Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 31 Mart 2023CNN Türk

En sağlıklı meyve duyuruldu! Bir tanesi 100 meyvenin faydasına eş değer!

31 Mart 2023 at 12:25
Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı devreye giren en önemli silahlarımızdan biridir. Bu neden ile bu sistemi güçlendirmek, hastalıklara yakalanma riskini de azaltmak anlamına gelir. Bu kapsamda bir meyvenin bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan etkili olduğunu belirten uzmanlar, konuya ilişkin detayları paylaştı.

Soğuk havalarda daha çok işe yarıyor!

31 Mart 2023 at 11:46
Soğuk havalarda cildi hem dış hem de iç taraftan korumanın en sağlıklı yolu C vitamini bakımından zengin besinlerdir. Hücre yapısını koruyan ve güçlendiren bu besinler tam bir kolajen deposudur. Çatlama kuruma ve yaşlanmayı engelleyen kolajeni tek seferde sağlıyorlar. İşte soğuk havalarda cildinizi koruyan besinler...

Sahurda tok tutuyor diye yiyoruz ama uzak durun!

31 Mart 2023 at 11:43
Ramazan’da sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ederken, çabuk acıktıran kimi besinlerden özellikle sahurda uzak durmalısınız. Oruç tutan herkes mutlaka sahura kalkmalı ve sahurda protein içeriği yüksek, uzun süre tok tutmayı sağlayan, ekstra susuzluk hissine neden olmayacak yiyeceklerle hafif ve doyurucu bir öğün yapmalı. Peynir, yumurta, ceviz, domates, salatalık, yeşillik, süt, tam tahıllı ekmek gibi yiyecekler sofrada yer almalı. Çabuk acıktırmaya neden olan besinler…

Uzmanından hayati açıklama: Genç yaşta kolon kanseri yapıyor!

31 Mart 2023 at 11:39
Kanser toplumda en sık görülen hastalıklar arasında üst sırada yer alıyor. Genetik ve sağlıksız beslenmek kansere neden olan riskli etkenler olarak biliniyor. Genç yaşta giderek artan ve ölümcül sonuçlara sebep olabilen kalın bağırsak kanseri hakkında konuşan Prof. Dr. Ayhan Kuzu, alınması gereken önlemleri paylaştı.

Karaciğerin bittiğini gösteriyor! Hastaların yüzde 82'si aynı belirtiyi yaşıyor

31 Mart 2023 at 11:22
Karaciğerin vücutta oldukça önemli olan yaşamsal görevleri bulunmaktadır. Vücutta kendini yenileyebilen tek organ olan karaciğer zararlı etkenlere maruz kaldığında sağlıklı dokusunu yenileyememektedir. Karaciğer yetmezliği, siroz gibi oldukça tehlikeli hastalıklar büyük problemlere neden olabilmektedir. Uzmanlar karaciğerin bittiğine işaret eden siroza sahip olan hastaların yüzde 82'sinin aynı belirtiyi yaşadığını açıklıyor.

Gece yatmadan önce topuklara limon kabuğu yerleştirmenin faydaları

31 Mart 2023 at 11:20
Limonun insan sağlığına her yönden fayda sağladığını biliyoruz. Ancak limon ile ilgili pek çok bilinmeyen bilgi hala mevcut. Bu bilgilerden biri de limonun ayak topuklarına sürüldüğünde, bize sağladığı faydalar. Bu yazımızda sizlere neden uyumadan önce topuklarınıza limon sürmeniz gerektiğini anlatacağız. Kullandığınızda hangi tüm meselelerin çözüldüğünü göreceksiniz. Günde yaklaşık milyonlarca kişi belki de 3 öğün yemeklerde veren ve farklı ihtiyaçlara yönelik kullanıyor. Limon deyip geçmeyin Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Irak ve Suudi Arabistan'dan yoğun talep ediliyor. Her şey 2 bin 500 yıl önce başladı her derdin devası limon meğer bakın nelere iyi geliyor... Bağımlılık yapacak.

Bu meyve portakaldan 20 kat fazla C vitamini içeriyor

31 Mart 2023 at 09:27
Tropikal lezzetli meyvelerin vücudumuz için sayılamayacak faydalarını biliyor muydunuz? Çin kökenli tropik bir meyve olan liçi, Güney Asya ve Güney Amerika'da yetişen bir süper besin. Adını henüz duymadıysanız yakında çok sık duyacağınız kesin çünkü liçi meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor... Tropikal meyveler ve faydaları: Yıldız, Jak, Liçi, Pitaya, Longan ve Birbirinden farklı çeşitleri var biz bugün Liçi'den bahsedeceğiz. Vücuttaki tüm hastalıkların dermanı buymuş...

Bu besinler damarlarınızı kurutuyor

30 Mart 2023 at 23:40
Günlük zamanda tüketilen besinlerin kan damarlarını daraltıp kalp krizine neden olduğu ortaya çıktı. Besinler sağlığımıza birçok etkide bulunarak hastalıklara karşı savaşmamıza sağlar. Bazı besinlerin kan damarlarımızı daralttığını ortaya koyan araştırmalar, bunun sonucunda baş ağrısı, yüksek tansiyon görüldüğünü söylüyor. Peki kan damarlarını etkileyen besinler nelerdir? Peki zararlı olduğunu bilmeden tükettiğimiz kan damarlarını daraltan besinler hangileri? Kalp krizini tetikleyen besinler neler? İşte kan damarlarınızı daraltan zararlı besinler ve kalbini sevenlerin asla tüketmemesi gereken besinler listesi...

Yeme isteği ile baş etmek için neler yapmalıyız?

30 Mart 2023 at 23:34
Beden kitle indeksinin, yağ ve kas oranının dengeli olması sağlıklı bedene işarettir. İdeal fizik 90-60-90 demek değildir, bu tamamen bir algıdır işte bu sebepten yeme bozuklukları. Boy ve kilo oranının obez sınırda olmaması, yeterli ve dengeli beslenme ile mümkündür.
Dün — 30 Mart 2023CNN Türk

Sürekli gözlerinizi kaşıyorsanız dikkat! Bu hastalığı tetikliyor

30 Mart 2023 at 11:04
Kornea ve Refraktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, göz kaşımanın keratokonus hastalığını tetiklediğini söyleyerek, “Keratokonus ülkemizde çok sık görülen ve gençlerde ciddi görme kayıplarına yol açan önemli bir hastalıktır. Keratokonus hastalığının gelişmesindeki en büyük etken göz kaşıma alışkanlığıdır” dedi.

Bipolar bozukluk ömür boyu devam ediyor mu?

30 Mart 2023 at 11:01
Bipolar olduğu düşünülen Ressam Vincent Van Gogh’un doğum tarihi olan 30 Mart Dünya Bipolar Günü olarak kutlanmaktadır. Bugünün amacının Bipolar için farkındalık kazandırmak ve damgalamaları önlemek olduğunu belirten Psikolog Neslihan Turan, Bipolar Bozukluğun, depresyon ve mani ataklarının olduğu kronik bir duygu durum bozukluğu olduğunu söylüyor.

Çocuğunuz nöbet geçiriyorsa dikkat

30 Mart 2023 at 10:56
Çocuklarda ateşli nöbetler genelde 1 ay- 5 yaş arasında görülüyor ve aileler tarafından genellikle epilepsi ile karıştırılıyor. Oysa ateşli nöbet genelde 5 yaşından sonra görülmüyor ve ateşli nöbetlerde çoğunlukla bir enfeksiyon durumu söz konusu oluyor. Epilepsi ise nedeni halen tam olarak bilinmemekle birlikte, yaklaşık yüzde 60-65 ’i tedavi edilebilir bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Tedavi edilemeyen dirençli epilepsilerde de cerrahi yöntemlerin yanı sıra ketojenik diyet ve epilepsi pilleri tedavide önemli bir yer tutuyor. Nöbet geçiren çocukların ailelerinin ve yakınlarının doğru müdahale konusunda bilinçli olması da büyük önem taşıyor. Uz. Dr. Selvinaz Edizer, nöbet geçiren çocuklara yapılması gereken müdahaleler hakkında bilgi verdi. 

"Kadın hastalıklarında yatışsız kapalı cerrahi kullanımı artıyor"

30 Mart 2023 at 10:25
Kadın hastalıklarında kapalı ameliyatların kullanımının özellikle son yıllarda önemli bir ivmeyle arttığını belirten Kadın Hastalıkları Doğum, Tüp Bebek uzmanı Dr. Öğr. Ü. Mert Yeşiladalı, “Gerek hekim deneyiminin artması gerekse teknolojik anlamla yaşanan gelişmelerle birlikte önümüzdeki yıllarda kadın hastalıklarında açık ameliyatlar tarihe karışacak gibi duruyor” dedi.
❌
❌