Okuma görünümü

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.

Microsoft, Call of Duty'i Game Pass'e eklemeye hazırlanıyor

Microsoft, Call of Duty'i Game Pass'e eklemeye hazırlanıyor

Wall Street Journal'ın haberine göre, Microsoft, Call of Duty'nin bir sonraki sürümünü Xbox Game Pass'e ekleyeceğini duyurdu.  Resmi duyuru henüz gelmese de şirketin 9 Haziran'daki Xbox etkinliğinde açıklama yapması bekleniyor.

Microsoft, geçtiğimiz yıl Activision Blizzard’ı satın almış ve anlaşmayla birlikte Diablo IV gibi Activision Blizzard oyunları Game Pass’e gelmeye başlamıştı. En çok merak edilen oyunlardan biri de Call of Duty serisiydi. Wall Street Journal'ın haberine göre, Microsoft Call of Duty'nin bir sonraki sürümünü Xbox Game Pass'e eklemeye karar verdi.

Şirketin, bu haberi 9 Haziran'da gerçekleşecek olan Xbox etkinliğinde duyuracığı tahmin ediliyor.

Oyunun Game Pass'e dahil edilme kararının video oyunu satış stratejisi üzerinde büyük bir etki yaratması ve Game Pass abonelerinde önemli bir artışa yol açması bekleniyor.

9 Haziran'da ayrıca Microsoft Flight Simulator 2024, Avowed ve Indiana Jones and the Great Circle gibi gelecek Xbox oyunlarının çıkış tarihleri de duyurulacağı öne sürüldü. 

NASA ve ESA arasında tarihi Mars anlaşması

NASA ve ESA arasında tarihi Mars anlaşması

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA),  Avrupa'nın Mars gezgini misyonu "ExoMars Rosalind Franklin" için NASA'nın yüz milyonlarca dolarlık ekipman desteği sağlayacağı bir anlaşma imzaladı.  Bu misyon, NASA'ya Kızıl Gezegen'den örnek getirmek için plan arayışında olduğu bir dönemde yeni bir Mars misyonuna katılmak için fırsat sunuyor.

NASA ve ESA yetkilileri, 16 Mayıs'ta ESA'nın Paris genel merkezinde anlaşma imzalayarak 2028'de başlatılması planlanan "ExoMars Rosalind Franklin" gezgin misyonunda kurumlar arasında daha önce duyurulan işbirliğini resmileştirdi. İmzalanan anlaşma, yeni geliştirilen bir iniş ekipmanında kullanılacak kısılabilir frenleme motorları da dahil olmak üzere NASA'nın göreve katkılarını içeriyor.

RUSYA'NIN YERİNİ ALACAK NASA'nın katkıları, misyon için iniş platformu geliştiren ve uzay aracını Eylül 2022'de fırlatmayı planlayan Rus Uzay Ajansı Roscosmos tarafından sağlanan ekipmanların yerini alacak. ESA, Şubat 2022'de patlak veren Rusya-Ukrayna savaşından haftalar sonra Rusya ile ortaklığı iptal etmişti.NASA'DAN "AVRUPA'DA OLMAYAN" EKİPMAN DESTEĞİ ESA şimdi gezici için kendi iniş sistemini geliştiriyor. Çalışmalara yeniden başlamak için 9 Nisan'da Thales Alenia Space ile 566 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalandı. Thales liderliğindeki ekip, gezici için yeni bir iniş platformu geliştirecek. NASA da, Avrupa'da halihazırda bulunmayan motorları ve ekipmanları sağlayacak.2030 YILINDA MARS'A İNECEK ESA'nın insan ve robotik keşif direktörü Daniel Neuenschwander, yaptığı açıklamada, "Bu önemli anlaşma, ExoMars programı için ortak çabalarımızı güçlendiriyor ve Rosalind Franklin gezicisinin tahmini olarak 2030'da Mars toprağına ayak basmasını sağlıyor" dedi. Duyuruda NASA'nın göreve yaptığı katkıların maddi değeri açıklanmadı. Mart ayında yayınlanan 2025 mali yılı bütçe teklifi, Rosalind Franklin üzerindeki çalışmalar için 49,2 milyon dolarlık pay içeriyordu. Rosalind Franklin misyonu, NASA'ya Mars'tan örnek getirmek için yeni plan arayışında olduğu bir dönemde yeni bir Mars misyonuna katılmak için fırsat verecek.

Yeni Kaledonya’da ayaklanma: Fransa hükümeti TikTok yasakladı

Yeni Kaledonya’da ayaklanma: Fransa hükümeti TikTok yasakladı

Fransa'nın Yeni Kaledonya özerk bölgesinde başlayan ayaklanmalar devam ediyor. Fransız yetkililer bölgedeki "isyanla mücadele etmek" amacıyla TikTok’un yasaklandığı bildirildi. Tartışmalı kararla ilgli Avrupa Birliği, "Fransa,yerel kararlar alabilir" açıklaması yaptı.

Fransa, Yeni Kaledonya'da yaşanan şiddeti önlemek amacıyla Çin merkezli sosyal medya devi TikTok'u yasakladığını duyurdu. Fransız Başbakanı Gabriel Attal, yerel yetkililerin emriyle alınan bu yasağın, isyancıların iletişimini zorlaştırarak olayları kontrol altına almayı amaçladığını açıkladı. Hukuk uzmanları, Fransız yetkililerinin AB yasalarına aykırı görünen bu yasağı uygulama hakkında bilgi verdi.

"Denizaşırı topraklar birlik parçası olmadığı için Fransa, burada yerel kararlar alabilir" açıklaması yapıldı. 

"FRANSA ZAYIFLATILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Fransız İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, bölgedeki şiddetin "yabancı güçler" tarafından kışkırtıldığını ve Fransa'nın zayıflatılmasını amaçladığını iddia etti. Ayrıca, Macron yanlısı Darmanin, Azerbaycan'ı Fransız Güney Pasifik adasını istikrarsızlaştırmak amacıyla bölgedeki bağımsızlık hareketleriyle işbirliği yapmakla suçladı.

Azerbaycan ise Darmanin'in suçlamalarını reddetti ve bunları "aşağılayıcı bir karalama kampanyası" olarak nitelendirdi. Ada üzerindeki kontrolü geri almak için Fransız Hükümeti, 15 Mayıs'ta OHAL ilan etti. Ancak, bu karar, adadaki protestoların temel nedenini dikkate almamakla eleştiriliyor.

"FRANSIZLARIN OY KULLANMASI" TARTIŞMASI İsyanlar, salı günü Paris'teki milletvekilleri tarafından kabul edilen ve Yeni Kaledonya'da 10 yıldır yaşayan Fransız sakinlerinin eyalet seçimlerinde oy kullanmasına izin verecek olan yeni bir yasa tasarısı üzerine patlak vermişti. Ada'da son 2 gündür artan şiddet olaylarında yaklaşık 200 iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verildi, ölenlerin sayısı 4'e çıktı. Olaylarda, 130 kişi gözaltına alınmış ve 60'tan fazla güvenlik görevlisi yaralanmıştı. Yeni Kaledonya'da artan şiddet olaylarının ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ada'da "olağanüstü hal" ilan edilmesini istemişti

Boeing'de felaket senaryoları: Starliner uçuşu ikinci kez ertelendi

Boeing'de felaket senaryoları: Starliner uçuşu ikinci kez ertelendi

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing'in Starliner mekiği ile Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) yapmayı planladığı ilk astronotlu uçuş denemesi, helyum sızıntısı nedeniyle 21 Mayıs'a ertelendi. NASA'ya Starliner uzay aracı için parça tedarik eden ValveTech şirketi, bugün gerçekleşmesi planlanan fırlatmadan bir hafta önce "felaket riski" uyarısında bulunmuştu.

ABD merkezli havacılık şirketi Boeing'in insanları Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ve alçak Dünya yörüngesindeki diğer noktaları gezdirmek üzere tasarladığı Starliner mekiğinin bugün yapılması beklenen astronotlu uçuş denemesi teknik arıza engeline takıldı. Boeing'den yapılan açıklamada, Starliner'ın servis modülünde tespit edilen helyum gazı sızıntısı nedeniyle fırlatmanın 21 Mayıs'a ertelendiği bildirildi. NASA ve Boeing’in sorunu güvenli bir şekilde çözmek için gerekli testleri sürdürdüğü ifade edildi.

DAHA ÖNCE DE ERTELENMİŞTİ Teknik bir sorun yaşanmaması halinde Starliner mekiği, 21 Mayıs saat 16.43'te ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan fırlatılacak. Starliner'ın ilk olarak 6 Mayıs'ta yörüngeye gönderileceği duyurulmuş, ancak uzay aracında tespit edilen valf arızası nedeniyle fırlatma 10 Mayıs'a ertelenmişti. Arızanın giderilmesinin zaman alacağını duyuran firma, daha sonra fırlatma tarihini 17 Mayıs olarak değiştirmişti.FELAKET RİSKİ UYARISI NASA'ya Starliner uzay aracı için parça tedarik eden ValveTech şirketi, bugün gerçekleşmesi planlanan fırlatmadan bir hafta önce uyarıda bulunmuştu. ValveTech başkanı Erin Faville bir basın açıklamasında , "Değerli bir NASA ortağı ve valf uzmanları olarak, fırlatma rampasında meydana gelebilecek bir felaket riski nedeniyle ikinci bir fırlatma girişiminde bulunulmamasını şiddetle tavsiye ediyoruz" demişti. Faville, NASA'yı "astronotların başına bir felaket gelmeden önce Starliner'ın güvenli olduğunu garantiye almak için kontrolleri iki katına çıkarmaya" çağırmıştı. Bu çağrının ardından fırlatma, ikinci kez iptal edildi. Bu durum art arda arızalar nedeniyle son zamanlarda manşetlere çıkan Boeing için son kötü haber niteliğinde.

TED'den gençlere şarkı: Yapay zeka ile 19 Mayıs klibi

TED'den gençlere şarkı: Yapay zeka ile 19 Mayıs klibi

Yapay zeka teknolojileri neredeyse yaşamın her alanında kullanılmaya başlandı. Türk Eğitim Derneği (TED) de bu yöntemle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için önemli bir çalışmaya imza attı. Gençliğin sesini duyurmak amacıyla bir şarkı yayınladı. Şarkının hem sözleri hem de klipte kullanılan çizimleri yapay zeka teknolojilerinin gençlerin sorunlarını incelemesiyle ortaya çıktı.

TikTok, YouTube'a rakip oluyor: Saatlik videoları test ediyor

TikTok, YouTube'a rakip oluyor: Saatlik videoları test ediyor

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan TikTok YouTube'u korkutabilecek bir adım attı. Şirket saatler süren video yüklemelerini test etmeye başladığını duyurdu.

TikTok, video süresini artırmak için çalışmalarını hızlandırdı. Uygulama yöneticileri maksimum video uzunluğunu 60 dakika yapmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

Henüz test aşamasında olan bu özellik, "TikTok, YouTube'a rakip olma yolunda ilerliyor" yorumlarını beraberinde getirdi. 

TikTok, yeni özelliği test ettiğini belirtse de kullanıcılara ne zaman sunulacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

Ancak 1 saatlik videoların hemen gelmesi pek olası görünmüyor çünkü şu anda yüklenen maksimum video süresi 10 dakika.

TikTok daha önce bu yıl içinde bazı içerik üreticileri ile 30 dakikalık içerikleri test etmişti.

Ankesörlü telefonlar tarihe karıştı

Ankesörlü telefonlar tarihe karıştı

1990'lı yıllarda kuyrukların oluştuğu ve zamanla teknolojinin gelişmesiyle işlevini yitiren ankesörlü telefonlar adeta tarih oldu.

1891 yılında William Gray tarafından üretilen ve jetonla çalışan ankesörlü telefonlar ülkemizde 1990’lı yıllarda yaygınlaşmaya başladı.
İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde konumlandırılan bu telefonlar zamanla tüm Anadolu’da iletişimi sağladı.
İlk olarak büyük, orta ve küçük tip jetonlarla kullanılan bu telefonlarda daha sonra kartlı sisteme geçildi.
Şehir meydanlarında, askeriyelerde, yurtlarda olmak üzere ticaret merkezi gibi insan yoğunluğun olduğu bölgelerde bulunan telefonlar teknolojinin gelişmesi ve cep telefonun ortaya çıkmasıyla neredeyse işlevini yitirdi. Günümüzde konumlandırılan yerlerden kaldırılmayan ankesörlü telefonlar görenleri adeta geçmişe götürüyor.
Vatandaşlar, cep telefonundan önce ankesörlü telefonları aktif bir şekilde kullandıklarını ifade ederken kulübelerin önünde kuyrukların oluştuğunu da sözlerine ekledi.
Gördükçe hatıralarını hatırladıklarını belirten vatandaşlar, şimdi ankesörlü telefonları ancak yurt dışını aramak için kullananlar olduğunu da belirtti.

Sony Music'ten şarkılarını izinsiz kullanan şirketlere uyarı

Sony Music'ten şarkılarını izinsiz kullanan şirketlere uyarı

Sony Music, yapay zeka sistemlerini geliştirmek için şarkılarını izinsiz kullanan şirketleri uyardı.

Amerikan müzik şirketi Sony Music, teknoloji şirketlerine, yapay zeka (AI) sistemlerini geliştirebilmek için şarkılarını izinsiz kullanmamaları uyarısında bulundu. BBC'nin haberine göre, Sony Music, 700 firmaya gönderdiği mektupta, "sanatçılarının müziklerinin izinsiz kullanılmış olabileceğine" inanmak için sebepleri olduğunu belirtti. Aralarında Google, OpenAI ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin bulunduğu şirketleri, yapay zeka sistemlerini geliştirebilmek için şarkılarını izinsiz kullanmamaları hakkında uyaran Sony Music, yetkisiz kullanımın yasal sıkıntılara yol açabileceğini kaydetti. Söz konusu mektupta, firmalardan, hangi şarkıların yapay zeka sistemlerini geliştirmek için kullanıldığı, şarkılara nasıl erişildiği ve şarkılardan kaç kopya yapıldığı gibi soruları yanıtlamaları istendi.

iOS 17.5'te hata: Silinen fotoğraflar geri geldi

iOS 17.5'te hata: Silinen fotoğraflar geri geldi

Apple'ın bir dizi güncelleme içeren iOS 17.5'i kullanıma sunmasının ardından sosyal medyada pek çok kullanıcı silinen fotoğrafların geri geldiğini iddia etti.

Apple 3 gün önce, işletim sistesmi güncellemesiyle birlikte iOS 17.5'i kullanıcılarıyla buluşturdu.

Ancak güncellemeden kaynaklanan hata herkesi şaşırtı. 

Güncellemeyle birlikte silinen eski fotoğraflarının tekrardan fotoğraflar bölümüne geldiğini gören kullanıcılar, Apple‘ın gizliliği ihlal ettiğini söylediler.

Reddit'te bir kullanıcı, iPhone'unu güncelledikten sonra 2021'de sildiği eski fotoğraflarının aniden iCloud'a geri yüklendiğini belirtti. 

Daha sonra başka bir kullanıcı, defalarca sildiğini söylediği 2010 yılına ait fotoğraflarının iCloud'a yedeklendiğini söyledi. 

Ayrıca, iPhone'un çok önceden silinmiş fotoğrafları yeni çekilmiş gibi gösterdiğini iddia eden kullanıcılar da bulunuyor.

NEDENİ BİLİNMİYOR Sorunun kesin nedeni henüz belli değil, ancak bu durumun iOS 17.5 dördüncü beta sürümünde de bazı kullanıcıların başına geldiği belirtiliyor. iPhone, Fotoğraflar uygulamasından silinen fotoğrafları "Son Silinenler" klasörüne taşır ve bu fotoğrafları 30 gün boyunca saklar. HENÜZ AÇIKLAMA GELMEDİ Ancak, şikayetlerde çok daha eski tarihli silinmiş fotoğrafların geri geldiği ifade ediliyor. Bu da Apple'ın, silinen fotoğrafları iddia edilenden daha uzun süre sakladığı anlamına gelebilir. Apple’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Pamuk şeker kadar hafif ve kabarık gezegen keşfedildi

Pamuk şeker kadar hafif ve kabarık gezegen keşfedildi

Araştırmacılar,2023 yılında keşfi yapılan, Jüpiter'den daha büyük boyutta olan "WASP-193b" adlı gezegegen ile ilgili yeni bulgular elde etti. Yeni bilgilere göre ötegezegenin pamuk şeker kadar kabarık ve hafif olduğu açıklandı.

Araştırmacılar, 2023'te ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) tarafından keşfi duyurulan "WASP-193b" ötegezegeni hakkında yeni bulgular elde etti.

"WASP-193b" ötegezegeninin boyutuna göre oldukça düşük yoğunluğa sahip olduğunu tespit eden araştırmacılar, "pamuk şeker" kadar kabarık ve hafif yapıya sahip olduğunu belirledi. Araştırmacılar, ötegezegenin çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluştuğu için bu kadar düşük yoğunluğa sahip olduğunu tahmin ediyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) gökbilimci Khalid Barkaoui, "Gezegene süper kabarık diyoruz çünkü gezegen katı maddeler yerine çoğunlukla hafif gazlardan oluşuyor." dedi. WASP-193b, şimdiye kadar keşfedilen en az yoğun ikinci gezegen olarak kayırlara geçti.

Bakan Kacır, Londra'da girişim sermayesi fon yöneticileriyle görüştü

Bakan Kacır, Londra'da girişim sermayesi fon yöneticileriyle görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, toplam büyüklüğü 30 milyar doları aşan uluslararası girişim sermayesi fon yöneticileriyle görüştü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bir dizi programa katılmak için bulunduğu başkent Londra'da, Tech.EU Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapmasının ardından, ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Kacır, toplam büyüklüğü 30 milyar doları aşan uluslararası girişim sermayesi fon yöneticileriyle bir araya geldi. Türkiye'deki teknoloji girişimi ekosistemi ve teşvik sistemini anlatan Bakan Kacır, fon ve şirketleri Türkiye'de yatırıma davet etti. Kacır ayrıca, İngiltere Teknoloji ve Dijital Ekonomi Bakanı Saqib Bhatti ve Düzenleyici Reformdan Sorumlu Bakan Dominic Johnson ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde, karşılıklı iş birliği imkanları ve yatırımlar ele alındı. Bakan Kacır her iki Bakanı Türkiye'ye Saha Expo ve TEKNOFEST'e davet etti ve Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG’u tanıtarak maketini hediye etti. Muhatap bakanların görüşmede iki ülke arasındaki iş birliğinden memnun olduklarını belirttiği ve bu iş birliğinde daha yüksek potansiyel olduğunu ifade ettikleri öğrenildi.

Özellikle savunma sanayi ve AR-GE konusundaki gelişmelerin etkileyici olduğunu belirten bakanların, en kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret edeceklerini söyledikleri aktarıldı.

GTA 6'nın çıkış tarihi belli oldu:

GTA 6'nın çıkış tarihi belli oldu:

Rockstar Games'in merakla beklenen oyunu Grand Theft Auto 6'nın resmi çıkış tarihi belli oldu. Peki GTA 6 nasıl olacak? İşte ayrıntılar

Rockstar Games'in yayınladığı resmi tanıtımda GTA 6'nın 2025 yılında çıkış yapacağı duyurulmuş fakat net bir tarih açıklanmamıştı. Rockstar Games'in sahibi olan Take-Two Interactive CEO'su Strauss Zelnick merakla beklenen oyun hakkında yeni açıklama yaptı. Açıklamada "GTA 6'yı 2025 sonbaharında teslim edeceğiz, oldukça güveniyoruz" ifadelerine yer verildi. Oyunun planlanan çıkış tarihi ise Ekim ve Kasım arasındaki bir dönemde gerçekleşecek.

Öte yandan GTA 6'nın ilk olarak PlayStation ve Xbox konsolu için çıkış yapacağı, bilgisayar versiyonunun ise oyuncularla 1 yıl gecikmeli buluşacağı kaydedildi. İLK RESMİ ÖDÜLÜNÜ ALDI GTA 6, PlayStation tarafından 2024 ve sonrası için "En Çok Beklenen Oyun" ödülüne sahip oldu. Böylelikle oyun henüz çıkış yapmadan ödülleri toplamaya başladı.

Kara delik araştırması Einstein'ın teorisini kanıtladı

Kara delik araştırması Einstein'ın teorisini kanıtladı

Bir kara deliğin etrafında oluşan "dalma bölgesini" gözlemleyen Oxford araştırmacıları, Albert Einstein'ın yer çekimiyle ilgili temel teorilerinden birini kanıtlamayı başardı. Ekip bu araştırma sırasında yer çekimini "mümkün olan en güçlü halinde" gözlemledi. Bu yılın sonuna doğru ikinci bir Oxford ekibi daha büyük, daha uzaktaki kara deliklerin ilk görüntülerini çekmeyi umuyor.

Oxford Üniversitesi'nden bir ekip, kara delikleri daha iyi anlamak için X-ışını verilerini kullanarak bir araştırma gerçekleştirdi. Ekip bu araştırma sırasında yer çekimini "mümkün olan en güçlü halinde" gözlemledi. Einstein'ın teorisi, parçacıkların kara deliğe yaklaştıkça dairesel yörüngelerini güvenli bir şekilde takip etmelerinin imkansız hale geldiğini anlatıyor.

Parçacıklar dairesel yörünge takip etmek yerine ışık hızına yakın bir hızla nesneye doğru hızla dalıyorlar ve buna da "dalma bölgesi" deniyor.

TEORİ İLK KEZ KANITLANDI Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Dr. Andrew Mummery araştırma ile ilgili olarak, "Einstein'ın teorisi bu son dalmanın var olduğunu öngörüyordu ama bunun gerçekleştiğini ilk kez kanıtlayabildik" ifadelerini kullandı. Mummery yer çekimi teorisini anlamak konusunda, "Bunun kara deliklerin incelenmesinde heyecan verici yeni bir gelişmeyi temsil ettiğine ve etraflarındaki bu son alanı araştırmamıza olanak sağladığına inanıyoruz. Ancak o zaman yer çekimi kuvvetini tam olarak anlayabiliriz” diye konuştu. Araştırmacılar, dalma bölgesi denen yerin tespit edilip edilemeyeceğine dair astrofizikçiler arasında onlarca yıldır çok fazla tartışma yaşandığını söylüyor.DAHA UZAKTAKİ KARA DELİKLER İNCELENECEK Oxford ekibi son birkaç yılını bunun için modeller geliştirmekle geçirdi ve yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada, X-ışını teleskopları ve uluslararası uzay istasyonundan gelen veriler kullanılarak bulunan ilk onaylanmış tespitini gösterdi. Bu yılın sonuna doğru ikinci bir Oxford ekibi daha büyük, daha uzaktaki kara deliklerin ilk görüntülerini çekmeyi umuyor.

AB'den Facebook ve Instagram'a "çocuk güvenliği" soruşturması

AB'den Facebook ve Instagram'a

Avrupa Birliği (AB), Facebook ve Instagram uygulamaları hakkında soruşturma başlattı. Meta'nın sahibi olduğu platformların çocuklarda bağımlılık davranışlarına yol açtığından şüpheleniliyor.

Avrupa Birliği (AB), Meta'nın sahibi olduğu platformların çocuklarda bağımlılık davranışlarına yol açtığı şüphesiyle Facebook ve Instagram hakkında resmi bir soruşturma başlattı. AB'nin iç pazardan sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton, Meta için “Genç Avrupalıların fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerindeki olumsuz etki risklerini azaltmak için Dijital Hizmetler Yasası yükümlülüklerine uyma konusunda yeterince çaba gösterdiğine ikna olmadık” dedi.

Avrupa Birliği, META'yı çocukların ruh sağlığını korumak için tasarlanmış yasaların gerekliliklerine uymamakla suçluyor.

Araştırma, bir algoritmanın gençleri vücut imajı gibi olumsuz içeriklerle beslediği platformların "tavşan deliği etkisi" adı verilen potansiyel bağımlılık yapıcı etkilerini araştıracak.

Ayrıca Meta'nın yaş doğrulama araçlarının etkinliğine ve reşit olmayanlara yönelik mahremiyete de bakılacak. Breton, "Çocuklarımızı korumak için hiçbir çabadan kaçınmıyoruz" diye konuştu.

MİT'ten çocuklara sosyal medya uyarısı

MİT'ten çocuklara sosyal medya uyarısı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), resmi internet sayfasında, çocuklara sosyal medya mecralarını güvenli ve dikkatli şekilde kullanabilmesi için neler yapmaları gerektiğine ilişkin uyarılarda bulundu.

MİT'in resmi internet sayfasında "Çocukların Sosyal Medyayı Güvenli Kullanımı" başlığı altında 5 madde sıralandı. Hesapların gizli tutulması, tanınmayan kişilerle iletişime geçilmemesi, paylaşım yaparken dikkatli olunması, sosyal medyanın güvenli kullanılması ve siber zorbalığa izin verilmemesi başlıkları altında bulunulan uyarılar şöyle: "Hesabınızı gizli moda alın ve paylaşımlarınızı yalnızca tanıdığınız kişilerin görebildiğinden emin olun. 'Hesap ayarları' bölümünden gizlilik ile ilgili ayarları yapın. Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık ve takip isteklerini kabul etmeyin. Tanımadığınız kişilerden gelen, özellikle rahatsız edici mesajları ailenizle ya da güvendiğiniz bir yetişkinle paylaşın. Sizinle iletişim kurmaya çalışan kişilerin aslında söyledikleri kişi olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Size yapmak istemediğiniz şeyleri yapmanızı söyleyen kişiler ile karşılaşırsanız mutlaka ailenizle paylaşın. İnternette her şeyin kayıtlı kaldığını unutmayın. Hem kendinizle hem de başkalarıyla ilgili herhangi bir fotoğraf ya da içerik paylaşmadan önce iyice düşünün. Başkalarının fotoğraflarını izin almadan paylaşmayın. Doğum tarihiniz, yaşadığınız yer, okulunuzun adı, aile üyelerinin isimleri gibi kişisel bilgilerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın. Sosyal medya hesaplarınızı güçlü bir parolayla koruyun. Bu parolayı unutmanız durumunda size vermeleri için aileniz dışında kimse ile paylaşmayın. Her bir sosyal medya hesabınız için ayrı parola kullanın. Yaşınıza uygun olmayan uygulamaları indirmeyin. Linklere tıklarken seçici davranın, tanımadığınız kişilerden gelen linklere tıklamayın. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek gündelik hayatınıza ve sosyal ilişkilerinize zarar verebileceğinden arkadaşlarınızla zaman geçirmek, sanatla uğraşmak ve kitap okumak gibi aktivitelerinize daha çok vakit ayırın. Yaptığınız yorumların başkalarını küçük düşürebileceğini ve onları kötü etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak hareket edin. Sizinle aynı fikirde olmayan kişilere karşı saygılı olun ve hiçbir zaman hakaret etmeyin. Sizi rahatsız eden ve zorbalık yapan kişileri engelleyin ve sosyal medya platformuna şikayet edin."

Dondurulmuş insanları hayata döndürecek keşif

Dondurulmuş insanları hayata döndürecek keşif

Bilim insanları beynimizi sonsuza kadar korumaya bir adım daha yaklaştı. Kriyojenik olarak dondurulan beyin dokusu laboratuvar ortamında zarar görmeden başarıyla çözüldü. Dahası, dondurulduktan sonra nöronları hala normal şekilde sinyal gönderebiliyordu. Beynin zarar görmeden donmasını sağlayan buluş sinirbilimciler için bir atılım olmakla kalmıyor, aynı zamanda gelecekte "dondurulmuş insanları hayata geri döndürme" fikrinin de kuvvetlenmesini sağlıyor.

Bilim insanları beynimizi sonsuza kadar korumaya bir adım daha yaklaştı. Kriyojenik olarak dondurulan beyin dokusu zarar vermeden başarıyla çözüldü. Dahası, dondurulduktan sonra nöronları hala normal şekilde sinyal gönderebiliyordu. Bu gelişme, bilim için büyük bir zorluktu çünkü ultra hassas, süngerimsi beyin dokusu dondurulduğunda genellikle zarar görüyor ve çözüldüğünde kullanılamaz hale geliyor.
Dondurulmuş beyin dokusunun zarar görmeden çözülmesi sadece yeni ilaçlar üzerinde çalışmak isteyen sinirbilimciler için bir atılım olmakla kalmıyor, aynı zamanda gelecekte "insanları hayata geri döndürme" fikrini de ilerletmesi bekleniyor. Buradaki fikir, gelecekte bilimin onları sağlıklı bir şekilde hayata geri döndürecek kadar ilerleyeceği umuduyla insanların vücutlarını dondurup süresiz olarak muhafaza edebilmeleridir.
Harvard eğitimli bir sinir bilimci olan ve Çin'deki Fudan Üniversitesi'nde çalışan Profesör Zhicheng Shao, nöronları donarken hasar görmekten koruyan "MEDY" adı verilen karmaşık bir kimyasal karışım geliştirdi. Doktor Shao, Cell Reports Methods dergisinde yayınlanan çalışmasında "MEDY, insan beyin dokusunun dondurularak saklanması için kullanılabilir" dedi. Beyin hücrelerimizin yüzde 80'i sudan oluştuğu için dondurduğumuzda bazen buz kristalleri oluşur.
Bunlar tüm hücrelerimizi, özellikle de hassas beyin hücrelerini bozabilir ve onlara zarar verebilir; bu hücreler çözüldüğünde işlevsel olarak kullanılamaz hale gelir. Profesör Shao ve ekibi, kristalleşme olmadan beyin dokusunu soğuk tutan, yaşlanmasını önleyen, içine daldıracak farklı bir madde aramaya koyuldu.
Araştırmanın sonucunda buldukları karışım sayesinde beyin dokusu hasar görmeden korunmakla kalmadı, aynı zamanda normal fonksiyonuna kavuşarak hayata geri döndü.
Bilim insanları her ne kadar beyin dokusunu zarar görmeden dondurmayı başarmış olsa da bütün beyni dondurmanın zor olduğunu ve farklı sorunları beraberinde getirdiğini söylüyor. Eğer deneyler başarılı olursa, gelecekte dondurulmuş insanların yaşama geri döndürülmesi için çalışmaları destekleyebilir.

Twitter'a (X) erişim problemi yaşanıyor: Twitter çöktü mü?

Twitter'a (X) erişim problemi yaşanıyor: Twitter çöktü mü?

Twitter'a (X) erişim problemi yaşanıyor. Bazı kullanıcılar Tweet beğenemezken bazı kullanıcılar ise Tweet görüntülemede sorun yaşıyor. Akışta sorun yaşayanlar vatandaşlar "Twitter çöktü mü, dondu mu?" sorusunun cevabını araştırıyor.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar X yani eski adıyla Twitter'a erişim problemi yaşıyor. 24 saatlik kesinti ve hata tespit raporunu inceleyen X kullanıcıları "Twitter çöktü mü, akışta sorun mu var?" gibi sorulara yanıt arıyor.

Platformlara erişim problemlerini anlık olaran aktaran DownDetector verilerine göre, kullanıcılar X/Twitter'da anasayfalarını güncelleyemiyor.

Bu grafik, günün saatine göre tipik rapor hacmine nazaran son 24 saat içinde gönderilen sorun raporlarının bir görünümünü gösterir. Bazı sorunların gün boyunca bildirilmesi yaygındır. Downdetector, yalnızca sorun raporlarının sayısı günün o saatindeki tipik hacimden önemli ölçüde yüksek olduğunda bir olayı bildirir.

İki kardeş 12 saniyede 25 milyon dolarlık kripto para çaldı

İki kardeş 12 saniyede 25 milyon dolarlık kripto para çaldı

ABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde eğitim gören iki kardeş, 12 saniye gibi kısa bir sürede, 25 milyon dolar değerinde kripto para çalmakla suçlanıyor.

Manhattan'daki federal savcılar, 24 yaşındaki Anton Peraire-Bueno ve 28 yaşındaki James Peraire-Bueno'yu 25 milyon dolarlık kripto para soygunuyla suçluyor. Yetkililer, Nisan 2023'te yapılan soygunun "türünün şu ana kadarki ilk örneği" olduğunu belirtti. Bekleyen işlemlere sahtekarlıkla erişim sağlayarak ve kripto para biriminin hareketini değiştirerek yalnızca 12 saniyede 25 milyon dolar çaldıkları açıklandı. 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) eğitim gören iki kardeşin, burada aldıklaır bilgisayar ve matematik eğitimini kullanarak Ethereum'un para transferleri işlemlerini doğrulama sürecini atladıkları belirtiliyor.

Tutuklanan kardeşlerin, bekleyen özel transfer işlemlerine hileli yollardan erişim sağlayarak Ethereum yatırımcılarının kripto paralarını ele geçirdikleri iddia ediliyor.  Yeni işlemlerin blockchain'e eklenmeden önce geçerli olup olmadığını kontrol etmekten sorumlu olan çoğu Ethereum ağı "doğrulayıcısı" tarafından kullanılan MEV-boost adlı yazılımın kodundaki bir güvenlik açığından yararlanarak yaptıklarını söyleyen savcılar, kardeşlerin fonları iade etmek yerine çalınan kripto parayı aklamak ve saklamak için adımlar attıklarını söyledi.

Yapay zekada yeni devrim: GPT-4o teknolojisi kahve falı da yorumluyor

Yapay zekada yeni devrim: GPT-4o teknolojisi kahve falı da yorumluyor

Yapay zeka teknolojisinde bugünlerde deyim yerindeyse bir devrim yaşanıyor. Artık yapay zeka, gerçek bir insan gibi diyalog kuruyor, anlık çeviri yapabiliyor. NTV ekibinden Tuana Çiftçi uzmanlarla konuşup, uygulamayı deneyimledi. Yapay zeka, Tuana'ya hem psikolog gibi tavsiye verdi, hem de kahve falına baktı. (Kamera: Özgen Özen - Anıl Kolay)İLGİLİ HABER: OpenAI, ChatGPT'nin yeni sürümü GPT-4o'yu tanıttı

Evrenin en yaşlı yıldızları Samanyolu Galaksisi'nde bulundu

Evrenin en yaşlı yıldızları Samanyolu Galaksisi'nde bulundu

Bilim insanları Samanyolu Galaksisi'nde neredeyse evren kadar yaşlı olan üç yıldız keşfetti. Dünya'ya da yakınlıklarıyla dikkat çeken bu yıldızların 12 ila 13 milyar yaşında oldukları tahmin ediliyor. Bu yıldızların en önemli farkı metal seviyeleri ve ters yönde hareket etmeleri. Araştırmacılar Samanyolu'nda benzer özelliklere sahip yıldızları aramaya devam edecek.

Evrenin en yaşlı yıldızlarından üçü Samanyolu Galaksisi'nin çevresinde bulundu. Neredeyse evren kadar yaşlı olan bu yıldızlar, Dünya'ya da yakın. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacı ve öğrenciler, evrenin en yaşlı yıldızlarından üçünün Samanyolu Galaksisi'nin çevresinde olduğunu buldu.

YILDIZLAR EVREN KADAR YAŞLI Bilim insanları, bu yıldızların bir zamanlar kendi küçük, ilkel galaksileri olduğuna ve daha sonra hala büyüyen Samanyolu tarafından emildiğine inanıyor. İlk yıldızların, yaklaşık 13,8 milyar yaşındaki evren 100 milyon yaşındayken ortaya çıktığı düşünülüyor. Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi'nde keşfedilen üç yıldızın 12 ila 13 milyar yaşında olduğu sonucuna vardı.DÜNYA'YA ÇOK YAKIN Bu yıldızlar, Dünya'ya 30 bin ışık yılı uzakta bulunduğundan nispeten yakın kabul ediliyor. Yıldızlar, araştırma ekibinin bu tür eski yıldızlardan daha fazla olabileceğinden şüphelendiği Samanyolu'nun eteklerinde daire çiziyorlar. Bilim insanları ayrıca bu yaşlı yıldızların, Samanyolu'ndaki diğer yıldızların tersi yönünde hareket ettiğini fark etti. Araştırmacılar bunun, üç gökcisminin başka galaksilerden gelmesinden kaynaklandığına inanıyor.TERS YÖNDE HAREKET EDEN 65 YILDIZ DAHA VAR Hem barındırdıkları metal miktarı hem de ters yönde hareket etmelerinden dolayı yıldızların bir zamanlar cüce galaksilerin parçası olduğu düşünülüyor. Samanyolu'na rastgele açılarla giren cüce galaksiler, arkalarında bu üç yıldızı bırakmış olabilir. Araştırmacılar, Samanyolu'nun halesinde yine evren kadar yaşlı olabileceğine inandıkları ve akışın tersi yönde ilerliyor gibi görünen 65 yıldız daha buldu. Araştırmacılar Samanyolu'nda benzer özelliklere sahip yıldızları aramaya devam edecek.

Mark Zuckerberg 40 yaşında! Milyarderin eşinden özel hediye

Mark Zuckerberg 40 yaşında! Milyarderin eşinden özel hediye

Meta'nın kurucusu Mark Zuckerberg sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarla gündeme geldi. 40. yaş gününü kutlayan milyarder, eşi ve çocuklarıyla yeni karelerini yayınladı. Eşinin özel sürprizi ise onu gençlik günlerine geri götürdü.

Facebook, WhatsApp ve Instagram'ın çatı şirketi Meta CEO'su Mark Zuckerberg 40. yaş gününü kutladı. Sık sık servetiyle adından söz ettiren milyarder, sosyal medya hesabında kızları ve eşiyle birçok karesini paylaştı.
Doğum günü partisi için eşi Priscilla'ya teşekkür eden Zuckerberg “Priscilla benim için küçük bir parti düzenledi ve gençlik günlerimde yaşadığım bir sürü yeri yeniden yarattı" dedi. Zuckerberg'ün doğum gününe özel, kod yazmayı öğrendiği odası aslına uygun bir şekilde dekore edildi.
Zuckerberg, milyarder Bill Gates ile bir araya geldiği kareye "Facebook'u kurduğum Harvard'daki yurt odam (özel bir konukla)" notunu düştü.
Milyarder, bu karesine ise "100 milyon kişiye ulaşana kadar yaşadığım ilk dairem" notunu düştü.
"Kızlarıma büyüdüğüm odayı gösteriyorum" diyen Zuckerberg, kızlarıyla poz vermeyi ihmal etmedi
Priscilla Chan’le 2012 yılında dünyaevine giren Zuckerberg'ün Maxima, August ve Aurelia adında üç kız çocuğu bulunuyor. Forbes'un dünyanın en zengin isimleri listesinde, Zuckerberg 4. sırada yer alıyor.

Google, yeni yapay zeka ürünlerini tanıttı

Google, yeni yapay zeka ürünlerini tanıttı

Google, yıllık geliştirici konferansı "Google I/O 2024"te, arama, fotoğraflar ve Android işletim sisteminin aralarında bulunduğu birçok alandaki iyileştirmeler de dahil olmak üzere yeni yapay zeka ürün ve özelliklerini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, "Gemini 1.5 Pro" modelinde çeviri, kodlama, akıl yürütme gibi temel kullanım durumlarında bir dizi kalite iyileştirmesi yapıldığı belirtildi. Gemini serisinin en yeni üyesi olan "Gemini 1.5 Flash" modelinin tepki hızının en önemli olduğu daha dar veya yüksek frekanslı görevler için optimize edildiği vurgulanan açıklamada, modelin konuşmaları hızlı şekilde özetleyebileceği, resimlere ve videolara altyazı koyabileceği, büyük dokümanlardan ve tablolardan veri çıkarabileceği kaydedildi. Açıklamada, yeni nesil açık kaynak modeli Gemma ailesine eklenen iki yeni model de tanıtılırken, "Project Astra" ile yapay zeka asistanlarının geleceğine ilişkin ilerlemeleri paylaşıldı. Yüksek çözünürlüklü video oluşturmaya yönelik model Veo ile metinden görüntüye model olan Imagen 3'ün de duyurulduğu açıklamada, Gemini ile fotoğraf aramanın yeni yolu "Ask Photos" özelliği tanıtıldı. FİLİSTİN DESTEKÇİLERİ PROTESTO ETTİ Öte yandan, Filistin destekçileri, Project Nimbus'u ve İsrail'in Gazze ve Refah'a yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla şirketin ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Mountain View'da bulunan genel merkezinde düzenlenen "Google I/O 2024" konferansının girişini kapattı. Protestocuların taşıdığı pankartlarda, "İsrail apartheidine teknoloji yok", "Soykırım için çalışmayacağız" ve "Kötü olma, Project Nimbus'u bırak" gibi ifadeler yer aldı.

IMF Başkanı Georgieva'dan yapay zeka açıklaması: "İşgücünü tsunami gibi vurdu"

IMF Başkanı Georgieva'dan yapay zeka açıklaması:

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada yapay zekanın küresel işgücü piyasasını tsunami gibi vurduğunu söyledi.

Yapay zeka, son yıllarda iş dünyasında en çok konuşulan konulardan biri haline geldi.

Yapay zekanın birçok işi otomatikleştirme potansiyeline sahip olması, işgücü piyasası üzerinde büyük bir etki yaratacağı endişelerini de beraberinde getiriyor.

"DÜNYA GENELİNDE İŞLERİN YÜZDE 40'INI ETKİLEYECEK"

IMF Genel Müdürü Georgieva Zürih'te düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, yapay zekanın önümüzdeki iki yıl içinde gelişmiş ekonomilerdeki işlerin yüzde 60'ını ve dünya genelindeki işlerin yüzde 40'ını etkileyeceğini söyleyerek endişe verici bir tablo çizdi.

"DAHA FAZLA EŞİTSİZLİĞE YOL AÇABİLİR"

Zürih Üniversitesi'ne bağlı İsviçre Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Georgieva, "İnsanları ve işletmeleri buna hazır hale getirmek için çok az zamanımız var. Eğer iyi yönetebilirsek üretkenlikte muazzam bir artış sağlayabilir ama aynı zamanda daha fazla yanlış bilgiye ve elbette toplumumuzda daha fazla eşitsizliğe de yol açabilir." diye konuştu.

Google, OpenAI'ın ardından yeni yapay zeka özelliklerini tanıtacak

Google, OpenAI'ın ardından yeni yapay zeka özelliklerini tanıtacak

OpenAI'nin metnin yanı sıra ses ve görüntülerle de çalışabilen yeni bir yapay zeka modelini göstermesinden bir gün sonra, Google'ın 14 Mayıs Salı günü yani bugün işletmelerinde yapay zekayı nasıl geliştirdiğini açıklamaya hazırlanıyor.

Google, 14 Mayıs'taki I/O geliştirici konferansında henüz beta aşamasında olan Android 15 ile birlikte Yapay Zeka Gemini ve Arama motoruyla ilgili bir dizi haber paylaşmaya hazırlanıyor.

ANDROID 15

Google'ın Android 15 duyurularının büyük kısmını bu akşam duyurması bekleniyor

I/O her şeyden önce bir geliştirici konferansıdır. Google'ın üçüncü taraf geliştiricilere bir sonraki büyük Android sürümü hakkında tüm bilgileri verdiği yerdir, böylece bu sürüm için uygulamalar üzerinde çalışmaya başlayabilir veya mevcut ürünlerini değiştirebilirler. İlk Android 15 betaları çoktan kullanıma sunuldu. Özellikler arasında güncellenmiş Gizlilik Korumalı Alanı, kısmi ekran paylaşımı ve yer açmak için sistem düzeyinde uygulama arşivleme yer alıyor. Ayrıca geliştirilmiş uydu bağlantısı, ek uygulama içi kamera kontrolleri ve yeni bir güç verimliliği modu da var.

UYDU MESAJLAŞMASI GELİYOR

Şirket uydu mesajlaşmasının Android'e geleceğini doğruladı ve bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi vermesi bekleniyor.

Kilit ekranı widget'ları tabletler için bir odak noktası olabilirken, Google telefonlar için bir Bakışta widget özelliklerine ağırlık verebilir.

Ayrıca bir durum çubuğu yeniden tasarlanabilir ve pil sağlığını izlemeniz daha kolay olabilir.

ÖZEL ALAN ÖZELLİĞİ Söylentiler ayrıca, verileri ve uygulamaları meraklı gözlerden gizlemenize olanak tanıyan Özel Alan adlı bir özellik olabileceğini de öne sürüyor.

YAPAY ZEKA GÜNCELLEMESİ BEKLENİYOR

Google'ın Android işletim sisteminin bir sonraki sürümünü ve Gemini adlı en gelişmiş yapay zeka teknolojisine yönelik bir dizi güncellemeyi piyasaya sürmesi bekleniyor.

Google'ın I/O 2024 geliştirici konferansı TSİ 20.00'de aşağıdaki bağlantıdan takip edilebilecek;

❌