Okuma görünümü

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.

Anne Müzesi Ankara'da açıldı: Atatürk'ün bebeklik zıbını sergileniyor

Türkiye'nin ilk 'Anne Müzesi' açıldı. Misafirlerini anne evi sıcaklığıyla karşılayan müzede pek çok önemli sanatçıya ait anne ve çocuk temalı tablolar, heykeller ve koleksiyonlar yer alıyor. Müzede ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk'ün bebeklik eşyaları ve Zübeyde Hanım'ın seccadesi de ilk kez sergileniyor. Yazar Şermin Yaşar, kurucusu olduğu müzeyi CNN TÜRK ekibine anlattı.

Atatürk’ün kokusu bu sergide

Osmanlı'dan günümüze koku şişelerinin yer aldığı sergi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde açıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği koku olan ve üretimi 1969'da durdurulan Paris akşamı, birebir üretilerek mor şişesi ile sergide yer aldı. CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak ve Kameraman Yasin Kamaloğlu, detayları Sergi Koordinatörü Beste Gürsu ile konuştu.

“Yapay zekâ, piyano veya gitar gibi bir araç olacak!”

Müzikseverleri müzik, yaratıcılık ve teknoloji ekseninde birleştiren, bu yıl 8. kez gerçekleşen Sónar İstanbul’un konuklarından biri olan “Alman house sahnesinin emektarı” ve bence, müzikal yolculuğuyla ilham veren Henrik Schwarz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Zorlu PSM’de, 3 gün süren geceli gündüzlü müzik maratonu 12 binin üzerinde müzikseverin katılımıyla tamamlanırken, geriye enerjisini dans pistlerinde şenlendirmiş, kulaklarını ise anın ritmine bırakmış festivalcilere selam olsun diyerek şimdi, kahve / çay molasında sizleri, Schwarz ile baş başa bırakıyorum…

Dünya'nın En Tehlikeli Yolu Nerede? Dünya'nın En Tehlikeli Yolları Listesi...

Şehirden uzakta yavaş yavaş araba sürerek güzel yolun keyfini çıkarmanın tadı hiçbir şey yoktur. Bu yollarda genellikle bir yerlere yetişmeye çalışan ve birbiri ile yarışan arabalarla da karşılaşmazsınız. Kırsal alanda bulunan bu yollar size huzur verse de bazıları da çok tehlikelidir. Tehlikeli bir yolda araba sürmeyi başka bir şeyle kıyaslamak ise çok zordur.

Dünya'nın En Zeki İnsanı Kimdir? Dünya'nın En Zeki İnsanı Kaç Iq?

Farklı sorular üzerinden insanların zekasını ölçmeye yarayan IQ testi, geçmişten günümüze pek çok önemli ismin zekasını ortaya çıkarmıştır. Hem matematik hem de görsel ve hafıza gibi pek çok unsuru ele alan bu test, aynı zamanda dünyanın gelmiş geçmiş en zeki kişisini de göstermektedir.

Dünya'nın En Zengin Ülkesi Hangisidir? Dünya'nın En Varlıklı Ülkeleri...

Dünyaya baktığımız zaman fakir ülkeler olduğu kadar zengin ülkeler olduğu da bilinmektedir. Tabi bazı ülkeler var ki zenginlikleri dillere destandır. Bu tarz ülkelerin tüm dünyanın ilgisini çektiğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle zengin ülkelerin sahip oldukları özellikler son derece dikkat çekici olarak görülmektedir. Dünyanın en zengin ülkelerinin başında ise Lüksemburg yer almaktadır.

Dünya'nın En Zor Dili Hangisidir? Dünya'nın En Zor Dilleri Listesi...

Dünya çapında birçok farklı dil vardır ve bunların yapıları da birbirinden değişiktir. Ancak özellikle bazı diller öğrenmesi oldukça zor ve çok karmaşık lider olarak öne çıkar. Bu doğru da dünyanın en zor dili olarak bilinen Çince, taşımış olduğu özellikleri ve harfleri üzerinden bütünüyle farklı bir dildir.

Edirne Segedin Antlaşması Nedir, Ne Zaman İmzalandı? Edirne Segedin Antlaşması Maddeleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sırasında imzalandığı bilinen birçok önemli antlaşma bulunmaktadır. Önemli antlaşmalardan birisi de Edirne Segedin antlaşması olarak bilinmektedir. Tarihte bulunan önemli barış antlaşmalarından birisi olarak bilinmektedir. 1444 yılında imzalanan bir antlaşma olma özelliğine sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu ve Macaristan arasında imzalanan bir antlaşma olarak ifade edilebilir. Edirne Segedin antlaşması toplam 1 yıl sürmüştür.

Dünya'nın En Uzun Adamı Kimdir? Dünyanın En Uzun İnsanı Kaç Metre Boyunda?

Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun adamı olarak girmiş olan Sultan Kösen, hala bu rekoru elinde tutmaktadır. Yani dünyanın en uzun adamının hala bir Türk olduğunu söylemek mümkündür. Dünyanın en kısa adamı ile Londra'da bir araya gelerek Guinness Rekorlar Kitabı adına konuşma gerçekleştirilen dönemde bu durum yeniden güncellendi.

Et Besin Değeri: Et Kaç Kalori?

Sağlıklı ve zinde bir yaşam sürdürebilmek, hastalıklardan uzak kalabilmek için et en önemli besin kaynakları arasında yer alır. Genelde Türkiye'de sığır, koyun ve kuzu gibi hayvanların etleri tüketilir. Bu besin kaynağı özellikle protein bakımından yüksek bir değere sahiptir.

Dünya'nın En Soğuk Yeri Hangisidir? Dünya'nın En Soğuk Yeri Kaç Derece?

Kutuplardan basık ve Ekvatordan şişkin olan dünya, bu yönüyle birçok farklı bölgesi üzerinden değişik sıcaklıklara sahiptir. Özellikle Kutup bölgeleri soğukluğu ile bir insanın yaşayamayacağı kadar yüksek derecelere çıkabiliyor. Bu konuda Dünya üzerinde ölçülen ve kayıt altına alan dünyanın en soğuk yeri Antartika'nın doğusudur.

Dünya'nın En Sıcak Ülkesi Hangisidir? Dünya'nın En Sıcak Yeri Kaç Derece?

Özellikle söz konusu sıcaklık olduğu zaman Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde bunun dayanamayacak noktaya geldiğini söylemek gerekir. Öyle ki çöller güneş ışınlarını tutması ile beraber zemini ısıtması doğrultusunda ciddi bir sıcaklık derecesine ulaşım olanağı vermektedir. Bu doğrultuda Libya topraklarında yer alan Aziziye Çölü düzenli olarak yüksek sıcaklık yaratmaktadır.
❌