Okuma görünümü

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.

Proaktif Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Proaktif Olmak Ne Demek?

Riski öngörmek suretiyle harekete geçmek proaktif olarak ifade edilir. Aynı zamanda etkisini sonradan gösteren şeklinde bir anlam eşliğinde kullanılır. Genelde olumlu ya da olumsuz açıdan öne çıkan ticari koşulları düzeltmek amaçlı gerçekleşir. Belli bir risk vardır ve bu risk bilmek suretiyle yine de uygulanır. Böylece cari sorunları değiştirmek amaçlı insiyatif alınır ve bu insiyatif doğrultusunda uygulama gerçekleşir.

Öz Denetim Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Öz Denetim Örnekleri...

Denetim kelimesinin sözlük anlamı kontroldür. Bir şeyin kurallara ve talimatlara uygun yapılıp yapılmadığını kontrol etmeye denetim denir. Öz denetim ise, kişinin toplum içindeki davranışlarını kontrol etmesi anlamına gelir. Birçok psikoloğa ve sosyoloğa göre, öz denetim uygarlaşma süreci ile başlamıştır. Kişinin toplum tarafından kabul edilmesi için otokontrol becerisine sahip olması gerekir.

Reaksiyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Reaksiyon Göstermek Ne Demek?

Orijinal dilinde "reaction" şeklinde yazılan reaksiyon kelimesi, kimya ve biyolojide terim anlamında kullanılmaktadır. Bir maddenin diğer maddelerle ya da çevreyle etkileşime girmesiyle oluşan değişimlere reaksiyon denir. Isı ve ağırlık gibi fiziksel etkenler, tepkimeye yol açar. Kimyada tepkimeler homojen ve heterojen reaksiyon olmak üzere ikiye ayrılır.

Nihale Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Nihale Nerelerde Kullanılır?

Nihale kelimesi, isim olarak da kullanılan Nihal sözcüğünden türetilmiştir. Birçok kaynakta iki kelimenin de aynı anlamda kullanıldığı görülmektedir. Yaklaşık 58 bin kişinin taşıdığı Nihal isminin sözlük anlamı fidandır. Nihale ise evlerde ve özellikle mutfaklarda en çok kullanılan gereçlerden biridir.

Niteleme Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Niteleme Sıfatı Örnekleri...

İsim soylu kelimelerin miktarına ya da biçimsel özelliklerine dair bilgiler veren kelimelere sıfat denir. Diğer ismi ön ad olan sıfatlar belirtme ve niteleme sıfatı olarak ikiye ayrılır. Belirtme sıfatları da soru, (kaç kişi), belgisiz (bazı insanlar), sayı (iki kapı) ve işaret sıfatı (bu yol) olmak üzere dört ana başlıkta toplanır.

Nikolay Vasilyeviç Gogol Kimdir, Neden Ölmüştür? Gogol Eserleri Nelerdir?

Dünya edebiyatında oldukça tanınmış bir isim olan Nikolay Vasilyeviç Gogol, son derece başarılı eserleri ile bilinmektedir. Nikolay Vasilyeviç Gogol Ukrayna asıllı Rus bir yazardır. Roman ve oyun yazarı olarak tanınmakta olan Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından yazılan ve günümüzde de oldukça önemli olan birçok eser bulunmaktadır.

Suç ve Ceza romanının el yazmaları: Dostoyevski'nin hayatına bir pencere!

Dostoyevski, eserlerinde işlediği derin psikolojik tahliller, ahlaki ikilemler ve varoluşsal sorgulamalarla okurlarını her zaman etkilemeyi başarmış bir yazardır. Özellikle "Suç ve Ceza", karmaşık karakterleri ve sürükleyici kurgusuyla dünya edebiyatının en önemli klasikleri arasında yer alır. Peki, Suç ve Ceza'yı bu kadar özel kılan nedir? Cevabı, Dostoyevski'nin el yazmalarında gizli olabilir. Yazarın titizlikle hazırladığı bu notlar, bize romanın yazılış sürecine dair eşsiz bir bakış açısı sunuyor. Dostoyevski'nin karakterleri taslakları, olay örgüsünün farklı versiyonları ve detaylı betimlemeleri, yazarın dehasını ve emeğini gözler önüne seriyor. İşte Suç ve Ceza romanının el yazmaları.. "İnsan bir gizemdir: Eğer tüm yaşamını onu çözmekle geçirsen, zamanını boşa harcamış olmazsın. Ben kendim bu gizemle meşgul oluyorum, çünkü ben bir insan olmak istiyorum."“Şeytan en çok tövbe etmiş insanla uğraşır. Çünkü, kaybettiği bir askerini tekrar kazanmak ister…”"Acı ve ızdırap daima büyük bir zeka ve derin bir yürek için kaçınılmazdır. Gerçekten büyük insanlar, sanıyorum ki, yeryüzündeki en büyük üzüntüye sahiptir.""Sıkıntı çekmek, insanı olgunlaştırır, terbiye eder.""Hiçbir zaman insanlara kötü davranarak düzeltemeyiz onları, özellikle çocuklara iyi davranmak gereklidir. Bir çocukla ilişki kurarken iki kat dikkatli olmalıyız. Ah sizi kendini beğenmiş ilericiler! Siz insanları anlamazsınız. Başka birini ezerken kendinize kötülük ettiğinizin farkına bile varmazsınız."“Ama burada yeni bir öykü başlıyor. Bir insanın yavaş yavaş yenilenmesinin, yeni bir hayat bulmasının, bir dünyadan başka bir dünyaya geçmesinin, hiç bilmediği yepyeni bir gerçekle tanışmasının öyküsü… Ve bu öykü yeni bir kitabın konusu olabilir. Bizim şimdiki öykümüzse burada bitiyor.”Kaynak: Akşam

Kemal Tahir’in Moskova günleri

Kemal Tahir’in ölümünün 51. yılıydı dün. Kemal Tahir, 63 yıllık yaşamının 12 yılını cezaevlerinde, özgürlüğüne kavuştuktan sonra ölene dek 23 yılını evinde yazarak geçirdi.

❌