Okuma görünümü

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.

Merkez Bankası'ndan KKM için yeni karar

Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Son dönemdeki düzenlemelerimiz Türk Lirası mevduat payının arttırılmasını hedeflemektedir" dedi.

💾

AB’de satılan her 5 araçtan 1’i artık elektrikli

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin ağustos ayına ilişkin yeni otomobil tescil verilerini açıkladı. Buna göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yeni otomobil satışları, ağustos ayında 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 787 bin 626 oldu.

Ülke ülke örnekleri inceleyen Prof. Dr. Batı’dan boş ev vergisi için uyarı: Tapu değerleme yapsın

Vergi Hukuku Uzmanı Murat Batı, boş ev vergisi ile ilgili önerilerde bulundu. Batı, bu vergide de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce yapılacak değerleme sonucu ya da değerleme hizmeti sunan firmalarca düzenlenecek ekspertiz raporunun esas alınmasını önerdi ve ancak bu şekilde boş ev vergisinin beklenen amaca uygun olacağını vurguladı.

Kumaşı ‘akıllı’ yaptı dünyayı peşine taktı

Tekstil mühendisi Merve Aydıner’in 7 arkadaşı ile geliştirdiği akıllı kumaş uluslararası şirketlerin radarına girdi. Aydıner, “Bu teknolojiyi ülkemizde geliştirmek için çabalıyoruz. Katma değer üreteceksek bu teknolojinin milli teknoloji olarak kalması önemli. Çok özel bir alan ve biz çok öndeyiz” dedi. Fabenode entegre ettiğiniz herhangi bir yerden veri çekebiliyor. Örneğin arabada direksiyona entegre edilirse sürücünün durumunu anında farklı açılardan analiz edebiliyor.

Üç kuruşluk NFT dünyası... Binlerce koleksiyonun değeri ‘0’a indi

Geçtiğimiz yıllarda hızlı bir yükselişle en çok konuşulan başlıklardan biri olan NFT’ler, artık değersizlikleriyle anılıyor. NFT Scan ve CoinMarketCap verilerini inceleyen dappGambl tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, 73.257 NFT koleksiyonundan 69.795’inin piyasa değeri 0 Ether olarak tanımlandı. Artık değersiz olarak kabul edilen NFT’lere sahip kişi sayısı ise 23 milyon oldu.

Haftanın otomobili: Renault Megane E-Tech

2030 yılına kadar yedisi Renault markası altında olmak üzere 10 elektrikli otomobil piyasaya sürmeyi planlayan Renault Grubu, Nissan Ariya ile paylaştığı CMF-EV platformunda yükselen Megane E-Tech Electric’in Türkiye lansmanını gerçekleştirdi.

16.3 milyar TL’lik tahsilat hedefinin 3.4 milyar TL’si gerçekleşti... Ek MTV için yargıyı beklediler

İlk taksidinin son ödeme tarihi 6 Eylül 2023’e kadar uzatılan ek MTV için 10 araç sahibinden 7’si AYM’nin kararını beklemeyi tercih etti. Ağustos sonu itibarıyla hedeflenen 16.3 milyar TL’lik tahsilatın yalnızca 3.4 milyar TL’si gerçekleşirken tahsilat oranı yüzde 20.8 seviyesinde kaldı. Uzmanlar, uzatılan 6 günlük süre de dikkate alındığında tahsilat oranının ilk taksit için yüzde 30’u aşmayacağını belirtti.

Emekli maaşlarında hedef yılsonu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına düzenleme konusunda, “İşçi emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ve asgari emekli aylığı alanlara ilişkin oransal artışlar ve enflasyon farkı olacak. Çalışmayı yılsonuna kadar tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Düşük alanları destekleyici mahiyette bir yaklaşımımız olacak” dedi.

3. nesil Tiguan 2024’te gelecek

Alman Volkswagen bugüne kadar 7.5 milyon adedin üzerinde satılan SUV modeli Tiguan’ı yeniledi. Üçüncü nesli ile yollara çıkmaya hazırlanan otomobil, yeni jenerasyonunda daha fazla elektrikli güç seçenekleri de sunacak.

Bakan Uraloğlu'ndan Avrasya Tüneli açıklaması: Günlük geçiş rakamları garantiyi aştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Avrasya Tüneli'nde günlük 70 bin 574 araç garantisi bulunuyor. Geride bıraktığımız günlük süreçte Eylül ayı ortalamasına göre Avrasya Tünelini kullanan araç sayısı günlük ortalama 74 bini geçti. 22 Nisan 2023 tarihinde ise maksimum günlük 85.491 araç sayısına ulaşmıştı. Devletimiz, Avrasya Tüneli'nde birkaç yıl içerisinde gelir paylaşımına geçecek" dedi.

Rize'de hamsi bereketi moral oldu

Rize’nin Pazar ilçesinde balıkçı tezgâhlarında hamsi bolluğu yaşanırken, sezon başında kilogramı 150 liradan satılan hamsinin fiyatı 35 liraya kadar geriledi.

Makine ihracatı 8 ayda 18.6 milyar dolar oldu

MAKİNE İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından paylaşılan makine imalat sanayi konsolide verilerine göre, yılın 8 ayında Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11.1 artarak 18.6 milyar dolara ulaştı.

En hayırlı girişim: Lokma

Bir süredir tatil yörelerinin parlak girişimi olan lokma, büyük kentlerde bambaşka bir çehreye büründü. Osmanlı döneminden bu yana devam eden hayır lokması döktürme geleneği Türk müteşebbisinin parlak iş kapılarından biri oldu. Caddelerde, hastanelerde, okullarda hatta düğünlerde mobil araçlarda lokma dağıtılıyor. Biz de lokma araçlarının peşine düştük. Konuştuğumuz lokmacılar her firmaya güvenilmemesi ve dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken, 1000 kişilik lokma döktürmek için 3000 TL ödemek gerekiyor.

Demir yollarına 880 milyar lira yatırım

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı açıklamada, 2003-2023 yıllarında ülkede demir yollarında ciddi yatırımlar, iyileştirme, yenileme ve kalkınma hamleleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

❌