Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Dünden önceki günCNN Türk

Doğum sonrası depresyon belirtileri

22 Şubat 2024 at 19:10
Doğum sonrası dönem, bir annenin yaşamında dönüştürücü bir süreçtir. Bu süreç, yeni bir varlığın dünyaya gelmesiyle başlar ve annenin hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük değişiklikler yaşamasına neden olur. Peki annelik rolünün değişimleri, lohusalık dönemi, doğum sonrası depresyonun belirtileri ve başa çıkma yöntemleri nelerdir ? Uzman Klinik Psikolog Aslı Kanizi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Mandalina Kilo Aldırır Mı? Mandalina Kilo Yapar Mı?

22 Şubat 2024 at 04:26
Mandalina özellikle de kış aylarının en vazgeçilmez meyvesidir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan mandalina kilo yapıp yapmadığına dair merak uyandırmaktadır. Diyet süresince mandalina yemek nasıl kiloyu etkileyecek gibi sorular sıkça akla gelmektedir.

Makarna Kilo Aldırır Mı? Makarna Kilo Yapar Mı?

22 Şubat 2024 at 04:08
Hem öğrenci evlerinin hem de aile evlerinin en sevilen ve kolay yemeği makarnadır. Makarna tam bir kurtarıcıdır ve bu yüzden çok seviliyor. Her evde mutlaka sık sık pişen makarna farklı soslarla da oldukça lezzetli hale gelmektedir. Ancak bu noktada makarna kilo aldırabilir mi gibi sorular akla gelmektedir.

Dünyada en az izle yapılan rahim kanseri cerrahisi ilk kez Diyarbakır’da yapıldı

21 Şubat 2024 at 19:51
Diyarbakır’da görev yapan jinekolojik onkoloji doktorları Behzat Can ve Sedat Akgöl, ekibiyle dünyada en az izle yapılan rahim kanseri cerrahisini ilk kez uygulayıp tıp literatürüne ekledi. Ekibin yaptığı cerrahi işlem Avrupa’nın en büyük jinekolojik onkoloji dergisi olan International Journal Of Gynecological Cancer’de yayınlandı.

Stres seviyesi gebelik bulantılarını arttırabilir

21 Şubat 2024 at 19:14
Pek çok anne adayının hamilelik sürecinde mide bulantısı ve kusma sorunuyla karşılaştığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Güçlü, bulantıya karşı, hafif ve sık beslenmenin yanı sıra yeterli sıvı almanın önemli olduğunu söyledi.

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı uyardı: "Duruş bozukluğu skolyoz işareti olabilir”

21 Şubat 2024 at 19:02
Skolyoz hakkında bilgilendirmede bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, "Çocuklarda kötü duruş, omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarındaki asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması, kürek kemiğinde tümsek görünümü, elbiselerin vücuda tam oturmaması ve kızlarda eteğin yukarı doğru çekilmesi gibi belirtiler görüldüğünde skolyoz ihtimali düşünülerek vakit kaybetmeden hekime başvurulmalı” dedi.

Özbekistanlı eczacı Parkinson’u Türkiye’de yendi

21 Şubat 2024 at 18:10
Özbekistanlı eczacı Gulnora Aripova (59), 6 yıl önce Parkinson ile tanıştı. Hastalık yüzünden yaşadığı bulgular günlük yaşamını olumsuz etkiliyordu. Çalışırken imza bile atamayacak hale gelince, işini bırakmak zorunda kalan Aripova, gün geçtikçe ilerleyen hastalığı nedeniyle eli titriyor, ayağa kalkamıyor ve kendisini hep yorgun hissediyordu. Beyin pili tedavisi için Özbekistan’dan İstanbul’a gelen Aripova, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh tarafından başarı ile gerçekleştirilen operasyon ile Parkinson’u yendi ve sosyal yaşamını geri kazandı.

Göğüs hastalıkları uzmanı açıkladı: "Astım hastalarının yüzde 40’ı istediği mesleği yapamıyor"

20 Şubat 2024 at 15:41
Astımın hava yollarının daralması ve ödem oluşması ile seyreden kronik bir hastalık olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Öğr. Üyesi Adem Dirican, “Astım hastalarının yüzde 80’inin uykusu astım nedeniyle bölünmekte ve günlük aktiviteleri de kısıtlanmaktadır. Hastaların yüzde 40’ı astım nedeniyle istediği mesleği yapamamaktadır” dedi.

Gırtlak kanseri ses kısıklığı ile sinyal veriyor

19 Şubat 2024 at 20:25
Baş, boyun bölgesinin en sık görülen kanseri gırtlak kanseridir. İlk belirtisi ses kısıklığıdır. Boyunda şişlik oluşması, yutma zorluğu, boğazda takılma hissi, nefes darlığı, kulak ağrısı ve ağızdan kan gelmesi diğer belirtiler arasındadır. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

Öfkenin altında yatan gizli nedenler

19 Şubat 2024 at 20:15
Öfke, her bireyin zaman zaman deneyimlediği doğal bir duygudur. Sıklıkla olumsuz bir duygu olarak algılanır. Sinirlilik, öfke patlamaları ve saldırganlık gibi çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Ancak her zaman öfkenin sebebini ve arka planında yatan gizli nedenler kolaylıkla anlaşılmayabilir. Peki, öfkenin altında yatan gizli nedenler neler olabilir? İşte yanıtı.

Türk beyin cerrahından rekor! Prof. Dr. Uğur Türe, uluslararası bilimsel dergiye 4’üncü kez kapak oldu

19 Şubat 2024 at 14:06
Dünyaca ünlü Türk Beyin Cerrahı Prof. Dr. Uğur Türe, kendi geliştirdiği ameliyat tekniğiyle alanında dünyanın en prestijli bilimsel dergisi olarak kabul edilen ‘Journal of Neurosurgery’nin kapağında 4’üncü kez yer aldı. Türe, ameliyat teknikleri alanında dünyanın en saygın dergilerinden birinde 4 kez kapak olarak önemli bir başarıya imza attı.

Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü

19 Şubat 2024 at 13:16
Çocuklarda en fazla görülen kanser türleri arasında ilk sırada gelen akut lösemiler hakkında bilgi veren Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gizem Zengin Ersoy, “Lösemi için risk faktörleri arasında belirli kimyasallara maruz kalma (benzen gibi), iyonlaştırıcı radyasyon, belirli genetik bozukluklar (Down sendromu gibi), sigara içme ve belirli viral enfeksiyonlar (insan T hücreli lösemi virüsü gibi) yer alır" dedi.

Ruh sağlığı en bozuk kuşak hangisi? Araştırma sonuçları yayınlandı

18 Şubat 2024 at 12:13
Ruh sağlığı en bozuk kuşak belli oldu. Avustralya'daki bir üniversite, 1950'den bu yana birbirini takip eden nesiller üzerinde araştırma yaptı. 1990-1999 arası doğan kuşağın önceki nesiller arasında en kötü ruh sağlığına sahip olduğu sonucuna ulaşıldı. Peki, bu araştırmaya vatandaş ne diyor? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli ve Kameraman Alper Öztürk'ün haberinde izleyelim....

Sevgi eksikliği psikolojik sorunlara zemin hazırlıyor

16 Şubat 2024 at 20:35
Sevgi, insan gelişiminin temel bir unsuru olarak kabul edilir. Erken yaşam deneyimleri, özellikle ilk yıllarda alınan duygusal destek, bireyin ileriki yaşamındaki psikolojik sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bu bağlamda, sevgi eksikliği ve bağlanma sorunları, bireyin psikolojik sağlığı üzerinde ciddi ve uzun vadeli etkilere sahip olabilir. Uzman Klinik Psikolog Aslı Kanizi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Uzmanlar uyardı: “Uyku apnesi ciddi kazalara yol açabilir”

15 Şubat 2024 at 20:31
En sık karşılaşılan uyku rahatsızlıklarının başında yer alan uyku apnesi hakkında önemli bilgiler veren uzmanlar, yeterli süre uyusa bile yataktan yorgun kalkanlar, gün içinde halsizlik ve uykusuzluk yaşayan kişilerde uyku apnesi sendromunun araştırılması gerektiğini ve bu hastalığı nöroloji, göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz hekimlerinin birlikte değerlendirdiğini söyledi.

Kanseri atlatanlardan çağrı: Asla pes etmeyin

15 Şubat 2024 at 18:56
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Polikliniği tarafından hazırlanan ‘15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanseri Günü’ etkinliğinde çocukluk çağında en çok lösemi, lenfoma, beyin tümörü kanserlerinin görüldüğüne dikkat çekilerek, kök hücre bağışının önemine vurgu yapıldı. Çocukluğunda kansere yakalanıp tedavi sayesinde yeniden yaşama tutunan hastalar ise yaşadıklarını anlatarak kanser tedavisi gören çocuklara ‘Asla pes etmeyin. Umudunuzu kaybetmeyin. Moralinizi yüksek tutun’ çağrısı yaptı.
❌
❌