Normal görünüm

Yeni makaleler mevcut. Sayfayı yenilemek için tıklayın.
Bugün — 25 Eylül 2023NTV

Kemerburgaz Kent Ormanı'nda depremzedeler için yardım konseri

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 16:03
Kemerburgaz Kent Ormanı'nda depremzedeler için yardım konseri

Ceylan Ertem, Fuat Güner, Jehan Barbur ve Uğur Aslan’ı Suat Suna Orkestrası ve İlker Ayrık moderatörlüğünde 3 Ekim'de bir araya getirecek konser, Hatay’da meydana gelen afetten etkilenen ailelere ve üniversite öğrencilerinin eğitimine destek olacak.

Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki YBY Woods'ta, Gülmek İyileştirir Derneği iş birliği ile müzik dünyasının ünlü isimleri Hatay’da meydana gelen afetten etkilenenler için bir araya geliyor. Ceylan Ertem, Fuat Güner, Jehan Barbur, Uğur Arslan, Suat Suna Orkestrası ve İlker Ayrık moderatörlüğünde gerçekleşecek olan 100. Yıl Köyü Dayanışma Konseri’nde sahne alıyor.   3 Ekim Salı akşamı gerçekleşecek konserde 0-12 yaş arası için giriş ücretsiz ve evcil hayvanlar da konser alanına kabul ediliyor. Ziyaretçiler kendi sandalyeleri ve içecekleri ile gidebiliyor. Konserin gelirinin aktarılması planlanan 100. Yıl Köyü’nün ilk ayağı, Hatay'da Mustafa Kemal Üniversitesi Kampüsü içerisinde, 120 dönümlük arazide, 300 ev ve diğer destek birimlerinden oluşacak.  

Hatay'ın kendi toprağı kullanılarak kerpiçten, sürdürülebilir şekilde tasarlanan köy, ilk 3 yıl ücretsiz olarak afetten etkilenen ailelerin kullanımına sunulduktan sonra, Mustafa Kemal Üniversitesi öğrenci yurtları, lojmanları ve destek birimleri olarak eğitime hizmet etmeye devam edecek. İçerisinde yer alacak istihdam atölyeleri ile hem üniversiteye hem de Hatay'a hayat katacak olan proje, binlerce üniversiteliye yıllar boyu destek verecek.

Bebek ve çocuk kütüphanelerinin sayısı artırılıyor

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 13:35
Bebek ve çocuk kütüphanelerinin sayısı artırılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bünyesindeki 78 çocuk ve bebek kütüphanesinin sayısını artırarak, 7 yeni bebek ve çocuk kütüphanesini minik okuyucularla buluşturacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bünyesindeki 78 çocuk ve bebek kütüphanesine yeni 7 kütüphane daha ekliyor. Bebeklik ve erken çocukluk dönemini hedef alarak bebek-ebeveyn ilişkisini güçlendiren yeni nesil kütüphanelerde, erken okuryazarlık eğitimi de veriliyor, duyu testleri yapılıyor. Zengin bir koleksiyona sahip çocuk kütüphanelerinde, robotik, keçe, origami, örgü, seramik, ebru, dikiş, takı tasarımı, ayraç ve şapka yapım atölyeleri, gölge oyunu gösterileri, masal saatleri, edebiyat, kültür, sanat, kişisel gelişim ile sağlık alanlarında söyleşiler, aile seminerleri ve farkındalık eğitimleri de düzenleniyor. Bakanlık bünyesindeki halk kütüphanelerinde bilim, robotik kodlama, ahşap tasarım, matematik, akıllı tarım, ebru, sıcak cam, epoksi atölyelerinde ve sanal gerçeklik (VR) platformlarında etkinliklerle eğitim programları ziyaretçilerle buluşuyor. Türkiye genelinde 200'e yakın atölyenin hizmet verdiği bakanlık kütüphanelerinde son 5 yılda gerçekleştirilen 59 bin 293 etkinliğe katılan toplam 2 milyon 484 bin 20 çocuk sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye'de 6 ilde daha bebek ve çocuk kütüphaneleri açılacak Kültür ve Turizm Bakanlığı, kitapların büyülü dünyasına açılan 78 çocuk ve bebek kütüphanesine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda 6 yeni ilde 7 bebek ve çocuk kütüphanesi daha minik okuyucularla buluşacak. Türkiye'de ilk bebek kütüphanesini 2018'de Karabük İl Halk Kütüphanesi ve Tekirdağ Şarköy İlçe Halk Kütüphanesinde kuran bakanlığın, bebek ve çocuk kütüphanelerini taşıyacağı yeni iller İstanbul, Antalya, Adana, Mersin, Bilecik ve Niğde olacak. BİR KİTABIN YAYIMLANMA SERÜVENİ RESİMLERLE ANLATILACAK

Bakanlık bir kitabın yayımlanma serüvenini çocuklara anlatmak üzere 7 kitaptan oluşan bir de set hazırlıyor. "Milli Kültür Eserlerinin Basımı ve Yayımı Projesi" kapsamında çalışmaları süren "Okuma Kültürü Mekanları: Çocuk Kitapları Seti", minik okurlara her cildinde farklı bir illüstratörün çizimleriyle renkli ve resimli olarak kitabevi, yazar evi, kütüphane, sahaf, matbaa, yayınevi ve kitap fuarı gibi mekanlarda geçen hikayeleri aktaracak. Eser, çocuklara küçük yaştan itibaren kitap ve fikri haklar gibi konularda farkındalık sağlayacak. Çocuklar, bir kitabın doğumundan okurlara ulaşmasına kadar tüm süreçleri bu eserden öğrenebilecek. Söz konusu set, kitabın ortaya çıkmasına katkıda bulunan tüm meslekleri ve mekanları çocukların tanıyıp keşfedebilecekleri bir metin ve görsel içeriğe de sahip olacak. Bakanlığın kütüphane koleksiyonlarına bu yıl dahil olacak kitap seti, çocuklara yönelik yayıncılık atölyeleri ve etkinliklerde minik okurlara hediye edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı kitap satış mağazalarında da satışa sunulacak esere okuyucular, "e-Kitabım" mobil uygulamasında "e-Kitap" olarak da ulaşabilecek. KÜTÜPHANELERİN ÇOCUK ÜYE SAYISI ARTTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, kütüphanelerde 2021'de 162 bin 660 olan çocuk üye sayısı yaklaşık yüzde 100 artarak 2022'de 329 bin 842'ye ulaştı. 2021'de 2 milyon 674 bin 635 adet ödünç alınan çocuk kitabı sayısı ise 2022'de 4 milyon 916'ya çıktı. Halk kütüphanelerinde geçen yılki 5 milyon 228 bin 444 çocuk kitabı sayısı da bu yılın ilk 6 ayı itibarıyla 5 milyon 576 bin 45'e ulaştı. Bakanlık yıl sonu itibarıyla bu rakamların üzerine çıkmayı hedefliyor.

Grevdeki Hollywood yazarları anlaşmaya vardı

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:48
Grevdeki Hollywood yazarları anlaşmaya vardı

Hollywood'da senaristlerin neredeyse 150 gündür sürdürdüğü ve sektörü durma noktasına getiren grevi bitiyor. Amerika Yazarlar Birliği (WGA) ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) grevbi sona erdirecek anlaşma yaptı.

Hollywood'da tam 146 gündür süren maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi grevi sona eriyor! Amerika Yazarlar Birliği (WGA) ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) sonunda anlaştı. İki birlik arasında, grevi sona erdirecek üç yıllık geçici bir anlaşma imzalandığı öğrenildi.
Anlaşma, dört gün süren yoğun görüşmelerin ardından geldi. Görüşmelerde tüm detayların gözden geçirildiği, sözleşmenin ayrıntılı baskısının, içerik üretiminde üretken yapay zekanın nasıl kullanılacağına ilişkin kurallar ve hükümler içerdiği belirtildi.
Anlaşma metninin yazılmasının ardından WGA üyelerinin onay için oy kullanması gerekecek. Anlaşmanın ayrıntıları henüz basınla paylaşılmadı. Yazarların grevinin sona ermesi haberi, stüdyoların 23 Eylül Cumartesi gecesi "en iyi ve son" tekliflerini sunmalarının ardından geldi.
Variety dergisi ve diğer önemli eğlence dünyası yayın organları, yazarlar grevinin sona ermesinin Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu'na (SAG-AFTRA) bağlı oyuncuların grevinin de sona ermesi için bir adım olacağı görüşünde.
Hollywood senaristleri 2 Mayıs'tan bu yana grevdeydi. Oyuncular da maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını duyurarak, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği ve stüdyolar ile adil bir anlaşmaya varılamadığı için temmuz ayında greve katılmıştı. Senaristler, en son 2007'de greve gitmiş ve çalışanların 100 günlük iş bırakmaları yaklaşık 2 milyar dolar zarara yol açmıştı.Yazarlar ve oyuncuların grevi, Hollywood'da yapımları 1960'tan beri ilk kez tamamen durma noktasına getirdi.

Dehşetin Yüzü 2 zirveden inmiyor (22-24 Eylül ABD gişesi)

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 11:20
Dehşetin Yüzü 2 zirveden inmiyor (22-24 Eylül ABD gişesi)

Korku filmi "Dehşetin Yüzü 2", vizyondaki üçüncü haftasında da liderliği başka filme kaptırmadı. İşte 22-24 Eylül hafta sonunda ABD'de en çok seyredilen filmler ve yaptıkları hasılatlar...

1,6 milyon dolar
1,8 milyon dolar
2,5 milyon dolar
2,6 milyon dolar
3 milyon dolar
3,2 milyon dolar
4,7 milyon dolar
6,3 milyon dolar
8,3 milyon dolar
8,4 milyon dolar

"Rock'ın sesi" Glenn Hughes İstanbul konserinde Deep Purple klasiklerini çalacak

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 10:36

“Rock’ın sesi” olarak tanınan Rock and Roll Hall of Fame üyesi, Deep Purple'ın eski basçısı ve solisti Glenn Hughes, “Glenn Hughes Performs Deep Purple Classics Live” projesiyle İstanbul'da konser verecek.

Glenn Hughes, 7 Ekim Cumartesi gecesi İstanbul'da Maximum Uniq Açıkhava'da konser vermek üzere Türkiye'ye geliyor. “Rock’ın sesi” olarak tanınan Rock and Roll Hall of Fame üyesi, Deep Purple'ın eski basçısı ve solisti Glenn Hughes, “Glenn Hughes Performs Deep Purple Classics Live” projesiyle Deep Purple efsanesini günümüze taşıyor.

Hughes'ın performansından önce Pentagram akustik seti ile sahne alacak. Pentagram'dan önce ise sahneyi ısıtmak üzere ise Dj Nikki Wild setinin başında olacak.

Glenn Hughes'a sahnede; Søren Andersen (gitar), Ash Sheehan (davul) ve Bob Fridzema (keyboard) eşlik edecek. Ekip bu sene Deep Purple'ın efsane albümü "Burn"un 50. yılı şerefine bu albümden de şarkılar çalacak.

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'sız 11 yıl geçti

Tarafından: NTV
25 Eylül 2023 at 09:53
Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş'sız 11 yıl geçti

Abdallık kültürünün son efsanesi olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, hayatı boyunca yaklaşık 400 plak, birçok kaset ve long play'e imza atarak eserlerinde Anadolu insanının acı ve kederini dile getirdi. Neşet Ertaş, vefatının 11. yılında anılıyor.

Türküleri kendine has üslubuyla icra eden ve "Bozkırın Tezenesi" olarak anılan Neşet Ertaş, vefatının 11. yılında anılıyor. Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesi, Abdallar (Kırtıllar) köyünde 1938'de dünyaya gelen halk ozanı, 8 yaşına kadar doğduğu köyde yaşadı. Daha sonra ailesiyle İbikli (Çiçekdağı) köyüne yerleşen Ertaş, müzik hayatına da kendisi gibi saz üstadı olan babası Muharrem Ertaş sayesinde başladı. Bozlak türkülerini feryat olarak nitelendiren Ertaş'ın ilk çalgısı annesi Döne Ertaş'ın çamaşır tokacına tel takmak suretiyle yaptığı oyuncak bağlamaydı. Okula gidemeyen, fakat çok küçük yaşta bağlama ve keman çalmayı öğrenen sanatçı, okumayı da ağabeyi Necati Ertaş'tan öğrendi. Neşet Ertaş, çocukluğunda babasıyla birlikte Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri, Yozgat gibi birçok yeri gezerek saz çalıp, türküler söyledi. "NEDEN GARİP GARİP ÖTERSİN BÜLBÜL" TÜRKÜSÜYLE ÇIKIŞ YAPTI Babasından müzikle ilgili pek çok şey öğrenen Ertaş, 14 yaşında İstanbul'a gelerek ilk plağını 1957'de babasının yazdığı "Neden Garip Garip Ötersin Bülbül" türküsüyle çıkardı. Bu çalışması geniş kitlelere ulaşan Ertaş, kısa sürede Anadolu'nun tamamında tanınan ve dinlenen bir halk ozanı oldu. Yaklaşık iki yıl boyunca İstanbul'da plak, kaset ve konser çalışmaları yapan Ertaş, daha sonra Ankara'ya yerleşti ve sanat hayatını burada sürdürdü. Usta müzisyen, bu süreçte "Türkülerin Babası", "Anadolu Efsanesi" ve "Abdal Müzisyen" gibi isimlerle de anılmaya başlandı. Mahalli sanatçı unvanıyla Ankara Radyosu'nda programlar yapan Ertaş, Leyla Hanım ile tanışıp evlendi ve çiftin 3 çocuğu oldu fakat 7 yıl sonra eşinden ayrıldı.UZUN SÜRE ALMANYA'DA YAŞADI Yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle enstrüman çalamaz hale gelen ve tedavi için Almanya'ya yerleşen Ertaş, çocuklarının eğitimi ve sanat çalışmaları dolayısıyla uzun süre bu ülkede ikamet etti. Türkiye'de plakları, radyo programları, konser ve düğün performanslarıyla büyük bir üne kavuşan Ertaş, Almanya'daki birinci kuşak Türk göçmenler tarafından da çok sevilen bir isim oldu. Kendi üslubuyla gelenekten gelen türküleri icra eden Ertaş, 2000 yılında İstanbul'da yeniden sevenlerinin karşısına çıktı. Abdallık kültürünün son efsanesi olarak bilinen Ertaş, Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine teklif edilen "Devlet Sanatçısı" unvanını kabul etmedi.Hayatta olduğu dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığınca "Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi" kapsamında "Yaşayan İnsan Hazinesi" ilan edilen Ertaş, eserlerinde Anadolu insanının acı ve kederini dile getirdi. Ertaş'a, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından 2011'de fahri doktora unvanı verildi, sanatçının bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuarlarda ders olarak okutuldu. Hayatı boyunca yaklaşık 400 plak, birçok kaset ve "long play"e imza atan Ertaş, 25 Eylül 2012'de prostat kanseri sebebiyle İzmir'de 74 yaşında vefat etti. Hayatı ve eserleri Prof. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap olarak yayımlanan Ertaş'ın albümlerinden bazıları şöyle: "Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde", "Kendim Ettim Kendim Buldum", "Kibar Kız", "Gel Gayri Gel", "Türküler Yolcu", "Gitme Leylam", "Kova Kova İndirdiler Yazıya", "Seher Vakti", "Polis Lojmanları", "Benim Yurdum", "Gönül Yarası", "Zülüf Dökülmüş Yüze", "Zahidem", "Gönül Dağı", "Ölmeyen Türküler 2", "Ölmeyen Türküler 3", "Sazlı Sözlü Oyun Havaları", "Niye Çattın Kaşlarını", "Yar Gönlünü Bilenlere", "Garibin Dünyada Yüzü Gülemez", "Altın Ezgiler", "Gurban Olduğum", "Ağla Sazım", "Hata Benim", "Mühür Gözlüm".
Dün — 24 Eylül 2023NTV

GastroANTEP Kültür Yolu Festivali kapsamında Rönesans Rüyaları sergisi düzenleniyor

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 16:30
GastroANTEP Kültür Yolu Festivali kapsamında Rönesans Rüyaları sergisi düzenleniyor

Gastronomi alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda yer alan Gaziantep'te düzenlenen GastroANTEP Kültür Yolu Festivali kapsamında sanatçı Refik Anadol'un dijital sergisi Rönesans Rüyaları ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen GastroANTEP Kültür Yolu Festivali dokuzuncu gününde devam ediyor. Kent genelinde 16 Eylül'den itibaren çeşitli kültürel etkinlerin düzenlendiği "GastroANTEP Kültür Yolu Festivali" kapsamında, Türkiye'nin çağdaş sanat alanındaki öncülerinden Refik Anadol'un dijital sergisi ziyaretçilerini ağırlıyor.Refik Anadol'un Rönesans dönemine ait tüm heykellerin görselleriyle yapay zekayı eğiterek oluşturduğu, dinamik formda veri heykellerinin yer aldığı "Rönesans Rüyaları" sergisi vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.Sergiyi gezen Cansu Özçelik, "Çok keyifliydi, kendimizi içine çekiyordu, görsel olarak gayet tatmin ediciydi. Sergi oldukça yoğundu, 7'den 70'e herkesin ilgisini çekti" diye konuştu.Mustafa Kartal ise serginin teknolojinin geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli olduğunu vurgulayarak, "Sergi, bilgiler ışığında görsel bir şölen aslında. Hem teknolojinin hem de yapay zekanın gelişmesini bir arada görmüş olduk. Sanatsal olarak güzel bir etkinlik" ifadelerini kullandı.

The Exorcist: Believer'dan yeni klip

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 15:29
The Exorcist: Believer'dan yeni klip

Leslie Odom Jr. ve Lidya Jewett'in rol aldığı, heyecanla beklenen korku devam filmi The Exorcist: Believer'dan bir klip yayınlandı. William Peter Blatty'nin romanından uyarlanan orijinal korku filminin devamı olan The Exorcist: Believer, 6 Ekim'de gösterime girecek.

Zeki Müren kabri başında anıldı

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 14:59
Zeki Müren kabri başında anıldı

Türk sanat müziği sanatçısı Zeki Müren, vefatının 27'nci yıl dönümünde Bursa'daki kabri başında anıldı.

Türk sanat müziğinin unutulmaz ismi, "Sanat Güneşi" olarak tanınan Zeki Müren, vefatının 27'nci yılında Emir Sultan Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Programa Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı yöneticileri, Zeki Müren'in yeğeni Özlem Güner ile eşi İlknur Güner, Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı. "ONUN AİLESİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ" Zeki Müren'in vefatının 27'nci yıl dönümünde bir araya geldiklerini belirten yeğeni Özlem Güner, "Vedasının 27'nci yılına geldik. Bugün yine hepimiz burada toplandık. O bir efsane. O herkesin sanat güneşi ama benim sadece güneşim. Bizler onun ailesi olmaktan ve onu yaşatma çabalarımızdan gurur duyuyoruz. O kadar güzel şeyler yaptı, o kadar güzel devrimler yaptı ki hayatı boyunca, veda ederken de tüm mal varlığını Türkiye'mizin çok kıymetli iki vakfı olan Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı'na emanet etti. Bizler bundan çok gurur duyuyoruz. Biz kendi arzumuzla, kendi bilincimizle birlikte sohbetimizle o kararı aldık ve bunun için de çok mutluyuz. Bizlere çok büyük bir miras bıraktı. İşte çocuklar, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri. O kadar güzel yetişiyorlar ki o kadar değerli eğitimcilere sahipler ki Zeki Müren nasıl zirvedeyse işte orada da öyle zirvede öğrenciler yetişiyor" ifadelerini kullandı.Zeki Müren'in hayatını ve sanat yaşamını konu alacak bir film hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Güner, "Onu anmayı sürdürüyoruz. Bugün Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nde anma etkinliğimiz olacak. 27 Eylül Çarşamba günü veda ettiği İzmir'de, Suat Taşer Kültür Merkezi'nde, tüm halkımıza açık Zeki Müren şarkılarıyla bir masal yapıyoruz. Tüm sevenlerini oraya bekliyoruz. Bu şekilde anmalarımızı sürdürüyoruz. Onun adını yaşatacak, onun yaptıklarını sevenlerine taşıyacak tüm dünyaya duyuracak bir film hazırlığındayız. İnşallah her şey çok güzel olur. Çünkü Zeki Müren de bizi görüyor. Onu gülümseten şeyler yapmayı sürdürmek istiyoruz" diye konuştu.Emirsultan Mezarlığı'ndaki anma töreni, dua edilmesinin ardından sona erdi.

Evliya Çelebi'nin eserleri sergilendi

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 14:44
Evliya Çelebi'nin eserleri sergilendi

2022-2023 Evliya Çelebi kültür sanat sezonunun kapanış etkinliğinde "Meydan Musiki Topluluğu" İstanbullularla buluştu.

2022-2023 Evliya Çelebi kültür sanat sezonunun kapanış etkinliğinde "Meydan Musiki Topluluğu" sahne aldı. Konserde, Evliya Çelebi'nin "Seyahatname" adlı eserinde geçen türküler, ilahiler ve mehter formları seslendirildi.

YAPAY ZEKA SERGİSİ SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Programda yapay zeka desteğiyle Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ndeki esnaf zümrelerinden esinlenerek tasarlanan 34 eser de meraklıların ilgisine sunuldu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, "Sezonumuza adını veren Evliya Çelebi'nin eserinde geçen esnafları yapay zeka ile canlandırabilir miyiz diye düşündük ve Gökhan bey kısa zamanda çok büyük emek harcadı" ifadesini kullandı. Evliya Çelebi'nin Gözünden İstanbul Esnafı adlı serginin görsel sanat yönetmeni Gökhan Genç, "İstanbul'la ilgili esnafların durumunu resmetmeye, Evliya Çelebi'nin gözünden 17. yüzyıldaki fotoğrafları betimlemeye çalıştık. Bakırcılardan yelkencilere, lağım kazıcılarından çömlekçilere kadar 34 farklı eserle esnafların tablosunu resmettik. Çalışma, özgün ve ilk defa yapıldı" değerlendirmesinde bulundu.

"FOTOĞRAF, GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIR"

Ayrıca "Evliya Çelebi'nin İzinde" gezi ve fotoğraf yarışmasının ödülleri de sahiplerini buldu. Ödül töreninin ardından yarışmaya katılan fotoğraflardan hazırlanan sergi sanatseverlerle buluştu ve çekilişle 30 kişiye Kapadokya turu hediye edildi. Fotoğraf yarışmasının jürisinde yer alan fotoğrafçı İbrahim Zaman da programa katılmaktan büyük heyecan duyduğunu belirterek, "Kültür demek, ışık demek. Kültürün içinde her türlü sanat var. Fotoğraf da diğer sanatlara göre daha zengin. Ben dedemi fotoğraftan tanıdım. Bu bile aydınlanmamıza, geçmişimizi geleceğe taşımamıza fırsat veriyor" ifadelerini kullandı.

Gezi yazısı yarışması jüri üyelerinden Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, yarışmada derecelendirme yapmanın bir hayli zor olduğunu vurgulayarak, "Birbirinden değerli çok sayıda eser vardı. Usul olarak jüri üyeleri birbirinden habersiz olarak metinleri okudu, yorumladı. Yarışmaya katılanların yazmaya devam etmesi lazım. Yazı seyahatine devam etmesi lazım. Yazmak, devam etmeyi gerektiren bir yoldur. Zevkli ve çileli bir yoldur. Bu yüzden bütün katılımcıları tebrik ediyorum" değerlendirmesini yaptı.Evliya Çelebi'nin İzinde Gezi Yazısı Yarışması'nda birinciliği elde eden Fahri Akyürür, bir felsefe öğretmeni olarak şiir ve öyküyle de ilgilendiğini aynı zamanda gezi yazıları kaleme aldığını dile getirdi. Çok kapsamlı güzel, incelikli bir yarışma olduğunu kaydeden Akyürür, "Birinci olduğum için çok sevinçliyim. Bu ödül benim ilk birinciliğim. İlk ödülümü burada aldım, inşallah devamı da gelir" dedi. Evliya Çelebi'nin İzinde Fotoğraf Yarışması birincisi Ali İhsan Öztürk ise "Yaklaşık 40 yıldır foto muhabirliği yapıyorum. 'Evliya Çelebi'nin İzinde' fotoğraf yarışmasına Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nda çektiğim bir fotoğrafla katıldım" ifadesini kullandı.

Kuzey Makedonya'da 44. Manaki Kardeşler Film Festivali başladı

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 14:11
Kuzey Makedonya'da 44. Manaki Kardeşler Film Festivali başladı

Balkanlar'ın ilk kameramanları olarak kabul edilen Manaki Kardeşler adına Kuzey Makedonya'nın Manastır şehrinde düzenlenen 44. Manaki Kardeşler Uluslararası Görüntü Yönetmenleri Film Festivali başladı.

Bu yıl "The Beautiful Unknown" (Bilinmeyen Güzel) sloganıyla Manastır'daki Kültür Merkezi'nde düzenlenen festivalin açılışına çok sayıda davetli katıldı. Seminer, çalışma atölyeleri gibi etkinliklerin düzenleneceği ve 29 Eylül'e kadar sürecek olan festivalde bu yıl 80 film beğeniye sunulacak.

44. Manaki Kardeşler Film Festivali'nde, Nuri Bilge Ceylan'ın 96'ncı Akademi Ödülleri'nde (Oscar) Türkiye'nin "En İyi Uluslararası Film" adayı olarak belirlenen "Kuru Otlar Üstüne" filmi de yer alacak. Film, Fransa'da düzenlenen 76. Cannes Film Festivali'nde oyuncu Merve Dizdar'a "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazandırmıştı.

Festival kapsamında Oscar ödülü görüntü yönetmeni Peter Biziou'ya "Altın Kamera 300" Yaşam Boyu Başarı Ödülü, oyuncu ve yapımcı Labina Mitevska'ya ise "Makedon filminin büyük yıldızı" ödülü verildi. Yönetmen Seamus McGarvey'e ise "Altın Kamera 300" Dünya Sinema Sanatına Olağanüstü Katkı Özel Ödülü kapanış töreninde takdim edilecek.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska Stojçevska, törende yaptığı konuşmada, festivalin en üst düzeydeki görsel sanatın değerlerini besleyen ve o zamana kadar bilinmeyeni büyük bir meydan okuma olarak gören meraklı Manaki Kardeşler'in anısını yaşattığını söyledi.

Film sanatını, güçlü bir araç ve tüm engelleri kolayca değiştiren en anlaşılır dil olarak nitelendiren Stojçevska, "Manaki kardeşler bunu uzun zaman önce fark ettiler ve kendi filmlerine girerek, sizin de gitmekte olduğunuz harika bilinmeyene ulaştılar. Manastır'daki bayram çoktan başladı. Festivalin açıldığını ilan ediyorum" diye konuştu.

Manastır Belediye Başkanı Toni Konjanovski de festivalin ev sahibi olarak kültürel kurumlara kapıları sonuna kadar açtıklarını dile getirdi. Konjanovski, "Rekor sayıda misafir karşılayacak olan Manaki Kardeşler Festivali'nin 44'üncüsü, hem festivalin hem de şehrin kültürel ve sanatsal gelişiminin yeni bir teyididir" ifadesini kullandı.

Festival Müdürü Simeon Moni Damevski ise festivalde bu yıl 350'nin üzerinde misafir ağırlayacaklarını kaydederek, "Bu yıl Manastır'ın ruhuna kendi büyülü damgasını ve izini vuracak rekor sayıda 80 film, 9 atölye ve bir düzine farklı etkinlik gerçekleştirilecek" dedi.

Kuzey Makedonya Sinema Çalışanları Derneğince Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski himayelerinde düzenlenen festival, Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı, Manastır Belediyesi ve farklı kurum-kuruluşlarca destekleniyor. Festival, Manastır şehrindeki Kültür Merkezi, Manaki Sineması ve Subay Evi olmak üzere üç konumda gerçekleştirilecek.

YANAKİ VE МİLTON MANAKİ'NİN ÇALIŞMALARININ ANISINA YAPILIYOR

İlki 1979'da yapılan festival, Yanaki ve Мilton Manaki'nin çalışmalarının anısına düzenleniyor. Film festivaline isimleri verilen Yanaki ve Milton Manaki kardeşler, 20. yüzyılın başında Makedonya'da fotoğrafçılıkla uğraşırken Balkan coğrafyasının ilk kameramanları olarak tanındı. Yanaki Manaki'nin İngiltere'den getirdiği kamerayla ilk çekimlerini yapan iki kardeş, bölgedeki yerel gelişmeler, gelenek ve göreneklerin yanı sıra Osmanlı padişahlarından Sultan Mehmed Reşat'ın Selanik ve Manastır ziyaretlerini de kaydetti. İki kardeşin kaydettiği görüntülerin tamamı "Kuzey Makedonya Kinoteka" arşivinde saklanıyor.

Cem Karaca filminin çekimleri başladı

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 11:33
Cem Karaca filminin çekimleri başladı

Cem Karaca’nın hayatını sinemaya taşımaya hazırlanan “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filminin çekimleri, doğup büyüdüğü Bakırköy'de başladı. Yüksel Aksu’nun yönettiği filmde Cem Karaca'I İsmail Hacıoğlu canlandırıyor.

Yılın merakla beklenen filmlerinden “Cem Karaca’nın Gözyaşları” ekibi sete çıktı. Cem Karaca’nın hayatını anlatan filmin çekimleri, sanatçının doğup büyüdüğü İstanbul Bakırköy’de başladı. Setin ilk gününde semt halkının oyunculara ilgisi büyüktü.

Danışmanlığını Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca ve yakın çevresinin yaptığı projenin senaryosunu Onur Böber, Özden Uçar ve Emrah Saltık kaleme aldı. Filmin yönetmen koltuğunda ise Yüksel Aksu oturuyor.

“Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmini Yüksel Aksu yönetiyorCem Karaca'yı İsmail Hacıoğlu’nun canlandırdığı filmde deneyimli oyuncu Fikret Kuşkan baba Mehmet Karaca, sinema ve televizyon dünyasının yıldız isimlerinden Yasemin Yalçın ise anne Toto Karaca rolünde yer alıyor. Projede ayrıca Melisa Aslı Pamuk, Meral Çetinkaya, Buçe Buse Kahraman ve Melisa Döngel gibi oyuncular da rol alıyor.

48 bin dolarlık Barbie bebek Dünya Oyuncak Bebek Günü kapsamında California'da sergilendi

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 11:22
48 bin dolarlık Barbie bebek Dünya Oyuncak Bebek Günü kapsamında California'da sergilendi

ABD'nin California eyaletinde Dünya Oyuncak Bebek Günü kapsamında antika oyuncak bebeklerin yanı sıra 48 bin dolarlık Barbie bebek de sergilendi.

48 bin dolarlık Barbie bebek, Dünya Oyuncak Bebek Günü kapsamında, antika oyuncak bebeklerin yanında California'da sergilendi. 

Aslen 1959 yılında kutusundaki ünlü siyah beyaz mayosuyla 3 dolara satılmış olan Barbie, Grovian Bebek Müzesi ve Carmel Bebek Dükkanı Yöneticileri Michael Canadas ve David Robinson tarafından 31 Temmuz 2023 tarihinde Theriault's Müzayedesinde özel olarak sahiplenilmişti.

Mazhar Alanson sahnede duygulandı: Özkan’sız ağlarım

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 10:52
Mazhar Alanson sahnede duygulandı: Özkan’sız ağlarım

MFÖ grubundan sanatçı Mazhar Alanson, Üsküdar Meydanı'nda sevenleriyle buluştu. Alanson, şarkılarını Özkan Uğur anısına seslendirdi. Alanson, seyircilerin Uğur ile bilinen "Sude" şarkısını istemesi üzerine duygu dolu anlar yaşadı.

İstanbul Üsküdar Belediyesi'nin kültür sanat sezonu açılışı, usta sanatçı Mazhar Alanson'un sahne aldığı konserle gerçekleşti. Üsküdar Meydanı'nda saat 20.30 da başlayan konsere, sanatçının hayranları yoğun ilgi gösterdi.

Usta sanatçı, MFÖ şarkılarının yanı sıra solo albümlerinden de şarkılar seslendirdi. Seyircilerin Özkan Uğur ile bilinen "Sude" şarkısını istemesi üzerine duygulanan Alanson, “Sonra, belki hatırınız için çalarız bu ekiple, Özkan'sız olmaz ama anmak için yaparız" diyerek konserine devam etti. 

"ÖZKAN'SIZ AĞLARIM" Seyircilerin ısrarı üzerine duygulanan Usta sanatçı, “Şimdi Sude'yi söylersem Özkan'sız ağlarım. Onu sonra yaparız" diyerek "Sude" isimli parçayı konser sonunda seyircilerin de eşlik etmesiyle seslendirdi. Konseri izleyen binlerce kişi, unutulmaz bir gece geçirdi.

1,5 milyon dolar değerindeki tarihi Buda heykeli Los Angeles'taki galeriden çalındı

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 10:39
1,5 milyon dolar değerindeki tarihi Buda heykeli Los Angeles'taki galeriden çalındı

ABD'nin Los Angeles kentindeki bir galeride sergilenen 1,5 milyon dolar değerindeki tarihi Japon Buda heykelinin geçen hafta çalındığı ve hırsızlık anının güvenlik kameralarına yansıdığı ortaya çıktı.

Yaklaşık 114 kilo ağırlığında ve 1,5 milyon dolar değerindeki Buda heykeli, 18 Eylül'de ABD'de sergilendiği Barakat Galerisi'nden çalındı. Güvenlik kameralarına yansıyan olayda, hırsızların galeriye bir kamyonet ile geldiği ve galerinin arka bahçesinde bulunan heykeli kamyonete yükledikleri görülüyor. Galerinin sahibi Fayez Barakat, yerel basına yaptığı açıklamada, heykelin çok değerli olduğunu belirterek, "Bu heykel daha önce evimin arka bahçesindeydi, daha sonra herkes görüp hayran kalsın diye bu heykeli galerinin arka bahçesine getirmiştik" dedi. Barakat, Japonya'daki Edo Dönemi'ne (1603-1867) ait eseri, 55 yıl önce satın aldığını kaydetti.Los Angeles Polisi, olaya ilişkin henüz kimsenin gözaltına alınamadığını, çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarının incelendiğini duyurdu.

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

Tarafından: NTV
24 Eylül 2023 at 09:54
30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 30'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film" ödülünü "Sanki Her Şey Biraz Felaket" filmi aldı. Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla "Sinemamızın Yüzü" ödülleri Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a verildi.

Adana Büyükşehir Belediyesince bu yıl 30'uncusu düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ödülleri sahiplerine takdim edildi. Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, sunuculuğunu Yetkin Dikinciler ve Gülay Afşar'ın yaptığı Büyük Ödül Töreni, sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı.
Geçen yıl vefat eden Türk sinema oyuncularının isimlerinin okunduğu, fotoğraflarının sahneye yansıtıldığı törende, bu yıl festival süresince yapılan etkinliklerden oluşan video gösterisi izlendi, Bülent Ortaçgil ve orkestrası kısa bir konser verdi.
11 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film" ödülüne, yönetmenliğini Umut Subaşı'nın yaptığı "Sanki Her Şey Biraz Felaket" layık görüldü. Subaşı'na ödülünü Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yiğit, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, jüri başkanı yönetmen Ömer Faruk Sorak ile jüri üyeleri birlikte verdi. Subaşı aynı zamanda "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Senaryo" ödüllerini alırken, filmi ayrıca "SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film" ödülüne değer görüldü.
Gecede "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü Karganın Uykusu filmindeki rolüyle Ahmet Ağgün, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü Cam Perde filmi oyuncusu Selen Kurtaran aldı. Festivalde, "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü Suyun Üstü filminden Elit İşcan ile Yüzleşme filminden Nilay Erdönmez arasında, "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülü de Annesinin Kuzusu filminden Necip Memili ile Yüzleşme filminden Okan Urun arasında paylaşıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, açılışta yaptığı konuşmada, Altın Koza'yı Türkiye'de marka haline getiren başta sanatçılar olmak üzere herkese teşekkür etti. Cumhuriyet'in 100. yılında 54 yıl önce başlayan festivali devam ettirmenin onurunu, gururunu yaşadıklarını ifade eden Karalar, "Altın Koza genelde kadraja girmeyenleri kadraja alan, ötekileri kadraja alan, eşitlikçi, emeğe saygılı ve onları alkışlayan, yenilikçi anlayışı destekleyen ve ödüllendiren bir çizgi işidir. Altın Koza'nın da farkı budur" dedi.
Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla "Sinemamızın Yüzü" ödülleri Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a verildi. Kadir İnanır'a ödülünü takdim eden Merve Dizdar, topluma örnek olmuş bir sanatçı olmasının yanı sıra muhteşem oyunculuğu ve mesleğiyle ilgili kendisine hayaller kurduran İnanır'a ödülünü vermekten gurur duyduğunu söyledi. Kadir İnanır da mesleklerine gösterilen saygının böylesine güzel bir organizasyonla herkese ulaşmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
İnanır, "2013 yılından beri benim ağzımdan barıştan başka hiçbir şey çıkmadı. Ellerimizi birleştireceğiz, kalplerimizi kucaklaştıracağız ve büyük barışı mutlaka sağlayacağız. İşte o zaman dünyanın en güzel ülkesinde, burada yaşayan milyonlarca insan, koca ülkeyi festival alanına çevirecek. Hep bir ağızdan coşkuyla bağıracak, 'Yaşasın tam bağımsız Türkiye' diye" ifadesini kullandı.
Türkan Şoray'a ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar verdi. Şoray, 15 yaşına girmeden başladığı sinemada 220 filmde başrol oynadığını belirterek, "Büyük Atatürk'ün Cumhuriyet ile birlikte kadınlara verdiği haklar sayesinde ben bu ödülü aldım. Bir Cumhuriyet kadını olarak Atatürk'e çok şey borçluyuz. Minnetlerimle. dedi.
Ödüllerini aldıktan sonra tekrar anons edilen İnanır ve Şoray, el ele tutuşarak yeniden sahneye geldi.
Festivalde "Yılmaz Güney" ödülüne Tunahan Kurt'un yönettiği "Karganın Uykusu" filmi, eski festival direktörü merhum Kadir Beycioğlu anısına verilen "Jüri Özel" ödülüne de Fikret Reyhan'ın yönettiği "Cam Perde" filmi layık görüldü.
- En İyi Film ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket - Umut Subaşı- Yılmaz Güney ödülü: Karganın Uykusu - Tunahan Kurt- En İyi Yönetmen ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket - Umut Subaşı- En İyi Senaryo ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket - Umut Subaşı- En İyi Kadın Oyuncu ödülü: Cam Perde - Selen Kurtaran- En İyi Erkek Oyuncu ödülü: Karganın Uykusu - Ahmet Ağgün- En İyi Müzik ödülü: Karganın Uykusu - Canset Özge Can- En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü: Karganın Uykusu - Ziya Kasapoğlu- En İyi Sanat Yönetmeni ödülü: Annesinin Kuzusu - Meral Aktan- En İyi Kurgu ödülü: Cam Perde - Fikret Reyhan- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü: Suyun Üstü - Elit İşcan / Yüzleşme - Nilay Erdönmez- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü: Annesinin Kuzusu - Necip Memili / Yüzleşme - Okan Urun- Umut Veren Genç Kadın Oyuncu ödülü: Kıyıda - Deniz Altan- Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülü: Karganın Uykusu - Eser Ağçalı- Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen ödülü: Açık Kapılar Ardında - Alpgiray Uğurlu- Sinema Yazarları Derneği Cüneyt Cebenoyan En İyi Film ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket - Umut Subaşı- Adana İzleyici ödülü: Karganın Uykusu- Mansiyon: Bir Gün 365 Saat
Törende ayrıca Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması'nın kazananlarına ödülleri verildi.
Dünden önceki günNTV

Rafadan Tayfa 4: Hayrimatör filmi 29 Aralık'ta vizyona girecek

Tarafından: NTV
23 Eylül 2023 at 14:35
Rafadan Tayfa 4: Hayrimatör filmi 29 Aralık'ta vizyona girecek

Animasyonseverlerin merakla beklediği Rafadan Tayfa 4: Hayrimatör filminin vizyona tarihi belli oldu.

Türkiye'nin sevilen çizgi filmi Rafadan Tayfa, "Rafadan Tayfa 4: Hayrimatör" başlıklı yeni filmiyle seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Serinin dördüncü yapımında geçmişin ve geleceğin tam ortasında dev bir maceraya atılan kahramanlar, yüzyılın icadı olan dev robot Hayrimatör'ü kurtarmak için bir araya gelecek. İSF Studios'un hazırladığı, 29 Aralık'ta girecek olan yapım ilk üç filmiyle izleyicilerden büyük beğeni kazanmıştı. Serinin ilk filmi "Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası" 2 milyon, "Rafadan Tayfa: Göbeklitepe" 3,5 milyon ve üçüncü filmi "Rafadan Tayfa: Galaktik Tayfa" ise 2 milyon 850 bin seyirciye ulaşmıştı. Galaktik Tayfa aynı zamanda tüm kategorilerde 2023'ün en çok izlenen sinema filmi olmuştu.Filmin yönetmenliğini serinin diğer üç filmini de yönetmiş olan İsmail Fidan üstleniyor. Fidan aynı zamanda filmin müziklerine de imza attı. Yapımın senaryosunu ise Arzu Yurtseven kaleme aldı.

Bedia Akartürk kimdir, nereli?

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 15:41
Bedia Akartürk kimdir, nereli?

Türk halk müziği ses sanatçısı Bedia Akartürk, MasterChef All Star'ın Denizli bölümüne konuk olarak katıldı. Görüntüler ardından Bedia Akartürk ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Bedia Akartürk kimdir, nereli?

Türk halk müziği ses sanatçısı Bedia Akartürk, 4 Şubat 1941 tarihinde İzmir Ödemiş'de dünyaya geldi. Bedia Akartürk, ailenin tek çocuğudur. Ailenin tek çocuğu olması dolayısıyla babasının soyadını hiç değiştirmeden Akartürk olarak devam ettirmiş ve adını hiç değiştirmemiştir.

Bedia Akartürk Sanat hayatına yine doğup büyüdüğü İzmir'in Ödemiş ilçesinde başlamıştır, daha sonra yaşını büyüterek İzmir Radyosu'nda çalışmaya başlayan sanatçı 9 yıl İzmir Radyosu'nda edindiği birçok tecrübenin ardından Ankara Radyosu'nda geçmiştir. Sanatçı sanat hayatını Ankara Radyosu'nda devam ettirmiş ve yine Ankara Radyosu'ndan emekli olmuştur, özellikle o dönemde herkese nasip olmayan Paris Olympia'da muhteşem bir konser veren sanatçı Türkiye'yi en güzel şekilde temsil etmiştir. Sanat hayatında 6 sinema filmi ve sayısız birçok albüme imza atan sanatçı Edirne'den Kars'a kadar tüm Türkiye'nin sevgilisi olmuştur ve 7 ilde Fahri Hemşehrilik unvanına layık görülmüştür. Bedia Akartürk, sanat yaşamı boyunca albüm çalışmalarına ve yurt içi, yurt dışı konserlerine aktif olarak aralıksız devam etmiş ve hala etmektedir.

Bodrum Türk Filmleri Haftası'na geri sayım başladı

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 15:07
Bodrum Türk Filmleri Haftası'na geri sayım başladı

Muğla'nın Bodrum ilçesi ile İstanköy (Kos) Adası'nda bu yıl 29 Eylül-5 Ekim'de 11'inci kez düzenlenecek Bodrum Türk Filmleri Haftası'nda sinemaseverler, gösterime girecek filmlerle kültür ve sanatla dolu bir hafta geçirecek.

11'incisi düzenlenen Bodrum Türk Filmleri Haftası'na geri sayım başladı. Bodrum Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Cenk Sezgin, Bodrum'da birbirinden farklı 7 mekanda sinemaseverleri buluşturacaklarını söyledi. Her yıl yaptıkları gibi haftanın ilk üç gününü sinema sektörü profesyonellerine ayırdıklarını belirten Sezgin, yapılacak toplantı ve panellerle Türk sinemasının sorunları ve yeni trendlerinin ele alınacağını ifade etti.

"16 FİLMİMİZ SEYİRCİYLE BULUŞACAK"

Haftanın hem Bodrum hem de Yunanistan'da yapılacağına dikkati çeken Sezgin, "Üç günlük zirve toplantılarının ardından etkinlikler Türkiye ve Yunanistan'da sokak gösterimleri, halka açık gösterimlerle başlayacak. Bu yıl açık gösterimlerde 16 filmimiz seyirciyle buluşacak. Bunlar geçen yılın gişe başarısı yüksek olan, talihsiz deprem felaketi nedeniyle tam olarak seyirciyle buluşamamış ve ilk kez yer vereceğimiz çocuk filmlerinden oluşacak." dedi. Sezgin, etkinliklerin Bodrum Kalesi, Mumcular Kent Meydanı, plajlar, sokak araları ile Dibeklihan Sanat Köyü ve Bodrum Golf Kulübü'nde gerçekleşeceğini anlattı. ZEKİ MÜREN FİLMİNİN İLK FRAGMANI ETKİNLİKTE GÖSTERİME GİRECEK

Film gösterimlerinin bazılarına sanatçı ve oyuncularının da eşlik edeceğine değinen Sezgin, "Oyuncuların seyirciyle sohbet etme imkanı olacak. Etkinliklerde en çok heyecan duyduğumuz konu bu yıl 'Sanat Güneşi' Zeki Müren'in çekilecek filmiyle ilgili ilk resmi fragmanını bu haftada izleme ve izlettirme şansımız olacak. Ekip fragmanın çekimlerine başladı." diye konuştu. Bazı sanatçılara çeşitli ödüller vereceklerini aktaran Sezgin, "Yeni çektikleri filmlerin ilk tanıtımlarını burada yapmak isteyen yapımcı arkadaşlarımızdan talepler alıyoruz. Vaktimiz yettiği kadarıyla hepsine yer vermeye çalışıyoruz, hiçbirini geri çevirmedik." dedi. Sezgin, Bodrum'un turizmiyle gündemdeyken bir süredir bu gibi etkinlikler sayesinde Türkiye'nin kültür ajandasında da belli bir yere sahip olmaya başladığını vurguladı. Sezonun tam kapanmaya yüz tuttuğu günlerde bu etkinliği gerçekleştireceklerine dikkati çeken Sezgin, "Hem Bodrum'un turistik hareketliliğine katkı sağlamış, hem de ülkemizin sinema sektörüne Bodrum'dan çok güzel bir rüzgar üflemiş oluyoruz. Bodrum artık bir kültür kenti olarak adını daha da büyük harflerle yazdırmaya başlayacaktır." ifadelerini kullandı. Sezgin, 1 Ekim'de İstanköy Adası'nda "Çakallarla Dans 6" filminin gösteriminin yapılacağını, adada yaşayanların kendi mahallerinde çekilen bu filmi özel bir gösterimle izleme fırsatı yakalayacağını sözlerine ekledi.

Taylor Swift'in dünya çapındaki etkisi üzerine konferans düzenlenecek

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 14:20
Taylor Swift'in dünya çapındaki etkisi üzerine konferans düzenlenecek

Grammy ödüllü şarkıcı Taylor Swift'in pop kültüründen ekonomiye birçok alandaki etkisi Avustralya'da konferans konusu oldu.

Müzik kariyeri boyunca pek çok rekora imza atan ve aldığı ödüllerle tarihe geçen ABD'li şarkıcı Taylor Swift, "Eras" adlı dünya turnesiyle hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor. Hayatı ve şarkıları daha önce ABD'deki bir üniversitede ders konusu olan Swift'in dünya çapında yarattığı etki üzerine akademik konferans düzenlenecek.

Avustralya'daki Melbourne Üniversitesi, şarkıcının pop kültürü, ekonomi, edebiyat, müzik ve hayranları üzerindeki etkisi üzerine bir konferans düzenleyecek.

11 Şubat 2024'ten 13 Şubat 2024'e kadar düzenlenecek olan konferans, "Swiftposium" adını taşıyor. Konferans, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki yedi üniversite tarafından destekleniyor.

Üç günlük konferans, 33 yaşındaki şarkıcı dünya turnesiyle Avustralya'ya gelmeden sadece birkaç gün önce gerçekleşecek.

Swift'in farklı alanlardaki etkisi ilk kez küresel çaptaki bir konferansta ele alınacak. Organizasyonu düzenleyenler, konferansın birçok konuyu ele alacağını dile getirdi.

Euphoria dizisinin yıldız oyuncusu Angus Cloud'un ölüm nedeni belli oldu

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 10:07
Euphoria dizisinin yıldız oyuncusu Angus Cloud'un ölüm nedeni belli oldu

HBO yapımı Euphoria dizisinin genç yıldızı Angus Cloud geçtiğimiz ay evinde ölü bulunmuştu. Oyuncunun ölüm nedeni açıklandı.

Euphoria dizisiyle tanınan 25 yaşındaki ünlü oyuncu Angus Cloud geçtiğimiz ay hayatını kaybetti. ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki evinde ölü bulunan oyuncunun ölüm nedeniyle ilgili açıklama yapılmamıştı.

Ancak genç oyuncunun babasının ölümüyle başa çıkma mücadelesi sonucu intihar etmiş olabileceği düşünülüyordu.

Dizide Fezco karakteriyle tanınan oyuncunun vücudunda yüksek dozda fentanil, kokain ve metamfetamin bulundu.

Variety'nin haberine göre, Alameda County Adli Tıp ofisinden yapılan açıklamada, oyuncunun "kazara aşırı doz alarak" hayatını kaybettiği bildirildi.

OYUNCU HAKKINDA

Angus Cloud, izlenme rekorları kıran HBO yapımı Euphoria dizisinde "Fezco" karakteriyle ün kazanmıştı. Angus Cloud, ayrıca "The Line", "North Hollywood" gibi filmlerde de rol almıştı. Conor Angus veya tam adıyla Conor Angus Cloud Hickey, 10 Temmuz 1998'de ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Oakland'da dünyaya geldi. Angus, Oakland Sanat Okulu'nda Üretim Tasarımı bölümünde okudu. Brooklyn'deki Barclays Center'a yakın bir tavuk ve waffle restoranında çalışırken, Angus, kendisini dolandırdığından şüphelendiği Euphoria yapım ekibinden Jennifer Venditti tarafından keşfedildi. Euphoria dizisi başladığı ilk andan itibaren konusuyla ve oyuncularıyla izlenme rekorları kırmıştı.

The Beatles grubunun hiç yayınlanmamış şarkıları açık artırmada

Tarafından: NTV
22 Eylül 2023 at 09:46
The Beatles grubunun hiç yayınlanmamış şarkıları açık artırmada

İngiliz müzik grubu The Beatles'ın daha önce hiç yayınlanmamış şarkıları ve röportajları açık artırmada satışa çıkıyor. Lennon ve Ono'nun "One From The Nursery" adını taşıyan ve hiç yayınlanmayan albümü de satışta.

Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles'a ait yayınlanmamış şarkılar açık artırmaya çıkıyor. Gotta Have Rock and Roll adlı müzayede evinin satışa çıkardığı koleksiyonda grubun prova kayıtları ve röportajlarının yer aldığı kasetler de bulunuyor. İnternet sitesinde açılan ilanda, 6 kaset bulunuyor.

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band adlı albümün provaları ilk kasette yer alırken George Harrison’ın Jimmy Page ile “While My Guitar Gently Weeps” şarkısını seslendirdiği anlar ikinci kasette yer alıyor.

Diğer kasetlerde ise John Lennon'ın 45 dakikalık röportajı, Paul McCartney’in farklı vokal denemeleri ve Yoko Ono'nun Lennon, müzik ve kişisel hayatı hakkında yaptığı iki saatlik konuşma yer alıyor.

Altıncı ve son kasette ise Lennon ve Ono'nun "One From The Nursery" adını taşıyan ve hiç yayınlanmayan albümü yer alıyor. Satıştan 300-500 bin dolar gelir elde edilmesi bekleniyor. Öte yandan grup üyesi Paul McCartney tarafından 1963-1964 yıllarında çekilen 275 fotoğraf, "1964: Eyes of the Storm" kitabıyla ilk kez kamuoyuna sunulmuştu.

Devlet Çoksesli Korosu yeni sezonda farklı türde konserleri dinleyicilere sunacak

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 17:07
Devlet Çoksesli Korosu yeni sezonda farklı türde konserleri dinleyicilere sunacak

Cumhuriyetin 100. yılında 35'inci yaşını kutlayan Devlet Çoksesli Korosu, yeni sezonda marşlar, türküler, senfonik ve akapella konserleriyle sanatseverleri ağırlayacak.

Devlet Çoksesli Korosu, 2023-2024 konser sezonunda başta Ankara olmak üzere Bursa, İstanbul, Antalya, Sivas ve Adana'da dinleyicilerle bir araya gelecek. Koro, 13 Ekim'de Şef Cemi'i Can Deliorman yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Cumhuriyet coşkusunu Bursalılarla paylaşacak. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca düzenlenen yarışma sonucunda birinci seçilen Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yıl Marşı ile bestelenen diğer marşlar koro tarafından seslendirilecek. Devlet Çoksesli Korosu, 26 ve 27 Ekim'de benzer bir repertuvarla ve CSO Ada Ankara Ana Salon'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte sahne alacak. Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında, 26 ve 27 Eylül'de CerModern Flow Dijital Sahne'de vereceği "Mevsimler-Rönesans Madrigalleri"yle izleyicilerin üç tarafını saran dijital görsel destekli konser deneyimi sunacak koro, Josquin, Monteverdi ve Morley'e ait Rönesans madrigallerinde geçen söz ve müziğin insanda yarattığı duygularla dört mevsimi yorumlayacak. Konser, dönem enstrümanlarını kullanan Ensemble Galatia eşliğinde seslendirilecek. Öte yandan, Devlet Çoksesli Korosu Türkiye'de koro müziğinin merkezi olma bilinci ve sorumluluğuyla eğitim faaliyetlerini de aynı hassasiyetle sürdürüyor. Müzik öğretmenleri için 24 Eylül'de düzenleyeceği Koro Şefliği Atölyesi'yle koro müziğinin gelişmesine katkı sağlayacak koro, her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Koro Günü'nü 9 Aralık'ta amatör koroları konuk ederek Cumhuriyetin 100. yılında 1000 kişilik bir koro oluşturacak. Koro, 10 Aralık'ta da "Birlikte Söyle" başlığıyla amatör korolar için eğitim gerçekleştirecek.

Amasra'daki kazı çalışmalarında tarihi heykel başı bulundu

Tarafından: NTV
21 Eylül 2023 at 16:56
Amasra'daki kazı çalışmalarında tarihi heykel başı bulundu

Bartın'ın Amasra ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında tarihi heykel başı bulundu.

Amasra Kum Mahallesi'nde okul inşaatı sırasında 2017'de tarihi kalıntılara rastlanmasının ardından koruma altına alınan bölgede sürdürülen çalışmalarda, yeni bulgulara ulaşıldı. Amasra Müze Müdürlüğü öncülüğünde ve Bartın Üniversitesi danışmanlığında yürütülen kazılarda, Roma İmparatorluğu dönemine ait "Büyük İskender" heykelinin başına rastlandı. Tarihi parça, Amasra Müze Müdürlüğü görevlilerince koruma altına alındı. Düzce Belediyesi ve Konuralp Müzesinden dün yapılan açıklamada da Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında M.S. 2'nci yüz yıla tarihlenen, 23 santimetre (baştan-boyna kadar) ölçülerinde "İskender başı" bulunduğu bildirilmişti. Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığının sosyal medya hesabından dün yapılan paylaşımda, "Kazılarımızdan, Roma imparatorluk dönemi (MS 2. yüzyıl) Büyük İskender portre başları. Düzce, Prusias ad Hypium Antik Kenti 2023 kazıları. Amasra, Stoa yapısı 2023 kazıları." bilgilerine yer verilmişti.

KAZI SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Milli Eğitim Bakanlığına bağışlanan ve 2017'de okul inşaatı için temel kazılarına başlanan alanda tarihi olduğu değerlendirilen bazı kalıntılara ulaşılmış, bunun üzerine inşaat çalışmaları durdurularak bölge, koruma altına alınmıştı. Amasra Müze Müdürlüğü'nce tarihi kalıntıların çıkarılması için Haziran 2022'de başlatılan kazı çalışmalarında bugüne kadar 350 eser kayıt altına alındı.

❌
❌