Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 25 Eylül 2023Ana akış

Galatasaray FIFA'lık oldu: Morutan transferinde bonus tartışması

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 14:59
Galatasaray FIFA'lık oldu: Morutan transferinde bonus tartışması

Olimpiu Morutan'ın sözleşmesindeki bonus maddesinden doğan anlaşmazlıktan dolayı Rumen ekibi FCSB, Galatasaray'ı FIFA'ya şikayet etti.

Galatasaray'ın Ankaragücü'ne sattığı Olimpiu Morutan için başı dertte. Rumen gazeteci Emanuel Roşu'nun haberine göre; FCSB, Morutan konusunda Galatasaray'ı FIFA'ya şikayet etti. Morutan'ın sözleşmesindeki Şampiyonlar Ligi maddesinden 1 milyon euro bonus hak ettiği ve Galatasaray'ın bu rakamı ödemeyi reddettiği belirtildi. Galatasaray'a 2 sene önce imza atan Morutan'ın sözleşmesinde Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalınması halinde FCSB'ye 1 milyon euro bonus ödeneceğine dair bir madde olduğu ve Rumen ekibinin bu rakamı sarı-kırmızılılardan istediği aktarıldı. KONU FIFA'DA Galatasaray'ın söz konusu rakamı ödemeyi reddedince FCSB'nin konuyu FIFA'ya taşıdığı kaydedildi. Sarı-kırmızılıların yaptığı savunmada ise Morutan'ın gruplara kalmadan önce Ankaragücü'ne satıldığı vurgulandı.

Bebek ve çocuk kütüphanelerinin sayısı artırılıyor

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:35
Bebek ve çocuk kütüphanelerinin sayısı artırılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bünyesindeki 78 çocuk ve bebek kütüphanesinin sayısını artırarak, 7 yeni bebek ve çocuk kütüphanesini minik okuyucularla buluşturacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bünyesindeki 78 çocuk ve bebek kütüphanesine yeni 7 kütüphane daha ekliyor. Bebeklik ve erken çocukluk dönemini hedef alarak bebek-ebeveyn ilişkisini güçlendiren yeni nesil kütüphanelerde, erken okuryazarlık eğitimi de veriliyor, duyu testleri yapılıyor. Zengin bir koleksiyona sahip çocuk kütüphanelerinde, robotik, keçe, origami, örgü, seramik, ebru, dikiş, takı tasarımı, ayraç ve şapka yapım atölyeleri, gölge oyunu gösterileri, masal saatleri, edebiyat, kültür, sanat, kişisel gelişim ile sağlık alanlarında söyleşiler, aile seminerleri ve farkındalık eğitimleri de düzenleniyor. Bakanlık bünyesindeki halk kütüphanelerinde bilim, robotik kodlama, ahşap tasarım, matematik, akıllı tarım, ebru, sıcak cam, epoksi atölyelerinde ve sanal gerçeklik (VR) platformlarında etkinliklerle eğitim programları ziyaretçilerle buluşuyor. Türkiye genelinde 200'e yakın atölyenin hizmet verdiği bakanlık kütüphanelerinde son 5 yılda gerçekleştirilen 59 bin 293 etkinliğe katılan toplam 2 milyon 484 bin 20 çocuk sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye'de 6 ilde daha bebek ve çocuk kütüphaneleri açılacak Kültür ve Turizm Bakanlığı, kitapların büyülü dünyasına açılan 78 çocuk ve bebek kütüphanesine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda 6 yeni ilde 7 bebek ve çocuk kütüphanesi daha minik okuyucularla buluşacak. Türkiye'de ilk bebek kütüphanesini 2018'de Karabük İl Halk Kütüphanesi ve Tekirdağ Şarköy İlçe Halk Kütüphanesinde kuran bakanlığın, bebek ve çocuk kütüphanelerini taşıyacağı yeni iller İstanbul, Antalya, Adana, Mersin, Bilecik ve Niğde olacak. BİR KİTABIN YAYIMLANMA SERÜVENİ RESİMLERLE ANLATILACAK

Bakanlık bir kitabın yayımlanma serüvenini çocuklara anlatmak üzere 7 kitaptan oluşan bir de set hazırlıyor. "Milli Kültür Eserlerinin Basımı ve Yayımı Projesi" kapsamında çalışmaları süren "Okuma Kültürü Mekanları: Çocuk Kitapları Seti", minik okurlara her cildinde farklı bir illüstratörün çizimleriyle renkli ve resimli olarak kitabevi, yazar evi, kütüphane, sahaf, matbaa, yayınevi ve kitap fuarı gibi mekanlarda geçen hikayeleri aktaracak. Eser, çocuklara küçük yaştan itibaren kitap ve fikri haklar gibi konularda farkındalık sağlayacak. Çocuklar, bir kitabın doğumundan okurlara ulaşmasına kadar tüm süreçleri bu eserden öğrenebilecek. Söz konusu set, kitabın ortaya çıkmasına katkıda bulunan tüm meslekleri ve mekanları çocukların tanıyıp keşfedebilecekleri bir metin ve görsel içeriğe de sahip olacak. Bakanlığın kütüphane koleksiyonlarına bu yıl dahil olacak kitap seti, çocuklara yönelik yayıncılık atölyeleri ve etkinliklerde minik okurlara hediye edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı kitap satış mağazalarında da satışa sunulacak esere okuyucular, "e-Kitabım" mobil uygulamasında "e-Kitap" olarak da ulaşabilecek. KÜTÜPHANELERİN ÇOCUK ÜYE SAYISI ARTTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, kütüphanelerde 2021'de 162 bin 660 olan çocuk üye sayısı yaklaşık yüzde 100 artarak 2022'de 329 bin 842'ye ulaştı. 2021'de 2 milyon 674 bin 635 adet ödünç alınan çocuk kitabı sayısı ise 2022'de 4 milyon 916'ya çıktı. Halk kütüphanelerinde geçen yılki 5 milyon 228 bin 444 çocuk kitabı sayısı da bu yılın ilk 6 ayı itibarıyla 5 milyon 576 bin 45'e ulaştı. Bakanlık yıl sonu itibarıyla bu rakamların üzerine çıkmayı hedefliyor.

Tesla'nın insansı robotu Optimus'un yetenekleri güncellendi

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:59
Tesla'nın insansı robotu Optimus'un yetenekleri güncellendi

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla'nın insansı robotu Optimus güncellendi. Optimus'a kalibrasyon işlemleri ile görsel tabanlı bir sistem üzerinden nesneleri sıraya dizme gibi yeni yetenekler kazandırıldı. Bir önceki versiyonunda yürüme yeteneği bulunmayan Optimus'un güncel versiyonu artık akıcı hareketler gerçekleştirebiliyor.

New York'ta güvenlik robot: Time Square metro istasyonunda devriye atacak

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:57
New York'ta güvenlik robot: Time Square metro istasyonunda devriye atacak

New York Polis Departmanı (NYPD), şehrin en ünlü meydanı Times Square'de bulunan metro istasyonunda 2 ay boyunca bir güvenlik robotunun devriye atacağını açıkladı. Belediye başkanı Eric Adams, robotun maliyetinin asgari ücretin altında olduğunu kaydetti.

NYPD, Times Square metro istasyonunda yeni bir güvenlik önlemi uygulamaya hazırlanıyor.

New York Times'ın haberine göre, Kaliforniya merkezli Knightscope şirketi tarafından üretilen K5, R2-D2'nun devasa bir versiyonuna benzeyen bir güvenlik robotunun Times Square meydanında devriye atacak. GECE YARISINDAN SABAH 6'YA KADAR K5 devriye robotu 190 kilo ağırlığında ve video kaydı yapabilen ancak ses kaydı yapamayan dört kamera ile donatıldı. Robot, önümüzdeki iki ay boyunca sürecek deneme çalışması boyunca gece yarısından sabah 6'ya kadar istasyonda devriye atacak. NYPD'nin makinesinin kamera görüntülerini canlı olarak yayınlayıp yayınlamayacağı ve kolluk kuvvetlerinin yakaladıklarını izleyip izlemeyeceği ise henüz belli değil.

YÜZ TANIMA ÖZELLİĞİ YOK Devriye robotunda yüz tanıma özelliğinin kullanılmayacağı ancak bu teknolojinin ilerde makineye dahil edilebileceği kaydedildi. Açıkçası, K5 istasyondaki gerçek acil durumlara müdahale etme kabiliyetine sahip değil ve şüphelileri fiziksel ya da sözlü olarak yakalayamıyor. İnsanlara sağlayabileceği tek gerçek zamanlı yardım, robot üzerindeki bir düğmeye basabilmeleri koşuluyla, bir olayı bildirmek ya da soru sormak için onları canlı bir kişiye bağlamaktır. New York Belediyesi, K5'i önümüzdeki iki ay için saati yaklaşık 9 dolara kiralıyor.

"ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA, TUVALET VE YEMEK MOLASI DA YOK"

Belediye başkanı Eric Adams'ın, kısa bir süre önce çeşitli kurumlara harcamalarını yüzde 15 oranında azaltma talimatı vermesine rağmen, robotun yapabileceklerinin buna değeceğine ikna olduğu kaydedildi.

Adams "Robotun masrafı asgari ücretin altında, ayrıca Tuvalet molası ve yemek molası yok." ifadelerini kullandı.

Ebrar Karakurt: Vargas'a İstiklal Marşı öğretiyorum

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 14:17
Ebrar Karakurt: Vargas'a İstiklal Marşı öğretiyorum

Son dönemdeki başarısıyla 1 numaraya yükselen A Milli Voleybol Takımı'nın yıldızı Ebrar Karakurt, takım arkadaş Küba asıllı Melissa Vargas'a İstiklal Marşı öğrettiğini ifade etti. Karakurt, "Çalışmalarımızın çok başındayız. Sadece birkaç cümle biliyor. Umarım tüm İstiklal Marşı’nı öğreteceğim günler de yakındır." dedi.

Filenin Sultanları, 2024 Paris Olimpiyat elemelerinde Belçika'yı 3-0 mağlup ederek sezonu 22'de 22 ile kapadı. Bu akşam yurda dönmeleri beklenen milli takım yıldızlarından Ebrar Karakurt'tan takım arkadaşı Melissa Vargas ile ilgili açıklama geldi. "ÇALIŞMALARIMIZIN BAŞINDAYIZ" 4Bir4Bir'e konuşan Karakurt, Küba asıllı arkadaşı hakkında şu ifadeleri kullandı: "VNL'in ilk gününden beri Vargas, biz İstiklal Marşı'na başlarken Vargas'a 'Korkma sönmez' diye bir girişle giriyordum. O da bir anda bunu tekrar söylemeye başladı. Ben maçta böyle söylerken her defasında Vargas'ın kulağına eğilmemden bence sıkıldı biraz. Artık o da söylemeye başladı. Çalışmalarımızın çok başındayız. Sadece birkaç cümle biliyor. Umarım tüm İstiklal Marşı’nı öğreteceğim günler de yakındır."

Paris Olimpiyat Oyunları'nda Fransız sporculara başörtüsü yasağı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 14:03
Paris Olimpiyat Oyunları'nda Fransız sporculara başörtüsü yasağı

Fransa'da 2024'te düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları'nda Fransız sporcuların başörtüsü takması yasaklandı.

Fransa Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera, söz konusu yasağı konuk olduğu France 3 kanalında duyurdu. Oudea-Castera, başkent Paris'te 26 Temmuz-11 Ağustos 2024'te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'na katılan Fransız ekiplerindeki sporcuların başörtüsü takamayacağını bildirdi. Fransız Bakan, sporda katı bir "laiklik rejiminin" uygulanmasından yana olduklarını söyledi. FFF'NİN MAÇLARINDA DA BAŞÖRTÜSÜ TAKAMIYOR "Les Hijabeuses" (Başörtülüler) olarak bilinen futbolculardan oluşan topluluk, Fransa Futbol Federasyonunun (FFF) 2016'dan bu yana başörtüsüne izin vermemesi nedeniyle bu yasağın iptali için Danıştaya başvuruda bulunmuştu. FFF'nin iç tüzüğündeki ilk madde, futbolcuların dini aidiyetlerini gösteren kıyafet veya simgeleri maçlarda taşımasını yasaklıyor. Danıştay, 29 Haziran'da, kadın futbolcuların FFF'nin maçlarında başörtüsü takma yasağını onaylamıştı.

Turkcell’de Genel Müdür Bülent Aksu’nun görevi sona erdi

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:40
Turkcell’de Genel Müdür Bülent Aksu’nun görevi sona erdi

Turkcell’de Genel Müdür Bülent Aksu’nun görevi sona erdi. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, “Aksu'nun görevi, 25 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere sona ermiştir.” denildi.

Turkcell Genel Müdürü Bülent Aksu’nun görevi sona erdi. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Turkcell Genel Müdürü olarak görev yapan Bülent Aksu’nun görevi, 25 Eylül 2023 tarihinden geçerli olmak üzere sona ermiştir” denilirken, “Turkcell Grubu bünyesinde üst düzey görevler üstlenen Bülent Aksu'ya bundan sonraki iş ve özel yaşamında başarılar diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Alman iş dünyasının ekonomiye güveni 5 aydır düşüşte

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:39
Alman iş dünyasının ekonomiye güveni 5 aydır düşüşte

Almanya'da iş dünyasının ekonomiye güveni eylülde art arda beşinci kez kötüleşti. Alman ekonomisi artan faiz oranları, zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle üç çeyrektir büyüme kaydedemiyor.

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği eylül ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı Buna göre, Almanya'da geçen ay 85,8 puan olan Ifo İş Ortamı Güven Endeksi, şirket yöneticilerinin gelecek beklentilerindeki kötüleşmenin etkisiyle eylülde 85,7 puana inerek, art arda düşüşünü beşinci aya taşıdı. Piyasa beklentisi endeksin 85,2 puana inmesi yönündeydi. Eylülde Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi'nin 82,7’den 82,9 puana çıkması dikkati çekerken, Mevcut Durum Endeksi de 89’dan 88,7 puana geriledi. Ifo anketinde, imalat sektörünün geleceğine yönelik beklentilerde kötüleşme görüldüğü belirtildi. Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman ekonomisinde “havanın bulutlu” olduğunu belirterek, “Alman ekonomisi yerinde sayıyor.” ifadesini kullandı. Bu arada, Alman ekonomisi artan faiz oranları, zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle üst üste üç çeyrektir büyüyemedi. Ekonomi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösteremedi. Bu yıl için Alman ekonomisinde Ifo yüzde 0,4, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) ise yüzde 0,5 daralma bekliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre, Almanya, bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi olacak.

Marmara'da hamsi bolluğu: Fiyatı 80 liradan satılıyor

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:32
Marmara'da hamsi bolluğu: Fiyatı 80 liradan satılıyor

Balık sezonunun açılmasıyla Bilecik'teki tezgahlarda hamsi bolluğu yaşanırken, fiyatı 80 liradan satılan hamsi en çok tercih edilen balık oldu.

Av yasağının kalkmasıyla 25 gündür tekneleriyle gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, limanlara kasalar dolusu balıkla döndü. Türlerine göre tek tek kasalara yerleştirilen balıklar sabah saatlerinden itibaren tezgahlarda yerini almaya başlıyor. Bu yıl Marmara'da hamsi bolluğu yaşanırken, bu da fiyatlara yansıdı. Vatandaşlar kilosu 80 TL'den Bilecik'te hamsi yerken, tezgahların vazgeçilmesi olan balık bu sene de en çok satılanlar arasına girdi. Bilecik'te 40 yıldır balıkçılık yapan Hüseyin Acar, bu yıl balık bolluğu yaşandığını anlatarak, "Şu an hem Karadeniz'de hem de Marmara Denizi'nde balık var. Karadeniz uzak bölgelerinden bizim buralara balık gelmiyor, havaların çok sıcak olmasından. Bize genelde balıklar Bursa'nın Gemlik ilçesinden geliyor. Karamürsel'den alabiliyoruz, Adapazarı Kefken'den alabiliyoruz." dedi.Bu sene fiyatların çok iyi olduğunu dile getiren Acar, "70 lira 80 lira civarında gidiyor hamsinin kilosu. Sardalye ve istavrit 50 liraya gidiyor ve bu sene balıklar çok ucuz. Mevsiminde orijinal deniz balığı olduğu için lezzeti de iyi. Geçen yıla bakarak bu yıl verim çok güzel. Hamsinin ızgarası olmaz, tavası olur. Izgara için sardalye, çupra, levrek alacaksınız. Yerli ve ithal palamudun çok güzel ızgarası olur." diye konuştu.

Prof. Dr. Alpay Azap'tan Eris varyantı açıklaması: Yeni aşıya ihtiyaç var

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:25
Prof. Dr. Alpay Azap'tan Eris varyantı açıklaması: Yeni aşıya ihtiyaç var

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19'a göre hazırlanan aşıların, Türkiye'de de görülen Eris varyantına karşı etkinliğinin çok az olduğunu belirterek, "Virüs o kadar değişti ki ilk hazırlanan aşıların şu anki mevcut değişmiş olan varyantlara, örneğin Eris varyantına karşı etkinliği çok azaldı. Dünyada yeni aşılar geliştirildi. En yeni aşı bu ve eylül ayından itibaren Kuzey Amerika ve Avrupa'da kullanım onayı aldı ve kullanılmaya başladı. Bir an önce bu aşının ülkemize gelmesini bekliyoruz" dedi.

Meta bu hafta tanıtacak: Instagram ve Facebook'ta yapay zeka furyası

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:59
Meta bu hafta tanıtacak: Instagram ve Facebook'ta yapay zeka furyası

Meta, birbirinden farklı 30 kişiliğe sahip yapay zeka sohbet robotlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Instagram ve Facebook üzerinden kullanıma sunulması planlanan yapay zekanın teknoloji devi tarafından bu hafta içerisinde duyurulması bekleniyor.

WhatsApp, Instagram ve Facebook'un ana şirketi, sorulara cevap veren ve birbirinden farklı 30 kişiliğe sahip sohbet robotunu geliştirdiğini duyurmuştu.

The Wall Street Journal'a göre, Meta bu hafta içerisinde yapay zeka sohbet asistanlarını Instagram ve Facebook üzerinden kullanıma sunacak.

Çalışmalarda yer alan robotlar arasında "Robot Bob" adında, kendi deyimiyle "üstün zekalı, keskin zekalı ve iğneleyici alaycı" kişiliği bulunan bir robot yer alıyor.

GPT-4 KADAR GÜÇLÜ BİR MODEL EĞİTMEYİ PLANLIYOR

Meta'nın ayrıca OpenAI'nin en son sohbet robotu GPT-4 kadar güçlü olması muhtemel yeni bir yapay zeka modelini eğitmeyi planladığı da bildirildi.

Ek MTV iptal olursa para iadesi mümkün mü? (Uzman yorumu)

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:11
Ek MTV iptal olursa para iadesi mümkün mü? (Uzman yorumu)

Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini perşembe günü esastan görüşecek. Yapılan son açıklama göre ise, ek MTV'de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti. AYM ek MTV düzenlemesini iptal eder mi? Ek MTV iptal olursa para iadesi mümkün mü? Vergi Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar, NTV yayınında konuya ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Grevdeki Hollywood yazarları anlaşmaya vardı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:48
Grevdeki Hollywood yazarları anlaşmaya vardı

Hollywood'da senaristlerin neredeyse 150 gündür sürdürdüğü ve sektörü durma noktasına getiren grevi bitiyor. Amerika Yazarlar Birliği (WGA) ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) grevbi sona erdirecek anlaşma yaptı.

Hollywood'da tam 146 gündür süren maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi grevi sona eriyor! Amerika Yazarlar Birliği (WGA) ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) sonunda anlaştı. İki birlik arasında, grevi sona erdirecek üç yıllık geçici bir anlaşma imzalandığı öğrenildi.
Anlaşma, dört gün süren yoğun görüşmelerin ardından geldi. Görüşmelerde tüm detayların gözden geçirildiği, sözleşmenin ayrıntılı baskısının, içerik üretiminde üretken yapay zekanın nasıl kullanılacağına ilişkin kurallar ve hükümler içerdiği belirtildi.
Anlaşma metninin yazılmasının ardından WGA üyelerinin onay için oy kullanması gerekecek. Anlaşmanın ayrıntıları henüz basınla paylaşılmadı. Yazarların grevinin sona ermesi haberi, stüdyoların 23 Eylül Cumartesi gecesi "en iyi ve son" tekliflerini sunmalarının ardından geldi.
Variety dergisi ve diğer önemli eğlence dünyası yayın organları, yazarlar grevinin sona ermesinin Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu'na (SAG-AFTRA) bağlı oyuncuların grevinin de sona ermesi için bir adım olacağı görüşünde.
Hollywood senaristleri 2 Mayıs'tan bu yana grevdeydi. Oyuncular da maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını duyurarak, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği ve stüdyolar ile adil bir anlaşmaya varılamadığı için temmuz ayında greve katılmıştı. Senaristler, en son 2007'de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı.Yazarlar ve oyuncuların grevi, Hollywood'da yapımları 1960'tan beri ilk kez tamamen durma noktasına getirdi.

Eczacılar Günü ne zaman? İşte Dünya Eczacılık Günü mesajları

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:56
Eczacılar Günü ne zaman? İşte Dünya Eczacılık Günü mesajları

Ülkemizin dört bir yanında toplum sağlığını koruma hedefiyle tüm gücüyle çalışan ve sağlık hizmeti sunan eczacılar, yılda bir gün özel olarak hatırlanıyor. Dünya Eczacılık Günü ya da Eczacılar Günü olarak bilinen bu özel günün tarihi merak konusu oldu. Peki, Eczacılar Günü ne zaman?

Sağlık sektöründe yer alan eczacılar için her yıl 25 Eylül tarihi Dünya Eczacılar Günü olarak kutlanıyor. Bu güne özel mesajlar ve kutlama yazıları da vatandaşlarca araştırılıyor. İşte, Dünya Eczacılık Günü mesajları... DÜNYA ECZACILIK GÜNÜ MESAJLARI Eczacıların mesleki ve ekonomik sorunlarının aşıldığı, hastaya hizmet odaklı bir eczacılığın daha mümkün olduğu gelecek günler temennisiyle, tüm eczacıların Dünya Eczacılık Günü kutlu olsun... İlacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her safhada sorumluluk alan eczacıların 25 Eylül Eczacılık Günü kutlu olsun. Tüm eczacılarımızın 25 Eylül Eczacılık Günü tebrik ediyor, sağlımıza verdikleri değerli katkılardan dolayı hepsine şükranlarımı sunuyorum. Bin yıllık geçmişinden güç alan, sağlıklı nesillerin sürekliliği için yüzü daima geleceğe dönük olan eczacıların 25 Eylül Eczacılık Günü kutlu olsun. İnsanlığın var olduğu en eski tarihlerden beri bilinen belki de en eski meslek gruplarından biri olan eczacılık mesleği, insan sağlığını iyileştirmek gibi son derece kutsal bir görevi üstlenmekte. Bu vesileyle tüm eczacıların Dünya Eczacılık Günü kutlu olsun.

NASA'nın Bennu asteroidinden aldığı örnekleri taşıyan uzay kapsülü Dünya'ya döndü: Bennu Dünya'ya ne zaman çarpacak?

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:05
NASA'nın Bennu asteroidinden aldığı örnekleri taşıyan uzay kapsülü Dünya'ya döndü: Bennu Dünya'ya ne zaman çarpacak?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Güneş Sistemi'ndeki en tehlikeli iki cisimden biri olan Bennu asteroidinden örnekler toplayan uzay aracı Dünya'ya döndü. Bilim insanlarının paha biçilemez olarak nitelendirdiği örnekleri taşıyan uzay kapsülü, Utah eyaletinde çöle indi. Gökbilimciler, Bennu'nun Dünya'ya yeryüzünde şimdiye kadar denenen en güçlü atom bombası olan Sovyetler Birliği'nin Çar bombasının 24 katı bir enerji ile çarpabileceğini hesapladı. Araştırmacılar olayın hangi tarihte gerçekleşebileceğini de açıkladı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA)  kapsülü, atmosferi Dünya'ya en çok benzeyen asteroide gitti.
Asteroidin yüzeyinden bugüne kadarki en büyük örnekleri topladı ve Dünya'ya döndü. Kapsülün yolculuğu tam 7 yıl sürdü.
NASA'nın "Osiris-Rex" adı verilen uzay kapsülü, dönüş yolcuğunu üç yılda tamamladı. Kapsül, ABD'nin Utah eyaletinde çöle indi. Çok değerli örnekler taşıyan kapsül inişini paraşütle yaptı.
Uzay aracı, örnekleri 1999'da keşfedilen Bennu asteroidinden topladı.
Bennu, küçük ve karbon zengini bir asteroid.Kaya yapısının Dünya'nınkine çok benzediği düşünülüyor. Uzay aracının getirdiği örneklerin, Güneş sisteminin geçmişine ışık tutması bekleniyor.
Uzaydan Dünya'ya ilk kez asteroid örneği getirilmedi.
Japonya Uzay Ajansı, 2010 ve 2020'de tamamlanan projelerle örnek toplamıştı.Ancak NASA'nın projesi en büyüğü oldu.250 gram ağırlığındaki örnekler bilim dünyası tarafından "paha biçilmez" olarak niteleniyor.
NASA projeyi, Arizona Üniversitesi'yle birlikte yürüttü.
NASA, Bennu asteroidini Güneş sistemindeki bilinen en tehlikeli iki cisimden biri olarak tanımlıyor. Bazı bilim insanları Bennu'nun 2100'lerin sonunda Dünya'ya çarpabileceğini belirtiyor.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 510 metre uzunluğundaki bir asteroid olan ve adını antik Mısır'ın kuş tanrısından alan Bennu'nun felaketle Dünya'ya çarpmasını önlemek için 7 yıl uğraştı.  Bennu'nun Dünya’ya çarpma ihtimali sadece 2 bin 700'de bir, yani bir insanın yıldırım çarpması ihtimalinin beş katından fazla olsa da, NASA ekibi yine de onu bilinen en tehlikeli asteroidler arasında kategorize etti.
Ancak, araştırmacılar en kötü senaryoda, Bennu’nun bin 200 megatonluk bir enerjiyle Dünya'ya çarpacağını açıkladı. Bu enerji ise şimdiye kadar yeryüzünde patlatılmış en büyük atom bombasının (Sovyetler Birliği'nin Çar bombası) 24 katı bir güce eşdeğer olacak.
Bilim insanları, ayrıca eğer Bennu Dünya’ya çarparsa yeryüzündeki 1,2 gigatonluk etkisini bugünden 159 yıl sonra, 24 Eylül 2182'de göstereceğini hesapladı. "BİLGİLERİMİZ 20 KAT ARTTI" NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'ndan Davide Farnocchia, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bennu'nun yörüngesi hakkındaki bilgilerimizi 20 kat arttırdık. NASA,  Bennu'nun yörüngesindeki son risk hesaplamalarını 2135'teki bir sonraki Dünya'ya yakın geçişi sırasında, yani olası çarpışmasından yaklaşık 47 yıl önce yapacak. Bunu 2135 yılında kesin olarak öğreneceğiz." dedi.

Elon Musk'tan insansı robot: Tesla Optimus gelişmeye devam ediyor

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:48
Elon Musk'tan insansı robot: Tesla Optimus gelişmeye devam ediyor

Elon Musk'ın CEO'su olduğu Tesla şirketi kendi insansı robotunu 2021 yılında tanıtmıştı. Tesla Optimus'un dün yayınlanan bir videosunda artık nesneleri kendi başına sıralayabildiği görüldü.

Tesla'nın insanı robotu "Tesla Optimus" gelişmeye devam ediyor. Son olarak Tesla tarafından paylaşılan videoda insansı robotun nesneleri sıralayabildiği görüldü. Tesla Optimus'un mavi ve yeşil blokları kolaylıkla kavradığı ve insan benzeri bir hızda sıralayabildiği aktarıldı. Nesnenin devrilmesiyle düzeltme gerektiğinde kendi hatalarını da düzeltebiliyor.

Öte yandan TeslaBot'un tek ayak üzerinde durabildiği, bazı yoga ve meditasyon hareketlerini yapabildiği görüldü.

Tesla Optimus'un ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir bilgi bulunmuyor ancak şirketin TeslaBot'a yoğun ilgi gösterdiği ve Tesla'nın elektrikli araçlarıyla aynı yazılımı kullandığı kaydedildi.

Ayrıca Tesla'nın ürünü ilk olarak kendi operasyonlarında kullanması bekleniyor.

VİDEO: TESLA'NIN İNSANSI ROBOTU OPTİMUS'UN YETENEKLERİ GÜNCELLENDİ

Fenerbahçe'nin deplasmanda kalesi gole kapalı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:09
Fenerbahçe'nin deplasmanda kalesi gole kapalı

Süper Lig'in 6. haftasında konuk olduğu Corendon Alanyaspor'u 1-0 mağlup eden Fenerbahçe, deplasmanlarda kalesini gole kapattı. Bu sezon oynadığı 12 resmi maçı da kazanan sarı-lacivertliler, deplasmanda çıktığı 6 müsabakada da gol yemedi.

Trendyol Süper Lig'in 6. haftasında konuk olduğu Corendon Alanyaspor'u 1-0 mağlup eden Fenerbahçe, deplasmanlarda kalesini gole kapattı. Sezona teknik direktör İsmail Kartal yönetiminde çok etkili bir başlangıç yapan sarı-lacivertliler, oynadığı 12 resmi maçı da kazanarak rakiplerine gözdağı verdi. Geçen sezon yediği basit gollerle önemli puanlar yitiren Fenerbahçe, yeni sezonda aynı hataya yer vermemek adına kaleye ve savunma hattına önemli takviyeler yaptı. Sarı-lacivertliler, savunma hattına yaptığı yatırımın karşılığını ise özellikle deplasmanlarda oynadığı maçlarda fazlasıyla aldı. Bu sezon 3'ü Avrupa, 3'ü de lig olmak üzere 6 deplasman maçına çıkan Fenerbahçe, kalesinde gole izin vermedi. Ligde 12 sezonun ardından ilk 3 deplasman maçını kazanmayı başaran sarı-lacivertliler, konuk olduğu müsabakalardaki savunma performansıyla göz doldurdu. Fenerbahçe 26 sezon sonra ilk 3 deplasman maçında gol yemeden galip gelirken, teknik direktör İsmail Kartal yönetiminde 2 ayrı dönemde ligde oynadığı üst üste 12 deplasman mücadelesinde mağlup olmadı. DEPLASMANDA RAKİPLERİNİ SEVİNDİRMEDİ Fenerbahçe, bu sezon konuk olduğu maçlarda rakiplerinin gol sevinci yaşamasına izin vermedi. Bu sezon ilk deplasman maçında Zimbru'yu 4-0 ile geçen Fenerbahçe, daha sonra sırasıyla 3-0'lık Maribor, 2-0'lık Yılport Samsunspor, 1-0'lık Twente ve aynı skorla MKE Ankaragücü galibiyetlerini elde etti. Son olarak Alanyaspor'u da 1-0 ile geçen sarı-lacivertliler, hiç gol yemezken, toplamda 12 gol atarak tüm deplasmanlardan mutlu ayrıldı. LİGDE 12 SEZON SONRA İLK 3 DEPLASMANDA KAZANDI Fenerbahçe, Süper Lig'de 12 sezonun ardından ilk 3 deplasman maçını kazanmayı bildi. Son olarak 2011-2012 sezonunda teknik direktör Aykut Kocaman yönetiminde deplasmanda 3 galibiyetle lige başlayan sarı-lacivertliler, sırasıyla Gaziantepspor, Kayserispor ve Mersin İdmanyurdu'nu yenmeyi başarmıştı.26 SEZON SONRA GOL YEMEDEN 3 MAÇLIK DEPLASMAN SERİSİ Fenerbahçe, ligde 26 sezonun ardından ilk 3 deplasman maçını gol yemeden kazandı. Sarı-lacivertliler, daha önce benzer başarıyı 1997-1998 sezonunda Hırvat teknik adam Otto Baric yönetiminde yaşamıştı. Söz konusu dönemde Fenerbahçe sırasıyla Samsunspor ve Altay'ı 2-0, Kayseri Erciyesspor'u ise 3-0 yenmişti. KARTAL, DEPLASMANLARDA KAYBETMİYOR Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, deplasmanlarda sergilediği performansla beğeni topladı. Sarı-lacivertlilerde 3. dönemini yaşayan 62 yaşındaki teknik adam, son yıllarda ligde dış saha maçlarında mağlubiyet yaşamadı. Bu sezon takımıyla ligde çıktığı 3 deplasman mücadelesinden de 3 puanla ayrılan Kartal, 2021-2022 sezonunda da misafir oldukları 9 karşılaşmada yenilgi yaşamamıştı. Söz konusu süreçte Vitor Pereira'nın ayrılışının ardından sezonun son bölümünde takımın başına geçen Kartal, ligde deplasman yenilgisi görmemişti. Deneyimli çalıştırıcı, bu bölümde takımıyla 6 galibiyet ve 3 beraberlik elde etmişti.

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakipleri liglerinde kazandı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:03
Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakipleri liglerinde kazandı

Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu'ndaki 3 rakibi de haftayı galibiyetle kapattı.

Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu'ndaki 3 rakibi de haftayı galibiyetle bitirdi.  Almanya Birinci Futbol Ligi'nin (Bundesliga) 5. haftasında Bayern Münih, konuk ettiği Bochum'u 7-0 yendi. UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ile A Grubu'nda yer alan Bayern Münih'te Harry Kane, Bochum'a karşı 3 gol attı. Bavyera ekibi; 4. dakikada Eric Maxim Choupo-Moting, 13. dakikada Harry Kane, 29. dakikada Matthijs de Light ve 38. dakikada Leroy Sane'nin golleriyle ilk yarıyı 4-0 önde tamamladı. İkinci yarıda üstün oyununu devam ettiren Bayern Münih, 54 (penaltıdan) ve 88. dakikalarda Harry Kane, 81. dakikada ise Mathys Tel ile 3 gol daha bulup, müsabakadan 7-0 galip ayrıldı. Bundesliga'nın 5. haftası sonunda Bayern Münih, 13 puanla zirveye yerleşti. MANCHESTER UNİTED, BURNLEY'Yİ 1-0 MAĞLUP ETTİ Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerinden Manchester United, deplasmanda Burnley'yi 1-0 mağlup etti. Konuk ekip, 45. dakikada Bruno Fernandes'in ağları sarsmasıyla mücadeleden 3 puanla ayrıldı. Manchester ekibi, bu galibiyetle ligde 9 puanla 9. sırada yer aldı. Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu ikinci hafta maçında 3 Ekim Salı günü Manchester United'a konuk olacak. KOPENHAG, LİGİNDE LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ Sarı-kırmızılı takımın UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu'nun ilk haftasında sahasında 2-2 berabere kaldığı Danimarka temsilcisi Kopenhag, liginde deplasmanda Brondby'yi 3-2 yendi. Brondby, Josip Radosevic'in 25. dakikadaki golüyle ilk yarıyı 1-0 önde kapattı. Kopenhag, 54. dakikada Diogo Gonçalves'in golüyle eşitliği yakaladı. Ohi Omoijuanfo'nun 69. dakikadaki golüyle Brondby 2-1 öne geçerken Kopenhag, Roony Bardghji'nin 84. ve 89. dakikalardaki golleriyle maçtan 3-2 galip ayrıldı. Kopenhag, Danimarka SuperLiga'da 9. haftanın ardından 22 puanla liderliğini sürdürdü.

Filenin Sultanları'ndan ilklerin yılı: Santarelli yönetiminde 31 maçta 28 galibiyet

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:40
Filenin Sultanları'ndan ilklerin yılı: Santarelli yönetiminde 31 maçta 28 galibiyet

A Milli Kadın Voleybol Takımı, ilklerin yaşandığı 2023 yılında katıldığı FIVB Milletler Ligi, CEV Avrupa Şampiyonası ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nde şampiyon oldu. Milli takım, İtalyan başantrenör Daniele Santarelli yönetiminde çıktığı 31 maçta 28 galibiyet elde etti.

Filenin Sultanları, Japonya'da oynanan sezonun son organizasyonu 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemeleri B Grubu'nda ev sahibi Japonya, Brezilya, Belçika, Bulgaristan, Porto Riko, Arjantin ve Peru'yla mücadele etti. Porto Riko'yu 3-0, Bulgaristan'ı 3-0, Peru'yu 3-1, Arjantin'i 3-1, Brezilya'yı 3-0, Japonya'yı 3-1 ve Belçika'yı 3-0 yenerek yedide yedi yapan milli takım, organizasyonu ilk kez yenilgisiz lider tamamlayarak, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı kazandı. Milli takım, FIVB Milletler Ligi (6), CEV Avrupa Şampiyonası (9) ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemeleri B Grubu'nda (7) oynadığı 22 maçı da kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı. İtalyan başantrenör Daniele Santarelli yönetimindeki milli takım, elemelerde maç kaybetmeyen tek takım oldu. Milli takım, aynı zamanda Dünya Kupası adıyla oynanan olimpiyat elemelerini şampiyon olarak tamamladı. DÜNYA SIRALAMASINDA İLK DEFA 1 NUMARA Filenin Sultanları, sezonun ilk organizasyonu FIVB Milletler Ligi'nde mücadele etti. Antalya'da oynanan ligin ilk haftasında Güney Kore'yi 3-0, Sırbistan'ı 3-1, İtalya'yı 3-0 yendi, ABD'ye 3-2 yenilen milliler, Hong Kong'daki ikinci hafta mücadelesinde Hollanda'yı 3-0, Kanada'yı 3-0 ve Dominik Cumhuriyeti'ni ise 3-1 yendi, Polonya'ya 3-0 mağlup oldu. Bangkok'taki ligin üçüncü haftasının ilk maçında Japonya'ya 3-2 yenilen milli takım, Tayland, Brezilya ve Hırvatistan'ı 3-0 yenerek ABD'nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde yapılacak FIVB Milletler Ligi'nin finaline kalmayı başardı. Çeyrek finalde İtalya'yı 3-0, yarı finalde ABD'yi 3-1 ve finalde karşılaştığı Çin'i 3-1 yenen Filenin Sultanları, tarihinde ilk kez FIVB Milletler Ligi'nde altın madalya kazandı. Türk voleybol tarihinin ilk defa ülkeler sıralamasında birinci sıraya yükselme başarısını gösteren milli takım, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nde Japonya'yı yenmesiyle dünya sıralamasında Mayıs 2024'e kadar zirvede yer almayı garantiledi.AVRUPA'NIN ZİRVESİNDE Filenin Sultanları yılın ikinci organizasyonu 2023 CEV Avrupa Şampiyonası'nda Almanya'da oynadığı C Grubu'nda sırasıyla İsveç'i 3-0, Azerbaycan'ı 3-0, Çekya'yı 3-1, Yunanistan'ı 3-0 ve Almanya'yı 3-0 yenerek adını son 16 turuna yazdıran "Filenin Sultanları", bu turda ise ev sahibi Belçika'yı 3-1 yenerek çeyrek finale yükseldi. Şampiyonanın çeyrek final mücadelesinde Polonya'yı da set vermeden mağlup eden ve 7'de 7 yapan milli takım, yarı finalde İtalya'ya rakip oldu. Son Avrupa Şampiyonu İtalya'yı geriye düştüğü karşılaşmanın sonunda 3-2 yenerek organizasyonda 8'de 8 yapan Filenin Sultanları, 2019 yılında şampiyonluğu kaybettiği Sırbistan ile finalde karşılaştı. Rakibini 3-2 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, organizasyon tarihinde ilk kez şampiyon oldu. SANTARELLI İLKLERİ FİLENİN SULTANLARI'YLA YAŞADI 27 Aralık 2022'de A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın başına geçtiği duyurulan İtalyan başantrenör Daniele Santarelli, 31 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde Antalya'da düzenlenen FIVB Milletler Ligi'nde ilk haftasında oynanan Güney Kore maçıyla milli takımın başında ilk müsabakasına çıktı. FIVB Milletler Ligi'nde 12 maçta 9 galibiyet elde eden Santarelli, bu organizasyonda kariyerinde ilk kez altın madalya kazandı. Filenin Sultanları'nın başında çıktığı ilk organizasyonda şampiyon olan Santarelli, daha sonra milli takımla ilk defa Avrupa şampiyonluğu yaşadı ve olimpiyatlara katılma hakkını elde etti. Milli takım Santarelli yönetiminde çıktığı 31 maçta 28 galibiyet elde etti. Santarelli, FIVB Milletler Ligi'nin grup aşamasında yenildiği ABD, Polonya ve Japonya'yı da diğer organizasyonda yenerek rövanşı almış oldu.

Ek MTV'de ilk taksitte ne kadar ödeme yapıldı?

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:18
Ek MTV'de ilk taksitte ne kadar ödeme yapıldı?

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti.

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan (GİB) edinilen bilgilere göre, 6 Şubat'ta 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgenin finansman ihtiyacını karşılanması üzere "milli seferberlik" kapsamında getirilen ek MTV ödemelerinde ilk taksit tahsilat rakamları belli oldu. Söz konusu ihtiyacın karşılanmasına katkıda bulunmaya yönelik bir defaya mahsus olmak üzere ihdas edilen ek MTV'nin, ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksitte ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştı. Buna göre 22 Eylül 2023 tarihi itibarıyla ilk taksit döneminde 9 milyon 919 bin 966 taşıt için 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödendi. Böylece ilk taksit dönemi itibarıyla beklenen tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşmiş oldu. İKİNCİ TAKSİT ÖDEMESİ KASIMDA İkinci taksiti kasım ayında ödenecek ek MTV'den 2 taksitte toplam 30 milyar lira gelir elde edilmesi hedefleniyor. Böylelikle 10 milyon civarında taşıt için ilk taksitte elde edilen yaklaşık 13,2 milyar liralık tahsilat ile hedeflenenin yüzde 43,8'i ödenmiş oldu.

Emtia piyasalarında "şahin" Fed etkisi

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 12:05
Emtia piyasalarında

Emtia piyasasında, geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin açıklamalarıyla satış baskısı görüldü. Geçen hafta kahve yüzde 5,6, nikel yüzde 3,4, bakır yüzde 2,8 ve kurşun yüzde 2 değer kaybetti. Kahve fiyatları yüzde 5,6 geriledi.

Emtia piyasası, düşüşlerin hakim olduğu bir haftayı geride bıraktı.

Fed’in şahin duruşuna devam etmesi ve dolara olan talebin artması varlık fiyatlarını olumsuz etkiledi. Fed’in para politikası kararları sonrasında yılın geri kalanında bankanın bir faiz artışına daha gidebileceğinin sinyalini vermesiyle emtia piyasasında satış baskısı hakim oldu. Fed, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı. Karar sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını belirterek, enflasyonun sürdürülebilir şekilde hedefe doğru indiğinden emin olana kadar para politikalarını kısıtlayıcı seviyede tutma niyetinde olduklarını söyledi. Bu toplantıda aldıkları politika faizini sabit tutma kararlarının para politikasında istedikleri duruşa ulaştıkları anlamına gelmediğini ifade eden Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin çoğunun bu yıl kalan 2 toplantıda faiz oranlarını bir kez daha artırmanın uygun olacağını öngördüğünü aktardı. Powell, ekonomide "yumuşak inişin" öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayarak, bunca zamandır bunu başarmaya çalıştıklarını kaydetti. Toplantının ardından yayımlanan Fed'in ekonomiye ilişkin projeksiyonları ve politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer aldığı "dot plot" grafiğinde federal fon oranına ilişkin tahmin, bu yıl sonu için yüzde 5,6 olarak korunarak bir faiz artışının daha sinyalini verdi. Bu gelişmelerle dolar endeksi haftayı yüzde 0,2 artışla 105,6 seviyesinden tamamladı. Enflasyon ve resesyon ikilemindeki küresel ekonomilerde belirsizlikler de emtia piyasasını etkilemeye devam etti. Özellikle metallerde stokların artması emtia fiyatlarını aşağı yönlü etkiledi. Fed’in faiz oranlarını yüksek seviyelerde tutacağına dair beklentilerle doların değer kazanması ve hisse senedi piyasalarında değer kayıplarının yaşanmasıyla yatırımcılar altın ve gümüş gibi güvenli limanlara yönelirken, altın ve gümüşte ons fiyatları sırasıyla yüzde 0,1 ve 2,3 arttı. Geçen hafta paladyum yüzde 0,1 değer kaybederken, platin de yüzde 0,1 değer kazandı. Tezgah üstü piyasada, bakır yüzde 2,8, kurşun yüzde 2, nikel yüzde 3,4 değer kaybederken, çinko yatay bir seyir izledi. Ayrıca alüminyum yüzde 1,7 değer kazandı. Londra Metal Borsası'na (LME) kayıtlı bakır stokları iki ay içinde iki kattan fazla arttı ve Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. 12 Temmuz'da kayıtlı ana bakır stokları yalnızca 54 bin 225 metrik ton iken geçen hafta itibarıyla 149 bin 600 metrik tona ulaştı. LME’de toplam garanti kapsamındaki kurşun stokları 69 bin 200 tona çıkarken, çinko stokları ise 81 bin tonu aştı. FED'İN BASKISI ALTINDA KALDI

Geçen hafta Brent petrol yüzde 1,4 değer kaybederken, New York Ticaret Borsası'nda işlem gören doğal gaz ise yüzde 0,2 arttı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, OPEC+ ülkelerinin kesinti kararını savunarak, uluslararası enerji piyasalarında oynaklığı sınırlamak için hafif düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Bakan Abdulaziz bin Salman, ayrıca, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'de talebe yönelik endişelerin ve küresel merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında yol haritasına ilişkin belirsizliklerin yakından takip edilmesi gerektiğini kaydetti. Analistler, Brent petrolde Fed'in şahin duruşuna devam edeceğine yönelik endişelerin arz endişelerine daha ağır bastığını söyledi. Brent petrolde 100 dolara yükselme riskinin olduğunu ancak küresel çapta devam eden yüksek enflasyon ortamının daha sıkı para politikaları anlamına gelebileceğini ifade eden analistler, bu durumun Brent petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlayabileceğini söyledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), yayınlanan aylık Sondaj Verimlilik Raporu'nda ABD kaya havzalarından ABD gaz üretiminin ekim ayında eylül ayına göre daha düşük olacağını öngörmesinin ardından doğal gaz fiyatları keskin bir yükseliş kaydetti. Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören buğday yüzde 4,1, soya fasulyesi yüzde 3,4 ve pirinç yüzde 2,4 değer kaybederken, mısır yüzde 0,3 değer kazandı. Ucuz Rus tahılının piyasaya girmesiyle buğday fiyatları geriledi. Brezilya merkezli yağlı tohum grubu Abiove, ülkenin soya fasulyesi ihracatının bu yıl 99 milyon tonu aşacağı öngörüsünde bulundu. Soya fasulyesi için verim potansiyeli, ABD Mısır Kuşağı'ndaki tarihi kuraklık nedeniyle birkaç haftadır düştükten sonra bu hafta hafifçe arttı. Bu gelişmelerle de soya fasulyesinde düşüşler görüldü. KAHVEDE DÜŞÜŞ YÜZDE 5'İ AŞTI

Intercontinental Exchange'de işlem gören kahve yüzde 5,6, kakao yüzde 4,6, pamuk yüzde 0,6 değer kaybetti. Brezilya'da yağmur tahminleri kuraklık endişelerini hafifletti ve kahve fiyatlarının sert düşmesine neden oldu. Brezilya merkezli agrometeorolojik tahmin hizmetleri veren Rural Clima Meteorologia şirketi ülkede yağmurların artabileceğini söyledi. Kakaoda aşırı alımlardan dolayı kar satışları görüldü.

Şeker, Brezilya’daki sıcak ve kurak hava tahminlerinden destek görmeye devam ederken, güçlü real, Brezilya'nın şeker üreticilerinin ihracat satışlarını caydırıyor. Geçen hafta yüzde 0,6 artan şeker, 0,2788 dolarla ekim 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Dehşetin Yüzü 2 zirveden inmiyor (22-24 Eylül ABD gişesi)

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:20
Dehşetin Yüzü 2 zirveden inmiyor (22-24 Eylül ABD gişesi)

Korku filmi "Dehşetin Yüzü 2", vizyondaki üçüncü haftasında da liderliği başka filme kaptırmadı. İşte 22-24 Eylül hafta sonunda ABD'de en çok seyredilen filmler ve yaptıkları hasılatlar...

1,6 milyon dolar
1,8 milyon dolar
2,5 milyon dolar
2,6 milyon dolar
3 milyon dolar
3,2 milyon dolar
4,7 milyon dolar
6,3 milyon dolar
8,3 milyon dolar
8,4 milyon dolar

"Rock'ın sesi" Glenn Hughes İstanbul konserinde Deep Purple klasiklerini çalacak

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 10:36

“Rock’ın sesi” olarak tanınan Rock and Roll Hall of Fame üyesi, Deep Purple'ın eski basçısı ve solisti Glenn Hughes, “Glenn Hughes Performs Deep Purple Classics Live” projesiyle İstanbul'da konser verecek.

Glenn Hughes, 7 Ekim Cumartesi gecesi İstanbul'da Maximum Uniq Açıkhava'da konser vermek üzere Türkiye'ye geliyor. “Rock’ın sesi” olarak tanınan Rock and Roll Hall of Fame üyesi, Deep Purple'ın eski basçısı ve solisti Glenn Hughes, “Glenn Hughes Performs Deep Purple Classics Live” projesiyle Deep Purple efsanesini günümüze taşıyor.

Hughes'ın performansından önce Pentagram akustik seti ile sahne alacak. Pentagram'dan önce ise sahneyi ısıtmak üzere ise Dj Nikki Wild setinin başında olacak.

Glenn Hughes'a sahnede; Søren Andersen (gitar), Ash Sheehan (davul) ve Bob Fridzema (keyboard) eşlik edecek. Ekip bu sene Deep Purple'ın efsane albümü "Burn"un 50. yılı şerefine bu albümden de şarkılar çalacak.

Yapay zekadan küresel ekonomiye 4,4 trilyon dolar katkı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 10:48
Yapay zekadan küresel ekonomiye 4,4 trilyon dolar katkı

Yapay zeka, hedef ve amaç belirlemek için yönetim kurullarının gündemine dahi girmeye başladı. Tahminler, yalnızca üretkenliğe yaptığı katkıyla yapay zekanın küresel ekonomiye 4,4 trilyon dolara kadar kazandırabileceğini gösterdi. Hedefler ve Anahtar Sonuçlar (OKR) belirlemek için yapay zeka destekli yetenek yönetimi ve OKR çözümleri geliştiren Twiser’ın CEO’su Ongun Demirler, konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT'nin son kullanıcıya yönelik ilk sürümünün çok kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşarak rekor kırmasından bu yana yapay zeka, iş dünyasında daha çok konuşulur oldu. İnovasyon ve teknoloji dünyasının en sıcak başlıklarından birine dönüşen yapay zekanın kullanım alanlarına ve sağlayacağı ekonomik değere ilişkin tahminler çoğaldı. Küresel danışmanlık şirketi McKinsey tarafından yapılan tahminler, üretken yapay zekanın yalnızca verimliliğe yönelik etkisinin küresel ekonomiye 2,6 trilyon ila 4,4 trilyon dolar arasında katkıda bulunacağına işaret etti.     Öyle ki 7/24 çalışabilen, duygulardan, önyargılardan, anlık kararlardan, bilişsel kör noktalardan etkilenmeyen, benzer durumlara yönelik farklı stratejileri analiz ederek en iyileştirilmiş kararları alabilen yapay zekanın iş dünyasında CEO’ların yerini dahi alabileceği tartışılmaya başlandı. Open AI destekli OKR asistanını dünyada en kapsamlı kullanan Twiser'ın CEO'su Ongun Demirler, konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.     Yapay zeka doğru karar almayı kolaylaştırabilir    Artık son kullanıcılar tarafından da deneyimlenebilen yapay zekanın büyük potansiyeli, bazı meslek grupları için işini kaybetme, bazı sektörler için de geri planda kalma korkusu yarattı. Ancak yapay zeka, her sektörde verimliliği artırabilme potansiyeli taşıyor. İşletmelerin başarıya ulaşabilmesinin önemli etkenlerinden biri olan stratejik hedef belirleme konusu da yapay zekanın potansiyeliyle iyileştirilebilecek başlıklar arasında sıralanıyor. Ölçeği zamanla büyüyen işletmeler, her bir çalışan ve departmanın başarısını, Türkçeye “Hedefler ve Anahtar Sonuçlar” olarak çevrilen OKR metodolojisini kullanarak belirlemeyi tercih ediyor. Yapay zeka tam da bu noktada devreye girebiliyor. 

OKR nedir? OKR ne işe yarar? 

İngilizcede Objectives and Key Results tabirinin baş harflerinden oluşan OKR, işletmelerin hedeflerini belirlemelerini, izlemelerini ve bu hedefler doğrultusunda elde ettikleri başarıları ölçmelerini kolaylaştıran bir yönetim aracı. Yine de bir işletmede, her kademede OKR belirlemek ve belirlenen hedeflere dair başarıyı ölçmek her zaman kolay olmayabiliyor.

OpenAI gibi şirketler tarafından geliştirilen dil modellerinin eğitilmesiyle oluşturulan yapay zeka destekli OKR asistanları, hedef ve anahtar sonuç belirleme sürecinde çalışanın rolünü, şirketin stratejisini, küresel OKR ölçütlerini göz önünde bulundurarak gerçekçi hedefler belirlemeyi kolaylaştırıyor.      Yapay zeka, OKR belirlerken şirketlere yol gösteriyor    OpenAI OKR Asistanı, işletmelerin hedef belirlerken yaşadıkları zorlukları aşması için geliştirilen bir araç olarak, şirkete özel hedef ve amaç belirleme konusunda rol oynuyor. İşletmeler, yapay zeka destekli OKR asistanlarını kullanarak daha başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Yapay zeka, şirketlere OKR belirlerken şu açılardan yol gösteriyor:    Veriye dayalı hedefler: Yapay zeka ile güçlendirilmiş OKR asistanı, sektörün en iyi uygulamalarını, çalışan modellerini analiz ederek işletmelere veriye dayalı ve gerçekçi hedefler sunuyor. Bu sayede işletmeleri, doğru hedefler için doğru çalışma biçimleri izleyerek sektörlerinin öne çıkan şirketleri arasına isimlerini yazdırabiliyor.

Kişiselleştirilmiş yaklaşım: Yapay zeka, OKR belirlenen çalışan ve departmanın özelliklerini değerlendirebiliyor. Rolleri temel alarak kişiselleştirilmiş öneriler sunan yapay zeka, çalışanların gerçekçi bir biçimde belirlenmiş amaçlara ulaşmasına, bu sayede motivasyonlarını koruyarak daha başarılı çalışanlara dönüşmesine aracı oluyor.

Başarı artışı: Hem organizasyon için hem de çalışanlar için doğru hedef belirlemek, daha yüksek motivasyon ve daha yüksek iş başarısı anlamına geliyor. Bu sayede çalışan bağlılığı artarken, işletmeler de hedeflerini gerçekleştiren ve anahtar sonuçlara ulaşan ekipleriyle daha stratejik kararlar alabiliyor. Yapay zeka desteğiyle belirlenen OKR’lara uyum, kârlılık, istikrarlı büyüme, artan pazar payı gibi sonuçları beraberinde getirme potansiyeli taşıyor.     Beş şirketten üçünün yapay zekayı en az bir iş fonksiyonunda kullandığına, beş şirketten ikisinin ise yapay zeka yatırımlarını artırmayı düşündüğüne yönelik veriler, akılcı hedeflere verimli bir yaklaşımla koşan şirketlerin OKR belirleme dahil iş süreçlerinin pek çoğuna yapay zekayı dahil ederek yapay zekadan doğru şekilde yararlanmayı hedeflediğini kanıtlıyor.  

❌
❌