans da dahil taksitli kredi kartı harcaması ve ihtiyaç kredisi üzerinden bireysel borçlanmayı katladı. Bireysel kredi kartı borçları ise yılbaşından bu yana yüzde 50,1 oranında net 223,7 milyar lira büyüyerek 670,3 milyar liraya ulaştı.

Ekonomim yazarı Alaatin Aktaş: Seçim vaatleri için para nereden bulunacak?

29 Mayıs 2023 at 12:27
Türkiye tarihinin en gergin seçiminden çıkarken bugün itibarıyla yeni kurulacak hükümete kalan ekonomik yıkım büyük. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, seçim dönemi verilen vaatlerin yerine getirilmesi için daha çok vergi uygulanacağını ve fiyatların artacağını söyledi.

Egeli iş insanlarından “öngörülebilir bir ekonomi” talebi

29 Mayıs 2023 at 12:19
Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, 28 Mayıs seçimlerinin ardından hükümete seslenerek, “Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında yerini alabilmesi için vakit kaybetmeden stratejik adımlar atılmasını, öngörülebilir bir ekonomik ortamın yaratılmasını, ülkemizin geleceği için en uygun kararların hayata geçirilmesini temenni ediyoruz” dedi.

İş insanları seçim sonrası taleplerini sıraladı

29 Mayıs 2023 at 11:03
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, seçim süreçlerinin tamamlandığına dikkat çekerek, “Döviz kurlarının kademeli bir şekilde şekilde gerçek değerine gelmesi sağlanmalıdır. İş dünyasının krediye ulaşabilmesinin yolu açılmalıdır. Enerji fiyatları Türk ihracatçısının rekabetçiliğine katkı sağlayacak seviyelere düşürülmelidir” dedi.

Borsa haftaya yükselişle başladı

29 Mayıs 2023 at 10:01
Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turun tamamlanmasının ardından Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 2,52 artışla 4.696,17 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 115,49 puan ve yüzde 2,52 değer kazanarak 4.696,17 puana çıktı. Daha sonra endeks sabah saatlerinde yüzde 4.1'lik yükselişle 4.769 puanı gördü.

Orta sınıf 'özel'den koptu

29 Mayıs 2023 at 04:00
Özel Hastaneler Derneği Başkanı Reşat Bahat, SGK’nin enflasyon oranında artırmadığı fark ödemelerinden dolayı özel hastanelerin orta sınıf için pahalılaştığını söyledi.

Ekonomist Prof. Dr. Acemoğlu'ndan seçim değerlendirmesi: Bu büyük bir tehdit

29 Mayıs 2023 at 00:44
Cumhurbaşkanlığı 2'nci tur seçim sonucunu değerlendiren ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ekonomi için çok fazla belirsizlik olduğunu söyledi. Mevcut politikaların tüm taraflar için endişeye neden olduğunu savunan Acemoğlu, "Parlamentonun daha fazla devre dışı bırakılması söz konusu olabilir çünkü AKP'nin artık daha az sandalyesi var. Bu büyük bir tehdit" dedi.

BBP lideri Mustafa Destici'den seçim açıklaması

28 Mayıs 2023 at 20:58
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci tur sonuçlarına ilişkin "Neticede çalışan, samimi olan kazanmıştır. Pazarlık içinde olanlar kaybetmiştir. Onlara da başta Kemal Kılıçdaroğlu ve 7'li masaya da Zafer turizm ile Kandil'e hayırlı yolculuklar diliyoruz" dedi.

Kredi Kayıt Bürosu'na rapor başvuruları hızla artıyor: Ekonomide 'sorgusuz' işlem yapılamaz oldu!

28 Mayıs 2023 at 03:00
Türkiye’deki ağır ekonomik kriz ve hükümetin akıldışı politika tercihleri, hem ticari ilişkiler hem bankacılık işlemlerinde temkinli hareket etmeyi daha da artırdı. Bu durumu riskli finansal işlemleri takip etmesi ve uyarı sistemi oluşturması için kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) yıllık verilerinde de görmek mümkün. Mali piyasaların dijitalleşmesinin de etkisiyle bu sistem, her geçen yıl daha fazla kullanılır oldu.

1 kilo havuç 50 TL!

28 Mayıs 2023 at 03:00
Gıdada fiyat artışları önlenemiyor. Soğandan sonra yeni zam şampiyonu havucun fiyatı semt pazarlarında 50 TL’yi buldu. Etiketi gören yurttaş eve eli boş döndü. Fiyatlar karşısında şaşkın olduğunu söyleyen esnaf ise “Yurttaş artık havucu taneyle satın alıyor” diye konuştu.

Vedat Bilgin'den emekliyle ilgili 'maaş adaletsizliği' itirafı

27 Mayıs 2023 at 03:00
Uzun yıllar çalışarak yüksek ve daha fazla prim ödeyen ile daha az prim ödeyeni “en düşük emekli aylığı”da eşitleyen iktidara tepkiler devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de yaptığı güncel açıklamalarla bu durumun yarattığı adaletsizliği itiraf etti.

❌
❌