Okuma görünümü

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.

CHP'li Şimşek'ten belgeli suçlama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olan Kemerburgaz'daki Hamidiye Suları Kaynak ve Dolum Tesislerinin yakınına tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisi kurulduğunu söyleyerek, İBB ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü'nun (İSKİ) buna göz yumduğunu iddia etti. Şimşek, vatandaşlardan gelen şikayetlerin ardından kapatma kararı alınan ve mühürlenen tesisin faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini öne sürdü.

CHP İstanbul il binasında bir basın toplantısı düzenleyen Berhan Şimşek, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın grup toplantılarına nezaket ziyaretinde bulunduğunu ve "Belgeli konuşalım" dediğin hatırlatarak "İşte sayın Topbaş'ın istediği belgeli konuşma. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İstanbul'da bizzat uyguladığı, uygulanmasına göz yumduğu çevre katliamlarını göz önüne sermek ve sergiliyoruz. AKP zihniyetinin uyguladığı politikalar sonucunda, İstanbul özellikle çevre ve insan sağlığı konularında artık yaşanmaz hale geldi" dedi. Şimşek şunları söyledi:

"Kemerburgaz'da bir tesis var. Daha önce kapatılan Avrupa Yakası Vahşi Çöp Depollama alanında Ekoprotek Enerji Teknolojileri LTD. ŞTİ. adıyla kurulan bu tesis, yenilebilir biyokütlelerin ve katı atıkların gazlaştırılması ve sürdürülebilir enerji üretimi yapıyor. Buraya kadar herşey normal. Bu tesisi kuran firma, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan mevcut tesisin hemen yanıbaşında 49 yıllığına bir arazi kiralanıyor. Bu arazide de aynı belgelerle aynı faaliyet konusuymuş gibi göstererek, unvan değişikliği yoluyla Ekolojik Enerji LTD. ŞTİ. adı altında, bu kez tehlikeli kimsayal atık bertaraf şirketi kuruyor."

Tehlikeli maddeler içeren sondaj çamurları, tarımsal kimyasal madde atıkları, tehlikeli maddeleri içeren boya maddeleri, zararlı silikon içeren atıklar, tehlikeli madde içren katı atıklar, tehlikeli maddeler içeren deterjanlar ve asitli katranların bertaraf edildiği bu tesisin "Çevreye Etki Değerlendirme" (ÇED) Raporu'nun olmadığını öne süren CHP İstanbul İl Başkanı Şimşek, "Böyle bir tesisin ÇED Raporu olması gerekmez mi? Ama bu tesisin ne yazık ki bir ÇED Raporu yok. Bu firma, katı atık bertaraf işi yaparken aldığı 'ÇED Raporu gerekli değildir' belgesini tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisi için de kullanıyor" diye konuştu.

Firmanın İBB, İstanbul Valiliği, Çevre ve Orman Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını kandırdığını savunan CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, "Burada da ayrı bir ilginçlik var. Kemerburgaz'da iki muhtar bu firma için ÇED gerekli değildir belgesi veren Çevre ve Orman Bakanlığı'ndaki dört bürokrat hakknında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Fakat o dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler bu soruşturmaya izin vermiyor. Aynı iki muhtar bu kez haklarında işlem yapılmak üzere İBB İSKİ Genel Müdürlüğü görevlileri ile Eyüp Belediyesi eski Başkanı Ahmet Genç hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Bu sefer de İçişleri Bakanı Beşir Atalay soruşturmaya izin vermiyor" dedi.

Tesisin İBB Meclis Üyesi Hasan Fazıl Afacan'ın girişimleri sonucunda tesisin faaliyetlerinin 25 Aralık 2009'da İBB tarafından men edildiğini kaydeden Berhan Şimşek, tesisin buna rağmen faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini iddia etti. Şimşek, yapılan girişimler sonucu bu kez de kapısı mühürlenen tesisin hala faaliyetlerine devam ettiğini ifade etti.

YANGIN RAPORU DEĞİŞTİRİLDİ

Şimşek, 2008 yılında tehlikeli kimyasal atık bertaraf tesisinde iki gün süren bir yangın çıktığını hatırlatarak, itfaiyenin verdiği yangın raporlarında yer alan "kimyasal atık deposunda bulunan varillerin bir kısmının toprağın altına gömülmüş olduğu ve duman çıktığı görüldü" ifadesinin 10 ay sonra verilen ek yangın raporunda "yanan plastik kimsayal variller beton zemin üzerinde görülmüştür" diye değiştirildiğini iddia etti. Berhan Şimşek, bu durumun İBB Meclis Üyesi Hasan Fazıl Afacan tarafından yazılı soru önergesiyle sorulduğunu hala yanıt alamadıklarını belirtti.

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, bu tesisin 108 yıllık tarihi Hamidiye Suları'nın kaynak ve dolum tesislerinin burnunun dibinde olduğunu kaydederek, "Tehlikeli kimyasal atıkların bertaraf edildiği bu tesis, Hamidiye'nin 9 No'lu su kaynağına 50 metre, su dolum tesislerine 200 metre, Kemerburgaz yerleşim bölgesine yalnızca 1 kilometre mesafede bulunuyor. Yangın raporlarının değiştirilme nedeni de budur. Bu tesisin birileri tarafından kollandığı açıktır. Kemerburgaz halkı insan sağlığına ve çevreye tehdit oluşturan ve oluşturmaya devam eden bu tesisten rahatsızdır. Şimdi soruyoruruz? İBB, bölgede yaşayan insanlarımızı kapsamlı bir sağlık taramasından geçirmeye düşünmekte midir? Çevredeki ağaçları bile kurutan bu tesisin Hamidiye personeline ne gibi bir etkisi olmuştur?, Bu tesisin çevreye verdiği etkiler araştırılmış mıdır? 12 Ekim 2010 tarihinde İBB Meclisi'nin oy birliği ile aldığı kararla "orman alanı" olarak tescillenen alanda faaliyetini sürdüren bu tesis nasıl bugün bile çalışabilmektedir? Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı'nın başkanlığına seçilen Kadir Topbaş, kendi yönettiği şehirde olan biten bu durumdan haberdar mıdır?" diye konuştu.

Son dakika! CHP'li milletvekili Özgür Karabat'a şantaj davasında sanıklara tahliye

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün kapalı oturumda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar getirildi. Duruşmada taraf avukatları dışında izleyici alınmadı. Mahkeme, tutuklu sanıklar sanıklar Aynur D.E., Cahit A., Ahmet A. ve Erdoğan B'nin imza şeklindeki adli kontrol tedbiriyle tahliyelerine karar verdi. Duruşma ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

CHP'li Özgür Karabat'ın o dönem Çekmeköy Meclis Üyesi olan Aynur D.E ile bir evde yakınlaşması sonrasında şantaja uğradığı iddia edilmişti. Sanık Aynur D.E. ve yine partinin eski Çekmeköy İlçe Başkanı Erdoğan B'nin arasında bulunduğu 4 sanığın, evdeki yakınlaşmayı gizli kamerayla kayda alarak milletvekili Karabat'a şantaj yaptığı öne sürülmüştü. Görüntüleri milletvekiline gönderen sanıkların önce 10 milyon TL, milletvekilinin şantaja boyun eğmemesi üzerine de bu parayı 3 milyon TL istedikleri iddia edilmişti. Şantajın devam etmesi üzerine milletvekili Özgür Karabat, adli makamlara şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine sanıklar yakalanan sanıklar Aynur D.E., Cahit A., Ahmet A. ve Erdoğan B. 24 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmışlardı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca tamamlanan soruşturma sonucunda 4 sanık hakkında "Zincirleme şekilde özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" ve "Zincirleme şekilde şantaj" suçlarından dava açılmıştı.

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN'ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz'ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz'ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim'e ertelendi.
Türk - Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov'un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi'den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz'ın Varna Bölge Mahkemesi'ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye'den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K'nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim'e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz'ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan'ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov'un avukatı Reni Tsanova'nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.


Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye'nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu'nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, "Türkiye'nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu'nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır" ifadelerinde bulundu.

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ödül töreninde dikkat çeken mesaj! ''Mahalle baskısını reddediyoruz''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreninde konuştu. Kültür ve sanat açısından önemli olan ödül töreninde katılımcılarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1979 yılından beri verilen bu ödüller sayesinde, ülkenin kültür-sanat iklimine katkı sunan kurum, kuruluş ve sanatçılarımıza şükran borcumuzu bir nebze de olsa ödeme imkanı buluyoruz. Şimdiye kadar adlarını tarihimize, edebiyat dünyamıza ve aziz milletimizin gönlüne yazdıran nice değerimize böylece teşekkürümüzü ifade ettik. Bir kısmı ebediyete irtihal eden ve artık aramızda bulunmayan tüm kültür-sanat erbabımızı burada bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Onlar, fani dünya yolculuklarını tamamlamış olsalar bile; eserleriyle, hizmetleriyle, kitaplarıyla, geride bıraktıkları silinmez izlerle yaşamaya devam ediyor” dedi.

Alıntı Metni

Kültür ve sanatın farklı alanlarına ilgi duyan gençlerin üstatlarından ilham alarak kendi başarı hikayelerini yazdıklarını kaydeden Erdoğan, asıl meselenin, ehli hünerin kıymetini hayattayken bilmek olduğuna dikkat çekti. Sanata ve sanatçıya saygı göstermenin lafla değil, ancak onların eserlerine, emeklerine, emanet ettiği mirasa sahip çıkmakla olacağını dile getiren Erdoğan, "Hem Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri hem Bakanlığımızın özel ödülleri ile tam olarak bunu yapmanın gayretindeyiz. Kültür-sanat erbabımız ile kurumlarımızın milletimizin kalbinde edindikleri müstesna yeri tevdi ettiğimiz ödüllerle devlet adına da tescilliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Detay Görsel Slider

Ödüllerin, değerlerin dünyada tanınmasını sağlamak açısından önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür sanat erbaplarının müstesna yerlerinin bu ödüller ile de desteklendiğini söyledi. Bu ödüllerin gençleri teşvik etme yanında, sahip olduğumuz değerlerin dünyada tanınmasını sağlamak için önemli olduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 yılı özel ödüllerinin sahipleri belirlenirken de bu hassasiyetle karar verilmiştir. Haksız rekabetin ekonomik hayatı esir aldığı günümüzde ahilik kültürünün önemi daha çok anlaşılıyor" dedi.

"Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür"

Kültür ve sanatın bir milleti ayakta tutan önemli sütunlar arasında geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir toplumun kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlü olduğunu kaydetti. Savunmada, ekonomide ve diğer alanlarda elde edilen kazanımların kalıcılığının da kültür ve sanata bağlı olduğuna dikkat çeken Erdoğan, kültür ve sanat açısından zayıf toplumların saman alevi gibi sönüp gittiklerini söyledi. İnsanlık tarihine bakıldığında bunun sayısız örneğiyle karşılaşıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bileğinin gücüyle kilometrelerce savaşmış komutanları bugün kimse hatırlamıyor. Nice güçlü ordunun bugün esamisi okunmuyor. Fakat sanatta çığır açmış, kendi özgün kimliklerini icra etmiş özgün toplumlar dimdik ayaktadır" dedi.

Alıntı Metni

Türkiye'nin 1000 yıllık köklü bir birikime sahip olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu milletler ekonomik ve sosyal buhranlar geçirse de ayakta kalır. Türk milletinin de ayakta kalabilmesinin sebebi bu kültürel hazinesidir. 1000 yıllık köklü bir birikime sahibiz" açıklamasını yaptı. Türkiye'nin kültür havzasının sınırlarının geniş alanlara yayıldığını kaydeden Erdoğan, "Kültür ve sanat alanında vesayet zincirlerini parçaladıkça, ülke ve millet olarak çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz" dedi. "Dünyada eşi benzeri olmayan bir hazinemiz bulunuyor" diyen Erdoğan, Türkiye'de asırlardır farklı kimliklere ev sahipliği yapmış hoşgörü timsali illerin bulunduğunu ifade etti. Hangi ile gidilse insanlık tarihine ışık tutan tarihle karşılaşıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maziden atiye kurduğumuz bu kadim birikimi koruduğumuz sürece bizi kimse yolumuzdan alıkoyamaz. Sanat ve sanatçılarımız arasında asla ayrım yapmadan başarıyı desteklemenin çabası içerisindeyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yaptığımız çalışmalarımızda, kültürümüzü ve sanatımızı desteklemek için var gücümüzle çalışıp, her türlü adımı attık. Bu topraklara ait eserleri yurt dışından getirdik. Ecdadımızın emanetlerini ve eserleri ihya ettik. Çağın ihtiyaçlarına göre gelenekselle, modernliği yan yana getirdik. Geçtiğimiz hafta açtığımız Rami Kütüphanemiz, bu kültür sentezinin en güzel örneği oldu. Yaptığımız çalışmalarla kültür ve turizmimizin birbirini destekleyen, aynı zamanda güçlendiren bir eko sistem olmasını sağladık" diye konuştu.

Projeleri hayata geçirirken hiçbir zaman tek yönlü planlar yapmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rami Kütüphanemiz kültürün, sanatın, millet bahçemizin, yazma eserlerin ve Atatürk kitaplığının yer aldığı çok yönlü bir projeydi" dedi.

"Türkiye'nin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz"

Erdoğan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Uzun yıllar boyunca kültür sanat camiamızı esir alan, Türkiye'nin zengin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz. Sanatı belli kalıplara, belli dayatmalara hapseden ideolojik yaklaşımları kabul etmiyoruz. Ortak değerlerimize sahip çıkmaya önem veriyoruz. 2023 senesini, vuslatının 750. seneidevriyesine hürmeten Mevlana yılı olarak ilan ettik. Anadolu'nun manevi mimarlarından büyük mutasavvıf Mevlana'yı hep birlikte yad edeceğiz. Nefret yerine muhabbetin, umutsuzluk yerine umudun hakim olması için canla başla çalışacağız. Tüm kurumlarımızdan Mevlana yılının hakkıyla idrak edilmesi için gerekli tüm çalışmanın yapılmasını bekliyoruz. Ödül alan kurumları şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dua etti, eğlenceli diyaloglar yaşandı

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, 2022 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Sahneye 88 yaşındaki annesi Alime Yavuz ile birlikte gelen Kenan Yavuz ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı. Alime Yavuz sahnede bir süre Erdoğan ile sohbet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dua eden Yavuz ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında eğlenceli diyaloglar yaşandı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Tarihi Salonu’nda gerçekleştirilen törene; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve eşi Hümeyra Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları, Özgül Özkan Yavuz, Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda davetli katıldı.

EMİNE ERDOĞAN'DAN PAYLAŞIM

Emine Erdoğan sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 2022 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri sahiplerini tebrik ediyorum. Ülkemizin köklü değerlerinin nesilden nesile aktarılması için gayret eden Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi ve Satranç Müzesi Gökyay Vakfı'na teşekkür ediyorum.

2022 yılı @TCKulturTurizm Bakanlığı Özel Ödülleri sahiplerini tebrik ediyorum.
Ülkemizin köklü değerlerinin nesilden nesile aktarılması için gayret eden Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı, Kenan Yavuz Etnografya Müzesi ve Satranç Müzesi Gökyay Vakfı'na teşekkür ediyorum. pic.twitter.com/HKX6EydQjy

— Emine Erdoğan (@EmineErdogan) January 24, 2023
Erdoğan'ın çıkışı dünyayı sarstı! 'İsveç'in NATO şansı alev alev yanıyor' başlığını attılar
Bahçeli: NATO ile doğmadık, NATO'suz ölmeyiz

İSİPAB’ın İsveç tepkisinde Türkiye vurgusu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği(İSİPAB) Dönem Başkanı olarak yayınladığı kınamanın ardından İslam dünyasından güçlü bir ses de İSİPAB’dan yükseldi.

İSİPAB Genel Sekreteri Mouhamed Khouraichi Niass, açıklamasında, Müslümanların duygularına yönelik provokatif eylemi, İslam'a ve Müslümanlara yönelik nefretin en üst seviyesi olarak niteledi. Bu çirkin eylemin faillerinin cezalandırılması gerektiğini ve İsveç makamlarının bu suçlulara karşı caydırıcı tedbirler almaması halinde tüm sorumluluğun kendilerine ait olacağını vurgulayan Genel Sekreter, Müslümanların kutsalı olan Kur'an-ı Kerim'e dokunulmasının asla kabul edilmeyeceğini vurgulayarak, “Bu iğrenç eylemin failleri, bu eylemi, geçmişte ve günümüzde bu hak dine yaptığı hizmetlerden hiçbir Müslüman'ın habersiz olmasının mümkün olmadığı Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirmeyi tercih etmişlerdir. Bu eylem tüm Müslümanlara bir meydan okuma teşkil etmekle birlikte, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin şu anda Birliğin başkanı olması nedeniyle, İSİPAB’a karşı özel bir meydan okuma anlamına gelmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanını görmek için 6 çocuğuyla Fransa’dan geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlık, eğitim, ulaşım gibi tamamlanan yatırımların toplu açılışını gerçekleştirmek için Muğla’ya geldi. Menteşe ilçesi Atatürk Bulvarı Adliye Sarayı yanında hazırlanan miting alanında ise hazırlıklar tamamlanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yakından görebilmek için saatler öncesinden meydana gelen vatandaşlar, soğuğa aldırmadan meydanları doldurdu.

'YAKINDAN GÖRMEK İÇİN GELDİK'

Soğuğa aldırış etmeden meydana gelen 6 çocuklu Tokyürek ailesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yakından görebilmek için Fransa’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiklerini ifade ede baba Ali Tokyürek; “Erdoğan'ı çok seviyoruz ve yakından görmek için geldik” dedi.

Erdoğan’ın dünya lideri olduğunu ifade eden anne Anisa Tokyürek ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok adil ve merhametli bir lider. Onu yakından görmek istedik” dedi.

TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Gündem dışı konuşmaların ardından, grup başkanvekilleri söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'DOKUNULMAZLIK' TEPKİSİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, Anayasa Adalet Karma Komisyonu'nun aldığı karara tepki göstererek, "Karma Komisyonu oluşturan komisyonların gündemi yoğun olmadığı dönemlerde bile düzenli olarak çalıştırılmadığı bilinmektedir. Karma Komisyon, kamuoyunun gündemine gelen bir iki konu haricinde hiç toplanmamıştır" dedi. Dervişoğlu, bu durumun kamuoyunda da sıklıkla eleştirildiğini dile getirerek şöyle dedi:

"Dokunulmazlık kurumu kamu düzenine dayanan bir haktır. Dolayısıyla İç Tüzük, dokunulmazlığın kaldırılmasını üyenin bizzat istemesi durumunda bile yeterli bir sebep olarak görmemektedir. Kamu düzeni üzerinden tanımlanan bu süreç siyasi kaygılar taşımadan sürdürülmeli, dokunulmazlık dosyaları gündelik siyasetin konusu yapılmamalı, hukuk dışı alana taşınmamalıdır. Sayın Lütfü Türkkan hakkındaki fezlekenin komisyona havalesinden 14ay geçtikten sonra adeta cımbızla çekilerek gündeme alınması her şeyden önce Karma Komisyonun siyasi maksatla hareket ettiğini açıkça ortaya koymaktadır. Karma Komisyonun bu gündemi, muhalefeti sindirme çabasının bir sonucu olarak tarihteki yerini alacaktır."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da, partileriyle ilgili kapatma davasıyla ilgili sürecin Anayasa Mahkemesi'nde devam ettiğini belirterek, tepkilerini her platformda dile getireceklerini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin tepkilerinin değişmediğini kaydederek, "Verilen kararın Anayasa'ya uygunsuzluğunu da eleştiriyoruz. Bir seçim senesinde demokratik siyasete ne yapmaya çalıştığının da farkındayız, bunu da eleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, kuvvet komutanlarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını alkış tutmalarına eleştiri getirerek, "Herkes haddini, sınırını, hududunu bilecek. Askeri vesayete karşı mağduriyet anlata anlata geleceksiniz, gelişinize bakmazlar gidişinize bakarlar demokrasi terazisine çıkacaksınız, kantarına çıkacaksınız" diye konuştu."diye konuştu.

ZENGİN, ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, muhalefet partilerinin çeşitli konulardaki eleştirilerine yanıt verdi. Zengin, anayasa değişikliği teklifine ilişkin muhalefet partilerinin randevularına, ‘hayır’ yanıtı verdiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zengin, başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği teklifinin sürecini deanlatarak şunları söyledi:

"Türkiye gündemine gelen aslında olmayan yasaklarla alakalı açılan bu gündeme dair bizim bir Anayasa teklifi çalışmamız olacağını diğer siyasi parti gruplarından mevkidaşlarımızla paylaştık. O gün yaptığımız görüşmelerde de bu görüşmelerin devamı olacağını ifade ettik, teklifimizden sonra. Nihayetinde biz kendi teklifimizi verdik, kamuoyuna açıklamış olduk; 2 maddelik bir teklif. Ben bu hafta içerisinde kendilerini, siyasi parti gruplarındaki mevkidaş arkadaşlarımı aradım ve bir randevu talebimiz oldu. Şimdi, bu talep karşısında gelişen tavırdan yola çıkarak şunu söylemek istiyorum: Evet, haklısınız bir ülkede demokrasinin varlığı iktidar ile muhalefetin varlığıyla teşkil eder fakat bu varlığın oluşması vatandaşın verdiği reylerle olur. Eğer biz şu an buradaysak aslında milletimiz iktidar, muhalefet bizlere bir tahsilat, bir paylaşım o sebeple buradayız."

MUHALEFETİN GRUP ÖNERİLERİ REDDEDİLDİ

Konuşmaların ardından, muhalefet partilerinin grup önerileri reddedilirken, AK Parti'nin gündem ve çalışma gün ve saatlerine ilişkin grup önerileri kabul edildi.

Grup önerilerinin ardından, Genel Kurul'da 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

GENEL KURUL'DA 'RANDEVU' TARTIŞMASI

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında AK Parti ile muhalefet partileri arasında, 'randevu' tartışması yaşandı. AK Parti'nin, başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği konusunda muhalefetten istediği ve muhalefetin kabul etmediği, 'randevu'talebi tartışıldı.

HDP'li sözcüler, Anayasa Mahkemesi'nde partileriyle ilgili açılan kapatma davası sürecini hatırlatarak, AYM'nin, hazine yardımına ilişkin konulan tedbir kararını gündeme taşıdı. HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, "Bu Anayasa teklifi konusunda randevu verilmemesi meselesi. Çok açık söyledik, bakın, mesele Anayasa'yla ilgili bir mesele, biliyoruz. Başörtüsüyle ilgili hiçbir sorunumuz yok, bunu defalarca söyledik. 2015'ten beri bizim başörtülü milletvekillerimiz var ayrıca partimizde başörtülü yöneticilerimiz en eskiden beri var. Burada bir sorunumuz yok ama sorun şu: Şimdi, Anayasa Mahkemesi Anayasa'yı çiğneyerek ve sizin iktidarınızın baskısıyla hazine yardımımızı bloke ediyor, Anayasa Mahkemesi yapıyor bunu. Biz Anayasa'yla ilgili bir tartışmayı samimi bulamayız, kusura bakmayın"dedi.

'SAVAŞ BALTALARI GÖMÜLMEDEN MÜZAKERE MASASI KURULMAZ'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır'ın, dokunulmazlığının kaldırılması konusunda; Anayasa Adalet Komisyonu’nun gündem yapmasını ve hazırlık komisyonu kurulması kararına tepkisini sürdürdü. Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi yüz yıllık parlamento deneyiminde, geçmişinde, geleneğinde hep kim randevu isterse görüşmek var. Geçen sefer de, daha önce istediklerinizde de hep görüştük ama şimdi şöyle bir şey var. 3 grup da görüştü sizinle geçen sefer. Şahsınıza demediğimi bugün basın toplantısında dedim ama görüşmeye gelirken 'merhaba' ne demek? 'Mir heba' demek 'Okları attım, silahım yok' demek. 'Saraydan alınan kararla sizin partiniz bize balta çekti; savaş baltaları gömülmeden müzakere masası kurulmaz. Siz balta çektiniz bize, sade bize değil eş zamanlı İYİ Parti'ye, CHP'ye, HDP'ye de Anayasa Mahkemesinin o umulmadık ve saçma sapan kararıyla” ifadelerini kullandı.

'BİR DAHA TALEP EDİN EFENDİM, SİYASET YAPIYORUZ'

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da, "Bir taraftan karma komisyonda dokunulmazlığın kaldırılmasını konuşacaklar, bir diğer taraftan da biz sizle Anayasa konusundaki görüşlerimizi paylaşacağız; bu takvim uygun değil dedik. Şimdi diyorsunuz ki: 'Görüşmek istiyoruz, işte, muhalefet randevu vermiyor.' Bir daha talep edin efendim, siyaset yapıyoruz. Randevu talebinizi bekliyoruz İYİ Parti olarak" yorumunda bulundu.

'İLKESEL OLARAK, BİZ AK PARTİ OLARAK, PARTİ KAPATMAYA KARŞIYIZ'

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, randevu talebine gerekçe göstererek 'hayır' yanıtı veren HDP'ye, "İlkesel olarak, biz AK Parti olarak, parti kapatmaya karşıyız, bugün değil, başından itibaren karşıyız. Bunu daha evvel çok defa söyledik, daha evvel bizim anayasa değişikliği teklifimizde bu vardı. Bu ilkesel bir yaklaşımdır. Bu konuya dair olan süreçte de yargısal süreç başladıktan sonra biz kararın verilmesini yargıya bırakıyoruz" karşılığını verdi.

Zengin, İYİ Parti ve HDP’nin, randevuya hayır deme gerekçelerine de tepki göstererek, "Bu randevu talebi neticesinde gördüğümüz şeyler, hayır cevabının sebepleri; bir tarafta Anayasa Mahkemesi kararı, bir tarafta bugün Karma Komisyonda görüşülmekte olan çalışma gösterilerek 'Hayır'cevabını işittik" dedi.

Zengin, önceki gün CHP’nin,toplantı karar sayısı istemesi vesayının bulunmaması üzerine Genel Kurul'un kapanmasını hatırlatarak, memur ve emeklilere zam öngören kanun teklifinin görüşülemediğini söyledi. CHP'nin yüzünden, milyonları ilgilendiren yasa teklifinin görüşülemediğini ve bugüne kaldığı eleştirisini de getirdi. Genel Kurul'da yasa teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu'dan '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' mesajı

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Kutluhan Yayçılı ile, Türkmeneli TV Genel Müdürü Gazeteci Mehmet Hanefi Uzunçam’ı,makamında kabul eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ifade etmek isterim ki, bir ülkenin, yerli ve milli, doğru, objektif ve tarafsız, özel hayata ve kişilik haklarına saygılı, devletinin, milleti ve vatanı ile bölünmez bütünlüğü ve milli çıkarları konusunda duyarlı bir basını ve basın çalışanları varsa, o ülkenin birliği, dirliği istiklal ve istikbali için gerekli olan önemli şartlarından birisi sağlanmış demektir.

Yayın hayatını bu manada devam ettiren, Türkmeneli TV çalışanlarının ve tüm değerli basın mensuplarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü şahsınızda kutluyor, basın mensuplarımıza ve çalışan bütün gazetecilerimize, işlerini arzu ettikleri şartlarda sağlıkla yapacakları mutlu ve başarılı yıllar diliyorum.

Türkiye; Irak halkının birlik, beraberlik, huzur ve refah içinde yaşamaları için her zaman tüm Irak halkının ve Irak Türkmenlerinin her daim yanında olmuş ve olmaktadır.

Türkmen kardeşlerimizin kadim yurdu şehidler beldesi Kerkük’ten, Kerkük’ün simgesi Hasasu yanından getirdiğiniz kıymetli yadigâr için,Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi ve Irak Türkmenlerin varlık davasının şehidi Mustafa Kemal Yayçılı’nın değerli evladı Kutluhan Yayçılı ve Türkmeneli Tv genel müdürü gazeteci Mehmet Hanefi Uzunçam beye en içten duygularımla teşekkür ediyorum.

Bilindiği üzere,16 Ocak 1980’de Irak Türkmenlerinin resmi kuruluşu Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Albay Abdullah Abdurrahman ve dava arkadaşları; Doç. Dr. Necdet Koçak, Dr. Rıza Demirci ve iş adamı Adil Şerif, Bağdat’ta patolojik rejimin yönetimi tarafından, Türkmen olmaları nedeniyle idam edilerek şehid edildiler.

Bu zalim katliamın günü olan 16 Ocak, tüm Türkmen şehidlerimizin anıldığı “16 Ocak Türkmen Şehidleri Günüdür.”

Bu vesile bütün Türkmen şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cenab-ı Haktan tüm şehidlerimizi cenneti ve cemaliyle müşerref kılmasını niyaz ediyorum.”

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Yayçılı ve Türkmeneli Tv Gen.Mdr. Uzunçam,Topçu’ya kabülü ve Irak Türkmenlerinin meselelerine gösterdiği ilgi için teşekkür ederek,14 Ocak 2023 de Keçiören-Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Solonunda Saat 15.00 -17.00 arası yapılacak olan 16 Ocak Türkmen Şehitleri Anma Programının davetiyesi ile birlikte Türkmenin varlık davasının şehidi Mustafa Kemal Yayçılı’nın mezarından alınan toprağı ve Hasasu kenarından toplanılmış bir avuç çakıl taşını kendisine taktim ettiler.

Aygün Attar'dan HDP'li Garo Paylan'a sert tepki

Attar açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dün, Türkiye Büyük Millet Meclisinde HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan bir basın toplantısı yaparak, Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ı ve Türkmenistan seferinde doğal gaz meselesinin ana gündem yapılmasını sert eleştirip Güney Kafkasya’da barış için Türkiye Devlet Başkanı’na kendi çapında sorumluluk çağrısı yapmış. Kandil ve çevresinde hayli popüler olan, Ermeni diasporasının tetikçiliğini yapan sözde milletvekili Paylan’ın Güney Kafkasya’da barış filan değil derdi, düpedüz Türk Devletleri Teşkilatının varlığından ve Türkiye Azerbaycan Türkmenistan ‘ın Avrupa ‘ya gaz taşınması ortaklığından duyduğu rahatsızlığın dışa vurumudur. Türkmen gazı gelmeden bazılarında gaz sancıları başlamış, anlaşılan.

Garo Paylan, Güney Kafkasya’da barışı bu kadar çok arzu ediyor olsaydı Ermenistan’a 30 sene zarfında en azından bir kes de olsa Azerbaycan topraklarını terk etmesi için çağrış eder, işgali eleştirirdi! Garo Paylan bunu yapmadığı gibi kahraman Azerbaycan halkının meşru müdafaa hakkını kullanarak 2020’de Zaferle tamamladığı 44.günlük vatan savaşı sürecinde dahi Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olan Karabağ ‘ı sanki farklı bir ülke imiş gibi lanse etmekten geri durmayarak gerçek kimliğini ortaya koymuştur.

Vatandaşı olduğu ülkenin milletvekili değil Ermenistan milletvekili gibi davranıp Ermenistan güdümlü faaliyet göstermeyi alışkanlık haline getirmiş olan Garo Paylan “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkmenistan ziyaretinin doğalgaz konusuna odaklanmasını ” sert biçimde eleştirmiş. Sözlerine “ Kafkaslardaki kalıcı barışı, Kafkaslardaki Türkmen ve Azeri gazına kurban etmeyin" diye devam etmiş.

“Ermenistan-Azerbaycan arasında gerilim yükseliyor. Hatta bir çatışma riski var. Karabağ yönetimi ile Azerbaycan yönetimi arasındaki görüşmeler de olumlu yönde sürmüyor “diye devam etmiş ve sayın Cumhurbaşkanımızı tarafgirlikle suçlamıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bulunmasına rağmen aleni biçimde Ermeni Lobi faaliyeti yürüten şu Garo Paylan neden Türkmen gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye ‘ye getirilmesinden, buradan Avrupa’ya nakledilmesinden rahatsızdır, biliyor musunuz?

Çünkü şu zat azılı bir Türk düşmanıdır. Agos gazetesinde Ermeni diasporasının tetikçiliğini yaptığı zamanlardan tanırım kendisini, hatta 1 Mayıs 2017’de Kanada’da yayın yapan Horizon Weekly’e verdiği röportajda dile getirdiği “Türkiye’de soykırım yapıldığı ve halen bu soykırımın devam ettiği” ifadeleri nedeniyle hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştum. Savcılık milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle dosyayı Bakanlığa göndermişti, Adalet bakanlığı da şikayetimi haklı bularak Garo Paylan’ın 301. maddede tanımlanan “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Alenen Aşağılama” ve “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlarını işlediğinin yeterli delili olduğunu savunmuş TBMM dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke göndermişti.

Benim gibi milyonlarca vatandaşlarımızın maaşından kesilen vergiyle aldığı maaşını ve bizim vergilerimizden ödenen yolluk yevmiyesini yüzsüzce Türkiye aleyhinde propaganda yapmak, PKK’yı ve Ermeniciliği tebliğ etmek için kullanmakta olan ve kendisini demokrat olarak tanımlayan şu zata Basın toplantısında sorulmayan soruları ben şu yazı aracığıyla sorayım istedim...

Bre cahil, evvela Güney Kafkasya’da ve tüm bölgede barışı huzuru bozan sizin etnik kimlikten olanlardır, suçlu 2020’de barış için imzalanmış üçlü sözleşmeye riayet etmeyen Ermenistan’dır, Türkmen gazının bölgedeki gerginlikte suçu yoktur .Yegane suçlu birilerinin gazına gelen ve gazını alamayıp Karabağlı Ermenileri de öz emellerine alet eyleyen Ermenistan'dır!

Basın toplantısında gafletten değil hıyanetten dile getirdiğiniz” Karabağ yönetimi ile Azerbaycan yönetimi arasındaki görüşmeler de olumlu yönde sürmüyor” ifadesine gelince, şu kavram yıllardır manevi askeri olduğunuz Ermeni diasporasının terminolojisidir Karabağ yönetimi diye bir şey yoktur Karabağ Azerbaycan'dır. Söylediğiniz tek gerçek, Azerbaycan’la Ermenistan arasında görüşmelerin olumlu geçmediğidir. Doğrudur, ama nedeni imzasının arkasında durmayıp Moskova’da farklı Fransa’da farklı ABD’de farklı konuşan sizin fırıldak Paşinyan'dır. Türkiye ile Ermenistan arasında başlatılan normalleşme süreci de aynı sebepten yol alamamaktadır, Türkiye’nin İstanbul Yerevan uçak seferleri de dahil her türlü iyi niyetine karşılık Ermenistan taraftan sadece söylem var; iş eğleme gelince alışılmış haliyle kıvırma boy göstermekte...

Gelelim, Garo Paylan’ın Meclis kürsüsünden ve TV programlarından “ irşat ettiği bir takım “insani” konulara, ki belâgatla her fırsatta yurt içinde yurt dışında dile getirmiş olduğu “ Ailemin ve halkımın yaşadığı büyük felaketi hep soykırım olarak tanımladım” söylemlerine.

Gerçek demokrat ve vicdan sahibi olduğunu iddia eden (!)Paylan o duygusal açıklamalarına neden geçen yüz yılda nüfusunun yüzde yetmişi Türklerden müteşekkil olan İrevan’da şimdi bir tek Türk’ün kalmadığını eklemiyor? Hocalı Soykırımını neden dile getirmiyor, 4 nesil önce yaşandığı iddia edilen “ailesinin ve halkının büyük felaketi“nden bahsederken neden benim gibi son 30 yılda toprağını mecburi terk etmek zorunda kalan Türk ailelerden ve onların yakın tarihteki büyük felaketlerinden konuşmuyor? Neden Zengezur ‘un Azerbaycan ‘dan Ermenilerin isteğiyle Rus bolşevikler tarafından nasıl zülümle alındığından, son 30 yılda Ermenistan işgali altındaki topraklardan çıkarılan bir milyon Azerbaycanlıdan tek kelime konuşmuyor? Hani “demokrat”tı?

Babamın Ermenilerce dağıtılmış mezarı ortada iken, çocukluğuma ve aileme dair her şey Garo Paylan’ın sahiplendiği koruyup kollamakta olduğu terörist soydaşları tarafından Türk etnik kimliğim nedeniyle benden çalındığı halde o tüm bunların gerçekleşmesinde eli olan, Hocalı Soykırımındaki masum bebeklerin cellatlığı ile övünen Ermenistan baş Bakanı Sarkisyan’dan Ermeni diasporasına üstün hizmet nedeniyle altın madalya alıp büyük millet meclisinde vekillik yapa bilmektedir. Bu her fırsatta eleştirdiği her yurt dışındaki konuşmasında nefretle tenkit ettiği Türkiye ‘nin büyüklüğüdür... Aynı hoşgörünün binde biri olan bir ülkeyi örnek göstere bilir misiniz?

Garo Paylan’a son retorik soru: Basın toplantısında Azerbaycan’ın güya “maksimalist beklentilerle Zengezur koridorunu isterim, Karabağ’daki Ermenilere hiçbir hak vermem anlayışında olduğuna” dair beyanınız

Kim Kardaşyan’la istişarenizin ürünü mü?

Zira Zengezur koridoru açıklamanız bir siyasetçiden ziyade Kardaşyan takipçilerinin seviyesinde... Zengezur koridoru gibi önemli ve içinde Ermenistan da dahil olmakla tüm bölge ülkelerinin kalkınması için hayati fonksiyona haiz bir güzergahı anca kendileri basit olanlar basit bir şey olarak göre bilirler.

İşsizlik nedeniyle ülkeyi terk edenlerin arttığı ve ağır ekonomik krizin yaşanmakta olduğu Ermenistan’ın da Türkiye, İran, Rusya, Gürcistan’ın da menfaatine olan Zengezur koridoruna destek yerine köstek çıkışınızın taktirini Ermeni halkına bırakıyorum. Karabağ’daki Ermenilerin hakkı konusuna gelince, onlar Azerbaycan vatandaşlarıdırlar ve Azerbaycan kendi vatandaşlarına etnik kimliği ayrımı yapmaksızın eşit davranmaktadır.

Azerbaycan'da çok sayıda etnik kimlik varlık göstermekte ve vatandaşlık sorumluluğu içerisinde yasalara riayet eden kimsenin sıkıntısı yoktur. Azerbaycan içerisinde Karabağlı vatandaşlarımızı ayrımcılığa zorlayan ve onları vatandaşı oldukları devlete karşı kışkırtan sizlersiniz.

Son söz: Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ı “Azerbaycan’ tarafgirliği “nedeniyle sert eleştirerek prim kazanmak isteyen PKK terör örgütünün ve terörist kurum olan Ermeni ulusal merkezi ANCA’nın siyasi simsarı olan Garo Paylan’ın söylemleri de eylemleri de hükümsüzdür, çünkü Azerbaycan ‘a taraf olmak eleştiri değil övgü vesilesidir ve Türkiye’nin kudreti, Erdoğan’ın da şanıdır, bu böyle biline!

Türkiye ile Azerbaycan bir millet iki devlettir, Kardeştir Müttefiktir, Garo Paylan’ın ve Paylangillerin bunu idrak etmesini beklemesem de hakikatın özü budur. Biz, birlikte güçlüyüz!”

Tanju Özcan'dan sigara uygulaması: Belediyede, içmeyen daha fazla maaş alacak

Geçtiğimiz günlerde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sosyal medya hesabı üzerinden sigarayı bıraktığını duyurdu. Sigarayı bıraktıktan sonra Bolu Belediyesi’nde de yeni bir uygulama başlatacağını açıklayan Özcan, belediyede personelden sigara içenlerin ve içmeyenlerin bildirilmesini istedi. Bin 384 personel arasından 800 kişinin sigara içtiği tespit edildi. Başkan Özcan sigara içmeyen personelin daha fazla maaş alacağını açıkladı.

“SİGARA İÇMEYEN DAHA FAZLA ALACAK”

Belediye personelinin sağlıklarını korumak amaçlı bu uygulamaya gideceğini belirten Başkan Özcan, “2 tane sebep var. Ben sigarayı bıraktığım için mutluyum hatta bunu bütün Türkiye ile paylaştım hatta sigaranın faydalı olacağını savunacak kimse yok. Belediye personeline sigarayı bıraktırmak için onların sağlıklarını korumak için farklı bir uygulama yapacağım. Birim birim istedim sigara içenleri, içmeyenleri. Sigara içenle içmeyen aynı ücreti almayacak. Aynı işi yapıyor diyelim biri sigara içiyor, biri sigara içmiyor aynı ücreti almayacak. Büro personelinden örnek vereyim sigara içenler, içmeyen aynı ücreti almayacak. Sigara içmeyen daha fazla alacak” dedi.

“YALAN SÖYLEYEN OLURSA…”

Sigara içmiyorum diye yalan söyleyenler için de önlem aldığını belirten Özcan, “Bir mantığı var sigara içen personel ile içmeyen personelin iş verimliliği de aynı olmuyor. Adam geliyor burada, mali hizmetlerde sigara içiyor. Sigara içmek için dışarı çıkıyor, her dışarı çıkışı minimum 5 dakikaya tekabül ediyor. Günde 75 dakika, sigara içmeyenden daha az çalışıyor. İşte bunların hepsini düşündük. Yalan söyleyen olursa ona verdiğim teşvikin 10 katını geri alacağım” ifadelerini kullandı.

“SİGARA İÇMEYEN PERSONELİMİZ AKŞAMA KADAR ÇALIŞIYOR”

Sigara içmeyenlerin tam mesai yaptığını dile getiren Tanju Özcan, “Öncelikle çalışanları teşvik etmek için yapıyorum ikincisi ise haklı bir sebep sigara içmeyen personelimiz akşama kadar çalışıyor. 8 saatlik mesaisini tam olarak kullanıyor ama öbürü 6,5 saat mesai yapmış oluyor çünkü 1,5 saatini sigara içmekle geçiriyor” diye konuştu. Son olarak Özcan şu ifadelere yer verdi:

“Belediyede şu anda geçici 200 kadar personelimiz var mevsimlik onları da dahil edersem bin 384 kişide 800 kişi yani Belediye çalışanları yüzde 58.1’i sigara kullanıyormuş. Toplu il sözleşmesi ile başlatmak istiyorum hem memurlarla ilgili toplu il sözleşmesi yapacağız.”

İyi Parti Milletvekili Örs'ten hastane çıkışı açıklama

TBMM Genel Kurulu’nda Bütçe Kanun Teklifleri görüşüldüğü sırada milletvekilleri arasında çıkan kavgada yaralanarak hastaneye kaldırılan İyi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Ankara’da tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Örs, hastane önünde yaptığı açıklamada Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaşanan olayın istenmeyen bir olay olduğunu ifade ederek, “Yapılan tetkitler sonucuna taburcu olmamıza karar verildi. Kontrollerimiz devam edecek. Ben aziz milletimize teşekkür etmek istiyorum. Bu konuda çok sayıda destek mesajı aldım, ziyaretçiler oldu. Bana geçmiş olsun dileklerinde bulunan genel başkanlara, milletvekillerine, siyasi parti temsilcilerimize hepsine teşekkür ediyorum. Şu anda iyiyim, sağlığım iyi. Bundan sonra iyi olur inşallah. Hadisenin oluş şekli ve sonrasında çok fazla konuşmak istemiyorum. Biz TBMM’de aziz milletimize hizmet etmek için varız. TBMM yumruk atma yeri değil, aziz milletimize hizmet etme yeridir” dedi.

‘F-16 konusunda olumlu ve somut adım bekliyoruz’

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, ülkesinin NATO üyeliği için başvurusu çerçevesinde Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundu. İki bakan, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Akar, soru üzerine 40 adet F-16 tedariki ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 79 adet uçağın modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bu çalışmaların olumlu ve süratli bir şekilde sonuçlanması için gayret gösterdiklerini aktaran Akar, şunları söyledi:

“Bütün gelişmeleri, çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu konuda başlangıçtan itibaren ABD’li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Başta ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin olmak üzere heyetler arası yapılan görüşmelerde heyet üyeleri dahil ABD tarafından hep olumlu bir yaklaşım gördük. Bu olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve
somut adımlar bekliyoruz.”

17 yıl sonra bir ilk

Finlandiya’dan 17 senenin ardından ilk defa savunma bakanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleşti. Kaikkonen de “Terörle mücadele konusunda desteğimiz sizinle. Sizinle birlikteyiz. Finlandiya, Finlandiya halkı olarak net bir şekilde her türlü terör oluşumunu reddediyor, kınıyoruz” dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN F-16 AÇIKLAMASI:TÜRKİYE İHTİYAÇ DUYDUĞU ŞEYE SAHİP OLACAK


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’ye F-16 satışına yönelik açıklamalarda bulundu. Price, “Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Önemli bir güvenlik ortağıdır. Savunma kapasitelerimizin entegre olmasını ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu zorlu tehditlerle başa çıkmak için ihtiyaç duyduğu şeye sahip olmasını sağlamak istiyoruz. Hiçbir NATO müttefiki kendi topraklarında bizim Türk müttefiklerimizden daha fazla terör saldırısına maruz kalmamıştır. Dolayısıyla güvenlik alanındaki iş birliğimiz bizim için büyük önem taşıyor. Bu, iki başkanın (Erdoğan ve Biden) Madrid’de NATO Zirvesi’nde bir araya geldiklerinde ele aldıkları bir konuydu. Daha alt seviyelerde de görüşme oldu. Bunu Kongre ile de görüştük” ifadelerini kullandı.

Price, Ermeni lobilerine yakınlığıyla bilinen New Jersey Senatörü Bob Menendez’in Türkiye’ye F-16 satışını engelleyeceği yönündeki açıklamasıyla ilgili ise, “Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olarak rolünü sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu savunma yeteneklerine sahip olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunlar Türk müttefiklerimizle yaptığımız konuşmalar ama bunlar aynı zamanda Kongre ile de yaptığımız konuşmalar” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Orliç ile görüştü

KEİPA Dönem Başkanı olarak 60’ıncı Genel Kurul Toplantısı’na ev sahipliği ve misafirperverlikleri için teşekkür eden Meclis Başkanı Şentop, ağustos ayı itibariyle devraldığı Meclis Başkanlığı görevi için tebriklerini ve başarı dileklerini iletti.

“Sırbistan Ulusal Meclisi ile TBMM arasındaki mevcut iyi ilişkileri daha da geliştirmek için yakın bir şekilde çalışabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullanan Şentop, Orliç’i Türkiye’ye davet etti. Şentop, sadece Meclis Başkanları düzeyinde değil, ihtisas komisyonları, dostluk grupları ve ortak üyesi bulunulan parlamenter asambleler nezdindeki heyetler arasında da yakın iş birliğini ileri taşıma temennisini belirtti. Meclis Başkanı Şentop bu çerçevede, yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanan Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesinin Genel Kurul toplantısında asamble sekretaryasının kalıcı olarak İstanbul’a alınması konusundaki önerisini dile getirerek destek istedi. İkili ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin ticaret, yatırım ve turizm rakamlarında yukarı yönlü gelişmeleri beraberinde getirmesinden duyulan memnuniyeti aktaran Şentop, “Eylül ayında imzaladığımız ve yürürlüğe girmesi için Sırbistan’daki iç onay sürecinin tamamlanmasını beklediğimiz Kimlikle Seyahat Anlaşması’nın bu rakamları daha da yukarı çekeceğine inanıyoruz” dedi.

“TÜM BALKANLAR'DA HUZUR, İSTİKRAR VE REFAH SAĞLANMASI TEMEL HEDEFİMİZDİR”

İkili ilişkilerin yanı sıra, Balkanlar’daki huzurun önemine işaret eden TBMM Başkanı Şentop, “Tüm Balkanlar'da huzur, istikrar ve refah sağlanması temel hedefimizdir. Türkiye-Sırbistan ilişkileri ise bu istikrarın önemli bir unsurudur. İçinde bulunduğumuz zor dönemde bölgemizde barış ve istikrarın korunması için Sırbistan’la birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“DARBE SIRASINDA PARLAMENTO BİNAMIZA KENDİ UÇAKLARIMIZDAN ÜÇ BOMBA ATILDI”

Şentop, görüşmede ayrıca Sırbistan’ın, terör örgütü FETÖ ile mücadelede gösterdiği dayanışmadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biliyorsunuz 15 Temmuz 2016’da bir darbe girişiminde bulunmuştu. Tam o darbe sırasında parlamento binamıza kendi uçaklarımızdan üç bomba atıldı. Bu bakımdan bu örgütle mücadele bizim için çok önemli” dedi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, SIRBİSTAN'DA SANCAK BÖLGESİ TOPLUM TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da temaslarını sürdürüyor. Sırbistan’ın Sancak bölgesi toplum temsilcileriyle bir araya gelen Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Meclis Başkanı Şentop, Sancak kökenli vatandaşları, Türkiye ile Sırbistan arasında sağlam bir dostluk köprüsü olarak gördüklerini söyledi. Sancak’ın istikrarının ve ekonomik kalkınmasının önemini dile getiren Şentop, bölgenin kalkınması için ulaştırma alt yapısının güçlendirilmesi gerektiğini de ifade etti. Şentop, Sırbistan ile ilişkilerin gelişmesinin, Sancak Boşnaklarının da daha rahat etmelerini sağlayacağını belirterek, Sırbistan’la ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesinin, Bosna Hersek ve Balkanların barış ve istikrarı açısından da önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Gençler için işte maaş, hayatta özgürlük önemli

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ- Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu, 18-30 yaş aralığındaki gençlerin kariyer hayatlarında hangi süreç ve deneyimlerden geçtiğini ortaya koyabilmek amacıyla “Gençlik ve Kariyer” konulu bir araştırma gerçekleştirdi.1700 gençle yapılan anket çalışmasından öne çıkan sonuçlar şöyle:

*Gençlerin yüzde 29’u eğitimi esnasında profesyonel kariyeri için staj yaptığını veya çalıştığını kaydederken, yüzde 61’i çalışmadığını belirtti.

*Yüzde 48’i okuduğu bölümün mesleğini direkt olarak, yüzde 22’si dolaylı olarak yaparken, yüzde 30’u stajda mesleğini yapamadığını ifade etti.

*Gençlerin yüzde 64’ü mezun olduktan sonra iş bulmakta zorlanmadığını, yüzde 36’sı ise zorluk çektiğini kaydetti.

Hedefleri kamu

*“Kariyerinizi kamuda mı, özel sektörde mi planlamak istersiniz?” sorusuna yüzde 57’si kamu, yüzde 34’ü özel sektör, yüzde 9’u fark etmez cevabını verirken, “Şu ana kadar kaç kez mülakata girdiniz?” sorusuna cevap olarak yüzde 69’u “10’dan az”, yüzde 31’i “10’dan fazla” dedi.

*Gençlerin çalışmayı istediği kurumlarda yüzde 38’i maaş, yüzde 21’i, pozisyon başlığı, yüzde 13’ü yan haklar, yüzde 11’i eğitim ve gelişim olanaklarınaöncelik verdiğini belirtti.

Evliliğe sıcak bakıyorlar

Method Research Company tarafından Türkiye genelinde 14-29 yaş aralığında 1000 gençle de yüz yüze görüşmeyle “Gençlerin Algı ve Değerleri” başlıklı bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre Türkiye’de gençlerin üçte ikisi evliliğe sıcak bakarken ve en az iki çocuk sahibi olmak istiyor. Her dört gençten biri farklı etnik köken ve mezhebe sahip insanlarla evlenmeye karşı çıkmıyor. Gençlerin yüzde 86’sı ise çalışan kadına eşinin ev işlerinde destek olması gerektiğini düşünüyor.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgi veren Method Research Company Genel Müdür Yardımcısı Esengül Berişah, gençlerin özgürlük ve aile kavramlarına paradan daha fazla önem verdiklerini belirtti.

‘Büyükanıt uzaklaştırdı Yalman geri yolladı’

MERT İNAN/ İSTANBUL-Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) görevine 2003 yılında atanan Sadık Ercan’ın, Levent Göktaş’ı bir takım hareketleri ve kendisine iletilen bilgilerden dolayı görevden uzaklaştırmak istemiş olabileceğini dile getiren Pekin, “Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay 2. Başkanıydı. Ben de o dönem Personel Daire Başkanı’ydım. Büyükanıt bana, ‘Levent Göktaş’ı, Özel Kuvvetler’den alın ve başka pasif bir birliğe verin’ dedi. Göktaş’ı Eğitim Doktrin Komutanlığı (EDOK) bünyesine verdik. Özel Kuvvetler’den bir subayın EDOK’a gönderilmesi, başlı başına düşünülmesi gereken bir husustur. Büyükanıt, Levent Göktaş’ın bir takım yanlış davranışları veya aldığı duyumlardan dolayı pasif göreve çekilmesini istediğini düşünüyorum” dedi.


İSMAİL HAKKI PEKİN

‘Pasif göreve verildi’

Pekin, 2002’den sonra Göktaş ile ilgili tanık olduklarını Milliyet’e şöyle anlattı: “2003 yılında Yaşar Büyükanıt 1. Ordu Komutanı olmuştu. Kara Kuvvetleri Komutanı ise Aytaç Yalman Paşa’ydı. Aytaç Yalman beni odasına çağırıp ‘Levent’i birliğine iade edin’ dedi. Ben de kendisine ‘Genelkurmay 2. Başkanı kararıyla EDOK’a gönderildi’ dedim. Yalman, ‘MAK olmasın, kendi birliğinde ama pasif bir göreve verin’ dedi. Levent Göktaş’ı ÖKK bünyesinde öğretim başkanlığı bünyesine tayin ettik.Pasif bir birimde görevlendirilmişti. Daha sonra Genelkurmay 2. Başkanı İlker Başbuğ olunca ‘Göktaş’ın ÖKK’ya tayinini kim istedi, geri gönderin diyen kim’ diye sormuştu. Ben de bu emrin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’dan geldiğini söylemiştim. Anlattım, ‘tamam’ dedi.”

‘MİT Müsteşarı olmak istiyordu’

Pekin şunları söyledi: “Levent Göktaş, kendisiyle ilgili efsane yaratılmasını isteyen, kendini metheden birisiydi. Tek başına onlarca PKK’lının arasına dalıp etkisiz hale getirdiği gibi şişirme söylentiler çıkartıyordu. Göktaş’ın MİT Müsteşarı olmayı istediğini herkes biliyor. Bunun için tanıdıkları vasıtasıyla sürekli abartılı efsaneler yaratarak lobi faaliyetleri yürütüyordu. Birileri belki de vakti zamanında hem Hablemitoğlu’nun, hem Levent Göktaş’ın kulağına MİT Müsteşarı olacaklarını fısıldamış olabilir. Sayın Hakan Fidan, MİT’in başına geçmeden önce Başbakanlık Müsteşarlığı, bir süre de eski MİT Başkanı Emre Taner’in yardımcılığını yapıyordu. Fidan’ın 2008’den itibaren MİT Müsteşarı olacağı zaten biliniyordu. Levent Göktaş’ın MİT Müsteşarlığı (Başkanlığı) mümkün değilken bu tür hayallere kapılması ve sürekli lobi faaliyetlerinde bulunması gerçekten ilginç.”

‘Danışmanlık alıyoruz, transfer etmiyoruz’

MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA-Özellikle Daron Acemoğlu üzerinden yapılan eleştirilere dikkat çeken kurmaylar, “Dünyanın kabul ettiği bir ekonomist. Biz onların danışmanlığını alıyoruz, parti politikası uygulatmıyoruz. Transfer etmiyoruz, partiye almıyoruz. Gelişmiş tüm dünya ülkelerinde bu olur” görüşünü dile getirdi. CHP kurmayları AK Parti kanadından gelen eleştirilere de, “Onlar bir şey yapınca doğru, biz bir şey yapınca yanlış. Siz ABD’de niye lobi şirketleri kuruyorsunuz?” yanıtını verdi. Parti kurmayları ekonomide yol haritasını çizdiklerini, temasların da sürdüğünü belirterek “Yolumuza devam edeceğiz, danışmanlıksa danışmanlık, ortak akılsa ortak akıl” dedi.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu kahvaltıda buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile salı günü Ankara’da kahvaltıda buluştu. Baş başa gerçekleşen görüşmenin çok iyi geçtiği ifade edildi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ile daha önce görüşecekti. Ancak Kılıçdaroğlu’nun, kardeşinin vefatı üzerine görüşmeertelendi. İmamoğlu, “Bütçe konuşmanızdan sonra bir gün görüşebilir miyiz?” dedi, Kılıçdaroğlu da, “Kahvaltı edelim” yanıtını verdi. Öte yandanİstanbul’da yapılan ‘vizyon’ toplantısında “İmamoğlu’nun elini sıkmadı” yorumları üzerineKılıçdaroğlu’nunyakın çevresine,“Ben Ekrem Bey’in elini niye sıkmayayım? Bir baktım Altan Öymen’i gördüm. Üç genel başkanın elini sıktım. Başka kimsenin elini sıkmadım” dediği belirtildi.

Kemal Kılıçdaroğlu Almanya’ya gidiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi’yi“hukuki ve siyasi” konularda çalışmalar yapmak üzere başdanışman olarak görevlendirdi. Öte yandan CHP liderinin Almanya’ya gideceği, ziyaretin 3 gün sürecek şekilde planlandığıöğrenildi. Kılıçdaroğlu, ABD ve İngiltere seyahatinde bilim, teknoloji, insan hakları ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirmişti. Kılıçdaroğlu, yenilikçi teknoloji fonları başta olmak üzere, Türkiye’ye sürdürülebilir, iklime dost ve katma değeri yüksek yabancı yatırım girişini sağlayacak kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler yapmıştı. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü de İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması’nda vizyon belgesini açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun 14, 15, 16 Aralık tarihlerinde de üç gün sürecek Almanya ziyaretini yapması planlanıyor.

‘Ucuz doğal gazda 3’üncü sıradayız’

MEHTAP GÖKDEMİR- TBMM Genel Kurulu’nda dün Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ticaret, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri ele alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlığının bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

ULUSAL ENERJİ PLANI: Enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilerimiz için bir rehber niteliği taşıyacak Türkiye Ulusal Enerji Planını kısa süre içinde yayımlayacağız.

DOĞAL GAZ HEDEFİ: 2022-2026 döneminde 275 yerleşim yerine daha doğal gaz ulaştırılması hedeflenmektedir. 20 yılda doğal gaz imkânı sunduğumuz vatandaşlarımızın sayısı 4,2 katına çıkarak 69 milyona ulaşmıştır. 2021 yılında 2022 yılı Kasım TÜFE’sine göre yaklaşık 13,3 milyar TL doğal gaz şebeke yatırımı yapılmışken bu tutarın 2022 yılında 18,9 milyar TL olması planlanmaktadır.

ELEKTRİKTE DÖRDÜNCÜ ÜLKEYİZ: Geçen yıl elektrik ve doğal gazda 100 milyar TL sübvansiyon yaptık. Halihazırda elektrikte düşük kademede yaklaşık yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75 ile söz konusu desteği artırarak sürdürüyoruz. Ekim ayı itibarıyla Avrupa ülkeleri arasında meskenlerde vatandaşlarına birim enerji başına en ucuz doğal gaz sağlayan üçüncü, elektrikte ise dördüncü ülke konumundayız.

YERLİ GAZ: Son 5 yılda TPAO tarafından yapılan hidrokarbon üretimi yaklaşık yüzde 70 artmıştır. Toplam 540 milyar m3’lük doğal gaz keşfi sonrasında, keşiften ilk üretime kadar dünyanın en hızlı saha geliştirme projesini yaklaşık 2,5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlayarak Cumhuriyetin 100. yılında yerli gazımızı milletimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda derin deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru hattının serim işlemini tamamladık. Test ve devreye alma işlemleri ise devam etmekte olup Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ndeki çalışmalarımızı da önemli ölçüde tamamladık.

OLUMSUZLUK YAŞAMAYACAĞIZ: Avrupa ülkeleri önümüzdeki kış aylarını endişe ile beklerken toplam yaklaşık 6 milyar m3 kapasiteye sahip ve yüzde 100 dolu olan Silivri yer altı doğal gaz depolama tesisi ile Tuz Gölü yer altı depolama tesisinin mevcut kapasitesini iki yıl içerisinde 10 milyar m3’e çıkaracağız. Toplam geri üretim kapasitesi ise günlük 155 milyon m3’e ulaşacaktır. Altyapı tesislerimiz ve kaynak esnekliğimiz sayesinde kış aylarında, bir olumsuzluk yaşamamayı hedefliyoruz. Ayrıca TANAP doğal gaz boru hattının kapasitesinin iki katına çıkarılması suretiyle Hazar Bölgesinden hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya daha fazla gaz arzı sağlanması için çalışmalarımıza başladık.

DOĞAL GAZ TİCARET MERKEZİ: 196 bin km’lik doğal gaz iletim ve dağıtım boru hattı, yakında servise alınacak olan üçüncü yüzer depolama ve gazlaştırma ünitemiz Saros FSRU ile birlikte toplam 5 LNG terminali, 2 yer altı depolama tesisi ile fiziki altyapısını güçlendiren, yakın zamanda tesis ettiği vadeli işlemler piyasası ile ticari altyapısını hazırlayan ülkemiz için bir sonraki adım dünyadaki örneklerine benzer ve referans alınan bir doğal gaz ticaret merkezi kurmaktır. Trakya’da kurmayı planladığımız doğal gaz ticaret merkezi için izlenecek yol haritasını kısa sürede netleştireceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız yatırımlara bağlı olarak birçok ülkeden gerek boru hattı gerekse LNG şeklinde temin edeceğimiz doğal gaz ve Karadeniz’den elde edeceğimiz kendi doğal gazımız sayesinde, piyasa katılımcıları hem fiziki olarak hem de finansal enstrümanlar ile doğal gaz ticareti yapabilecektir.

ENERJİ İTHALAT FATURASI AZALTILACAK: 2053 yılı net sıfır emisyon hedefi kapsamında elektrolizör kapasitemizi 70 GW seviyesine ulaştıracağız. Bu sayede, yeşil dönüşüme katkı sunarken, enerji ithalat faturamızı azaltacağız ve ekonomimizin rekabet gücünü artıracağız.

MİLLİ MADEN POLİTİKASI: Türkiye Yüzyılı, milli maden politikamızda uç ürün üretimi ve ticaretine öncelik verdiğimiz bir dönem olacaktır. Savunma sanayiinde ve aşınmaya dayanıklı makine parçalarının üretiminde kullanılacak yıllık 1.000 ton kapasiteli Bor Karbür Üretim Tesisi ile ülkemiz ferrobor ihtiyacını karşılayacak yıllık 800 ton kapasiteli tesisi Balıkesir/Bandırma’da 2023 yılı içinde tamamlamayı öngörüyoruz.

Salonu terk ettiler

Bütçe görüşmelerinde İYİ Partili milletvekilleri, grup arkadaşları Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e, AK Parti’li Zafer Işık tarafından gerçekleştirilen yumruklu saldırıyı kınadı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimi, bu şiddet meyilli milletvekiline karşı bir tutum alıncaya kadar Adalet ve Kalkınma Partisi’ni dinlemeyeceğiz” dedi. AK Parti konuşmacıları anons edilince İYİ Parti sıraları boşaldı. CHP’li vekillerin büyük bölümü de salon çıktı.

‘Poşet fiyatları artmayacak’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Ekim ayında temellerini attığımız 5.615 konutumuzla beraber; ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan konut sayımız da şu an itibariyle 22 bin 500 sayısına ulaştı. Kura çekimlerimiz; 2023 Mart ayına kadartamamlanmış olacak” dedi. Kurum, “Poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve bir artışa gitmiyoruz” açıklaması yaptı.

İYİ Parti’li Örs yoğun bakımdan çıktı

Örs dün kalp ritmindeki düzensizlik nedeniyle tedbir amacıyla gözlem altında tutulduğu yoğun bakımdan çıkarıldı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, serviste tedavisi devam eden Örs’ü ziyaret etti. Ziyaret sırasında çekilen fotoğrafı Twitter’daki hesabından paylaşan Zorlu, “Milletvekilimiz Hüseyin Örs az önce yoğun bakımdan çıktı. Tedavisi burada devam edecek. Bilinmelidir ki böylesi saldırılar aslında Türk milletinin iradesine ve demokrasimize yapılmaktadır. İYİ Parti olarak ülkemizi bu anlayıştan çıkarmaya ve kurtarmaya kararlıyız” dedi.

Bütçe maratonu gergin başladı! Vekiller birbirine girdi

TBMM Genel Kurulu’nda, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin haftasonları da dahil olmak üzere aralıksız 12 gün sürecek görüşme maratonu dün başladı. CHP grubu adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kürsüye çıktığı görüşmeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yerinden takip etti. Bütçenin tümü üzerine yapılan ilk gün görüşmelerini TBMM Başkanı Mustafa Şentop bizzat yönetti. Şentop, Cumhuriyet’in 100. yılının bütçe görüşmelerinin hayırlı sonuçlara vesile olmasını diledi.

Kadınların seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 88. yıldönümüne de işaret eden Şentop, “Bu ileri görüşlü ve öncü kararda emeği olan başta ilk TBMM Başkanı ve ilk Cumhurbaşkanı’mız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün dönem milletvekillerini saygıyla ve şükranla anıyorum. Kadınların daha fazla siyasi katılımının sağlanacağı günlere doğru umutla ve kararlılıkla” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde partisi adına konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine yanıt verdi. Kurtulmuş, “’Milletvekillerini kim belirliyor’ diyorsunuz; sizin milletvekillerinizi de kimin nasıl belirlediğini herkes biliyor. Sosyal medyaya kadar düşmüş olan şu anda partinizle alakası bulunmayan iki değerli yöneticinizin nasıl, ne şekilde milletvekili seçildiğini biliyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘halkta karşılığının kalmadığını’ söylediğini hatırlatan Kurtulmuş, “Biz de Kılıçdaroğlu’na diyoruz ki, madem Recep Tayyip Erdoğan’ın halkta karşılığı yoktur; buyrun er meydanına adaylığınızı ilan edin. Zaten sayın Kılıçdaroğlu’nun buradaki konuşması bir Genel Kurul bütçe konuşması değil; bir cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşmasıydı” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, muhalefetin “hileli zarlarla seçim kazanma taktikleri” eleştirisine de yanıt verirken, “Hileli zarlarla seçim kazanmak lafını bizim lugatımızda bulamazsınız. Biz milletin gönlüne girerek, milletin çarşısında pazarında, cenazesinde olarak seçimleri kazanır ve Meclis’e geliriz” diye konuştu.

KAVGA ÇIKTI

Kurtulmuş’un konuşması sırasında muhalefet vekilleri sıralara vurarak Kurtulmuş’un konuşmasına izin vermedi, bazı vekiller ön sıralara doğru yürüdü. Bu sırada oturumu yöneten Mustafa Şentop muhalefete uyarıda bulunarak, “Çalışma düzenini bozmaktan İçtüzüğe göre işlem yapacağım” dedi. Muhalefetin sloganlı tepkisi Kurtulmuş’un konuşması süresince devam edince Şentop birleşime ara vermek durumunda kaldı. Bu sırada AK Parti ve CHP grupları arasında yaşanan atışma arbedeye dönüştü. Vekiller arasında fiziki kavga ancak idare amirlerinin araya girmesi ile önlendi.

‘FAKİRLEŞME YOK’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli ise konuşmasında hükümetin yeni ekonomi modeli ile ilgili özetle şunları söyledi:

“Merkez Bankası’nın kararıyla ama Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarlı taleplerinin payıyla eylül ayı sonuna kadar yüzde 30 olması gereken faiz oranı, yüzde 19’dan hızla düşürülmeye başlandı; şu anda yüzde 9,5 olarak uygulanıyor. Eğer düşük faiz politikasına geçilmeseydi Hazine yüzde 10-11 yerine yüzde 86’dan borçlanacaktı ve 2022 bütçesinden en az 1,2 trilyon lira faiz ödemesi yapılacaktı. Şimdi yapılan ödeme 300 milyar. Türkiye, 2021 yılının 4. çeyreğinde yüzde 9,6 büyürken Çin yüzde 4 büyüdü; 2022 yılının 3. çeyreğinde Türkiye yüzde 3,9; Çin yüzde 3,9 büyüdü. Demek ki faizlerin düşürülmesinin hedefi olan büyüme sağlanmış. 1 yıl önce asgari ücret 205,9 dolardı; bugün 295 dolar. 1 yıl önce asgari ücretle 41 kilo dana kuşbaşı et alınabiliyorken, bugün 42 kilo alınabiliyor. Çok artış yok ama düşmemiş.Fakirleşme yok zenginleşme var, rakamlar bunu gösteriyor.”

‘TERCİHİM SINIF ARKADAŞIM’

MHP lideri Bahçeli, kuliste milletvekilleriyle sohbet etti. Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının anketle belirleneceği iddiasını değerlendiren Bahçeli, “Benim tercihim sınıf arkadaşımdır’’ diyerek CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu işaret etti. “Altılı masanın cumhurbaşkanlığı adaylığı anketine siz de katılacak mısınız? Katılır mısınız” sorusuna Bahçeli, şu yanıtı verdi: “Televizyonda bahsettiler, en sonunda 15 Ocak’a kadar zannediyorum aday belirlemede bir kamuoyu araştırması yaparcasına bir anket yapalım, ankette kim çıkarsa ona karar verelim, siz de bu ankete müracaat edilirse katılır mısınız, dediler. Ben henüz daha cevap vermedim. Var tabi düşüncem var. Söyleyeyim şimdi size... Eğer birisi ankette bana gelirse derse ki ‘Böyle bir altı kişi anket yapıyoruz, siz bu ankette kime ‘evet’ dersiniz veyahutta ‘benimsersiniz’dediği zaman ‘Tercihim sınıf arkadaşımdır’ derim.” Bahçeli ve Kılıçdaroğlu, 1967-1971 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde aynı dönem öğrenim görmüştü. Bahçeli, Akademi’nin “maliye”, Kılıçdaroğlu ise “dış ticaret” bölümünü bitirerek mezun olmuşlardı.

GELENEK BOZULDU

Bütçe görüşmeleri için Genel Kurul’a her zaman ilk gelen lider Bahçeli olurdu. Bu kez HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar salona önce geldi. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli de saniye farkıyla muhalefet kulisine art arda girdiler.

HDP’li Sancar, İYİ Parti grubu adına yapılan konuşmalar sırasında bir grup milletvekiliyle birlikte salondan ayrıldı. Görüşmelere verilen arada kuliste karşılaşan Kılıçdaroğlu ve Buldan tokalaştı. CHP lideri ardından da milletvekilleriyle kulisteçay içti.

OKTAY: HODRİ MEYDAN!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine yanıt verdi. Oktay, “El insaf, Allah’tan kork! Kendi ülkesini uyuşturucu ve kara para aklamayla itham eden bir siyasi parti genel başkanına cevap vermek bile zul. Ortalığı bulandırmak, yasadışı işlemleri teşvik eden bir hükümet olarak bize iftira atmak en basit tabirle insafsızlıktır, bu millete ihanettir, bu ülkeye ihanettir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve bakanlarının uyuşturucuyla ilişkili olduğuna dair elinde bilgi veya bulgu olup da açıklamayan namerttir” tepkisini gösterdi. Oktay, “Bizim kadrolarımızı 3. sınıf diye itham edenlere şahsım ve tüm kabine arkadaşlarım adına sesleniyorum: Senin tüm kadrolarına da, atadığın 70 kişilik toplama danışmanlarının tamamına da açıkça meydan okuyoruz! Hodri meydan! 100. yılın bütçesiyle, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına, Türkiye Yüzyılına güçlü bir başlangıç yapıyoruz. 2053, 2071 hedeflerimizi de dâhil ettiğimiz Türkiye Yüzyılı programımızda bu millete sözümüz, sevdamız, ahdimiz var” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ SERTEL’E CEZA

Görüşmelersırasında AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, “Bu memlekette vesayet odakları sadece şurayı bombalayan FETÖ’nün eli kanlı katilleri değildir, bu memleketteki vesayet odakları ekonomide, siyasette, ticarette, ülkenin kanını emen bir avuç azınlıktır, ona karşı mücadele ettiğimiz için bunlar yapılabilmiştir” dedi.

Bu sırada CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yerinden Kurtulmuş’a “Siz atadınız onları! Siz getirdiniz onları!” diye seslendi. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da Sertel’in sözlerine “Devleti FETÖ’ye teslim eden kim?” diye destek verdi. Sertel’in bu sırada sarf ettiği “Doğruyu söylemeyen o... çocuğu” sözleri bir anda salonu karıştırdı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, görüşmelerin sonunda tutanakları inceleyerek Sertel’e Meclis İçtüzüğü’nün 163. maddesi uyarınca kınama cezası verilmesini oylamaya sundu. Oylama sonrası Sertel’e kınama cezası verildi.

ÖNDER YILMAZ, MEHTAP GÖKDEMİR, AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU, NAMIK DURUKAN, ASLIHAN ALTAY KARATAŞ - ANKARA

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'na: Adaylığınızı ilan edin!
6'lı masanın aday anketi! Bahçeli: Bana sorulursa tercihim sınıf arkadaşım

Kardeşlerden ortak tatbikat! İran'ın gözdağına yanıt

Aydın Hasan - Türk Silahlı Kuvvetleri ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Bakü, Astara, Cebrayıl ve İmişli illerini kapsayan ortak tatbikatı başladı. Tatbikatta; nehir kurulan köprüler ve komando botlarının manevrası ile İran’ın 20 Ekim’de sınır boyunda düzenlediği Güçlü İran tatbikatındaki köprü mesajına da yanıt verildi. İran; Azerbaycan’ın Türkiye’nin desteği ile kazandığı Karabağ Savaşı’nın ardından ortaya çıkan gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı askeri tatbikatlar ile sürekli hissetirdi. İran, savaşın ardından Azerbaycan sınırında üç tatbikat düzenledi. 17 -20 Ekim tarihlerinde yapılan Güçlü İran tatbikatında, sınırdaki Aras nehri hattı üzerinden Azerbaycan’a örtülü gözdağı verilmek istendi. İran merkezli Tesnim Haber Ajansı’nda Aras nehri üzerine kurulan köprü ile ilgili şu ifadeler yer almıştı: Azerbaycan ile Ermenistan sınırında yer alan Aras Nehri bölgesinde 17-20 Ekim 2022 tarihleri arasında Güçlü İran adı verilen askeri tatbikat düzenlendi. Bu tatbikatta, Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri, teknik açıdan büyük önem taşıyan ve daha önce denenmemiş yeni bir eğitimi gerçekleştirdi. 45. Hz. Cevad-ul Aimme (a.s) mühendislik birimi, Aras Nehri üzerinde köprü kurma tatbikatı yaptı. Bu tatbikatla ilgili dikkat çeken ilginç konu, bu köprünün Aras bölgesinde ve tam da Azerbaycan sınır muhafızlarının Devrim Muhafızları Ordusu’nun zırhlı araçlarının geçişini izleyebildiği bir yerde kurulmuş olmasıdır.”

Gözdağına yanıt

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Türkiye ile Azerbaycan silahlı kuvvetleri arasındaki ortak tatbikatın başladığını dün duyurdu. Bakü, Astara, Cebrayıl ve İmişli illerinde yapılan tatbikatta, nehirlerden geçmek için duba köprülerin kurulumu, nehir üzerinde komandoların bot manevraları ve temsili düşman bölgesine indirme yapılması gibi görevler icra edildi. Tatbikat görüntülerinde, köprü kurulumu ve bot manevraları İran’ın Aras Nehri üzerinden göz dağı vermesine yanıt olarak yorumlandı.

Sınırda yapılıyor

Güney Kafkasya’daki gelişmeleri yakından izleyen Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramin Sadık, Milliyet’e şu değerlendirmede bulundu: “Bu tatbikatın özellikle İran sınırında icra edilmesi ve görüntülerden de anladığım kadarıyla bir nehir üzerine köprü kurularak tankların ve askeri birliklerin köprünün karşısına geçme görüntüleri, bize geçenlerde İran’ın Aras kıyısında düzenlediği tatbikat ve Aras Nehri’ni güya geçmek için köprüler kurma meselelerini hatırlattı. Hem görüntüler hem de İran sınırına yakın bölgelerde tatbikatın gerçekleştirilmesi birinci noktada İran’a karşı olduğunu anlatıyor gibi.

Yine geçenlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’ın her zaman ordu olarak Türkiye’nin yanında olduğunu, Türkiye’nin de Azerbaycan’ın ihtiyacı olduğunda Azerbaycan’ın ordu olarak yanında olacağını belirtti. Yani iki ordu birlikte hareket edeceklerdir. Dolayısıyla kim bize tehdit oluştursa biz birlikte hareket edeceğiz gibisinden açıklama yapması, akabinde de 3 Aralık’ta İran’a nota ve askeri tatbikat ile İran’a karşı duyulan rahatsızlıktan dolayı Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak harekatı olarak görülebilir.”

Bakan Akar Bakü’ye gitti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti. Akar ve TSK komuta kademesi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Akar, “Azerbaycanlı can kardeşlerimizin, haklı davalarında hep yanlarında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Asgari ücret 9600 TL olmalı’

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına da değinen Kürşad Zorlu, şunları söyledi: “Enflasyon konusunda baz etkisi sezonu açıldı. Bugün açıklanan rakam da esasında başlayan bir illüzyonun ilk halkası. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini çok istiyoruz; açıklanan rakamlar fiyatların gerilemesi anlamına gelmiyor.” - ANKARA Milliyet

‘Ronaldo ve Messi Türkiye için oynayacak’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Kurul’da bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANI GELECEK: Sayın Cumhurbaşkanı gelecek “Evet, beni halk seçti, benim bütçem budur” diyecek. Atanmışlar, gelmişler buraya.Bize bütçeyi sunuyorlar; talimat almadan hiçbirisi parmağını bile kaldıramaz çünkü hiçbirisinin yetkisi yok.

GEL KÜRSÜYE GEL: Ben nasıl seçtiğinizi de çok iyi biliyorum. Sizin de nasıl milletvekili seçildiğinizi de çok iyi biliyorum.(Kaset kumpasıyla geldiniz sözleri üzerine) Hiç ağlamayın arkadaşlar.Bana itiraz ediyorsan gel kürsüye, gel!

ŞAMPİYONLAR LİGİ: Biz bu saray Türkiye’sine karşı başka bir Türkiye vizyonu açıkladık. Bu Türkiye için 70 kişilik ekip yedi gün yirmi dört saat çalışacak ve dünyanın en iyileriyle çalışacak.Bir futbol ligindeki gibi anlatayım size. Madem Dünya Kupası var. Ronaldo ve Messi Türkiye için oynayacaklar. O Türkiye’de dijital teknoloji, yapay zeka, yeşil enerji var. Herkes daha iyi bir yaşam için çalışacak. Yeni bir siyaset üstü anlayışla ve liyakatleTürkiye’yi büyüteceğiz. O Türkiye’nin takımında siyasiler de var, siyaset üstü insanlar da var. Orada Daron Acemoğlu da var, Hakan Kara da var, Jeremy Rifkin de var, Refet Gürkaynak da var, Hacer Foggo da var, bizim bu işin uzmanları ve bilim insanları var.

İÇİŞLERİ BAKANI’NA 4 SORU: 4 soru soruyorum, içinizde yürekli 1 kişi varsa şu kürsüye gelir, İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken “Bu soruları Kılıçdaroğlu sordu, cevabını ver.” diye sorar. Süleyman Soylu’nun “Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu” dediği -ben demedim, o diyor- operasyonda nasıl oldu da herkes serbest kaldı? Soylu’nun “Türkiye’den gönderdik” dediği Sırbistan’daki uyuşturucu çetesi lideri nasıl oldu da İstanbul’un göbeğinde kendine özel bir hayat kurdu? Kolombiya’da yakalanan 5 ton kokainin gerçek sahibi kim? Mustafa Çalışkan, yürekli bir Emniyet Müdürü. Mustafa Çalışkan’la ne derdiniz var?

Aday ol atışması

AK Partili Ramazan Can, “Adayınız bile yok ya! Adayınız bile yok! Aday kim?” diye sordu. Kılıçdaroğlu da, “Laf aramızda, sen önce nerenin milletvekilisin, onu öğren” derken Can, “Haydi aday ol! Haydi aday ol! Sen nerenin adayısın?” diye seslendi.AK Parti sıralarından, “Adayınız bile yok! Başkan, aday ol, aday mısın? Aday kim aday?” sesleri yükseldi.

‘Dünyaya örnek oldu’

MHP grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yönetimde sağladığı istikrar ile adeta bir çınar gibi kök salmakta, özgün bir model olarak tüm dünyaya örnek olmaktadır. Sistemden kaynaklanan sorunlar nedeniyle çok sayıda hükümet krizleri çıkmış, istikrarsız hükümetlerin deneme-yanılma yöntemiyle ülke meseleleri adeta yap-boz tahtasına çevrilmişti. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle istikrarını sağlamıştır” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise, haksız fiyat artışları ve stokçuluğa dikkat çekerek, “Ekonomik refah ve gelir dağılımdaki adaletsizliğin sebebi olan enflasyonun etkisinin azaltılması hususunda atılacak her türlü adımı destekleyeceğiz” dedi.

‘İktidarın veda bütçesi

İYİ Parti adına konuşan Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, 2023 yılı bütçesinin AK Parti iktidarının veda bütçesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bütçe teklifinin sıradan bir ritüele dönüştüğünü ve kimse tarafından merak edilmediğini söyleyen Dervişoğlu, “Meclis’ten bütçe yetkisi alınmıştır. Meclis siyasi iktidarın noteri değildir” dedi.İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da 2023 yılı bütçesinin bir önceki bütçeye göre yüzde 155 arttığına dikkat çekerek, “Bütçenin bu kadar büyümesi, hizmetin büyümesinden değil; ekonomik göstergelerin son derece bozuk olmasından. Bu bütçede israf, şatafat, saltanat, yandaş kayırma var, KKM var, faiz lobisi var, kamu-özel iş birliği ödemeleri var. Esnaf, çiftçi, emekli, çalışan yok”dedi.

‘Kadınlar, emekçiler yok’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “İşsizler, emekçiler, emekliler, engelliler, gençler, kadınlar, çocuklar, çiftçiler ve küçük esnaf büyük bir ekonomik, sosyal ve siyasal krizle boğuşuyor ve yaratılan enkazın altında ezilmeye terk edilmiş durumda. İktidar bloğu adaletsizliği, eşitsizliği ve sömürüyü her alanda derinleştiriyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “Yoksullar, kadınlar, emekçiler, üreticiler, çiftçiler, esnaflar, çocuklar ve engelliler bütçede yok” diye konuştu.

❌