Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 23 Nisan 2024Ana akış

Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? (2024 TÜİK nisan ayı TÜFE kararı)

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 13:24
Enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? (2024 TÜİK nisan ayı TÜFE kararı)

Enflasyon verilerinin ne zaman açıklanacağı, Türkiye ekonomisini yakından takip eden vatandaşların gündeminde yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan TÜFE kararıyla birlikte, nisan ayı kira artış oranları ve memur ve emekli zammı için 4 aylık enflasyon farkı belli olacak. Peki, nisan ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?

Nisan ayı enflasyon verileri için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan nisan ayı enflasyon verileri sonrasında, işyeri mülk sahiplerini ilgilendiren kira artış oranı belli olacak. Öte yandan memur ve emekli zammında belirleyici olan enflasyon farkı da hesaplanabilecek. Peki, nisan ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı tarih belli oldu.Buna göre; Nisan ayı enflasyon verileri 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00'da açıklanacak.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre enflasyon mart ayında aylık bazda yüzde 3,16 yükseliş kaydetti. Yıllık enflasyon 68,50 olarak açıklandı.Enflasyonun mart ayında aylık bazda yüzde 3,5 artması bekleniyordu. Manşet enflasyonun ise yüzde 69,1 olarak açıklanması öngörülüyordu.Böylece enflasyon üç aylık periyotta yüzde 15,06'ya ulaştı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 36 olarak açıklamıştı.TÜFE'deki değişim bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti.

IEA: Dünyada elektrikli araç satışları bu yıl 17 milyona ulaşarak güçlü artış gösterecek

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 13:09
IEA: Dünyada elektrikli araç satışları bu yıl 17 milyona ulaşarak güçlü artış gösterecek

Dünyada bu yıl elektrikli araç satışlarının 17 milyona ulaşarak güçlü bir büyüme göstermesi bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) yıllık yayımladığı Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporuna göre, bu yılın ilk çeyreğindeki elektrikli araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttı. Bu dönemde satılan elektrikli araçların sayısı 2020'nin tamamında satılan elektrikli araç sayısına eşit oldu. Dünyada bu yıl sonu itibarıyla elektrikli araç satışlarının 17 milyona ulaşması bekleniyor. Böylece, bu yıl dünyada satılan her 5 araçtan birinin elektrikli olacağı tahmin edilirken, elektrikli araç satışlarındaki hızlı büyümenin küresel otomotiv endüstrisini yeniden şekillendireceği ve ulaşımda kullanılan petrol talebini de önemli ölçüde azaltacağı öngörülüyor. Bu satışın 10 milyonunun Çin'de gerçekleşmesi, bu yıl ABD'de satılan her 9 araçtan birinin ve Avrupa'da her 4 araçtan birinin elektrikli olacağı tahmin ediliyor. SATIŞLARDAKİ ARTIŞ 2023'TEKİ REKOR BÜYÜMENİN ÜZERİNE İNŞA EDİLİYOR Rapora göre, elektrikli araç satışlarında bu yıl beklenen güçlü artış geçen yılki rekor büyümenin üzerine inşa ediliyor. Geçen yıl, dünyada elektrikli araç satışları önceki yıla göre yüzde 35 artışla 14 milyon oldu. Talep ağırlıklı olarak Çin, Avrupa ve ABD'de görülürken, elektrikli araç satışları Vietnam ve Tayland gibi gelişmekte olan ülkelerde de büyüme gösterdi. Çin'de geçen yıl satılan elektrikli araçların yüzde 60'ından fazlasının, eşdeğer konvansiyonel otomobillerden daha ucuz olduğu görüldü. Ancak, Avrupa ve ABD'de, içten yanmalı motorlu araçların fiyatları elektrikli araç fiyatlarına göre daha düşük seyretti. Fiyatların artan pazar rekabeti ve gelişen batarya teknolojilerine bağlı olarak gelecek yıllarda düşüş göstermesi bekleniyor. "BU DEĞİŞİMİN OTOMOBİL VE ENERJİ SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ SONUÇLARI OLACAK" IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, elektrikli araç satışlarındaki ivmenin devam ettiğinin IEA verilerinde görüldüğünü belirterek, "Küresel elektrikli araç devrimi hız kesmek yerine yeni bir büyüme evresine hazırlanıyor gibi görünüyor." ifadesini kullandı. Batarya üretimine yapılan yatırım dalgasının, elektrikli araç tedarik zincirinin otomobil üreticilerinin iddialı genişleme planlarını karşılayacak şekilde ilerlediğini gösterdiğini dile getiren Birol, şunları kaydetti: "Sonuç olarak, elektrikli araçların yollardaki payının hızla artmaya devam etmesi bekleniyor. Sadece bugünün politikalarına dayanarak, 2030 yılına kadar Çin'de yollardaki neredeyse her 3 otomobilden biri elektrikli olacak ve hem ABD hem de Avrupa Birliği'nde neredeyse her 5 otomobilden biri elektrikli olacak. Bu değişimin hem otomobil endüstrisi hem de enerji sektörü için önemli sonuçları olacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Irak ile ortak operasyon açıklaması

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 11:55
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Irak ile ortak operasyon açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 13 yıl sonra Bağdat'a ziyaretini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadeleye yönelik önemli mesajlar verdi. "Beklentimiz PKK'nın resmen terör örgütü ilan edilmesidir." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Irak ile operasyon olur mu?" sorusuna da "Tehdidin ortadan kaldırılması Irak’ın da çıkarınadır." dedi. Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması için yoğun diplomasi trafiği yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gazze konusu şu anda İslam dünyasının en önemli meselesidir. Hem Hamaslı yetkilerle hem birçok ülkenin liderleri ile bu konuları görüşmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, CHP lideri Özgür Özel ile görüşmesine, gıda fiyatlarındaki artışa ve kamudaki tasarrufa ilişkin dikkat çeken mesajlar verdi. Erdoğan'ın açıklamalarını NTV adına geziyi takip eden Seda Öğretir aktardı.

Dejeneratif hastalık nedir, neden olur? (Dejeneratif hastalık isimleri)

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 11:40
Dejeneratif hastalık nedir, neden olur? (Dejeneratif hastalık isimleri)

Dejeneratif sinir hastalıkları vücudunuzun denge, hareket, konuşma, nefes alma ve kalp fonksiyonu gibi birçok aktivitesini etkiler. Dejeneratif sinir hastalıkları ciddi veya yaşamı tehdit edici olabilir. Peki, dejeneratif hastalık nedir, neden olur?

Dejeneratif hastalık, dokuları veya organları etkileyen ve zamanla giderek kötüleşecek olan dejeneratif hücre değişikliklerine dayanan sürekli bir sürecin sonucudur.Nörodejeneratif hastalıklarda, merkezi sinir sistemi hücreleri nörodejenerasyon yoluyla çalışmayı bırakır veya ölür. Buna bir örnek Alzheimer hastalığıdır. Diğer iki yaygın dejeneratif hastalık grubu, dolaşım sistemini etkileyenler ve neoplastik hastalıklardır. Birçok dejeneratif hastalık mevcuttur ve bazıları yaşlanmayla ilişkilidir. Yaşam tarzı seçimleri (egzersiz veya yeme alışkanlıkları gibi) dejeneratif hastalıkları kötüleştirebilir, ancak bu hastalığa bağlıdır. Bazen bu tür hastalıkların arkasındaki ana veya kısmi neden genetiktir. Bu nedenle bazıları Huntington hastalığı gibi açıkça kalıtsaldır. Bazen sebep virüsler, zehirler veya diğer kimyasallardır.DEJENERATİF HASTALIKLAR NELER? Kronik dejeneratif hastalıklar ise; kronik tiroid (Hashimato hastalığı), kanser, kronik artrit, eklem ve kas ağrıları, Alzheimer, depresyon, fibrokistik meme ve fibromiyalji gibi hastalıklardır.

UEFA'dan Halil Umut Meler'e EURO 2024 görevi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 12:20
UEFA'dan Halil Umut Meler'e EURO 2024 görevi

UEFA, FIFA kokartlı Türk hakem Halil Umut Meler'in, EURO 2024'te görev yapacağını duyurdu. Öte yandan turnuvada düdük çalacak hakemler de belli oldu.

UEFA Hakem Komitesi, UEFA EURO 2024'te 51 maçta görev yapacak 18 hakemi, hakem yardımcı ekiplerini açıkladı.

Türkiye'de FIFA kokartlı Halil Umut Meler de EURO 2024'te düdük çalacak hakemler arasında yer aldı.

İşte EURO 2024'te görev alacak hakemlerin listesi;

Artur Soares Dias (Portekiz) Jesús Gil Manzano (İspanya) Marco Guida (İtalya) Istvan Kovacs (Romanya) Ivan Kruzliak (Slovakya) François Letexier (Fransa) Danny Makkelie (Hollanda) Szymon Marciniak (Polonya) Halil Umut Meler (Türkiye) Glenn Nyberg (İsveç) Michael Oliver (İngiltere) Daniele Orsato (İtalya) Sandro Schärer (İsviçre) Daniel Siebert (Almanya) Anthony Taylor (İngiltere) Clément Turpin (Fransa) Slavko Vinčić (Slovenya) Felix Zwayer (Almanya) Buna ek olarak, UEFA EURO 2020'de olduğu gibi UEFA ve Güney Amerika Futbol Konfederasyonu CONMEBOL arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak Arjantin'den bir hakem, Facundo Tello, iki yardımcısıyla birlikte Almanya'daki final turnuvasında Avrupalı hakem grubuna katılacak.

Her maçtaki hakem ekipleri bir hakem, iki yardımcı hakem, bir dördüncü hakem, stadyumda bir yedek yardımcı hakem ve üç video maç görevlisinden oluşan bir ekipten oluşacaktır.

Belirlenen destek maç görevlileri burada bulunan maç görevlilerinin tam listesine göre maçlarda dördüncü hakem olarak görev yapacaktır.

MAYIS AYI'NDA ALMANYA'DA KURS UEFA EURO 2024 için hakemlerin hazırlanması kapsamında tüm hakemler, hakem yardımcıları ve video maç görevlileri için Mayıs ayı ortasında Almanya'nın Frankfurt kentinde bir kurs düzenlenecektir. Turnuva süresince hakemler, hakem yardımcıları ve destek hakemleri Frankfurt'ta ana kampta bulunacaklardır.

Video maç görevlileri Leipzig'de bulunacak ve maçlar sırasında Uluslararası Yayın Merkezi'nden görev yapacaklar.

Benjamin Brand kimdir, hangi üniversiteden mezun, nereli? Benjamin Brand'in özgeçmişi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 12:20
Benjamin Brand kimdir, hangi üniversiteden mezun, nereli? Benjamin Brand'in özgeçmişi

Sivasspor-Fenerbahçe maçının VAR’ı hakem Benjamin Brand ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Brand'ın Galatasaray Üniversitesi mezunu olduğu iddia edildi. Peki, Benjamin Brand kimdir, nereli?

Benjamin Brand 10 Temmuz 1989 tarihinde Almanya'da dünyaya geldi. Bavyera Futbol Federasyonu'na bağlı FC Schallfeld 1946 takımında hakemlik yapmaktadır.FC Schallfeld 1946 kulübünün hakemi olan Brand, 2010 yılından bu yana DFB düzeyinde hakemlik yapıyor. İlk maçına 22 Ağustos 2015'te Schalke 04 ile Darmstadt 98 arasındaki maçta çıktı . 2015-16 sezonu için Alman futbolunun en üst seviyesi olan Bundesliga'ya terfi etti.

Yeşil sahalara girişi yasaklandı, vinç kiralayıp maçı izledi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 12:09
Yeşil sahalara girişi yasaklandı, vinç kiralayıp maçı izledi

Aydın’da 365 gün hak mahrumiyeti cezası aldığı için stadyuma girişi yasaklanan 34 yaşındaki yönetici Osman Aklık, şampiyonluğa oynayan takımının maçını izleyebilmek için vinç kiraladı. 90 dakika boyunca stadın dışında vincin kabininde müsabakayı takip eden Aklık’ı görenler şaşkınlarını gizleyemedi.

Aydın Süper Amatör Lig’de play-off grubunda şampiyonluk mücadelesi veren lider Kuyucakspor’un kulüp yöneticisi Osman Aklık, 2023 yılının ekim ayında Kurtuluşspor ile oynadıkları maçta çıkan olaylardan dolayı 365 gün hak mahrumiyet cezası almıştı. Cezadan dolayı stadyumlara girişi yasaklanan Aklık, şampiyonluğa oynayan takımının maçlarını izleyebilmek için ilginç bir yöntem geliştirdi.
Takımının iç ve dış saha maçlarında yalnız bırakmayan 34 yaşındaki Aklık her maç öncesi vinç kiralayıp, stadyum dışından maçları izliyor. Takımın maçlarını kaçırmayan Kuyucakspor sevdalısı Aklık, son olarak Davutlarspor ile oynadıkları mücadeleyi vinç kabininde 90 dakika boyunca takip etti. Futbolseverler ise Aklık’ı görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Kuyucakspor’un 4-0 üstünlüğüyle tamamlanan maçın ardından açıklamalarda bulunan Osman Aklık, ortalama her maç için vinç kiralamanın maliyetinin 2 bin TL'yi bulduğunu söyleyerek, “Geçen yıl Ekim ayında oynadığımız Kurtuluşspor maçında çıkan olaydan dolayı jandarma, taraftarımıza müdahale etti.Bununla ilgili işlem yapacağını söyleyince taraftarımız ceza almaması için sorumluluğu üstüme aldım. 6222 sayılı sporda şiddet yasasından dolayı şahsıma 365 gün hak mahrumiyet cezası verildi ve stadyumlara girişim yasaklandı. Vanspor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Feyat Kıyak da böyle bir ceza almıştı ve vinç kiralayıp takımının maçını izlemişti. Bundan esinlenerek ben de vinç kiraladım ve takımının maçlarını stadyum dışından izliyorum. İzlemezsem içim rahat etmez. Çünkü şampiyonluğa oynuyoruz. Play-off grubunda 3’te 3 yaparak liderlik koltuğunda oturuyoruz. Sezonun sonunda Bölgesel Amatör Lig’e çıkacağımıza inanıyoruz. Maçların bitimine 3 maç kaldı. Bu maçlarda da vinç kiralayıp takımımızın maçlarını izlemeye devam edeceğim. Kuyucakspor sevgisi bizde hiçbir zaman bitmez” dedi.

UEFA'dan EURO 2024 kararı: Kadro sayısı yükseliyor

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 11:38
UEFA'dan EURO 2024 kararı: Kadro sayısı yükseliyor

UEFA'nın Avrupa Şampiyonası'nda  (EURO 2024) mücadele edecek takımların kadrolarında genişletmeye gidileceğine karar verdiği öne sürüldü. Bu kararın onaylanması durumunda EURO 2024'te yer alan takımların oyuncu sayısı 23'ten 26'ya yükselecek.

UEFA'nın her 4 yılda bir organize ettiği Avrupa Şampiyonası, bu yaz Almanya'da gerçekleşecek.

SkySports'un haberine göre, dün UEFA'da yapılan oylamanın ardından genişletilmiş kadrolara yeşil ışık yakıldığı, ve EURO 2024'te yer alan takımların kadrolarındaki oyuncu sayısının 23'ten 26'ya yükseltildiği öne sürüldü.

Genişletilmiş kadrolar son olarak EURO 2020'de ülkelerin COVID salgınıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için bir önlem olarak kullanılmıştı.

Bu son karar ile birlikte 26 oyunculu kadroların bundan böyle tüm UEFA ulusal müsabakaları için norm haline geleceği anlamına geliyor gibi görünüyor.

Ancak kararın henüz kesinleşmediği, UEFA icra komitesinin (EXCO) kural değişikliğini onaylaması gerektiği belirtildi.

EXCO'nun 22 Mayıs tarihine kadar bir toplantı yapmayı düşünmediği, ancak bu hafta içerisinde çevrimiçi toplantıyla bu tür bir kararın onaylanabileceği belirtildi.

EURO 2024 TÜRKİYE'NİN GRUBU

Türkiye, EURO 2024 F grubunda Gürcistan, Portekiz, Çekya ile karşılaşacak.

EURO 2024 NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Avrupa Şampiyonası 14 Haziran'da Almanya ile İskoçya arasında oynanacak karşılaşma ile başlayacak.

BİM aktüel indirimleri 23 Nisan 2024: BİM markette bu haftaya özel indirimli ürünler

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 12:19
BİM aktüel indirimleri 23 Nisan 2024: BİM markette bu haftaya özel indirimli ürünler

BİM market, 23 Nisan tarihinde geçerli yeni indirimli aktüel ürünler kataloğunu resmi internet sitesi üzerinden duyurdu. BİM indirimlerini kaçırmak istemeyen ve ucuz yolla alışveriş fırsatını değerlendirmek isteyen vatandaşlar, BİM güncel indirimli aktüel ürünler kataloğunu araştırıyor. BİM'de bu hafta çikolata, bisküvi, pasta yapımı malzemeleri, led lamba, oda kokusu, masaj aleti gibi ürünlerde birçok yeni indirim yer alıyor. İşte 23 Nisan BİM markette bu haftanın indirimli ürünleri.

Dolar kuru bugün ne kadar? (23 Nisan 2024 dolar - euro fiyatları)

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 11:57
Dolar kuru bugün ne kadar? (23 Nisan 2024 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum...

Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 32,5810 seviyesinden işlem görüyor. Dün satıcılı bir seyir izleyen dolar/TL, günü yüzde 0,1 azalışla 32,5163'ten tamamladı. Dolar/TL, yeni güne ise yükselişle başlamasının ardından saat 11.15 itibarıyla yüzde 0,2 artışla 32,5810'dan işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,4 değer kazancıyla 34,7840, sterlin/TL yüzde 0,4 primle 40,2600'dan satılıyor. Dolar endeksi ise şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 106 seviyesinde bulunuyor.Analistler, küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliğin devam ettiğini ifade ederek, söz konusu durumun varlık fiyatlamalarını zorlaştırdığını söyledi. Para piyasalarında, Fed'in mayısta politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, bankanın haziranda faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 15, temmuzda yüzde 35 ve eylülde yüzde 65'le fiyatlanıyor. Analistler, bugün dünya genelinde öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) yanı sıra ABD'de inşaat izinleri ve yeni konut satışları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin destek, 107 ve 108'in direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Sporting Lizbon, adım adım şampiyonluğa

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 11:19
Sporting Lizbon, adım adım şampiyonluğa

Portekiz Ligi’nin 30 haftalık bölümü tamamlanırken, en yakın takipçisi Benfica’nın 7 puan önünde liderlik koltuğunda bulunan Sporting Lizbon, bitime 4 maç kala adım adım şampiyonluğa yürüyor.

Portekiz Ligi’nin 30. haftası geride kalırken, Sporting Lizbon 26 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyetle topladığı 80 puanla liderlik koltuğunda yer alıyor.

Sporting, en yakın takipçisi Benfica’nın 7 puan önünde şampiyonluk yarışını sürdürürken, sezon sonunda hedefe ulaşılması durumunda 20. lig kupasını müzesine götürecek.

Teknik Direktör Ruben Amorim yönetiminde önemli bir grafik çizen yeşil-beyazlılar, en son kupaya 2020-2021 sezonunda ulaşırken, ona en yakın şampiyonluk yaşadığı dönem ise 2001-2002 sezonu olmuştu.

GOL KRALLIĞINDA ZİRVEDE VİKTOR GYÖKERES

Sporting Lizbon sezon sonu şampiyonluğa ulaşırsa, gösterdiği performansla en büyük pay sahibi Viktor Gyökeres olacak.

İsveçli forvet, bu sezon Portekiz liginde çıktığı 29 maçta, 24 gol, 10 asistlik performans göstererek büyük beğeni topladı.

Portekiz Ligi gol krallığında zirvede yer alan 25 yaşındaki futbolcuyu, 21 golle Braga forması giyen Simon Banza takip ederken, 20 kez fileleri havalandıran Arouca’nın santraforu Rafa Mujica ise listenin devamında bulunuyor.

Trabzonspor'da hedef Türkiye kupası

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:51
Trabzonspor'da hedef Türkiye kupası

Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında sahasında Fatih Karagümrük ile karşı karşıya gelecek. Peki Trabzonspor - Fatih Karagümrük kupa maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında Trabzonspor, yarın Fatih Karagümrük'ü ağırlayacak.

Bordo-mavililer, bu sezon kupaya 4. turdan başladı. Bu turda Çorum FK'yı 3-1'le geçen Trabzonspor, 5. turda ise Manisa FK'yı yine aynı skorla eledi. Son 16 turunda ise Gençlerbirliği'ni deplasmanda 2-1 mağlup eden Karadeniz ekibi, çeyrek finalde de evinde Başakşehir'i 1-0 yenerek yarı finalde Fatih Karagümrük ile rakip oldu. 10. KEZ KUPAYI MÜZESİNE GÖTÜRMEK İSTİYOR

Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası'nda daha önce 9 kez mutlu sona ulaştı.

Karadeniz temsilcisi, Türkiye Kupası’nı ilk olarak 1976-1977 sezonunda kazandı. Bordo-mavililer, 1977-78, 1983-84, 1991-92, 1994-95, 2002-03, 2003-04, 2009-10 ve son olarak 2019-20 sezonunda kupa sevinci yaşadı.

TRABZONSPOR - FATİH KARAGÜMRÜK KUPA MAÇI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA, HANGİ KANALDA?

Saat 20.30 başlayacak karşılaşmayı hakem Ali Şansalan yönetecek. Şansalan'ın yardımcılıklarını Murat Tuğberk Curbay ve Süleyman Özay yapacak

NBA'de Nuggets, Lakers'ı yenerek seriyi 2-0 yaptı

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:37
NBA'de Nuggets, Lakers'ı yenerek seriyi 2-0 yaptı

NBA play-off ilk turunda Denver Nuggets, Los Angeles Lakers'ı 101-99 yenerek seriyi 2-0'a getirdi.

NBA play-off'larına 3 maçla devam edildi.

Batı Konferansı'nı ikinci basamakta tamamlayan Nuggets, play-in oynayarak 7. sırayı alan Lakers'a karşı çıktığı serinin ikinci maçında 20 sayı üreten Jamal Murray'nin son saniye basketiyle galibiyete ulaştı. Ev sahibi Nuggets'ta Nikola Jokic 27 sayı, 20 ribaunt, 10 asistle "triple-double" yaptı, Michael Porter Jr ise 22 sayı, 9 ribaunt üretti. Lakers'ta Anthony Davis 32 sayı, 11 ribaunt ve LeBron James 26 sayı, 12 asistle mücadele etti. KNİCKS SERİYİ 2-0 YAPTI New York Knicks, sahasında Philadelphia 76ers'ı 104-101 mağlup ederek seride 2-0 üstünlük yakaladı. Knicks'te Jalen Brunson 24 sayı, 8 ribaunt ve Josh Hart 21 sayı, 15 ribauntla galibiyete katkı sağladı. 76ers'ta Tyrese Maxey 35 sayı, 10 asist ve Joel Embiid 34 sayı, 10 ribauntla oynadı.

CAVALİERS DURUMU 2-0'A GETİRDİ Cleveland Cavaliers, Orlando Magic'i ağırladığı mücadeleyi 96-86 kazandı ve seriyi 2-0 yaptı. Cavaliers'ta Donovan Mitchell 23 sayı, 8 ribaunt, Jarrett Allen ise 16 sayı, 20 ribauntla galibiyette ön plana çıktı. Magic'te Paolo Banchero'nun 21 ve Franz Wagner'in 18 sayısı mağlubiyeti engelleyemedi.

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (23 Nisan 2024 petrol fiyatları)

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 11:27
Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (23 Nisan 2024 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar? Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında son durum...

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 87,13 dolardan işlem görüyor. Dün 87,25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 87 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.35 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,15 azalışla 87,13 dolar oldu. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili de 81,02 dolardan alıcı buldu. Ortadoğu'da tansiyonun düşmesiyle dün yaklaşık son bir ayın en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatları, kâr alımları ve gelecek aylarda piyasalarda sıkı arz-talep dengesi beklentisiyle yeniden yükselişe geçti. Petrol tüketiminde artışın beklendiği yaz aylarının yaklaşmasıyla piyasalarda arz tarafında bir sıkılaşma öngörülüyor. ABD'nin, günlük yaklaşık 600 bin varil ihracat kapasitesine sahip Venezuela'nın küresel pazarlara petrol ihraç etmesini sağlayan lisansını iptal ederek tekrar yaptırım uygulaması ve Meksika'nın güçlü iç talep nedeniyle ihracatını kısıtlamaya hazırlandığına ilişkin haber akışı da arz endişelerini besliyor. Öte yandan, küresel ekonomiye ilişkin endişeler, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de ham petrol stoklarındaki artış ve doların değer kazanmasına yol açan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) "şahin" duruşu petrol fiyatlarının yükselişini baskılamaya devam ediyor. Brent petrolde teknik olarak 87,7 ile 89,15 dolar aralığının direnç, 86,25 ile 84,8 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Altın fiyatları ne kadar? Gram altın kaç lira? 23 Nisan 2024 güncel altın kuru fiyatları

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:52
Altın fiyatları ne kadar? Gram altın kaç lira? 23 Nisan 2024 güncel altın kuru fiyatları

Altın fiyatları, yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Gram altın ve çeyrek altın fiyatlarının bugün ne kadar olduğu araştırılıyor. Peki, altın fiyatları ne kadar? Gram altın ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Altın fiyatları, Ortadoğu'da çatışma endişelerinin azalmasıyla yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyelerine indi. Ons altın, bugün yüzde 0,7 düşüşle 2 bin 310 dolar civarına geriledi. Türkiye'de piyasalar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bugün kapalı durumda. Buna rağmen gram ve çeyrek fiyatları, ons altının etkisiyle negatif seyretti. Gram altın, 2.419 Türk Lirası civarında alıcı buldu. Çeyrek altın ise 3.937 Türk Lirası'ndan el değiştirdi.ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) gelen olumsuz sinyaller de altın fiyatları üzerinde baskı yarattı. Fed yetkilileri, beklentilerden kötü gelen verilerin ardından fiaz indirimi için acele etmeyeceklerini belirtti. Bu durum ise indirim beklentilerin ötelenmesine yol açtı. Yatırımcılar, ilk faiz indirimi beklentilerini hazirandan eylüle erteledi. Para politikasının yönünün altın üzerinde etkili olduğunu belirten uzmanlar, cuma günü açıklanacak kişisel tüketim harcamaları verisine dikkat çekti.

"TÜİK Çocuk" portalı güncellendi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), çocuklara istatistiği sevdirmek ve veri okuryazarlığını artırmak için hayata geçirdiği "TÜİK Çocuk" portalını güncelledi.

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, söz konusu portala "https://tuikcocuk.tuik.gov.tr" web adresi üzerinden erişilebiliyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Ofisi ile yürütülen çalışmayla istatistikle ilgili kavramların çocuklara eğlenceli şekilde öğretilmesi ve onların gelişimlerine katkıda bulunulması hedefleniyor. Portalda, temel kavramlar arasında yer alan veri, bilgi, istatistik gibi konuların yanı sıra aritmetik ortalama, ortanca, mod gibi terimler bulunuyor, sıklık tablosu ile grafik türleri açıklamalarla sunuluyor. Portalda; Türkiye, çocuk hakları ve istatistik bilimine dair bilgilerin yer aldığı 3 video ile saklambaç, körebe, sek sek gibi geleneksel çocuk oyunlarıyla ilgili bölüm de bulunuyor. Portal aracılığıyla çocuklar isim, doğum tarihi, boy, kilo gibi bilgilerini girerek, kendileriyle ilgili istatistiklere erişebiliyor. Farklı biçimlerde isim sertifikası oluşturma imkanı da sağlayan portalda, çocukların ilgisini çekecek oyunlar, gezegenlere ait bilgiler ve TÜİK'in tanıtıldığı bir "metaverse" dünyası yer alıyor. Ayrıca portalla çocuk hakları ve sürdürülebilir kalkınma konularında farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme" ve insanların karşı karşıya kaldığı temel sorunların çözümünü hedefleyen 17 sürdürülebilir kalkınma amacı çerçevesinde hazırlanan içerik bulunuyor. Pedagog onayıyla son hali verilen portal ve TÜİK'in maskotu "Mod", 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklara armağan edildi.

NASA'nın Voyager 1 uzay aracı aylar sonra ilk kez Dünya'ya veri gönderdi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 09:30
NASA'nın Voyager 1 uzay aracı aylar sonra ilk kez Dünya'ya veri gönderdi

NASA'nın uzay aracı "Voyager 1" ile Dünya'ya veri göndermesini engelleyen iletişim sorununun ardından beş ay sonra ilk kez anlamlı veri alışverişi gerçekleştirildi. Voyager 1, insanlığın en eski ve evrenin en uzakta bulunan uzay aracı olma özelliğini koruyor.

NASA'nın  uzayda en çok mesafe kat eden uzay aracı olan "Voyager 1" ile beş aydır bağlantı kurulamıyordu. NASA mühendisleri, iletişim sorununu çözmek için yaratıcı bir çözüm ürettikten sonra beş aydan beri ilk kez Voyager 1'den "anlaşılır veriler" aldı. Görev ekibi, Voyager 1'in mühendislik sistemlerinin sağlığı ve durumuna ilişkin ilk tutarlı verileri 20 Nisan'da aldı. Ekip bilgileri incelemeye devam ederken, şu ana kadar gördükleri her şey Voyager 1'in sağlıklı olduğunu ve düzgün çalıştığını gösteriyor. Voyager proje bilimcisi Linda Spilker yaptığı açıklamada, "Bugün Voyager 1 için harika bir gündü. Uzay aracıyla yeniden iletişim halindeyiz. Ve bilim verilerini geri almayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu. NE OLMUŞTU? 46 yaşındaki Voyager 1 şu anda Dünya'dan yaklaşık 24 milyar kilometre uzakta. Uzay aracı, son yıllarda çok sayıda tuhaflık ve yaşlanma belirtisi gösterdi. Voyager 1'in yaşadığı en son sorun, ilk olarak Kasım 2023'te, uçuş veri sisteminin çözülemez tekrarlanan bir kod modeli göndermeye başlamasıyla ortaya çıktı. Voyager 1'in uçuş veri sistemi, uzay aracının bilim araçlarından bilgi topluyor ve bunu mevcut sağlık durumunu yansıtan mühendislik verileriyle birleştiriyor. Dünyadaki görev kontrolü bu verileri ikili kod veya birler ve sıfırlar dizisi halinde alıyor. Ancak kasım ayından bu yana Voyager 1'in uçuş veri sistemi bir döngüde sıkışıp kalmıştı.

Fenerbahçe'de rekor seri sona erdi: Zirveyle puan farkı 4'e yükseldi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:21
Fenerbahçe'de rekor seri sona erdi: Zirveyle puan farkı 4'e yükseldi

Fenerbahçe, Süper Lig'in 33. haftasında Sivasspor ile deplasmanda 2-2 berabere kalarak bitime 5 hafta kala lider Galatasaray'ın 4 puan gerisine düştü. Sarı-lacivertlilerde 10 maçlık rekor deplasman galibiyeti serisi de sona erdi.

Fenerbahçe, Süper Lig'in 33'üncü haftasının kapanış maçında Sivasspor'a konuk oldu. Sarı-lacivertliler, rakibiyle 2-2 berabere kalarak puanını 86'ya yükseltmesine rağmen lider Galatasaray'ın kazandığı haftada puan farkının 4'e yükselmesine engel olamadı.
Sezon başından bu yana Süper Lig'de deplasmanda sergilediği grafikle dikkati çeken sarı-lacivertli ekibin dış sahada süregelen galibiyet serisi de bitti. Sivas deplasmanına gelene kadar dış sahada oynadığı maçlarda 15 galibiyet 1 beraberlik alarak 46 puan toplayan sarı-lacivertli ekip, son 10 deplasman maçında galip gelerek lig tarihinde bunu başaran ilk takım olmuştu. Fenerbahçe, ligde bu sezon oynadığı 17'nci deplasman maçı olan Sivasspor ile 2-2 berabere kalarak galibiyet serisini bitirmiş oldu.
Fenerbahçe, Sivasspor ile deplasmanda 2-2 berabere kalarak Süper Lig'de yaklaşık 1 yıl sonra bir ilki yaşadı. Sarı-lacivertli ekip, 24 Nisan 2023 tarihinden bu yana ilk kez 2 defa öne geçtiği bir lig karşılaşmasında puan kaybetti. Son olarak geçtiğimiz sezon Süper Lig'in 31'inci haftasında İstanbulspor ile iç sahada oynanan karşılaşmada 2 kez öne geçen Fenerbahçe, sahadan 3-3 beraberlikle ayrılmıştı. Fenerbahçe, Sivasspor maçına kadar olan süreçte 4 karşılaşmada 2 farklı öne geçmiş ve hepsinden galibiyetle ayrılmıştı. Sarı-lacivertliler, bu sezon ligde Antalyaspor, Beşiktaş (D), Kayserispor (D), Trabzonspor (D) maçlarında 2 kez öne geçmiş ve bu maçların tamamında 3 puanı hanesine yazdırmıştı.
Fenerbahçe'de Sivasspor deplasmanı öncesi 7 oyuncu kart sınırında yer alıyordu. Sarı-lacivertli ekipte Rodrigo Becao, Ferdi Kadıoğlu, Mert Müldür, Dusan Tadic, Cengiz Ünder, Edin Dzeko ve Michy Batshuayi sarı kart görmeleri halinde Beşiktaş derbisinde forma giyemeyecekti. Sivasspor deplasmanında bu oyunculardan herhangi biri sarı kart görmediği için sarı-lacivertlilerde Beşiktaş derbisi öncesi cezalı duruma düşen bir futbolcu olmadı.
Sarı-lacivertli ekipte teknik direktör İsmail Kartal'ın Sivasspor deplasmanında yaptığı değişiklikler tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz hafta Olympiacos'a karşı oynanan karşılaşmanın 86'ncı dakikasında sahanın en iyi oyuncuları arasında gösterilen Fred ve İrfan Can Kahveci'yi kenara alan Kartal, Sivasspor deplasmanında da önce 64'üncü dakikada Dusan Tadic'i, daha sonra ise 71'inci dakikada Sebastian Szymanski ve Edin Dzeko'yu kenara aldı. Hem Olympiacos hem de Sivasspor maçlarında oyuna aldığı oyuncuların performans verememesi Kartal'ın eleştirilerin odağı olmasına sebebiyet verdi. Öte yandan Sivasspor deplasmanında 71'inci dakikada oyundan alınan Edin Dzeko'nun da direkt olarak soyunma odasına gitmesi dikkat çekti.
Süper Lig'in bitimine 5 hafta kala lider Galatasaray ile puan farkı 4'e yükselen Fenerbahçe'de teknik direktör İsmail Kartal, şampiyonluğa dair inancını sürdürüyor. Sivasspor maçının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kartal, "Biz halen şampiyon olacağımıza inanıyoruz. Önümüzde 5 maç var. Sezon sonu şampiyon olacağız. Kalan 5 maçı da kazanarak rakibin de bir yerde puan kaybetmesiyle beraber şampiyon olacağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Sebastian Szymanski için İngiliz ekip devrede

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:10
Sebastian Szymanski için İngiliz ekip devrede

Fenerbahçe'nin yıldız ismi Sebastian Szymanski için Premier Lig ekibi Tottenham'ın devreye girdiği ve 20 milyon euroluk bir teklif hazırlığında olduğu öne sürüldü.

Fenerbahçe'de gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Sebastian Szymanski, İngiliz ekiplerin radarına girdi.

Fotomaç'ın haberine göre, Tottenham'ın Polonyalı futbolcu için 20 milyon euroluk bir teklifle sarı-lacivertlilerin kapısını çalacağı öne sürüldü.

Szymanski son olarak 10 Ocak 2024'te oynanan Konyaspor mücadelesinde rakip fileleri havalandırdı.

24 yaşındaki futbolcu Sivasspor mücadelesini de boş geçerek suskunluğunu sürdürdü.

Sebastian Szymanski Fenerbahçe formasıyla 50 resmi maça çıktı. Bu mücadelelerde 12 gol atıp, 17 asistlik performans sergiledi.

Galatasaray'da Mertens gelişmesi

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 09:51
Galatasaray'da Mertens gelişmesi

Galatasaray'da iç transferlerde hareketlilik sürüyor. Son olarak 5 futbolcusuyla sözleşme uzatan sarı-kırmızılı idarecilerin, Dries Mertens'e de yeni kontrat teklifi yapacağı öne sürüldü.

Galatasaray'da son olarak Muslera, Abdülkerim Bardakcı, Torreira, Kaan Ayhan ve Barış Alper Yılmaz ile sözleşme yenilendi.

"GALATASARAY'DA DEVAM ETMEK İSTERİM" Son olarak Belçikalı yıldız Pendikspor galibiyetinin ardından "Galatasaray'da ailemle birlikte mutluyuz. Burada devam etmek isterim." açıklamasını yaparak Galatasaraylı yöneticilere yeşil ışık yakmıştı.

Sarı-kırmızılı idarecilerin Dries Mertens ile sözleşme uzatmak için kolları sıvadığı kaydedildi.

Fotomaç'ın haberine göre, 36 yaşındaki yıldız oyuncuya 1 yıllık yeni kontrat sunulacağı öne sürüldü.

Galatasaray yönetiminin yakın zamanda Mertens ile görüşmelere başlayacağı da belirtildi.

Mertens, Galatasaray formasıyla toplam 46 resmi maça çıktı. Bu mücadelelerde 9 gol atıp, 14 asistlik katkı sağladı.

Beşiktaş'ın gündemindeydi: Nicolas Valentini kadro dışı bırakıldı

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 09:42
Beşiktaş'ın gündemindeydi: Nicolas Valentini kadro dışı bırakıldı

Boca Juniors forması giyen ve Beşiktaş'ın gündeminde olduğu iddia edilen Nicolas Valentini'nin Arjantin ekibinde kadro dışı bırakıldığı öne sürüldü.

Gelecek sezon kadro planlamasına şimdiden başlayan Beşiktaş'ta transfer çalışmaları sürüyor.

Siyah-beyazlıların son olarak Arjantin'de Boca Juniors forması giyen Nicolas Valentini ile anlaştığı iddia ediliyordu.

"SÖZLEŞME YENİLEYEMEDİK"

TYC Sports'a konuşan Boca Juniors Başkanı Juan Roman Riquelme, "Nicolas Valentini takımda ve grubumuzun bir parçası. O mükemmel bir oyuncu. Onunla sözleşme yenilemeyi tabii ki istedik ama şu anda bu mümkün olmadı. 31 Aralık tarihine kadar bizimle. Bana sorarsanız her oyuncunun takımda kalmasını isterim" diye konuştu.

Boca Juniors'ın River Plate'i 3-2 mağlup ettiği Superclasico mücadelesinde Nicolas Valentini'nin kadroya alınmaması da siyah-beyazlı idarecilerin elini güçlendirdiği belirtildi.

Arjantinli stoper Boca Juniors ile 42 resmi maça çıkarak 2 gollük performans sergiledi. 

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta? (2024 TCMB nisan ayı PPK faiz kararı)

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:17
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta? (2024 TCMB nisan ayı PPK faiz kararı)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Dolar, altın, borsa ve mevduat faizi yatırımcıları tarafından meraklan beklenen TCMB faiz kararı öncesinde, ekonomistler nisan ayı faiz beklentilerini açıkladı. Peki, nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı, Türkiye ekonomisini yakından takip eden vatandaşların gündeminde yer alıyor. Dolar ve altın yatırımı yapan yüz binlerce yatırımcı, nisan ayında TCMB'nin alacağı Para Politikası Kurulu faiz kararını bekliyor. Peki, nisan ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı nisan ayı faiz kararı için takvim belli oldu.Buna göre; Merkez Bankası nisan ayı faiz kararı 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14.00'da açıklanacak.
AA Finans'ın TCMB'nin 25 Nisan Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu.Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 50 ile yüzde 55 arasında yer aldı.Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 50'ye yükseltilmişti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı.TCMB, mart ayında politika faizini sürpriz bir şekilde yüzde 50'ye yükseltti.

Şimşek: Yabancı ilgisi somut kaynak girişine dönmüş durumda

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:09
Şimşek: Yabancı ilgisi somut kaynak girişine dönmüş durumda

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi somut kaynak girişine dönmüş durumda. Program çalışıyor, programa güven güçlü." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: Geçen seneye kıyasla yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerinin gittiğini gördük. Programımız çalışıyor. Sonuç vermeye başladı. Bu bir süreçtir. Sabır ve kararlıklıkla bu programı uygulayacağız. Bütün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin görünümünü pozitife çekti biliyorsunuz. Bu, şu demek; önümüzdeki dönemde kredi notunu artıracağız demek. Zamanlaması konusunda bizim yorum yapmamız doğru olmaz.

Bakan Şimşek: Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var

Tarafından: NTV
23 Nisan 2024 at 10:01
Bakan Şimşek: Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, yatırımcıların Türkiye'ye büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Bakan Şimşek, "Dezenflasyonla, yapısal reformlarla, mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu çok ilgi çekiyor." dedi. Enflasyona ilişkin ise Şimşek, "Yaz aylarında kalıcı bir düşüş trendine girdiğini hep birlikte göreceğiz." ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD'de yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin büyük olduğuna dikkati çekerek, "Dezenflasyonla, yapısal reformlarla, mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu çok ilgi çekiyor. Onun için yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi." dedi. Bakan Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları ile çeşitli etkinliklere katılmak üzere yaptığı ABD ziyaretindeki temaslarını değerlendirdi. Toplantıların çok verimli geçtiğini ifade eden Şimşek, Dünya Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası gibi birçok uluslararası kuruluşla görüşmek için fırsat bulduklarını söyledi. Şimşek, IMF ve Dünya Bankası toplantıları ile G20 toplantılarına da katıldıklarını belirterek, büyük gruplarla 20'den fazla yatırımcı toplantısı yaptıklarını ve yüzlerce yatırımcıyla bir araya geldiklerini anlattı. "Yatırımcılara Orta Vadeli Program'ın (OVP) uygulamasını, elde edilen kazanımları ve bundan sonraki gidişatı hakkında kapsamlı sunumlar yaptık." diyen Şimşek, şöyle devam etti: "Türkiye'ye ilgi çok büyük. Sabah 7'den akşam 11-12'lere kadar toplantılara katıldığımız günler oldu. Cuma günü Washington'da 18 program yaptık. Dolayısıyla Türkiye'ye çok güçlü bir ilgi var. Çünkü hikayesi olan ve kredibilitesi olan nadir ülke programlarından bir tanesiyiz. Türkiye'nin hikayesi zaten güçlü, büyük, gelişen bir ekonomi. Dezenflasyonla, yapısal reformlarla, mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu çok ilgi çekiyor. Onun için yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi." "PROGRAMA YÖNELİK SORU İŞARETLERİ ORTADAN KALKTI" Mehmet Şimşek, geçen yıl New York'ta düzenlenen yatırımcı konferansında, programın uygulanmasına yönelik şüpheler olduğunu anımsatarak, bu kapsamdaki soru işaretlerinin bittiğini dile getirdi. Siyasi anlamda bu programa destek olup olmadığına yönelik soruların da bittiğini söyleyen Şimşek, "Belli ki programa olan güven de pekişti. Çok net bir şekilde mesajımız şu; maliye politikasını güçlendireceğiz, dezenflasyona destek vereceğiz, harcamaları gözden geçiriyoruz. Bu gözden geçirme bitince harcamalardan hangilerini kısacağız hangilerini donduracağız, nerelerde kesintilere gideceğiz, onlara bakacağız." ifadesini kullandı. Bakan Şimşek, kayıt dışılıkla mücadelenin de kendileri için en önemli konu olduğunu belirterek, o konuda da atılan önemli adımlara devam edeceklerini söyledi. Şimşek, şöyle konuştu: "Yani kayıt dışı faaliyetlerden, vergi ödemeyenlerden nasıl vergi toplarız yaklaşımıyla bir çerçeve çizeceğiz. Maliye politikasının ekonomi programına, dezenflasyona desteği güçlenecek. Zaten para politikasında Merkez Banka'mız çok iyi bir iş yapıyor. Cari açık öngördüğümüzden daha hızlı daralıyor. Bu bize rezerv birikimine imkan sağlayacak." "YAZ AYLARINDA ENFLASYON DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRECEK" Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, bankaların ve reel sektörün de küresel finans sistemine erişiminin arttığına işaret ederek, sektörün geçen yıla kıyasla daha düşük faizler ve daha uzun vadede, daha fazla kaynak bulabildiğini anlattı. Bu gibi gelişmelerin de programa olan güvenin arttığını gösterdiğine dikkati çeken Şimşek, gelecek 12 ay için enflasyon beklentilerinin de yüzde 35'e düştüğünü anımsattı. Şimşek, ekonomide yeniden dengelenmenin de güçlü bir şekilde devam ettiğini belirterek, "Net ihracatın katkısı büyük ihtimalle ilk çeyrekte artıya döndü. İç talepte tabii ki önümüzdeki dönemde bir miktar yumuşama olacak. Bu yeniden dengeleme beraberinde cari açıkta, enflasyonda kalıcı düşüşü getirecek. Yaz aylarında sadece baz etkisinden dolayı değil, attığımız maliye ve para politikasındaki adımlarla enflasyonun nasıl kalıcı bir şekilde düşüş trendine girdiğini hep birlikte göreceğiz." dedi. "ÜLKENİN KENETLENMESİNE İHTİYAÇ VAR" ABD'deki açıklaması üzerinden gündeme getirilen iddialara da yanıt veren Şimşek, "yerel yatırımcılar" anlamında bir ifade kullandıklarına dikkati çekti. Şimşek, uluslararası bir finans platformunda programa olan ilgiden bahsettiklerini, dolayısıyla yerel kelimesinin vatandaşlara yönelik olmadığını kaydetti. Kelimenin finans jargonunda da yoğun olarak kullanıldığına işaret eden Şimşek, "Raporlarda, konuşmalarda, bunun hiçbir şekilde sosyal medyada veya şu anda muhalefetin dile getirdiği anlamda karşılığı yok. Türkiye'de uzun süre bakanlık yaptım. Milletimiz benim duruşumu bilir. Biz vatandaşımıza ve milletimize hizmetkarız. Bizim asla başkalarının iddia ettiği gibi durumumuz söz konusu olmaz." dedi. Şimşek, ülkenin bu program etrafında kenetlenmesine ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Program sayesinde biz Türkiye'nin ekonomik geleceğini güçlü bir şekilde yeniden inşa edeceğiz. Büyüme potansiyelini arttıracağız. Makroekonomik sorunlarımızı kökten çözeceğiz. Enflasyonu tek haneye düşüreceğiz. Bütçe disiplinini sağlayacağız. Türkiye'nin cari açıklarını kalıcı bir şekilde aşağı çekeceğiz ve bunun sayesinde Türkiye'nin dış kırılganlıkları, dış şoklara karşı dayanıklılığını artıracağız. Bütün bunlar milletimizin, vatandaşımızın refahı için, Türkiye'mizin sürdürülebilir yüksek büyümeyi sağlaması içindir. Uluslararası bir finans platformunda anlamı çok net olan kelimeyi kullanmamın istismar edilmesi gerçekten bizi çok şaşırttı. Belli ki kötü niyetli çevreler var. Onun için biz programımıza odaklanacağız. Programımızı uygulayacağız, başaracağız inşallah. Bunun sayesinde milletimizin refahı artacak. Türkiye daha rekabetçi, daha güçlü olacak."
❌
❌